Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;

Το δημοψήφισμα λήγει την 30 Απρ 2023, 11:37

Εκπληρώνω όλες τις υποχρεώσεις και τα τελετουργικά της θρησκείας (Απόλυτα Ευσεβής)
1
2%
Προσπαθώ να εκπληρώσω τις υποχρεώσεις και τα τελετουργικά της θρησκείας (Ασκούμενος Θρησκευόμενος)
6
11%
Πιστεύω σε υποχρεώσεις και τελετουργικά της θρησκείας αλλα δεν τα εκπληρώνω επαρκώς (Θρησκευόμενος,Μη Ασκούμενος)
17
31%
Δεν πιστεύω σε υποχρεώσεις και τελετουργικά της θρησκείας (Μη Θρησκευόμενος)
7
13%
Δεν πιστεύω στην θρησκεία γενικά (Άθεος)
20
36%
Δ/Ξ,Δ/Α
4
7%
 
Σύνολο ψήφων: 55

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27057
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Αύγ 2023, 21:53

lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:43
Nandros έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:35
lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:05


Εκ του πονηρού από μέρους σου η παραπάνω παράθεση των συγκεκριμένων χωρίων αν κατάλαβα καλα.
Στην ορθοδοξία και η καρδιά μας θέλουμε να ναι κοντά στον Θεο αλλά ΚΑΙ την παράδοση πρέπει να κρατάμε. Οι νεωτερισμοι αλλοιωνουν το πνεύμα και το γράμμα της ανατολικής ορθοδοξου του Χριστού εκκλησίας. Τα κείμενα τα μεταφρασμένα στη δημοτική για παράδειγμα πολλές φορές έχουν διαστρεβλώσεις. ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΑΡΧΑΙΑ ΟΙ ΝΕΟΙ που έχουν καλή προαιρεση και προέρχονται στο ναό. Οι υπόλοιποι ας μεινουν εξω από την κιβωτό που λεγεται Εκκλησία να τους καταποντισει ο νοητός κατακλυσμός.
Πες μας και για την παρθενία των γυναικών. :g030:
Τι θες να μάθεις για την παρθενία των γυναικών?
Να την επιβάλουμε ώστε να επιστρέψουμε στα χρηστά ήθη μήπως;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 06 Αύγ 2023, 21:53

lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:42
student έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:36
lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:05


Εκ του πονηρού από μέρους σου η παραπάνω παράθεση των συγκεκριμένων χωρίων αν κατάλαβα καλα.
Στην ορθοδοξία και η καρδιά μας θέλουμε να ναι κοντά στον Θεο αλλά ΚΑΙ την παράδοση πρέπει να κρατάμε. Οι νεωτερισμοι αλλοιωνουν το πνεύμα και το γράμμα της ανατολικής ορθοδοξου του Χριστού εκκλησίας. Τα κείμενα τα μεταφρασμένα στη δημοτική για παράδειγμα πολλές φορές έχουν διαστρεβλώσεις. ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΑΡΧΑΙΑ ΟΙ ΝΕΟΙ που έχουν καλή προαιρεση και προέρχονται στο ναό. Οι υπόλοιποι ας μεινουν εξω από την κιβωτό που λεγεται Εκκλησία να τους καταποντισει ο νοητός κατακλυσμός.
,

Δεν κατάλαβες καλά. Και καλό είναι, αν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο ευσεβή και πιστό όσο αυτοπαρουσιάζεσαι, πριν κατηγορήσεις και κατακρίνεις για "εκ του πονηρού" κίνητρα τον οποιονδήποτε, (πόσο μάλλον κάποιον ενδεχομένως ευλαβή χριστιανό που εσύ ο ίδιος κάλεσες να συνεισφέρει τη γνώμη του), να δαγκώνεις τη γλώσσα/δάχτυλό σου.

ΥΓ. Εκτός αν σαν ευλαβείς χριστιανούς λογίζεις μόνο αυτούς που έρχονται να επικροτήσουν και να σιγοντάρουν τη δημόσια κατάκρισή σου προς ιεράρχες της Ορθοδοξίας. Λες και όχι μόνο η Παράδοση της Ορθοδοξίας αλλά και η ίδια η Αγία Γραφή δεν έχουν αποφανθεί για το θέμα.
Κατ αρχήν δεν εχω μεγαλη ιδέα γισ τον εαυτό μου. Και εξηγησε μου τι δεν καταλαβα. Μου παρέθεσες χωρία οπου οι Φαρισαίοι κατηγορούν τους μαθητές οτι δεν κραταν τη παραδοση και μετά κατακρινονται σπο τον κυριο οτι είναι των τυπων μονο και η καρδια τους ειναι μακριά απο Αυτον. Σα να μου την λες δηλαδή πως είμαι και γω μονο των τυπων. Αν καταλαβα κάτι λάθος διορθωσε με και θα αναιρεσω το εκ του πονηρου που σου γραψα.
Και μη λες ιεράρχες αλλα πες Ο ιεράρχης του Βόλου γιατί το φαινόμενο δεν το χω δει πουθενα αλλού να διαβάζουν στη δημοτική τα αναγνώσματα.

Δεν μου χρειάζεται να αναιρέσεις τίποτα. Δεν είσαι εσύ αυτός που η κατάκρισή του τελικά μετράει.
Ό,τι κατάλαβες κατάλαβες...
Όταν έρθει η ώρα να δώσουμε λόγο, και εσύ θα κριθείς για τις όποιες κατηγορίες σου δεν αναιρέθηκαν, (και ως προς εμένα και ως προς Τον αρχιερέα του Βόλου), και εγώ για το τί σου είπα!

Καλό ξημέρωμα εν Χριστώ Ιησού!
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3736
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 06 Αύγ 2023, 22:12

student έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:53
lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:42
student έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:36
,

Δεν κατάλαβες καλά. Και καλό είναι, αν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο ευσεβή και πιστό όσο αυτοπαρουσιάζεσαι, πριν κατηγορήσεις και κατακρίνεις για "εκ του πονηρού" κίνητρα τον οποιονδήποτε, (πόσο μάλλον κάποιον ενδεχομένως ευλαβή χριστιανό που εσύ ο ίδιος κάλεσες να συνεισφέρει τη γνώμη του), να δαγκώνεις τη γλώσσα/δάχτυλό σου.

ΥΓ. Εκτός αν σαν ευλαβείς χριστιανούς λογίζεις μόνο αυτούς που έρχονται να επικροτήσουν και να σιγοντάρουν τη δημόσια κατάκρισή σου προς ιεράρχες της Ορθοδοξίας. Λες και όχι μόνο η Παράδοση της Ορθοδοξίας αλλά και η ίδια η Αγία Γραφή δεν έχουν αποφανθεί για το θέμα.
Κατ αρχήν δεν εχω μεγαλη ιδέα γισ τον εαυτό μου. Και εξηγησε μου τι δεν καταλαβα. Μου παρέθεσες χωρία οπου οι Φαρισαίοι κατηγορούν τους μαθητές οτι δεν κραταν τη παραδοση και μετά κατακρινονται σπο τον κυριο οτι είναι των τυπων μονο και η καρδια τους ειναι μακριά απο Αυτον. Σα να μου την λες δηλαδή πως είμαι και γω μονο των τυπων. Αν καταλαβα κάτι λάθος διορθωσε με και θα αναιρεσω το εκ του πονηρου που σου γραψα.
Και μη λες ιεράρχες αλλα πες Ο ιεράρχης του Βόλου γιατί το φαινόμενο δεν το χω δει πουθενα αλλού να διαβάζουν στη δημοτική τα αναγνώσματα.

Δεν μου χρειάζεται να αναιρέσεις τίποτα. Δεν είσαι εσύ αυτός που η κατάκρισή του τελικά μετράει.
Ό,τι κατάλαβες κατάλαβες...
Όταν έρθει η ώρα να δώσουμε λόγο, και εσύ θα κριθείς για τις όποιες κατηγορίες σου δεν αναιρέθηκαν, (και ως προς εμένα και ως προς Τον αρχιερέα του Βόλου), και εγώ για το τί σου είπα!

Καλό ξημέρωμα εν Χριστώ Ιησού!
Εγώ κάνω πίσω λέγοντας αν κατάλαβα κάτι λάθος διόρθωσε με κι εσύ λες οτι καταλαβα, κατάλαβα.
Ας κάνει κρίση ο Κύριος. Καλο ξημέρωμα.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3736
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 06 Αύγ 2023, 22:14

Nandros έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:53
lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:43
Nandros έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:35

Πες μας και για την παρθενία των γυναικών. :g030:
Τι θες να μάθεις για την παρθενία των γυναικών?
Να την επιβάλουμε ώστε να επιστρέψουμε στα χρηστά ήθη μήπως;
.
Εγώ θα σε ρωτήσω το άλλο. Αυτό το πράμα που γίνεται τωρα με τις μοιχειες, τα διαζυγια, τις εκτρωσεις, τις πολλές εναλλαγές ερωτικων συντρόφων πριν το γαμο, κτλ κτλ, το εγκρινεις σαν νανδρος? Το βρίσκεις φυσιολογικό?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27057
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Αύγ 2023, 14:51

lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:14
Nandros έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:53
lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:43

Τι θες να μάθεις για την παρθενία των γυναικών?
Να την επιβάλουμε ώστε να επιστρέψουμε στα χρηστά ήθη μήπως;
.
Εγώ θα σε ρωτήσω το άλλο. Αυτό το πράμα που γίνεται τωρα με τις μοιχειες, τα διαζυγια, τις εκτρωσεις, τις πολλές εναλλαγές ερωτικων συντρόφων πριν το γαμο, κτλ κτλ, το εγκρινεις σαν νανδρος? Το βρίσκεις φυσιολογικό?
Φυσιολογικότατο. Αν εσύ ανήκεις στο Μεσαίωνα δεν ανήκουμε και εμείς οι υπόλοιποι.
Και ποιος είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος που θα αποφασίσεις για το τί κάνουν οι άλλοι/ες με τα πέη/αιδοία/κώλους τους;
Ποιος σου έδωσε δικαίωμα ακόμα και να ασχολείσαι;
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει μέσα στα πλαίσια του Νόμου και οι υπόλοιποι το βουλώνουμε.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3736
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 07 Αύγ 2023, 15:39

Nandros έγραψε:
07 Αύγ 2023, 14:51
lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:14
Nandros έγραψε:
06 Αύγ 2023, 21:53

Να την επιβάλουμε ώστε να επιστρέψουμε στα χρηστά ήθη μήπως;
.
Εγώ θα σε ρωτήσω το άλλο. Αυτό το πράμα που γίνεται τωρα με τις μοιχειες, τα διαζυγια, τις εκτρωσεις, τις πολλές εναλλαγές ερωτικων συντρόφων πριν το γαμο, κτλ κτλ, το εγκρινεις σαν νανδρος? Το βρίσκεις φυσιολογικό?
Φυσιολογικότατο. Αν εσύ ανήκεις στο Μεσαίωνα δεν ανήκουμε και εμείς οι υπόλοιποι.
Και ποιος είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος που θα αποφασίσεις για το τί κάνουν οι άλλοι/ες με τα πέη/αιδοία/κώλους τους;
Ποιος σου έδωσε δικαίωμα ακόμα και να ασχολείσαι;
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει μέσα στα πλαίσια του Νόμου και οι υπόλοιποι το βουλώνουμε.
.
Δε καταλαβα. Δεν θα μου κανεις εσυ υποδειξεις με τι θα ασχολουμαι και με τι οχι, την στιγμη που εσυ ασχολεισαι με τα παντσ εδω μεσα κι εχεις φαει και ποσα μπαν για αναρμοστη συμπεριφορα.
Χεσε παραπερα ρε.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27057
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Αύγ 2023, 16:13

lonelyrider έγραψε:
07 Αύγ 2023, 15:39
Nandros έγραψε:
07 Αύγ 2023, 14:51
lonelyrider έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:14


Εγώ θα σε ρωτήσω το άλλο. Αυτό το πράμα που γίνεται τωρα με τις μοιχειες, τα διαζυγια, τις εκτρωσεις, τις πολλές εναλλαγές ερωτικων συντρόφων πριν το γαμο, κτλ κτλ, το εγκρινεις σαν νανδρος? Το βρίσκεις φυσιολογικό?
Φυσιολογικότατο. Αν εσύ ανήκεις στο Μεσαίωνα δεν ανήκουμε και εμείς οι υπόλοιποι.
Και ποιος είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος που θα αποφασίσεις για το τί κάνουν οι άλλοι/ες με τα πέη/αιδοία/κώλους τους;
Ποιος σου έδωσε δικαίωμα ακόμα και να ασχολείσαι;
Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει μέσα στα πλαίσια του Νόμου και οι υπόλοιποι το βουλώνουμε.
.
Δε καταλαβα. Δεν θα μου κανεις εσυ υποδειξεις με τι θα ασχολουμαι και με τι οχι, την στιγμη που εσυ ασχολεισαι με τα παντσ εδω μεσα κι εχεις φαει και ποσα μπαν για αναρμοστη συμπεριφορα.
Χεσε παραπερα ρε.
Δεν έχω πρόβλημα με τα μπαν. Δεν είμαι επαγγελματίας προπαγανδιστής, πολιτικός ή θρησκευτικός σαν ελόγου σου που το παίζετε παναγίες, αφού να φάτε μπαν πάει το μεροκάματο.

Οκ ρε χριστιανοταλιμπάνε, μπορείς να ασχολείσαι άλλα να ξέρεις όλοι ΧΕΖΟΥΝ τις χριστιανοταλιμπανιστικές απόψεις σου, πλην των υπολοίπων χριστιανοταλιμπάνων.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9068
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ποιος είναι ο βαθμός θρησκευτικής ευσέβειας σας;Μια ασυνήθιστη δημοσκόπηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 07 Αύγ 2023, 16:27

Για το τι είναι μεσαίωνας και τι όχι καλύτερα να έχουμε την δικιά μας γνώμη
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών