✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6986
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 15 Απρ 2023, 15:13

nik_killthemall έγραψε:
15 Απρ 2023, 13:14
Parrot έγραψε:
15 Απρ 2023, 12:10
nik_killthemall έγραψε:
14 Απρ 2023, 20:31
Μικρή εως ελάχιστη σημασία έχει λοιπον το τι ήταν. Μεγάλη σημασία έχει πως ό,τι κι αν ήταν παραχώρησε τη θέση του στην αφάνεια με την κυριολεκτική έννοια της λέξης, οπότε η όποια ιστορία του χρησιμοποιήθηκε - φτιάχτηκε από κάθε καρυδιάς καρυδι εξυπηρετώντας πολιτική, εξουσίες, δύναμη και πολύ πλούτο.
Όπως θα συνέβαινε δηλ. με τη μνήμη κάθε νεκρού ο οποίος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τους επόμενους κατα όπως θέλουν οι επόμενοι.
Σε τί θα εξυπηρετούσε η δημιουργία μιας νέας θρησκείας..; Δεν είχαν ήδη άλλες χίλιες δυο θρησκείες στην αυτοκρατορία να παίξουν μπάλα..;
Οι αυτόπτες μάρτυρες του Χριστού διώχθηκαν, φυλακίστηκαν, βασανίστηκαν, θανατώθηκαν, οι πιστοί ακόλουθοι το ίδιο, μέχρι να πάψουν όλα αυτά και να αναγνωριστεί ο Χριστιανισμός απ' το κράτος 300 χρόνια μετά τον Χριστό..
Επίσης, όλες οι προσπάθειες παραχάραξης του Χριστιανισμού και της διδασκαλίας του Χριστού, κατέπεσαν όλες στο κενό και αποκαλύφθηκαν (γνωστικά κείμενα, μιθραϊστές, αριανιστές κλπ)..
Περίεργο το πώς μια τέτοια "φτιαγμένη θρησκεία" άντεξε τόσες επιθέσεις..
Το ερώτημα με το οποιο ξεκινας είναι ατοπο, η απαντηση ειναι : σε ο,τι εξυπηρετουσαν οι 1002 θρησκειες που ηδη υπηρχαν όπως γραφεις.
Ατοπο ειναι και αυτο που λες στη συνεχεια, το οτι καποιος διωκεται βασανιζεται και θανατωνεται για τις ιερες του ιδεες, δεν αποτελει τεκμηριο για το οτι οι ιερες ιδεες ειναι αληθινες ή δίκαιες, βριθει η ιστορια απο τετοιες περιπτωσεις ανθρωπων που εδωσαν τη ζωη τους για τις ιδεες τους αλλα οι ιδεες τους δεν ηταν ουτε αληθινες ουτε σωστες ! Αρα ΔΕΝ θα πρεπει να υπαρχει αυτος ο συσχετισμος.
Γράφεις ότι:

"οπότε η όποια ιστορία του χρησιμοποιήθηκε - φτιάχτηκε από κάθε καρυδιάς καρυδι εξυπηρετώντας πολιτική, εξουσίες, δύναμη και πολύ πλούτο.",

κι εγώ ρωτάω: σε τί θα εξυπηρετούσε μια θρησκεία απ' την αρχή και πώς γίνεται μια τέτοια προσπάθεια να εξαπολύει σκληρές διώξεις στους οπαδούς και πώς γίνεται αυτή η προσπάθεια να "τρώει" ένα σωρό ειδών επιθέσεις και να επιβιώνει ατόφια..;

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7298
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 15 Απρ 2023, 15:51

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:39
Εάν εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ πάω στους συμπατριώτες μου στο χωριό και τους πω κάτι εξωφρενικό πχ ότι ... είμαι ο Υιος του Θεού ο Μονογενής ως Ιησους η ότι ειμαι ο τελευταίος προφήτης του Θεού ως Μωαμεθ , δεν θα με πιστέψει ούτε ή μάνα μου και οι συγγενείς μου θα με περάσουν για τρελό
Αν όμως κάποιοι κερδίζουν από αυτή μου την ιδιότητα (τρελός αυτός αλλά ...μας φέρνει κέρδη κλπ ) θα με λανσάρουν ως νέα θρησκεία που υα μπορούν να την επιβάλουν στους άλλους .


Όλοι οι φτωχοί και πεινασμένοι που είχαν ακολουθήσει τον Ιησου ή τον Μωαμεθ ή στην σημερινή εποχή τον Λενιν ή και τον Αδολφο...
στην ΜΑΣΑ είχαν το μυαλό τους .
Πας καλά;

να κερδισουν υλικό τι; κοντά τριακόσια χρονια τους Χριστιανους τους εδίωκαν, τους πέταγαν στα λιοντάρια και τους εκτελούσαν εάν δεν προσκυνούσαν τα είδωλα.

Επιπλέον πριν και μετά τον Χριστό υπήρξαν απατεώνες που ισχυριστηκαν πως ηταν ο Μεσσίας που περιμεναν οι Ιουδαίοι και που θα τους οδηγούσε στην αποτίναξη του ρωμαικού ζυγού. Κανείς απο αυτους δεν ισχυρίστηκε πως ήταν Υιος του Θεου, απ'οσο ξέρω, και επιπλέον μετά τον θανατό τους οι ακολουθοι τους διαλύθηκαν.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 15 Απρ 2023, 21:29

Parrot έγραψε:
15 Απρ 2023, 15:13
nik_killthemall έγραψε:
15 Απρ 2023, 13:14
Parrot έγραψε:
15 Απρ 2023, 12:10


Σε τί θα εξυπηρετούσε η δημιουργία μιας νέας θρησκείας..; Δεν είχαν ήδη άλλες χίλιες δυο θρησκείες στην αυτοκρατορία να παίξουν μπάλα..;
Οι αυτόπτες μάρτυρες του Χριστού διώχθηκαν, φυλακίστηκαν, βασανίστηκαν, θανατώθηκαν, οι πιστοί ακόλουθοι το ίδιο, μέχρι να πάψουν όλα αυτά και να αναγνωριστεί ο Χριστιανισμός απ' το κράτος 300 χρόνια μετά τον Χριστό..
Επίσης, όλες οι προσπάθειες παραχάραξης του Χριστιανισμού και της διδασκαλίας του Χριστού, κατέπεσαν όλες στο κενό και αποκαλύφθηκαν (γνωστικά κείμενα, μιθραϊστές, αριανιστές κλπ)..
Περίεργο το πώς μια τέτοια "φτιαγμένη θρησκεία" άντεξε τόσες επιθέσεις..
Το ερώτημα με το οποιο ξεκινας είναι ατοπο, η απαντηση ειναι : σε ο,τι εξυπηρετουσαν οι 1002 θρησκειες που ηδη υπηρχαν όπως γραφεις.
Ατοπο ειναι και αυτο που λες στη συνεχεια, το οτι καποιος διωκεται βασανιζεται και θανατωνεται για τις ιερες του ιδεες, δεν αποτελει τεκμηριο για το οτι οι ιερες ιδεες ειναι αληθινες ή δίκαιες, βριθει η ιστορια απο τετοιες περιπτωσεις ανθρωπων που εδωσαν τη ζωη τους για τις ιδεες τους αλλα οι ιδεες τους δεν ηταν ουτε αληθινες ουτε σωστες ! Αρα ΔΕΝ θα πρεπει να υπαρχει αυτος ο συσχετισμος.
Γράφεις ότι:

"οπότε η όποια ιστορία του χρησιμοποιήθηκε - φτιάχτηκε από κάθε καρυδιάς καρυδι εξυπηρετώντας πολιτική, εξουσίες, δύναμη και πολύ πλούτο.",

κι εγώ ρωτάω: σε τί θα εξυπηρετούσε μια θρησκεία απ' την αρχή και πώς γίνεται μια τέτοια προσπάθεια να εξαπολύει σκληρές διώξεις στους οπαδούς και πώς γίνεται αυτή η προσπάθεια να "τρώει" ένα σωρό ειδών επιθέσεις και να επιβιώνει ατόφια..;
απάντησα σε όλα αλλα τα προσπερασες δεν εχει νοημα να τα ξαναπω ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών