ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Σικελιώτης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2020, 20:32

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σικελιώτης » 13 Δεκ 2020, 22:40

OrderAndChaos έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:37
Σικελιώτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:35
Οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι. Ήταν Χαλδαίοι και Βαβυλώνιοι που είχαν μπει στον γραφειοκρατικό μηχανισμό των Εβραίων από την εποχή του Ναβουχοδονόσορ . Το Λευκό Αδελφάτο είναι Βαβυλώνιοι, Χαλδαίοι και Άτλαντες. Για αυτό κόβονται για τη Βαβυλώνα, για τον Ερμη τον Τρισμέγιστο και τον Πολιτισμό της Ατλαντίδας που δήθεν προϋπήρχε.
Κάμερα σε μένα!
Εκείνος προωθεί τη Ραέλια θεωρία. Ούφο μαζί με Χριστό. Το είχα αναλύσει παλιότερα έπεσε πολύ γέλιο

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Δεκ 2020, 22:42

Σικελιώτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:35
Μπίστης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:03
OrderAndChaos έγραψε:
13 Δεκ 2020, 21:52
Οι Ρωμαίοι εκτέλεσαν τον Γιεσούα
:lol:

Εκτελεστικά όργανα ήταν οι Ρωμαίοι.
Την σταύρωσή Του επεδίωξαν με πάθος οι Ιουδαίοι
Οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι. Ήταν Χαλδαίοι και Βαβυλώνιοι που είχαν μπει στον γραφειοκρατικό μηχανισμό των Εβραίων από την εποχή του Ναβουχοδονόσορ . Το Λευκό Αδελφάτο είναι Βαβυλώνιοι, Χαλδαίοι και Άτλαντες. Για αυτό κόβονται για τη Βαβυλώνα, για τον Ερμη τον Τρισμέγιστο και τον Πολιτισμό της Ατλαντίδας που δήθεν προϋπήρχε.
Οι Γραμματείς ήταν οι Χαλδαίοι και οι Φαρισαίοι ήταν οι Βαβυλώνιοι ; :smt017
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 13 Δεκ 2020, 22:43

Σικελιώτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:40
Εκείνος προωθεί τη Ραέλια θεωρία. Ούφο μαζί με Χριστό. Το είχα αναλύσει παλιότερα έπεσε πολύ γέλιο
Ο Λιακόπουλος δεν νομίζω πως μιλάει για εξωγηινους και ούφο. Αυτός μιλάει για ενσαρκωμένες δαιμονικές οντότητες που κάνουν κουμάντο στον πλανήτη.

Σικελιώτης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2020, 20:32

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σικελιώτης » 13 Δεκ 2020, 22:46

OrderAndChaos έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:43
Σικελιώτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:40
Εκείνος προωθεί τη Ραέλια θεωρία. Ούφο μαζί με Χριστό. Το είχα αναλύσει παλιότερα έπεσε πολύ γέλιο
Ο Λιακόπουλος δεν νομίζω πως μιλάει για εξωγηινους και ούφο. Αυτός μιλάει για ενσαρκωμένες δαιμονικές οντότητες που κάνουν κουμάντο στον πλανήτη.
Δεν είναι ο μόνος, υπάρχουν και αλλοι κρυφοί. Για Ντέρος, που υπάρχουν υπόγεια , για Πολέμαρχο που συμπίπτει με τον Αρχάγγελο Μιχαήλ και τους εκλεκτούς των Ιεχωβάδων..

Σικελιώτης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2020, 20:32

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σικελιώτης » 13 Δεκ 2020, 22:52

Ζαποτέκος έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:42

Οι Γραμματείς ήταν οι Χαλδαίοι και οι Φαρισαίοι ήταν οι Βαβυλώνιοι ; :smt017
" Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριτές " που είπε ο Ιησούς αναφέρονταν σε αυτούς. Δεν τους ξεχώρισα, μαζί ηταν Βαβυλώνιοι και Χαλδαίοι
που εισχώρησαν στον γραφειοκρατικό μηχανισμό των Εβραίων . έως το 587 π.Χ οι Εβραίοι περίμεναν τον Ιησού ως Σωτήρα. Μετά πέρασε μέσα στα βιβλία τους η αίρεση της καμπάλα . Εδώ βλέπουμε την Μαντόνα με την Πυραμίδα της Σαμπάλλα και στην άλλη εικόνα παριστάνει τον Εσταυρωμένο ή ο άνθρωπος είναι εν δυνάμει θεός


Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 13 Δεκ 2020, 22:59

Σικελιώτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:46
OrderAndChaos έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:43
Σικελιώτης έγραψε:
13 Δεκ 2020, 22:40
Εκείνος προωθεί τη Ραέλια θεωρία. Ούφο μαζί με Χριστό. Το είχα αναλύσει παλιότερα έπεσε πολύ γέλιο
Ο Λιακόπουλος δεν νομίζω πως μιλάει για εξωγηινους και ούφο. Αυτός μιλάει για ενσαρκωμένες δαιμονικές οντότητες που κάνουν κουμάντο στον πλανήτη.
Δεν είναι ο μόνος, υπάρχουν και αλλοι κρυφοί. Για Ντέρος, που υπάρχουν υπόγεια , για Πολέμαρχο που συμπίπτει με τον Αρχάγγελο Μιχαήλ και τους εκλεκτούς των Ιεχωβάδων..
Κάμερα σ' εμένα, η τηλε πωλήσεις πάνε περίφημα έχουμε πολλούς ευπιστους πελάτες. Ας πρόσεχαν.
Ο τζίρος είναι Άψογος.
Και Άστους να κυκλοφορούν ανάμεσά μας.
Εγώ τον τζίρο μου τον έκανα. Οι ανάμεσά μας, δεν ξέρω τι θα κάνουν αν και όταν υπάρξουν.
Ας γράψουν και αυτοί κοτσάνες να οικονομήσουν.
Ο κόσμος ψοφάει για κοτσάνες. :smt005:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Δεκ 2020, 23:04

καλώςτονε.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Δεκ 2020, 23:53

opsimasmenos έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:19
:smt018
Διάβασε καλά όλο το κεφάλαιο. Ο δράκος (δλδ ο σατανάς) δίνει τη δύναμη και στο πρώτο θηρίο που βγαίνει εκ της θαλάσσης και στο δεύτερο θηρίο που βγαίνει εκ της ξηράς (ο αντίχριστος).

Μπα! δηλαδή άλλος είναι ο Σατανάς και άλλος ο Αντίχριστος; Μήπως κάτι δεν λες καλά;
Και εκτός αυτού, ο Σατανάς ΔΕΝ μπορεί να πειράξει ούτε τρίχα από το κεφάλι ενός ανθρώπου αν δεν του δώσει άδεια ο Θεός.
Συνεπώς, για να μπορεί να σκοτώνει ανθρώπους, έχει πάρει άδεια...μάντεψε από ποιον.

Σικελιώτης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2020, 20:32

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σικελιώτης » 14 Δεκ 2020, 00:20

Λοξίας έγραψε:
13 Δεκ 2020, 23:53

Μπα! δηλαδή άλλος είναι ο Σατανάς και άλλος ο Αντίχριστος; Μήπως κάτι δεν λες καλά;
Και εκτός αυτού, ο Σατανάς ΔΕΝ μπορεί να πειράξει ούτε τρίχα από το κεφάλι ενός ανθρώπου αν δεν του δώσει άδεια ο Θεός.
Συνεπώς, για να μπορεί να σκοτώνει ανθρώπους, έχει πάρει άδεια...μάντεψε από ποιον.
βρε καλως τον Δέλτα Λοξ.
Δέλτα =Σείριος
ΛΟξ = Νείλος
Τα είχαμε πει, Ο Σατανάς είναι εκπεσών άγγελος, ενώ ο Αντίχριστος, άνθρωπος από την φυλή του Δαν
Ο Βααλ των βαβυλώνιων είναι ο Σατανάς ή Μπαφομετ των μασόνων

Εικόνα

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 14 Δεκ 2020, 00:39

Λοξίας έγραψε:
13 Δεκ 2020, 23:53
opsimasmenos έγραψε:
13 Δεκ 2020, 19:19
:smt018
Διάβασε καλά όλο το κεφάλαιο. Ο δράκος (δλδ ο σατανάς) δίνει τη δύναμη και στο πρώτο θηρίο που βγαίνει εκ της θαλάσσης και στο δεύτερο θηρίο που βγαίνει εκ της ξηράς (ο αντίχριστος).

Μπα! δηλαδή άλλος είναι ο Σατανάς και άλλος ο Αντίχριστος; Μήπως κάτι δεν λες καλά;
Και εκτός αυτού, ο Σατανάς ΔΕΝ μπορεί να πειράξει ούτε τρίχα από το κεφάλι ενός ανθρώπου αν δεν του δώσει άδεια ο Θεός.
Συνεπώς, για να μπορεί να σκοτώνει ανθρώπους, έχει πάρει άδεια...μάντεψε από ποιον.
18 Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου· ἀριθμὸς γὰρ ἀνθρώπου ἐστί· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ χξς'.
Όταν ο άλλος προσχωρεί στο άλλο στρατόπεδο δεν ισχύει αυτό που λες. Ο άρχοντας αυτού του βασιλείου έχει την υψηλή επιστασία της κόμης του, του θανάτου του, κτλ, εις το διηνεκές.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Δεκ 2020, 10:52

opsimasmenos Σικελιώτης
Χμμ...είχα λάθος εντύπωση. Και δεν θυμόμουν και καλά τις δεκάδες λεπτομέρειες που συνοδεύουν όλην αυτήν την φιλολογία.
Διάβασ αλίγο και όντως ο Αντίχριστος δεν είναι ο Σατανάς, σύμφωνα με την χριστιανική εκκλησία.
Τώρα μασόνοι κασόνοι και Δαν Μαν, δεν θα φάω την ώρα μου και με δαύτους...

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 14 Δεκ 2020, 10:58

Η πλάκα είναι πως η λέξη Αντίχριστος δεν υπάρχει στην Αποκάλυψη. Υπάρχει μόνο σε 2-3 επιστολές της ΚΔ που μάλιστα η κριτική μελέτη θεωρεί ψευδεπίγραφες (Α Ιωάννου β 18 " τώρα πολλοί αντίχριστοι υπάρχουσιν", Α Ιωάννου δ 3 "και τώρα μάλιστα είναι εν τω κόσμω"). :lol:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Δεκ 2020, 11:40

Καλά...υπάρχει τόση παραφιλολογία στο θέμα Αντίχριστος, που αμφβάλλω ακόμα και αν ανώτεροι ιερωμένοι μπορούν να δώσουν μια καλή εικόνα. Οι εκκλησιαστικές "φωνές" στο ίντερνετ, αντιστρατεύονται η μια την άλλη...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Δεκ 2020, 12:10

SpoilerShow
Εικόνα

Γέροντα, πέστε μας κάτι για τον Αντίχριστο.

– Ας πούμε μια φορά γιά τον Χριστό… Όσο μπο­ρούμε νά είμαστε κοντά στον Χριστό. Αν είμα­στε με τον Χριστό, τον Αντίχριστο θά φοβηθούμε; Μήπως το αντίχριστο πνεύμα δεν υπάρχει τώρα; Το κακό ούτως ή άλλως το κάνει το αντίχριστο πνεύμα. Και αν γεννηθή και ένα αντίχριστο τέρας και κάνη μερικά μπανταλά, θά γελοιοποιηθή στο τέλος. Θά συμβούν όμως γε­γονότα πολλά. Ίσως προλάβετε νά ζήσετε και εσείς πολ­λά άπό τά σημεία πού γράφει ή Αποκάλυψη. Σιγά-σιγά αρκετά αρχίζουν νά βγαίνουν. Φωνάζω ό ταλαίπωρος πριν άπό πόσα χρόνια! Είναι φοβερή, εξωφρενική ή κα­τάσταση! Ή παλαβομάρα έχει ξεπεράσει τά όρια. Ήρθε ή αποστασία και μένει τώρα νά ερθη «ό υιός της απώλει­ας» Θά γίνη τρελλοκομείο. Μέσα στην άναμπουμπούλα πού θά έπικρατη, θά ξεσηκωθη κάθε κράτος νά κάνη ό, τι του λέει ό λογισμός. Ό Θεός νά βάλη το χέρι Του, τά συμφέροντα των μεγάλων να είναι τέτοια, πού να μας βοη­θήσουν. Κάθε λίγο θα ακούμε κάτι καινούργιο. Θα βλέ­πουμε νά γίνωνται τά πιο απίθανα, τα πιο παράλογα πράγ­ματα. Μόνον πού τά γεγονότα θα περνάνε τάκα-τάκα.

Οικουμενισμός, κοινή αγορά, ένα κράτος μεγάλο, μια θρησκεία στά μέτρα τους. Αυτά είναι σχέδια διαβόλων. Οί Σιωνιστές ετοιμάζουν κάποιον γιά Μεσσία. Γι’ αυτούς ό Μεσσίας είναι βασιλιάς, δηλαδή θά κυβέρνηση εδώ στην γη. Οί Ίεχωβάδες καί αυτοί αποβλέπουν σε έναν βασιλιά επί­γειο. Θά παρουσιάσουν οί Σιωνιστές έναν, καί οί Ίεχωβά­δες θά τον δεχθούν. Θά πουν «αυτός είναι». Θά γίνη μεγά­λη σύγχυση. Μέσα στην σύγχυση αυτή όλοι θά ζητούν έναν Μεσσία, γιά νά τους σώση. Καί τότε θά παρουσιάσουν κά­ποιον πού θά πή: «Έγώ είμαι ό Ίμάμης, εγώ είμαι ό πέμπτος Βούδδας, έγώ είμαι ό Χριστός πού περιμένουν οί Χρι­στιανοί, έγώ είμαι αυτός πού περιμένουν οί Ίεχωβάδες, έγώ είμαι ό Μεσσίας τών Εβραίων». Πέντε «έγώ» θά έχη!…

Ό Ευαγγελιστής Ιωάννης, όταν λέη στην πρώτη επι­στολή «Παιδία, … οτι ό αντίχριστος έρχεται, καί νυν αντί­χριστοι πολλοί γεγόνασιν…», δεν εννοεί οτι καί ό ανα­μενόμενος Αντίχριστος θά είναι σάν τους διώκτες Μαξιμιανούς καί Διοκλητιανούς, άλλα οτι ό Αντίχριστος θά είναι ό αναμενόμενος κατά κάποιον τρόπο ενσαρκω­μένος διάβολος, πού θά παρουσιασθή στον ισραηλιτικό λαό ως Μεσσίας καί θά πλανήση τον κόσμο. Έρχονται δύσκολα χρόνια· θά έχουμε δοκιμασίες μεγάλες. Θά έχουν μεγάλο διωγμό οί Χριστιανοί. Καί βλέπεις, οί άνθρωποι ούτε καν καταλαβαίνουν οτι ζούμε στά σημεία τών καιρών, οτι προχωρεί το σφράγισμα. Είναι σάν νά μή συμβαίνη τίποτε. Γι’ αυτό λέει ή Γραφή οτι θά πλανηθούν καί οί εκλεκτοί. Όσοι δεν θά έχουν καλή διάθεση, δέν θά φωτισθούν καί θα πλανηθούν στα χρόνια της αποστασίας.

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 14 Δεκ 2020, 14:07

bluerose έγραψε:
14 Δεκ 2020, 12:10
SpoilerShow
[img]https://i.postimg.cc/T1rNgKRQ/n169 ... .jpg[/img]

Γέροντα, πέστε μας κάτι για τον Αντίχριστο.

– Ας πούμε μια φορά γιά τον Χριστό… Όσο μπο­ρούμε νά είμαστε κοντά στον Χριστό. Αν είμα­στε με τον Χριστό, τον Αντίχριστο θά φοβηθούμε; Μήπως το αντίχριστο πνεύμα δεν υπάρχει τώρα; Το κακό ούτως ή άλλως το κάνει το αντίχριστο πνεύμα. Και αν γεννηθή και ένα αντίχριστο τέρας και κάνη μερικά μπανταλά, θά γελοιοποιηθή στο τέλος. Θά συμβούν όμως γε­γονότα πολλά. Ίσως προλάβετε νά ζήσετε και εσείς πολ­λά άπό τά σημεία πού γράφει ή Αποκάλυψη. Σιγά-σιγά αρκετά αρχίζουν νά βγαίνουν. Φωνάζω ό ταλαίπωρος πριν άπό πόσα χρόνια! Είναι φοβερή, εξωφρενική ή κα­τάσταση! Ή παλαβομάρα έχει ξεπεράσει τά όρια. Ήρθε ή αποστασία και μένει τώρα νά ερθη «ό υιός της απώλει­ας» Θά γίνη τρελλοκομείο. Μέσα στην άναμπουμπούλα πού θά έπικρατη, θά ξεσηκωθη κάθε κράτος νά κάνη ό, τι του λέει ό λογισμός. Ό Θεός νά βάλη το χέρι Του, τά συμφέροντα των μεγάλων να είναι τέτοια, πού να μας βοη­θήσουν. Κάθε λίγο θα ακούμε κάτι καινούργιο. Θα βλέ­πουμε νά γίνωνται τά πιο απίθανα, τα πιο παράλογα πράγ­ματα. Μόνον πού τά γεγονότα θα περνάνε τάκα-τάκα.

Οικουμενισμός, κοινή αγορά, ένα κράτος μεγάλο, μια θρησκεία στά μέτρα τους. Αυτά είναι σχέδια διαβόλων. Οί Σιωνιστές ετοιμάζουν κάποιον γιά Μεσσία. Γι’ αυτούς ό Μεσσίας είναι βασιλιάς, δηλαδή θά κυβέρνηση εδώ στην γη. Οί Ίεχωβάδες καί αυτοί αποβλέπουν σε έναν βασιλιά επί­γειο. Θά παρουσιάσουν οί Σιωνιστές έναν, καί οί Ίεχωβά­δες θά τον δεχθούν. Θά πουν «αυτός είναι». Θά γίνη μεγά­λη σύγχυση. Μέσα στην σύγχυση αυτή όλοι θά ζητούν έναν Μεσσία, γιά νά τους σώση. Καί τότε θά παρουσιάσουν κά­ποιον πού θά πή: «Έγώ είμαι ό Ίμάμης, εγώ είμαι ό πέμπτος Βούδδας, έγώ είμαι ό Χριστός πού περιμένουν οί Χρι­στιανοί, έγώ είμαι αυτός πού περιμένουν οί Ίεχωβάδες, έγώ είμαι ό Μεσσίας τών Εβραίων». Πέντε «έγώ» θά έχη!…

Ό Ευαγγελιστής Ιωάννης, όταν λέη στην πρώτη επι­στολή «Παιδία, … οτι ό αντίχριστος έρχεται, καί νυν αντί­χριστοι πολλοί γεγόνασιν…», δεν εννοεί οτι καί ό ανα­μενόμενος Αντίχριστος θά είναι σάν τους διώκτες Μαξιμιανούς καί Διοκλητιανούς, άλλα οτι ό Αντίχριστος θά είναι ό αναμενόμενος κατά κάποιον τρόπο ενσαρκω­μένος διάβολος, πού θά παρουσιασθή στον ισραηλιτικό λαό ως Μεσσίας καί θά πλανήση τον κόσμο. Έρχονται δύσκολα χρόνια· θά έχουμε δοκιμασίες μεγάλες. Θά έχουν μεγάλο διωγμό οί Χριστιανοί. Καί βλέπεις, οί άνθρωποι ούτε καν καταλαβαίνουν οτι ζούμε στά σημεία τών καιρών, οτι προχωρεί το σφράγισμα. Είναι σάν νά μή συμβαίνη τίποτε. Γι’ αυτό λέει ή Γραφή οτι θά πλανηθούν καί οί εκλεκτοί. Όσοι δεν θά έχουν καλή διάθεση, δέν θά φωτισθούν καί θα πλανηθούν στα χρόνια της αποστασίας.
Καμία απολύτως τεκμηρίωση. Απλά ο παππούλης επιβεβαιώνει όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω....

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών