Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 28 Απρ 2022, 12:57

Εγώ έχω περάσει από πολλές φάσεις.

Όταν ήμουν παιδί, υπέθετα ότι ήμουν χριστιανός ορθόδοξος, επειδή αυτό μου λέγαν οι ενήλικες γύρω μου, και δεν έβρισκα λόγο να αμφισβητήσω ότι αυτή είναι η αληθινή θρησκεία.

Στην εφηβεία μου, άρχισα να το σκέφτομαι πιο λογικά, και κατάλαβα ότι δεν είχα λόγο να πιστεύω σε αυτή τη θρησκεία, δεν είχα καν λόγο να είμαι βέβαιος ότι υπάρχει Θεός. Από τότε, για χρόνια, η πίστη μου ολίσθαινε μεταξύ χριστιανισμού και αθείας, αλλά κατά βάση, εκείνη την περίοδο ήμουν αγνωστικιστής.

Ώσπου κάποια στιγμή μετά τα 20 μου, έμεινα σταθερά στην αθεία.

Στα 27 μου, όταν μετά από μια σειρά συμπτώσεων, σώθηκα από μια δύσκολη κατάσταση, ερμήνευσα αυτές τις συμπτώσεις ως θεία παρέμβαση. Και τότε, για πρώτη φορά στη ζωή μου, πίστεψα στο Θεό -- πίστεψα πραγματικά αυτή τη φορά, όχι όπως όταν ήμουν παιδί, που νόμιζα ότι πίστευα επειδή έτσι μου λέγαν.

Τα επόμενα χρόνια, αυτή μου η πίστη μου έδινε ελπίδα, ήταν το στήριγμά μου. Δεν δήλωνα κάποια συγκεκριμένη θρησκεία -- πίστευα μ'ένα δικό μου τρόπο.

Ώσπου πριν από κάνα χρόνο, ανακάλυψα ένα κανάλι στο Youtube, το Rationality Rules. Τα βίντεο αυτού του καναλιού με έκαναν να καταλάβω πόσο αφελής ήμουν. Οπότε, πίσω στην αθεία. Μόνο που τώρα νοιώθω χειρότερα από την προηγούμενη φορά που ήμουν άθεος. Γιατί αυτή τη φορά, το είχα πιστέψει. Είχα πιστέψει πραγματικά ότι μόλις τελείωνε η ζωή μου σε αυτό εδώ το μπουρδέλο, με περίμενε κάτι καλύτερο. Τι να πεις; Απογοήτευση.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 28 Απρ 2022, 13:05

μην παραπονιέσαι, γιατί αν ισχύουν αυτά που λένε ορισμένες θρησκείες περί μετεμψύχωσης ή κάρμα, μπορεί να βρεθείς σε χειρότερο ρδέλο.

έχω διαπιστώσει ότι, όσες φορές διαμαρτύρομαι στο σύμπαν γιατι μαμιέται, μου απαντά, μπορώ και καλύτερα: αυτό που έρχεται είναι δις ή τρεις φορές χειρότερο....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9264
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 28 Απρ 2022, 13:19

Η αθεία πάντως δεν είναι θρησκευτική πίστη. Εγώ από τα 15-16 και μετά ειμαι σταθερά αγνωστικιστής-άθεος. Οταν τελείωσει αυτή η ζωή δεν σε περιμένει τίποτε καλύτερο. Βασικά τίποτε δεν σε περιμένει, το μαύρο το σκοτάδι μόνο. Οπότε προσπάθησε να ζήσεις οσο μπορείς καλύτερα την μοναδική ζωή σου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 28 Απρ 2022, 13:24

Σε κάποια φάση εκεί στο δημοτικό έγινα παναθηναϊκός για να πάω κόντρα στον πατέρα μου αλλά ευτυχώς μου πέρασε γρήγορα αυτή η φάση :oops:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 29 Απρ 2022, 02:12

Απλά εγκατέλειψα την ορθοδοξία (και την θρησκευτική πίστη γενικότερα) κάπου στα 24-25 μου χωρίς να βάλω άλλη θρησκεία στη θέση της.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Απρ 2022, 02:15

τι κανεις τετοια ωρα αυπνος..;.. τραβα για υπνο και πες και την προσευχη σου στο θεουλη...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 29 Απρ 2022, 02:18

Δουλεύω στον Τερλέγκα και σχολάω αργά τη νύχτα, όπως έλεγε και ο μπαρμπα-Παρασκευάς γκουερίνο. :smt005:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Απρ 2022, 02:18

Jimmy81 έγραψε:
29 Απρ 2022, 02:18
Δουλεύω στον Τερλέγκα και σχολάω αργά τη νύχτα, όπως έλεγε και ο μπαρμπα-Παρασκευάς γκουερίνο. :smt005:

:smt005::smt005::smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 29 Απρ 2022, 02:23

taxalata xalasa έγραψε:
29 Απρ 2022, 02:18
Jimmy81 έγραψε:
29 Απρ 2022, 02:18
Δουλεύω στον Τερλέγκα και σχολάω αργά τη νύχτα, όπως έλεγε και ο μπαρμπα-Παρασκευάς γκουερίνο. :smt005:

:smt005::smt005::smt005:

.


Εσύ απο Ελλάδα γράφεις ή είσαι ξωτικός ;;; . :smt017



.



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Απρ 2022, 02:42

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
29 Απρ 2022, 02:23
taxalata xalasa έγραψε:
29 Απρ 2022, 02:18
Jimmy81 έγραψε:
29 Απρ 2022, 02:18
Δουλεύω στον Τερλέγκα και σχολάω αργά τη νύχτα, όπως έλεγε και ο μπαρμπα-Παρασκευάς γκουερίνο. :smt005:

:smt005::smt005::smt005:

.


Εσύ απο Ελλάδα γράφεις ή είσαι ξωτικός ;;; . :smt017



.



.
αν σου πω πως δεν ξερω που βρισκομαι....θα το πιστεψεις;
το δωματιο ειναι ωραιο, ευρυχωρο και με καπιτονε ασπρους στρωματενιους τοιχους...
το φαγητο ειναι καλο και τα ντρογκια επισης... εχω και ιντερνετ οπως βλεπεις... ωραια φαση.... καλα περναμε...

:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Απρ 2022, 08:49

Jimmy81 έγραψε:
29 Απρ 2022, 02:18
Δουλεύω στον Τερλέγκα και σχολάω αργά τη νύχτα, όπως έλεγε και ο μπαρμπα-Παρασκευάς γκουερίνο. :smt005:
Ώπα Δημήτρη...
Δεν είναι "μπάρμπας", είναι η γριά βάβω του Τουταγχαμών...τόσο εσχατόγρια είναι... :smt005:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19529
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Απρ 2022, 09:09

Arisvilla έγραψε:
28 Απρ 2022, 13:19
Η αθεία πάντως δεν είναι θρησκευτική πίστη. Εγώ από τα 15-16 και μετά ειμαι σταθερά αγνωστικιστής-άθεος. Οταν τελείωσει αυτή η ζωή δεν σε περιμένει τίποτε καλύτερο. Βασικά τίποτε δεν σε περιμένει, το μαύρο το σκοτάδι μόνο. Οπότε προσπάθησε να ζήσεις οσο μπορείς καλύτερα την μοναδική ζωή σου.
Άλλο αγνωστικιστής, άλλο άθεος. Δεν γίνεται να είσαι και τα δύο.

Επίσης, το αν υπάρχει κάτι μετά τον θάνατο είναι άσχετο με το αν υπάρχει Θεός.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9264
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 29 Απρ 2022, 09:19

Green Dragon έγραψε:
29 Απρ 2022, 09:09
Arisvilla έγραψε:
28 Απρ 2022, 13:19
Η αθεία πάντως δεν είναι θρησκευτική πίστη. Εγώ από τα 15-16 και μετά ειμαι σταθερά αγνωστικιστής-άθεος. Οταν τελείωσει αυτή η ζωή δεν σε περιμένει τίποτε καλύτερο. Βασικά τίποτε δεν σε περιμένει, το μαύρο το σκοτάδι μόνο. Οπότε προσπάθησε να ζήσεις οσο μπορείς καλύτερα την μοναδική ζωή σου.
Άλλο αγνωστικιστής, άλλο άθεος. Δεν γίνεται να είσαι και τα δύο.

Επίσης, το αν υπάρχει κάτι μετά τον θάνατο είναι άσχετο με το αν υπάρχει Θεός.
Για αυτό έβαλα παύλα. Φυσικά και ξέρω τη διαφορά. Στην αρχή ημουν αγνωστικιστής, τώρα άθεος. Το αν υπάρχει κάτι μετά θάνατο δεν είναι άσχετο με την ύπαρξη του θεού. Το concept της μεταθανάτιας ζωής συνδέεται άμεσα την ύπαρξη μιας ανώτερης θεικής δύναμης (βλέπε και παράδεισος και κόλαση).

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19529
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 29 Απρ 2022, 11:28

Arisvilla έγραψε:
29 Απρ 2022, 09:19
Green Dragon έγραψε:
29 Απρ 2022, 09:09
Άλλο αγνωστικιστής, άλλο άθεος. Δεν γίνεται να είσαι και τα δύο.

Επίσης, το αν υπάρχει κάτι μετά τον θάνατο είναι άσχετο με το αν υπάρχει Θεός.
Για αυτό έβαλα παύλα. Φυσικά και ξέρω τη διαφορά. Στην αρχή ημουν αγνωστικιστής, τώρα άθεος. Το αν υπάρχει κάτι μετά θάνατο δεν είναι άσχετο με την ύπαρξη του θεού. Το concept της μεταθανάτιας ζωής συνδέεται άμεσα την ύπαρξη μιας ανώτερης θεικής δύναμης (βλέπε και παράδεισος και κόλαση).
Οι θρησκείες τα συνδέουν, η λογική όχι, δεν υπάρχει καμιά λογική σύνδεση ανάμεσα στα δύο. Σκέψου το λίγο.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πόσες φορές έχετε αλλάξει θρησκευτική πίστη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Απρ 2022, 14:17

Χριστιανή δε με λες πάντως.
Πέρασα από μια διαδικασία σκέψης, δεν μου έκανε, διότι είδα, πως αλλιώς αντιλαμβανόμουν εγώ τα πράγματα και κατέληξα τρόπον τινά, στην αθεϊα. Ίσως όμως με μια, πιο ήπια μορφή προσέγγισης.
Βασικά με χαλάνε οι ταμπέλες σε περιπτώσεις προσωπικής αναζήτησης. Δεν υπάρχει κάτι σαφές και δεδομένο σε μια ευρεία έννοια στην Θεοσοφία. Όλοι λίγο - πολύ έχουμε αμφιβολίες που θεωρούμε πως τις έχουμε λύσει. Επαρκώς.
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το να μπαίνω στη διαδικασία να εξηγώ το δικό μου ψυχισμό στο κάθε συμβάν- γεγονός..Προφανώς η λογική είναι το Άλφα. Μέχρι το Ωμέγα, έχουμε άλλα 23 γράμματα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών