Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 04 Αύγ 2022, 00:18

tanipteros έγραψε:
03 Αύγ 2022, 14:20
Αχθος Αρουρης έγραψε:
03 Αύγ 2022, 00:44
tanipteros έγραψε:
02 Αύγ 2022, 15:38
ο λόγος σου είναι πολύ μεγαλοποιητικός .... πχ καρκινωματα...αντί δηλητήρια...δεν χρησιμοποιείς την γλώσσα των μοναχών που είναι πιο απλή... είναι κάπως στομφώδης ο λόγος σου...
προτιμω καρκινωματα αντι δηλητηρια.

η λεξη καρκινωμα εισχωρει βαθυτερα στο νοημα των asavas, διοτι δηλωνει
παρατεταμενη παθηση, δυσκολη και μακροχρονια θεραπεια ή και μονιμη ανιατη νοσο, σε αντιθεση με τα δηλητηρια εξωθεν βαλλομενα.

το υφος του κειμενου μου σου φαινεται πομπωδες (στομφωδες), διοτι δεν εχεις συνηθισει να διαβαζεις απταιστα ελληνικα.
τα original κείμενα λένε "δηλητήρια"... και αυτά ακολουθώ τα άλλα αλλοιώνουν τον νόημα

... το ύφος του κειμένου δεν με ενοχλεί η διάλεκτος ίσα ίσα μου αρέσει απλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις... (καρκινώματα, σκιές, τρομώδη κτλ... όλα αυτά δεν υπάρχουν στις sutra)... λες καιο συγγραφέας έχει κάποιου είδους έπαρση...
τα κειμενα που βλεπω ειναι μεταφρασεις, κυριως αγγλικα,
τα original αρχαια κειμενα sutta ειναι στην διαλεκτο pali,
την οποια φυσικα γνωριζω τελεια, τοσο τελεια οσο και την κινεζικη.

στο αρχαιο κειμενο pali εκει που υπαρχει η λεξη asava, διαβαζεις εκχυμωμα δηλ. πυωδης συλλογη, χαινουσα πληγη πυορροουσα, outflow, influxes.

για την αποδοση του νοηματος οι μεταφραστες χρησιμοποιουν ποικιλια λεξεων,
cankers, taints, corruptions, intoxicant biases, impurities, defilements, mental
intoxications.
μολυσμοι αποτελει μια αποδεκτη μεταφορα στα ελληνικα.

ακριβολογια και σαφηνεια στην γραφη καθε αλλο παρα επαρση του συγγραφεα υποδηλωνουν, μαλλον σοφια δηλωνουν με την εκλογη των καταλληλων λεξεων που ξεκλειδωνουν.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 04 Αύγ 2022, 01:41

asava = ψόλος = ἄσβολος ;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 04 Αύγ 2022, 07:03

Αχθος Αρουρης έγραψε:
04 Αύγ 2022, 00:18
tanipteros έγραψε:
03 Αύγ 2022, 14:20
Αχθος Αρουρης έγραψε:
03 Αύγ 2022, 00:44


προτιμω καρκινωματα αντι δηλητηρια.

η λεξη καρκινωμα εισχωρει βαθυτερα στο νοημα των asavas, διοτι δηλωνει
παρατεταμενη παθηση, δυσκολη και μακροχρονια θεραπεια ή και μονιμη ανιατη νοσο, σε αντιθεση με τα δηλητηρια εξωθεν βαλλομενα.

το υφος του κειμενου μου σου φαινεται πομπωδες (στομφωδες), διοτι δεν εχεις συνηθισει να διαβαζεις απταιστα ελληνικα.
τα original κείμενα λένε "δηλητήρια"... και αυτά ακολουθώ τα άλλα αλλοιώνουν τον νόημα

... το ύφος του κειμένου δεν με ενοχλεί η διάλεκτος ίσα ίσα μου αρέσει απλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις... (καρκινώματα, σκιές, τρομώδη κτλ... όλα αυτά δεν υπάρχουν στις sutra)... λες καιο συγγραφέας έχει κάποιου είδους έπαρση...
τα κειμενα που βλεπω ειναι μεταφρασεις, κυριως αγγλικα,
τα original αρχαια κειμενα sutta ειναι στην διαλεκτο pali,
την οποια φυσικα γνωριζω τελεια, τοσο τελεια οσο και την κινεζικη.

στο αρχαιο κειμενο pali εκει που υπαρχει η λεξη asava, διαβαζεις εκχυμωμα δηλ. πυωδης συλλογη, χαινουσα πληγη πυορροουσα, outflow, influxes.

για την αποδοση του νοηματος οι μεταφραστες χρησιμοποιουν ποικιλια λεξεων,
cankers, taints, corruptions, intoxicant biases, impurities, defilements, mental
intoxications.
μολυσμοι αποτελει μια αποδεκτη μεταφορα στα ελληνικα.

ακριβολογια και σαφηνεια στην γραφη καθε αλλο παρα επαρση του συγγραφεα υποδηλωνουν, μαλλον σοφια δηλωνουν με την εκλογη των καταλληλων λεξεων που ξεκλειδωνουν.
προτιμώ τις Αγγλικές μεταφράσεις από τα "καρκινώματα" που δείχνουν ανίατη αρρώστια αντί δηλητήρια στα οποία υπάρχει αντίδοτο... πιστεύω να κατανοείς γιατί επιλέγονται οι κατάλληλες λέξεις και δεν περιέχουν ελληνική έπαρση...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 05 Αύγ 2022, 13:39

taxalata xalasa έγραψε:
04 Αύγ 2022, 01:41
asava = ψόλος = ἄσβολος ;
ψολοεις, πιθανον να ταιριαζει με την εννοια του βρωμερου, ή με την εννοια της πυρωσεως.

στην διαλεκτο pali στην οποια ειναι γραμμενα τα αρχαια κειμενα του βουδδισμου (suttas λεγονται ή suttras στα σανσκριτικα) asava σημαινει πληγη εκρεουσα πυον,

τα asavas, οπως εξηγησα προηγουμενως, ειναι 4 μολυσμοι που καλειται να αντιμετωπισει ο ασκητης, στον αγωνα που κανει για να ελευθερωθει απο την υπαρξη και την πραγματικοτητα
που τον κρατα αλυσσοδεμενο στην υπαρξη.

1- παραυτικα ηδονες και αισθησιασμος,
2-ποθος αδιαπτωτου υπαρξεως, δηλ. ποθος για συνεχες γιγνεσθαι χωρις διακοπη,
3-διεσφαλμενες γνωμες,
4-αγνοια,

οταν εκμηδενισει αυτον τον τετραπλο μολυσμο και απαλλαγει οριστικα, ο ασκητης γινεται arhat, δηλ. αγιος που ελπιζει στην τελικη απολυτρωση (νιρβανα)

με αμετρητες αναγεννεσεις, θα χρειαστουν χιλιαδες χρονια, αμετρητες χιλιαδες ζωες και αμετρητα ψυχορραγηματα, εως οτου εκμηδενιστουν τα asavas και οχι σε ολους αλλα σε ελαχιστους.

εκ τουτων ανεμποδιστως και ολως φυσικως προκυπτει το συμπερασμα, οτι προκειται για ασθενεια βαρυτατης μορφης και εν πολλοις ανιατος,

καραμελιτσες βεβαιως και χρειαζονται, δεν λεω οχι, γιατι προσφερουν παρηγορια στον αρρωστο,

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 05 Αύγ 2022, 14:00

,
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αχθος Αρουρης την 05 Αύγ 2022, 14:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 05 Αύγ 2022, 14:01

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 07 Αύγ 2022, 05:29

Αχθος Αρουρης έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:39
taxalata xalasa έγραψε:
04 Αύγ 2022, 01:41
asava = ψόλος = ἄσβολος ;
ψολοεις, πιθανον να ταιριαζει με την εννοια του βρωμερου, ή με την εννοια της πυρωσεως.

στην διαλεκτο pali στην οποια ειναι γραμμενα τα αρχαια κειμενα του βουδδισμου (suttas λεγονται ή suttras στα σανσκριτικα) asava σημαινει πληγη εκρεουσα πυον,

τα asavas, οπως εξηγησα προηγουμενως, ειναι 4 μολυσμοι που καλειται να αντιμετωπισει ο ασκητης, στον αγωνα που κανει για να ελευθερωθει απο την υπαρξη και την πραγματικοτητα
που τον κρατα αλυσσοδεμενο στην υπαρξη.

1- παραυτικα ηδονες και αισθησιασμος,
2-ποθος αδιαπτωτου υπαρξεως, δηλ. ποθος για συνεχες γιγνεσθαι χωρις διακοπη,
3-διεσφαλμενες γνωμες,
4-αγνοια,


οταν εκμηδενισει αυτον τον τετραπλο μολυσμο και απαλλαγει οριστικα, ο ασκητης γινεται arhat, δηλ. αγιος που ελπιζει στην τελικη απολυτρωση (νιρβανα)

με αμετρητες αναγεννεσεις, θα χρειαστουν χιλιαδες χρονια, αμετρητες χιλιαδες ζωες και αμετρητα ψυχορραγηματα, εως οτου εκμηδενιστουν τα asavas και οχι σε ολους αλλα σε ελαχιστους.

εκ τουτων ανεμποδιστως και ολως φυσικως προκυπτει το συμπερασμα, οτι προκειται για ασθενεια βαρυτατης μορφης και εν πολλοις ανιατος,

καραμελιτσες βεβαιως και χρειαζονται, δεν λεω οχι, γιατι προσφερουν παρηγορια στον αρρωστο,
αυτά στα bold που θυμίζουν μια παλιά καψούρα.... αζάβα... καψουροδός... για τα καψουρωδεία... αχ..βαχ! κούλα! παρταούλα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 07 Αύγ 2022, 07:59

Σε μια υπεραστική κοινωνία είναι μεγάλο ζόρι αυτό το πράγμα.

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Νιρβάνα, η κατάργηση του εγώ, το άδειο ον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 08 Αύγ 2022, 11:54

taxalata xalasa έγραψε:
07 Αύγ 2022, 05:29
Αχθος Αρουρης έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:39
taxalata xalasa έγραψε:
04 Αύγ 2022, 01:41
asava = ψόλος = ἄσβολος ;
ψολοεις, πιθανον να ταιριαζει με την εννοια του βρωμερου, ή με την εννοια της πυρωσεως.

στην διαλεκτο pali στην οποια ειναι γραμμενα τα αρχαια κειμενα του βουδδισμου (suttas λεγονται ή suttras στα σανσκριτικα) asava σημαινει πληγη εκρεουσα πυον,

τα asavas, οπως εξηγησα προηγουμενως, ειναι 4 μολυσμοι που καλειται να αντιμετωπισει ο ασκητης, στον αγωνα που κανει για να ελευθερωθει απο την υπαρξη και την πραγματικοτητα
που τον κρατα αλυσσοδεμενο στην υπαρξη.

1- παραυτικα ηδονες και αισθησιασμος,
2-ποθος αδιαπτωτου υπαρξεως, δηλ. ποθος για συνεχες γιγνεσθαι χωρις διακοπη,
3-διεσφαλμενες γνωμες,
4-αγνοια,


οταν εκμηδενισει αυτον τον τετραπλο μολυσμο και απαλλαγει οριστικα, ο ασκητης γινεται arhat, δηλ. αγιος που ελπιζει στην τελικη απολυτρωση (νιρβανα)

με αμετρητες αναγεννεσεις, θα χρειαστουν χιλιαδες χρονια, αμετρητες χιλιαδες ζωες και αμετρητα ψυχορραγηματα, εως οτου εκμηδενιστουν τα asavas και οχι σε ολους αλλα σε ελαχιστους.

εκ τουτων ανεμποδιστως και ολως φυσικως προκυπτει το συμπερασμα, οτι προκειται για ασθενεια βαρυτατης μορφης και εν πολλοις ανιατος,

καραμελιτσες βεβαιως και χρειαζονται, δεν λεω οχι, γιατι προσφερουν παρηγορια στον αρρωστο,
αυτά στα bold που θυμίζουν μια παλιά καψούρα.... αζάβα... καψουροδός... για τα καψουρωδεία... αχ..βαχ! κούλα! παρταούλα...
καψουρ...καψουουουρ,
εχω λιρες στου μασουρ
τοκ, τοκ,τοκ, μια-μια
τις ξοδευω στη λαμια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών