Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 10 Απρ 2023, 21:18

Μιας και βρισκόμαστε εν μέσω Μεγάλης Βδομάδας, είπα να ανοίξω ένα επίκαιρο θέμα, στο οποίο θα εκφράσει, όποιος το επιθυμεί, τις θρησκευτικές (ή και φιλοσοφικές) του πεποιθήσεις, αν έχει τέτοιες. Το θέμα το ανοίγω καλή τη πίστει και ελπίζω να μην καταλήξει σε «ταλιμπανιές» (ένθεν κακείθεν), αλλά να έχουμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Κάνω την αρχή ως θεματοθέτης:

Μεγάλωσα με χριστιανική παιδεία και ήμουν αρκετά πιστός (έως και φανατικός) Χριστιανός. Διάβαζα πολλές φορές την Καινή Διαθήκη, πατερικά κείμενα και όλα τα συναφή. Λίγο μετά την εφηβεία άρχισα να διαβάζω και άλλα πράγματα, όπως φιλοσοφία, νταρμικές θρησκείες (Βουδισμό, Ινδουϊσμό κ.λπ.), αλλά και new age αναγνώσματα, οπότε έφυγα από τη Χριστιανική θρησκεία. Από τότε μέχρι και σήμερα αυτοπροσδιορίζομαι ως άθρησκος, όμως ούτε μια στιγμή σαν άθεος. Πέρασα και την «αντιχριστιανική» μου εποχή, από την οποία ξέφυγα, όμως, μιας και κατάλαβα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναλωνόμαστε στο να κράζουμε τα πιστεύω των άλλων.

Συνοπτικά, λοιπόν, πιστεύω ότι υπάρχει μια συμπαντική οντότητα (sic), ένα όλον, από το οποίο εκπορευόμαστε και στο οποίο (ενδεχομένως) επιστρέφουμε. Το λεγόμενο εν το παν, το οποίο -προφανώς και- δεν έχει σχέση με την ανθρώπινη λογική, όντας ασύλληπτο από αυτή, δυνάμενο να προσεγγισθεί μόνο υπερβατικά. Πιστεύω, επίσης, ότι δεν ακολουθεί ανυπαρξία μετά τον θάνατο, παρά μια συνέχεια. Η ζωή είναι ένα μικρό διάλειμμα ενσάρκωσης από την αιώνιά μας ύπαρξη. Δεν αποκλείω δε και το ενδεχόμενο της μετενσάρκωσης. Θεωρώ ότι όλες οι θρησκείες διαθέτουν ψήγματα αλήθειας, αλλά δεν υπάρχει ο μοναδικός δρόμος και αποκλειστικότητα στην αλήθεια. Συμπαθώ ιδιαίτερα τον Βουδισμό, τον Νεοπλατωνισμό, αλλά και κάποιους Χριστιανούς διανοητές, όπως ο Αυγουστίνος.

*Να συμπληρώσω ότι αφορμή για το εν λόγω θέμα υπήρξε μια σκέψη του Imperium (του οποίου την οπτική θα εκτιμούσα δεόντως) να ανοιχτεί νήμα για τον Νεοπλατωνισμό. Ε, άνοιξα κάτι γενικότερο. Αυτά από εμένα :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ik_90 την 10 Απρ 2023, 22:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 10 Απρ 2023, 22:16

Μεγάλωσα με Χριστιανισμό, και τον πίστευα μέχρι κάποια ηλικία, χωρίς να το πολυσκέφτομαι, απλώς επειδή έτσι μου είχαν πει.

Στην εφηβεία μου και στις αρχές της ενήλικης ζωής μου, ολίσθαινα μεταξύ αθείας και μιας αόριστης πίστης σε κάποιο δημιουργό, ώσπου σταθεροποιήθηκα στην αθεία.

Λίγο πριν τα 30 μου, λόγω κάποιων ευτυχών συμπτώσεων στη ζωή μου, τις οποίες ερμήνευσα αφελώς ως θεικά σημάδια, άρχισα πάλι να πιστεύω αορίστως και να ψάχνομαι. Στο Χριστιανισμό παραλίγο να ξαναγυρίσω κάποια στιγμή σ'εκείνη τη φάση, αλλά δεν ξαναγύρισα, γιατί έπαθα μεγάλο κλονισμό όταν τον μελέτησα σε βάθος.
Περισσότερα γι αυτό εδώ...
Αυτό που με έκανε να μισήσω το Χριστιανισμό

Πριν κάνα δυο χρόνια, πέτυχα στο Youtube ένα αγγλόφωνο κανάλι με τίτλο Rationality Rules. Τα βίντεό του μου άνοιξαν τα μάτια. Από τότε είμαι πάλι άθεος, όχι επειδή το θέλω, αλλά επειδή πραγματικά πιστεύω ότι, είτε μας αρέσει είτε όχι, δεν έχουμε δημιουργό. Είμαστε εξελικτικά ατυχήματα καταδικασμένα σε αιώνιο θάνατο και αιώνια ανυπαρξία.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 10 Απρ 2023, 22:25

είμαι άθρησκος. δεν ξέρω αν υπάρχει θεός, αλλά αν υπάρχει και σε αυτόν οφείλεται η ύπαρξή μου και όσα τραβάω, θα ήθελα να του πω δυο κουβέντες. :xena:

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 10 Απρ 2023, 22:40

Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2023, 22:16
Πριν κάνα δυο χρόνια, πέτυχα στο Youtube ένα αγγλόφωνο κανάλι με τίτλο Rationality Rules. Τα βίντεό του μου άνοιξαν τα μάτια. Από τότε είμαι πάλι άθεος, όχι επειδή το θέλω, αλλά επειδή πραγματικά πιστεύω ότι, είτε μας αρέσει είτε όχι, δεν έχουμε δημιουργό. Είμαστε εξελικτικά ατυχήματα καταδικασμένα σε αιώνιο θάνατο και αιώνια ανυπαρξία.
Σεβαστό, απλώς πιστεύω ότι για να κατασταλάξεις κάπου, δεν αρκεί ένα κανάλι στο youtube, αλλά συνεχές ψάξιμο. Ακόμα και το να κατασταλάξεις που ανέφερα μάλλον είναι λάθος, καθώς τέτοια θέματα σε απασχολούν (τουλάχιστον εμένα) δια βίου. Οπότε είναι συνεχές το ψάξιμο, τόσο εσωτερικά (κυρίως εσωτερικά), όσο και εξωτερικά.
kongrosian έγραψε:
10 Απρ 2023, 22:25
είμαι άθρησκος. δεν ξέρω αν υπάρχει θεός, αλλά αν υπάρχει και σε αυτόν οφείλεται η ύπαρξή μου και όσα τραβάω, θα ήθελα να του πω δυο κουβέντες. :xena:
Εσύ τώρα, θίγεις ένα βαθιά φιλοσοφικό ερώτημα, το οποίο πάει κάπως έτσι: «αν υπάρχει Θεός, είναι δική του ή δική μου ευθύνη τα όσα περνάω στη ζωή;». Το συγκεκριμένο ερώτημα το θεωρώ καταρχήν λάθος, διότι προϋποθέτει μια ανθρωποκεντρική θεώρηση του Θεού. Όπως το βλέπω εγώ, αυτή η συμπαντική νοημοσύνη/διάνοια/όλον (πες την όπως θες) είναι κάτι υπερβατικό και άπειρο και οι δικές μας ζωές είναι κόκκοι των κόκκων της άμμου μπροστά του. Την ευθύνη της ζωή μας, οπότε, την έχουμε εμείς και αν ευθύνεται κάπου η υποτιθέμενη δημιουργός οντότητα, αυτή η «ευθύνη» είναι γενικότερη και πηγαίνει στον τρόπο που είμαστε κατασκευασμένοι σαν ανθρώπινο είδος.

Από την άλλη, αν δεν υπάρχει τίποτα, τότε... δεν υπάρχει κανένα νόημα. Κάτι τέτοιο μας είναι αρκετά τρομακτικό να το δεχτούμε οι άνθρωποι και, σε περίπτωση που ισχύει, το να βρίσκουμε νόημα στη ζωή μας είναι ένας συλλογικός τρόπος να την παλέψουμε. Όπως και να' χει, σου εύχομαι να περάσουν αυτά που τραβάς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ik_90 την 10 Απρ 2023, 23:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

giorgos mpekos
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 14 Οκτ 2020, 14:03

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos mpekos » 10 Απρ 2023, 23:04

δεν μπορούμε πραγματικα να γνωρίσουμε ποιες είναι
Οι θρησκευτικές μας. Πεποιθήσεις. Οι πεποιθήσεις αυτές τις έχουμε από τους γονείς μας και από άλλες διάφορες πηγές που δεν έχουμε καν καταλάβει.
μια θρησκευτική πηγή μπορεί να είναι ο χριστιανισμός μία άλλη θρησκευτική πηγή μπορεί να είναι ο μουσουλμανισμός ακόμα και αν
έχουμε βαφτιστεί χριστιανή από τη στιγμή που μια καταγωγή μας προέρχεται και από τη μουσουλμανική θρησκεια για παράδειγμα από τον έναν μας γονιό
Μια θρησκεία μπορεί να έχει διάφορες πεποιθήσεις με βασικότερη την αληθινή πίστη
που όμως δεν έχουμε χωρέσει στην ψυχή μας. Παρά μόνο εξωτερικά. Μια αληθινή πίστη μπορεί να Μας δίνει την ελπίδα όπως και μια όχι πλήρης αληθινή πίστη μπορεί να μας δίνει την ελπίδα αλλά τότε δεν μπορούμε να την χαρακτηρησουμε. ως θρησκευτική πεποίθηση
Μια θρησκεία μπορεί να μας Δώσει τη χαρα μεσο των γιορτών Και να περνάμε καλά με άλλους ανθρώπους και να προσευχόμαστε μαζί τους ακόμα και αν δεν είναι μια πλήρης θρησκευτική Πεποίθηση.
μια θρησκείας δεν έχουμε ακόμη καταλάβει ποια είναι και για ποιο λόγο θα ενοθουμε με το σύμπαν δεν εξήγησες ik 90.θα έχουμε αυτήν την ένωση επειδή είμαστε και εμείς το συμπαν αλλά αφού δεν είσαι σίγουρος πως είναι πεποίθηση . και αφού είμαστε ήδη στο συμπαν γιατί.χρειαζετε να ενωθούμε.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 10 Απρ 2023, 23:19

giorgos mpekos έγραψε:
10 Απρ 2023, 23:04
δεν εξήγησες ik 90.θα έχουμε αυτήν την ένωση επειδή είμαστε και εμείς το συμπαν αλλά αφού δεν είσαι σίγουρος πως είναι πεποίθηση . και αφού είμαστε ήδη στο συμπαν γιατί.χρειαζετε να ενωθούμε.
Δεν έχω να εξηγήσω κάτι επειδή αφενός τα όσα αναφέρω θεωρώ πως είναι υπερβατικά (έξω από την ανθρώπινη λογική) και αφετέρου είναι τα πιστεύω μου, τα οποία επ' ουδενί δεν επιχειρώ να περάσω στους άλλους, αλλά απλώς να τα εκφράσω και να ακούσω και τα πιστεύω των υπόλοιπων :)
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Απρ 2023, 23:25

Ως νοημων ανθρωπος δεν εχω καμια θρησκευτικη πεποιθηση
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Απρ 2023, 23:32

Η πίστη είναι αποτέλεσμα προϋποθέσεων και εξου πολλές, αν όχι τις περισσότερες φορές υπερτιμημένη. Άλλος πιστεύει πολύ, άλλος λίγο, άλλος καθόλου. Το ζητούμενο είναι πως φέρεσαι στους άλλους. Εκεί δεν υπάρχει ελαφρυντικό. Κι αλίμονο σε όποιον έχει γλυκαθεί στο μίσος.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Απρ 2023, 23:37

Εσωτερικές αναζητήσεις εν μέσω μ.εβδομαδας....πόσες φορές ακόμα...αυτά τα νήματα.

Είμαι άθεος 365 μέρες τον χρόνο.
Αλλά άμα λάχει και έχει καλό φαι σε κάνα πανηγύρι το καλοκαίρι πάω για...τον Άγιο πάνω απ όλα. :lol:

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 10 Απρ 2023, 23:47

taliban έγραψε:
10 Απρ 2023, 23:37
Είμαι άθεος 365 μέρες τον χρόνο.
Αλλά άμα λάχει και έχει καλό φαι σε κάνα πανηγύρι το καλοκαίρι πάω για...τον Άγιο πάνω απ όλα. :lol:
Καλά, όσο γι' αυτό... άθεοι, Χριστιανοί, άθρησκοι και αγνωστικιστές, νομίζω όλοι θα το ρημάξουμε το κατσικάκι την Ανάσταση :8)
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 10 Απρ 2023, 23:50

taliban έγραψε:
10 Απρ 2023, 23:37
Είμαι άθεος 365 μέρες τον χρόνο.
Και αν είναι δίσεκτο το έτος, τι είσαι εκείνη την μία παραπάνω μέρα;

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 11 Απρ 2023, 00:03

και κάποιους Χριστιανούς διανοητές, όπως ο Αυγουστίνος.
Ελπίζω μόνο να εννοείς τον Αυγουστίνο του Κάντερμπερυ και όχι της Ιππώνος... :smt077:smt077:smt077
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Απρ 2023, 00:29

Άθεος. Σταμάτησα να πιστεύω στην θρησκεία των γονιών μου προοδευτικά, από τα 5-6 ως τα 22-24 περίπου. Λέω περίπου γιατί δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα ότι στο εξής θα δηλώνω άθεος. Ήταν ένα αρκετά μεγάλο διάστημα που μάλλον δίσταζα να αποδεχτώ ότι είμαι άθεος, κατά πάσα πιθανότητα γιατί αυτή η λέξη και έννοια έχει πολύ αρνητική σημασία στα ελληνικά.
Καρολίνα έγραψε:
10 Απρ 2023, 23:50
taliban έγραψε:
10 Απρ 2023, 23:37
Είμαι άθεος 365 μέρες τον χρόνο.
Και αν είναι δίσεκτο το έτος, τι είσαι εκείνη την μία παραπάνω μέρα;
Προληπτικός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 11 Απρ 2023, 00:30

Δε θελω να επηρεάσω κανεναν αλλα αφου ρωτάς πιστεύω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει τίποτα και οι θρησκείες είναι κλασικό παράδειγμα της παραλογης φύσης του ανθρώπου. Η ψυχολογια του ανθρωπου δεν ειναι και ό,τι πιο ορθολογικά δομημένο υπάρχει εκεί έξω, σκέψου τα ζώδια, τα ζόμπι, τους βρυκόλακες, τα φαντάσματα, την τηλεπάθεια, την χαρτομαντεια, την καφεμαντεία, τα ταρω, τις Πυθιες, τα ματάκια που προστατεύουν από το κακό το μάτι, τα ξεματιασματα, τη μόρα, τους δαίμονες και τα ξωτικά, τις γοργόνες και τα τρολ, τα ελοχιμ, νεφελιμ, τα πνεύματα, καλά ή κακά, τους ιπτάμενους δίσκους και κυριολεκτικά εκατοντάδες αλλά πράγματα που ζουν ανάμεσά μας (κάμερα σε μένα)

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Ποιες είναι οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 11 Απρ 2023, 00:34

χριστιανος ορθοδοξος .

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών