ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Μαρ 2019, 00:04

bluerose έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:57
Πάνας έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:44
bluerose έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:38


Ο παππουλης ήταν μισοτυφλος και δε διάβαζε εφημερίδες δε γνώριζε τεχνολογία μαλλον
Και όσοι τον ήξεραν τους έπειθε για άλλο λόγο που πήγαν
Γιατί να μη του έχουν εμπιστοσύνη και σε αυτο
Δηλαδή δεν είχε επαφές με κανέναν; κανένας δεν του έλεγε τις εξελίξεις της τεχνολογίας; Από όσα γνωρίζω η εκκλησιά παρακολουθεί στενά την εξέλιξη εδώ και πάρα πολλά χρόνια, στον μεσαίωνα φυλάκιζαν όσους θεωρούσαν επικίνδυνους και αντίθετους με την φιλοσοφία τους.
Κάποιος θα τον ενημέρωνε, ας μην είμαστε αφελείς.
Το βίντεο που έβαλε πριν ο χρήστης τανιπτερος το είδες στην αρχή;
Όλα τα είδε ο Γέροντας κι ακριβώς έτσι έγιναν
Από κει και πέρα αποκλείεται να μην έχεις γνωστό γνωστού που τον είχε δει εν ζωή και τον είχε συμβουλεύσει κι ήταν όλα σωστά όπως του τα είπε. Άρα ;
Ε, ναι, όταν δεν έχεις παραγωγή και δανείζεσαι πρέπει να είσαι προφήτης για να εις που πάει η βαλίτσα.. και ο Μητσοτάκης τα έλεγε το1981 θες να σου βάλω βίνδεο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 26 Μαρ 2019, 00:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Μαρ 2019, 00:05

shrike έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:03
tanipteros έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:52
shrike έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:50

Για ποια χρήση; Εμφυτευμένο σε ανθρώπους πχ; Δεν ξέρω, υπάρχει πουθενά κάτι τέτοιο;

Γιατί για άλλες χρήσεις υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια. Ακόμα και εργαλεία (για μάστορες εννοώ) υπάρχουν, με ενσωματωμένο RFID.
Πω πω, τώρα που το σκέφτομαι, φαντάζομαι να πάει κανένα συνεργείο να δουλέψει στο Άγιο Όρος και να 'χει τέτοια εργαλεία. Στη θάλασσα θα τους πετάξουν... :lol:

Η χρήση πάντως που έτυχε να ακούσω και που να έχει να κάνει με ανθρώπους, ήταν για κάτι βραχιολάκια σε νοσοκομεία (πχ για νεογέννητα).
αν γκουγκλάρεις "Σουηδία RFid chip" θα δεις τι θα σου βγάλει...
Ναι, το βρήκα. Είχε ένα άρθρο στη Washington Post για ένα πείραμα στη Σουηδία που γίνεται εθελοντικά λέει, αλλά λέει επίσης ότι το πείραμα δεν πάει και πολύ καλά γιατί υπάρχει πολύ μικρό ενδιαφέρον από τον κόσμο. Θα μου πεις, αρχή είναι ακόμα, αν το προωθήσουν κατάλληλα θα τρέξουν όλοι σε κάποια στιγμή.
εδώ που τα λέμε, υπάρχουν μερικές περιπτώσεις όπου εγώ θα το δεχόμουν...όπως αν έπασχα από άνοια και κινδύνευα να χαθώ.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 26 Μαρ 2019, 00:08

Πάνας έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:59
shrike έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:55
independent_44 έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:51
Πρόσφατα αναφέρθηκαν κλοπές με POS μέσα στο μετρό.Τι έγινε μ΄αυτά;
Φαντάζομαι θα ήταν με τίποτα wireless pos και ανέπαφες κάρτες.
Το 'χω ακούσει σαν θεωρία, δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια γιατί υπάρχει καταγραφή η συναλλαγής και θα φαίνεται πού πήγαν τα λεφτά.
Εκτός κι αν υπάρχει τρόπος να τα στέλνουν σε κανέναν λογαριασμό στο Ουζμπεκιστάν ξέρω 'γω ή κάτι τέτοιο.

Πάντως, ακόμα κι αν γίνεται, μιλάμε για 25 ευρώ μάξιμουμ που είναι το όριο συναλλαγής χωρίς pin.
Πάντα υπάρχει ένα όριο χρονικό όριο από τις τράπεζες πριν μεταφερθούν οπουδήποτε. Αν δηλώσεις κλοπή δεν πάνε πουθενά πριν εξεταστεί η υπόθεση.
Η pay pal κάνει άμεσες μεταφορές μόνο αλλά όνο με ειδική πιστοποίηση και από τς δύο πλευρές, αν δηλώσεις κλοπή τότε τα επιστρέφει όπως τα πήρε εφόσον εξεταστεί η υπόθεση.
Αν έχεις κάνει και ειδοποίηση με SMS σε πραγματικό χρόνο τότε θα εις και τον κλέφτη δίπλα σου αν έχεις ανέπαφη.
Κι αυτό με την ειδοποίηση μέσω SMS σωστό. Άρα, μπορεί και να είναι και μούφα όλη η ιστορία.
tanipteros έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:05
shrike έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:03
tanipteros έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:52
αν γκουγκλάρεις "Σουηδία RFid chip" θα δεις τι θα σου βγάλει...
Ναι, το βρήκα. Είχε ένα άρθρο στη Washington Post για ένα πείραμα στη Σουηδία που γίνεται εθελοντικά λέει, αλλά λέει επίσης ότι το πείραμα δεν πάει και πολύ καλά γιατί υπάρχει πολύ μικρό ενδιαφέρον από τον κόσμο. Θα μου πεις, αρχή είναι ακόμα, αν το προωθήσουν κατάλληλα θα τρέξουν όλοι σε κάποια στιγμή.
εδώ που τα λέμε, υπάρχουν μερικές περιπτώσεις όπου εγώ θα το δεχόμουν...όπως αν έπασχα από άνοια και κινδύνευα να χαθώ.
Για την άνοια είναι όντως πολύ καλό. Υπάρχει ήδη σχετικό μαραφέτι βέβαια με gps, αλλά το εμφύτευμα θα ήταν τέλειο, για να μην μπορεί να το χάσει ο ασθενής.


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Μαρ 2019, 00:11

Πάνας έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:04
bluerose έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:57
Πάνας έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:44


Δηλαδή δεν είχε επαφές με κανέναν; κανένας δεν του έλεγε τις εξελίξεις της τεχνολογίας; Από όσα γνωρίζω η εκκλησιά παρακολουθεί στενά την εξέλιξη εδώ και πάρα πολλά χρόνια, στον μεσαίωνα φυλάκιζαν όσους θεωρούσαν επικίνδυνους και αντίθετους με την φιλοσοφία τους.
Κάποιος θα τον ενημέρωνε, ας μην είμαστε αφελείς.
Το βίντεο που έβαλε πριν ο χρήστης τανιπτερος το είδες στην αρχή;
Όλα τα είδε ο Γέροντας κι ακριβώς έτσι έγιναν
Από κει και πέρα αποκλείεται να μην έχεις γνωστό γνωστού που τον είχε δει εν ζωή και τον είχε συμβουλεύσει κι ήταν όλα σωστά όπως του τα είπε. Άρα ;
Ε, ναι, όταν δεν έχεις παραγωγή και δανείζεσαι πρέπει να είσαι προφήτης για να εις που πάει η βαλίτσα.. και ο Μητσοτάκης τα έλεγε το1981 θες να σου βάλω βίνδεο;
Το σημείο που λεει : έως ότου σκύψει ο λαός το κεφάλι εντελως: το σωστό ήταν, ώσπου να γονατίσει κι ο τελευταίος.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Μαρ 2019, 00:12

Εγώ χάνω χρόνο από πολλά που έχω να κάνω. Σας χαιρετώ

Άβαταρ μέλους
Ιωάννης Ειρηναίος
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 25 Ιουν 2018, 00:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιωάννης Ειρηναίος » 26 Μαρ 2019, 00:12

Πάντως και η σύγχρονη επιστήμη και τεχνολογία φυρί φυρί το πάνε να βγει η Αποκάλυψη αληθινή.

Αυτό το πράγμα εγώ δεν το βάζω μέσα μου. Με τίποτα.
Ο παλαιός των ημερών...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Μαρ 2019, 00:14

bluerose έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:12
Εγώ χάνω χρόνο από πολλά που έχω να κάνω. Σας χαιρετώ
γεια σου bluerose :wave:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11853
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 26 Μαρ 2019, 00:15

Χωρίς να θέλω να φανώ τεχνοφοβικος.
Πιθανά προβλήματα από την χρήση rfid ή μελλοντικά με την χρήση εμφυτευμάτων στο σώμα θα είναι αφενός η διαχείριση των δεδομένων του κάθε ανθρώπου αφετέρου η οποία ασφάλεια θα υπάρξει και κατά πόσο θα είναι ισχυρή απέναντι σε επιθέσεις.

Η τρομοκρατία θα περάσει σε άλλο level.

Ποιος θα διαχειρίζεται τα προσωπικά δεδομένα?
Ιδιωτικές εταιρίες τύπου fb ή το κράτος;
Προφανώς το πρώτο.
Και αν το προχωρήσουμε λίγο παραπέρα και βάλουμε στην εξίσωση την Ελλάδα νομίζω πως όλα θα πάνε κατά διαόλου.
Ασφάλεια μηδέν.

Από την άλλη οι προσφερόμενες διευκολύνσεις θα είναι, όχι μόνο σε επίπεδο ιατρικής, απερίγραπτες.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Μαρ 2019, 00:19

Το "χάραγμα" δεν θα είναι σωματικό,θα είναι η πλήρης άρνηση της Αγίας Τριάδας, αυτό είναι το διεκδικούμενο..

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Μαρ 2019, 00:24

Στύγιος έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:19
Το "χάραγμα" δεν θα είναι σωματικό,θα είναι η πλήρης άρνηση της Αγίας Τριάδας, αυτό είναι το διεκδικούμενο..
δλδ λες ότι θα είναι μια ιδεολογία, μια νέα θρησκευτική διδασκαλία κάτι τέτοιο?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 26 Μαρ 2019, 00:28

καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ.
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ = ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ = 1968
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 26 Μαρ 2019, 00:32

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ = 3198

ΑΡΙΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ = ΑΡΙΘΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ = 3199
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Μαρ 2019, 00:53

taliban έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:15
Χωρίς να θέλω να φανώ τεχνοφοβικος.
Πιθανά προβλήματα από την χρήση rfid ή μελλοντικά με την χρήση εμφυτευμάτων στο σώμα θα είναι αφενός η διαχείριση των δεδομένων του κάθε ανθρώπου αφετέρου η οποία ασφάλεια θα υπάρξει και κατά πόσο θα είναι ισχυρή απέναντι σε επιθέσεις.

Η τρομοκρατία θα περάσει σε άλλο level.

Ποιος θα διαχειρίζεται τα προσωπικά δεδομένα?
Ιδιωτικές εταιρίες τύπου fb ή το κράτος;
Προφανώς το πρώτο.
Και αν το προχωρήσουμε λίγο παραπέρα και βάλουμε στην εξίσωση την Ελλάδα νομίζω πως όλα θα πάνε κατά διαόλου.
Ασφάλεια μηδέν.

Από την άλλη οι προσφερόμενες διευκολύνσεις θα είναι, όχι μόνο σε επίπεδο ιατρικής, απερίγραπτες.
Αυτό με την τρομοκρατία πως το φαντάζεσαι;
the end

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 26 Μαρ 2019, 06:58

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:38
OrderAndChaos έγραψε:
25 Μαρ 2019, 21:59
Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
25 Μαρ 2019, 21:43
Το βιβλίο της Αποκάλυψης και την ακατάσχετη μπουρδολογία του πολλοί μεγάλοι πατέρες της Εκκλησίας όπως ο Γρηγόριος ο Θεολόγος δεν το δέχονται καν ως ιερό και δεν το περιλαμβάνουν στον κανόνα τους.

Κακώς η Εκκλησία το έβαλε πολύ αργά στον κανόνα της. Είναι μόνο πηγή αιρέσεων, ήδη από τα πρώτα χρόνια. και τίποτα άλλο.
2000 χρόνια και ακόμα να καταλάβουν πως η χριστιανική εσχατολογία ήταν απλά τα παραληρήματα διαφόρων ιουδαϊκών σεκτών της εποχής. Υπάρχουν παμπολλες ενδείξεις -εντός και εκτός των ευαγγελίων- πως το "τέλος" ήταν άμεσα επικείμενο. Σταδιακά όμως αυτές οι αντιλήψεις εξασθένισαν και αναβίωναν περιστασιακά απο διάφορους ζηλωτές.

Η παρανοϊκή συνωμοσιολογία και η καταστροφολογία ΠΑΝΤΑ εξυπηρετεί τους εξουσιαστές. Αυτοί δε που είναι επιρρεπείς σε τετοιες θεωρίες είναι συνήθως άτομα καταθλιπτικά, με χαμηλή αυτοπεποίθηση και "αυτοκτονικές τάσεις", για τους οποίους το "θεϊκό σχέδιο" ή το "τέλος" έρχεται σαν ένα είδος λύτρωσης.

Υπάρχουν βέβαια και επιτήδειοι που απλά πουλάνε αυτές τις θεωρείς σηκώνοντας τον κόσμο απο ντιβάνια, πολυθρόνες, καρέκλες...
Άσ΄τα να πάνε φίλε. Δεν υπάρχει χειρότερη μορφή γραμματείας από την ιουδαϊκή εσχατολογία. Δεν διαβάζονται αυτά τα πράγματα ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να τα διαβάσω. Όπως λες ήταν παραληρήματα Ιουδαίων που περίμεναν το τέλος. Κατά τη γνώμη μου έπρεπε η Εκκλησία, εφόσον έβλεπε ότι κανένα τέλος και καμία δευτέρα παρουσία δεν ήρθε, να παρέμβει στο κείμενο με το πέρασμα του χρόνου (τότε στα αρχαία χρόνια) και να αφαιρέσει τα εσχατολογικά χωρία της Καινής Διαθήκης. Όχι να τα έχει ακόμη και σήμερα και να τα πιστεύουν οι ανόητοι.

Δεν είναι ανεξήγητο ότι πολλοί πατέρες δεν δέχονταν την Αποκάλυψη στον κανόνα τους.

Στην Αμερική πολλές αυτοκτονίες έχουν γίνει από τέτοιες εσχατολογικές σέκτες. Θέλουν πολλή προσοχή αυτά τα πράγματα.
Τον ερχομό του υιού της απώλειας τον αναφέρει και ο Απόστολος Παύλος στην Β προς Θεσσαλονικεις, κεφ 2ο.

https://www.impantokratoros.gr/7A64E48A.el.aspx
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ζενίθεδρος την 26 Μαρ 2019, 07:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 26 Μαρ 2019, 07:01

Σπύρος έγραψε:
26 Μαρ 2019, 00:28
καὶ ἵνα μή τις δύνηται ἀγοράσαι ἢ πωλῆσαι εἰ μὴ ὁ ἔχων τὸ χάραγμα, τὸ ὄνομα τοῦ θηρίου ἢ τὸν ἀριθμὸν τοῦ ὀνόματος αὐτοῦ.
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ = ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ = 1968
:smt005:

Έλα ρε συ. Ο Κουλης;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών