Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 22:26

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:20
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:18
Ε ναι ρε συ...αυτό είναι το αδύναμο σημείο μου. Το ότι θεωρώ πως ο άλλος μιλάει σοβαρά.
:12211
Εσύ φρόντισε να εξηγήσεις το ψέμα μπούλη...
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:47
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:34
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Έγραψα εγώ ότι τη λέει κάπου;
Καλέ μου ζαβλακωμένε νέε, ακριβώς στο προηγούμενο ποστ σου, μόλις 7 λεπτά νωρίτερα, είχες γράψει:
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:40
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 20:34
Αυτήν τη ηλιθιότητα, ΔΕΝ την λέει ΠΟΥΘΕΝΑ!
Στο άρθρο που έβαλες είναι πουλάκι μου. Μη μου συγχίζεσαι...

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... F%8C%CF%82
μπορείς και να διαγράψεις το ποστ σου για να μην φαίνεται η παπαρολογία σου ή το ψέμα σου, όπως θες πάρ' το...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 22:30

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:25
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:22
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:15


Δηλαδή αν κάποιος πέσει υποστηρίξει ότι τον τραβά και τον σκοτώνει ο διάολος, έφτιαξε επιχείρημα;

Ρωτώ επειδή μου φαίνεται εξαιρετικά αφελές το επιχείρημά σου, για τα δικά σου δεδομένα.
Ο Λοξίας που μας είχε πρήξει σε άλλο νήμα με τις πτώσεις "πέσε από εδώ", "πέσε από εκεί" , "άντερα", "μυαλά" κλπ, δεν έχει τα δικά σου στάνταρντς.
:smt005::smt005::smt005:
Μα ΤΙ Χατζιαβάτης που είσαι ρε ούργιε...
Με το ίδιο τρόπο είχες προσπαθήσει να προσεταιριστείς και τον klg...
Πως αυτός δεν είναι σαν κι εμένα, τον έχεις γι απολύ πάνω...και λοιπές τσιριμόνιες.
Αλλά το έφαγες το φτύσιμο...

Α ρε Χατζατζάρη :smt005::smt005:
Το "δεν σε έχω για άτομο σαν τον Χ" είναι κάτι που πάντα με άφηνε παγερά αδιάφορο. Η οποιαδήποτε είδους κολακεία, βασικά, αν και δεν θεωρώ ότι ο stavmanr είναι κόλακας.
Δεν είναι ακριβώς κολακεία με την κλασική έννοια. Προσπάθεια προσεταιρισμού είναι μέσω υποβιβασμού του άλλου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:30

Βρε πουλάκι μου, πήγα να κάνω μια παράθεση, μου βγήκε τελείως άκυρη (μπερδεύτηκαν οι γραμμές), κι αντί να τη διορθώσω την έσβησα για να ξανακάνω νέα.

Ανακάλυψες τον τροχό! :003:

Είσαι από τις λίγες περσόνες που εμμένουν σε κάτι που ο άλλος διαγράφει μόνος του πριν καν σχολιαστεί.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Αύγ 2022, 22:31

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:18
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:54
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:49


Τα σέβη μου. :wave:
Τον έχεις φρικάρει τον άλλον ρε λαίμαι.
:smt005:
Και κάθεται και σε απαντάει σοβαρά!
:smt005:
Τα σέβη μου επίσης σταβ, λίγοι έχουν φτάσει τέτοια επίπεδα πρόσφυσης!
:wave:
Ε ναι ρε συ...αυτό είναι το αδύναμο σημείο μου. Το ότι θεωρώ πως ο άλλος μιλάει σοβαρά. Και του δίνω και δεύτερη και τρίτη ευκαιρία.
Θα πρέπει να πει πολύ γρήγορα το ψέμα, οπως καλή ώρα ο κάτοχος μαύρης τρολλοζώνης, για να το πάρω χαμπάρι άμεσα...
Αλλιώς τρώω... :003:
Η τεράστια πλάκα ξέρεις ποια είναι;;;;
:lol:
Ότι όντωστ σου μιλάει σοβαρά!
:smt005::smt005::smt005:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 22:31

Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:26
Οχι το υλιστικο μοντελο ειναι αυτο που λεει οτι μοναδικο συστατικο του συμπαντος ειναι η υλη (αργοτερα εγινε υλοενεργεια) η οποια υπηρχε απο παντα. Αυτο ειναι καταφανης δογματισμος και το απο παντα ειναι εξισου μεταφυσικο οπως η εννοια του θεου. Και οπου υπαρχει δογματισμος και μεταφυσικη υπαρχει και πιστη. Εχει κι αλλα δογματα ο υλισμος αλλα ας μεινουμε σε αυτα για την οικονομια της κουβεντας.
Η επιστήμη είναι αυτή που λέει ότι το μοναδικό συστατικό του σύμπαντος είναι η υλοενέργεια. Οτιδήποτε άλλο είναι θρησκεία, δηλαδή πίστη χωρίς δεδομένα. Η επιστήμη ασχολείται μόνο με δεδομένα.

Δογματισμός δεν είναι σε καμμιά περίπτωση. Ξανά: η επιστήμη ασχολείται μόνο με δεδομένα. Μόνο υλοενέργεια υπάρχει στο σύμπαν από τα δεδομένα μας. Δεν υπάρχει κανένα δεδομένο που να δείχνει ότι υπάρχουν υπερφυσικά όντα που δεν αποτελούνται από υλοενέργεια ούτε ότι υπάρχουν όντα που παραβιάζουν τους φυσικούς νόμους κατά βούληση. Δογματισμός είναι το αντίθετο, να πιστεύεις, απουσία δεδομένων, ότι ισχύουν όλα αυτά, γιατί έτσι θέλεις να πιστεύεις.

Το αν το σύμπαν υπήρχε από πάντα ή είχε δεδομένη αρχή δεν είναι ερώτημα που έχει λάβει τελική απάντηση από την επιστήμη. Υπάρχουν κυκλικά μοντέλα, χωρίς αρχή και τέλος, καθώς και μοντέλα με αρχή και τέλος. Και όχι, η Μεγάλη Έκρηξη δεν είναι τίποτα απ' τα δυο, είναι περιγραφή του τι συνέβη μια δεδομένη χρονική στιγμή μετά την εκκίνηση του χωροχρόνου.

Τέλος, άλλο μεταφυσική κι άλλο υπερφυσική. Ο Θεός δεν είναι μεταφυσική έννοια, είναι υπερφυσική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 22:33

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:18
Σοφιστεία είναι να θεωρείς μόνο ότι φτωχός είναι όποιος δεν έχει ούτε βρακί και πλούσιος όποιος τα έχει όλα.
Φτωχός είναι αυτός που έχει σημαντικά λιγότερη συνολική οικονομική αξία (πλούτο) από τον μέσο όρο και πλούσιος αυτός που έχει σημαντικά περισσότερη. Το ξεκαθάρισα πριν αρχίσεις να πετάς μπαρούφες, αλλά βλέπω ότι αυτό δεν βοήθησε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:34

Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:30
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:25
Το "δεν σε έχω για άτομο σαν τον Χ" είναι κάτι που πάντα με άφηνε παγερά αδιάφορο. Η οποιαδήποτε είδους κολακεία, βασικά, αν και δεν θεωρώ ότι ο stavmanr είναι κόλακας.
Δεν είναι ακριβώς κολακεία με την κλασική έννοια. Προσπάθεια προσεταιρισμού είναι μέσω υποβιβασμού του άλλου.
"Προσεταιρίζομαι" τον Χελετζένς με τον οποίο έχουμε μείνει ...αμούστακοι στο φόρουμ; :lol:

Έχεις την πλάκα σου βρε Λοξία. Ζεις σε κάποιο δικό σου πλανήτη και σε ζηλεύω γι' αυτό.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:34

sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:31
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:18
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:54

Τον έχεις φρικάρει τον άλλον ρε λαίμαι.
:smt005:
Και κάθεται και σε απαντάει σοβαρά!
:smt005:
Τα σέβη μου επίσης σταβ, λίγοι έχουν φτάσει τέτοια επίπεδα πρόσφυσης!
:wave:
Ε ναι ρε συ...αυτό είναι το αδύναμο σημείο μου. Το ότι θεωρώ πως ο άλλος μιλάει σοβαρά. Και του δίνω και δεύτερη και τρίτη ευκαιρία.
Θα πρέπει να πει πολύ γρήγορα το ψέμα, οπως καλή ώρα ο κάτοχος μαύρης τρολλοζώνης, για να το πάρω χαμπάρι άμεσα...
Αλλιώς τρώω... :003:
Η τεράστια πλάκα ξέρεις ποια είναι;;;;
:lol:
Ότι όντωστ σου μιλάει σοβαρά!
:smt005::smt005::smt005:
Πες τα Sys. :g030:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 22:35

παντως μεχρι τωρα εχουμε βαλει στους κουβαδες τον καθε αθεο ξεχωριστα...

1. τους φιλεπιστημονικους με αναπάντητα ερωτηματα περι του ολου και συνεχομενης αναζητησης του και τους
2. κλασσικους διαβαστερους εν πίστη εμμονικους που γνωριζουν ολα τα αναπαντητα ερωτηματα περι του ολου και που χωριζονται σε δυο υποκατηγοριες

2.1. τους θεομπνευστικα μορφωμενους και
2.2. τους ενπιστηεμμονικα μορφωμενους

που και οι δυό με τον τρόπο τους ξερουν πουθε ηρθε το κλαναέριο με ρέστα που έκαμαν αναφλέξ...
ειτε εκλασε ο τις,
ειτε εκλασε ο ουτις

οι νουμερο 2, 2βαλουν τους νουμερο 1...

για προσωπικά συμφέροντα... και ο ΑΙΝΕΙΑΝ είναι ο πρίνσεπστων...

:vp11:
κερναω :vp25:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Αύγ 2022, 22:35

Δε σας μπορώ ρε μλκς.
:smt005::smt005::smt005:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:42

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:33
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:18
Σοφιστεία είναι να θεωρείς μόνο ότι φτωχός είναι όποιος δεν έχει ούτε βρακί και πλούσιος όποιος τα έχει όλα.
Φτωχός είναι αυτός που έχει σημαντικά λιγότερη συνολική οικονομική αξία (πλούτο) από τον μέσο όρο και πλούσιος αυτός που έχει σημαντικά περισσότερη. Το ξεκαθάρισα πριν αρχίσεις να πετάς μπαρούφες, αλλά βλέπω ότι αυτό δεν βοήθησε.
Αυτή είναι μία αυθαίρετη χονδρική θέση που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αλλά προσπαθεί να οριοθετήσει τα επίπεδα φτώχειας σε συγκεκριμένο πολιτισμικό και κοινωνικό πλαίσιο.

Δεν εκτιμάται με τον ίδιο τρόπο η φτώχεια σε κάθε τόπο και χρόνο. Μάλιστα, υπάρχουν περιοχές που ο κόσμος είναι όλος "φτωχός". Ζουν σε μία καλύβα και κυνηγάνε πουλιά για να τραφούν. Οι ίδιοι αισθάνονται πλούσιοι.
Ο σημερινός "φτωχός" είναι πιθανότατα ζάμπλουτος σε σχέση με τον "πλούσιο" μίας άλλης εποχής.
Ο "φτωχός" μίας περιοχής του πλανήτη είναι πιθανότατα ζάμπλουτος σε σχέση με έναν πλούσιο άλλης περιοχής του πλανήτη.

Αναφέρεσαι σε μια στείρα, ξύλινη πολιτική σημασία των όρων φτωχός και πλούσιος.

* Προσπάθησε να παραμείνεις σε ένα καλό επίπεδο χωρίς χαρακτηρισμούς. :wave:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:44

Στο θέμα μας σχετικά με το "δεν πιστεύω" και το "πιστεύω ότι δεν".
Σύμφωνα με την αθειστική προσέγγιση των δύο προτάσεων:
Η πρόταση
"Δε νομίζω ότι θα βρεθεί η θεωρία των πάντων"
αποτελεί ...έλλειψη από 'νομίζω'. Στέρεψε από νομίζω η αγορά και ξέμεινε το υποκείμενο από νομιζιές.

Η πρόταση "δε βλέπω φως στο τούνελ" σημαίνει τύφλωση του υποκειμένου το οποίο έχει στέρηση όρασης. Κάθε υποκείμενο που λέει την παραπάνω πρόταση πρέπει να λαμβάνει επίδομα τυφλού.

Η πρόταση "δεν σκέφτομαι εσένα" σημαίνει έλλειψη σκέψης. Το υποκείμενο παραμένει φυτό μέχρι να καταφέρει να σκεφτεί κάτι, ίσως με εξωτερική παρέμβαση.

Η πρόταση "δεν πιστεύω αυτό το πράγμα" αποτελεί έλλειψη πίστης. Το υποκείμενο ξαφνικα στερείται ικανότητας να εκφέρει πεποίθηση, εκφέροντας ταυτόχρονα την πεποίθηση ότι στερείται πεποίθησης.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 22:48

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:31
Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:26
Οχι το υλιστικο μοντελο ειναι αυτο που λεει οτι μοναδικο συστατικο του συμπαντος ειναι η υλη (αργοτερα εγινε υλοενεργεια) η οποια υπηρχε απο παντα. Αυτο ειναι καταφανης δογματισμος και το απο παντα ειναι εξισου μεταφυσικο οπως η εννοια του θεου. Και οπου υπαρχει δογματισμος και μεταφυσικη υπαρχει και πιστη. Εχει κι αλλα δογματα ο υλισμος αλλα ας μεινουμε σε αυτα για την οικονομια της κουβεντας.
Η επιστήμη είναι αυτή που λέει ότι το μοναδικό συστατικό του σύμπαντος είναι η υλοενέργεια. Οτιδήποτε άλλο είναι θρησκεία, δηλαδή πίστη χωρίς δεδομένα. Η επιστήμη ασχολείται μόνο με δεδομένα.
Δηλαδή έχει το δικαίωμα να λέει ποιο είναι το μοναδικό συστατικό του σύμπαντος, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι θρησκείες.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είναι έτσι.
Η επιστήμη ξεκίνησε ως φιλοσοφικό ρεύμα του υλισμού, δηλαδή δογματικά, κι έκτοτε παλεύει με το δόγμα της για να βρει αν τελικά μπορεί να είναι σωστό ή όχι. Εσωτερική πάλη είναι, όχι εξωτερική. Γι' αυτό και χαίρει του σεβασμού μου, προσωπικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 22:54

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:42
Δεν εκτιμάται με τον ίδιο τρόπο η φτώχεια σε κάθε τόπο και χρόνο.
Δεν μας νοιάζει. Δεν είναι παγκόσμιος και διαχρονικός ορισμός, είναι ορισμός στο εδώ και στο τώρα. Όταν σε ρωτάω αν είσαι πλούσιος ή φτωχός, δεν σε ρωτάω αν είσαι πλούσιος το 250 μ.Χ. γιατί δεν ζούσες. Ούτε σε ρωτάω αν θεωρείσαι πλούσιος στο Μπαγκλαντές γιατί δεν ζεις εκεί.

Αυτά είναι τα γνωστά σταυρομανουρίστικα. Πετάς την μπάλα στην εξέδρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 22:57

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:31
Αρίστος έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:26
Οχι το υλιστικο μοντελο ειναι αυτο που λεει οτι μοναδικο συστατικο του συμπαντος ειναι η υλη (αργοτερα εγινε υλοενεργεια) η οποια υπηρχε απο παντα. Αυτο ειναι καταφανης δογματισμος και το απο παντα ειναι εξισου μεταφυσικο οπως η εννοια του θεου. Και οπου υπαρχει δογματισμος και μεταφυσικη υπαρχει και πιστη. Εχει κι αλλα δογματα ο υλισμος αλλα ας μεινουμε σε αυτα για την οικονομια της κουβεντας.
Η επιστήμη είναι αυτή που λέει ότι το μοναδικό συστατικό του σύμπαντος είναι η υλοενέργεια. Οτιδήποτε άλλο είναι θρησκεία, δηλαδή πίστη χωρίς δεδομένα. Η επιστήμη ασχολείται μόνο με δεδομένα.

Δογματισμός δεν είναι σε καμμιά περίπτωση. Ξανά: η επιστήμη ασχολείται μόνο με δεδομένα. Μόνο υλοενέργεια υπάρχει στο σύμπαν από τα δεδομένα μας. Δεν υπάρχει κανένα δεδομένο που να δείχνει ότι υπάρχουν υπερφυσικά όντα που δεν αποτελούνται από υλοενέργεια ούτε ότι υπάρχουν όντα που παραβιάζουν τους φυσικούς νόμους κατά βούληση. Δογματισμός είναι το αντίθετο, να πιστεύεις, απουσία δεδομένων, ότι ισχύουν όλα αυτά, γιατί έτσι θέλεις να πιστεύεις.

Το αν το σύμπαν υπήρχε από πάντα ή είχε δεδομένη αρχή δεν είναι ερώτημα που έχει λάβει τελική απάντηση από την επιστήμη. Υπάρχουν κυκλικά μοντέλα, χωρίς αρχή και τέλος, καθώς και μοντέλα με αρχή και τέλος. Και όχι, η Μεγάλη Έκρηξη δεν είναι τίποτα απ' τα δυο, είναι περιγραφή του τι συνέβη μια δεδομένη χρονική στιγμή μετά την εκκίνηση του χωροχρόνου.

Τέλος, άλλο μεταφυσική κι άλλο υπερφυσική. Ο Θεός δεν είναι μεταφυσική έννοια, είναι υπερφυσική.
η εν-πίστη-μη... :003: εκει θελησα να σταμάτησω να διαβάζω τι είναι η επιστήμη, εφόσον ξερομε το ριζικό πίστη...

αλλα διαβασα γιατι γραφεις ωραια... εν-πίστη-μη είναι πίστη με δεδομένα... δια-πιστώ-νει υλοενέργεια και αυτό λέει... δεν λέει τι είναι, το qua?... λέει και εξηγεί τι βλέπει... βλέπω αυτό και λειτουργεί έτσι και όποιος κι αν το δοκιμάσει θα βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα... εχει πιστωση αυτο που λεω.... το πιστευεις και πειραματικα ο ιδιος... είναι πίστη αποδεδειγμένη. 1+1=2... το πιστευω οτι ειναι ετσι... και ειναι... για ολους... ανεξαιρετως και με λειτουργεια εγκεφαλου ανευ διαρροων...


οσον αφορα την υλοενεργεια και τους λογους ιστασης της και εξελιξης της από το σημείο 0, ειμαστε ασχετοι ακομα και επιστημονικα αφου ειναι αναπόδεικτη οποιαδηποτε θεωρια περι του λογου συστασης της και ουσιας της.

Αυτο ειναι υπερανθρωπινο και οχι υπερφυσικο, διότι υπαρχει μεσα στο ολον της φυσης και δεν δυναται να ειναι στο υπερπεραν της φυσης.

Υπερανθρωπινος ειναι και ο Αελιος. Είναι «υπερφυσικος» ; Είναι, αν ορισουμε το μετρο του φυσικου, ως το μετρο της ανθρωπινης φυσης και των οριων της.

το ανθρωπινα υπερφυσικο ειναι μεγαλο για το ανθρωπο και εκτος οριων της φυσης του, αλλα μια κουκιδα σκονης για το ολον της φυσης του συμπαντος...

η Λεξη υπερφυσικος, ειναι σχετικη με το μετρο... Και συνηθως μιλαμε με μετρο τον ανθρωπο και την δικη του φυση...

Αυτο σαν σχολιο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 17 Αύγ 2022, 00:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών