Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 03 Μαρ 2023, 12:58

Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:18
Πραγματική ερώτηση, όχι τρολλάρισμα. Οι κανόνες της Εκκλησίας για τη νηστεία γράφτηκαν σε εποχή που μάλλον υπήρχε εντομοφαγία ανάμεσα στους φτωχούς. Ξέρει κανείς τι λένε σχετικά;
Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, πάντως, έτρωγε μόνο μέλι από αγριομέλισσες και ακρίδες. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα :003:
Επίσης, ιδέα, μιας και έπιασες τη νηστεία και είναι επίκαιρη κιόλας, γιατί δεν ανοίγεις κάνα θέμα τύπου «Σχέση νηστείας-πατριαρχίας - κατά πόσο είναι αρτύσιμος ο μισογυνισμός»;
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μαρ 2023, 13:01

ik_90 έγραψε:
03 Μαρ 2023, 12:58
Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:18
Πραγματική ερώτηση, όχι τρολλάρισμα. Οι κανόνες της Εκκλησίας για τη νηστεία γράφτηκαν σε εποχή που μάλλον υπήρχε εντομοφαγία ανάμεσα στους φτωχούς. Ξέρει κανείς τι λένε σχετικά;
Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, πάντως, έτρωγε μόνο μέλι από αγριομέλισσες και ακρίδες. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα :003:
Επίσης, ιδέα, μιας και έπιασες τη νηστεία και είναι επίκαιρη κιόλας, γιατί δεν ανοίγεις κάνα θέμα τύπου «Σχέση νηστείας-πατριαρχίας - κατά πόσο είναι αρτύσιμος ο μισογυνισμός»;
Ο Ιωάννης βέβαια δεν ήταν Χριστιανός. Δεν θα μπορούσε να είναι, άλλωστε. Και οι κανόνες για τη χριστιανική νηστεία νομίζω είναι πολύ πιο πρόσφατοι από τους πρωτο-Χριστιανούς, αν και φυσικά "πάτησαν" πάνω σε εβραϊκά έθιμα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14563
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 03 Μαρ 2023, 13:03

Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:18
Πραγματική ερώτηση, όχι τρολλάρισμα. Οι κανόνες της Εκκλησίας για τη νηστεία γράφτηκαν σε εποχή που μάλλον υπήρχε εντομοφαγία ανάμεσα στους φτωχούς. Ξέρει κανείς τι λένε σχετικά;
Για ρώτα τον OANNHSEA να μάθεις πόσα κιλά έντομα έχεις καταναλώσει μαζί με το ψωμί που έχεις φάει σε όλην σου την ζωή...
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15083
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Μαρ 2023, 13:04

Gherschaagk έγραψε:
03 Μαρ 2023, 11:27
Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:49
Kauldron έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:45


Νομίζω οτι νηστεία είναι να μη τρώς τίποτα που έχει αίμα. Οπότε αφού τα έντομα δεν έχουν αίμα...
Γιατί δεν έχουν αίμα τα έντομα; Επειδή δεν είναι κόκκινο;

Καλά, σ' αυτό το θέμα τα έχουν κάνει ολίγον τι σκατά εκεί στη θρησκεία. Εδώ θυμάμαι παλιά που λέγανε ότι τα καλαμαράκια και οι γαρίδες επιτρέπονται για τον ίδιο λόγο. Επειδή, λέει, δεν έχουν αίμα... προφανώς στο κυκλοφορικό τους σύστημα ρέουν βαλβολίνες, ξέρω 'γω.
Εφόσον δεν είναι κόκκινο, δεν είναι αίμα.

Ό,τι νάναι με πατάτες.
όταν οι καθολικοί ανακάλυψαν την Αμερική, ρώτησαν μπορούσε να τρώνε αυτό την περίοδο της νηστείας. Ο Πάπας τους είπε να το θεωρήσουν ψάρι και να το φάνε :102:

Εικόνα
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 03 Μαρ 2023, 13:06

Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:01
Ο Ιωάννης βέβαια δεν ήταν Χριστιανός. Δεν θα μπορούσε να είναι, άλλωστε. Και οι κανόνες για τη χριστιανική νηστεία νομίζω είναι πολύ πιο πρόσφατοι από τους πρωτο-Χριστιανούς, αν και φυσικά "πάτησαν" πάνω σε εβραϊκά έθιμα.
'Ντάξει, δεν ήταν, αλλά είναι ιερό πρόσωπο του Χριστιανισμού. Τα νηστίσιμα - αρτύσιμα τώρα δεν ξέρω πότε τα κατηγοριοποίησαν.
Πάντως οι Εβραίοι δεν τρώνε χοιρινό, ευτυχώς δεν πέρασε αυτό. Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, αν επιτρέπεται το αλκοόλ στη νηστεία. Γιατί έχω φίλο που νηστεύει και μου λέει ότι δεν κάνει και δεν έρχεται για μπύρες :c040:
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70147
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Μαρ 2023, 13:12

Χωρίς να βασίζομαι σε κάποια επιστημονική ή θρησκευτική προσέγγιση, νομίζω ότι ως "νηστήσιμο" θεωρείται ότι δεν έπαιζε προχριστιανικά ως "θυσία στους θεούς". Και αυτή η νοοτροπία συνέχισε να υπάρχει τόσο στο χριστιανισμό όσο και σε άλλες θρησκείες.

Αυτό που προσδίδει πάντα νόημα στη "θυσία" είναι το αίμα. Ακόμη και η λογική του "χαλάλ" που το αίμα πρέπει να ρέει όταν το ζώο είναι ζωντανό, βασίζεται ακριβώς σε αυτό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μαρ 2023, 13:12

ik_90 έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:06
Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:01
Ο Ιωάννης βέβαια δεν ήταν Χριστιανός. Δεν θα μπορούσε να είναι, άλλωστε. Και οι κανόνες για τη χριστιανική νηστεία νομίζω είναι πολύ πιο πρόσφατοι από τους πρωτο-Χριστιανούς, αν και φυσικά "πάτησαν" πάνω σε εβραϊκά έθιμα.
'Ντάξει, δεν ήταν, αλλά είναι ιερό πρόσωπο του Χριστιανισμού. Τα νηστίσιμα - αρτύσιμα τώρα δεν ξέρω πότε τα κατηγοριοποίησαν.
Πάντως οι Εβραίοι δεν τρώνε χοιρινό, ευτυχώς δεν πέρασε αυτό. Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, αν επιτρέπεται το αλκοόλ στη νηστεία. Γιατί έχω φίλο που νηστεύει και μου λέει ότι δεν κάνει και δεν έρχεται για μπύρες :c040:
Νομίζω ότι ο φίλος σου κάνει πολύ καλά, σύμφωνα με το πνεύμα της νηστείας. Οι κανόνες φαντάζομαι μπήκαν επειδή κάπως έπρεπε να καλουπώσουν τα πράματα και να μην κάνει ο καθένας του κεφαλιού του.

Προσωπικά, πιστεύω ότι αν ήμουν θρήσκος και νήστευα, θα έκοβα μόνο κρέας, μπύρα και τσιγάρο.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 03 Μαρ 2023, 13:13

Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 12:52
Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 12:38
Πάντως δεδομένου ότι το σαλιγκάρι είναι νηστίσιμο, μάλλον πρέπει να είναι και όλα τα έντομα.
Το σαλιγκάρι όμως είναι μαλάκιο, δεν είναι έντομο. Όχι ότι θεωρώ πως και τα μαλάκια θα έπρεπε να κατατάσσονται στα "νηστίσιμα".
Antipnevma έγραψε:
03 Μαρ 2023, 11:21
Bic έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:49

Γιατί δεν έχουν αίμα τα έντομα; Επειδή δεν είναι κόκκινο;

Καλά, σ' αυτό το θέμα τα έχουν κάνει ολίγον τι σκατά εκεί στη θρησκεία. Εδώ θυμάμαι παλιά που λέγανε ότι τα καλαμαράκια και οι γαρίδες επιτρέπονται για τον ίδιο λόγο. Επειδή, λέει, δεν έχουν αίμα... προφανώς στο κυκλοφορικό τους σύστημα ρέουν βαλβολίνες, ξέρω 'γω.
Δεν έχουν αίμα τα έντομα https://bugunderglass.com/do-insects-have-blood/
Όχι Γιάννης, Γιαννάκης. Δεν έχουν αίμα, έχουν αιμόλεμφο (ή όπως το λένε). Κάνει πάνω-κάτω τη δουλειά που κάνει και σ' εμάς το αίμα, απλά έχει λίγο διαφορετική σύσταση και άλλο χρώμα. Αν είναι θέμα χρώματος, τότε κι οι Αρειανοί (= από τον Άρη, όχι οι οπαδοί) είναι νηστίσιμοι... :lol:
Το βασικό κοινό που έχουν είναι ότι αποτελούνται κυρίως από νερό. Η ειδοποιός διαφορά είναι το αίμα σε όλους τους οργανισμούς που έχουν σπόνδυλο υπάρχει για να παρέχει οξυγόνο, για αυτό είναι και πάντα κόκκινο λόγω της αιμoσφαιρίνης που είναι μια πρωτεΐνη μεταφοράς οξυγόνου. Τα έντομα έχουν και αυτά ανάγκη από οξυγόνο αλλά δεν έχουν ανάγκη κυκλοφοριακό σύστημα για να το μεταφέρουν. Από κει και πέρα η νηστεία με τη θρησκευτική έννοια είναι μια μαλακία, όπως άλλωστε οτιδήποτε έχει σχέση με τη θρησκεία. Άλλωστε όλοι είμαστε εντομοφάγοι χωρίς να το ξέρουμε.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 03 Μαρ 2023, 13:15

ik_90 έγραψε:
03 Μαρ 2023, 12:58
Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 10:18
Πραγματική ερώτηση, όχι τρολλάρισμα. Οι κανόνες της Εκκλησίας για τη νηστεία γράφτηκαν σε εποχή που μάλλον υπήρχε εντομοφαγία ανάμεσα στους φτωχούς. Ξέρει κανείς τι λένε σχετικά;
Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, πάντως, έτρωγε μόνο μέλι από αγριομέλισσες και ακρίδες. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα :003:
Επίσης, ιδέα, μιας και έπιασες τη νηστεία και είναι επίκαιρη κιόλας, γιατί δεν ανοίγεις κάνα θέμα τύπου «Σχέση νηστείας-πατριαρχίας - κατά πόσο είναι αρτύσιμος ο μισογυνισμός»;
Ίσως ανοίξω ένα νημα, "είναι ο μισογυνισμός συμβατός με το χιούμορ";
Z

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 03 Μαρ 2023, 13:19

Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:15
Ίσως ανοίξω ένα νημα, "είναι ο μισογυνισμός συμβατός με το χιούμορ";
:smt005::smt005::smt005:
Καλό, εντάξει...
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11556
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 03 Μαρ 2023, 13:25

Ότι έχει πάνω από 4 και κάτω από 2 πόδια είναι νηστίσιμο.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 03 Μαρ 2023, 13:29

Καραμελίτσα έγραψε:
03 Μαρ 2023, 12:14
Το ερώτημά μου πάντως είναι αν ξέρει κανείς τι λένε οι κανόνες, όχι τί φανταζεται ότι θα πρέπει να λένε.
Εννοείται φάε! Εδώ νηστεύουν το ελαιόλαδο πχ αλλά μασαμπουκωνουν ηλιέλαιο πχ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14122
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 03 Μαρ 2023, 13:30

Θα ρωτουσα αν ειναι νηστίσιμο κατι αλλο που καταπινεται, αλλά προσπαθώ να συγκρατηθω :sal7:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 03 Μαρ 2023, 13:35

panos291 έγραψε:
03 Μαρ 2023, 13:30
Θα ρωτουσα αν ειναι νηστίσιμο κατι αλλο που καταπινεται, αλλά προσπαθώ να συγκρατηθω :sal7:
Τα προϊόντα που προέρχονται από κρέας δεν είναι νηστίσιμα
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Εϊναι τα έντομα νηστίσιμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 03 Μαρ 2023, 13:37

Είναι λάθος να πιστεύει κανείς ότι ο Τίμιος Πρόδρομος έτρωγε «ακρίδες». Ακόμα και η άποψη του Αρχιμανδρίτη Βασιλείου Μπακογιάννη είναι λάθος και κανείς δεν έχει το αλάθητο στην ορθοδοξία, ούτε επιτρέπεται να δογματίζει κατά το δοκούν.
Οι ακρίδες που αναφέρονται στην Αγία Γραφή λέγονταν έτσι από τις άκρες των φυλλωμάτων και όχι επειδή ήταν τα έντομα που ξέρουμε σήμερα.
Και ένα σχετικό βίντεο για να γίνει ξεκάθαρο:


Το ίδιο λάθος γίνεται και για τη λέξη «κάμηλος» που ήταν το σχοινί που δένανε τα πλοία, πιναθών να το φτιάχνανε από τρίχωμα καμήλας ή να το έλεγαν έτσι λόγο της εικόνας που είχαν οι κλωστές του αλλά δεν λέει το κείμενο για καμήλες.
Πολλά είναι παρεξηγήσιμα στις έννοιες τους από την Αγία Γραφή, ακόμα πολλοί αναρωτιούνται τι σημαίνει «φτωχός το πνεύματι» κ.α.

Όσο για τις νηστείες λέχθηκαν πολλά, κανονικά η νηστεία σημαίνει αφαγία, αλλά δεν μπορούν όλοι να την κάνουν εξάλλου υπάρχουν και προβλήματα στις κινήσεις μετά. Οπότε έχει θεσπιστεί η νηστεία να είναι χωρίς λάδι. Η νηστεία δεν είναι μόνο στο είδος αλλά και στη ποσότητα και στη ποιότητα. Αυτή είναι η κανονική νηστεία πλην όμως Σαββάτου και Κυριακής που είναι αμαρτία κάποιος να νηστέψει το λάδι. Για αυτό το λόγο στο Άγιος Όρος δεν κοινωνούν τη Κυριακή κάτι που έχει σκανδαλίσει πολλούς και νομίζω ότι είναι λάθος εκ μέρους τους.
Από εκεί και πέρα αν θέλει κάποιος μπορεί να κάνει τη νηστεία με λάδι αν θεωρεί ότι δεν μπορεί να ανταταποκριθεί. Από τη στιγμή που κάποιος επιτρέψει το λάδι, μπορεί να καταναλώσει ποτό.
Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που διαμορφώνουν την νηστεία, νομίζω υπάρχει κανόνας ότι αν κάποιος δεχτεί επίσημη επίσκεψη σπίτι του, πρέπει να καταργήσει την άλαδη νηστεία και να προσφέρει λαδερό προς τιμή αυτού που υποδέχεται.

Στη περίπτωση που κάποιος θέλει να κοινωνήσει πολλές ώρες πριν δεν επιτρέπεται η κατανάλωση στο λάδι, γι΄αυτό και το Σάββατο συνήθως τρώνε μέχρι το μεσημέρι κάτι λαδερό και από εκεί και ύστερα όχι. Αυτό το κάνουν και σε περίοδο μη νηστείας, κάτι που πάλι είναι θέμα μέσα στην Εκκλησία και μερικοί ιερείς επιτρέπουν ακόμα και κρεοφαγία μέχρι το μεσημέρι αν δεν είναι περίοδος νηστείας. Επίσημα καμία Σύνοδος δεν έχει ορίσει το Σάββατο ως νηστεία παρά μόνο την Τετάρτη και Παρασκευή, οπότε το Σάββατο δεν είναι μέσα. (σε περιόδους μη νηστείας πάντα...)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών