Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 30 Μαρ 2023, 19:20

Έχω μελετήσει τις βασικές αρχές της χριστιανικής διδασκαλίας. Τόσο ως παιδί, που θεωρούσα τον εαυτό μου Χριστιανό, όσο και ως ενήλικας, όταν ήμουν άθρησκος, δηλαδή πίστευα στο Θεό χωρίς να επικεντρώνομαι σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία. Πολλά ήταν αυτά που με προβληματίζαν, και οι Χριστιανοί γύρω μου δε φαίνονταν ικανοί ή διατεθιμένοι ν'απαντήσουν.

Ένα από αυτά που με βασανίζαν όταν ήμουν παιδί ήταν το εξής: Αν ο Χριστιανισμός είναι η μόνη οδός σωτηρίας, τότε αυτοί που δεν άκουσαν ποτέ για το Χριστιανισμό γεννήθηκαν καταδικασμένοι να πάνε στην Κόλαση. Μπορεί βέβαια κάποιος να ισχυριστεί ότι ο Ιησούς κήρυξε και στον Κάτω Κόσμο όταν πέθανε, όμως ούτε αυτό πιάνει όλους τους ανθρώπους που υπήρξαν και θα υπάρξουν ποτέ.

Κάποιοι ενήλικες όταν ήμουν παιδί μου τα μάσαγαν σχετικά μ'αυτό. Όμως οι ρήσεις μεγάλων μορφών της Ορθοδοξίας, όπως του Παισίου και του Αιτωλού, δεν αφήνουν περιθώρια για παρακάμψεις. Ο Αιτωλός είπε ακόμα και ότι πρέπει να αισθανόμαστε τυχεροί που γεννηθήκαμε σε Ορθόδοξο περιβάλλον. Με άλλα λόγια, το αν θα έχεις την ευκαιρία να σωθείς είναι θέμα τύχης.

Γενικότερα, πως εγώ θα ευχαριστηθώ την αιώνια διαμονή μου στον Παράδεισο αν ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που καίγονται στην Κόλαση; Δε θα μπορούσα να το ξεπεράσω ποτέ αυτό. Ότι κακό και να έχει κάνει κάποιος, θα με φρίκαρε η σκέψη ότι θα βασανίζεται για πάντα στην Κόλαση. Και σε αυτό δε μου απάντησε ποτέ κανένας. Μου λέγαν μόνο, "Κοίτα εσύ να σωθείς."

Δεν ήταν όμως τίποτα από τα παραπάνω αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό.

Στην ενήλικη ζωή μου, διάβασα μια ρήση του Ιησού. Τον ρωτήσαν, "Αν μια χήρα ξαναπαντρευτεί, με ποιον απ'τους δύο θα είναι στον Άλλο Κόσμο;" Και ο Ιησούς απάντησε, "Στον Άλλο Κόσμο δεν έχει ζευγάρωμα." Αυτό με χάλασε απίστευτα.

Και έγινε ακόμα χειρότερο αργότερα, όταν σε διάφορα χριστιανικά βιβλία δίαβασα λίγο πολύ ότι στο χριστιανικό παράδεισο θα κάνεις ότι κάνεις όταν είσαι σε μια εκκλησία. Δηλαδή θα κάθεσαι και θα ακούς ψαλμωδίες. Αυτό που δεν μπόρεσα ποτέ ν'αντέξω πάνω από κάνα τέταρτο όποτε πήγα εκκλησία, στο χριστιανικό παράδεισο θα το κάνω 24 ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα, στον αιώνα τον άπαντα. Ούτε γκόμενες, ούτε ηλεκτρονικά παιχνίδια, ούτε σοκολάτες. Και μάλιστα θα πρέπει να μου αρέσει, γιατί αν δε μου αρέσει, δεν είμαι καλός χριστιανός, δεν αγαπάω αρκετά το Θεό κτλ.

Αλλά ούτε αυτό ήταν που μ'έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό.

Αυτό που μ'έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια, όταν διάβασα σε ένα εκκλησιαστικό φυλλάδιο το εξής: Ο Θεός θέλει να μας σώσει αν και δεν το αξίζουμε. Το έψαξα περαιτέρω, και ανακάλυψα ότι πραγματικά, σύμφωνα με τη χριστιανική διδασκαλία, αφού όλοι έχουμε αμαρτήσει τουλάχιστον μια φορά στη ζωή μας, όλοι αξίζουμε την Κόλαση. Το ότι ο Θεός θέλει να μας σώσει είναι άσχετο.

Αυτό με αναστάτωσε περισσότερο απ'όλα τα προηγούμενα. Εγώ πίστευα -- και ακόμα πιστεύω -- ότι κανείς δεν αξίζει να καεί στην Κόλαση. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να κάνει κάποιος για να του αξίζει αυτό το πράγμα. Και τώρα μάθαινα ότι το αξίζουν όλοι, κι εγώ μαζί.

Πως θα ζούσα από κει και πέρα μ'αυτό το βάρος; Ακόμα κι αν ο Θεός ήθελε να με σώσει, ακόμα κι αν σωζόμουν, η σκέψη ότι στα μάτια του δημιουργού μου αξίζω την Κόλαση θα με βασάνιζε για πάντα, ακόμα κι αν ήμουν στον Παράδεισο -- ανεξάρτητα αν ο Θεός δεν ήθελε να πάρω αυτό που πίστευε ότι αξίζω, και μόνο που πίστευε ότι το αξίζω εμένα θα με βασάνιζε για πάντα.

Έτσι πέρασα μια υπαρξιακή κρίση 7 μηνών. Οι 7 χειρότεροι μήνες της ζωής μου. Η απελπισία που ένοιωθα τότε ήταν ακόμα μεγαλύτερη απ'αυτή που νοιώθω τώρα, που πιστεύω ότι δεν έχω δημιουργό και δεν με περιμένει τίποτα μετά το θάνατο. Και ακόμα προτιμώ την αιώνια ανυπαρξία απ΄το ν'αποδειχθεί τελικά ότι έχω ένα δημιουργό στα μάτια του οποίου αξίζω την Κόλαση. Και οι γκόμενες, και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, και οι σοκολάτες, όλα είναι μάταια και τίποτα δεν μπορεί να με παρηγορήσει αν στα μάτια του δημιουργού μου αξίζω την Κόλαση.

Κόντεψα να τρελαθώ εκείνους τους 7 μήνες. Αν δεν είχα καταλάβει στο τέλος ότι ο Χριστιανισμός είναι μπαρμπούτσαλα -- αυτό μ'έσωσε -- δεν ξέρω κι εγώ τι θα είχα κάνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Εκτωρ την 30 Μαρ 2023, 21:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14018
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 30 Μαρ 2023, 19:24

γίνε χαρε κρισνα
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8567
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 30 Μαρ 2023, 20:18



Έκτωρ γίνε χάρε Κρίσνα χάρε Ράμα...
έχει και ωραία γκομενάκια...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Μαρ 2023, 20:22

Εκτωρ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 19:20
Αν ο Χριστιανισμός είναι η μόνη οδός σωτηρίας, τότε αυτοί που δεν άκουσαν ποτέ για το Χριστιανισμό γεννήθηκαν καταδικασμένοι να πάνε στην Κόλαση.
Δεν νομίζω ότι οι θεολόγοι θα υποστήριζαν αυτή την άποψη. Μάλλον το αντίθετο έχω ακούσει αλλά πρέπει να στα πει κάποιος πιο σχετικός.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Μαρ 2023, 20:26

Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό
Το ότι όσοι από το χαρωπό συνάφι σου δηλώνουν ότι μισούν τον χριστιανισμό, είναι τελικώς υπέρ και όχι κατά του χριστιανισμού, περνά έστω ως υπόθεση από το ακατοίκητο σας;

:lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 30 Μαρ 2023, 20:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 30 Μαρ 2023, 20:27

Δεν διάβασα τίποτα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Μαρ 2023, 20:31

taliban έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:27
Δεν διάβασα τίποτα.
Γιατί βρε; Έχασες μια ακόμη μεγάλη στιγμή αντιχριστιανικού ορθολογισμού σπό τους συγκαμμένους φωστήρες του πχόρουμ.

Σε οικτίρω. :011:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Μαρ 2023, 20:32

Εκτωρ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 19:20
Γενικότερα, πως εγώ θα ευχαριστηθώ την αιώνια διαμονή μου στον Παράδεισο αν ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που καίγονται στην Κόλαση; Δε θα μπορούσα να το ξεπεράσω ποτέ αυτό. Ότι κακό και να έχει κάνει κάποιος, θα με φρίκαρε η σκέψη ότι θα βασανίζεται για πάντα στην Κόλαση. Και σε αυτό δε μου απάντησε ποτέ κανένας. Μου λέγαν μόνο, "Κοίτα εσύ να σωθείς."
Γίνε Πασταφαριανός.
Στην θρησκεία του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος ο παράδεισος περιέχει ένα ηφαίστειο μπίρας και ένα εργοστάσιο στρίπερ.
Στην κόλαση η μπύρα είναι χαλασμένη και οι στρίπερ έχουν σεξουαλικώς μεταδιδόμενες ασθένειες.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7040
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 30 Μαρ 2023, 20:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:26
Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό
Το ότι όσοι από το χαρωπό συνάφι σου δηλώνουν ότι μισούν τον χριστιανισμό, είναι τελικώς υπέρ και όχι κατά του χριστιανισμού, περνά έστω ως υπόθεση από το ακατοίκητο σας;

:lol:
Γιατί τέτοια προσωπική επίθεση στον ΟΡ..;
Και εγώ κάποτε είχα χάσει τον δρόμο μου, όταν μου γεννήθηκαν όλες αυτές οι εύλογες απορίες..
Επέστρεψα στην εκκλησία, όταν κάποια στιγμή έπεσαν στα χέρια μου κάποια πατερικά κείμενα και διάβασα και κάποια απολογητικά που τα εξηγούν όλα..
Δεν κερδίζουμε κάτι με επιθέσεις, ακόμα και όταν αυτός που εκφράζει τις όποιες απορίες το κάνει με άκομψο τρόπο..
Ο χριστιανός οφείλει να απολογείται..

Ο ΟΡ να στραφεί προς τις ορθόδοξες απολογητικές ιστοσελίδες (οοδε, απολογητής κλπ,) και να αρχίσει την ανάγνωση..

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Μαρ 2023, 20:51

Parrot έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:26
Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό
Το ότι όσοι από το χαρωπό συνάφι σου δηλώνουν ότι μισούν τον χριστιανισμό, είναι τελικώς υπέρ και όχι κατά του χριστιανισμού, περνά έστω ως υπόθεση από το ακατοίκητο σας;

:lol:
Γιατί τέτοια προσωπική επίθεση στον ΟΡ..;
. . .
Το συνηθίζει με πολλούς η sexually frustated κόρη.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Μαρ 2023, 20:53

Parrot έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:26
Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό
Το ότι όσοι από το χαρωπό συνάφι σου δηλώνουν ότι μισούν τον χριστιανισμό, είναι τελικώς υπέρ και όχι κατά του χριστιανισμού, περνά έστω ως υπόθεση από το ακατοίκητο σας;

:lol:
Γιατί τέτοια προσωπική επίθεση στον ΟΡ..;
Και εγώ κάποτε είχα χάσει τον δρόμο μου, όταν μου γεννήθηκαν όλες αυτές οι εύλογες απορίες..
Επέστρεψα στην εκκλησία, όταν κάποια στιγμή έπεσαν στα χέρια μου κάποια πατερικά κείμενα και διάβασα και κάποια απολογητικά που τα εξηγούν όλα..
Δεν κερδίζουμε κάτι με επιθέσεις, ακόμα και όταν αυτός που εκφράζει τις όποιες απορίες το κάνει με άκομψο τρόπο..
Ο χριστιανός οφείλει να απολογείται..

Ο ΟΡ να στραφεί προς τις ορθόδοξες απολογητικές ιστοσελίδες (οοδε, απολογητής κλπ,) και να αρχίσει την ανάγνωση..
Την προσωπική επίθεση στον οπ, πού ακριβώς την είδες;

Στους οπα χριστιανούς και αντιχριστιανούς απευθύνεται. Και δεν είναι επίθεση, εκτίμηση αϊκιού είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7040
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 30 Μαρ 2023, 21:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:53
Parrot έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:26


Το ότι όσοι από το χαρωπό συνάφι σου δηλώνουν ότι μισούν τον χριστιανισμό, είναι τελικώς υπέρ και όχι κατά του χριστιανισμού, περνά έστω ως υπόθεση από το ακατοίκητο σας;

:lol:
Γιατί τέτοια προσωπική επίθεση στον ΟΡ..;
Και εγώ κάποτε είχα χάσει τον δρόμο μου, όταν μου γεννήθηκαν όλες αυτές οι εύλογες απορίες..
Επέστρεψα στην εκκλησία, όταν κάποια στιγμή έπεσαν στα χέρια μου κάποια πατερικά κείμενα και διάβασα και κάποια απολογητικά που τα εξηγούν όλα..
Δεν κερδίζουμε κάτι με επιθέσεις, ακόμα και όταν αυτός που εκφράζει τις όποιες απορίες το κάνει με άκομψο τρόπο..
Ο χριστιανός οφείλει να απολογείται..

Ο ΟΡ να στραφεί προς τις ορθόδοξες απολογητικές ιστοσελίδες (οοδε, απολογητής κλπ,) και να αρχίσει την ανάγνωση..
Την προσωπική επίθεση στον οπ, πού ακριβώς την είδες;

Στους οπα χριστιανούς και αντιχριστιανούς απευθύνεται. Και δεν είναι επίθεση, εκτίμηση αϊκιού είναι.
Δεν πειράζει τώρα, έτσι κι αλλιώς όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ όπα είμαστε..
Ο ΟΡ αν θέλει να καθαρογράψει τις όποιες απορίες του σε μια λίστα, και ας ανοίξει ένα καινούργιο νήμα να τον βοηθήσουμε όσοι μπορούμε..
Δεν υπάρχει ερώτημα και απορία να μην έχει απαντήσει η εκκλησία μας..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Μαρ 2023, 21:11

Parrot έγραψε:
30 Μαρ 2023, 21:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:53
Parrot έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:48

Γιατί τέτοια προσωπική επίθεση στον ΟΡ..;
Και εγώ κάποτε είχα χάσει τον δρόμο μου, όταν μου γεννήθηκαν όλες αυτές οι εύλογες απορίες..
Επέστρεψα στην εκκλησία, όταν κάποια στιγμή έπεσαν στα χέρια μου κάποια πατερικά κείμενα και διάβασα και κάποια απολογητικά που τα εξηγούν όλα..
Δεν κερδίζουμε κάτι με επιθέσεις, ακόμα και όταν αυτός που εκφράζει τις όποιες απορίες το κάνει με άκομψο τρόπο..
Ο χριστιανός οφείλει να απολογείται..

Ο ΟΡ να στραφεί προς τις ορθόδοξες απολογητικές ιστοσελίδες (οοδε, απολογητής κλπ,) και να αρχίσει την ανάγνωση..
Την προσωπική επίθεση στον οπ, πού ακριβώς την είδες;

Στους οπα χριστιανούς και αντιχριστιανούς απευθύνεται. Και δεν είναι επίθεση, εκτίμηση αϊκιού είναι.
Δεν πειράζει τώρα, έτσι κι αλλιώς όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ όπα είμαστε..
Ο ΟΡ αν θέλει να καθαρογράψει τις όποιες απορίες του σε μια λίστα, και ας ανοίξει ένα καινούργιο νήμα να τον βοηθήσουμε όσοι μπορούμε..
Δεν υπάρχει ερώτημα και απορία να μην έχει απαντήσει η εκκλησία μας..
Ε, τότε που ακριβώς είναι το πρόβημα σου; Αν καλύπτουν τους πάντες οι απαντήσεις της εκκλησίας μας, θα έπρεπε να είσαι περισσότερο νηφάλιος απ' ό, τι δείνχνεις.

Ο Έκτωρ παίζει σε άλλη φάση. Αν του έκανε δώρο κάποιος φιλάνθρωπος μια πλάστική κούκλα της Μαγδαληνής, θα απουσίαζε τουλάχιστον για τρίμηνο από τις θρησκειολογικές προσεγγίσεις του πχόρουμ. Και δεν είναι ο μόνος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 30 Μαρ 2023, 22:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:26
Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό
Το ότι όσοι από το χαρωπό συνάφι σου δηλώνουν ότι μισούν τον χριστιανισμό, είναι τελικώς υπέρ και όχι κατά του χριστιανισμού, περνά έστω ως υπόθεση από το ακατοίκητο σας;

:lol:
Ποιο είναι το σινάφι μου;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Μαρ 2023, 11:37

Εκτωρ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 22:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Μαρ 2023, 20:26
Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό
Το ότι όσοι από το χαρωπό συνάφι σου δηλώνουν ότι μισούν τον χριστιανισμό, είναι τελικώς υπέρ και όχι κατά του χριστιανισμού, περνά έστω ως υπόθεση από το ακατοίκητο σας;

:lol:
Ποιο είναι το σινάφι μου;
Αυτοί που μισούν τον χριστιανισμό επειδή πάθανε οβερντόουζ από λιβάνι όταν ήταν μικροί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών