Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 30 Απρ 2022, 19:20

Σαν παιδί ήμουν χριστιανός αλλά τα ράσα και η εκκλησία πάντα μου έβγαζαν αρνητικά συναισθήματα. Από την εφηβεία και μετά όμως δεν μπορούσα να προσποιούμαι πως όλα αυτά δεν είχαν τεράστια δόση παράνοιας και διαστροφής, οπότε αποφάσισα τον καιρο που εδινα 2η φορα πανελληνιες να διαβάζω παράλληλα και την Καινή Διαθήκη. Μου πήρε αρκετό καιρό διαβαζα το πρωτότυπο και δίπλα 2-3 κατεστημένες μεταφράσεις.
Όταν τέλειωσα κάπου στα 19 είχα ό,τι χρειαζόμουν για να πετάξω στη χέστρα τον χριστιανισμό.

Στα 29-30 με εγκληματική καθυστέρηση ανακάλυψα τον Επίκουρο, διάβασα μια φορά τα απαντα απο αυτον και όταν τέλειωσα είχα ό,τι χρειαζόμουν για να πεταξω στη χέστρα όλες τις γηινες θρησκείες.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 30 Απρ 2022, 19:28

Arisvilla έγραψε:
28 Απρ 2022, 13:19
Η αθεία πάντως δεν είναι θρησκευτική πίστη. Εγώ από τα 15-16 και μετά ειμαι σταθερά αγνωστικιστής-άθεος. Οταν τελείωσει αυτή η ζωή δεν σε περιμένει τίποτε καλύτερο. Βασικά τίποτε δεν σε περιμένει, το μαύρο το σκοτάδι μόνο. Οπότε προσπάθησε να ζήσεις οσο μπορείς καλύτερα την μοναδική ζωή σου.
και τι νοημα εχει αν περασεις στην ανυπαρξια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών