Σεχσαρακοστιανή Νηστεία..;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Σεχσαρακοστιανή Νηστεία..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 22 Μαρ 2023, 08:09

tanipteros έγραψε:
21 Μαρ 2023, 14:21
ούτε εκκλησία ούτε θρησκεία.... ήρθε απλά για να συσπειρώσει τους Εβραίους με το να αγαπιούνται μεταξύ τους και δεν ήρθε για όλους τους ανθρώπους αλλά μόνο για τους υιούς του Ισραήλ....

ήταν Εβραίος που νοιαζόταν για τους Εβραίους την Ελληνική θρησκεία πχ την έβλεπε ως Δαιμονική και ότι οι Ελληνικοί Θεοί είναι Δαίμονες.
25 ακούσασα γαρ γυνή περί αυτού, ης είχε το θυγάτριον αυτής πνεύμα ακάθαρτον, ελθούσα προσέπεσε προς τους πόδας αυτού· 26 η δε γυνή ην Ελληνίς, Συροφοινίκισσα τω γένει· και ηρώτα αυτόν ίνα το δαιμόνιον εκβάλη εκ της θυγατρός αυτής.
αργότερα έγινε οικουμενικός για όλους όταν ο Σαούλ έκανε άνοιγμα στους Εθνικούς... βασικά τον Ιησού τον χρησιμοποιούσαν όπως τους σύμφερε προκειμένου να επιβάλουν θεοκρατία

Το ότι οι Ελληνικοί Θεοί είναι Δαίμονες ισχύει και στην σημερινή Ορθοδοξία όπου κατά την βάπτιση απαρνιούνται την Ελληνικότητα
jey_pap έγραψε:
Ματθ 8:6
Εκατόνταρχος: "ο παις μου βέβληται παραλυτικός"
Ιησούς εγώ ελθών θεραπεύσω αυτόν"
Μάρκου 5:22
Ιαειρος:""το θυγατριον μου εσχάτως έχει (ετοιμοθάνατη είναι)"
.....
Μάρκου 5:42 "κοράσιον έγειρε"
Ματθαίου 8:11
Ιησούς :”πολλοί από ανατολών και δυσμών ήξουσι,και ανακλιθήσονται εν τη βασιλεία των ουρανών, οι δε υιοί της βασιλείας (Ισραήλ) εκβληθήσονται εις το σκότος το εξώτερον"
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Σεχσαρακοστιανή Νηστεία..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Απρ 2023, 21:19

taxalata xalasa έγραψε:
21 Μαρ 2023, 16:32
Σέλευκας έγραψε:
21 Μαρ 2023, 16:16
taxalata xalasa έγραψε:
21 Μαρ 2023, 16:10
Εκκλησια υπηρχε αιωνες πριν τον Yeshua.
εσύ οταν λες εκκλησία θα εννοείς κανένα ναό κτήριο δηλαδή
τι θες και μπλέκεσαι σε πράγματα που δεν καταλαβαίνεις;
Απέλλα!

κι αντε κανε κουνια bella! :8)
Οταν νηστεύεις με μεγάλη εγκράτεια αλλά ταυτόχρονα είσαι και μέγας κοιλιόδουλος!


Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών