Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 28 Ιουν 2022, 02:19

Πριν λίγο καιρό, σας αποκάλυψα μερικά λογότερο γνωστά πράγματα που είπε ο δημοφιλής Άγιος Παίσιος και που δε θα ήταν τόσο δημοφιλή αν ήταν γνωστά.
Τάδε έφη Παίσιος

Σήμερα θα κάνω το ίδιο για έναν άλλο δημοφιλή άγιο, τον Κοσμά τον Αιτωλό, γιατί και αυτόν τον έχω μελετήσει -- ας όψεται η θεούσα γιαγιά μου που έχει μια βιβλιοθήκη γεμάτη βιογραφίες αγίων, και κάπως πρέπει να περνάω την ώρα μου όταν πηγαίνω σπίτι της.

1. Από τότε που δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο, έχουν περάσει 7.288 χρόνοι.
Όσοι άσχετοι φυσικοί λένε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν από 13,8 δισεκατομμύρια χρόνια παρακαλούνται να σκίσουν τα πτυχία τους.

2. Κατά τη δευτέρα παρουσία, τα αστέρια θα πέσουν απ'τον ουρανό στη Γη.
Οι αδαείς αστρονόμοι που υποστηρίζουν ότι τα αστέρια είναι πολύ μεγαλύτερα απ'τη Γη και αιωρούνται έτη φωτός μακριά, να σκίσουν και αυτοί τα πτυχία τους. Τα αστέρια, όπως έλεγε ο Τιμόν στο Βασιλιά των Λιονταριών, είναι πυγολαμπίδες καρφιτσωμένες στον ουρανό, αφού το επιβεβαιώνει και ένας καλόγερος του 18ου αιώνα.

3. Από το προπατορικό αμάρτημα μέχρι τη σταύρωση του Ιησού πέρασαν 5.500 χρόνοι. Κατά το διάστημα αυτό, όποιος πέθαινε, πήγαινε στην κόλαση, όπου εκαίετο.
Αν ας πούμε, ένα μωρό πέθανε το 4000 π.χ., τότε αυτό το μωρό κάηκε ζωντανό τουλάχιστον για 4.000 χρόνια, λόγω μιας αμαρτίας που δεν διέπραξε. Ευγενική προσφορά ενός πανάγαθου Θεού.

4. 300 χρόνους μετά την ανάσταση του Ιησού, ιδρύθηκε ελληνικό βασίλειο, το οποίο έμεινε για 1.150 χρόνους.
Ας κάνουμε έναν υπολογισμό. Η Πόλη έπεσε το 1453. Άρα, σύμφωνα με τον Αιτωλό, το ελληνικό βασίλειο είχε ιδρυθεί 1.150 χρόνια νωρίτερα, δηλαδή το 303, 300 χρόνια μετά τη σταύρωση. Που σημαίνει ότι ο Ιησούς σταυρώθηκε το 3 μ.χ., όταν ήταν 3 ετών. Καλά που'χουμε κι'εσένα, ρε Κοσμά, και μαθαίνουμε ιστορία.

5. Το κέρδος που βγαίνει την Κυριακή είναι καταραμένο και θα κάψει το σπίτι σας.
Μην ξαναδουλέψει κανείς την Κυριακή. Ούτε τα μέσα μεταφοράς. Ούτε η ΔΕΗ. Ούτε τα νοσοκομεία. Και οι ιερείς να μην πληρώνονται για την κυριακάτικη λειτουργία, γιατί αυτά τα λεφτά είναι καταραμένα και θα τους κάψουν το σπίτι. Όσο για τα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα, καλύτερα να τα καταργήσουμε από τώρα.

6. Όλες οι θρησκείες πλην της ορθόδοξης χριστιανικής είναι του διαβόλου.
Καταλαβαίνετε τι λέει το άτομο; Αν δεν είσαι ορθόδοξος, είσαι σατανιστής. Ο Βούδας ήταν σατανιστής. Εγώ, που είμαι άθεος, είμαι σατανιστής (σα δεν ντρέπομαι). Η Μητέρα Τερέζα, που ήταν καθολική, ήταν σατανίστρια.

7. Εσείς οι άντρες δεν ντρέπεστε να ξυρίζεστε; Δεν ήξερε ο Θεός που να δώσει τα γένια;
Μην ξαναξυριστείτε. Καλύτερα να πάτε με γένια δύο μέτρα στον παράδεισο παρά ξυρισμένοι στην κόλαση.

8. Καλύτερα να σκοτώσεις 100 ανθρώπους, παρά να αφήσεις ένα παιδί να πεθάνει αβάφτιστο. Γιατί αβάφτιστος και αξομολόγητος άνθρωπος είναι αδύνατο να σωθεί.
Α ρε Ίριδα, ατύχησες.

9. Ο διάβολος ωθεί τους ανθρώπους σε αρσενοκοιτία και διαστροφές που ούτε τα ζώα δεν κάνουν.
Όσοι επιστήμονες ισχυρίζονται ότι η ομοφυλοφιλία παρατηρείται και στα ζώα να σκίσουν τα πτυχία τους.

10. Όταν η γυναίκα σου είναι έγκυος, μείνε μακριά μέχρι να γεννήσει.
Για 9 μήνες ξεχάστε το σεξ, αν δε θέλετε να πάτε στην κόλαση. Βασικά, ξεχάστε το γενικώς, εκτός από 2-3 φορές στη ζωή σας.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 28 Ιουν 2022, 03:11

Λίγα για το πατριωτακι
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 28 Ιουν 2022, 07:47

Gewponos90 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 03:11
Λίγα για το πατριωτακι
γιατί από το Μεγαδέντρο είσαι?
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Ιουν 2022, 10:08

Nandros έγραψε:
19 Απρ 2020, 23:09
.
https://www.oodegr.com/oode/istoria/ekk ... ades_1.htm
«Τριακόσιους χρόνους μετά την Ανάστασιν του Χριστού μας έστειλεν ο Θεός τον άγιον Κωνσταντίνον και εστερέωσε βασίλειον χριστιανικόν και το είχαν Χριστιανοί το βασίλειον 1150 χρόνους. Ύστερον το εσήκωσεν ο Θεός από τους Χριστιανούς και έφερε τον Τούρκον και του το έδωσε διά ιδικόν μας καλόν, και το έχει ο Τούρκος 320 χρόνους (1453+320=1773). Και διατί έφερεν ο Θεός τον Τούρκον και δεν έφερεν άλλο γένος; Διά ιδικόν μας συμφέρον διότι τα άλλα έθνη θα μας έβλαπτον εις την πίστιν, ο δε Τούρκος άσπρα άμα του δώσης, κάμνεις ό,τι θέλεις».

Και πράκτορας των Τούρκων!

+

http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/t ... idaxai.htm
Καὶ ἐγὼ ἀδελφοί μου, ποὺ ἠξιώθην καὶ ἐστάθηκα εἰς αὐτὸν τὸν ἅγιον τόπον τὸν ἀποστολικὸν διὰ τὴν εὐσπλαγχνίαν τοῦ Χριστοῦ μας, ἐξέτασα πρῶτον διὰ λόγου σας καὶ ἔμαθα πὼς μὲ τὴν χάριν τοῦ Κυρίου μας Ἰησοῦ Χριστοῦ καὶ Θεοῦ δὲν εἶσθε Ἕλληνες,

Και ανθέλληνας!

:102:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27073
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 28 Ιουν 2022, 10:16

Εκτωρ έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:19
Η Μητέρα Τερέζα, που ήταν καθολική, ήταν σατανίστρια.
Βασιμα με ολα αυτα που αποκαλυφθηκαν μετα το 1997 για το ατομο της δε θα μου εκανε καθολου εντυπωση αν ηταν και σατανιστρια απο πανω.

Καταχρησεις, σεξουαλικες παρενοχλησεις, επηρεασμος κυβερνησεων, οικονομικα σκανδαλα κτλ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7297
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 28 Ιουν 2022, 10:28

Εκτωρ έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:19
7. Εσείς οι άντρες δεν ντρέπεστε να ξυρίζεστε; Δεν ήξερε ο Θεός που να δώσει τα γένια;
Μην ξαναξυριστείτε. Καλύτερα να πάτε με γένια δύο μέτρα στον παράδεισο παρά ξυρισμένοι στην κόλαση.
εγώ πάντως χωρις ξύρισμα δε μπορώ, δε μ'αρεσει να αφηνω γενια, συνηθως και τρεις-τεσσερις μερες ξυρίζομαι. :lol:

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 28 Ιουν 2022, 10:33

Αλιόσα έγραψε:
28 Ιουν 2022, 10:28
Εκτωρ έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:19
7. Εσείς οι άντρες δεν ντρέπεστε να ξυρίζεστε; Δεν ήξερε ο Θεός που να δώσει τα γένια;
Μην ξαναξυριστείτε. Καλύτερα να πάτε με γένια δύο μέτρα στον παράδεισο παρά ξυρισμένοι στην κόλαση.
εγώ πάντως χωρις ξύρισμα δε μπορώ, δε μ'αρεσει να αφηνω γενια, συνηθως και τρεις-τεσσερις μερες ξυρίζομαι. :lol:
Αντιθέτως αν βαριέσαι να ξυρίζεσαι, ειναι καλή ατάκα να πετάξεις όταν πας φαντάρος.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 28 Ιουν 2022, 16:08

Αλιόσα έγραψε:
28 Ιουν 2022, 10:28
Εκτωρ έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:19
7. Εσείς οι άντρες δεν ντρέπεστε να ξυρίζεστε; Δεν ήξερε ο Θεός που να δώσει τα γένια;
Μην ξαναξυριστείτε. Καλύτερα να πάτε με γένια δύο μέτρα στον παράδεισο παρά ξυρισμένοι στην κόλαση.
εγώ πάντως χωρις ξύρισμα δε μπορώ, δε μ'αρεσει να αφηνω γενια, συνηθως και τρεις-τεσσερις μερες ξυρίζομαι. :lol:
Τότε θα πας στην κόλαση.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 28 Ιουν 2022, 19:20

ο κάθε άνθρωπος άφησε το δικό του αποτύπωμα στην πνευματική ιστορία...
...ανάλογα την μόρφωση του, την παιδεία του, και την πνευματική του εξέλιξη...
άλλοι ήταν επιστήμονες, άλλοι φιλόσοφοι, άλλοι θεουργοί και άλλοι μωροί...

σε κάθε μετενσάρκωση το πνεύμα εξελίσεται... άραγε τώρα ο παπα Κοσμάς σε τι να έχει εξελιχθεί ; Θα έχει γιατρέψει την μωρία του παρελθόντος και τις πνευματικές του αγκυλώσεις ; Ελπίζω πως ναι...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Ιουν 2022, 19:38

Εκτωρ έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:19
Πριν λίγο καιρό, σας αποκάλυψα μερικά λογότερο γνωστά πράγματα που είπε ο δημοφιλής Άγιος Παίσιος και που δε θα ήταν τόσο δημοφιλή αν ήταν γνωστά.
Τάδε έφη Παίσιος

Σήμερα θα κάνω το ίδιο για έναν άλλο δημοφιλή άγιο, τον Κοσμά τον Αιτωλό, γιατί και αυτόν τον έχω μελετήσει -- ας όψεται η θεούσα γιαγιά μου που έχει μια βιβλιοθήκη γεμάτη βιογραφίες αγίων, και κάπως πρέπει να περνάω την ώρα μου όταν πηγαίνω σπίτι της.

1. Από τότε που δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο, έχουν περάσει 7.288 χρόνοι.
Όσοι άσχετοι φυσικοί λένε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε πριν από 13,8 δισεκατομμύρια χρόνια παρακαλούνται να σκίσουν τα πτυχία τους.

2. Κατά τη δευτέρα παρουσία, τα αστέρια θα πέσουν απ'τον ουρανό στη Γη.
Οι αδαείς αστρονόμοι που υποστηρίζουν ότι τα αστέρια είναι πολύ μεγαλύτερα απ'τη Γη και αιωρούνται έτη φωτός μακριά, να σκίσουν και αυτοί τα πτυχία τους. Τα αστέρια, όπως έλεγε ο Τιμόν στο Βασιλιά των Λιονταριών, είναι πυγολαμπίδες καρφιτσωμένες στον ουρανό, αφού το επιβεβαιώνει και ένας καλόγερος του 18ου αιώνα.

3. Από το προπατορικό αμάρτημα μέχρι τη σταύρωση του Ιησού πέρασαν 5.500 χρόνοι. Κατά το διάστημα αυτό, όποιος πέθαινε, πήγαινε στην κόλαση, όπου εκαίετο.
Αν ας πούμε, ένα μωρό πέθανε το 4000 π.χ., τότε αυτό το μωρό κάηκε ζωντανό τουλάχιστον για 4.000 χρόνια, λόγω μιας αμαρτίας που δεν διέπραξε. Ευγενική προσφορά ενός πανάγαθου Θεού.

4. 300 χρόνους μετά την ανάσταση του Ιησού, ιδρύθηκε ελληνικό βασίλειο, το οποίο έμεινε για 1.150 χρόνους.
Ας κάνουμε έναν υπολογισμό. Η Πόλη έπεσε το 1453. Άρα, σύμφωνα με τον Αιτωλό, το ελληνικό βασίλειο είχε ιδρυθεί 1.150 χρόνια νωρίτερα, δηλαδή το 303, 300 χρόνια μετά τη σταύρωση. Που σημαίνει ότι ο Ιησούς σταυρώθηκε το 3 μ.χ., όταν ήταν 3 ετών. Καλά που'χουμε κι'εσένα, ρε Κοσμά, και μαθαίνουμε ιστορία.

5. Το κέρδος που βγαίνει την Κυριακή είναι καταραμένο και θα κάψει το σπίτι σας.
Μην ξαναδουλέψει κανείς την Κυριακή. Ούτε τα μέσα μεταφοράς. Ούτε η ΔΕΗ. Ούτε τα νοσοκομεία. Και οι ιερείς να μην πληρώνονται για την κυριακάτικη λειτουργία, γιατί αυτά τα λεφτά είναι καταραμένα και θα τους κάψουν το σπίτι. Όσο για τα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα, καλύτερα να τα καταργήσουμε από τώρα.

6. Όλες οι θρησκείες πλην της ορθόδοξης χριστιανικής είναι του διαβόλου.
Καταλαβαίνετε τι λέει το άτομο; Αν δεν είσαι ορθόδοξος, είσαι σατανιστής. Ο Βούδας ήταν σατανιστής. Εγώ, που είμαι άθεος, είμαι σατανιστής (σα δεν ντρέπομαι). Η Μητέρα Τερέζα, που ήταν καθολική, ήταν σατανίστρια.

7. Εσείς οι άντρες δεν ντρέπεστε να ξυρίζεστε; Δεν ήξερε ο Θεός που να δώσει τα γένια;
Μην ξαναξυριστείτε. Καλύτερα να πάτε με γένια δύο μέτρα στον παράδεισο παρά ξυρισμένοι στην κόλαση.

8. Καλύτερα να σκοτώσεις 100 ανθρώπους, παρά να αφήσεις ένα παιδί να πεθάνει αβάφτιστο. Γιατί αβάφτιστος και αξομολόγητος άνθρωπος είναι αδύνατο να σωθεί.
Α ρε Ίριδα, ατύχησες.

9. Ο διάβολος ωθεί τους ανθρώπους σε αρσενοκοιτία και διαστροφές που ούτε τα ζώα δεν κάνουν.
Όσοι επιστήμονες ισχυρίζονται ότι η ομοφυλοφιλία παρατηρείται και στα ζώα να σκίσουν τα πτυχία τους.

10. Όταν η γυναίκα σου είναι έγκυος, μείνε μακριά μέχρι να γεννήσει.
Για 9 μήνες ξεχάστε το σεξ, αν δε θέλετε να πάτε στην κόλαση. Βασικά, ξεχάστε το γενικώς, εκτός από 2-3 φορές στη ζωή σας.
1) Σε τι μονάδα όμως ; Δεν αναιρεί τίποτα.
2) Θα γίνει inverse Doppler effect - θα πέσουν τα αστέρια πάνω μας - η ακτινοβολία τους.
3) Η χριστιανική παράδοση λέει ότι ο Χριστός μετά την σταύρωση και πριν την ανάσταση πήγε στην κόλαση και έσωσε τους (πρώην) δικαίους των εθνών.
4) Ιδρύθηκε βασίλειο.
5) Τη Sunday observance την είχαν όλοι. Ακόμα και όταν οι Εγγλέζοι αποφάσισαν να παίζει η πρέμιερ και Κυριακή, οι διαμαρτυρίες ήταν πολλές.
6) Οι θρησκείες πλην της ορθόδοξης είναι αιρετικές - δείχνουμε όμως ανοχή.
7) Οι συριζαίοι δεν ξυρίζονται.
8) Υπερβολή αλλά θέλει να εξάρει τη σημασία του βαπτίσματος.
9) Το κάνει αυτό ο διάβ.
10) Sex during pregnancy is always problematic.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Τάδε έφη Κοσμάς ο Αιτωλός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 28 Ιουν 2022, 23:49

wooded glade έγραψε:
28 Ιουν 2022, 19:38
3) Η χριστιανική παράδοση λέει ότι ο Χριστός μετά την σταύρωση και πριν την ανάσταση πήγε στην κόλαση και έσωσε τους (πρώην) δικαίους των εθνών.
3) Ένα μωρό που πέθανε το 4000 π.χ. καιγόταν ζωντανό για 4000 χρόνια μέχρι να το σώσει ο Ιησούς, λόγω ενός αμαρτήματος που δεν διέπραξε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών