Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 10 Αύγ 2022, 18:13

Who is The 4th man έγραψε:
09 Αύγ 2022, 19:08
Λοξίας έγραψε:
09 Αύγ 2022, 18:16
Who is The 4th man έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:34
Λοξία έτσι όπως πάμε θά φέρουμε εδώ τούς μετασχηματισμούς Lorentz καί τον χώρο Minkowsky με την περίφημη
χωροχρονική σταθερά πάνω στίς οποίες στηρίχθηκε ό Αϊνστάιν για να ορίσει την ορμή και την ισοδυναμία μαζας-ενέργειας....
και δεν συμαζεύεται :lol:
όχι ή θεότητα,με βασει την ορθόδοξη θεολογία,είναι μεν έξω απ'το χρόνο-χώρο αλλά είναι και μεσα στον χρόνο
κι'αυτό έγινε με την ενσάρκωση όπως καί στό μυστικό βίωμα μέσω τών Αγίων,αφαιρούμε την τραγωδία ενος πάσχοντος
θεού πού παίχτηκε μεν στην ιστορία αλλά και πού μπορεί να παιχτεί μεσα μας,εξαρτάται απ'τή σταση τού καθενός
είμαστε πλήρως ελεύθεροι νά διαλέξουμε,ή θεότητα δεν μπορεί κ' δεν θελει να μας αναγκάσει νά πούμε "ναί"
είναι μια σχέση "ερωτικη-αγαπητικη",όπως σε μιά σχέση ενός ζευγαριού πού ή αληθινη αγάπη δεν μπορεί να επιβληθεί
από έξω παράγοντες....(άν παίξουν ρολο,μιλαμε για αλλο πραμα)
επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ προφητείας,πρόγνωσης,μαντικής τέχνης κ' προορισμού αλλιώς μπαίνουμε στη σκεψη της
θεότητας πού δεν μπορούμε
SpoilerShow


Κοίτα, εγώ είμαι άθεος.
Όχι από "βόλεμα" ή από μόδα ή από αντίδραση σε κάποιο καταπιεστικό θρησκευτικό περιβάλλον.
Κατέληξα σε αυτήν την θέση, μετά από πολύ ψάξιμο και μελέτη πολλών συγγραμμάτων, θεολογικών και μη.

Σε τέτοιες συζητήσεις, μεταφέρω αυτό που γνωρίζω (ή νομίζω ότι γνωρίζω), για διάφορες θεολογικές θέσεις της χριστιανικής εκκλησίας.
Έτσι και τώρα. Ανέφερα ποια, κατά την γνώμη μου, είναι η θέση των χριστιανών για την ελεύθερη βούληση και πως λειτουργεί αυτή.
Που βασικά για την ελεύθερη βούληση, νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο στο που είναι χρονικά ο Θεός, αφού εξ ορισμού έχει υεθεί εκτός χωροχρόνου, αλλιώς δεν θα ήταν δυνατόν να κατασκευάσει τον χωροχρόνο που κινούμεθα εμείς. Αν και αυτό είναι "λογική συνέπεια" των δικών μας δυνατοτήτων. Ένας θεός, όπως ο χριστιανικός, δεν μπορεί να διέπεται από περιορισμούς, αλλιώς πάει πάπαλα η παντοδυναμία.

Τελικά, τις αντιρρήσεις που έχουν εκφραστεί για την ελεύθερη βούληση, πως αυτή δεν γίνεται να υπάρξει επειδή ο Θεός γνωρίζει όλες τις επιλογές σου, δεν τις βρίσκω επιχειρηματικά ισχυρές.
Εντμόντ Ροσταντ "ή νοσταλγία ενός αθέου είναι ανώτερη από 10000 προσευχές ενός θρησκόληπτου"

δεν υπάρχει σαν νά υπάρχει και υπάρχει σαν νά μην υπάρχει......είναι άπειρα ευγενικη,δεν μπορεί να σου κανει
θαύματα....πανω κάτω στην ίδια σταση περιπου είμαι,αν πρόσεξες το τελευταίο ερώτημα του νεαρού στο 1ο βιντεο
είναι σαν να θέλει να τά λύσει όλα εδώ και τώρα,έτσι αντιδρούμε όλοι στο φόρουμ,αν έχεις προσέξει,ενώ είναι
μια "διδικασία μιάς μακράς πορείας σε μια έρημο",αντιδρούμε παρορμητικά και άμεσα....μετα έχουμε και τό προσωπικο ασύνειδο
και ακόμα ενδότερα τό συλλογικό-καθολικό ασύνειδο τών παναρχαιων αρχέτυπων πού ζούν καί κινούνται χωρίς να το ξέρουμε,
βλέπεις σε ενα κοσμο πού κυριαρχεί ό ξεφρενος ωφελιμισμός,ξαφνικά φόνοι-γυναικοκτονίες-βιασμοί....εκ των υστέρων
θα έρθουν οι ψυχαναλυτες κοινωνιολογοι ψυχίατροι να δωσουν μια εξήγηση.....ό Καρλ Γιούνγκ μας άφησε ένα συγκεκαλυμένο
μήνυμα λέγοντας ότι πρέπει νά αναγνωρίσουμε τίς σκοτεινές και παράλογες πλευρές τού Ασύνειδου(δηλ να τις συνειδητοποιήσουμε),
όπως ό Εκτωρ πού προχθες παραδέχθηκε το γεγονός που πηγε να σπρωξει την αδελφή του,διαφορετικά κινδυνεύουμε από
μια Εναντιοδρομία(Enadiodromia-regression)......πρέπει να φιλάμε πισινή στίς άγνωστες και παραλογες ψυχικές δυνάμεις :102::102:

ναί αλλά έλα που όταν πιάσουν χώρο ενεργούν έξω απ'τη συνείδηση σαν αυτόνομες ψυχές....οι αρχαίοι τα ονόμαζαν
"δαιμόνια" εμείς τα λεμε "συμπλέγματα",διαλέξτε ονομασία λέει ό Κ.Γιούνγκ δεν έχει καμμία σημασία :102:

στην "Ενσάρκωση" βαζει ό Ιησούς άραγε τον εαυτό του ενώπιον των πιό σκοτεινών αρχετύπων του καθολικού ασύνειδου
προκειμένου νά μας ελευθερώσει;; αυτό δεχεται ό Γιούνγκ λέγοντας συγχρόνως ότι είναι και μια απάντηση
στη τραγωδια του Ιώβ
Εύγλωττη η εικόνα "η Παναγια του Πάθους" όπου ο Χριστος σαν παιδι αγκαλιας ατενιζει σαν σε όραμα σκηνη του Πάθουςτου.
Ενώ μπορούσε να επιλέξει ελεύθερα να ζήσει μακαρίως, επιλέγει την οδό της τέλειας Υπακοής (έως θανάτου) για την απαλλαγή μας από τα σκοτεινά αρχέτυπα-συμπλέγματα κλπ, τόσο του πεδίου προσωπικού ασυνειδήτου, όσο και του συλλογικού.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 10 Αύγ 2022, 18:35

taxalata xalasa έγραψε:
10 Αύγ 2022, 17:57
Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 17:38
taxalata xalasa
Δεν μπορεί να υπολογισει απο πριν εναν τεραστιας δυσκολιας υπολογισμο διοτι εμπλεκεται η ελευθερη βουληση του ανθρωπου που του αλλαζει τα υπαρκτα γεγονοτα σε πραγματικο χρονο και χωρο.
Ωχ! Νέο είναι αυτό τώρα; ΠΟΙΟΝ πραγματικό χρόνο ρε παιδί; Τον δικό σου; Ο δικός σου δεν είναι ΚΑΝ πραγματικός χρόνος στο άχρονο πεδίο του Θεού. Η επιλογή σου στο εδώ και τώρα, έχει ήδη καταγραφεί στο άχρονο πεδίο και έχουν καταγραφεί και τα αποτελέσματά της. Δεν υπάρχει ο ίδιος "πραγματικός χρόνος" για εσένα και τον Θεό.
Τελικα, δεν διαβαζεις τι σου γραφουν και απαντας σε φρασεις που πιανεις απο τα κειμενα των συνδιαλεγομενων σου...
όλος ο διάλογος με σένα ξεκινά όταν λέω πως δεν δύναται να υπάρχει ελεύθερη βούληση και ταυτόχρονα ο θείος να γνώριζε τον συγκεκριμμένο Πέτρο πριν ακομα γεννηθεί ο προ προ προ προ προ παππους του Πέτρου. Και σου εξηγώ πως αυτή η ταυτοχρονία δεν ίσταται.

Όσον αφορά αυτό το τελευταίο που έγραψες περί πραγματικού χρόνου.
Ο πραγματικό χρόνος είναι εκείνος κατά τον οποίο.................. . Αν ο θείος ξέρει από πριν πότε θα κόψω..... τότε που είναι η ελεύθερη βούληση...; δεν υπαρχει.... είναι ήδη προγραμματισμένη η πορεία μου και οι επιλογές μου από τον δημιουργό που έχει προγραμματίσει επίσης να έχω να εντύπωση, όπως και εσύ, πως έχω ελεύθερη βούληση, ενώ στην ουσία η βουλές μου είναι ήδη παρμένες μέσω προγραμματισμού από τον προγραμματιστή... αφού ξέρει τι θα διαλέξω και είναι και ο δημιουργός μου τότε τι κάνει νιάου στα κεραμύδια; με εχει προγραμματίσει να έχω την χ «ελεύθερη» βούληση από τον ωκεανό πιθανοτήτων που έχω μπροστά μου... το καταλαβαίνεις ή ου;


Άλλο προγαμματισμός κι άλλο screen capture.
Εδώ δεν υπάρχει γραμμή-γραμμή εντολές για κατασκευή προγράμματος, αλλά εγγραφή βιντεο εκτός χρόνου, της πορείας που ακολούθησες, του χρόνου τρέχοντος. Υπάρχει λοιπόν ελευθερία βουλήματος.

«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Αύγ 2022, 18:43

Εντάξει ρε συ taxalata xalasa...
Εσύ καλά κάνεις, τρολλάρεις και όποιος τσιμπήσει...
Το κακό είναι πως το πάθημα, δεν γίνεται εύκολα μάθημα.
Ειδικά για εμένα, που πρέπει να καώ πολλές φορές στον χυλό για να μάθω.

Εσύ ο γάιδαρος, φωνάζεις πως εγώ ο κόκορας είμαι ο κεφάλας...
...και καλά μου κάνεις, αφού ακόμα δεν έμαθα.

ΟΚ, συνέχισε την πορεία σου...έτσι και αλλιώς "προγραμματισμένο" σε έχει (όχι ο Θεός πάντως)...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Αύγ 2022, 18:47

sys3x έγραψε:
10 Αύγ 2022, 00:56
Ο θεούλης δηλαδή είναι ένας εξωγήινος σούπα κοπιούτα (;).
Αν και δεν είμαι λάτρης της σούπας (εκτός της ψαρόσουπας, οφ κωρς), αυτή η εξωγήινη σούπα κοπιούτα καλή μου ακούγεται.

Ρε συ! μήπως έτσι λένε την ψαρόσουπα οι εξωγήινοι;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Αύγ 2022, 19:03

Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 18:47
sys3x έγραψε:
10 Αύγ 2022, 00:56
Ο θεούλης δηλαδή είναι ένας εξωγήινος σούπα κοπιούτα (;).
Αν και δεν είμαι λάτρης της σούπας (εκτός της ψαρόσουπας, οφ κωρς), αυτή η εξωγήινη σούπα κοπιούτα καλή μου ακούγεται.

Ρε συ! μήπως έτσι λένε την ψαρόσουπα οι εξωγήινοι;
Δεν καταφέραμε ακόμη να κάνουμε επιτυχή επισύνδεση με τους εξωγήινοι - δεν ξέρουμε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Αύγ 2022, 19:07

sys3x έγραψε:
10 Αύγ 2022, 19:03
Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 18:47
sys3x έγραψε:
10 Αύγ 2022, 00:56
Ο θεούλης δηλαδή είναι ένας εξωγήινος σούπα κοπιούτα (;).
Αν και δεν είμαι λάτρης της σούπας (εκτός της ψαρόσουπας, οφ κωρς), αυτή η εξωγήινη σούπα κοπιούτα καλή μου ακούγεται.

Ρε συ! μήπως έτσι λένε την ψαρόσουπα οι εξωγήινοι;
Δεν καταφέραμε ακόμη να κάνουμε επιτυχή επισύνδεση με τους εξωγήινοι - δεν ξέρουμε.
Τώρα μαλιστα! Είσαι πολιτίκαλλυ κορρέκτ...
Δεν χρησιμοποίησες τον όρο "παρακολούθηση", καθώς αυτός θα ήταν ρατσιστικός απέναντι στον επαγγελματία της παρακολούθησης.
Επισύνδεση λοιπόν και είσαι και κορρεκτίλας...και δεν προάγεις τον ρατσισμό.
:P

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Αύγ 2022, 19:11

Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 19:07
sys3x έγραψε:
10 Αύγ 2022, 19:03
Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 18:47

Αν και δεν είμαι λάτρης της σούπας (εκτός της ψαρόσουπας, οφ κωρς), αυτή η εξωγήινη σούπα κοπιούτα καλή μου ακούγεται.

Ρε συ! μήπως έτσι λένε την ψαρόσουπα οι εξωγήινοι;
Δεν καταφέραμε ακόμη να κάνουμε επιτυχή επισύνδεση με τους εξωγήινοι - δεν ξέρουμε.
Τώρα μαλιστα! Είσαι πολιτίκαλλυ κορρέκτ...
Δεν χρησιμοποίησες τον όρο "παρακολούθηση", καθώς αυτός θα ήταν ρατσιστικός απέναντι στον επαγγελματία της παρακολούθησης.
Επισύνδεση λοιπόν και είσαι και κορρεκτίλας...και δεν προάγεις τον ρατσισμό.
:P
Πισί κι ας μη γαμήσω ποτέ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Αύγ 2022, 20:38

jey_pap
Άλλο προγαμματισμός κι άλλο screen capture.
Εδώ δεν υπάρχει γραμμή-γραμμή εντολές για κατασκευή προγράμματος, αλλά εγγραφή βιντεο εκτός χρόνου, της πορείας που ακολούθησες, του χρόνου τρέχοντος. Υπάρχει λοιπόν ελευθερία βουλήματος.
εξηγησε μου την διαφορα του προγραμματισμου και του screen capture... υπόψιν πως και το screen capture είναι πρόγραμμα...

εξηγησε μου τι ειναι εγγραφη βιδεο εκτος χρονου οταν το βιδεο καταγραφει χωροχρονικες στιγμες...

Σας θετω απλουστατα ερωτηματα και μπερδεway χειροτερα...

Αν ο παππους σου ειχε διαλεξει αλλη γυναικα, εσυ δεν θα εισουν εδω να γραφεις. Αν ο θεος ηξερε οτι εσυ θα γεννηθεις, τοτε ηξερε πως ο παππους σου θα διαλεξει την συγκεκριμμενη γιαγια σου και οχι αλλη γιατι αν ηταν αλλη θα εβγαινε αλλο φρουτο-σπορος και οχι εσυ.

Αν ηξερε, ο θειος , τι θα διαλεξει ο παππους σου που νομιζε οτι διαλεγε ενω ηταν γραμμενο και γνωστο στον θεο το τι θα διαλεγε, τοτε δεν υπαρχει ελευθερη βουληση για τον παππου σου.

Και αυτο δεν ερχεται σε αντιθεση με την ολοξερια του θειου... διοτι ο θειος, γνωριζει όλες τις πιθανες επιλογες σου και την καταληξη καθε μιας απο αυτες και κατα αυτον τον τροπο γνωριζει και την καταληξη της ελευθερης βουλησης να επιλέξεις μια απο ολες τις επιλογες. Αλλα στο 4D συμπαν εμφανίζεται το αποτέλεσμα των επιλογών που εσύ κάνεις...ενώ στο πιθανό και άϋλο σύμπαν συνυπάρχουν όλα τα αποτελέσματα όλων των επιλογών που εσύ δεν έκανες....
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Αύγ 2022, 20:48

Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 18:43
Εντάξει ρε συ taxalata xalasa...
Εσύ καλά κάνεις, τρολλάρεις και όποιος τσιμπήσει...
Το κακό είναι πως το πάθημα, δεν γίνεται εύκολα μάθημα.
Ειδικά για εμένα, που πρέπει να καώ πολλές φορές στον χυλό για να μάθω.

Εσύ ο γάιδαρος, φωνάζεις πως εγώ ο κόκορας είμαι ο κεφάλας...
...και καλά μου κάνεις, αφού ακόμα δεν έμαθα.

ΟΚ, συνέχισε την πορεία σου...έτσι και αλλιώς "προγραμματισμένο" σε έχει (όχι ο Θεός πάντως)...
αυτη η τακτικη σου... να μην μπορεις να απαντησεις και απο την γωνια του ρινγκ με 100 γροθιες στα μουτρα που χεις φαει και να το γυρνας στο τσαμικο... ειναι μια τακτικη κι αυτη... πως να συνεχισω το γρονθοκοπημα αμα σε βλεπω να χορευεις τσαμικο; δεν γινεται..... θα χορεψω και εγω τσαμικο βαρυ στο αργό...

ενταξει... τρολλαρει ο taxalataxalasa.... το χει βαλει και στο avatarι για να μην χρειάζεται να το λες εσύ σαν να ανακάλυψες διαμάντι στα σκατά...

να σε πω ενα μυστικο.... τα gallus, τα κοκκορια τα ευνουχιζουμε μκρα για να κανουμε κοκκινιστα με ζυμαρικο για να μακαρονοθούμε... κατσε φρονιμα gallακο κοκκορικοκο, μη σε ξεπουπουλιασω...

:smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Αύγ 2022, 21:00

taxalata xalasa έγραψε:
10 Αύγ 2022, 20:48
Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 18:43
Εντάξει ρε συ taxalata xalasa...
Εσύ καλά κάνεις, τρολλάρεις και όποιος τσιμπήσει...
Το κακό είναι πως το πάθημα, δεν γίνεται εύκολα μάθημα.
Ειδικά για εμένα, που πρέπει να καώ πολλές φορές στον χυλό για να μάθω.

Εσύ ο γάιδαρος, φωνάζεις πως εγώ ο κόκορας είμαι ο κεφάλας...
...και καλά μου κάνεις, αφού ακόμα δεν έμαθα.

ΟΚ, συνέχισε την πορεία σου...έτσι και αλλιώς "προγραμματισμένο" σε έχει (όχι ο Θεός πάντως)...
αυτη η τακτικη σου... να μην μπορεις να απαντησεις και απο την γωνια του ρινγκ με 100 γροθιες στα μουτρα που χεις φαει και να το γυρνας στο τσαμικο... ειναι μια τακτικη κι αυτη... πως να συνεχισω το γρονθοκοπημα αμα σε βλεπω να χορευεις τσαμικο; δεν γινεται..... θα χορεψω και εγω τσαμικο βαρυ στο αργό...

ενταξει... τρολλαρει ο taxalataxalasa.... το χει βαλει και στο avatarι για να μην χρειάζεται να το λες εσύ σαν να ανακάλυψες διαμάντι στα σκατά...

να σε πω ενα μυστικο.... τα gallus, τα κοκκορια τα ευνουχιζουμε μκρα για να κανουμε κοκκινιστα με ζυμαρικο για να μακαρονοθούμε... κατσε φρονιμα gallακο κοκκορικοκο, μη σε ξεπουπουλιασω...

:smt005:
Να τος, ο παλιός καλός ξιπασμένος ασχετολόγος μας, που κατατροπώνει ανεμόμυλους...
Δεν μπόρεσε, για άλλη μια φορά, να κάνει σοβαρή συζήτηση για πάνω από 5 ποστς.
Μόλις του διέλυσαν τα (μονίμως) αχυρένια επιχειρήματά του, τα οποία βγάζει από τα άδυτα του κώλου του, βρήκε, και πάλι, καταφύγιο στην φαντασία του. Δέρνει φαντασιακά, φαντασιακούς αντιπάλους σε φαντασιακά ρινγκς...πω πω μπουνίδι και κακό...
Και φχαριστημένος που, στην φαντασία του, μετέτρεψε άλλο ένα ρεζίλεμα σε φαντασιακή νίκη, ίδιος seismic, θα αποσυρθεί με το κεφάλι ψηλά...

Συνέχισε καμάρι μου, συνέχισε αγαθολόγε μου, συνέχισε να τάχεις και να ταχαλάς...δεν ειναι δικό σου σφάλμα.
Βλέπεις, δεν έχεις ελεύθερη βούληση επειδή έτσι σε έχει προγραμματίσει η μαλακία που σε δέρνει...
:003:

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 10 Αύγ 2022, 21:03

Blackdog έγραψε:
10 Αύγ 2022, 15:54
Το περιεργο για μενα ειναι οτι ενω ο Θεος γνωριζει τις χιλιαδες των πιθανων επιλογων μου, δεν γνωριζει τι θα κανω ακριβως
.......................
γνωριζει ακριβως τι θα κανεις δηλ. προγινωσκει, αλλα δεν καταργει την ελευθερια αποφασεως με την οποια ειναι προικισμενα εκ φυσεως ολα τα λογικα οντα, δηλ. δεν προοριζει,

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Αύγ 2022, 21:11

Λοξίας
Ο Πέτρος λοιπόν χαμπαρίμ-τσουνίμ, από τα γεγονότα που θα του συνέβαιναν, τα έβλεπε να διαδέχονται το ένα μετά το άλλο, "σειραϊκά", αλλά για τον Θεό, ΟΛΑ ήταν τελειωμένα, όλα είχαν ΗΔΗ συμβεί. Και ο Θεός τα γνώριζε από την στιγμή που γεννήθηκε ο προ προ προ προ πάππος του Πέτρου.
και σου απαντω ρε μουστακοφαγε γκιωνη.... Δεν γνωριζε ο Θεος τον Πέτρο από την στιγμή που γεννήθηκε ο προ προ προ προ πάππος του Πέτρου διχως να εχει προγραμματισει ο ιδιος την πορεια του σπερματος και των διασταυρωσεων του ωστε να βγει ο Πετρος μετά από 5 γεννες και αυτό αντιφάσκει με την ελευθερη βουληση να διαλεξει ο καθε προγονος του πετρου την γυναικα που θα εκανε τον επομενο προγονο του πετρου...

αλλα εισαι τοσο γκιωνης που αρχιζεις και μιλας για λοττο και στοιχηματα που ειναι ο καημος σου.... για να πεις κατι αλλο...

δεν μπορεις να μεινεις να επιχειρηματολογησεις ουτε στις απαντησεις των ιδιων σου των γραπτων και αλλαζεις παραδειγματα για να θολωσεις τα νερα σαν σουπια που εισαι...

σουπια ε σουπια...!...

κανεις κωλοτουμπες και νομιζεις πως ειναι αορατες επειδη το Δ οπως και να το γυρισεις Δ φαινεται..... και σουπια και κωλοτουμπας...

σεταμασρε;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Αύγ 2022, 21:16

Αχθος Αρουρης έγραψε:
10 Αύγ 2022, 21:03
Blackdog έγραψε:
10 Αύγ 2022, 15:54
Το περιεργο για μενα ειναι οτι ενω ο Θεος γνωριζει τις χιλιαδες των πιθανων επιλογων μου, δεν γνωριζει τι θα κανω ακριβως
.......................
γνωριζει ακριβως τι θα κανεις δηλ. προγινωσκει, αλλα δεν καταργει την ελευθερια αποφασεως με την οποια ειναι προικισμενα εκ φυσεως ολα τα λογικα οντα, δηλ. δεν προοριζει,
αυτο το απαντησα προηγουμενως.

αν ο δημιουργος θετει το ολο πεδιο ολων των επιλογων και γνωριζει την επιλογη που θα κανω σε χ χωροχρονική στιγμή, τότε το παιχνίδι είναι στημένο σε ταμπλό στημένο και εμείς με την ψευδαίσθηση ότι επιλέγουμε ελεύθερα ενώ έχει ήδη συμβεί το συμβάν λόγω του προγραμματιστή που γνωρίζει τι θα κάνουμε σε κάθε στιγμή επειδή το προγραμμάτισε έτσι ώστε να έχουμε ακόμα και την ψευδαίσθηση πως έχουμε ελεύθερη επιλογή...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Αύγ 2022, 22:08

Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 21:00
taxalata xalasa έγραψε:
10 Αύγ 2022, 20:48
Λοξίας έγραψε:
10 Αύγ 2022, 18:43
Εντάξει ρε συ taxalata xalasa...
Εσύ καλά κάνεις, τρολλάρεις και όποιος τσιμπήσει...
Το κακό είναι πως το πάθημα, δεν γίνεται εύκολα μάθημα.
Ειδικά για εμένα, που πρέπει να καώ πολλές φορές στον χυλό για να μάθω.

Εσύ ο γάιδαρος, φωνάζεις πως εγώ ο κόκορας είμαι ο κεφάλας...
...και καλά μου κάνεις, αφού ακόμα δεν έμαθα.

ΟΚ, συνέχισε την πορεία σου...έτσι και αλλιώς "προγραμματισμένο" σε έχει (όχι ο Θεός πάντως)...
....
:smt005:
Να τος, ο παλιός καλός ξιπασμένος ασχετολόγος μας, που κατατροπώνει ανεμόμυλους...
Δεν μπόρεσε, για άλλη μια φορά, να κάνει σοβαρή συζήτηση για πάνω από 5 ποστς.
Μόλις του διέλυσαν τα (μονίμως) αχυρένια επιχειρήματά του, τα οποία βγάζει από τα άδυτα του κώλου του, βρήκε, και πάλι, καταφύγιο στην φαντασία του. Δέρνει φαντασιακά, φαντασιακούς αντιπάλους σε φαντασιακά ρινγκς...πω πω μπουνίδι και κακό...
Και φχαριστημένος που, στην φαντασία του, μετέτρεψε άλλο ένα ρεζίλεμα σε φαντασιακή νίκη, ίδιος seismic, θα αποσυρθεί με το κεφάλι ψηλά...

Συνέχισε καμάρι μου, συνέχισε αγαθολόγε μου, συνέχισε να τάχεις και να ταχαλάς...δεν ειναι δικό σου σφάλμα.
Βλέπεις, δεν έχεις ελεύθερη βούληση επειδή έτσι σε έχει προγραμματίσει η μαλακία που σε δέρνει...
:003:
για να θυμασαι ποιος δεν μπορει να κανει συζητηση πανω απο 5 ποστ...

κωλοτουμποσουπια....
Δ κωλοτουμπα δεξια, παλι Δ, κωλοτουμπα παλι δεξια, παλι Δ, κωλοτουμπα παλι δεξια, παλι Δ, κωλοτουμπα παλι δεξια, παλι Δ.
Δ κωλοτουμπα αριστερα, παλι Δ, κωλοτουμπα παλι αριστερα, παλι Δ, κωλοτουμπα παλι αριστερα, παλι Δ, κωλοτουμπα παλι αριστερα, παλι Δ.

οι αορατες κωλοτουμπες.... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ε υ χ ο λ ο γ ί ε ς _ Ε κ κ λ η σ ί α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Αύγ 2022, 22:36

Είπαμε...άμα σε έχει προγραμματίσει η υπέρμετρος μαλ@κία...τι να σου κάνει η ελεύθερη βούληση;
Ό,τι και να επιλέξεις, σε μαλ@κία θα καταλήξεις...
Κατανοούμε και δεν πρέπει να κοροϊδεύουμε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών