Ψυχολατρεία

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 21 Ιούλ 2022, 13:47

Αντιμετωπίζω το σύμπαν ως πραγματιστής φυσικά με μαθηματικά και με την κβαντικότιτα πού το διέπει.
Η φιλοσοφία δεν είναι άσχημη αλλά απλώς εκφράζει ιδέες και απόψεις αλλά δεν μπορεί να τεκμηριώσει αυτό το κάνει πολύ καλά η κβαντική μηχανική.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 21 Ιούλ 2022, 13:53

Shetikos1 έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 13:47
Αντιμετωπίζω το σύμπαν ως πραγματιστής φυσικά με μαθηματικά και να την κοινωνικότητα πού έχει.
Η φιλοσοφία δεν είναι άσχημη αλλά απλώς εκφράζει ιδέες και απόψεις αλλά δεν μπορεί να τεκμηριώσει αυτό το κάνει πολύ καλά η κβαντική μηχανική.
η φιλοσοφία συνδυάζεται με τα βιώματα των φιλοσοφων - μυστών και των αρχαίων και των νέων...
πχ στον Πλατωνισμό ο Πρόκλος κάπου περιγράφει ένα σύστημα ησυχασμού όπου με έξοδο ψυχής ο άνθρωπος βιώνει το Είναι και τον Νοητό Ήλιο.

το ίδιο κάνουν και οι Βουδδιστές...με τον διαλογισμό κάνουν αστρικές προβολές και περιγραφουν 31 πεδία ύπαρξης όπου κάθε ένα το χαρακτηρίζει η ποιότητα της ψυχής.. πχ αλλού σταθμίζονται τα οργισμένα πνεύματα, αλλού οι θεοί, αλλού οι Βούδδες.. ανάλογα την κατάσταση του Νου.

Από την άλλη η κβαντική φυσική δεν μπορεί να βγει και να περιγράψει τα εκτός χρόνου...
...η ψυχή μπορεί με τις ψυχικές προβολές...
για αυτό προτιμώ την φιλοσοφία, θεολογία και εσωτερισμό ως εργαλείο περιγραφής των πεδίων του πνεύματος και της ψυχής....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 21 Ιούλ 2022, 14:00

Αχ φίλε μου τανύπτερε μιλάς τελείως ανθρωπιστικά
Καθώς και απόλυτα θεωρητικά διότι όλες αυτές οι θρησκευτικές θεωρίες έχουν ένα κοινό μειονέκτημα.
Δεν μπορούν να αποδείξουν τίποτα από τα θεωρήματα τους. Σε απόλυτη αντίθεση με αυτούς αυτό το κάνει η κβαντική μηχανική με τα επιχειρήματα από αποδείξεις. Που προέρχονται από το πείραμα.
Έχω ασχοληθεί αρκετά με τον πνευματισμό και έχω διαπιστώσει ότι έχουν ωραίες θεωρίες αλλά οι οποίες είναι ασύμβατες με την πραγματικότητα.
Υπάρχουν κάποια βασικά κοινά στοιχεία αλλά είναι ελάχιστα και δεν γνωρίζουν την επακριβή τους τεκμηρίωση. Διαβάζω ακόμη βιβλια αποκρυφισμου αλλά με άλλη οπτική ώς όμορφα μυθιστορήματα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 21 Ιούλ 2022, 14:07

Shetikos1 έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 14:00
Αχ φίλε μου τανύπτερε μιλάς τελείως ανθρωπιστικά
Καθώς και απόλυτα θεωρητικά διότι όλες αυτές οι θρησκευτικές θεωρίες έχουν ένα κοινό μειονέκτημα.
Δεν μπορούν να αποδείξουν τίποτα από τα θεωρήματα τους. Σε απόλυτη αντίθεση με αυτούς αυτό το κάνει η κβαντική μηχανική με τα επιχειρήματα από αποδείξεις. Που προέρχονται από το πείραμα.
Έχω ασχοληθεί αρκετά με τον πνευματισμό και έχω διαπιστώσει ότι έχουν ωραίες θεωρίες αλλά οι οποίες είναι ασύμβατες με την πραγματικότητα.
Υπάρχουν κάποια βασικά κοινά στοιχεία αλλά είναι ελάχιστα και δεν γνωρίζουν την επακριβή τους τεκμηρίωση. Διαβάζω ακόμη βιβλια αποκρυφισμου αλλά με άλλη οπτική ώς όμορφα μυθιστορήματα.
ίσως σου λείπει η εμπειρία του εσωτερισμού...
εγώ κάνω ψυχικές προβολές σε διάφορα μέρη του πλανήτη σε πολεις...πίσω και μπρος στο χρόνο και έχω δει και αυτό που αποκαλούν Νοητό Ήλιο.
για μένα τα κείμενα των θρησκειών βγάζουν νόημα δεν είναι θεωρείες... ίσα ίσα η φυσική όπως η κβαντική δεν έχει καμία σχέση με το πνευμα...μπορεί να σου αναλύσει τον τεμαχισμό της ύλης και τίποτα άλλο... άλλο το θνητό σώμα ύλη και άλλο ψυχή που υπερβαίνει τον χρόνο.

Αυτό είναι και το θαύμα..ο άνθρωπος με εργαλείο την ψυχή βγαίνει εκτός χρόνου και ερευνά και εξερευνά.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 21 Ιούλ 2022, 14:27

Φίλε μου για να σου βγάλω την απορία και να μη μου λες παχιά λόγια ασχολήθηκα από παιδάκι με τον πνευματισμό και ασχολούμαι ακόμη ως τώρα που γέρασα. Συν τοις άλλοις το 1994 σε εγχείρηση απεβίωσα και επανήλθα.
Η ψυχή είναι ενέργεια για αυτό μιλούν άλλωστε και πνευματιστές για δονήσεις για ταλαντώσεις και τα λοιπά. Πιο πάνω σου εξήγησα περί πνεύματος ότι είναι ενέργεια και ότι η ενέργεια έχει τεράστιες δυνατότητες.
Οι πνευματιστές έχουν ανακαλύψει απλά κάποιες λειτουργίες οι οποίες έχει αυτή η ενέργεια που την αποκαλούν ψυχή ή πνεύμα.
Όσο για την κβαντική μηχανική όπως δείχνεις δεν τη γνωρίζεις για αυτό και την υποτιμάς πάρα πολύ σε πληροφορώ ότι αναφέρεται μόνο σε γεγονότα από αποδείξεις πειραματικές.
Το πείραμα δεν είναι απλή άποψη αλλά πραγματικό γεγονός.
Κάνεις λάθος δεν αναλύει μόνο την ύλη η κβαντική μηχανική αναλύει και την ενέργεια σε όλες τις εκφράσεις της απλά επειδή το θέμα ψυχή που μου αναφέρεις
Είναι σε απειροστή κλίμακα για αυτό δεν την έχουνε ακόμη ερευνήσει και αναλύσει πειραματικά.
Σε μερικά χρόνια θα το έχουν καταφέρει να είσαι βέβαιος .

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 21 Ιούλ 2022, 19:40

εγώ δεν ασχολούμαι με τον πνευματισμό και με σεάνς... το βλέπω καθαρά από μεριά της εμπειρίας και με καλύπτει ο Βουδδισμός σαν ιδεολογία.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 21 Ιούλ 2022, 19:49

Εγώ ασχολούμαι με Λαμαϊσμό αλλά όχι ως θρησκεία ως φιλοσοφία.
Και κάτι λίγο με σαμανισμό για αποφόρτιση από αρνητική ενέργεια.
Πάτα επάνω στον avatar μου για να το δεις σε κάποια μεγένθυση πιστεύω ότι θα καταλάβεις !

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 21 Ιούλ 2022, 20:13

Shetikos1 έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 19:49
Εγώ ασχολούμαι με Λαμαϊσμό αλλά όχι ως θρησκεία ως φιλοσοφία.
Και κάτι λίγο με σαμανισμό για αποφόρτιση από αρνητική ενέργεια.
Πάτα επάνω στον avatar μου για να το δεις σε κάποια μεγένθυση πιστεύω ότι θα καταλάβεις !
οι Βουδδιστές έχουν διάφορους οραματισμούς για μετουσίωση της αρνητικής ενέργειας.
πχ 1) μία είναι Vajrasattva Meditation - (του Khenpo Yeshe Phuntsok) όπου οραματίζεσαι την αρνητική ενέργεια σαν σκιά που πέφτει έξω από σένα σε ένα χάσμα που οδηγεί στην Κόλαση και εκεί εξαγνίζεται από το πυρ.

2) ένας άλλος οραματισμός είναι ότι σαν μαύρος καπνός ξεκολάει η αρνητική ενέργεια από ένα άτομο και οδηγείται στην καρδιά του ασκητή και εκεί μετουσιώνεται σε φως που εκπέμπεται πίσω στο άτομο.

Στον Σαμανισμό για πες κανα παράδειγμα να καταλάβω πώς περίπου γίνεται....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 21 Ιούλ 2022, 20:21

Προσωπικά πηγαίνω είτε στη θάλασσα ή κάπου που να έχει φυσική ροή νερού και εκεί αρχίζει να αποφορτίζει από μόνη της χωρίς καμία δική μου επιρροή.
Η κάτι άλλο που είναι ανεπιθύμητη παρενέργεια είναι να πιάσεις το χέρι κάποιου ή να βρεθείς πολύ κοντά του οπότε του μεταδίδεις την αρνητική ενέργεια πολύ εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 21 Ιούλ 2022, 20:23

Άν και ο σαμανισμός στη βάση του προτρέπει να βρεις σημείο δύναμης για να φύγει η αρνητική ενέργεια.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 21 Ιούλ 2022, 20:33

Shetikos1 έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 20:21
Προσωπικά πηγαίνω είτε στη θάλασσα ή κάπου που να έχει φυσική ροή νερού και εκεί αρχίζει να αποφορτίζει από μόνη της χωρίς καμία δική μου επιρροή.
Η κάτι άλλο που είναι ανεπιθύμητη παρενέργεια είναι να πιάσεις το χέρι κάποιου ή να βρεθείς πολύ κοντά του οπότε του μεταδίδεις την αρνητική ενέργεια πολύ εύκολα.
Σχετικά με την αρνητική ενέργεια έχω να επισημάνω τα εξής:

έχω δει πνευματικά μαύρη σκιά ενέργεια να πέφτει σε άτομο και επειδή έχει ευλογία να χτυπά πάνω στην αύρα του να κατρακυλά προς τα κάτω και να εξαφανίζεται...

επίσης σε ψυχική προβολή δικιά μου έχω πλησιάσει αρνητικό άτομο και η ενέργεια του (η αρνητική) μόλις ήρθε σε αλληλεπίδραση με την δικιά μου έπεσε προς τα πίσω, ξεκόλησε από μέσα του και καθώς έπεφτε προς τα έξω και πίσω εξαφανήστηκε...

δλδ θέλω να πω ότι η ανρητική ενέργεια αλληλεπιδρά με την θετική που έχει κάποιος από πνευματικές ενδυναμώσεις-ασκήσεις που κάνει πχ θετικούς οραματισμούς, διαλογισμό, ευχές, ευλογίες κτλ...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 21 Ιούλ 2022, 20:52

Επίσης κάτι σχετικό με την ενέργεια... η λατρεία που ασκούν οι πιστοί μιας θρησκείας είναι πνευματική αγάπη και η αγάπη σαν ενέργεια είναι η καλύτερη ασπίδα κατά της αρνητικότητας. Έτσι τα όντα που δέχονται την λατρεία αποκτούν μια τρομερή άμυνα εναντίον της αρνητικότητας.

Επίσης η λατρεία προσφέρει ένα είδος empowerment προς το ον που λατρεύουμε...αλλά μαζί με την ενδυνάμωση ενισχύεται και ο εγωισμός που αν συνδυαστεί με την λατρεία εκδηλώνει την ματαιοδοξία και την υπερηφάνεια και αυτό αν δεν ελεγχθεί γρήγορα οδηγεί στην οίηση και στην πτώση.

Για αυτό οι Βουδδιστές λένε ότι οι Θεοι πάσχουν από την υπερηφάνεια διότι η λατρεία υπεραυξάνει το αρνητικό εγώ τους.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 21 Ιούλ 2022, 20:55

tanipteros έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 20:52
Επίσης κάτι σχετικό με την ενέργεια... η λατρεία που ασκούν οι πιστοί μιας θρησκείας είναι πνευματική αγάπη και η αγάπη σαν ενέργεια είναι η καλύτερη ασπίδα κατά της αρνητικότητας. Έτσι τα όντα που δέχονται την λατρεία αποκτούν μια τρομερή άμυνα εναντίον της αρνητικότητας.

Επίσης η λατρεία προσφέρει ένα είδος empowerment προς το ον που λατρεύουμε...αλλά μαζί με την ενδυνάμωση ενισχύεται και ο εγωισμός που αν συνδυαστεί με την λατρεία εκδηλώνει την ματαιοδοξία και την υπερηφάνεια και αυτό αν δεν ελεγχθεί γρήγορα οδηγεί στην οίηση και στην πτώση.

Για αυτό οι Βουδδιστές λένε ότι οι Θεοι πάσχουν από την υπερηφάνεια διότι η λατρεία υπεραυξάνει το αρνητικό εγώ τους.
Σωστό είναι αυτό που λένε βουδιστές έχουν απόλυτο δίκιο. Απλά υπάρχουν πολλά κοινά σε πολλές θρησκείες αλλά με διαφορετικές διαδρομές.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 22 Ιούλ 2022, 20:03

Shetikos1 έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 20:55
tanipteros έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 20:52
Επίσης κάτι σχετικό με την ενέργεια... η λατρεία που ασκούν οι πιστοί μιας θρησκείας είναι πνευματική αγάπη και η αγάπη σαν ενέργεια είναι η καλύτερη ασπίδα κατά της αρνητικότητας. Έτσι τα όντα που δέχονται την λατρεία αποκτούν μια τρομερή άμυνα εναντίον της αρνητικότητας.

Επίσης η λατρεία προσφέρει ένα είδος empowerment προς το ον που λατρεύουμε...αλλά μαζί με την ενδυνάμωση ενισχύεται και ο εγωισμός που αν συνδυαστεί με την λατρεία εκδηλώνει την ματαιοδοξία και την υπερηφάνεια και αυτό αν δεν ελεγχθεί γρήγορα οδηγεί στην οίηση και στην πτώση.

Για αυτό οι Βουδδιστές λένε ότι οι Θεοι πάσχουν από την υπερηφάνεια διότι η λατρεία υπεραυξάνει το αρνητικό εγώ τους.
Σωστό είναι αυτό που λένε βουδιστές έχουν απόλυτο δίκιο. Απλά υπάρχουν πολλά κοινά σε πολλές θρησκείες αλλά με διαφορετικές διαδρομές.
όλοι οι δρόμοι
οδηγούν στην βρώμη...

:8)
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Shetikos1
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2022, 00:35
Phorum.gr user: Shetikos1

Re: Ψυχολατρεία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Shetikos1 » 22 Ιούλ 2022, 20:06

taxalata xalasa έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 20:03
Shetikos1 έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 20:55
tanipteros έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 20:52
Επίσης κάτι σχετικό με την ενέργεια... η λατρεία που ασκούν οι πιστοί μιας θρησκείας είναι πνευματική αγάπη και η αγάπη σαν ενέργεια είναι η καλύτερη ασπίδα κατά της αρνητικότητας. Έτσι τα όντα που δέχονται την λατρεία αποκτούν μια τρομερή άμυνα εναντίον της αρνητικότητας.

Επίσης η λατρεία προσφέρει ένα είδος empowerment προς το ον που λατρεύουμε...αλλά μαζί με την ενδυνάμωση ενισχύεται και ο εγωισμός που αν συνδυαστεί με την λατρεία εκδηλώνει την ματαιοδοξία και την υπερηφάνεια και αυτό αν δεν ελεγχθεί γρήγορα οδηγεί στην οίηση και στην πτώση.

Για αυτό οι Βουδδιστές λένε ότι οι Θεοι πάσχουν από την υπερηφάνεια διότι η λατρεία υπεραυξάνει το αρνητικό εγώ τους.
Σωστό είναι αυτό που λένε βουδιστές έχουν απόλυτο δίκιο. Απλά υπάρχουν πολλά κοινά σε πολλές θρησκείες αλλά με διαφορετικές διαδρομές.
όλοι οι δρόμοι
οδηγούν στην βρώμη...

:8)
Καλώς τον κι ας άργησε.
Εντάξει πέταξες την αρλούμπα σου ευχαριστημένος τώρα ???
:c020:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών