Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2022, 17:07

Antares έγραψε:
14 Ιαν 2022, 16:58
Οι περισσότεροι επί Γης, αξίζουν μετενσάρκωση σε ζώο ή ακόμη χειρότερα, οπότε γιατί να αποκαλυφθεί ο Θεός σε αυτούς; Ακόμη και τα ονόματα των Ολύμπιων σημαίνουν κάτι, τα πραγματικά ονόματα κανείς θνητός δεν θα τα μάθει, οι καλύτεροι μέχρι τα Ηλύσια Πεδία, δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί να τους δώσει ο Θεός απόδειξη ότι υπάρχει. :003:
Όσο φτάνει η επιστήμη τους, μέσω εγκλημάτων να προκαλούν τον Θεό και να ζητάνε και τα ρέστα.
μόνο προς τα εμπρός αλλάζεις επίδεδο..... στο επόμενο level θα τα ξέρουνε καλύτερα... υπομονή, έχει ακόμα πολύ δρόμο... έχει διάφορες πίστες το παιχνίδι και δεν είναι όλοι στην ίδια πίστα αν και ας είναι όλοι στην ίδια σκηνογραφία.

νομίζουν πως είναι όλοι στην ίδια πίστα... :8)
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Ιαν 2022, 17:10

BOOMER έγραψε:
14 Ιαν 2022, 17:07
Antares έγραψε:
14 Ιαν 2022, 16:58
Οι περισσότεροι επί Γης, αξίζουν μετενσάρκωση σε ζώο ή ακόμη χειρότερα, οπότε γιατί να αποκαλυφθεί ο Θεός σε αυτούς; Ακόμη και τα ονόματα των Ολύμπιων σημαίνουν κάτι, τα πραγματικά ονόματα κανείς θνητός δεν θα τα μάθει, οι καλύτεροι μέχρι τα Ηλύσια Πεδία, δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί να τους δώσει ο Θεός απόδειξη ότι υπάρχει. :003:
Όσο φτάνει η επιστήμη τους, μέσω εγκλημάτων να προκαλούν τον Θεό και να ζητάνε και τα ρέστα.
Αυτό με τα ανθρωπάκια που πιστεύουν σε φανταστικές θεότητες οι οποίες προκαλούνται κι όλας από ότι θα πει ή θα γράψει ο κάθε άνθρωπος και αντίστοιχα νευριάζουν δεν έπρεπε να έχει τελειώσει κάπου εκεί στο μεσαίωνα;
Το πρόβλημα δεν είναι ότι πιστεύουν σε θεότητες.
Το πρόβλημα είναι ότι πιστεύουν πως αποτελούν αντιπροσώπους των θεοτήτων στη γη, κρίνουν και δικάζουν άλλους στο όνομα της θεότητας.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Ιαν 2022, 17:25

Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με την πίστα (όπως έγραψε κάποιος παραπάνω) που βρίσκεται.
Αν είναι θύμα της ανθρώπινης ματαιοδοξίας και πλεονεξίας και ταυτόχρονα έγινε κάποια αποκάλυψη σ' αυτόν, θα κρίνει με τα χειρότερα λόγια, όπως όλα τα θύματα.
Δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά για να κρίνω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2022, 17:27

πίστευε ότι θες.... μόνο στα γραπτά του Λοξίας μην δίνεις σημασία.... :003: δείξε έλεος....

τα είχε τα μυαλά του, λέει, αλλά τα χάλασε...

κάπου μου το εξομολογήθηκε, αλλά γω δεν είμαι παπάς να φυλάω μυστικά....

:003:
SpoilerShow
:50aris:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Ιαν 2022, 17:31

Πως μπορεί όμως ένας θρησκευόμενος να είναι κομμουνιστής ;
Δεν μιλάω για μπερλινγκουερικούς βέβαια, για κανονικά κουμούνια μιλάω.
Να είναι πλούσιος και να γίνει κομμουνιστής το καταλαβαίνω. Μπορεί να μην επιτρέπεται αυτό, να μπαίνουν στο πρώτο κύμα εκκαθαρίσεων όλοι οι πλούσιοι, αλλά αν επιτρέπεται το καταλαβαίνω κάπως. Ανταλλάσσει τα λεφτά με κάποιο υψηλό αξίωμα στο κόμμα.
Αλλά θρησκευόμενος και κουμούνι ;
Η Λιάνα Κανέλλη μπορεί να το κάνει ψέμματα βέβαια, να είναι συνεννοημένο, αλλά υπήρξαν κι άλλοι, παπάδες του ΕΛΑΣ παραδείγματος χάριν.
Λίγοι θα ήταν αυτοί αλλά υπήρξαν.
Ο παπατσάκαλος πάλι μπορεί να μην είναι. Να λέει κάποια υπέρ του κομμουνισμού αλλά να μην είναι στο κόμμα. Δεν πληρώνει φόρο και δεν υπάρχει πραγματικός κομμουνισμός για να τον ξυρίσουν.
Αλλά είναι αξιοπερίεργο αν υπάρχουν μερικοί.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2022, 17:38

wooded glade έγραψε:
14 Ιαν 2022, 17:31
Πως μπορεί όμως ένας θρησκευόμενος να είναι κομμουνιστής ;
Δεν μιλάω για μπερλινγκουερικούς βέβαια, για κανονικά κουμούνια μιλάω.
Να είναι πλούσιος και να γίνει κομμουνιστής το καταλαβαίνω. Μπορεί να μην επιτρέπεται αυτό, να μπαίνουν στο πρώτο κύμα εκκαθαρίσεων όλοι οι πλούσιοι, αλλά αν επιτρέπεται το καταλαβαίνω κάπως. Ανταλλάσσει τα λεφτά με κάποιο υψηλό αξίωμα στο κόμμα.
Αλλά θρησκευόμενος και κουμούνι ;
Η Λιάνα Κανέλλη μπορεί να το κάνει ψέμματα βέβαια, να είναι συνεννοημένο, αλλά υπήρξαν κι άλλοι, παπάδες του ΕΛΑΣ παραδείγματος χάριν.
Λίγοι θα ήταν αυτοί αλλά υπήρξαν.
Ο παπατσάκαλος πάλι μπορεί να μην είναι. Να λέει κάποια υπέρ του κομμουνισμού αλλά να μην είναι στο κόμμα. Δεν πληρώνει φόρο και δεν υπάρχει πραγματικός κομμουνισμός για να τον ξυρίσουν.
Αλλά είναι αξιοπερίεργο αν υπάρχουν μερικοί.
αυτό στο εξηγεί ο Σ. Ζαγοραίος..... "όπου κι αν πας, εδώ παπάς, εκεί παπάς...."
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Ιαν 2022, 18:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2022, 16:13
Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2022, 14:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2022, 11:24
Νομίζω ότι ο σταβ κάπου συνέδεσε την φυσική εξέλιξη των ειδών με την τεχνητή νοημοσύνη των μηχανών που μπορεί να εξελιχθεί σε συνειδητότητα.
Ούτε και ο ίδιος δεν ξέρει πόσες "συνδέσεις" έχει κάνει, ώστε να μπορεί να κάνει αυτός συνεχώς ερωτήσεις, φοβούμενος να απαντήσει στην τελική (ερώτηση) που θα του τεθεί.
Από αυτήν την άποψη, ο nrg απεδείχθη πολύ πιο τίμιος συνομιλητής.
Σε ένα θέμα για την ΘτΕ, που είχε ανοιχτεί στο παλιό (για πολλοστή φορά!) και το οποίο είχε φτάσει τις 300-400 σελίδες, ο nrg έφερνε τα ίδια επιχειρήματα εναντίον της εξελικιτικής θεωρίας με τον σταβρομανόρε.
Σε μερικά ποστς σε εκείνο το νήμα που ανταλλάξαμε ο nrg και εγώ, στο τέλος δέχθηκε πως αφού πιστεύει στην χριστιανική δημιουργία του Κόσμου, του είναι αδύνατον να αποδεχθεί την ισχύ της ΘτΕ.
Τίμια απάντηση, αποδεκτή και σεβαστή, οπότε από εμένα δεν χρειαζόταν να το συζητήσουμε άλλο.

Όπως κατανοώ την δική του κοσμοθεωρία, έτσι κατανοώ και την αθεϊστική (ή άλλη) κοσμοθεωρία.
Αφού η κάθε πλευρά θα εμμένει στην δική της, ποιος ο λόγος να "καυγαδίζουμε" προσπαθώντας να επιβάλλουμε την δική μας άποψη με το να φέρνουμε επιχειρήματα που δεν θα δεχθεί η άλλη πλευρά; Απλά και μόνο για να διαιωνίζουμε μία ανούσια κόντρα, που δεν θα βγάλει πουθενά;
Eγώ τουλάχιστον, δεν το βλέπω ως κόντρα αλλά ως μία ακόμη διαφορά απόψεων/οπτικής σε ένα ακόμη πλαίσιο. Εννοώ ότι με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεται κάποιος για την κοινωνία, την πολιτική, το οτιδήποτε, θα σκέφτεται ΚΑΙ για τα θρησκευτικά θέματα. Είτε δηλώνει ένθεος είτε άθεος.

Παραδείγματος χάριν, αυτό που ανέφερες για τη "χριστιανική δημιουργία του κόσμου" σ' εμένα δε λέει κάτι συγκεκριμένο γιατί υπάρχουν άπειρες προσεγγίσεις γι' αυτήν τόσο από ένθεους όσο και από άθεους.

Στην τελική, γιατί να πάρω σοβαρά κάποιον που είναι πεπεισμένος ότι ο θεός δεν υπάρχει γιατί δεν εξηγείται επιστημονικά η ύπαρξη του αλλά θα σου πετάξει στο χαλαρό ότι "ο άνθρωπος γεννιέται καλός;"
Δεν ξέρω αν το συμπέρασμα που έχεις καταλήξει, εκεί στα μπλε, έχει καθολική εφαρμογή.
Γνωρίζω ανθρώπους οι οποίοι ανήκουν στον δεξιό πολιτικό χώρο που είναι ένθεοι και άλλους που είναι άθεοι, ενώ άλλοι είναι αγνωστικιστές.
Τις ίδιες διαφορετικές θρησκευτικές προσεγγίσεις έχω παρατηρήσει να υπάρχουν και σε άλλους πολιτικούς χώρους.
Για παράδειγμα, έχω παιδική φίλη που είναι καταντίπ κομμουνίστρια, αλλά και καλή χριστιανή.

Και στα με πράσινο, δεν είμαι σίγουρος...οι μη χριστιανοί ένθεοι καθώς και οι άθεοι, μπορεί να έχουν δεκάδες διαφορετικές προσεγγίσεις ως προς το τι λέει η χριστιανική δημιουργία του Κόσμου.
Αλλά η χριστιανική θεολογία ως προς αυτό έχει μία και μόνη προσέγγιση. Και εγώ αναφέρομαι σε χριστιανούς. Το ότι ίσως υπάρχουν α λα καρτ χριστιανοί, δεν νομίζω ότι μετράει.

Ε, τώρα για το ποιον θα πάρεις στα σοβαρά, τι να σου πω...αυτές οι "προτιμήσεις" είναι καθαρά ατομικές. :)

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Ιαν 2022, 18:50

wooded glade έγραψε:
27 Δεκ 2021, 08:53
Ο Θεός είναι γεγονός ότι δεν εμφανίζεται ποτέ σ΄εμάς.
Στη δευτέρα παρουσία και μετά.
Ο,τι να ναι.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 14 Ιαν 2022, 19:04

Πιο φυσιολογικο βρισκω παντως να πιστευουμε στον Θεο, γιατι το θρησκευτικο ειναι συναισθημα όπως ολα τα συναισθηματα. Αντε τρεχατε να ρωτησετε κανεναν ψυχολογο να σας τα πει.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2022, 19:05

Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2022, 18:17

Αλλά η χριστιανική παυλικανική θεολογία ως προς αυτό έχει μία και μόνη προσέγγιση. Και εγώ αναφέρομαι σε χριστιανούς παυλικανούς. Το ότι ίσως υπάρχουν α λα καρτ χριστιανοί, δεν νομίζω ότι μετράει μου χαλάει το όνειρο.

Ε, τώρα για το ποιον θα πάρεις στα σοβαρά, τι να σου πω...αυτές οι "προτιμήσεις" είναι καθαρά ατομικές. :). :bravo:
υπάρχει μια διαστρέβλωση των πραγμάτων που την αφήνουμε στο απέξω σαν να μην παίζει καθοριστικό και πρωταρχικό ρόλο στην υπόθεση χριστιανική θρησκεία, χριστιανισμός και χριστός.

κάθε φόρα που ένας άθεος η άθρησκος ή θρήσκος μιλάει για χριστιανική θρησκεία και διαδασκαλία, στην ουσία μιλάει για τουλάχιστον 50% παυλικανισμό.

.το 50% των λεγομένων του χριστιανισμού δεν είναι του χριστού, αλλά του παύλου-Σαούλ που δίδαξε στις ιουδαϊκές κοινότητες εκτός ιουδαίας και αυτοί με την σειρά τους δίδαξαν τους υπόλοιπους που προσυλητίστηκαν στην θρησκεία που ονόμασαν χριστιανική και μιλάγαν στο όνομα κάποιου απόντος και πρώην κυνηγημένου και σταυρωμένου από τους ίδιους τους "μετανοημένους" διδάσκαλους.

για τράβα κάνε "μπε" πιο πέρα.....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69604
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2022, 19:13

Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2022, 18:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2022, 16:13
Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2022, 14:24

Ούτε και ο ίδιος δεν ξέρει πόσες "συνδέσεις" έχει κάνει, ώστε να μπορεί να κάνει αυτός συνεχώς ερωτήσεις, φοβούμενος να απαντήσει στην τελική (ερώτηση) που θα του τεθεί.
Από αυτήν την άποψη, ο nrg απεδείχθη πολύ πιο τίμιος συνομιλητής.
Σε ένα θέμα για την ΘτΕ, που είχε ανοιχτεί στο παλιό (για πολλοστή φορά!) και το οποίο είχε φτάσει τις 300-400 σελίδες, ο nrg έφερνε τα ίδια επιχειρήματα εναντίον της εξελικιτικής θεωρίας με τον σταβρομανόρε.
Σε μερικά ποστς σε εκείνο το νήμα που ανταλλάξαμε ο nrg και εγώ, στο τέλος δέχθηκε πως αφού πιστεύει στην χριστιανική δημιουργία του Κόσμου, του είναι αδύνατον να αποδεχθεί την ισχύ της ΘτΕ.
Τίμια απάντηση, αποδεκτή και σεβαστή, οπότε από εμένα δεν χρειαζόταν να το συζητήσουμε άλλο.

Όπως κατανοώ την δική του κοσμοθεωρία, έτσι κατανοώ και την αθεϊστική (ή άλλη) κοσμοθεωρία.
Αφού η κάθε πλευρά θα εμμένει στην δική της, ποιος ο λόγος να "καυγαδίζουμε" προσπαθώντας να επιβάλλουμε την δική μας άποψη με το να φέρνουμε επιχειρήματα που δεν θα δεχθεί η άλλη πλευρά; Απλά και μόνο για να διαιωνίζουμε μία ανούσια κόντρα, που δεν θα βγάλει πουθενά;
Eγώ τουλάχιστον, δεν το βλέπω ως κόντρα αλλά ως μία ακόμη διαφορά απόψεων/οπτικής σε ένα ακόμη πλαίσιο. Εννοώ ότι με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεται κάποιος για την κοινωνία, την πολιτική, το οτιδήποτε, θα σκέφτεται ΚΑΙ για τα θρησκευτικά θέματα. Είτε δηλώνει ένθεος είτε άθεος.

Παραδείγματος χάριν, αυτό που ανέφερες για τη "χριστιανική δημιουργία του κόσμου" σ' εμένα δε λέει κάτι συγκεκριμένο γιατί υπάρχουν άπειρες προσεγγίσεις γι' αυτήν τόσο από ένθεους όσο και από άθεους.

Στην τελική, γιατί να πάρω σοβαρά κάποιον που είναι πεπεισμένος ότι ο θεός δεν υπάρχει γιατί δεν εξηγείται επιστημονικά η ύπαρξη του αλλά θα σου πετάξει στο χαλαρό ότι "ο άνθρωπος γεννιέται καλός;"
Δεν ξέρω αν το συμπέρασμα που έχεις καταλήξει, εκεί στα μπλε, έχει καθολική εφαρμογή.
Γνωρίζω ανθρώπους οι οποίοι ανήκουν στον δεξιό πολιτικό χώρο που είναι ένθεοι και άλλους που είναι άθεοι, ενώ άλλοι είναι αγνωστικιστές.
Τις ίδιες διαφορετικές θρησκευτικές προσεγγίσεις έχω παρατηρήσει να υπάρχουν και σε άλλους πολιτικούς χώρους.
Για παράδειγμα, έχω παιδική φίλη που είναι καταντίπ κομμουνίστρια, αλλά και καλή χριστιανή.

Και στα με πράσινο, δεν είμαι σίγουρος...οι μη χριστιανοί ένθεοι καθώς και οι άθεοι, μπορεί να έχουν δεκάδες διαφορετικές προσεγγίσεις ως προς το τι λέει η χριστιανική δημιουργία του Κόσμου.
Αλλά η χριστιανική θεολογία ως προς αυτό έχει μία και μόνη προσέγγιση. Και εγώ αναφέρομαι σε χριστιανούς. Το ότι ίσως υπάρχουν α λα καρτ χριστιανοί, δεν νομίζω ότι μετράει.

Ε, τώρα για το ποιον θα πάρεις στα σοβαρά, τι να σου πω...αυτές οι "προτιμήσεις" είναι καθαρά ατομικές. :)
Μα δεν αναφέρομαι μόνον στους χριστιανούς. Αναφέρομαι σε όλες τις θρησκείες και στις αντίστοιχες διενέξεις μεταξύ ένθεων* και άθεων. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές αναφορικά με τις σχετικές διενέξεις μεταξύ των μεν και των δεν. Ούτε θεωρώ σημαντική την πολιτική ταυτότητα του καθενός, γιατί είναι άλλο πράγμα η "μαζική" αποδοχή ή άρνηση του θρησκευτικού στοιχείου στην κάθε πολιτική ιδεολογία και άλλο η προσωπική προσέγγιση του καθένα.

Για την ακρίβεια, θεωρώ ότι η "κόντρα" δεν αφορά στην ύπαρξη του θεού αλλά περισσότερο στο σκεπτικό των απέναντι. Ο θεός είναι το πρόσχημα.


*Στους ένθεους βάζω και τους αγνωστικιστές. Όχι γιατί πιστεύουν στην ύπαρξη κάποιου συγκεκριμένου θεού αλλά γιατί δεν απορρίπτουν το θεϊκό στοιχείο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69604
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2022, 19:24

taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:05
Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2022, 18:17

Αλλά η χριστιανική παυλικανική θεολογία ως προς αυτό έχει μία και μόνη προσέγγιση. Και εγώ αναφέρομαι σε χριστιανούς παυλικανούς. Το ότι ίσως υπάρχουν α λα καρτ χριστιανοί, δεν νομίζω ότι μετράει μου χαλάει το όνειρο.

Ε, τώρα για το ποιον θα πάρεις στα σοβαρά, τι να σου πω...αυτές οι "προτιμήσεις" είναι καθαρά ατομικές. :). :bravo:
υπάρχει μια διαστρέβλωση των πραγμάτων που την αφήνουμε στο απέξω σαν να μην παίζει καθοριστικό και πρωταρχικό ρόλο στην υπόθεση χριστιανική θρησκεία, χριστιανισμός και χριστός.

κάθε φόρα που ένας άθεος η άθρησκος ή θρήσκος μιλάει για χριστιανική θρησκεία και διαδασκαλία, στην ουσία μιλάει για τουλάχιστον 50% παυλικανισμό.

.το 50% των λεγομένων του χριστιανισμού δεν είναι του χριστού, αλλά του παύλου-Σαούλ που δίδαξε στις ιουδαϊκές κοινότητες εκτός ιουδαίας και αυτοί με την σειρά τους δίδαξαν τους υπόλοιπους που προσυλητίστηκαν στην θρησκεία που ονόμασαν χριστιανική και μιλάγαν στο όνομα κάποιου απόντος και πρώην κυνηγημένου και σταυρωμένου από τους ίδιους τους "μετανοημένους" διδάσκαλους.

για τράβα κάνε "μπε" πιο πέρα.....
Εννοείς ότι αν ο Ιησούς είχε γεννηθεί στην Ελλάδα, θα το έβλεπες διαφορετικά;

Στην τελική και ο Προμηθέας "σταυρώθηκε".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2022, 19:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:24
taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:05
Λοξίας έγραψε:
14 Ιαν 2022, 18:17

Αλλά η χριστιανική παυλικανική θεολογία ως προς αυτό έχει μία και μόνη προσέγγιση. Και εγώ αναφέρομαι σε χριστιανούς παυλικανούς. Το ότι ίσως υπάρχουν α λα καρτ χριστιανοί, δεν νομίζω ότι μετράει μου χαλάει το όνειρο.

Ε, τώρα για το ποιον θα πάρεις στα σοβαρά, τι να σου πω...αυτές οι "προτιμήσεις" είναι καθαρά ατομικές. :). :bravo:
υπάρχει μια διαστρέβλωση των πραγμάτων που την αφήνουμε στο απέξω σαν να μην παίζει καθοριστικό και πρωταρχικό ρόλο στην υπόθεση χριστιανική θρησκεία, χριστιανισμός και χριστός.

κάθε φόρα που ένας άθεος η άθρησκος ή θρήσκος μιλάει για χριστιανική θρησκεία και διαδασκαλία, στην ουσία μιλάει για τουλάχιστον 50% παυλικανισμό.

.το 50% των λεγομένων του χριστιανισμού δεν είναι του χριστού, αλλά του παύλου-Σαούλ που δίδαξε στις ιουδαϊκές κοινότητες εκτός ιουδαίας και αυτοί με την σειρά τους δίδαξαν τους υπόλοιπους που προσυλητίστηκαν στην θρησκεία που ονόμασαν χριστιανική και μιλάγαν στο όνομα κάποιου απόντος και πρώην κυνηγημένου και σταυρωμένου από τους ίδιους τους "μετανοημένους" διδάσκαλους.

για τράβα κάνε "μπε" πιο πέρα.....
Εννοείς ότι αν ο Ιησούς είχε γεννηθεί στην Ελλάδα, θα το έβλεπες διαφορετικά;

Στην τελική και ο Προμηθέας "σταυρώθηκε".
και στην ζάμπια να είχε γεννηθεί το ίδιο είναι.... δεν αλλάζει τίποτα.... χουμοσάβιοι είμαστε όλοι.....

ο προμηθεάς ήταν το κορόιδο του επιμηθέα.... ατσίδας ο επιμηθεύς...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69604
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιαν 2022, 19:37

taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:24
taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:05


υπάρχει μια διαστρέβλωση των πραγμάτων που την αφήνουμε στο απέξω σαν να μην παίζει καθοριστικό και πρωταρχικό ρόλο στην υπόθεση χριστιανική θρησκεία, χριστιανισμός και χριστός.

κάθε φόρα που ένας άθεος η άθρησκος ή θρήσκος μιλάει για χριστιανική θρησκεία και διαδασκαλία, στην ουσία μιλάει για τουλάχιστον 50% παυλικανισμό.

.το 50% των λεγομένων του χριστιανισμού δεν είναι του χριστού, αλλά του παύλου-Σαούλ που δίδαξε στις ιουδαϊκές κοινότητες εκτός ιουδαίας και αυτοί με την σειρά τους δίδαξαν τους υπόλοιπους που προσυλητίστηκαν στην θρησκεία που ονόμασαν χριστιανική και μιλάγαν στο όνομα κάποιου απόντος και πρώην κυνηγημένου και σταυρωμένου από τους ίδιους τους "μετανοημένους" διδάσκαλους.

για τράβα κάνε "μπε" πιο πέρα.....
Εννοείς ότι αν ο Ιησούς είχε γεννηθεί στην Ελλάδα, θα το έβλεπες διαφορετικά;

Στην τελική και ο Προμηθέας "σταυρώθηκε".
και στην ζάμπια να είχε γεννηθεί το ίδιο είναι.... δεν αλλάζει τίποτα.... χουμοσάβιοι είμαστε όλοι.....

ο προμηθεάς ήταν το κορόιδο του επιμηθέα.... ατσίδας ο επιμηθεύς...
Ε, τότε γιατί δίνεις έμφαση στον παυλικανισμό ή ιουδαϊσμό; Πού ακριβώς θέλεις να καταλήξεις;

Κατά τα άλλα, ναι, υπάρχουν και τα ιστορικά ή μυθικά "κορόιδα" που πληρώνουν με τη ζωή τους τις επιλογές τους. Οι μάνες των "ατσίδων" σπανίως κλαίνε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι πιό φυσιολογικό ; Να πιστεύουμε στο Θεό ή να μην πιστεύουμε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2022, 19:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:37
taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιαν 2022, 19:24


Εννοείς ότι αν ο Ιησούς είχε γεννηθεί στην Ελλάδα, θα το έβλεπες διαφορετικά;

Στην τελική και ο Προμηθέας "σταυρώθηκε".
και στην ζάμπια να είχε γεννηθεί το ίδιο είναι.... δεν αλλάζει τίποτα.... χουμοσάβιοι είμαστε όλοι.....

ο προμηθεάς ήταν το κορόιδο του επιμηθέα.... ατσίδας ο επιμηθεύς...
Ε, τότε γιατί δίνεις έμφαση στον παυλικανισμό ή ιουδαϊσμό; Πού ακριβώς θέλεις να καταλήξεις;

Κατά τα άλλα, ναι, υπάρχουν και τα ιστορικά ή μυθικά "κορόιδα" που πληρώνουν με τη ζωή τους τις επιλογές τους. Οι μάνες των "ατσίδων" σπανίως κλαίνε. :lol:
ακόμα δεν καταλήγουμε ....

ότι βλέπουμε στραβό το σβήνουμε και θα δούμε τι θα μείνει απ την κρισάρα....ότι περάσει την κρισάρα...εκεί θα καταλήξουμε....

επιμηθέας.... ο πρώτος μάγκας της ιστορίας.... κορόιδα προμηθέιδες. :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών