Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Μάιος 2022, 11:50

Blackdog έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:48
Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:40


Μιας και το εχεις, δεν το δημοσιευεις;
Eιναι στο λινκ που σου εστειλα, στα αγγλικα, δεν το ειδες;

Στα Ελληνικα δεν νομιζω οτι εχει εκδοθει ποτε, οπως εγινε με το ευαγγελιο του Ιουδα πχ
Το ειδα στα αγγλικα, αλλα νομιζα ότι το ειχες και στα ελληνικα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μάιος 2022, 11:52

Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:50
Blackdog έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:48
Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:40


Μιας και το εχεις, δεν το δημοσιευεις;
Eιναι στο λινκ που σου εστειλα, στα αγγλικα, δεν το ειδες;

Στα Ελληνικα δεν νομιζω οτι εχει εκδοθει ποτε, οπως εγινε με το ευαγγελιο του Ιουδα πχ
Το ειδα στα αγγλικα, αλλα νομιζα ότι το ειχες και στα ελληνικα.
Κοίταξε.
Όταν έχεις ένα κείμενο στα ελληνικά, θα πρέπει να το μεταφράσει ο Χ στα αγγλικά, ο Ψ να το ξαναμεταφράσει στα ελληνικά, ο Ζ να το ξαναμεταφράσει στα αγγλικά και τέλος εσύ να το ξαναμεταφράσεις στα ελληνικά.
Έτσι δουλεύει.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Μάιος 2022, 11:58

stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:52
Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:50
Blackdog έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:48


Eιναι στο λινκ που σου εστειλα, στα αγγλικα, δεν το ειδες;

Στα Ελληνικα δεν νομιζω οτι εχει εκδοθει ποτε, οπως εγινε με το ευαγγελιο του Ιουδα πχ
Το ειδα στα αγγλικα, αλλα νομιζα ότι το ειχες και στα ελληνικα.
Κοίταξε.
Όταν έχεις ένα κείμενο στα ελληνικά, θα πρέπει να το μεταφράσει ο Χ στα αγγλικά, ο Ψ να το ξαναμεταφράσει στα ελληνικά, ο Ζ να το ξαναμεταφράσει στα αγγλικά και τέλος εσύ να το ξαναμεταφράσεις στα ελληνικά.
Έτσι δουλεύει.
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 05 Μάιος 2022, 12:04

Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:50
Blackdog έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:48
Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:40


Μιας και το εχεις, δεν το δημοσιευεις;
Eιναι στο λινκ που σου εστειλα, στα αγγλικα, δεν το ειδες;

Στα Ελληνικα δεν νομιζω οτι εχει εκδοθει ποτε, οπως εγινε με το ευαγγελιο του Ιουδα πχ
Το ειδα στα αγγλικα, αλλα νομιζα ότι το ειχες και στα ελληνικα.
Δεν ξερω κατα ποσο εχει μεταφραστει στα Ελληνικα :102:

Η γλωσσα στους κωδικες του Ναγκ Xαμαντι (παπυρους) ειναι τα Κοπτικα

Ομως απ οτι ειδα παιζουν περιληψεις οπως πχ αυτη στην βικι
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF ... E%BD%CE%B7

Και στα Αγγλικα ομως δεν ειναι δυσκολο το κειμενο.
SpoilerShow
The One rules all. Nothing has authority over it.
It is the God.
It is Father of everything,
Holy One
The invisible one over everything.
It is uncontaminated
Pure light no eye can bear to look within.

The One is the Invisible Spirit.
It is not right to think of it as a God or as like God.
It is more than just God.

Nothing is above it.
Nothing rules it.
Since everything exists within it
It does not exist within anything.
Since it is not dependent on anything
It is eternal.

It is absolutely complete and so needs nothing.
It is utterly perfect
Light.
κλπ κλπ
Το ποιντ ομως ειναι οτι δεν ειναι κανα μυστικο βιβλιο, ειναι γνωστο 100 χρονια περιπου.

Και ισως προσεξες το σαιτ, λεει gnostic.org απο το Gnostic society library
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Blackdog την 05 Μάιος 2022, 12:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 05 Μάιος 2022, 12:06

stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:52


Κοίταξε.
Όταν έχεις ένα κείμενο στα ελληνικά,
Κοπτικα

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 05 Μάιος 2022, 12:15

Απο την βικι που εβαλα πριν

Ένα βιβλίο με τίτλο «Απόκρυφο του Ιωάννη» αναφέρθηκε από τον Ειρηναίο στο βιβλίο του Adversus Haereses (ελληνικά: Κατά των Αιρέσεων), το οποίο γράφτηκε περίπου το 185, μεταξύ «ενός απερίγραπτου αριθμού μυστικών και αθέμιτων γραπτών, τα οποία οι ίδιοι έχουν "σφυρηλατήσει", για να μπερδεύουν τα μυαλά των ανόητων ανθρώπων, που δεν γνωρίζουν απο αληθινές γραφές.».[5] Μεταξύ των κειμένων που παραθέτει είναι το Ευαγγέλιο της Αλήθειας, το Ευαγγέλιο του Ιούδα και αυτό το Μυστικό Βιβλίο του Ιωάννη

Οποτε ειναι χαρακτηρισμενο ως αιρετικο εδω και 1900 χρονια :roll:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16625
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Μάιος 2022, 13:58

stavmanr έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:50
taxalata xalasa έγραψε:
04 Μάιος 2022, 18:14
εδω μεσα εχουμε

λιακοπουλεια ερμηνεια
στραβομανουρια ερμηνεια
διαβολοφοβουμενη ερμηνεια
......
και μεχρι και taxalataxalasaία αντιπαρερμηνεια..... :003:
fixed

Ξέχασες και τις παρερμηνείς του Nik, του Λοξία κλπ.
Βάλε όλες τις παραμέτρους. Μην ντρέπεσαι.
οι τελιτσες ηταν για σενα.... αν τα γραφω ολα, τι θα γραψεις και εσυ;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Μάιος 2022, 19:32

Blackdog έγραψε:
05 Μάιος 2022, 12:04
Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:50
Blackdog έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:48


Eιναι στο λινκ που σου εστειλα, στα αγγλικα, δεν το ειδες;

Στα Ελληνικα δεν νομιζω οτι εχει εκδοθει ποτε, οπως εγινε με το ευαγγελιο του Ιουδα πχ
Το ειδα στα αγγλικα, αλλα νομιζα ότι το ειχες και στα ελληνικα.
Δεν ξερω κατα ποσο εχει μεταφραστει στα Ελληνικα :102:

Η γλωσσα στους κωδικες του Ναγκ Xαμαντι (παπυρους) ειναι τα Κοπτικα

Ομως απ οτι ειδα παιζουν περιληψεις οπως πχ αυτη στην βικι
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF ... E%BD%CE%B7

Και στα Αγγλικα ομως δεν ειναι δυσκολο το κειμενο.
SpoilerShow
The One rules all. Nothing has authority over it.
It is the God.
It is Father of everything,
Holy One
The invisible one over everything.
It is uncontaminated
Pure light no eye can bear to look within.

The One is the Invisible Spirit.
It is not right to think of it as a God or as like God.
It is more than just God.

Nothing is above it.
Nothing rules it.
Since everything exists within it
It does not exist within anything.
Since it is not dependent on anything
It is eternal.

It is absolutely complete and so needs nothing.
It is utterly perfect
Light.
κλπ κλπ
Το ποιντ ομως ειναι οτι δεν ειναι κανα μυστικο βιβλιο, ειναι γνωστο 100 χρονια περιπου.

Και ισως προσεξες το σαιτ, λεει gnostic.org απο το Gnostic society library
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Εγω το κείμενο το γνώρισα από τον Λιακοπουλο.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Μάιος 2022, 19:34

Blackdog έγραψε:
05 Μάιος 2022, 12:15
Απο την βικι που εβαλα πριν

Ένα βιβλίο με τίτλο «Απόκρυφο του Ιωάννη» αναφέρθηκε από τον Ειρηναίο στο βιβλίο του Adversus Haereses (ελληνικά: Κατά των Αιρέσεων), το οποίο γράφτηκε περίπου το 185, μεταξύ «ενός απερίγραπτου αριθμού μυστικών και αθέμιτων γραπτών, τα οποία οι ίδιοι έχουν "σφυρηλατήσει", για να μπερδεύουν τα μυαλά των ανόητων ανθρώπων, που δεν γνωρίζουν απο αληθινές γραφές.».[5] Μεταξύ των κειμένων που παραθέτει είναι το Ευαγγέλιο της Αλήθειας, το Ευαγγέλιο του Ιούδα και αυτό το Μυστικό Βιβλίο του Ιωάννη

Οποτε ειναι χαρακτηρισμενο ως αιρετικο εδω και 1900 χρονια :roll:
Αιρετικό δηλ ονόμασαν κάτι που προσθέτει στην γνώση! Τι μου λέτε...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2369
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 05 Μάιος 2022, 19:36

Εκτωρ έγραψε:
14 Απρ 2022, 16:10
Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;
Πείτε μου αν έχω καταλάβει κάτι λάθος:

Ο Θεός γκάστρωσε μία παρθένα, ...
Εκτωρά μου, απάντηση είναι πως δεν έχεις καταλάβει Χριστό, και να στα εξηγήσουμε, πιο πολύ θα μπουρδουκλωθείς.
Καλύτερα με Διακαι θεό της βροχής, ανέμου, ποταμού θυσίες και 12θεα για να ξέρεις και τι σου γίνεται.
Βάλε και λίγα ελάνια αξιακά πρωτόκολλα να'σαι μέσα
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16625
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Μάιος 2022, 20:29

μεταφρασμενο....

Το Μυστικό Βιβλίο του Ιωάννη και το Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Ιωάννη είναι ένα κείμενο Γνωστικών διδασκαλιών από τον 2ο αιώνα, στο οποίο έχει δοθεί χριστιανικό πλαίσιο. Περιγράφει μια εμφάνιση του Ιησού από τη Ναζαρέτ στην οποία δίνει ιδιωτικές πληροφορίες στον απόστολο Ιωάννη μετά την ανάληψη του Χριστού στους ουρανούς.

Μαζί με το Ευαγγέλιο της Μαρίας της Μαγδαληνής και το Βιβλίο της Σοφίας του Ιησού Χριστού, ανήκει στη συλλογή των Κοπτικών (Αιγυπτιακών) Παπύρων στο Βερολίνο.

Εικόνα
Στο κύριο απόσπασμά του, είναι ένας διάλογος μεταξύ του Ιησού και των μαθητών του, οι οποίοι αμφισβήτησαν τι έπρεπε να αποφύγουν για να αποκτήσουν πρόσβαση στη βασιλεία των ουρανών:

Αυτοί όμως (οι Μαθητές) του απάντησαν: Πού θα πάμε, αφού μαζί σου είναι τα λόγια της Αιώνιας Ζωής; Πες μας ποιες είναι οι αμαρτίες που πρέπει να αποφύγουμε για να μην γνωρίσουμε ποτέ ξανά την ασθένεια και να μπορέσουμε να μπούμε στη βασιλεία των ουρανών.
Ο Ιησούς τους απάντησε: «Ας γίνει σύμφωνα με την πίστη σας», και κάθισε ανάμεσά τους και είπε: «Έχει ειπωθεί από αμνημονεύτων χρόνων: Να τιμάτε τον Επουράνιο Πατέρα σας και τη Γήινη Μητέρα σας και να υπακούτε στις εντολές τους, ώστε οι μέρες σας να μπορεί να είναι μακρές στην γη.
Και τότε τους δόθηκε η εξής εντολή: Μην σκοτώσετε, γιατί τη ζωή τη δίνει ο Θεός σε όλους και ό,τι έχει δώσει ο Θεός, να μην το αφαιρέσει ο άνθρωπος. Γιατί αλήθεια σας λέω ότι όλα όσα ζουν στη γη προέρχονται από μια Μητέρα. Επομένως, όποιος σκοτώνει, σκοτώνει τον αδελφό του. Και η Γήινη Μητέρα θα απομακρυνθεί από αυτόν και θα αποσύρει τα ζωογόνα στήθη της, και οι άγγελοι θα φύγουν από αυτόν και ο Σατανάς θα έχει σπίτι στο σώμα του.

Και το κρέας των νεκρών ζώων στο σώμα του θα γίνει ο δικός του τάφος. Γιατί αλήθεια σας λέω ότι όποιος σκοτώνει, σκοτώνει τον εαυτό του, και όποιος τρώει τη σάρκα νεκρών ζώων, τρώει το σώμα του νεκρού. Γιατί κάθε σταγόνα του αίματός του αναμειγνύεται με το δικό του και το δηλητηριάζει. Η ανάσα του είναι μια βρώμα. Η σάρκα του είναι γεμάτη βράσεις (φουσκαλες). Τα κόκκαλά του γίνονται γύψος. Τα έντερά του γεμίζουν με αποσύνθεση. Τα μάτια του γεμίζουν ψώρα και τα αυτιά του με κερί. Και ο θάνατός του θα είναι δικός του. Διότι μόνο στην υπηρεσία του Επουράνιου Πατέρα σας συγχωρούνται τα χρέη των επτά ετών σας σε επτά ημέρες. Ενώ ο Σατανάς δεν σου συγχωρεί τίποτα και πρέπει να του τα πληρώσεις όλα. Οφθαλμός αντί οφθαλμού, δόντι αντί δόντι, χέρι αντί χέρι, πόδι αντί πόδι, πληγή αντί πληγή, ζωή αντί για ζωή, θάνατος αντί θανάτου. Γιατί το τίμημα της αμαρτίας είναι ο θάνατος.


Μη σκοτώσετε, ούτε τρώτε τις σάρκες των αθώων θυμάτων σας, αν δεν θέλετε να γίνετε σκλάβοι του Σατανά. Γιατί αυτός είναι ο δρόμος του πόνου και οδηγεί στον θάνατο. Αλλά υπακούστε στο θέλημα του Θεού, ώστε οι άγγελοί του να σας υπηρετήσουν στο μονοπάτι της ζωής. Υπακούστε, λοιπόν, τα λόγια του Θεού: «Ιδού, σας έδωσα κάθε σποροφόρο βότανο που φυτρώνει στο πρόσωπο της γης και κάθε δέντρο πάνω στο οποίο είναι καρπός δέντρου που φέρει σπόρους. Για σένα θα είναι σαν κρέας. Και σε όλα τα θηρία της γης, και σε κάθε πουλί του ουρανού, και σε ό,τι σέρνεται στη γη, όπου υπάρχει πνοή ζωής, δίνω κάθε πράσινο βότανο για κρέας. Επίσης το γάλα ό,τι κινείται και ζει στη γη θα είναι για εσάς σαν κρέας. Όπως τους έδωσα σε όλους πράσινο γρασίδι, έτσι σας δίνω και το γάλα τους. Αλλά το κρέας και το αίμα που του δίνει ζωή, δεν θα το φας».

Τότε ένας άλλος μαθητής είπε: «Ο Μωυσής, ο μεγαλύτερος του Ισραήλ, επέτρεψε στους προγόνους μας να τρώνε το κρέας ακάθαρτων θηρίων και απαγόρευσε το κρέας ακάθαρτων ζώων. Γιατί λοιπόν, μας απαγορεύετε το κρέας όλων των Θηρίων; Ποιος νόμος προέρχεται από τον Θεό; Του Μωυσή ή ο δικός σου;
Και ο Ιησούς συνέχισε: «Ο Θεός διέταξε τους προγόνους σας «Μη σκοτώσετε», αλλά οι καρδιές τους σκλήρυναν και συνέχισαν να σκοτώνουν. Έτσι ο Μωυσής ήθελε να μην σκοτώσουν τουλάχιστον τους άντρες και τους επέτρεψε να σκοτώσουν τα θηρία. Αλλά οι καρδιές των προγόνων σας σκλήρυναν ακόμη περισσότερο και σκότωσαν άνθρωπο και θηρίο.
Αλλά σου λέω: «Μη σκοτώνεις ανθρώπους ή θηρία, ούτε καν την τροφή που βάζεις στο στόμα σου, γιατί αν τρως ζωντανή τροφή, θα σε αναζωογονήσει, αλλά αν σκοτώσεις την τροφή σου, η νεκρή τροφή θα σε σκοτώσει επίσης. Γιατί η ζωή προέρχεται μόνο από τη ζωή και ο θάνατος προέρχεται πάντα από τον θάνατο. Γιατί ό,τι σκοτώνει το φαγητό σας σκοτώνει και το σώμα σας. Και ό,τι σκοτώνει το σώμα σας σκοτώνει και τα πνεύματά σας. Τα σώματά σας γίνονται αυτό που είναι το φαγητό σας, όπως τα πνεύματά σας γίνονται αυτό που είναι οι σκέψεις σας».

Γι' αυτό, να τρώτε πάντα από το τραπέζι του Θεού: τους καρπούς των δέντρων, τα σιτηρά και τα βότανα του αγρού, το γάλα των θηρίων και το μέλι των μελισσών. Γιατί ό,τι είναι πέρα ​​από αυτό είναι ο Σατανάς και οδηγεί τον δρόμο της αμαρτίας και της ασθένειας μέχρι θανάτου. Αλλά το φαγητό που τρώτε από το πλούσιο τραπέζι του Θεού θα δώσει στο σώμα σας δύναμη και νεότητα και ποτέ δεν θα υποφέρετε από αρρώστια.

επικρατησαν οι πτωματοφαγοι (σαταναδες :003: )
και οι βιγκαν απαγορευτηκαν σαν αιρεση.

Πυθαγορειος Βουδιστης ο Ιησους του Ιωαννη στο Αποκρυφο...

Βιγκανος.

και τα κουκιά ;... για τα κουκιά δεν ειπε τιποτις.... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1244
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 05 Μάιος 2022, 20:39

Ο Ιησούς Χριστός πιθανό να ήταν ο Απολλώνιος ο Τυανεύς.


Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 05 Μάιος 2022, 21:00

Νατάσα έγραψε:
05 Μάιος 2022, 19:34


Αιρετικό δηλ ονόμασαν κάτι που προσθέτει στην γνώση! Τι μου λέτε...


Αν σου αρεσουν αυτα προτεινω το

ΑΙΩΝΟΛΟΓΙΑ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΥ - ΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ
https://www.tetraktys.gr/el/products-93 ... ntinou.htm
Εχει και το ευαγγελιο της αληθειας και το αποκρυφο του Ιωαννη στα περιεχομενα. Ειναι συλλογη των πρωτων γνωστικων κειμενων. (το εχω αυτο, οποτε τελικα εχω και το αποκρυφο του Ιωαννη στα Ελληνικα αν σε ενδιαφερει)

Και
https://www.politeianet.gr/books/978960 ... mos-194552
Οπως πανω ετσι και κατω, βερι κλασικ

Ειναι basics


ΥΓ Ισως θα σου αρεσαν και αλλα απ της εκδοσεις "τερακτυς" του πρωτου λινκ, ριξε μια ματια. Πχ
https://www.tetraktys.gr/el/products-15 ... %CF%83.htm

Πίσω από τις λέξεις των ιερών κειμένων υπάρχει μια βαθύτερη ουσία και έννοια, η οποία είναι πρόσφορη για όσους ειλικρινά αναζητούν τις βαθύτερες αιτίες της ύπαρξής τους. Η Ε. Π. Μπλαβάτσκι θεωρεί πως εκείνοι που έχουν στην κατοχή τους τα κλειδιά της συμβολικής των γραφών, είναι μυημένοι στα Μυστήρια της Μυστικής Δοξασίας. Οι Μύστες αυτοί δεσμεύονται από ιερούς όρκους για να μην αποκαλύψουν τίποτα και στον περισσότερο κόσμο γίνονται γνωστοί από τον παραδειγματικό τους βίο και τα θαυμαστά τους κατορθώματα. Τέτοιες λαμπρές προσωπικότητες έχουν να επιδείξουν και οι πρώτοι μεταχριστιανικοί χρόνοι, και σε αυτές αναφέρεται η συγγραφέας, διερευνώντας από μια εσωτερική άποψη τους βίους των αποστόλων Πέτρου και Παύλου, του Αγ. Κυπριανού, του Απολλώνιου του Τυανέα και του Σίμωνα του Μάγου.

Κριμα τοση γνωση να την κρυβουν και να καθεται στα ραφια :102:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 05 Μάιος 2022, 21:14

Annibas έγραψε:
05 Μάιος 2022, 20:39
Ο Ιησούς Χριστός πιθανό να ήταν ο Απολλώνιος ο Τυανεύς.
Ειναι παρα πολυ πιθανο οτι εχει γραφτει για τον Απολλωνιο Τυανεα να ηταν απ την φαντασια του Φιλοστρατου

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 05 Μάιος 2022, 21:26

Εχουμε κάνει κουβεντούλα για τον Τυανέα στο παλιό και αποδείχθηκε μούφα με στοιχεία :wink

_______________
taxalata xalasa έγραψε:
05 Μάιος 2022, 20:29
μεταφρασμενο....

Το Μυστικό Βιβλίο του Ιωάννη και το Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Ιωάννη είναι ένα κείμενο Γνωστικών διδασκαλιών από τον 2ο αιώνα, στο οποίο έχει δοθεί χριστιανικό πλαίσιο. Περιγράφει μια εμφάνιση του Ιησού από τη Ναζαρέτ στην οποία δίνει ιδιωτικές πληροφορίες στον απόστολο Ιωάννη μετά την ανάληψη του Χριστού στους ουρανούς.

Μαζί με το Ευαγγέλιο της Μαρίας της Μαγδαληνής και το Βιβλίο της Σοφίας του Ιησού Χριστού, ανήκει στη συλλογή των Κοπτικών (Αιγυπτιακών) Παπύρων στο Βερολίνο.

Εικόνα
Στο κύριο απόσπασμά του, είναι ένας διάλογος μεταξύ του Ιησού και των μαθητών του, οι οποίοι αμφισβήτησαν τι έπρεπε να αποφύγουν για να αποκτήσουν πρόσβαση στη βασιλεία των ουρανών:

Αυτοί όμως (οι Μαθητές) του απάντησαν: Πού θα πάμε, αφού μαζί σου είναι τα λόγια της Αιώνιας Ζωής; Πες μας ποιες είναι οι αμαρτίες που πρέπει να αποφύγουμε για να μην γνωρίσουμε ποτέ ξανά την ασθένεια και να μπορέσουμε να μπούμε στη βασιλεία των ουρανών.
Ο Ιησούς τους απάντησε: «Ας γίνει σύμφωνα με την πίστη σας», και κάθισε ανάμεσά τους και είπε: «Έχει ειπωθεί από αμνημονεύτων χρόνων: Να τιμάτε τον Επουράνιο Πατέρα σας και τη Γήινη Μητέρα σας και να υπακούτε στις εντολές τους, ώστε οι μέρες σας να μπορεί να είναι μακρές στην γη.
Και τότε τους δόθηκε η εξής εντολή: Μην σκοτώσετε, γιατί τη ζωή τη δίνει ο Θεός σε όλους και ό,τι έχει δώσει ο Θεός, να μην το αφαιρέσει ο άνθρωπος. Γιατί αλήθεια σας λέω ότι όλα όσα ζουν στη γη προέρχονται από μια Μητέρα. Επομένως, όποιος σκοτώνει, σκοτώνει τον αδελφό του. Και η Γήινη Μητέρα θα απομακρυνθεί από αυτόν και θα αποσύρει τα ζωογόνα στήθη της, και οι άγγελοι θα φύγουν από αυτόν και ο Σατανάς θα έχει σπίτι στο σώμα του.

Και το κρέας των νεκρών ζώων στο σώμα του θα γίνει ο δικός του τάφος. Γιατί αλήθεια σας λέω ότι όποιος σκοτώνει, σκοτώνει τον εαυτό του, και όποιος τρώει τη σάρκα νεκρών ζώων, τρώει το σώμα του νεκρού. Γιατί κάθε σταγόνα του αίματός του αναμειγνύεται με το δικό του και το δηλητηριάζει. Η ανάσα του είναι μια βρώμα. Η σάρκα του είναι γεμάτη βράσεις (φουσκαλες). Τα κόκκαλά του γίνονται γύψος. Τα έντερά του γεμίζουν με αποσύνθεση. Τα μάτια του γεμίζουν ψώρα και τα αυτιά του με κερί. Και ο θάνατός του θα είναι δικός του. Διότι μόνο στην υπηρεσία του Επουράνιου Πατέρα σας συγχωρούνται τα χρέη των επτά ετών σας σε επτά ημέρες. Ενώ ο Σατανάς δεν σου συγχωρεί τίποτα και πρέπει να του τα πληρώσεις όλα. Οφθαλμός αντί οφθαλμού, δόντι αντί δόντι, χέρι αντί χέρι, πόδι αντί πόδι, πληγή αντί πληγή, ζωή αντί για ζωή, θάνατος αντί θανάτου. Γιατί το τίμημα της αμαρτίας είναι ο θάνατος.


Μη σκοτώσετε, ούτε τρώτε τις σάρκες των αθώων θυμάτων σας, αν δεν θέλετε να γίνετε σκλάβοι του Σατανά. Γιατί αυτός είναι ο δρόμος του πόνου και οδηγεί στον θάνατο. Αλλά υπακούστε στο θέλημα του Θεού, ώστε οι άγγελοί του να σας υπηρετήσουν στο μονοπάτι της ζωής. Υπακούστε, λοιπόν, τα λόγια του Θεού: «Ιδού, σας έδωσα κάθε σποροφόρο βότανο που φυτρώνει στο πρόσωπο της γης και κάθε δέντρο πάνω στο οποίο είναι καρπός δέντρου που φέρει σπόρους. Για σένα θα είναι σαν κρέας. Και σε όλα τα θηρία της γης, και σε κάθε πουλί του ουρανού, και σε ό,τι σέρνεται στη γη, όπου υπάρχει πνοή ζωής, δίνω κάθε πράσινο βότανο για κρέας. Επίσης το γάλα ό,τι κινείται και ζει στη γη θα είναι για εσάς σαν κρέας. Όπως τους έδωσα σε όλους πράσινο γρασίδι, έτσι σας δίνω και το γάλα τους. Αλλά το κρέας και το αίμα που του δίνει ζωή, δεν θα το φας».

Τότε ένας άλλος μαθητής είπε: «Ο Μωυσής, ο μεγαλύτερος του Ισραήλ, επέτρεψε στους προγόνους μας να τρώνε το κρέας ακάθαρτων θηρίων και απαγόρευσε το κρέας ακάθαρτων ζώων. Γιατί λοιπόν, μας απαγορεύετε το κρέας όλων των Θηρίων; Ποιος νόμος προέρχεται από τον Θεό; Του Μωυσή ή ο δικός σου;
Και ο Ιησούς συνέχισε: «Ο Θεός διέταξε τους προγόνους σας «Μη σκοτώσετε», αλλά οι καρδιές τους σκλήρυναν και συνέχισαν να σκοτώνουν. Έτσι ο Μωυσής ήθελε να μην σκοτώσουν τουλάχιστον τους άντρες και τους επέτρεψε να σκοτώσουν τα θηρία. Αλλά οι καρδιές των προγόνων σας σκλήρυναν ακόμη περισσότερο και σκότωσαν άνθρωπο και θηρίο.
Αλλά σου λέω: «Μη σκοτώνεις ανθρώπους ή θηρία, ούτε καν την τροφή που βάζεις στο στόμα σου, γιατί αν τρως ζωντανή τροφή, θα σε αναζωογονήσει, αλλά αν σκοτώσεις την τροφή σου, η νεκρή τροφή θα σε σκοτώσει επίσης. Γιατί η ζωή προέρχεται μόνο από τη ζωή και ο θάνατος προέρχεται πάντα από τον θάνατο. Γιατί ό,τι σκοτώνει το φαγητό σας σκοτώνει και το σώμα σας. Και ό,τι σκοτώνει το σώμα σας σκοτώνει και τα πνεύματά σας. Τα σώματά σας γίνονται αυτό που είναι το φαγητό σας, όπως τα πνεύματά σας γίνονται αυτό που είναι οι σκέψεις σας».

Γι' αυτό, να τρώτε πάντα από το τραπέζι του Θεού: τους καρπούς των δέντρων, τα σιτηρά και τα βότανα του αγρού, το γάλα των θηρίων και το μέλι των μελισσών. Γιατί ό,τι είναι πέρα ​​από αυτό είναι ο Σατανάς και οδηγεί τον δρόμο της αμαρτίας και της ασθένειας μέχρι θανάτου. Αλλά το φαγητό που τρώτε από το πλούσιο τραπέζι του Θεού θα δώσει στο σώμα σας δύναμη και νεότητα και ποτέ δεν θα υποφέρετε από αρρώστια.

επικρατησαν οι πτωματοφαγοι (σαταναδες :003: )
και οι βιγκαν απαγορευτηκαν σαν αιρεση.

Πυθαγορειος Βουδιστης ο Ιησους του Ιωαννη στο Αποκρυφο...

Βιγκανος.

και τα κουκιά ;... για τα κουκιά δεν ειπε τιποτις.... :003:
Πράγματι. Αυτό μοιάζει με το "ευαγγέλιο" των βιγκανών στην εποχή τού νεο-Πλατονισμού...προφανώς και των της εποχής μας (εξ ου και προβάλλεται ανελλιπώς στις μέρες μας, όπως και τής Μαγδαληνής...για ευνόητους λόγους :D ).
SpoilerShow
Κουκιά = κυάμωση (αλλεργία, ως και θανατηφόρα) για κάποιους.
Του διέφυγε όπως και κάποια μανιτάρια :003:
.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών