Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16621
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Μάιος 2022, 05:45

nemo έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:38
taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:18


και σοβαρα να γραφω, παλι δεν γινεται να μην κεντρισω την ανοησια της σοφιστειας που πουλανε στο γυαλι απο την εποχη της οξειας εγκεφαλικης τηλεορασοπληξιας με αλβανικο κατουρημενο σταφ.... :003:
[/spoiler]
ναι βρε κεφαλα σε πιανω το τι λες αλλα εισαι λαθος γιατι αυτο θελουν να πιστεψεις και οι αλλοι γιατι ετσι τους βολευει
και φυσικα το πασχα δηλώνει το περασμα για την αναγεννηση!
...μονομαχια στην αναγεννηση
SpoilerShow
καρδιτσας
...
...θα αλλαξουμε τον τιτλο της εργου...
...ασε τις εξτρα ερμηνειες των λεξεων κατα πως θες...
...πασαχ ειναι το περασμα απο την αιγυπτο στην περα οχθη... πασαχ... el paso....the passage... el pasaje...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6699
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μάιος 2022, 09:50

Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 01:34
Λοξίας έγραψε:
02 Μάιος 2022, 21:21
Νατάσα έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:26
SpoilerShow
Προτού να μιλήσουμε γι αυτά, ας επικεντρωθουμε λίγο στην ουσία, ποιο δόγμα κατ εσέ πλήττει ο Δημοσθένης με τα όσα λέει; Μπορείς να μου πεις;
Εγώ Νατάσα δεν είμαι πολύ καταρτισμένος στα θελογικά του χριστιανισμού. Έχω μεν διαβάσει αρκετά πράγματα, αλλά δεν είμαι ειδικός.
Όμως, από τα λίγα που γνωρίζω, δεν έχω συναντήσει σε κάποιο κείμενο της πατερικής θεολογίας, ούτε στην Παράδοση ούτε και σε κάποια απόκρυφα κείμενα, τις δοξασίες που λες πιο πάνω.
Οπότε, και κατά την γνώμη μου, αφού δεν υπάρχουν πουθενά (εκτός και αν υπάρχουν και δεν το γνωρίζω εγώ), τότε αυτά που λέει και υποστηρίζει ο Λιακόπουλος, είναι ενάντια σε όλες τις χριστιανικές ομολογίες. Αυτό στο είπα και πιο πάνω, οπότε δεν έχει νόημα να με ξαναρωτάς ποιο δόγμα πλήττει ο Λιακόπουλος.
Ο Λιακόπουλος πρέπει να φέρει γραπτά χριστιανικά θεολογικά κείμενα, που να υποστηρίζουν πως: οι 12 Ολύμπιοι θεοί και μερικές άλλες χιλιάδες θεοί άλλων θρησκειών, ήταν άγγελοι του τριαδικού θεού του χριστιανισμού που έχασαν την αποστολή τους και ενόμισαν εαυτούς θεούς.
Ή φέρε εσύ τέτοια τεκμήρια.
Μπορείς νομίζω να μου απαντήσεις σ αυτό που σε ρωτω, επιμένω, τι είναι αυτό που βάλλεται από την γνώση του Δημοσθένη;;; Ή να το θέσω και αλλιώς, τι είναι αυτό που σε σκανδαλιζει;;;
Βρε Νατάσα! Με δουλεύεις; Μου επιτρέφεις το ερώτημα με άλλη μορφή; :lol:
Τι με ρωτάς και ξαναρωτάς ποιό δόγμα πλήττεται; Σου απαντησα: όλες οι χριστιανικές ομολογίες.
Γνωρίζεις τι είναι οι ομολογίες σε μία θρησκεία; Είναι οι διαφορετικές εκδοχές μέσα στην ίδια την θρησκεία.

Ο Λιακόπουλος έχει μία "θεολογική" άποψη η οποία δεν υποστηρίζεται από καμία χριστιανική ομολογία!
Δεν υπάρχει ούτε στην Ορθοδοξία, ούτε στην Καθολική εκκλησία, ούτε στην Προτεσταντική, ούτε στην Αγγλικανική, ούτε σε καμία άλλη χριστιανική ομολογία, η "θεολογία" πως:
οι 12 Ολύμπιοι θεοί και μερικές άλλες χιλιάδες θεοί άλλων θρησκειών, ήταν άγγελοι του τριαδικού θεού του χριστιανισμού που έχασαν την αποστολή τους και ενόμισαν εαυτούς θεούς.

Εμένα δεν με σκανδαλίζει τίποτε.
Απλώς, σου τονίζω πως η "γνώση" του Λιακόπουλου ΔΕΝ υπάρχει και δεν υποστηρίζεται από ΚΑΜΙΑ χριστιανική ομολογία!
Τι δεν καταλαβαινεις;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Μάιος 2022, 11:03

Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2022, 09:50
Εμένα δεν με σκανδαλίζει τίποτε.
Α να γεια σου, αυτο ηθελα να μαθω, τωρα συνεννοηθηκαμε!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Μάιος 2022, 11:08

Blackdog έγραψε:
03 Μάιος 2022, 02:00
Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 01:30
Blackdog έγραψε:
02 Μάιος 2022, 21:54


Δεν ξερω ακριβως τι πιστευει αλλα απ οτι ειδα τι γραφεις, αυτο με την αδερφη του Θεου, την Λιλιθ παραπεμπει στις γνωστικες αιρεσεις των δυο θεων, του καλου θεου και του κακου, οι οποιες καταπολεμηθηκαν ηδη απ τους πρωτους διαμορφωτες του δογματος (πατερες)

Επισης τα Λιλιθ και Σαμαελ προερχονται απ την καμπαλιστικη διδασκαλια, η οποια ειναι αποκρυφη Εβραικη και δεν εχει καμμια συνδεση με τον Χριστιανισμο


Προσωπικα πιστευω οτι εχει παρει πολλες αποκρυφιστικες ιστοριες και τις εβαλε στο μιξερ.
Ρώτησα ποιο από τα δόγματα πλήττεται, καλό είναι να κοιτάμε την ουσία. Και δεν είναι η αδερφή του θεού, είναι το θηλυκό του τμήμα και λέγεται μη Ων, ή Σκιά.

Το δογμα του μονοθεισμου καταρχην :lol:

Στην Ορθοδοξια το κακο προερχεται απο δημιουργημα του Θεου, τον διαβολο. Στην αλλη εκδοχη εχουμε δυο θεους, εφοσον ειναι η Λιλιθ θεικο κομματι.

Μετα πλητετται η τριαδα που γινεται τετραδα

Το Ευαγγελιο του Ιωαννη λεει "Εν αρχην ειναι ο Λογος" και οχι εν αρχη ειναι η ΛΙλιθ.

Η Γεννεση

Και αυτα ειναι μονο οσα σκεφτηκα απο τα λιγα που εχεις πει. Αν κανεις μια περιληψη θα βρουμε και αλλα.
Το δογμα του μονοθεισμου μια χαρα κρατεί! Ο Θεος ειναι ενας και μοναδικος μιας και ο μη Ων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟ, αλλα κατασταση, κατασταση ανυπαρξίας!

Ειπαμε ότι η Λιλιθ ειναι ο πρωτος ανθρωπος γυναικα, όπως ο Αδαμ, μην την μπερδευεις με τον μη Οντα.

Ουτε η τριαδα πληττεται, γιατι το θηλυκο κομματι που αποσπαστηκε, μετατραπηκε σε μη θεο, αρα εμεινε η τριαδα!

Τι εννοείς για την Γεννεση; Δεν καταλαβα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Μάιος 2022, 11:21

taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:45
nemo έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:38
taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:18


και σοβαρα να γραφω, παλι δεν γινεται να μην κεντρισω την ανοησια της σοφιστειας που πουλανε στο γυαλι απο την εποχη της οξειας εγκεφαλικης τηλεορασοπληξιας με αλβανικο κατουρημενο σταφ.... :003:
[/spoiler]
ναι βρε κεφαλα σε πιανω το τι λες αλλα εισαι λαθος γιατι αυτο θελουν να πιστεψεις και οι αλλοι γιατι ετσι τους βολευει
και φυσικα το πασχα δηλώνει το περασμα για την αναγεννηση!
...μονομαχια στην αναγεννηση
SpoilerShow
καρδιτσας
...
...θα αλλαξουμε τον τιτλο της εργου...
...ασε τις εξτρα ερμηνειες των λεξεων κατα πως θες...
...πασαχ ειναι το περασμα απο την αιγυπτο στην περα οχθη... πασαχ... el paso....the passage... el pasaje...
Ναι για τους Εβραίους αλλά υπάρχει και μια αιγυπτιακή αναφορά ότι ήταν αναγεννησιακή γιορτή πριν ακόμη από τους Εβραίους βλέπεις ότι .ότι υπάρχει σήμερα υπήρχε από πάντα και απλά εμείς το γνωρίζουμε σε μια .η με πολλές παραλλαγές αλλά δεν παύουν να έχουν την ίδια ουσία. Και φτάνουμε στο συμπέρασμα στο _σταματηστε τις διαφορές πίπες σχετικά με τον χριστιανισμό

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Μάιος 2022, 11:21

Νατάσα έγραψε:
01 Μάιος 2022, 13:27
nik_killthemall έγραψε:
01 Μάιος 2022, 10:38
Θεοι που οργιζονται, θυμωνουν, εκδικούνται ... και ανθρωποι που καλουνται να είναι ανωτεροι των θεων και να μην οργιζονται να μην θυμωνουν και να μην εκδικουνται !
Ο Θεος εκτος απο αγαπη ειναι και δικαιοσυνη. Η δικαιοσυνη σημαινει ΚΑΙ τιμωρια μεσα στα αλλα. Και ναι, ο Θεος που μας επλασε θα τιμωρησει τους αδικους και τους ασεβεις. Και θα τους τιμωρησει επειδη ακριβως Εκείνος είναι ΞΕΝΟΣ του κακου, δεν εχει καμια σχεση με αυτο και οπως ΣΤΑΘΗΚΕ ο ιδιος στο καλο, το ιδιο απαιτει και απο εμας, διαφορετικα, θα φαμε σκαμπιλια...Τα σοδομα και γομαρα τα τιμωρησε, ενω τους νινευιτες τους συγχωρεσε.

Που ειναι το μπερδεμα, δεν καταλαβαίνω!
θα μου κλασει τ αρχιδια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 03 Μάιος 2022, 12:39

Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 11:08

Το δογμα του μονοθεισμου μια χαρα κρατεί! Ο Θεος ειναι ενας και μοναδικος μιας και ο μη Ων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟ, αλλα κατασταση, κατασταση ανυπαρξίας!

Ειπαμε ότι η Λιλιθ ειναι ο πρωτος ανθρωπος γυναικα, όπως ο Αδαμ, μην την μπερδευεις με τον μη Οντα.

Ουτε η τριαδα πληττεται, γιατι το θηλυκο κομματι που αποσπαστηκε, μετατραπηκε σε μη θεο, αρα εμεινε η τριαδα!

Τι εννοείς για την Γεννεση; Δεν καταλαβα.
Eσυ δεν ειπες οτι ηταν το θηλυκό κομματι του θεου που αποσπαστηκε; Και απ οτι ειδα θελησε να καταστρεψει την δημιουργια; Και ο "καλος" Θεος κατασταση ειναι;

Ασε που λες οτι θα γινει πολεμος του Ον με το Μη ον. Παλι δυο Θεοι. Ξαναθυμιζω οτι το κονσεπτ του καλου θεου με τον κακο που πολεμανε για τον κοσμο ειναι γνωστικη δοξασια και καταδικαστηκε ηδη απ τα πρωτα χρονια.

Και ας εχουμε υπ οψιν οτι ο Θεος κατα Χριστιανων ειναι παναγαθος και τελειος. Δεν νοειται να εχει σκοτεινη πλευρα που αποσπαστηκε.

Ευχαριστω για την διευκρινιση :lol: Πως δεν επηρεαζεται αφου συμφωνα με σενα ο Θεος αποτελειται απ τον Θεο, Λογο, Πνευμα και Μη ον. Δεν εχει σημασια αν εμειναν τρεις. Επισης ο Χριστιανισμος λεει οτι ο Χριστος-Λογος υπηρχε απο παντα, δεν εμφανιστηκε καποια στιγμη μετα για να πολεμησει το σκοταδι. Η μονη φορα που κατεβηκε στον Αδη ηταν μετα την σταυρωση και πριν την ανασταση, για να ανοιξει τις πυλες και να ερχονται πλεον οι ψυχες στον παραδεισο. Οπως ειπε δηλαδη και στον εκ δεξιων κλεφτη που σταυρωθηκε μαζι του.

Στην γεννεση φτιαχνει τον Αδαμ και απ αυτον την Ευα, Αυτα με την Λιλιθ ειναι απο αλλη ιστορια η οποια δεν υπαρχει στην Χριστιανικη παραδοση. Και μια και το συζηταμε, πρωτη φορα τα ακουσα απο ροδοσταυρικες διδασκαλιες στα μεσα 90ς. Ειχε βγει και ενα μυθιστορημα τοτε
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ith-196581

Καμπαλιστικα, γνωστικα , αποκρυφιστικα, μασωνικα. Εχει και Θεοσοφια μεσα το στορυ; Μηπως λεει και για τιποτα φωτισμενους που καθοδηγουν τον κοσμο; Η τα αφησε απ εξω αυτα;



Παντως σε καμμια περιπτωση δεν θελω να παρω τον ρολο του Ιεροεξεταστη. Αν πιστευεις αυτα δικαιωμα σου και για μενα οσο θα μπορουσαν να ισχυουν τα αλλα, αλλο τοσο μπορει να ισχυουν και αυτα. Απλα λεω οτι ειναι εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6699
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μάιος 2022, 12:58

Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 11:03
Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2022, 09:50
Εμένα δεν με σκανδαλίζει τίποτε.
Α να γεια σου, αυτο ηθελα να μαθω, τωρα συνεννοηθηκαμε!
Νατάσα, τώρα πιστεύω ότι πραγματικά με δουλεύεις...
Αυτό βρήκες να απαντήσεις; :o
Για όλα τα άλλα που έγραψα, που είναι απάντηση στο ερώτημά σου, δεν θα πεις τίποτε;
Στο ξαναβάζω, διότι μου φαίνεται πως πάσχεις και εσύ από επιλεκτική τυφλίτιδα...

Ο Λιακόπουλος "θεολογεί" (σύμφωνα με εσένα), πως:
"Οι 12 Ολύμπιοι θεοί και μερικές άλλες χιλιάδες θεοί άλλων θρησκειών, ήταν άγγελοι του τριαδικού θεού του χριστιανισμού που έχασαν την αποστολή τους και ενόμισαν εαυτούς θεούς"

Θα μου πεις ΠΟΥ και σε ΠΟΙΟ σημείο υπάρχει τέτοια διδασκαλία σε μια από τις χριστιανικές ομολογίες, ή θα συνεχίσεις να κάνεις το κορόιδο;
:wave:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16621
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Μάιος 2022, 17:04

nemo έγραψε:
03 Μάιος 2022, 11:21
taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:45
nemo έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:38


ναι βρε κεφαλα σε πιανω το τι λες αλλα εισαι λαθος γιατι αυτο θελουν να πιστεψεις και οι αλλοι γιατι ετσι τους βολευει
και φυσικα το πασχα δηλώνει το περασμα για την αναγεννηση!
...μονομαχια στην αναγεννηση
SpoilerShow
καρδιτσας
...
...θα αλλαξουμε τον τιτλο της εργου...
...ασε τις εξτρα ερμηνειες των λεξεων κατα πως θες...
...πασαχ ειναι το περασμα απο την αιγυπτο στην περα οχθη... πασαχ... el paso....the passage... el pasaje...
Ναι για τους Εβραίους αλλά υπάρχει και μια αιγυπτιακή αναφορά ότι ήταν αναγεννησιακή γιορτή πριν ακόμη από τους Εβραίους βλέπεις ότι .ότι υπάρχει σήμερα υπήρχε από πάντα και απλά εμείς το γνωρίζουμε σε μια .η με πολλές παραλλαγές αλλά δεν παύουν να έχουν την ίδια ουσία. Και φτάνουμε στο συμπέρασμα στο _σταματηστε τις διαφορές πίπες σχετικά με τον χριστιανισμό
και για τους ιθαγενεις ειναι γιορτη....
ο μηνας της ανοιξης...
ανοιξε θαλασσα να πασαχω (περασω)....

για τις πιπες μιλας....; magic life; καντε του μια πιπα δωρo; :003:

γιατι μυγιαστηκες ρε νεμο; ή παρεξηγω τα γραπτα σου; :smt017
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Μάιος 2022, 20:56

Blackdog έγραψε:
03 Μάιος 2022, 12:39


Παντως σε καμμια περιπτωση δεν θελω να παρω τον ρολο του Ιεροεξεταστη. Αν πιστευεις αυτα δικαιωμα σου και για μενα οσο θα μπορουσαν να ισχυουν τα αλλα, αλλο τοσο μπορει να ισχυουν και αυτα. Απλα λεω οτι ειναι εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.
:smt023
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Μάιος 2022, 21:04

Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2022, 12:58
Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 11:03
Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2022, 09:50
Εμένα δεν με σκανδαλίζει τίποτε.
Α να γεια σου, αυτο ηθελα να μαθω, τωρα συνεννοηθηκαμε!
Νατάσα, τώρα πιστεύω ότι πραγματικά με δουλεύεις...
Αυτό βρήκες να απαντήσεις; :o
Για όλα τα άλλα που έγραψα, που είναι απάντηση στο ερώτημά σου, δεν θα πεις τίποτε;
Στο ξαναβάζω, διότι μου φαίνεται πως πάσχεις και εσύ από επιλεκτική τυφλίτιδα...

Ο Λιακόπουλος "θεολογεί" (σύμφωνα με εσένα), πως:
"Οι 12 Ολύμπιοι θεοί και μερικές άλλες χιλιάδες θεοί άλλων θρησκειών, ήταν άγγελοι του τριαδικού θεού του χριστιανισμού που έχασαν την αποστολή τους και ενόμισαν εαυτούς θεούς"

Θα μου πεις ΠΟΥ και σε ΠΟΙΟ σημείο υπάρχει τέτοια διδασκαλία σε μια από τις χριστιανικές ομολογίες, ή θα συνεχίσεις να κάνεις το κορόιδο;
:wave:
Δεν κάνω το κορόιδο και σου απαντώ, το συγκεκριμένο πρέπει να είναι λόγος της Αγίας Αικατερίνης, αλλά δεν μπορώ να σου βρω την πηγή.

Γενικά, τα περισσότερα ο Δημοσθένης τα έχει πάρει από τα χάλκινα βιβλία που έχει πει ότι δεν μπορεί να αποκαλύψει ποιος του τα έδωσε.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 03 Μάιος 2022, 21:25

Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 20:56
Blackdog έγραψε:
03 Μάιος 2022, 12:39


Παντως σε καμμια περιπτωση δεν θελω να παρω τον ρολο του Ιεροεξεταστη. Αν πιστευεις αυτα δικαιωμα σου και για μενα οσο θα μπορουσαν να ισχυουν τα αλλα, αλλο τοσο μπορει να ισχυουν και αυτα. Απλα λεω οτι ειναι εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.
:smt023
Να εξηγει Χριστιανικο δογμα ενας-στην καλυτερη- αθρησκος το βρισκω παραταιρο :102:

Πηρε το ματι μου την ιστορια του Λιακο, κατι ποσταρες χθες. Μια ερωτηση μονον: Το κειμενο του Ιωαννη που αναφερεται ειναι αυτο που ξεκιναει με το "Εν αρχη ην η μονας;"

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6699
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μάιος 2022, 22:15

Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 21:04
Δεν κάνω το κορόιδο και σου απαντώ, το συγκεκριμένο πρέπει να είναι λόγος της Αγίας Αικατερίνης, αλλά δεν μπορώ να σου βρω την πηγή.

Γενικά, τα περισσότερα ο Δημοσθένης τα έχει πάρει από τα χάλκινα βιβλία που έχει πει ότι δεν μπορεί να αποκαλύψει ποιος του τα έδωσε.
Α, δεν μπορείς να βρεις την πηγή...
Ε, ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος ειδικός στην χριστιανική θεολογία και να μας πει αν υπάρχει όντως...

Α, τα έχει πάρει από τα χάλκινα βιβλία (το είπα), τα οποία όμως δεν μπορεί να αποκαλύψει ποιος του τα έδωσε...

Κατάλαβα...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16621
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 04 Μάιος 2022, 00:54

Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2022, 22:15
Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 21:04
Δεν κάνω το κορόιδο και σου απαντώ, το συγκεκριμένο πρέπει να είναι λόγος της Αγίας Αικατερίνης, αλλά δεν μπορώ να σου βρω την πηγή.

Γενικά, τα περισσότερα ο Δημοσθένης τα έχει πάρει από τα χάλκινα βιβλία που έχει πει ότι δεν μπορεί να αποκαλύψει ποιος του τα έδωσε.
Α, δεν μπορείς να βρεις την πηγή...
Ε, ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος ειδικός στην χριστιανική θεολογία και να μας πει αν υπάρχει όντως...

Α, τα έχει πάρει από τα χάλκινα βιβλία (το είπα), τα οποία όμως δεν μπορεί να αποκαλύψει ποιος του τα έδωσε...

Κατάλαβα...
λες να εχει να κανει με αθιγγανους;

αυτοι ξερουν απο χαλκο, ειναι και οι αυθεντικοι ινδο-ευρωπαιοι, ειναι και αρχαιοι, ξερουν και απο νταγκλα μαγκαν, λενε και το μοιρα σου και το ριζικο σου αμα ασημωσεις... ολα τα κομματια του παζλ «δενουν»...λες; :smt017

Ειμαστε για «δεσιμο».... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 04 Μάιος 2022, 00:58

taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 17:04
nemo έγραψε:
03 Μάιος 2022, 11:21
taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:45


...μονομαχια στην αναγεννηση
SpoilerShow
καρδιτσας
...
...θα αλλαξουμε τον τιτλο της εργου...
...ασε τις εξτρα ερμηνειες των λεξεων κατα πως θες...
...πασαχ ειναι το περασμα απο την αιγυπτο στην περα οχθη... πασαχ... el paso....the passage... el pasaje...
Ναι για τους Εβραίους αλλά υπάρχει και μια αιγυπτιακή αναφορά ότι ήταν αναγεννησιακή γιορτή πριν ακόμη από τους Εβραίους βλέπεις ότι .ότι υπάρχει σήμερα υπήρχε από πάντα και απλά εμείς το γνωρίζουμε σε μια .η με πολλές παραλλαγές αλλά δεν παύουν να έχουν την ίδια ουσία. Και φτάνουμε στο συμπέρασμα στο _σταματηστε τις διαφορές πίπες σχετικά με τον χριστιανισμό
και για τους ιθαγενεις ειναι γιορτη....
ο μηνας της ανοιξης...
ανοιξε θαλασσα να πασαχω (περασω)....

για τις πιπες μιλας....; magic life; καντε του μια πιπα δωρo; :003:

γιατι μυγιαστηκες ρε νεμο; ή παρεξηγω τα γραπτα σου; :smt017
με σενα ποτε

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών