«Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12925
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

«Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 23 Απρ 2022, 18:14

Αίσθηση και αντιδράσεις έχει προκαλέσει ένα βιβλίο στο οποίο μεταξύ άλλων ο σκευοφύλακας του Παναγίου Τάφου Ισίδωρος φέρεται να λέει «Εγώ ανάβω το Άγιο Φως με αναπτήρα».

Πρόκειται για το βιβλίο του Δημήτρη Αλικάκου «Λύτρωση – Περί του Αγίου Φωτός» το οποίο με όσα αναφέρει καταρρίπτει τον αιώνιο ισχυρισμό περί «θαύματος» και το μυσταγωγικό τελετουργικό που λαβαίνει χώρα με απολυτή μυστικότητα μέσα στον Πανάγιο Τάφο.

https://www.lifo.gr/now/world/ego-anabo ... nagio-tafo





Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9292
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 18:40

Mην γράφεις τέτοια. Θα μπει η Γαλή και θα μας πει οτι είναι περισσότεροι αφελείς όσοι πιστεύουν στο σοσιαλισμό από αυτούς που πιστεύουν στο θαύμα της αφής του αγίου φωτός. Και ο σταβρμαν θα μας την λεει γιατί δεν εξηγούμε αυτά τα φαινόμενα με βάση τη μεταφυσική :smt005: . Απατεώνες του κοινού ποινικού δικαίου είναι.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12925
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 23 Απρ 2022, 18:41

Η μεγαλύτερη συνωμοσία και παράδοξο είναι πως η εκκλησία έχει καταφέρει να επιβληθεί και να πείσει δισεκατομμύρια ανθρώπους ότι υπάρχει αυτή η απάτη από την ύπαρξη και τα θαύματα του Ιησού μέχρι το άγιο φως.
Αρχικά βέβαια επιβλήθηκε με την βία αλλά στην σύγχρονη εποχή έπρεπε να έχουν λυθεί αυτά τα θέματα.
Τελικά η κοινωνία βρίθει από θύματα.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9292
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 23 Απρ 2022, 18:48

Μαδουραίος έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:41
Η μεγαλύτερη συνωμοσία και παράδοξο είναι πως η εκκλησία έχει καταφέρει να επιβληθεί και να πείσει δισεκατομμύρια ανθρώπους ότι υπάρχει αυτή η απάτη από την ύπαρξη και τα θαύματα του Ιησού μέχρι το άγιο φως.
Αρχικά βέβαια επιβλήθηκε με την βία αλλά στην σύγχρονη εποχή έπρεπε να έχουν λυθεί αυτά τα θέματα.
Τελικά η κοινωνία βρίθει από θύματα.
Oι περισσότεροι από τους "πιστούς" δεν τα πιστεύουν πραγματικά όλα αυτά. Απλά τα ακολουθούν για λόγους παράδοσης και κοινωνικού κομφορμισμού. Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι άνθρωπος που έχει τελειώσει πανεπιστήμιο μπορεί να πιστέψει το "θαύμα" με την αφή του αγίου φωτός.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 23 Απρ 2022, 18:49

ο δημοσιογραφος δεν ρωτησε τι μαρκα αναπτηρα χρησιμοποιει;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Απρ 2022, 18:51

Κάθε Πάσχα τα ίδια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12925
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 23 Απρ 2022, 18:52

Otto Weininger έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:51
Κάθε Πάσχα τα ίδια.
Πατώνεις και πήζεις;Αφού κάθε χρόνο τρέχετε σαν τα πρόβατα ν ανάψετε το υποτιθέμενο άγιο φως.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 23 Απρ 2022, 18:56

Πόσο βαρετό άτομο είσαι ρε αρουραίε! Νομίζεις ότι κάτι κάνεις αραδιαζοντας τη μία μαλακια πίσω από την άλλη. Και γαμω τις μίζερες ζωές.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Απρ 2022, 18:57

Bandit59 έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:56
Πόσο βαρετό άτομο είσαι ρε αρουραίε! Νομίζεις ότι κάτι κάνεις αραδιαζοντας τη μία μαλακια πίσω από την άλλη. Και γαμω τις μίζερες ζωές.
60λεπτα μαζεύει


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 23 Απρ 2022, 18:59

Otto Weininger έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:57
Bandit59 έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:56
Πόσο βαρετό άτομο είσαι ρε αρουραίε! Νομίζεις ότι κάτι κάνεις αραδιαζοντας τη μία μαλακια πίσω από την άλλη. Και γαμω τις μίζερες ζωές.
60λεπτα μαζεύει
Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος μπορεί να τον πληρώνει για αυτά που γράφει :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19720
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Εγώ ανάβω με αναπτήρα το Άγιο Φως» - Βιβλίο με αποκαλύψεις για το «θαύμα» στον Πανάγιο Τάφο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Απρ 2022, 18:59

Otto Weininger έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:57
Bandit59 έγραψε:
23 Απρ 2022, 18:56
Πόσο βαρετό άτομο είσαι ρε αρουραίε! Νομίζεις ότι κάτι κάνεις αραδιαζοντας τη μία μαλακια πίσω από την άλλη. Και γαμω τις μίζερες ζωές.
60λεπτα μαζεύει
Αποκλείεται να τον πληρώνουν για να γράφει αυτές τις πίπες!

Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ!

Κανείς δεν είναι τόσο χαζός να πληρώνει κάτι τέτοιο!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών