Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Απρ 2022, 00:06

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:41
George_V έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:37
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:36


Για τον ίδιο λόγο που δεν πιστεύετε εσείς όλα τα μέλη του φόρουμ ότι ..ΕΓΩ Ο ΑΙΝΕΙΑΝ ειμαι ή μετενσάρκωση του ΜΕΓΆΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ο οποίος ήταν γιος του Δια , που θα πρέπει να με ακολούθησετε να θυσιάστητε για εμένα και να μου δώσετε τα υπάρχοντα σας ...
Εισαι ξανθος, κοντος και με ραιβοκρανο?
Δηλαδή εάν ήσουν κάποιος.. συγχωριανός μου Εβραίος από την Ναζαρετ κι εγώ ο Ιησους που ήμουν γιος ξυλουργου σου έλεγα ότι είμαι γιος Θεού από την γενιά του Δαυιδ..θα το πιστευες ;

Εάν ήσουν κάποιος κάτοικος της Μεκκας και κάποιος συγχωριανός σου εν ονόματι Μωαμεθ που ήταν έμπορος σου έλεγε ότι είναι Προφήτης θα το πιστευες;
Aναλογα
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Απρ 2022, 00:10

George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:06
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:41
George_V έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:37


Εισαι ξανθος, κοντος και με ραιβοκρανο?
Δηλαδή εάν ήσουν κάποιος.. συγχωριανός μου Εβραίος από την Ναζαρετ κι εγώ ο Ιησους που ήμουν γιος ξυλουργου σου έλεγα ότι είμαι γιος Θεού από την γενιά του Δαυιδ..θα το πιστευες ;

Εάν ήσουν κάποιος κάτοικος της Μεκκας και κάποιος συγχωριανός σου εν ονόματι Μωαμεθ που ήταν έμπορος σου έλεγε ότι είναι Προφήτης θα το πιστευες;
Aναλογα
Τι ανάλογα;

Όσο παράλογο είναι να πιστεύεις ότι εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ σαν μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξανδρου ειμαι γιος του Δια, άλλο τόσο παράλογα είναι και τα ανωτέρω παραδείγματα

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Απρ 2022, 00:13

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:10
George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:06
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:41


Δηλαδή εάν ήσουν κάποιος.. συγχωριανός μου Εβραίος από την Ναζαρετ κι εγώ ο Ιησους που ήμουν γιος ξυλουργου σου έλεγα ότι είμαι γιος Θεού από την γενιά του Δαυιδ..θα το πιστευες ;

Εάν ήσουν κάποιος κάτοικος της Μεκκας και κάποιος συγχωριανός σου εν ονόματι Μωαμεθ που ήταν έμπορος σου έλεγε ότι είναι Προφήτης θα το πιστευες;
Aναλογα
Τι ανάλογα;

Όσο παράλογο είναι να πιστεύεις ότι εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ σαν μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξανδρου ειμαι γιος του Δια, άλλο τόσο παράλογα είναι και τα ανωτέρω παραδείγματα
προφανως για να τον πιστευουν, θα τους ελεγε κατι περισσοτερο απο τον μικραλεκο του φλωρουμ τελεια τζι αρ.....

αλλος ο ναυτης κι αλλος ο καντηλ' ανάφτης
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Απρ 2022, 00:15

taxalata xalasa έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:10
George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:06


Aναλογα
Τι ανάλογα;

Όσο παράλογο είναι να πιστεύεις ότι εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ σαν μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξανδρου ειμαι γιος του Δια, άλλο τόσο παράλογα είναι και τα ανωτέρω παραδείγματα
προφανως για να τον πιστευουν, θα τους ελεγε κατι περισσοτερο απο τον μικραλεκο του φλωρουμ τελεια τζι αρ.....

αλλος ο ναυτης κι αλλος ο καντηλ' ανάφτης
Και ο Χριστιανισμός όσο και ο Μωαμεθανισμος επιβλήθηκαν απο την εξουσία γιατι εξυπηρετούσαν τα συμφέροντα της ..

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Απρ 2022, 00:20

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:15
taxalata xalasa έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:10


Τι ανάλογα;

Όσο παράλογο είναι να πιστεύεις ότι εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ σαν μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξανδρου ειμαι γιος του Δια, άλλο τόσο παράλογα είναι και τα ανωτέρω παραδείγματα
προφανως για να τον πιστευουν, θα τους ελεγε κατι περισσοτερο απο τον μικραλεκο του φλωρουμ τελεια τζι αρ.....

αλλος ο ναυτης κι αλλος ο καντηλ' ανάφτης
Και ο Χριστιανισμός όσο και ο Μωαμεθανισμος επιβλήθηκαν απο την εξουσία γιατι εξυπηρετούσαν τα συμφέροντα της ..
οπως τα λες, τοτε ο χριστος ειναι ενα δημιουργημα της εξουσιας για το imperium... να κραταει προβατα τους πολιτες...
ή η εξουσια εκμεταλευόμενη τον χριστο σαν πραγματικο προσωπο ειτε σαν μυθο, επλασε τα τροπαρια για να γινουμε τρομπες....για να δαιτηρει το imperium.;

μας τρομπονιασαν....;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Απρ 2022, 00:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:10
George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:06
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:41


Δηλαδή εάν ήσουν κάποιος.. συγχωριανός μου Εβραίος από την Ναζαρετ κι εγώ ο Ιησους που ήμουν γιος ξυλουργου σου έλεγα ότι είμαι γιος Θεού από την γενιά του Δαυιδ..θα το πιστευες ;

Εάν ήσουν κάποιος κάτοικος της Μεκκας και κάποιος συγχωριανός σου εν ονόματι Μωαμεθ που ήταν έμπορος σου έλεγε ότι είναι Προφήτης θα το πιστευες;
Aναλογα
Τι ανάλογα;

Όσο παράλογο είναι να πιστεύεις ότι εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ σαν μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξανδρου ειμαι γιος του Δια, άλλο τόσο παράλογα είναι και τα ανωτέρω παραδείγματα
Exoντας διαβασει τι εχεις γράψει κατα καιρους και εχοντας παρατηρησει την εν γένει συμπεριφορά σου το πιθανοτερο θα ηταν να σε επαιρνα για παλαβο αμα ελεγες κατι τετοιο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Απρ 2022, 00:25

George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:10
George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:06


Aναλογα
Τι ανάλογα;

Όσο παράλογο είναι να πιστεύεις ότι εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ σαν μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξανδρου ειμαι γιος του Δια, άλλο τόσο παράλογα είναι και τα ανωτέρω παραδείγματα
Exoντας διαβασει τι εχεις γράψει κατα καιρους και εχοντας παρατηρησει την εν γένει συμπεριφορά σου το πιθανοτερο θα ηταν να σε επαιρνα για παλαβο αμα ελεγες κατι τετοιο.
Είσαι άπιστος που δεν πιστεύεις τα θεόπνευστα λόγια μου

Έτσι όπως οι Εβραίοι δεν πίστευαν τα λόγια του Ιησου

Έτσι όπως οι κάτοικοι της Μεκκας δεν πίστευαν τα λόγια του Μωαμεθ

Ο Σατανάς σε ωθεί να μην πιστεύεις τα λόγια μου με πίστη χωρις αμφιβολία

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Απρ 2022, 00:27

George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:10
George_V έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:06


Aναλογα
Τι ανάλογα;

Όσο παράλογο είναι να πιστεύεις ότι εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ σαν μετενσάρκωση του Μεγάλου Αλεξανδρου ειμαι γιος του Δια, άλλο τόσο παράλογα είναι και τα ανωτέρω παραδείγματα
Exoντας διαβασει τι εχεις γράψει κατα καιρους και εχοντας παρατηρησει την εν γένει συμπεριφορά σου το πιθανοτερο θα ηταν να σε επαιρνα για παλαβο αμα ελεγες κατι τετοιο.
Και τα λόγια μου δεν είναι παράλογα είναι ΥΠΕΡΛΟΓΑ ..που δεν μπορεί ο ανθρώπινος νους να τα κατανοήσει

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 21 Απρ 2022, 00:33

Το παράδειγμα που ανέφερα με τον εαυτό μου, δείχνει με τον καλύτερο τρόπο το γιατί οι Εβραίοι δεν πίστευαν τον Χριστο, όπως και γιατί οι κάτοικοι της Μεκκας δεν είχαν πιστέψει τον Μωαμεθ (πριν αυτός τους το επιβάλει με τα όπλα )

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Απρ 2022, 01:26

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
21 Απρ 2022, 00:33
Το παράδειγμα που ανέφερα με τον εαυτό μου, δείχνει με τον καλύτερο τρόπο το γιατί οι Εβραίοι δεν πίστευαν τον Χριστο, όπως και γιατί οι κάτοικοι της Μεκκας δεν είχαν πιστέψει τον Μωαμεθ (πριν αυτός τους το επιβάλει με τα όπλα )
αν όντως υπήρξε, και έγραφε στο φλώρουμ και σας έλεγε τα ίδια,

θα τον πιστεύατε ρε γίδια;

:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Απρ 2022, 02:03

ο αρνίος - άπιστος, ασύμφωνος.

Ελλην. αρνέομαι (δεν συμφωνώ)

Αλβαν. rrenë - ψεμμα
Αλβαν. rremë - ψεύτικος, δόλιος

Old Armenian ուրանամ. ουράναμ, «άπιστος στα πάντα, μη αποδοχή»
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 21 Απρ 2022, 06:38

sys3x έγραψε:
20 Απρ 2022, 23:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
20 Απρ 2022, 22:46
Γκουερινο 4 έγραψε:
20 Απρ 2022, 22:37
Θεωρώ πως ένα από τα μεγαλύτερα παράδοξα της ιστορίας είναι το παραπάνω ερώτημα
Οι Εβραίοι περίμεναν τον μεσσία, αυτός ήρθε, και τελικά πίστεψαν σε αυτόν ένα σωρό λαοί εκτός από αυτούς που τον ανεμεναν
Γιατί;
Επειδή δεν ήταν αυτό που περιμεναν. Και μια ενδιαφέρουσα ιστορία από το κατα ματθαίον μέρες που είναι.
Αφού πρόδωσε τον ιησού ο ιούδας αισθάνθηκε ενοχές και πήγε τα τριάκοντα αργύρια πίσω στους αρχιερείς. Τους είπε ότι δεν κπορεί να τα κρατήσει γιατί έχουν επάνω τους αθώο αίμα. Τα πέταξε κάτω και αργότερα κρεμάστηκε.

Οι αρχιερείς βρίσκονταν σε δίλημμα. Από την μία δεν μπορούσαν να δεχτούν τα χρήματα γιατί είχαν αίμα μα από την άλλη δεν μπορούσαν και να τα αποχωριστούν. Πήραν λοιπόν οι εβραίοι τη σοφή απόφαση. Με αυτά αγόρασαν έναν αγρό όπου θα έθαβαν μέσα όλους τους ξένους. Δηλαδή τους αποσυναγωγίτες. Ο αγρός αυτός μέχρι την εποχή του Ματθαίου ονομαζόταν αγρός του αίματος.
Ρε μλκ, τι λες τώρα;
Τα άτομα φτιάξανε κάτινγκ ετζ λέιζερ με έηάη και δεν συμμαζεύεται για να καταρρίπτουν παλαιστινιακές στρακαστρούκες και μπαλονάκια!
Το κόστος κάθε ρίψης το υπολογίσανε ότι βγαίνει γύρω στα 3,5$/ρίψη.
Είμαι σίγουρος ότι τους φαίνεται πολύ ακριβό ήδη και θα βρούνε τρόπο να το πάνε 3,49$/ρίψη.
Άη κιντ γιου νοτ ε.
SpoilerShow
:wave:
Ε τι να κάνουν οι άνθρωποι πρέπει να κάπως να προστατευτούν από τα βεγγαλικά. Τι σε πειράζει δηλαδήνπου το κάνουν οικονομικά. Αυτό δεν είναι τίποτα. Σε κάποιες περιοχές παλαιστινίων φτιάχνουν παράνομα οικισμούς και διώχνουν τους υπόλοιπους. Μέχρι κι οι αμερικάνοι δώσανε ξερωγω 9 δολλάρια για το μανχάταν. Αυτοί δε ξόδεψαν δραχμή. Αυτό είναι που λέμε, αν σου την έχει υποσχεθεί τη γη ο θεός δε χρειάζεται να την πληρωσεις. Εμένα ας πούμε ο Χριστός παρουσιάστηκε σε όνειρο και μου είπε να περιγράξω 4 στρεμμμ. από το διπλανό χωράφι. Μπορούσα να κάνω αλλιώς; Θεός είναι αυτός.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39740
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2022, 08:38

Οι Εβραιοι δεν πιστεψαν στον Ιησου γιατι γι' αυτους ο αναμενομενος Μεσσιας επρεπε να νικησει τους Ρωμαιους και με μια σειρα πολεμων να τους καταστησει αρχηγους ολων των εθνων. Ο Ιουδας ακριβως εναν τετοιο Μεσσια περιμενε και οταν ειδε οτι ο Ιησους ενδιαφερεται μονο για την εσωτερικη απολυτρωση καθε ανθρωπου και δεν εχει στοχο την γηινη κυριαρχια των Εβραιων τον προδωσε.

Ακομη πιστευουν ακριβως σε ενα τετοιο Μεσσια. Ο βασικος λογος που το Ισραηλ μαγκες δεν εχει συνταγμα ειναι οτι περιμενουν απο το Μεσσια να δημιουργησει το εβραικο συνταγμα. Ο βασικος λογος που δεν εχουν κτισει τον Τριτο Ναο ειναι γιατι περιμενουν ο Μεσσιας να τον οικοδομησει.

.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γιατί δεν πίστεψαν οι Εβραίοι τον Ιησού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 22 Απρ 2022, 19:25

Γκουερινο 4 έγραψε:
20 Απρ 2022, 22:37
Θεωρώ πως ένα από τα μεγαλύτερα παράδοξα της ιστορίας είναι το παραπάνω ερώτημα
Οι Εβραίοι περίμεναν τον μεσσία, αυτός ήρθε, και τελικά πίστεψαν σε αυτόν ένα σωρό λαοί εκτός από αυτούς που τον ανεμεναν
Γιατί;
Η απάντηση δεν έχει καμιά σχέση με Εβραίους και Μεσσίες, δεν έχει καν σχέση ούτε με την υποτιθέμενη εποχή του Χριστού και είναι τεκμήριο πως η ανθρώπινη ιστορία δεν εξελλίσεται βάση κάποιου οργανωμένου σχεδίου φτιαγμένο από θνητό ή θεο, αλλά καθαρά βάση πολυαριθμων συμπτώσεων (όπως ακριβώς δηλ. και το σύμπαν μας).

Όταν ο Παύλος στις επιστολές του λέει προς Κορινθίους, προς Εφεσσίους κλπ δεν εννοεί όλους τους κατοίκους Κορίνθου, Εφεσσου, Θεσσαλονικης κλπ αλλά εννοεί τις συναγωγές της Ιουδαϊκης διασποράς σε όλα αυτά τα κέντρα. π.χ.
Διοδεύσαντες δὲ τὴν Ἀμφίπολιν καὶ Ἀπολλωνίαν ἦλθον εἰς Θεσσαλονίκην, ὅπου ἦν ἡ συναγωγὴ τῶν Ἰουδαίων. κατὰ δὲ τὸ εἰωθὸς τῷ Παύλῳ εἰσῆλθε πρὸς αὐτούς, καὶ ἐπὶ σάββατα τρία διελέγετο αὐτοῖς ἀπὸ τῶν γραφῶν, Πράξεις 17,1-2
Σε πρώτη φάση λοιπόν πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξε η τεράστια Ιουδαϊκη διασπορά η οποία μάλιστα εκτινάχθηκε κατά τον πρώτο Ιουδαϊκο πόλεμο (66-74 μ.Χ) και η οποία ήταν αρκετά πιο ανοιχτή σε νέες ιδέες τυπου Παύλου, σε σχεση με τους παραδοσιακούς Ιουδαίους που έμεναν στη γενέτειρα.

Ωστόσο αυτή η διασπορά όπως ήταν φυσιολογικό δεν αρκούσε σε καμιά περίπτωση για να γίνει κυριαρχη, οπότε μέχρι τις αρχές του 4ου αιώνα μ.Χ. (δηλ. 300 χρόνια μετά) Χριστιανοί ήταν όλο κι όλο ένα 8-10% της Ρωμαϊκης Αυτοκρατορίας και αυτό κατακερματισμένο σε πολυάριθμες αιρέσεις και παραλλαγές οι οποίες είχαν κέντρα την εξίσου κατακερματισμένη Ιουδαϊκη διασπορά σε όλη τη Μεσόγειο και την Μ. Ασία. Οι αναρίθμητες αιρέσεις δεν θα άφηναν ποτέ τον Χριστιανισμό να γίνει ενιαίος πολλες μαλιστα απο τις οποιες ήταν ανώμαλες (π.χ. ο Κλήμης Επίσκοπος Αλεξάνδρειας τον 2ο αι. μ.Χ. περιγράφει την αιρεση των Καρποκράτη και Επιφάνη στην οποία οι πιστοί συγκεντρώνονταν για γεύματα αναπαριστώντας τον Μυστικο Δείπνο και στη συνέχεια επιδίδονταν σε όργια με αλλαγές συζήγων.)

Αν δεν ερχόταν στα πράγματα ένας δεισιδαίμονας αυτοκράτορας σαν τον Μ. Κωνσταντίνο στις αρχές του 4ου αι. μ. Χ αφενός μεν ο χριστιανισμός δεν θα είχε γιγαντωθεί και διαδοθεί με την αστρονομικη ταχύτητα που επεκτάθηκε και κυρίως αν δεν έπαιρνε τον πλούτο και την εξουσία που του έδωσε ο Κωνσταντίνος δεν θα είχε ποτέ την δύναμη απαλλαχθεί από τις χαοτικές αιρέσεις και παραλλαγές που είχαν δημιουργηθεί και να πορευτεί για αιώνες σαν κατι ενιαίο.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών