Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9136
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 03 Μαρ 2023, 14:03

Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 12:53
Σέλευκας έγραψε:
03 Μαρ 2023, 12:46
Το Αλογάκι της Παναγίας δεν είναι νηστήσιμο.
Είναι θρήσκο όμως και ακολουθεί τις νηστείες, αφού τρώει έντομα που είναι νηστίσιμα.
και μετά μεταλαβαίνει
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8513
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Μαρ 2023, 16:39

ik_90 έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:06
Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:01
Ο Ιωάννης βέβαια δεν ήταν Χριστιανός. Δεν θα μπορούσε να είναι, άλλωστε. Και οι κανόνες για τη χριστιανική νηστεία νομίζω είναι πολύ πιο πρόσφατοι από τους πρωτο-Χριστιανούς, αν και φυσικά "πάτησαν" πάνω σε εβραϊκά έθιμα.
'Ντάξει, δεν ήταν, αλλά είναι ιερό πρόσωπο του Χριστιανισμού. Τα νηστίσιμα - αρτύσιμα τώρα δεν ξέρω πότε τα κατηγοριοποίησαν.
Πάντως οι Εβραίοι δεν τρώνε χοιρινό, ευτυχώς δεν πέρασε αυτό. Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, αν επιτρέπεται το αλκοόλ στη νηστεία. Γιατί έχω φίλο που νηστεύει και μου λέει ότι δεν κάνει και δεν έρχεται για μπύρες :c040:
Οι νηστείες στις οποίες δεν επιτρέπεται να καταναλώνεται οίνος, αναγράφονται χαρακτηριστικά...
https://www.imkifissias.gr/index.php?op ... Itemid=547

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

zteo
Δημοσιεύσεις: 10394
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 03 Μαρ 2023, 16:44

OANNHSEA έγραψε:
03 Μαρ 2023, 16:39
ik_90 έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:06
Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:01
Ο Ιωάννης βέβαια δεν ήταν Χριστιανός. Δεν θα μπορούσε να είναι, άλλωστε. Και οι κανόνες για τη χριστιανική νηστεία νομίζω είναι πολύ πιο πρόσφατοι από τους πρωτο-Χριστιανούς, αν και φυσικά "πάτησαν" πάνω σε εβραϊκά έθιμα.
'Ντάξει, δεν ήταν, αλλά είναι ιερό πρόσωπο του Χριστιανισμού. Τα νηστίσιμα - αρτύσιμα τώρα δεν ξέρω πότε τα κατηγοριοποίησαν.
Πάντως οι Εβραίοι δεν τρώνε χοιρινό, ευτυχώς δεν πέρασε αυτό. Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, αν επιτρέπεται το αλκοόλ στη νηστεία. Γιατί έχω φίλο που νηστεύει και μου λέει ότι δεν κάνει και δεν έρχεται για μπύρες :c040:
Οι νηστείες στις οποίες δεν επιτρέπεται να καταναλώνεται οίνος, αναγράφονται χαρακτηριστικά...
https://www.imkifissias.gr/index.php?op ... Itemid=547

.
Δεν λέει τίποτα για μπυρα η για μοχίτο μόνο για οίνο αναφερει :8)
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19345
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Μαρ 2023, 07:08

Το ερώτημα από θρησκευτικής απόψεως είναι ένα
Θα .. καίγεται ο τράχηλος του στις φλόγες της κολάσεως,αυτου ο οποίος τρώει κρέας και ψάρι τις Τεταρτες και τις Παρασκευές;
Έτσι όπως μας έλεγε το ..1970 ο παππάς στο κατηχητικό;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19345
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Μαρ 2023, 07:09

Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:18
Πραγματική ερώτηση, όχι τρολλάρισμα. Οι κανόνες της Εκκλησίας για τη νηστεία γράφτηκαν σε εποχή που μάλλον υπήρχε εντομοφαγία ανάμεσα στους φτωχούς. Ξέρει κανείς τι λένε σχετικά;
Δηλαδή φοβάσαι ότι θα ... πας στην κολαση εάν τις ημέρες της νηστείας, φας έντομα ;
Πραγματικη ερώτηση και όχι τρολαρισμα ...

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 15 Μαρ 2023, 08:24

Befaios έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:37
Οι ακρίδες που αναφέρονται στην Αγία Γραφή λέγονταν έτσι από τις άκρες των φυλλωμάτων και όχι επειδή ήταν τα έντομα που ξέρουμε σήμερα.
Παρόλο που μας βολεύει και θα θέλαμε να είναι έτσι, στις γραφές αναφέρονται ξεκάθαρα σαν locusts -τα έντομα.
Δες και σχετική πρόσφατη συζήτηση Japetus @ Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες
Η εντομοφαγία άλλωστε ήταν διαδεδομένη στους αρχαίους λαούς.

Το νόημα της νηστείας δεν είναι αν ένα φαγητό κάνει (σύμφωνα με τη θρησκεία) να το φας ή όχι. Το νόημα είναι να καταφέρεις, έστω και προσωρινά για μια μικρή περίοδο, να ελέγξεις τα πάθη σου καταφέρνοντας να επιβληθείς στον εαυτό σου. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ και είναι κάτι βαθύτερο και αποστασιοποιημένο από οποιαδήποτε θρησκευτική χροιά...
Τί σημασία έχει αν είναι μπριζόλα ή ξέρωγω καλαμαράκια εφόσον πρόκειται για κάτι που σου αρέσει και το λαχταράς; Τί νόημα έχει να ρωτάς αν κάνει να πιεις μια μπύρα ή να κάνεις σεξ; Το πραγματικό φιλοσοφικό νόημα πίσω από τη νηστεία (όπως και αν αυτή ονομάζεται) είναι ο αυτοέλεγχος και η ικανότητα να τιθασεύσεις τα θέλω σου.
Εάν κάποιος είναι εγκρατής και μπορεί να χαλιναγωγεί τα πάθη του δεν έχει ανάγκη από καμία θρησκεία να του πει τί πρέπει να κάνει...

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9038
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 15 Μαρ 2023, 09:02

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Μαρ 2023, 07:09
Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:18
Πραγματική ερώτηση, όχι τρολλάρισμα. Οι κανόνες της Εκκλησίας για τη νηστεία γράφτηκαν σε εποχή που μάλλον υπήρχε εντομοφαγία ανάμεσα στους φτωχούς. Ξέρει κανείς τι λένε σχετικά;
Δηλαδή φοβάσαι ότι θα ... πας στην κολαση εάν τις ημέρες της νηστείας, φας έντομα ;
Πραγματικη ερώτηση και όχι τρολαρισμα ...
Μα γιατί αδυνατώ να το δω ως μη-τρολλάρισμα;
Z

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19345
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Μαρ 2023, 11:22

Καραμελίτσα έγραψε:
15 Μαρ 2023, 09:02
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Μαρ 2023, 07:09
Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:18
Πραγματική ερώτηση, όχι τρολλάρισμα. Οι κανόνες της Εκκλησίας για τη νηστεία γράφτηκαν σε εποχή που μάλλον υπήρχε εντομοφαγία ανάμεσα στους φτωχούς. Ξέρει κανείς τι λένε σχετικά;
Δηλαδή φοβάσαι ότι θα ... πας στην κολαση εάν τις ημέρες της νηστείας, φας έντομα ;
Πραγματικη ερώτηση και όχι τρολαρισμα ...
Μα γιατί αδυνατώ να το δω ως μη-τρολλάρισμα;

Ο σκοπός της νηστείας ποιος είναι με καθαρά θρησκευτικα δεδομένα;
Αν όχι το να σώσεις την ψυχή σου από την κόλαση ;
Δεν θα πάει στην κόλαση αυτός που τρώει κρέας και ψάρι σε ημέρες νηστείας;



Σημ
Θίγεις θρησκευτικά θέματα χωρίς να έχεις γνώση της χριστιανικής ορθόδοξης διδασκαλίας όπως αυτή διδάσκεται στο κατηχητικό;
Ή μήπως έχεις δικές σου χριστιανικές απόψεις ερήμην των απόψεων της χριστιανικής ορθόδοξης εκκλησίας; Πράγμα που θεωρείται ως αίρεση

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19345
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Μαρ 2023, 11:25

Japetus έγραψε:
15 Μαρ 2023, 08:24
Befaios έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:37
Οι ακρίδες που αναφέρονται στην Αγία Γραφή λέγονταν έτσι από τις άκρες των φυλλωμάτων και όχι επειδή ήταν τα έντομα που ξέρουμε σήμερα.
Παρόλο που μας βολεύει και θα θέλαμε να είναι έτσι, στις γραφές αναφέρονται ξεκάθαρα σαν locusts -τα έντομα.
Δες και σχετική πρόσφατη συζήτηση Japetus @ Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες
Η εντομοφαγία άλλωστε ήταν διαδεδομένη στους αρχαίους λαούς.

Το νόημα της νηστείας δεν είναι αν ένα φαγητό κάνει (σύμφωνα με τη θρησκεία) να το φας ή όχι. Το νόημα είναι να καταφέρεις, έστω και προσωρινά για μια μικρή περίοδο, να ελέγξεις τα πάθη σου καταφέρνοντας να επιβληθείς στον εαυτό σου. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ και είναι κάτι βαθύτερο και αποστασιοποιημένο από οποιαδήποτε θρησκευτική χροιά...
Τί σημασία έχει αν είναι μπριζόλα ή ξέρωγω καλαμαράκια εφόσον πρόκειται για κάτι που σου αρέσει και το λαχταράς; Τί νόημα έχει να ρωτάς αν κάνει να πιεις μια μπύρα ή να κάνεις σεξ; Το πραγματικό φιλοσοφικό νόημα πίσω από τη νηστεία (όπως και αν αυτή ονομάζεται) είναι ο αυτοέλεγχος και η ικανότητα να τιθασεύσεις τα θέλω σου.
Εάν κάποιος είναι εγκρατής και μπορεί να χαλιναγωγεί τα πάθη του δεν έχει ανάγκη από καμία θρησκεία να του πει τί πρέπει να κάνει...
Ο σκοπός της νηστείας είναι να ...δαμασεις και εξαντλήσεις το σώμα σου ώστε να μην ζητάει μετά αλλά πράγματα όπως σαρκικές ηδονές..

Befaios
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 15 Μαρ 2023, 15:03

Japetus έγραψε:
15 Μαρ 2023, 08:24
Το νόημα της νηστείας δεν είναι αν ένα φαγητό κάνει (σύμφωνα με τη θρησκεία) να το φας ή όχι. Το νόημα είναι να καταφέρεις, έστω και προσωρινά για μια μικρή περίοδο, να ελέγξεις τα πάθη σου καταφέρνοντας να επιβληθείς στον εαυτό σου. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ και είναι κάτι βαθύτερο και αποστασιοποιημένο από οποιαδήποτε θρησκευτική χροιά...
Τί σημασία έχει αν είναι μπριζόλα ή ξέρωγω καλαμαράκια εφόσον πρόκειται για κάτι που σου αρέσει και το λαχταράς; Τί νόημα έχει να ρωτάς αν κάνει να πιεις μια μπύρα ή να κάνεις σεξ; Το πραγματικό φιλοσοφικό νόημα πίσω από τη νηστεία (όπως και αν αυτή ονομάζεται) είναι ο αυτοέλεγχος και η ικανότητα να τιθασεύσεις τα θέλω σου.
Εάν κάποιος είναι εγκρατής και μπορεί να χαλιναγωγεί τα πάθη του δεν έχει ανάγκη από καμία θρησκεία να του πει τί πρέπει να κάνει...
Όσο για το θέμα των ακρίδων φαίνεται πως έχεις δίκαιο, αφού υπάρχει αναφορά στο Λευιτικό 11:22, κάτι που δεν γνώριζα.
Από εκεί και πέρα όμως έχει λάθος προσέγγιση για την νηστεία. Η νηστεία λογικά δεν θα πρέπει να είναι μια τυπολατρική αποφυγή κάποιων τροφών. Όμως δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να αντέξουν μια καθολική αφαγία και πολύ περισσότερο να την κάνουν χωρίς να αγκομαχούν. Όπως έγραψα η νηστεία στην Ορθοδοξία έχει τρεις παραμέτρους, το είδος, τη ποιότητα και τη ποσότητα. Δεν μπορούν όμως όλλοι και κυρίως τα παιδιά να τηρήσουν και τα τρία μέρη. Η νηστεία κάνει καλό στο κατευνασμό των παθών κατά τους πατέρες και γι΄αυτό στο μέτρο που δύναται κανείς πρέπει να την εφαρμόζει (μιλάω για τους πιστεύοντες). Επίσης κατά την ορθόδοξη παράδοση νομίζω η νηστεία θεσπίστηκε και ως ένα είδος σεβασμού στον ερχομό του Χριστού γιατί πριν ακόμα και οι δίκαιοι μετά το θάνατο τους πήγαιναν στον Άδη, ενώ μετά την Ανάσταση δεν υπάρχει τέτοιο σκηνικό.
Σύμφωνα με αυτά που έγραψες μπερδεύεται το νόημα του είδους με την ποιότητα. Όμως δεν έχει η νηστεία φιλοσοφικό νόημα όπως λες, αλλά είναι πρακτική εφαρμογή προς επίτευξη στόχου. Πρόχειρα που έψαξα βρήκα αυτό το άρθρο που κάνει αναφορές για κάποιους λαούς που την εφάρμοζαν για διάφορους λόγους:
https://blog.enafood.gr/tourismos-stin- ... -nisteias/
Προσωπικά είχα δει παλιά στο youtube κάποιον απεργό πείνας να περιγράφει την ψυχολογική κατάσταση που ήρθε μετά από μέρες αφαγίας. Δεν μπόρεσα να το βρω, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι ότι περιέγραψε πως μετά από κάποιο διάστημα μπορούσε να σκέφτεται υπερβολικά καθαρά και το επεσήμανε ιδιαίτερα αυτό.
Από εκεί και πέρα επειδή υπάρχει Θεός το υποσυνείδητο σε όλους είναι να καταλαβαίνουν ότι με την νηστεία υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας με το Δημιουργό τους και έτσι όταν τους αδικούν καταφεύγουν σε αυτό τον τροπο ώστε να εισακουστούν διαμαρτυρόμενοι και αγανακτώντας από την αδικία που έχουν υποστεί.
Επίσης η νηστεία γίνεται από διάφορους λαούς και για αποφυγή καταστροφής, που και πάλι είναι πρακτική για να ακουστεί το αίτημα τους προς το Θεό. Ο Γκάντι λέει στο άρθρο είχε νηστεύσει 17 φορές για να καταφέρει να πετύχει στον αγώνα για την ανεξαρτητοποίηση της Ινδίας. Νομίζω ότι ήταν κάθετος πως η νηστεία έχει αποτέλεσμα στη προσευχή. Όμως χωρίς Θεό όλα θεωρούνται φιλοσοφίες για αυτούς που δεν πιστεύουν κανέναν... Πρώτα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου αν υπάρχει Θεός και ποια θρησκεία τον πρεσβεύει. Αν δεν γίνει αυτό όλα είναι υποθέσεις δικές σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών