Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Απρ 2022, 01:01

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 21:51
panos291 έγραψε:
22 Απρ 2022, 21:38
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:19
Πελάτισσα στο γυμναστήριο μου είπε ότι ως άθεη το θεωρεί παραβιαστικό να της εύχονται Καλή Ανάσταση χωρίς η ίδια να τους έχει δώσει τέτοιο δικαίωμα.

Το ερώτημα είναι λοιπόν, όταν ένας θρησκευόμενος σας εύχεται με βάση την θρησκεία του, θεωρείτε ότι παραβιάζει την προσωπικότητα σας; Ότι παραβιάζει τα δικά σας πιστεύω;
Μηπως ειναι μιλλενιαλ?
47 χρονών και πάρα πολύ όμορφη γυναίκα.
Εμπ1ς;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

sharp
Δημοσιεύσεις: 21217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Απρ 2022, 01:08

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:38
Λεγεών έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:34
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:31


Εφόσον δεν γνωρίζουν τα πιστεύω σου παραμένει ενοχλητικό;
Όχι, δεν έχω την απαίτηση από τον άλλο να σέβεται ένα όριο που δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζει.
Parrot έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:35
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:19
Πελάτισσα στο γυμναστήριο μου είπε ότι ως άθεη το θεωρεί παραβιαστικό να της εύχονται Καλή Ανάσταση χωρίς η ίδια να τους έχει δώσει τέτοιο δικαίωμα.
Τί της παραβιάζει δλδ αν της πει κάποιος Καλή Ανάσταση..; :smt017 Θα τρελαθούμε εντελώς με τους άθεους.. :e040:
Το επιχείρημα της ήταν ότι θα πρέπει όλοι να αυτολογοκρινόμαστε αν δεν γνωρίζουμε τον άλλον. Ότι μια καλησπέρα ή καλημέρα κι ένα αντίο σας, είναι αρκετά.
Και πού ξές αν είναι καλή η μέρα για μένα; Μπορεί να έχω να κάνω κάτι πολύ δυσάρεστο και να το πάρω ως ειρωνία και να παρεξηγηθώ.

Απάντησε της, σε παρακαλώ, ότι το παραχέσαμε (όχι, μην το κάνεις είναι πελάτισσα)

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 23 Απρ 2022, 01:30

sharp έγραψε:
23 Απρ 2022, 01:08
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:38
Λεγεών έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:34


Όχι, δεν έχω την απαίτηση από τον άλλο να σέβεται ένα όριο που δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζει.
Parrot έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:35

Τί της παραβιάζει δλδ αν της πει κάποιος Καλή Ανάσταση..; :smt017 Θα τρελαθούμε εντελώς με τους άθεους.. :e040:
Το επιχείρημα της ήταν ότι θα πρέπει όλοι να αυτολογοκρινόμαστε αν δεν γνωρίζουμε τον άλλον. Ότι μια καλησπέρα ή καλημέρα κι ένα αντίο σας, είναι αρκετά.
Και πού ξές αν είναι καλή η μέρα για μένα; Μπορεί να έχω να κάνω κάτι πολύ δυσάρεστο και να το πάρω ως ειρωνία και να παρεξηγηθώ.

Απάντησε της, σε παρακαλώ, ότι το παραχέσαμε (όχι, μην το κάνεις είναι πελάτισσα)
Εγώ από μικρό παιδί την έχω βρει τη λύση: δε χαιρετάω κανέναν και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6353
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 23 Απρ 2022, 02:15

Επειδή θα έχω την εντύπωση ότι αυτός που μου εύχεται το κάνει εθιμοτυπικά και όχι με συνειδητή κατανόηση κάποιου θρησκευτικού, εσωτεριστικού νοήματος, όχι δεν θα με πειράξει. Γίνεται όμως λίγο ενοχλητικό όταν το έθιμο σε προτρέπει να απαντήσεις με αντίστοιχο θρησκευτικό όρο (π.χ. το "αληθώς" στο Χριστός Ανέστη) σε περιβάλλοντα που είναι δύσκολο να το αποφύγεις επειδή η θρησκευτική πίστη θεωρείται κομμάτι της "σωστής" ιδεολογίας του συγκεκριμένου περιβάλλοντος και δεν θες να στιγματιστείς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο στρατός.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 23 Απρ 2022, 02:25

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:31
Λεγεών έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:27
Ενοχλητικό είναι, αλλά φροντίζω να απαντώ με κοσμικές ευχές τύπου ‘καλά να περάσετε’, ‘καλές γιορτές’, ‘χρόνια πολλά’ με την ελπίδα να παίρνουν το νόημα.
Εφόσον δεν γνωρίζουν τα πιστεύω σου παραμένει ενοχλητικό;
Όσο ενοχλητικό είναι να μου εύχεται ένας ΚΚΕς που δεν γνωρίζει τα πιστεύω μου καλή λευτεριά η καλή επανάσταση η ότι ανάλογο του κατέβει.
Προσωπικώς χέστηκα.
Αυτός που δίνει τις ευχές τις πιστεύει, για τον αποδέκτη είναι αδιάφορες.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 23 Απρ 2022, 07:32

Οι ευχές λέγονται ευχές επειδή θες να δείξεις στον άλλον ότι εύχεσαι με καλή διάθεση τα καλύτερα γι' αυτόν.
Η κατάρα λέγεται κατάρα επειδή επιθυμείς με κακή διάθεση για τον άλλον τα χειρότερα γι' αυτόν.
Η αδιαφορία - να μην εύχεσαι - για κάποιον γνωστό που συναντάς στο δρόμο σημαίνει ότι κάτι έχεις μαζί του ή έχεις ψυχολογικό πρόβλημα και στην καλύτερη των περιπτώσεων ότι είσαι αφηρημένος.

Οι θρησκευτικές ευχές δίνονται ανάλογα με το κλίμα των εορταστικών ημερών -κατά τόπους- που όλοι απολαμβάνουν τα οφέλη τους, πιστεύουν δε πιστεύουν.
Στην ευχή "Καλή Ανάσταση" ή "καλό Πάσχα", κάποιος που δεν πιστεύει σε Ανάσταση ή Πάσχα, κάλλιστα θα μπορούσε να απαντήσει κατά τα δικό του "θέλω" ή "πιστεύω", "Χρόνια πολλά" και όλα καλά.

Δε βλέπω κάπου να παραβιάζεται κάτι από μια ευχή που δίνεται με καλή διάθεση



Καλή Ανάσταση!

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Απρ 2022, 07:50

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:19
Πελάτισσα στο γυμναστήριο μου είπε ότι ως άθεη το θεωρεί παραβιαστικό να της εύχονται Καλή Ανάσταση χωρίς η ίδια να τους έχει δώσει τέτοιο δικαίωμα.

Το ερώτημα είναι λοιπόν, όταν ένας θρησκευόμενος σας εύχεται με βάση την θρησκεία του, θεωρείτε ότι παραβιάζει την προσωπικότητα σας; Ότι παραβιάζει τα δικά σας πιστεύω;
η πελατισσα σου ειναι βλαμμενη.

σιγα το ζητημα, ευχη σου δινουν δε σε βριζουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2022, 09:58

sharp έγραψε:
23 Απρ 2022, 01:08
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:38

Το επιχείρημα της ήταν ότι θα πρέπει όλοι να αυτολογοκρινόμαστε αν δεν γνωρίζουμε τον άλλον. Ότι μια καλησπέρα ή καλημέρα κι ένα αντίο σας, είναι αρκετά.
Και πού ξές αν είναι καλή η μέρα για μένα; Μπορεί να έχω να κάνω κάτι πολύ δυσάρεστο και να το πάρω ως ειρωνία και να παρεξηγηθώ.

Απάντησε της, σε παρακαλώ, ότι το παραχέσαμε (όχι, μην το κάνεις είναι πελάτισσα)
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ. :lol:

Oι υστερικοί μπορεί να παρεξηγηθούν με τα πάντα. Και φυσικά ακόμη και μια "καλημέρα" μπορεί να εκληφθεί ως παραβατικού τύπου οικειότητα. Όπως μπορεί να εκληφθεί και ως παραβατική απόρριψη της τρομερής προσωπικότητας τους, το να μην τους απευθύνεις καν τον λόγο. Με τα σαλταρισμένα* δεν βρίσκεις άκρη.

*Πήγα να γράψω σαλταρισμένους από συνήθεια αλλά μετά σκέφτηκα ότι μπορεί να εκληφθεί ως παραβατική πατριαρχικού τύπου έκφραση προσδιορισμού της ταυτότητας του και το έκανα πιο σοφτ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 23 Απρ 2022, 12:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:39
Δεν γίνεται κατανοητό συνήθως γιατί πολλοί ζουν εντός της προστατευτικής γυάλας του πολιτισμικού χριστιανισμού. Αν κάποιος σας πει "Είθε η συλλογή ψυχών του Σκοτεινού Αφέντη να μεγαλώνει αιώνια", ίσως νιώσετε μια πίεση για να το αν πρέπει να δώσετε το εθιμοτυπικό "είμαστε όλου σκλάβοι Του" ή να το στρέψετε κάπου ουδέτερα.
Γιατί δεν έδωσες ένα παράδειγμα λίγο πιο διαδεδομένης θρησκείας που να μην φέρνει σε Chaos cult; :lol: Εγώ πάντως αν ένας μουσουλμάνος μου ευχόταν καλό Ραμαζανι, δεν θα είχα κανένα θέμα να του απαντήσω κάτι σε στυλ χρόνια πολλά με υγεία (θρησκευτικού τύπου απάντηση δεν θα είχε νόημα να δώσω γιατί θα ήταν καταφανως ψεύτικη από πλευράς μου). Σίγουρα πάντως δεν θα αισθανόμουν άβολα. Μόνο με την ευχή Happy Hanukkah νιώθω λίγο περίεργα λόγω του περιεχομένου της γιορτής και της εθνικότητάς μου, αλλά νομίζω και εκεί τελικά επικρατεί ο ορθολογιστης μέσα μου. :lol:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 23 Απρ 2022, 12:19

Chainis έγραψε:
23 Απρ 2022, 02:25
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:31
Λεγεών έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:27
Ενοχλητικό είναι, αλλά φροντίζω να απαντώ με κοσμικές ευχές τύπου ‘καλά να περάσετε’, ‘καλές γιορτές’, ‘χρόνια πολλά’ με την ελπίδα να παίρνουν το νόημα.
Εφόσον δεν γνωρίζουν τα πιστεύω σου παραμένει ενοχλητικό;
Όσο ενοχλητικό είναι να μου εύχεται ένας ΚΚΕς που δεν γνωρίζει τα πιστεύω μου καλή λευτεριά η καλή επανάσταση η ότι ανάλογο του κατέβει.
Προσωπικώς χέστηκα.
Αυτός που δίνει τις ευχές τις πιστεύει, για τον αποδέκτη είναι αδιάφορες.
:+1:
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 23 Απρ 2022, 12:28

Jimmy81 έγραψε:
23 Απρ 2022, 02:15
Επειδή θα έχω την εντύπωση ότι αυτός που μου εύχεται το κάνει εθιμοτυπικά και όχι με συνειδητή κατανόηση κάποιου θρησκευτικού, εσωτεριστικού νοήματος, όχι δεν θα με πειράξει. Γίνεται όμως λίγο ενοχλητικό όταν το έθιμο σε προτρέπει να απαντήσεις με αντίστοιχο θρησκευτικό όρο (π.χ. το "αληθώς" στο Χριστός Ανέστη) σε περιβάλλοντα που είναι δύσκολο να το αποφύγεις επειδή η θρησκευτική πίστη θεωρείται κομμάτι της "σωστής" ιδεολογίας του συγκεκριμένου περιβάλλοντος και δεν θες να στιγματιστείς. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο στρατός.

Δεν ξέρω πότε πηγές στρατό αλλά πλέον δεν στιγματίζεσαι. Περισσότερο στην κεφαλα μας είναι αυτά. Θυμάμαι όταν κάναμε πρόβα για ορκωμοσία μας είπαν οι αθεοι να βγούμε στην άκρη. Βγήκαμε 2 άτομα. Έκανε σε όλους εντύπωση ο αριθμός. Ένας συνταγματάρχης που είχε πιάσει το νόημα εξήγησε ότι δεν γίνεται για λόγους <<φακελωματος>> αλλά επειδή δίνουμε διαφορετικό όρκο, για λόγους ομοιομορφίας και ότι ο ίδιος εγγυάται προσωπικά ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αμέσως βγήκαν άλλοι 11 :003:
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Απρ 2022, 12:32

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:38
Το επιχείρημα της ήταν ότι θα πρέπει όλοι να αυτολογοκρινόμαστε αν δεν γνωρίζουμε τον άλλον. Ότι μια καλησπέρα ή καλημέρα κι ένα αντίο σας, είναι αρκετά.
Και αν δεν θέλει ο άλλος να έχει καλή μέρα, δεν είναι πάλι παραβίαση η ευχή Καλημέρα;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Απρ 2022, 14:53

Προσωπικά, δεν τραβάω κανενα ζόρι με τις ευχές. Μου λένε Χριστός ανέστη και λέω ένα ξερό χρόνια πολλά, με χαμόγελο. Με τους φίλους μου, ευχόμεθα εκατέρωθεν με διαφορετικό τρόπο. Που στο φινάλε δεν ενδιαφέρει κανέναν.
Δεν θα γίνω καλλίτερος άνθρωπος, φλομώνοντάς τους στις χριστοπαναγίες. Να περάσει το Πάσχα, για να ανταλλάξουμε ρε παιδί μου. Αρκετοί φυλάγονται το μεγαλοβδόμαδο, διότι θεωρούν επαίσχυντο να μιλάνε με το βρωμόστομά τους, που χρησιμοποιούσαν μέρες πριν. Και γενικότερα. :lol:
Σάπιο το καράβι, μπάζει, αλλά δε γαμείς.
Είμαι καλό παιδί κατά βάθος, μη νομίζετε. Απλά δεν ανέχομαι την πουστιά. Εξομολογείσαι, παίρνεις ελευθέρας, σβήνονται οι αμαρτίες σου, γίνεσαι αγνός. Κάθε φορά. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 24 Απρ 2022, 23:48

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 20:19
Πελάτισσα στο γυμναστήριο μου είπε ότι ως άθεη το θεωρεί παραβιαστικό να της εύχονται Καλή Ανάσταση χωρίς η ίδια να τους έχει δώσει τέτοιο δικαίωμα.

Το ερώτημα είναι λοιπόν, όταν ένας θρησκευόμενος σας εύχεται με βάση την θρησκεία του, θεωρείτε ότι παραβιάζει την προσωπικότητα σας; Ότι παραβιάζει τα δικά σας πιστεύω;
Κρίμα που είναι πελάτισσα και δεν μπορείς να χαχανίσεις δείχνοντάς την.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Είναι οι θρησκευτικές ευχές παραβιαστικές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 26 Απρ 2022, 13:31

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Απρ 2022, 01:01
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 21:51
panos291 έγραψε:
22 Απρ 2022, 21:38


Μηπως ειναι μιλλενιαλ?
47 χρονών και πάρα πολύ όμορφη γυναίκα.
Εμπ1ς;
:g030:
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών