Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 23:43

nyxtovios έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:09
taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:58
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:35
Δε σας μπορώ ρε μλκς.
:smt005::smt005::smt005:
θα μπορεσεις... εχει μελι εδω... τραβαει ουλα τα ζουδια... :smt005:
:smt005:
τα βλεπεις sys...

ερχονται... βγαλε μελι να κερασουμε... απο το καλο... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 23:48

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:19
Επαναλαμβάνεις πράγματα που έχουν απαντηθεί, γιατί νιώθεις άβολα με το συμπέρασμα. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.
Δεν νιώθω καθόλου άβολα με τις φιλοσοφικές/επιστημολογικές συζητήσεις. Τις κάνω και αντίστοιχα μελετώ, από τότε που με θυμάμαι.

Αν θελήσεις να συζητήσουμε, μπορείς να επιστρέψεις.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 23:58

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:48
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:19
Επαναλαμβάνεις πράγματα που έχουν απαντηθεί, γιατί νιώθεις άβολα με το συμπέρασμα. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.
Δεν νιώθω καθόλου άβολα με τις φιλοσοφικές/επιστημολογικές συζητήσεις. Τις κάνω και αντίστοιχα μελετώ, από τότε που με θυμάμαι.

Αν θελήσεις να συζητήσουμε, μπορείς να επιστρέψεις.
πιστευεις οτι βαλτωσαμε... ή δεν πιστευεις οτι βαλτωσαμε...;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 23:59

ή πιστευεις οτι δεν βαλτωσαμε ;

ή ο,τι βαλτωσαμε δεν πιστευεις;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 23:59

ή βαλτωσαμε οτι δεν πιστευεις;

:smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 17 Αύγ 2022, 00:17

sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:31
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:18
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 21:54

Τον έχεις φρικάρει τον άλλον ρε λαίμαι.
:smt005:
Και κάθεται και σε απαντάει σοβαρά!
:smt005:
Τα σέβη μου επίσης σταβ, λίγοι έχουν φτάσει τέτοια επίπεδα πρόσφυσης!
:wave:
Ε ναι ρε συ...αυτό είναι το αδύναμο σημείο μου. Το ότι θεωρώ πως ο άλλος μιλάει σοβαρά. Και του δίνω και δεύτερη και τρίτη ευκαιρία.
Θα πρέπει να πει πολύ γρήγορα το ψέμα, οπως καλή ώρα ο κάτοχος μαύρης τρολλοζώνης, για να το πάρω χαμπάρι άμεσα...
Αλλιώς τρώω... :003:
Η τεράστια πλάκα ξέρεις ποια είναι;;;;
:lol:
Ότι όντωστ σου μιλάει σοβαρά!
:smt005::smt005::smt005:
ο γνωστος λερωνει τα νηματα με δον Κιχωτικες επιθεσεις εναντιων ανεμομυλαιων και τους κανει κομματια με τα γνωστα ατακαδωρικα πονηματα και με συνοδο τον σαντσο παντσα οδευει προς νεες επιθεσεις σε αλλα νηματα για να βαλει τα δικα του εσωψυχα πονηματα, ο δον Κιχωτης δε λα Μάντσα...

Λερώνει... έχει ακράτεια...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Αύγ 2022, 00:37

taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:28
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:14
taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:07
στο εδω και στο τωρα οι εννοιες πλουσιος και φτωχος εχουν οικονομικη εννοια αλλα και πολλες αλλες διαφορες εννοιες για οσους δεν ασχολουνται με την οικονομια ως μετρο και σταθμο.
Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταφορικές έννοιες. Έδωσα έναν σαφή αντικειμενικό ορισμό και τον έδωσα για να δείξω ότι η απουσία μιας κατάστασης δεν σημαίνει την παρουσία της αντίθετης.

Αυτήν την στιγμή δεν ζεσταίνομαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι κρυώνω.
οχι βεβαια... αλλα μιλας για κλιμακωτες καταστασεις... ενω πριν μιλαγαμε για διπολο ανευ κλιμακας...
Σε κανένα στάδιο της συζήτησης δεν μιλούσαμε για δίπολο. Το ερώτημα ήταν αν η απουσία πίστης δηλώνει παρουσία πίστης, που είναι οξύμωρο φυσικά και το είπα απ' την αρχή, αλλά πιο συγκεκριμένα η πίστη δεν είναι δίπολο. Υπάρχουν διαβαθμίσεις πίστεως. Άθεος, ας το πούμε άλλη μια φορά, είναι αυτός που δεν πιστεύει καθόλου ότι υπάρχει θεός.

Αν σε βολεύει, δεν πιστεύω ότι είσαι ο Μπραντ Πιτ, αλλά ταυτόχρονα αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι πεπεισμένος ότι δεν είσαι. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι ο Μπραντ Πιτ, τότε είσαι. Ελλείψει δεδομένων όμως ότι είσαι όντως ο Μπραντ Πιτ, δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι είσαι αυτός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 17 Αύγ 2022, 00:47

hellegennes έγραψε:
17 Αύγ 2022, 00:37
taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:28
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:14


Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταφορικές έννοιες. Έδωσα έναν σαφή αντικειμενικό ορισμό και τον έδωσα για να δείξω ότι η απουσία μιας κατάστασης δεν σημαίνει την παρουσία της αντίθετης.

Αυτήν την στιγμή δεν ζεσταίνομαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι κρυώνω.
οχι βεβαια... αλλα μιλας για κλιμακωτες καταστασεις... ενω πριν μιλαγαμε για διπολο ανευ κλιμακας...
Σε κανένα στάδιο της συζήτησης δεν μιλούσαμε για δίπολο. Το ερώτημα ήταν αν η απουσία πίστης δηλώνει παρουσία πίστης, που είναι οξύμωρο φυσικά και το είπα απ' την αρχή, αλλά πιο συγκεκριμένα η πίστη δεν είναι δίπολο. Υπάρχουν διαβαθμίσεις πίστεως. Άθεος, ας το πούμε άλλη μια φορά, είναι αυτός που δεν πιστεύει καθόλου ότι υπάρχει θεός.

Αν σε βολεύει, δεν πιστεύω ότι είσαι ο Μπραντ Πιτ, αλλά ταυτόχρονα αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι πεπεισμένος ότι δεν είσαι. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι ο Μπραντ Πιτ, τότε είσαι. Ελλείψει δεδομένων όμως ότι είσαι όντως ο Μπραντ Πιτ, δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι είσαι αυτός.
Δεν υπαρχουν κλιμακες στα διπολα.

δεν υπαρχει ολιγον εγκυος και ολιγον πεθαμενος... αν και για το δευτερο δεν ειμαι πεπεισμενος... βλεπω και ζωντανους-νεκρους να κυκλοφορανε στα περιξ... ολιγον πεθαμενους μεχρι τον τελικο πεθαμο... μεταφορικα ομως...

για διπολα μιλαμε...
πιστος ≠ απιστος... ειναι διπολο

στα λατινικα fidel ≠ nefidel... o φεδελης και ο νεφεδελης... φεδιδων ≠ αφεδιδων...φεδιρων ≠ αφεδιρων... φελιδων ≠ αφελιδων..

μοτο κρος ≠ μοτο νεκρός... διπολο...

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 17 Αύγ 2022, 03:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 17 Αύγ 2022, 01:06

hellegennes έγραψε:
17 Αύγ 2022, 00:37
taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:28
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 23:14


Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταφορικές έννοιες. Έδωσα έναν σαφή αντικειμενικό ορισμό και τον έδωσα για να δείξω ότι η απουσία μιας κατάστασης δεν σημαίνει την παρουσία της αντίθετης.

Αυτήν την στιγμή δεν ζεσταίνομαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι κρυώνω.
οχι βεβαια... αλλα μιλας για κλιμακωτες καταστασεις... ενω πριν μιλαγαμε για διπολο ανευ κλιμακας...
Σε κανένα στάδιο της συζήτησης δεν μιλούσαμε για δίπολο. Το ερώτημα ήταν αν η απουσία πίστης δηλώνει παρουσία πίστης, που είναι οξύμωρο φυσικά και το είπα απ' την αρχή, αλλά πιο συγκεκριμένα η πίστη δεν είναι δίπολο.
η απουσια της πιστης σε κατι δηλωνει την παρουσια της πιστης στην απουσια του κατι...

το μεταφορικα ολίγον πιστός ή ολίγον άπιστος δυναται να οριστει αλλιως.

αν μπουμε στην οξυμωρη λουπα που αναφερεις ως «πιστη σε απιστια, δεν ισταται εξ ορισμου» τοτε ουτε η απιστια ισταται αφου και η απιστια ειναι απιστη για την ιδια. Σαν άπιστος δεν πιστεύεις ούτε στην απιστία σου. Φτερό στο άνεμο... όπου φυσήξει...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Αύγ 2022, 02:46

taxalata xalasa έγραψε:
17 Αύγ 2022, 01:06
η απουσια της πιστης σε κατι δηλωνει την παρουσια της πιστης στην απουσια του κατι...
Ξανά, αυτή είναι μια λεκτική σαλάτα, μια σοφιστεία. Δεν σημαίνει τίποτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 17 Αύγ 2022, 03:02

hellegennes έγραψε:
17 Αύγ 2022, 02:46
taxalata xalasa έγραψε:
17 Αύγ 2022, 01:06
η απουσια της πιστης σε κατι δηλωνει την παρουσια της πιστης στην απουσια του κατι...
Ξανά, αυτή είναι μια λεκτική σαλάτα, μια σοφιστεία. Δεν σημαίνει τίποτα.
όχι και σαλατα ρε χελι... μεζές είναι ... 15 λέξεις όλεσκιόλες...

και σημαίνει ακριβώς το νόημα που χαμπαρίαζεις διαβαζωντάστην.

το σπαω 50% => 7.5 λεξεις.

πίστη απούσα = παρουσια πίστης περί απούσιας πίστης.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 17 Αύγ 2022, 03:28

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:05
SUV έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:02
ποιός παλιός είναι ο ταχαλασα? :smt017
Παλιά ήταν σκέτο taxa.

Μετά τα χάλασε κι έγινε taxalata xalasa.
παλιοπαρέχες...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 17 Αύγ 2022, 03:30

SUV έγραψε:
16 Αύγ 2022, 22:02
ποιός παλιός είναι ο ταχαλασα? :smt017
για ψάξε να δεις ποιος είχε στείλει email στο παλιό πριν ακόμα αυτό φτιαχτεί... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Αύγ 2022, 03:39

Αφήνω αυτό εδώ και την κάνω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 17 Αύγ 2022, 07:52

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:34
Parrot έγραψε:
13 Αύγ 2022, 18:49
To 2019, με εις άτοπον απαγωγή, απέδειξα ότι το σύμπαν δεν δύναται να είναι άπειρο και ατελές (δλδ, να υπάρχει χωρίς αρχή από πάντα)..
Ποιός έφτιαξε τον Θεό;
Το 2019 απέδειξες ότι δεν ξέρεις θεωρία αριθμών και δεν καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί μαθηματικά το άπειρο. Κατά συνέπεια έγραψες αυτήν την επική μπαρούφα με την οποία θα γελούσε και μαθητής πρώτης λυκείου:
Έστω, ότι ο χρόνος είναι άπειρος *.
Όμως, εντός του χωρόχρονου παρατηρούμε ότι συμβαίνουν και κάποιες υλικές αλλάγές.
Στην πραγματικότητα, ο χρόνος είναι αυτό ακριβώς η μέτρηση των αλλαγών της ύλης.

Συνεπώς, η χρονική απόσταση μεταξύ δύο οποιωνδήποτε τυχαίων γεγονότων εντός του χωροχρονικού συνεχούς είναι άπειρη.

Αλλά επειδή είμαι οικτίρμων και δίκαιος, δεν θα σε αφήσω έτσι. Θα σου εξηγήσω πού είναι λάθος ο συλλογισμός σου. Έστω ότι ο χωροχρόνος αναπαρίσταται με το σύνολο των αρνητικών και θετικών ακεραίων, δηλαδή από -άπειρο ως 0 ως +άπειρο. Αυτή είναι μια άπειρη σειρά. Δυο συμβάντα σ' αυτήν την άπειρη σειρά είναι το 65 και το 439. Θα διαπιστώσεις πολύ εύκολα ότι η απόσταση από το 65 ως 439 δεν είναι άπειρη, είναι 374. Σε ένα άπειρο μοντέλο μπορεί να υπάρχει αρχή αλλά όχι τέλος, μπορεί να μην υπάρχει ούτε αρχή ούτε τέλος, αλλά η απόσταση μεταξύ δυο σημείων δεν επηρεάζεται από τίποτα απ' όλα αυτά.
Εγώ είπα ότι απέδειξα ότι το σύμπαν δεν δύναται να υπάρχει χωρίς αρχή, και εσύ έρχεσαι να μου πεις ότι είμαι λάθος εξηγώντας μου ότι προβάλλοντας το χωροχρονικό συνεχές πάνω στον άξονα των πραγματικών αριθμών αποδεικνύεται ότι το διάστημα μεταξύ δυο οποιοδήποτε σημείων είναι πεπερασμένο..!!!
Δηλαδή εγώ απέδειξα ότι τώρα είναι μέρα και συ μου λες ότι είμαι λάθος αποδεικνύοντας μου ότι τώρα δεν δύναται να είναι νύχτα.. :smt005:

Επίσης άλλο το μαθηματικό άπειρο που λες, και άλλο το φυσικό άπειρο που συζητούμε εδώ (που εγώ κάνω νύξη στο άλλο νήμα του 2019) και το οποίο δεν υπάρχει..
https://www.quora.com/What-is-the-diffe ... l-infinity
Physical infinity doesn't exist, and even if it did, no information could reach us from there in any finite time however long.

Mathematical infinities do exist and are perfectly well defined. We don't normally do arithmetic with them, but we can certainly give meanings to statements such as:

The cardinality of the set of natural numbers is countably infinite.
The cardinality of the set of real numbers is uncountably infinite and is definitely larger than that of the natural numbers.
Μεγάλο μου λάθος τελικά που δεν σπούδασα, θα είχα πάρει 40 νόμπελ μέχρι τώρα.. :e040:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών