ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Δεκ 2022, 11:59

Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:36
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:30
Για τους Χριστιανούς...
Εννοείται. Για τους μουσουλμάνους ο Χριστός είναι απλός προφήτης.
Δεν υπάρχει "απλός προφήτης" για τους μουσουλμάνους.
Σιγά μην υποστηρίζουν ότι ο Μωάμεθ είναι "απλός" προφήτης.
Ο προφήτης είναι προφήτης για εκείνους. Έχει άμεση επαφή με το Θεό (Αλλάχ).

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Δεκ 2022, 12:03

Προφήτη θεωρούν οι μουσουλμάνοι και τον Ιησού. Δεύτερο τη τάξει, μετά τον Μωάμεθ που είναι ο Προφήτης και για τούς μουσουλμάνους ο παράκλητος. Άλλωστε, αν εξαιρέσει κάποιος το ζήτημα αυτό, βασικά όμοιες θρησκείες είναι ο χριστιανισμός και ο μουσουλμανισμός.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 05 Δεκ 2022, 12:14

stavmanr έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:56
Πασιφάη έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:11
stavmanr έγραψε:
04 Δεκ 2022, 16:50


Τα βιώματά μας δηλαδή είναι εκτός σύμπαντος και νόμων του σύμπαντος ή υπακούν στους ίδιους κανόνες που διέπουν και το σύμπαν;
Άλλα ντ'άλλα. Ξαναδιάβασε. Χωρίς να κάνεις χαζούς σχολιασμούς την επόμενη φορά.
Νομίζω ότι διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις.
Έγραψες ότι δεν αποφασίζει κανένα σύμπαν για τις επιλογές των ανθρώπων.
Και σε ρωτώ: δηλαδή οι άνθρωποι λειτουργούν εκτός των νόμων του σύμπαντος ή υπόκεινται σε εκείνους;

Αν η λειτουργία του ανθρώπου είναι υπερφυσική ή παραφυσική, τότε προφανώς και δεν επηρεάζεται από τους νόμους του σύμπαντος. Σε κάθε άλλη περίπτωση το σύμπαν καθορίζει τη λειτουργία καί του ανθρώπου πλήρως.
Καλέ μου άνθρωπε, το ανέφερα και παραπάνω. Η αντίληψη και η βεβαιότητα περί υπάρξεως του θείου ή του κακού, είναι καθαρά προσωπική θέαση και επιλογή. Δεν υπάρχει κάτι παραφυσικό ή μεταφυσικό που να συνδέεται με τις πράξεις των ανθρώπων. Δεν υπάρχει κάποια συμπαντική ''συνωμοσία'' που μας κάνει να βλέπουμε πράγματα και να αξιολογούμε καταστάσεις, εκτός κι αν το επιθυμούμε. Ε, σου λέω οτι αυτό για μένα δεν υφίσταται. Διότι το θεωρώ ανεδαφικό, τουλάχιστον για την δική μου ιδιοσυγκρασία.
Εν τω μεταξύ εσύ θεωρείς το Σύμπαν θείο, ή μήπως ο ''θείος'' έφτιαξε το Σύμπαν βάσει των δικών σου παρατηρήσεων και κατέληξες σε κάποιο συμπέρασμα που θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας;
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 05 Δεκ 2022, 12:46

stavmanr έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:59
Karambabas έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:36
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:30
Για τους Χριστιανούς...
Εννοείται. Για τους μουσουλμάνους ο Χριστός είναι απλός προφήτης.
Δεν υπάρχει "απλός προφήτης" για τους μουσουλμάνους.
Σιγά μην υποστηρίζουν ότι ο Μωάμεθ είναι "απλός" προφήτης.
Ο προφήτης είναι προφήτης για εκείνους. Έχει άμεση επαφή με το Θεό (Αλλάχ).
O Mωάμεθ είναι εξαιρετικά και πρωτίστως τιμώμενος προφήτης τους. Ο τελευταίος που απεκάλυψε την αλήθεια. Οι άλλοι, είναι αναγνωρισμένοι ως προφήτες, κανονικά. Όλη η Παλαιά Διαθήκη με τους Προφήτες της είναι αποδεκτή, οι Αρχάγγελοι, και ο προφήτης Ιησούς κατ΄αυτούς. Ο Μωάμεθ είναι ο μεγαλύτερος.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Δεκ 2022, 12:58

Πασιφάη έγραψε:
05 Δεκ 2022, 12:14
stavmanr έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:56
Πασιφάη έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:11


Άλλα ντ'άλλα. Ξαναδιάβασε. Χωρίς να κάνεις χαζούς σχολιασμούς την επόμενη φορά.
Νομίζω ότι διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις.
Έγραψες ότι δεν αποφασίζει κανένα σύμπαν για τις επιλογές των ανθρώπων.
Και σε ρωτώ: δηλαδή οι άνθρωποι λειτουργούν εκτός των νόμων του σύμπαντος ή υπόκεινται σε εκείνους;

Αν η λειτουργία του ανθρώπου είναι υπερφυσική ή παραφυσική, τότε προφανώς και δεν επηρεάζεται από τους νόμους του σύμπαντος. Σε κάθε άλλη περίπτωση το σύμπαν καθορίζει τη λειτουργία καί του ανθρώπου πλήρως.
Καλέ μου άνθρωπε, το ανέφερα και παραπάνω. Η αντίληψη και η βεβαιότητα περί υπάρξεως του θείου ή του κακού, είναι καθαρά προσωπική θέαση και επιλογή. Δεν υπάρχει κάτι παραφυσικό ή μεταφυσικό που να συνδέεται με τις πράξεις των ανθρώπων. Δεν υπάρχει κάποια συμπαντική ''συνωμοσία'' που μας κάνει να βλέπουμε πράγματα και να αξιολογούμε καταστάσεις, εκτός κι αν το επιθυμούμε. Ε, σου λέω οτι αυτό για μένα δεν υφίσταται. Διότι το θεωρώ ανεδαφικό, τουλάχιστον για την δική μου ιδιοσυγκρασία.
Δεν ζήτησα να μου γράψεις το δόγμα σου για το θεολογικό ζήτημα.
Μία απλή ερώτηση έκανα επάνω σε κάτι που διατύπωσες. Αν θέλεις το απαντάς για να καταλάβω πως αντιλαμβάνεσαι τη λειτουργία του ανθρώπου στο σύμπαν και τη λειτουργία του σύμπαντος γενικά.
Εν τω μεταξύ εσύ θεωρείς το Σύμπαν θείο, ή μήπως ο ''θείος'' έφτιαξε το Σύμπαν βάσει των δικών σου παρατηρήσεων και κατέληξες σε κάποιο συμπέρασμα που θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας;
Είναι κάτι που δεν έχεις ξαναδιαβάσει από εμένα, ας πούμε;
Περιμένεις κάτι που θα σε εκπλήξει; :D

Το "εν αρχή ην ο Λόγος" είναι για εμένα η σημαντικότερη διανοητική διατύπωση που έχει γίνει στην ιστορία της ανθρωπότητας. Δεν είναι αποκλειστικά χριστιανικής εμπνεύσεως. Το γεγονός ότι αναγνωρίζουμε πως πίσω από τα φαινόμενα υφίσταται μία αόρατη συνεπής αρχή η οποία τα καθορίζει είναι η αρχή των πάντων στην ανθρώπινη διανόηση.
Τώρα να συζητήσω πραγματικά αν το συμπέρασμα αυτό είναι αυθαίρετο, αν πρόκειται για συμπέρασμα ή αν πρόκειται για κάποια διαισθητική αλήθεια, ναι θα μπορούσα, αλλά δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 05 Δεκ 2022, 13:54

stavmanr έγραψε:
05 Δεκ 2022, 12:58
Πασιφάη έγραψε:
05 Δεκ 2022, 12:14
stavmanr έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:56


Νομίζω ότι διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις.
Έγραψες ότι δεν αποφασίζει κανένα σύμπαν για τις επιλογές των ανθρώπων.
Και σε ρωτώ: δηλαδή οι άνθρωποι λειτουργούν εκτός των νόμων του σύμπαντος ή υπόκεινται σε εκείνους;

Αν η λειτουργία του ανθρώπου είναι υπερφυσική ή παραφυσική, τότε προφανώς και δεν επηρεάζεται από τους νόμους του σύμπαντος. Σε κάθε άλλη περίπτωση το σύμπαν καθορίζει τη λειτουργία καί του ανθρώπου πλήρως.
Καλέ μου άνθρωπε, το ανέφερα και παραπάνω. Η αντίληψη και η βεβαιότητα περί υπάρξεως του θείου ή του κακού, είναι καθαρά προσωπική θέαση και επιλογή. Δεν υπάρχει κάτι παραφυσικό ή μεταφυσικό που να συνδέεται με τις πράξεις των ανθρώπων. Δεν υπάρχει κάποια συμπαντική ''συνωμοσία'' που μας κάνει να βλέπουμε πράγματα και να αξιολογούμε καταστάσεις, εκτός κι αν το επιθυμούμε. Ε, σου λέω οτι αυτό για μένα δεν υφίσταται. Διότι το θεωρώ ανεδαφικό, τουλάχιστον για την δική μου ιδιοσυγκρασία.
Δεν ζήτησα να μου γράψεις το δόγμα σου για το θεολογικό ζήτημα.
Μία απλή ερώτηση έκανα επάνω σε κάτι που διατύπωσες. Αν θέλεις το απαντάς για να καταλάβω πως αντιλαμβάνεσαι τη λειτουργία του ανθρώπου στο σύμπαν και τη λειτουργία του σύμπαντος γενικά.
Εν τω μεταξύ εσύ θεωρείς το Σύμπαν θείο, ή μήπως ο ''θείος'' έφτιαξε το Σύμπαν βάσει των δικών σου παρατηρήσεων και κατέληξες σε κάποιο συμπέρασμα που θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας;
Είναι κάτι που δεν έχεις ξαναδιαβάσει από εμένα, ας πούμε;
Περιμένεις κάτι που θα σε εκπλήξει; :D

Το "εν αρχή ην ο Λόγος" είναι για εμένα η σημαντικότερη διανοητική διατύπωση που έχει γίνει στην ιστορία της ανθρωπότητας. Δεν είναι αποκλειστικά χριστιανικής εμπνεύσεως. Το γεγονός ότι αναγνωρίζουμε πως πίσω από τα φαινόμενα υφίσταται μία αόρατη συνεπής αρχή η οποία τα καθορίζει είναι η αρχή των πάντων στην ανθρώπινη διανόηση.
Τώρα να συζητήσω πραγματικά αν το συμπέρασμα αυτό είναι αυθαίρετο, αν πρόκειται για συμπέρασμα ή αν πρόκειται για κάποια διαισθητική αλήθεια, ναι θα μπορούσα, αλλά δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση.
Δεν πρεσβεύω κανένα δόγμα εν αντιθέσει με σένα. Σου απάντησα επαρκώς στο ερώτημά σου. Δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Ήμουν τόσο σαφής που και οι γάτες μου εδώ δίπλα, το κατάλαβαν

Όχι, να μην συζητήσεις μαζί μου τις θέσεις σου. Τις γνωρίζω πολύ καλά. Αλλά αν θελήσω να σχολιάσω κάτι απ'τα γραφόμενά σου είναι, πως ούτε κι εσύ είσαι σίγουρος, απλά διαισθάνεσαι, συμπεραίνεις αυθαίρετα κλπ κλπ.
Οπότε κάπου μπάζει νερά το αφήγημα. Κάπου βαράει μυστηριωδώς, στο τίποτα. Θα έλεγα στο γάμο του Καραγκιόζη, αλλά τον τελευταίο καιρό, την έχω δει ''πολιτισμένη''.
Σ'ευχαριστώ για την παρέμβαση στις αναρτήσεις μου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Δεκ 2022, 15:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Δεκ 2022, 23:14
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:06


Πώς ακριβώς αντιλαμβάνεσαι τη χριστιανική θεολογία σε σχέση με τις άλλες; Με βάση ποιες συγκριτικές αναφορές;
Ως κοπτοραπτική...
Τι σχέση έχει η ερώτηση σου με τους ανθρώπινους προσδιορισμούς;
Είναι κάτι άλλο η θεολογία;
:smt023
Δεδομένου ότι καθένας έχει συγκροτήσει την δικη του προσωπική θεολογία ...είναι αυτό ακριβώς!
Αφαιρώντας την κριτική σκέψη έχουμε και τον πίνακα.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Δεκ 2022, 15:51

tanipteros έγραψε:
04 Δεκ 2022, 23:37
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:32
tanipteros έγραψε:
04 Δεκ 2022, 21:58


Όχι τότε που είδα τον Νοητό Ήλιο ήμουν ακόμα Χριστιανός που έμαθε την εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού.
Δεν είχα ακόμη επαφή με μυθολογία κτλ

Το κείμενο που σου έδωσα είναι ένα ρεζουμε από τα αρχαία χρόνια μέχρι την Ιταλική Αναγέννηση...το γράφει κιόλας

Δεν τον ήξερα...αυτός είναι;
http://www.opsopaus.com/the-author.html
Ω θεοί...
δεν σου γεμίζει το μάτι για μύστης ε;
διάβασες καθόλου κείμενο;
Δεν έχει καμία σχέση με το γέμισμα του δικού μου ματιού...
Έχει σχέση με το τι είναι ένας Μύστης και τι ακριβώς τελεί... που δεν διαλαλεί.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Δεκ 2022, 15:58

stavmanr έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:56
Πασιφάη έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:11
stavmanr έγραψε:
04 Δεκ 2022, 16:50


Τα βιώματά μας δηλαδή είναι εκτός σύμπαντος και νόμων του σύμπαντος ή υπακούν στους ίδιους κανόνες που διέπουν και το σύμπαν;
Άλλα ντ'άλλα. Ξαναδιάβασε. Χωρίς να κάνεις χαζούς σχολιασμούς την επόμενη φορά.
Νομίζω ότι διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις.
Έγραψες ότι δεν αποφασίζει κανένα σύμπαν για τις επιλογές των ανθρώπων.
Και σε ρωτώ: δηλαδή οι άνθρωποι λειτουργούν εκτός των νόμων του σύμπαντος ή υπόκεινται σε εκείνους;

Αν η λειτουργία του ανθρώπου είναι υπερφυσική ή παραφυσική, τότε προφανώς και δεν επηρεάζεται από τους νόμους του σύμπαντος. Σε κάθε άλλη περίπτωση το σύμπαν καθορίζει τη λειτουργία καί του ανθρώπου πλήρως.
Μια απορία... αφού το σύμπαν είναι κτιση , πλάση πως το σύμπαν καθορίζει την λειτουργία του και του ανθρώπου πλήρως;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 05 Δεκ 2022, 16:57

zteo έγραψε:
04 Δεκ 2022, 19:42
OANNHSEA έγραψε:
04 Δεκ 2022, 19:31
zteo έγραψε:
04 Δεκ 2022, 18:53
Ο χριστιανισμός έχει πάρει θεούς από τις παλιές θρησκείες και τους έχει μετατρέψει σε δαίμονες
Το ερώτημα μου είναι εάν ταύτισαν μια αρχαιοελληνική θεότητα με την εβραϊκή εκδοχή του απόλυτου κακού.
Υπάρχει όμως και η εκδοχή ότι δεν ταυτίζονται που σημαίνει ότι μόνο ο ένας ήταν άγγελος που έπεσε ο άλλος προϋπήρχε με βάση την χριστιανική μυθολογία.
Πολύ επιφανειακά το παίρνεις...
Πρώτον, όλες οι θρησκείες παίρνουν "θεϊκά" στοιχεία από το παρελθόν και δημιουργούν τη δική τους μυθολογία. Το ίδιο έκανε και ο ιουδαϊσμός και ο χριστιανισμός και ο μωαμεθανισμός.
Δεύτερον η απάντηση στο ερώτημα σου είναι πολύ πιο περίπλοκη από όσο νομίζεις. Για παράδειγμα:
α) Γιατί ένας χριστιανικός κόσμος κράτησε για το ημερολόγιο του, τους μήνες των Ρωμαίων;
β) Γιατί έκαναν το ίδιο άλλοι χριστιανικοί λαοί, με κάποιους (όπως π.χ. οι Άγγλοι) να χρησιμοποιούν ακόμα και μέρες της εβδομάδας με ονόματα παγανιστών θεών;
γ) Ή το ότι οι Άγγλοι πήραν τη λέξη για την κόλαση (Hell) από το όνομα της θεάς του κάτω κόσμου των Βίκινγκ;

.
Καθόλου επιφανειακά δεν το παίρνω. Όντως ο χριστιανισμός έχει πάρει πολλά στοιχεία από τον αρχαιοελληνικο πολιτισμό.
Απλα κάποια περίοδο ο χριστιανισμός ταυτιζε το κακο με ότι αρχαιοελληνικό υπάρχει.
Λογικό είναι...
Κάθε νέα θρησκεία προσπαθεί να σβήσει τις παλιές και δη όλες τις άλλες θρησκείες για να έχει τον πλήρη έλεγχο...
Έτσι και αλλιώς κάθε θρησκεία έχει την απόλυτη και μοναδική αλήθεια και όλες οι άλλες είναι λάθος...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Δεκ 2022, 17:30

ksk έγραψε:
05 Δεκ 2022, 15:58
stavmanr έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:56
Πασιφάη έγραψε:
05 Δεκ 2022, 11:11


Άλλα ντ'άλλα. Ξαναδιάβασε. Χωρίς να κάνεις χαζούς σχολιασμούς την επόμενη φορά.
Νομίζω ότι διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις.
Έγραψες ότι δεν αποφασίζει κανένα σύμπαν για τις επιλογές των ανθρώπων.
Και σε ρωτώ: δηλαδή οι άνθρωποι λειτουργούν εκτός των νόμων του σύμπαντος ή υπόκεινται σε εκείνους;

Αν η λειτουργία του ανθρώπου είναι υπερφυσική ή παραφυσική, τότε προφανώς και δεν επηρεάζεται από τους νόμους του σύμπαντος. Σε κάθε άλλη περίπτωση το σύμπαν καθορίζει τη λειτουργία καί του ανθρώπου πλήρως.
Μια απορία... αφού το σύμπαν είναι κτιση , πλάση πως το σύμπαν καθορίζει την λειτουργία του και του ανθρώπου πλήρως;
Ο άνθρωπος δεν είναι κάτι ξεχωριστό από το σύμπαν. :102:

Αν πούμε "το σύμπαν" και "ο άνθρωπος" σε αντιπαράθεση μεταξύ τους, αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι παραφυσικός, υπερφυσικός. Ο άνθρωπος είναι "μέρος" του σύμπαντος, "κομμάτι", όπως θέλεις πες το.

Αυτό που συναντώ πολύ συχνά στην αθεϊστική επιχειρηματολογία είναι ο διαχωρισμός του ανθρώπου από το σύμπαν. Που μου προκαλεί πολλά ερωτήματα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Δεκ 2022, 17:42

Πασιφάη έγραψε:
05 Δεκ 2022, 13:54
(...) αν θελήσω να σχολιάσω κάτι απ'τα γραφόμενά σου είναι, πως ούτε κι εσύ είσαι σίγουρος, απλά διαισθάνεσαι, συμπεραίνεις αυθαίρετα κλπ κλπ.
Αν ήμουν σίγουρος για το τι ακριβώς κρύβεται πίσω από το σύμπαν, θα ήμουν ο Θεός ο ίδιος.
Το λάθος σου είναι προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις την ανθρώπινη αδυναμία μου να κατανοήσω και να περιγράψω το όλον ως δήθεν δικό σου πλεονέκτημα στη συζήτηση παρότι η δική σου αδυναμία να περιγράψεις τα πράγματα μπορεί να είναι ακόμη μεγαλύτερη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Δεκ 2022, 17:44

ksk έγραψε:
05 Δεκ 2022, 15:48
(...) καθένας έχει συγκροτήσει την δικη του προσωπική θεολογία (...)
Καθένας ερμηνεύει με τελείως προσωπικό τρόπο τα βιώματα, τις προτάσεις, τους λογισμούς, τα φαινόμενα κλπ. σε κάθε τομέα της ζωής.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Δεκ 2022, 18:20

ksk έγραψε:
05 Δεκ 2022, 15:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Δεκ 2022, 23:14
ksk έγραψε:
04 Δεκ 2022, 22:35

Ως κοπτοραπτική...
Τι σχέση έχει η ερώτηση σου με τους ανθρώπινους προσδιορισμούς;
Είναι κάτι άλλο η θεολογία;
:smt023
Δεδομένου ότι καθένας έχει συγκροτήσει την δικη του προσωπική θεολογία ...είναι αυτό ακριβώς!
Αφαιρώντας την κριτική σκέψη έχουμε και τον πίνακα.
Η κριτική σκέψη συνεπάγεται στοιχειωδώς ισορροπημένες συγκρίσεις και όχι εξιδανικεύσεις ή ...χαλαρή :) αποδοχή του χ και δαιμονοποίηση της... απλοϊκότητας του ψ.

Οπότε, δεν καταλαβαίνω σε ποιον πίνακα αναφέρεσαι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΥΠΆΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΆΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Δεκ 2022, 18:24

Γιατί δεν ρωτάμε αν υπάρχουν σατανικοί άνθρωποι; Στους σατανικούς ανθρώπους βλέπουμε τις ενέργειες του Σατανά.
Μέσω αυτών εκφράζεται στον κόσμο. Όπως και ο Θεός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών