Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Σεπ 2022, 14:25

sharp έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:06
Αν είναι τόσο άχρηστα, εμείς εδώ γιατί έχουμε διατηρούμε ενότητα;
comic relief.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21220
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 07 Σεπ 2022, 14:27

southern έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:22
sharp έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:21
southern έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:19
Μα ήδη οποίος επιθυμεί δεν παίρνει απαλλαγή;; έτσι είναι και το σωστό βέβαια
Είναι σωστό να παίρνεις απαλλαγή από την Ιστορία, αν το επιθυμείς;
Εθνικοσυντηρητικος είμαι. Βρίσκω όμως λογικό για έναν Ιεχωβά, καθολικό, μουσουλμανο ή άθεο μαθητή να παίρνει απαλλαγή
Έγραψες επιθυμείς, που σημαίνει για οποιοδήποτε λόγο, δεν κάνω κέφι. Άλλο θέμα να είναι ασύμβατο με την ταυτότητα σου.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 07 Σεπ 2022, 14:28

sharp έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:27
southern έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:22
sharp έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:21


Είναι σωστό να παίρνεις απαλλαγή από την Ιστορία, αν το επιθυμείς;
Εθνικοσυντηρητικος είμαι. Βρίσκω όμως λογικό για έναν Ιεχωβά, καθολικό, μουσουλμανο ή άθεο μαθητή να παίρνει απαλλαγή
Έγραψες επιθυμείς, που σημαίνει για οποιοδήποτε λόγο, δεν κάνω κέφι. Άλλο θέμα να είναι ασύμβατο με την ταυτότητα σου.
Το έκφρασα καλύτερα τώρα
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

sharp
Δημοσιεύσεις: 21220
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 07 Σεπ 2022, 14:30

southern έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:28
sharp έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:27
southern έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:22

Εθνικοσυντηρητικος είμαι. Βρίσκω όμως λογικό για έναν Ιεχωβά, καθολικό, μουσουλμανο ή άθεο μαθητή να παίρνει απαλλαγή
Έγραψες επιθυμείς, που σημαίνει για οποιοδήποτε λόγο, δεν κάνω κέφι. Άλλο θέμα να είναι ασύμβατο με την ταυτότητα σου.
Το έκφρασα καλύτερα τώρα
Δεν συζητιέται όμως αυτό, αλλά το απλά δεν γουστάρει ο γονιός. Το άλλο υπήρχε πάντα, ο Εβραίος έπαιζε μπάλα την ώρα των θρησκευτικών, είχαμε έναν στο σχολείο και τον ζηλεύαμε.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Σεπ 2022, 14:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:13
Gherschaagk έγραψε:
07 Σεπ 2022, 13:02

Συμμαθήτρια του παιδιού μου στον παιδικό μετακόμισε Βέλγιο με τους γονείς της μετά την πρώτη δημοτικού. Επιστρέφει στο σπίτι της στις 5 παρά και μέχρι εκείνη την ώρα έχει φάει, έχει διαβάσει, έχει κάνει δραστηριότητες. Οι Βέλγοι πιστεύουν πως είναι κουραστικό για τους γονείς να τρέχουν τα απογεύματα τα παιδιά σε δραστηριότητες και να τα διαβάζουν. Για αυτό τα αναλαμβάνει ΌΛΑ το σχολείο. Ακόμη και κολύμβηση να θέλει να κάνει το παιδί, θα κάνει εντός του σχολικού συγκροτήματος. Αυτά στις Βρυξέλλες. Δεν ξέρω τι γίνεται παραεξω. Η μάνα όμως έπαθε ένα πολιτισμικό σοκ στην αρχή. Πήγε πρωτάκι (τελείωσε την πρώτη δημοτικού εδώ) και έκανε ταχύρυθμα γαλλικά μέσα σ'ένα καλοκαίρι για να μπορεί να συνεννοείται το παιδί με τα υπόλοιπα και να παρακολουθεί τα μαθήματα. Η μάνα λοιπόν ήθελε να ελέγχει τι κάνει το παιδί της στην τάξη και της είπαν να αράξει γιατί ήταν δική τους δουλειά τι κάνει η μικρή και όχι δική της.
Και μετά σου λένε, γιατί δεν γυρίζουν οι Έλληνες στην Ελλάδα. :lol:
Όχι σαν κι εμάς που παίρνουμε το βιβλίο και παίρνουμε 2-3 φυλλάδια για κάθε ενότητα και καμιά δεκαριά για επανάληψη, γιατί το βιβλίο δεν φτάνει, και είμαστε πάνω από το παιδί 3-4 ώρες κάθε μέρα για να σιγουρευτούμε πως τα έκανε όλα και καταλήγουμε να ξέρουμε το βιβλίο καλύτερα από το παιδί, έχω συγκεκριμένη μαμά για παράδειγμα και το λέω. Και τρέξιμο στα φροντιστήρια και πήγαινε - έλα στο μπάσκετ και το κολυμβητήριο. Και φτάνουμε στις 9:30 το βράδυ και μας παίρνει ο ύπνος μαζί με το παιδί. Τι έκανες σήμερα;;; Τα μέρη του λόγου;; Τίποτα δεν έκανες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Σεπ 2022, 11:45

Gherschaagk έγραψε:
07 Σεπ 2022, 13:02
Πασιφάη έγραψε:
07 Σεπ 2022, 12:37
Gherschaagk έγραψε:
07 Σεπ 2022, 12:31


Σε κάθε ενότητα μας έδινε ένα φυλλάδιο με το λεξιλόγιο. Κάθε φορά είχε 7-10 λέξεις ορθογραφία. Τους έλεγε την ελληνική λέξη και έπρεπε να γράψουν την αγγλική. Έχει κάνει δουλειά η γυναίκα σε σημείο που να μην χρειάζονται φροντιστήριο όσα παιδιά δεν πηγαίνουν.
Αυτό είναι το ζητούμενο. Γιατί να πληρώνει ο γονιός φροντιστήρια σε οποιαδήποτε τάξη, αν οι εκπαιδευτικοί κάμουν καλά τη δουλειά τους; Αλλά δυστυχώς ισχύει αυτό που λέω. Η παραπαιδεία εν τέλει, ακριβώς επειδή ένα μεγάλο ποσοστό από δαύτους, βολευτήκανε, δέσανε και το γάϊδαρο και δεν ασχολούνται, γιγαντώνεται συν τω χρόνω. Ποιός θα τους πετάξει όξω; Πότε υπήρξαν κυρώσεις;
Λέγεται παρεκπαίδευση και υφίσταται γιατί υπάρχουν περισσότεροι εκπαιδευτικοί απ' αυτούς που χρειαζόμαστε. Δεν μπορούν όλοι οι εκπαιδευτικοί να γίνουν υπάλληλοι του υπουργείου Παιδείας. Οπότε για να μην τους έχεις άνεργους επιτρέπεις τα φροντιστήρια. Για να έχουν δουλειά λοιπόν τα φροντιστήρια υποβαθμίζεις το δημόσιο σχολείο και την δουλειά που γίνεται σ' αυτό.

Συμμαθήτρια του παιδιού μου στον παιδικό μετακόμισε Βέλγιο με τους γονείς της μετά την πρώτη δημοτικού. Επιστρέφει στο σπίτι της στις 5 παρά και μέχρι εκείνη την ώρα έχει φάει, έχει διαβάσει, έχει κάνει δραστηριότητες. Οι Βέλγοι πιστεύουν πως είναι κουραστικό για τους γονείς να τρέχουν τα απογεύματα τα παιδιά σε δραστηριότητες και να τα διαβάζουν. Για αυτό τα αναλαμβάνει ΌΛΑ το σχολείο. Ακόμη και κολύμβηση να θέλει να κάνει το παιδί, θα κάνει εντός του σχολικού συγκροτήματος. Αυτά στις Βρυξέλλες. Δεν ξέρω τι γίνεται παραεξω. Η μάνα όμως έπαθε ένα πολιτισμικό σοκ στην αρχή. Πήγε πρωτάκι (τελείωσε την πρώτη δημοτικού εδώ) και έκανε ταχύρυθμα γαλλικά μέσα σ'ένα καλοκαίρι για να μπορεί να συνεννοείται το παιδί με τα υπόλοιπα και να παρακολουθεί τα μαθήματα. Η μάνα λοιπόν ήθελε να ελέγχει τι κάνει το παιδί της στην τάξη και της είπαν να αράξει γιατί ήταν δική τους δουλειά τι κάνει η μικρή και όχι δική της.
Αυτό το σύστημα στην Ελλάδα, λειτουργεί μόνο στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια. Δυστυχώς.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Σεπ 2022, 12:26

GoBack έγραψε:
06 Σεπ 2022, 13:38
Αν παρει καποιος απαλλαγη τι κανει στην ωρα των θρησκευτικων;Κενο;
Καλή ερώτηση. Είχα έναν συμμαθητή στο Γυμνάσιο που ήταν Εβραίος και είχε πάρει απαλλαγή από τα Θρησκευτικά (1972). Παρ'ό,τι είχε απαλλαγή, δεν υπήρχε πρόβλεψη γιά το τι θα κάνει και έτσι παρέμενε στην σχολική αίθουσα κατά την ώρα των θρησκευτικών. Δεν εξεταζόταν όμως.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70100
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Σεπ 2022, 12:44

Για μένα πάντως το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά πολιτικό.

Γιατί πέρα από τις όποιες προσωπικές εκτιμήσεις ή εμπειρίες για την καταπίεση που υφίστανται καθημερινώς οι Έλληνες από τη... θρησκευτική χριστιανική μισαλλοδοξία :D θεωρώ ότι το υψηλό ποσοστό καταγεγραμμένων χριστιανών, αποτελεί ένα σημαντικό αντίβαρο στις χαρές του ισλαμ.

Με λίγα λόγια, αν κάποια στιγμή γίνει μια θρησκευτική απογραφή εγώ θα δηλώσω χριστιανή ορθόδοξη και ας λένε οι υπόλοιποι ό,τι θένε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Σεπ 2022, 12:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Σεπ 2022, 12:44
Για μένα πάντως το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά πολιτικό.

Γιατί πέρα από τις όποιες προσωπικές εκτιμήσεις ή εμπειρίες για την καταπίεση που υφίστανται καθημερινώς οι Έλληνες από τη... θρησκευτική χριστιανική μισαλλοδοξία :D θεωρώ ότι το υψηλό ποσοστό καταγεγραμμένων χριστιανών, αποτελεί ένα σημαντικό αντίβαρο στις χαρές του ισλαμ.

Με λίγα λόγια, αν κάποια στιγμή γίνει μια θρησκευτική απογραφή εγώ θα δηλώσω χριστιανή ορθόδοξη και ας λένε οι υπόλοιποι ό,τι θένε.
Εννοείς πως ο μοναδικός τρόπος για να παταχθεί ο Ισλαμισμός είναι το να δηλώσεις Χ.Ο; Γιατί έχω την αίσθηση πως αυτό δεν παίζει καμία ιδιαίτερη σημασία; Ούτως ή άλλως το 95% των Ελλήνων, αυτό δηλώνουν. Εκτός κι άμα το δηλώσεις ΕΣΥ προσωπικά, θα αλλάξει εν μια νυκτί, η ρότα των γεγονότων. Και μάλιστα με κάποιον ακατανόητο φαντασμαγορικό τρόπο.
Ξέρω. Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε τυχαίες τραπ ή ροκ μπάντες που σου σπάμε τα στερεότυπα της ιδιοφυούς νεοϊδρυθείσης καμεράτας σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πασιφάη την 08 Σεπ 2022, 13:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Σεπ 2022, 13:01

Να κάνω μία αφελή ερώτηση εγώ ο Άθεος;

Εάν ένας μαθητής ή μαθήτρια στο σχολείο διδαχθεί θρησκευτικά από την χριστιανική ορθόδοξη ομολογία, θα πάθει κάτι;
Ή εάν ένας Χριστιανός μαθητής δεχθεί μουσουλμανική, εβραϊκή ή βουδιστική κατήχηση στο σχολείο και αποκτήσει εγκυκλοπαιδικές γνώσεις πάνω στα θεολογικά ζητήματα αυτων των θρησκειών θα πάθει κάποια ζημιά ;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Σεπ 2022, 13:02

Μάθημα θρησκευτικών κάναμε σε όλες τις τάξεις του σχολείου, κατηχητικό πήγαμε στα νιάτα μας ..μία χαρά Άθεοι και Αθεοφοβοι γίναμε όταν μεγάλωσαμε

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Σεπ 2022, 13:06

Leporello έγραψε:
08 Σεπ 2022, 12:26
GoBack έγραψε:
06 Σεπ 2022, 13:38
Αν παρει καποιος απαλλαγη τι κανει στην ωρα των θρησκευτικων;Κενο;
Καλή ερώτηση. Είχα έναν συμμαθητή στο Γυμνάσιο που ήταν Εβραίος και είχε πάρει απαλλαγή από τα Θρησκευτικά (1972). Παρ'ό,τι είχε απαλλαγή, δεν υπήρχε πρόβλεψη γιά το τι θα κάνει και έτσι παρέμενε στην σχολική αίθουσα κατά την ώρα των θρησκευτικών. Δεν εξεταζόταν όμως.
Δηλαδή εάν σαν Εβραίος στο θρήσκευμα, παρακολουθούσε και συμμετείχε στο μάθημα των χριστιανικών θρησκευτικών θα πάθαινε κάτι ;
Εάν εγώ σαν Αθεος μαθητής στο σχολείο παρακολουθήσω μουσουλμανική κατηχηση και απόκτησω εγκυκλοπαιδικές γνώσεις πάνω σε θεολογικά ζητήματα του Μωαμεθανισμου θα παθω κάτι ;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19194
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Σεπ 2022, 13:09

Και ας θέσω και μία σοβαρή απορία
Έχουν δικαίωμα οι γονείς να απαλλάξουν τα παιδιά τους από μαθήματα του σχολείουε τα οποία οι ίδιοι δεν συμφωνουν ιδεολογικά;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 08 Σεπ 2022, 13:09

Ασέβαστος έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:25
sharp έγραψε:
07 Σεπ 2022, 14:06
Αν είναι τόσο άχρηστα, εμείς εδώ γιατί έχουμε διατηρούμε ενότητα;
comic relief.
Έχουμε και ενότητα Εναλλακτικές "επιστήμες". Με τη λογική αυτή, είναι χρήσιμες.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70100
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πως παίρνουμε απαλλαγη από τα θρησκευτικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Σεπ 2022, 13:12

Πασιφάη έγραψε:
08 Σεπ 2022, 12:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Σεπ 2022, 12:44
Για μένα πάντως το θέμα δεν είναι θρησκευτικό αλλά πολιτικό.

Γιατί πέρα από τις όποιες προσωπικές εκτιμήσεις ή εμπειρίες για την καταπίεση που υφίστανται καθημερινώς οι Έλληνες από τη... θρησκευτική χριστιανική μισαλλοδοξία :D θεωρώ ότι το υψηλό ποσοστό καταγεγραμμένων χριστιανών, αποτελεί ένα σημαντικό αντίβαρο στις χαρές του ισλαμ.

Με λίγα λόγια, αν κάποια στιγμή γίνει μια θρησκευτική απογραφή εγώ θα δηλώσω χριστιανή ορθόδοξη και ας λένε οι υπόλοιποι ό,τι θένε.
Εννοείς πως ο μοναδικός λόγος για να παταχθεί ο Ισλαμισμός είναι το να δηλώσεις Χ.Ο; Γιατί έχω την αίσθηση πως αυτό δεν παίζει καμία ιδιαίτερη σημασία; Ούτως ή άλλως το 95% των Ελλήνων, αυτό δηλώνουν. Εκτός κι άμα το δηλώσεις ΕΣΥ προσωπικά, θα αλλάξει εν μια νυκτί, η ρότα των γεγονότων. Και μάλιστα με κάποιον ακατανόητο φαντασμαγορικό τρόπο.
Ξέρω. Εμείς οι υπόλοιποι είμαστε τυχαίες τραπ ή ροκ μπάντες που σου σπάμε τα στερεότυπα της ιδιοφυούς νεοϊδρυθείσης καμεράτας σου.
Εννοώ, αυτό που έχω γράψει κι άλλες φορές. Ότι δεν αντιμετωπίζω τις θρησκείες δογματικά αλλά ως συμβολισμούς που μπορεί να διακρίνει ο οποιοσδήποτε σε όλες τις θρησκείες.

Και ως απόσταγμα του χριστιανισμού δεν εκλαμβάνω τις παραθέσεις από ευαγγέλια ή βίους αγίων αλλά τον τρόπο που αυτός πέρασε στη λαϊκή παράδοση, που ποτέ δεν ήταν στρατευμένη. Και αυτό που διακρίνω δεν είναι μια δογματική προσκόλληση αλλά μια ενσωμάτωση της παλιάς και της νέας θρησκείας.

Το δικό μου θρησκευτικό σύμβολο είναι η Παναγιά η Γοργόνα και έχω συμμετάσχει σε αρκετά νήματα αναφορικά με τους συμβολισμούς που της αποδίδω. Κάποιοι άλλοι θεωρούν ως εξαιρετικής ευφυίας πεδίο διαλογισμών την παρθενία της Παναγίας.

Από εκεί και πέρα, δεν αναφέρθηκα σε πάταξη του ισλαμισμού αλλά σε έναν πολύ απλό τρόπο να μην αφεθεί περισσότερος χώρος σε όσους θα επιχειρήσουν να τον καταλάβουν. Και οι μουσουλμάνοι -μετριοπαθείς ή μη- δεν ήταν ποτέ τόσο αφελείς όσο οι δυτικοί ώστε να το παίξουν χαλαροί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών