ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Δεκ 2020, 15:16

Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 01:43
Στύγιος έγραψε:
12 Δεκ 2020, 22:46
ksk έγραψε:
12 Δεκ 2020, 22:18


Ναι πρέπει να ειναι συνειδητή ...
Το χάραγμα δεν εχει καμία σχέση με το εμβόλιο...
ἵνα δώσωσιν αὐτοῖς χάραγμα


Να τονίσω ότι το αυτοίς = έμμεσο αντικείμενο = με τη βούληση ,θέληση τους , στους εαυτούς τους και όχι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ
Δεν καταλαβαίνω γιατί το έβαλες, δεύτερη φορα που σημαίνει οτι θέλεις κατι να σχολιασουμε 'η κατι να μας επισημάνεις ...
Όταν μίλησα για συνειδητή υποταγή εννοείται οτι αναφερόμουν σε ελευθερία επιλογής...
Για το εμβόλιο δεν μπορώ να βρω κατι που να με οδηγεί στο χάραγμα... Εκτός απο τα αλλα σημάδια μιλάμε για ενα εμβόλιο που θα το κάνουν οχι μόνο οι χριστιανοί επομένως :102:
Παρατηρητής...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Δεκ 2020, 15:24

Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 02:02
Ο νοών νοείτω.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Δεκ 2020, 15:36

nowhere έγραψε:
19 Δεκ 2020, 15:24
Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 02:02
Ο νοών νοείτω.
:smt005:
:hammer:
Παρατηρητής...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 21 Δεκ 2020, 22:02

Λοξίας έγραψε:
19 Δεκ 2020, 14:37
Στύγιος έγραψε:
18 Δεκ 2020, 01:43
Στύγιος έγραψε:
12 Δεκ 2020, 22:46


ἵνα δώσωσιν αὐτοῖς χάραγμα

Να τονίσω ότι το αυτοίς = έμμεσο αντικείμενο = με τη βούληση ,θέληση τους , στους εαυτούς τους και όχι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ
Με κοροϊδεύεις ρε Χάρε; :011:
Αυτό δεν λέμε; Με την θέλησή τους.
Αν όμως εσύ δεν έχεις ιδέα για το τι (μπορεί να) περιέχει το εμβόλιο και το κάνεις, τί γίνεται;
Αυτό σε ρώτησα, αυτό σε ρωτάω...μη μου αρχίσεις πάλι τις Τίγρειες τσιριτσάντζουλες... :P
Εντάξει ,θα μπορούσα να πω : "μελετάτε τα σημεία των Καιρών" και "βλέπετε μη τις υμάς πλανήση" αλλά όλα αυτά ακούγονται πολύ βιβλικά,ε;
Διατηρώ τις απόψεις μου , δεν προσπαθώ επ' ουδενί να πείσω ή να προσηλυτίσω κανέναν :smt018 .

Κι αν με ξαναπείς Τίγρη ,θα σε σκίσω παλιολοξία :lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 21 Δεκ 2020, 23:59

Στύγιος έγραψε:
21 Δεκ 2020, 22:02
Εντάξει ,θα μπορούσα να πω : "μελετάτε τα σημεία των Καιρών" και "βλέπετε μη τις υμάς πλανήση" αλλά όλα αυτά ακούγονται πολύ βιβλικά,ε;
Διατηρώ τις απόψεις μου , δεν προσπαθώ επ' ουδενί να πείσω ή να προσηλυτίσω κανέναν :smt018 .

Κι αν με ξαναπείς Τίγρη ,θα σε σκίσω παλιολοξία :lol:
Είδες που δεν μπορείς να απαντήσεις;
Καταλαβαίνεις το παράλογο, αλλά σε εμποδίζει το θεολογικό σου να το αποδεχθείς... :wink

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Δεκ 2020, 00:11

Λοξίας έγραψε:
21 Δεκ 2020, 23:59
Στύγιος έγραψε:
21 Δεκ 2020, 22:02
Εντάξει ,θα μπορούσα να πω : "μελετάτε τα σημεία των Καιρών" και "βλέπετε μη τις υμάς πλανήση" αλλά όλα αυτά ακούγονται πολύ βιβλικά,ε;
Διατηρώ τις απόψεις μου , δεν προσπαθώ επ' ουδενί να πείσω ή να προσηλυτίσω κανέναν :smt018 .

Κι αν με ξαναπείς Τίγρη ,θα σε σκίσω παλιολοξία :lol:
Είδες που δεν μπορείς να απαντήσεις;
Καταλαβαίνεις το παράλογο, αλλά σε εμποδίζει το θεολογικό σου να το αποδεχθείς... :wink
Το θεολογικό μου να τ' αφήσεις ήσυχο, ακούς; Έχουμε τα ψυχολογικά μας , έχουμε τα Στυγαινικά μας , μόνο αυτό μας έμεινε . :-?

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Δεκ 2020, 18:51

Εικόνα

Mα αφού είναι κούκλος , ε κορίτσια;

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 18 Σεπ 2022, 14:37

Λεβιάθαν : Τέρας , συνήθως θαλάσσιο , στην εβραϊκή θρησκεία. Αναφέρεται στην Παλαιά Διαθήκη σαν φίδι - δράκος ή κήτος. Μεταφορικά σημαίνει κολοσσός. Ακόμη είναι ο δαίμονας του φθόνου. *

Ησαΐας ΚΖ 1 : Ἐν τῇ ἡμέρᾳ ἐκείνῃ ἐπάξει ὁ Θεὸς τὴν μάχαιραν τὴν ἁγίαν καὶ τὴν μεγάλην καὶ τὴν ἰσχυρὰν ἐπὶ τὸν δράκοντα ὄφιν φεύγοντα, ἐπὶ τὸν δράκοντα ὄφιν σκολιὸν καὶ ἀνελεῖ τὸν δράκοντα. ( = Κατά την μεγάλην και επίσημον εκείνην ημέραν της κρίσεως ο Θεός θα καταφέρη την μάχαιράν του την αγίαν, την μεγάλην και ισχυράν, εναντίον του μεγάλου όφεως, ο οποίος φεύγει με ταχύτητα· εναντίον του δράκοντας αυτού του πανούργου και διεστραμμένου. Και ο Κυριος θα φονεύση τον μεγάλον αυτόν δράκοντα. )

Εικόνα

Ιώβ Μ25 : ἄξεις δὲ δράκοντα ἐν ἀγκίστρῳ, περιθήσεις δὲ φορβαίαν περὶ ῥῖνα αὐτοῦ; ( = Ημπορείς συ να συλλάβης τον δράκοντα τον μεγάλον, τον κροκόδειλον, με άγκιστρον, να βάλης δε γύρω από το ρύγχος του χαλινάρι; )

Ιώβ Γ 8 : ἀλλὰ καταράσαιτο αὐτὴν ὁ καταρώμενος τὴν ἡμέραν ἐκείνην, ὁ μέλλων τὸ μέγα κῆτος χειρώσασθαι. ( = Ανθρωπος, που είναι ειδικός εις κατάρας, ας καταρασθή αυτήν την ημέραν· αυτός που με τας κατάρας του έχει την δύναμιν και την εξουσίαν να καθυποτάξη ακόμη και αυτό το μεγάλο κήτος της θαλάσσης. )


* Τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα και ο δαίμονας που αντιπροσωπεύει το καθένα :
Εωσφόρος-αλαζονεία
Μαμμωνάς-φιλαργυρία
Ασμοδαίος-φιληδονία
Σατανάς-οργή
Βεελζεβούλ-λαιμαργία
Λεβιάθαν-φθόνος
Βεελφεγώρ-ακηδία ( ακηδία = πνευματική νωθρότητα )
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Σεπ 2022, 06:12

Ζαποτέκος έγραψε:
18 Σεπ 2022, 14:37

* Τα 7 αθανάσιμα παραρτήματα και ο λεείμονας που αντιπροσωπεύει το καθένα :
Εωσφόρος-αλαζονεία - λόγω αμαθοσύνης
Μαμμωνάς-φιλαργυρία - καθρεφτακια.
Ασμοδαίος-φιληδονία - λόγω αγαμίας
Σατανάς-οργή - και λόγω αδικίας
Βεελζεβούλ-λαιμαργία -λόγω πεινας
Λεβιάθαν-φθόνος - λόγω μη αφθονίας
Βεελφεγώρ-ακηδία ( ακηδία = πνευματική νωθρότητα ) - λόγω θολούρας απ το μελάνι της σουπιάς...
θωρώ παταγής και άνευ αερικών τερτιπίων περί αποφυγής ευθυνών των ανθρώπων που προκαλούν τα άνω...

ούτε την ευθύνη για την π@π@ριά που κάνουμε δεν θέμε να πάρουμε; τα ρίχνουμε στο παραμύθι και καθαρίσαμε...;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Σεπ 2022, 10:40

αυτή η σχολαστική εξειδίκευση δεν δημιουργεί προβλήματα στην εξάπλωση του κακού?δεν ξέρω οργανωτικά μου φαίνεται λίγο μαλακία

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 21 Σεπ 2022, 15:26

nowhere έγραψε:
21 Σεπ 2022, 10:40
αυτή η σχολαστική εξειδίκευση δεν δημιουργεί προβλήματα στην εξάπλωση του κακού?δεν ξέρω οργανωτικά μου φαίνεται λίγο μαλακία
Ποίου κακού;
Ο δυισμος είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό...και όλα όσα ονοματίζετε κακά είναι ανθρώπινα ελαττώματα βάσει κοινωνικής συνθήκης.
Παρατηρητής...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 21 Σεπ 2022, 15:43

εμένα ρωτάς?
ναι

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Σεπ 2022, 16:05

Δηλαδή το εμβόλιο για τον κορωνοιό, υπάρχει πιθανότητα να περιέχει νανοτεχνολογία;
Τότε δεν είναι με την θέληση του καθενός, ούτε μπορεί ο καθένας να αρνείται ιατρικές υπηρεσίες από τον φόβο ότι θα του εμφυτευθεί κάτι, μικροτσίπ ή νανοτεχνολογία. Αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για καλούς σκοπούς.
Το χάραγμα υποτίθεται ότι θα γίνει με την θέληση του καθενός. Υποθέτω ότι πολλοί θα αρνούνταν να τους εμφυτευθεί κάτι, αν δεν είναι για θεραπευτικούς λόγους. Νομίζω ότι θα υπήρχε μαζική αντίδραση, ακόμη και αν σήμερα διαφημίζονται τσιπάκια εμφυτευμένα, για συναλλαγές.
Επιπλέον για κάθε εμφύτευμα σε ασθενή, υπάρχει ήδη και αναπτύσσεται νομοθεσία, ελέγχεται μόνο από τον ασθενή και τον γιατρό του.
Αυτό με τι τσιπάκια τι υποτίθεται ότι είναι; Θα ελέγχει την ζωή μου καμιά αγράμματη βρώμα ή βρωμύλος από το απέναντι πεζοδρόμιο; Θα μου κάνουν ηχητικά κολπάκια, αν δεν κάθομαι καλά; Ποιος θέλει κάτι τέτοιο; :xena:

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 674
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 29 Φεβ 2024, 19:57

Που είναι το χάραγμα,είναι το ΑΙ,είναι το τσιπ το ελον μάσκ,που είναι το χάραγμα??

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 29 Φεβ 2024, 20:00

ΧΑΡΑΓΜΑ = ΕΞΟΥΣΙΑ
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών