Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 17 Νοέμ 2022, 22:08

Null έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 21:34
Νατάσα έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 21:10


Είναι άσχετα τα χειρόγραφα του Ναγκ Χαμμαντι με τα χειρόγραφα του Κουμραν.
Εδώ γράφαμε για τους γνωστικούς

Ποιοι ήταν/είναι οι Γνωστικοί; Υπάρχουν ακόμα;

Βρες τα κείμενα στα αγγλικά, ο Λιακόπουλος θα έχει κάνει σίγουρα κοπτοραπτική για να τα εντάξει στο lore
Σ ευχαριστω για την προταση, θα δω τι θα κανω.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13560
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Νοέμ 2022, 22:08

Νατάσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:15
ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: ΤΟ ΕΝΟΧΟ ΜΥΣΤΙΚΟ


Όλες και όλοι τα περίμεναν, δυστυχώς τα αντίτυπα είναι λίγα.

Με σκληρά εξώφυλλα και μικρό βολικό στο διάβασμα, τη μελέτη και την έρευνα μέγεθος, κυκλοφόρησε το τρίτομο έργο του Λιακόπουλου Δημοσθένη, ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ.



Μοναδική γνώση και ψυχική ανάταση. Ανατροπή κάθε κατεστημένου και υποκριτικής δεισιδαιμονίας.

ΤΟ ΕΝΟΧΟ ΜΥΣΤΙΚΟ τελειώνει εδώ και τώρα.

Κείμενα που θάφτηκαν την εποχή που οι Ρωμαίοι έκαιγαν κάθε ελληνικό και πρωτοχριστιανικό κείμενο για να εξαφανίσουν κάθε γνώση.

Στα τέλη του 1945, μια ομάδα αγροτών, σκάβοντας σε μια κωμόπολη της Άνω Αιγύπτου, ονόματι Ναγκ Χαμμάντι, που το αρχαίο ελληνικό της όνομα είναι Χηνοβοσκίον, έτυχε να βρουν ένα αγγείο γεμάτο με χειρόγραφους παπύρους, πρόχειρα δεμένους σε μορφή βιβλίων.

Το Χηνοβοσκίον, έχοντας αγροτικό κυρίως πληθυσμό περίπου 30.000 κατοίκων, βρίσκεται στη δυτική όχθη του Νείλου, κάπου ογδόντα χιλιόμετρα βορειοδυτικά του Λούξορ.

Θεωρώντας ότι έχουν βρει κάτι πολύτιμο, μέσα στην ανέχεια και τη φτώχεια της εποχής, πούλησαν τα ευρήματά τους σε συλλέκτες.

Δεν ήξεραν όμως, ότι τα χειρόγραφα αυτά, δεν είχαν τόσο μεγάλη αξία λόγω των πληροφοριών που περιείχαν αυτών καθ΄ αυτών, αλλά λόγω του ότι μας έδειξε το περιεχόμενο των χειρογράφων, τον λόγο για τον οποίο θάφτηκαν.

Κάτι το θάβεις, για να το γλυτώσεις από κάποιους, με σκοπό να ανακτηθεί αργότερα. Δεν βρέθηκαν δηλαδή τα χειρόγραφα του Χηνοβοσκίου σε κάποια αρχαιολογική ανασκαφή κάποιας αρχαίας βιβλιοθήκης, αλλά σε μέρος τυχαίο όπου κάποιοι τα έθαψαν τον 4ο μετά Χριστόν αιώνα, μέσα στο αγγείο για να τα γλυτώσουν από εκείνους που επιζητούσαν να τα καταστρέψουν.

Όπως και να έχει το 1946, ο τότε διευθυντής του κοπτικού μουσείου του Καΐρου, ο Τόγκο Μίνα, βρήκε ένα από τα χειρόγραφα σε ένα έμπορο παλιών έργων τέχνης και το αγόρασε. Κατάλαβε ότι πρόκειται για τμήμα μιας συλλογής και φρόντισε να εντοπίσει και τα υπόλοιπα. Μετά από αρκετές περιπέτειες, το κοπτικό μουσείο, κατόρθωσε να αποκτήσει τη συλλογή των εγγράφων και μετά από μελέτες ετών, να την δημοσιεύσει.

Τα χειρόγραφα είναι κυρίως του 3ου και του 4ου αιώνα μετά Χριστόν και αυτή είναι και η κύρια πληροφορία που έχει πολύ μεγάλη σημασία. Διότι τότε, τον 4ο αιώνα, έλαβε χώρα η λεγόμενη συνωμοσία της σιωπής και οργανώθηκε η Χριστιανική θρησκεία όπως την ξέρουμε σήμερα, καταργώντας πολλά από τα πιστεύω και την κοσμοθεωρία που ήταν αποδεκτή τότε.

Ήταν η εποχή που κάηκαν βιβλιοθήκες με χιλιάδες ελληνικά χειρόγραφα και που δολοφονήθηκαν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, για να αλλάξει η πρώιμη μορφή της χριστιανικής πίστης, που δεν είχε μέσα της τίποτε εβραϊκό και από ελληνοκεντρική, έγινε εβραιοκεντρική με την εισαγωγή της παλιάς διαθήκης στα ιερά κείμενα μαζί με τα ευαγγέλια και τα υπόλοιπα κείμενα των Αποστόλων.

Κάθε χειρόγραφο που έδειχνε ότι η παλιά διαθήκη, είχε μεμπτό περιεχόμενο, έπρεπε να αφανιστεί και κάθε χειρόγραφο που έδειχνε ότι στον αρχαίο ελληνικό κόσμο είχε προφητευθεί ο ερχομός και η διδασκαλία του Χριστού, έπρεπε να καεί.

Κάποιοι λοιπόν, άγνωστο ποιοί, έθαψαν μία εκτεταμένη συλλογή χειρογράφων, με σκοπό να τα γλυτώσουν από τους εγκάθετους και τους φανατικούς της τότε νέας εποχής της νέας αναδυόμενης χριστιανικής θρησκείας, που νομιμοποιήθηκε στις αρχές του 4ου αιώνα.

Η νομιμοποίηση αυτή, είχε σαν σκοπό να δημιουργηθεί μία ιδεολογική πλατφόρμα που θα μάντρωνε τον παγκόσμιο πληθυσμό και θα τον έλεγχε απόλυτα μέσα σε ένα κόσμο γεμάτο δεισιδαιμονίες και ιδεολογικό τρόμο.

Διαβάστε και τι συνέβη και όλα τα κείμενα. Συγκλονιστική τριλογία.

Ακριβής μετάφραση, λεπτομερέστατα σχόλια και ανάλυση, υπόσχονται στιγμές απόλαυσης παρέα με φρεσκοτυπωμένα βιβλία.

Μόνο στο 2310 521010.

https://www.el.gr/nea-taxh-2/sto-2310-5 ... ntitypa-t/


Δεν τα εχω αγορασει δυστυχως. Οσοι τα εχετε ή γνωριζετε τι λενε, πειτε μας μερικα πραγματα εδω. Ισως εχετε δικαιο οσοι αντιδρατε καμια φορα...Γιναν καποτε τα "μαγειρεματα" και μετα μας τα πλασαραν ως θρησκεια.
Αλλα εσσεται ημαρ!
Κι εγώ το περίμενα. Διακαώς.
Ποιός είναι αυτός ο Ναγκιάρ Μπουγιουρντί; :xena:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13560
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Νοέμ 2022, 22:10

Beria έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 15:51
Νατάσα έγραψε:
16 Νοέμ 2022, 11:15
ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: ΤΟ ΕΝΟΧΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
Όλες και όλοι τα περίμεναν, δυστυχώς τα αντίτυπα είναι λίγα.
Μόνο στο 2310 521010.

Όσο εγώ μιλάω, εσείς παραγγέλνετε
:smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Νοέμ 2022, 22:13

Εδώ να υπενθυμίσω ότι ο Λιακόπουλος ,ως πρώην αποτυχημένος φυσικός έφαγε σουτ από φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης. Μετά έγινε αυτό που βλέπετε...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 17 Νοέμ 2022, 22:18

Βρηκα ενα ενδιαφερον κειμενακι σχετικο:

Η άγνωστη προειδοποίηση του Χριστού, σύμφωνα με τα χειρόγραφα που βρέθηκαν στο Ναγκ Χαμαντί το 1945

Ιστορικά, είναι πλέον αποδεδειγμένο, είτε κάποιοι το θέλουν, είτε όχι, πως ο Χριστός δεν είπε μόνο όσα βρίσκονται γραμμένα στα 4 κουτσουρεμένα ευαγγέλια που η επίσημη εκκλησία της εβραιοκεντρικής Χριστιανικής θρησκείας όρισε, ως “τα μόνα θεόπνευστα” κείμενα περί της ζωής του Χριστού.

Είπε κι άλλα, πολλά περισσότερα, τα οποία αυτοί οι μεγάλοι “άγιοι” και “ευσεβείς” άνθρωποι του Βυζαντίου, οι άνθρωποι που κατόπιν, κατασκεύασαν την εβραιοκεντρική θρησκεία, του μολυσμένου, υλιστικού Χριστιανισμού, καταδίκασαν σε αφανισμό.

Ευτυχώς όμως, για κακή τους τύχη, δεν κάηκαν όλα. Δείτε μερικά λόγια που σώθηκαν μέσα στα χειρόγραφα που βρέθηκαν στο Ναγκ Χαμμάντι το 1945. Διαβάζοντάς τα παρακάτω αποσπάσματα, θα καταλάβετε, γιατί οι αντίχριστοι εβραιολάγνοι σκοταδιστές, που είχαν αυτοανακηρυχθεί μεγάλοι ιεράρχες και άνθρωποι του πνεύματος, ήθελαν να κάψουν αυτά τα κείμενα αφού μέσα σε αυτά -μεταξύ των άλλων- ο Χριστός φαίνεται να είχε δώσει κάτι σαν μια προειδοποίηση, για κάποιους, που στο μέλλον θα θέσπιζαν το νόμο και την πλάνη τους ενάντια στην Αλήθεια του Χριστού.

Ακολουθούν τα αποσπάσματα. Διαβάστε τα και κάντε τις δικές σας σκέψεις.

«Στην αρχή, πολλοί είναι εκείνοι, που θα δεχθούν τους λόγους μας, αλλά θα απομακρυνθούν και πάλι σύμφωνα με το θέλημα του πατέρα της πλάνης τους».

«Κάποιοι θα παραπλανιούνται από κακά λόγια και μυστήρια, τα οποία κάνουν τους ανθρώπους να ξεστρατίσουν. Κάποιοι, που δεν κατανοούν τα μυστήρια και μιλούν για πράγματα που δεν κατανοούν, θα υπερηφανεύονται ότι το μυστήριο της αλήθειας είναι μόνο δικό τους. Εν αγνοία τους θα ενστερνιστούν την υπερηφάνεια και θα φθονούν την αθάνατη ψυχή».

«Άλλοι, πολλοί, που αντιτίθενται στην αλήθεια και είναι αγγελιοφόροι πλάνης, θα θεσπίσουν την πλάνη τους και τον νόμο τους εναντίον των καθαρών μου σκέψεων. Δεδομένου ότι κοιτάζουν από μία μόνο προοπτική, νομίζουν ότι το καλό και το κακό προέρχονται απ’ την ίδια πηγή» .

Σχόλιο: Αυτό το τελευταίο, αφιερώνεται, σε εκείνους που με δαιμονικό μένος υποστηρίζουν εντελώς ανυπόστατα, υπακούοντας τυφλά τα ιερατεία του σκότους, ότι ο υλιστής και βιτσιόζος θεός της “παλαιάς διαθήκης”, που δολοφονεί, καταστρέφει, ψεύδεται, οργίζεται, έχει ανώμαλες απαιτήσεις, επικροτεί τους βιασμούς και την ύπαρξη σκλάβων, και πολλά άλλα “ωραία” είναι ο Πατήρ Δημιουργός, ο οποίος έστειλε τον Ιησού Χριστό να μας μιλήσει και να μας διδάξει την Αλήθεια.

Συνεχίζουμε.


«…Και υπάρχουν και άλλοι μεταξύ αυτών, που δεν τους μετρούμε, οι οποίοι αυτοαποκαλούνται επίσκοποι και διάκονοι, λες και έχουν πάρει εξουσία από τον Θεό, αλλά λυγίζουν μπροστά στην κρίση των ηγετών. Οι άνθρωποι αυτοί είναι στεγνά κανάλια».

«Οι άνθρωποι αυτοί, καταπιέζουν τους αδελφούς τους και λένε σε αυτούς «Μέσω αυτής της αδελφότητας, ο Θεός δείχνει το έλεός Του, δεδομένου ότι η σωτηρία έρχεται σε μας μόνο μέσα απ’ αυτήν».

«Δεν έχουν την γνώση του Θεού, που προέρχεται απ την πηγή της αλήθειας και όχι από σκλαβιά, ζήλια, φόβο, και αγάπη προς την κοσμική ύλη. Οι άνθρωποι αυτοί, παραπλανούν τους λαούς, οι οποίοι μέσω αυτών, έχουν γίνει σαν κι αυτούς και αγνοούν την αλήθεια της ελευθερίας τους, έτσι ώστε να μας βάλουν κάτω απ’ τον ζυγό και να μας πειθαναγκάζουν με αγωνίες και με φόβους» .

Σχόλιο: Δια του φόβου της…. κολάσεως, με τις φωτιές τα καζάνια και τα σκουλήκια, τα ιερατεία έκαναν και κάνουν πάρτυ, στον έλεγχο των συνειδήσεων των ανθρώπων. Ο Χριστός όμως και η απλή Αλήθεια Του, δεν έχει καμία σχέση με τέτοιους φόβους που εξυπηρετούν μόνο τις δυνάμεις του σκότους. Ο ίδιος άλλωστε μας είπε, πως δεν ήρθε να κρίνει τον κόσμο, αλλά να σώσει τον κόσμο.

Συνεχίζουμε.

« Μισούν και καταδιώκουν εκείνους, τους οποίους εγώ ελευθέρωσα. Εάν οι άνθρωποι αυτοί έκλειναν για μια φορά το στόμα τους, θα άρχιζαν να κλαίνε και να θρηνούν μάταια, διότι δεν με έχουν γνωρίσει πραγματικά. Αντίθετα, υπηρετούν δύο αφεντικά και ακόμα περισσότερα.»

«Στο δόγμα τους, δεσμεύονται μέσα στο φόβο και στη δουλεία και σε κοσμικές μέριμνες και σε μη πρέπουσες λατρείες, διότι είναι αδαείς και ασήμαντοι. Δεν αποδέχονται την αρχοντιά της αλήθειας. Μισούν εκείνον, στον οποίο ανήκουν και αγαπούν εκείνον, στον οποίο δεν ανήκουν. »

Τέλος αποσπασμάτων αρχαίου κειμένου.

Σχόλιο: “Αν δεν είσαι βαπτισμένος χριστιανός ορθόδοξος, αν δεν κοινωνάς όπως ορίζει η Εκκλησία, αν δεν έχεις πνευματικό και δεν εξομολογείσαι σε αυτόν, αν δεν πηγαίνεις εκκλησία τακτικά, αν δεν κάνεις υπακοή στον πνευματικό σου, αν δεν μιλάς με λόγους αγίων, αν δεν προσεύχεσαι όπως σου λέει ο πνευματικός κτλ, τότε δε σώζεσαι, ο,τι κι αν κάνεις.”
Αυτά ορίστηκαν τότε, στο Βυζάντιο του σκότους και φυσικά δεν τα όρισε ο Χριστός, που το μόνο που θέλει, είναι να έλθουμε σε επίγνωση αληθείας και να απορρίψουμε τον υλικό ψεύτικο αυτό κόσμο, που είναι δημιουργία του Σατανά, για να γυρίσουμε εκεί που ανήκουμε, πίσω στο βασίλειο του Φωτός, τον πραγματικό κόσμο του Θεού.

Είναι γνωστό, ότι πολεμήθηκαν από την επίσημη Εκκλησία, όλα εκείνα τα κείμενα που διέφεραν από την απλή, παιδική, αντιεπιστημονική και μη λογική, κοσμοθεωρία της Εκκλησίας, σύμφωνα με την οποία, η γη είναι επίπεδη, ο ήλιος κινείται γύρω της, ο ουρανός δεν είναι παρά ένας θόλος, ο κόσμος είναι 5000 ετών κτλ. Μέσα σε όλα, οι πνευματικοί ταγοί, όρισαν εντελώς αυθαίρετα, πράγματα καθαρά αντίχριστα (αντίθετα του Χριστού και των όσων Εκείνος είπε) όπως για παράδειγμα, ότι η εκκλησία πρέπει απαραίτητα να είναι μεσολαβητής μας στον Χριστό, γιατί εμείς δεν είμαστε άξιοι να Του μιλάμε απευθείας οι ίδιοι, πως ο Χριστός όρισε τα λεγόμενα Μυστήρια της Εκκλησίας, δίχως τα οποία σωτηρία -μας λένε- πως κανείς δεν μπορεί να έχει, αν δεν τα ακολουθεί, και πολλά ακόμη.

Όποιος διαφωνούσε με τα όσα έλεγε η επίσημη Εκκλησία, ονομαζόταν αιρετικός και σε βάθος χρόνου -όλως τυχαίως- βρισκόταν νεκρός, όπως για παράδειγμα ο Άρειος που δολοφονήθηκε από τα προσκυνημένα στο μαμμωνά “ιερά ρεμάλια” , γιατί πολεμούσε το ανίερο οικοδόμημα της θρησκείας του Εβραιοχριστιανισμού (Ορθοδοξία), που χτίστηκε -στην κυριολεξία- με αίμα. Το αίμα εκείνων, που σφαγιάστηκαν από τους ανθέλληνες σκοταδιστές, γιατί το μόνο μεγάλο τους έγκλημα, ήταν ότι δεν θέλησαν να γίνουν Εβραιοχριστιανοί και να προσκυνήσουν τον θεό των δολοφόνων του Ιησού Χριστού, των Εβραίων, που ήταν και είναι ο Σατανάς, ο οποίος μέσα στις εβραϊκές γραφές φέρει το όνομα Γιαχβέ.

Βλέπουμε λοιπόν, από μερικά μόνο αποσπάσματα, των κειμένων που βρέθηκαν στο Νάγκ Χαμμάντι, πως ο Χριστός φαίνεται να μας προειδοποίησε μέσα σε όλα και για εκείνους που θα θέσπιζαν το νόμο τους και την πλάνη τους. Τον θέσπισαν, δημιουργώντας την εβραιοκεντρική υλιστική Χριστιανική θρησκεία, που απέκρυψε την Αλήθεια που ήρθε να μας πει ο Χριστός και ταυτόχρονα θεωρούσε και θεωρεί, ιερά τα λόγια του Σατανά, Γιαχβέ.

Δείτε πως ο Χριστός μιλάει για εκείνους που στο μέλλον θα έλεγαν ότι μόνο εκείνοι γνωρίζουν την αλήθεια και θα φθονούσαν την αθάνατη ψυχή. Αυτό ακριβώς έγινε στο Βυζάντιο, όπου οι μεγάλοι ανθέλληνες ιεράρχες, έλεγαν πως εκείνους και μόνο εκείνους φώτισε το Άγιο Πνεύμα, όλοι όσοι είχαν διαφορετική άποψη, ήταν αιρετικοί και οπαδοί του Σατανά και ήταν θέλημα Θεού να τιμωρηθούν για..εκπαιδευτικούς λόγους, με το να καούν στην πυρά μαζί με τα βιβλία τους, να βασανιστούν για να απαρνηθούν τις “αιρετικές απόψεις τους”, να δολοφονηθούν κτλ.

Τέλος θα μπορούσαμε να πούμε πως υπάρχει επίσης έμμεση αναφορά, στη διαχρονική δράση των ιερατείων, τα οποία, μαζί με εκείνους τους φανατικούς τυπολάτρες που σε κάθε εποχή τα ακολουθούσαν τυφλά, αποτελούσαν και αποτελούν, ένα ακόμη γρανάζι, της τεράστιας, πολυεπίπεδης, βιομηχανίας, η οποία εμπόδιζε και συνεχίζει να εμποδίζει τους ανθρώπους. από το να έρθουν σε επίγνωση της απλής, παρήγορης και φωτεινής Αληθείας.

Μην ξεχνάμε, ότι ο Χριστός συνεχώς έλεγε:

“ΓΝΩΣΕΣΘΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΥΜΑΣ.”

Ο Νοών νοείτω.

Πηγή αποσπασμάτων των αρχαίων κειμένων:
Το ένοχο μυστικό, τα κείμενα του Νάγκ Χαμμάντι
(Δ.Λιακόπουλος)

ΕΛ Hunter 888

https://www.diadrastika.com/2018/02/agn ... istou.html
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.


Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Νοέμ 2022, 22:32

Ως κατά δεύτερη ειδίκευση Θεολόγος, βρες έναν καλό πνευματικό και ξεπέρασε τις αιρετικές λιακοπουλιές.
Γω δεν είμαι καλός ,παλεύω και χάνω κάθε μέρα,αλλά παλεύω. Ο πνευματικός με ηρεμεί.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 17 Νοέμ 2022, 23:26

Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 22:32
Ως κατά δεύτερη ειδίκευση Θεολόγος, βρες έναν καλό πνευματικό και ξεπέρασε τις αιρετικές λιακοπουλιές.
Γω δεν είμαι καλός ,παλεύω και χάνω κάθε μέρα,αλλά παλεύω. Ο πνευματικός με ηρεμεί.
Βρε Στυγιε, το έχω ξαναγράψει εδώ, έχω πνευματικό και μάλιστα από την εφηβεία μου. Του έχω μιλήσει για τον Λιακοπουλο και πίστεψε με, δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε ποτέ μου είπε ότι είναι αιρετκος!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Νοέμ 2022, 23:29

Νατάσα έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 23:26
Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 22:32
Ως κατά δεύτερη ειδίκευση Θεολόγος, βρες έναν καλό πνευματικό και ξεπέρασε τις αιρετικές λιακοπουλιές.
Γω δεν είμαι καλός ,παλεύω και χάνω κάθε μέρα,αλλά παλεύω. Ο πνευματικός με ηρεμεί.
Βρε Στυγιε, το έχω ξαναγράψει εδώ, έχω πνευματικό και μάλιστα από την εφηβεία μου. Του έχω μιλήσει για τον Λιακοπουλο και πίστεψε με, δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε ποτέ μου είπε ότι είναι αιρετκος!
Ουκ έχω τι πλέον ειπείν...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 17 Νοέμ 2022, 23:34

καταλαβαινετε οτι αυτα που γραφετε ειναι ασυναρτησίες;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 17 Νοέμ 2022, 23:38

Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 23:29
Νατάσα έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 23:26
Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 22:32
Ως κατά δεύτερη ειδίκευση Θεολόγος, βρες έναν καλό πνευματικό και ξεπέρασε τις αιρετικές λιακοπουλιές.
Γω δεν είμαι καλός ,παλεύω και χάνω κάθε μέρα,αλλά παλεύω. Ο πνευματικός με ηρεμεί.
Βρε Στυγιε, το έχω ξαναγράψει εδώ, έχω πνευματικό και μάλιστα από την εφηβεία μου. Του έχω μιλήσει για τον Λιακοπουλο και πίστεψε με, δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε ποτέ μου είπε ότι είναι αιρετκος!
Ουκ έχω τι πλέον ειπείν...
Ωραίο το αρχαίο.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27494
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 17 Νοέμ 2022, 23:48

Νατάσα έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 23:26
Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 22:32
Ως κατά δεύτερη ειδίκευση Θεολόγος, βρες έναν καλό πνευματικό και ξεπέρασε τις αιρετικές λιακοπουλιές.
Γω δεν είμαι καλός ,παλεύω και χάνω κάθε μέρα,αλλά παλεύω. Ο πνευματικός με ηρεμεί.
Βρε Στυγιε, το έχω ξαναγράψει εδώ, έχω πνευματικό και μάλιστα από την εφηβεία μου. Του έχω μιλήσει για τον Λιακοπουλο και πίστεψε με, δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε ποτέ μου είπε ότι είναι αιρετκος!
Το ότι είναι βλαμμένος του δίνει ελαφρυντικά μόνο. Δεν τον απαλλασει.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 18 Νοέμ 2022, 01:40

Νατάσα έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 23:26
Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 22:32
Ως κατά δεύτερη ειδίκευση Θεολόγος, βρες έναν καλό πνευματικό και ξεπέρασε τις αιρετικές λιακοπουλιές.
Γω δεν είμαι καλός ,παλεύω και χάνω κάθε μέρα,αλλά παλεύω. Ο πνευματικός με ηρεμεί.
Βρε Στυγιε, το έχω ξαναγράψει εδώ, έχω πνευματικό και μάλιστα από την εφηβεία μου. Του έχω μιλήσει για τον Λιακοπουλο και πίστεψε με, δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε ποτέ μου είπε ότι είναι αιρετκος!
Πες του πως απορρίπτεις την Παλαιά Διαθήκη διότι μάλλον δεν το έχει καταλάβει να δούμε τι θα σου απαντήσει.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Νοέμ 2022, 08:54

Νατάσα έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 21:13
Ρε παιδιά, τι μπήκατε στο νήμα, ιδέα δεν εχετε και πετάτε κακίες και τρολιες. Κάντε μου την χάρη, γράψτε κάτι, μόνο αν γνωρίζετε το περιεχόμενο των χειρογράφων!
φυσικα και γνωριζουμε. με απολυτη βεβαιοτητα, ειναι 100% μαλακιες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Τα χειρογραφα του ΝΑΓΚ ΧΑΜΜΑΝΤΙ: Τι συνεβη αραγε τον 4ο αιωνα μετα Χριστον και αλλοιωθηκε η πιστη μας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Νοέμ 2022, 08:58

Νατάσα έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 23:26
Στύγιος έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 22:32
Ως κατά δεύτερη ειδίκευση Θεολόγος, βρες έναν καλό πνευματικό και ξεπέρασε τις αιρετικές λιακοπουλιές.
Γω δεν είμαι καλός ,παλεύω και χάνω κάθε μέρα,αλλά παλεύω. Ο πνευματικός με ηρεμεί.
Βρε Στυγιε, το έχω ξαναγράψει εδώ, έχω πνευματικό και μάλιστα από την εφηβεία μου. Του έχω μιλήσει για τον Λιακοπουλο και πίστεψε με, δεν έχει κανένα πρόβλημα, ούτε ποτέ μου είπε ότι είναι αιρετκος!
Για πες, όταν του μιλάς για τον Λιακόπουλο σηκώνεται από τον καναπέ; Θέλω να δω κάτι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών