✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 14 Απρ 2023, 16:24

Scouser έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:20
βοθρατζης έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:09
ο χριστιανισμός είναι θρησκεία αγάπης , ο κομουνισμός είναι πολιτική θεωρία μίσους και εξόντωσης των πλουσίων
δεν νομίζω ότι ταυτίζονται
Σε ό,τι αφορά στην ισότητα, σαφώς και ταυτίζονται.

Το κατά πόσον, μία θρησκευτική ή πολιτική πεποίθηση/ιδεολογία μπορεί να καταλήξει στο μίσος και την εξόντωση των "αντιδραστικών", είναι τελείως άλλο θέμα.
Ισότητα έναντι του Θεού και στη Βασιλεία των Ουρανών. Με τα ίδια κριτήρια που θα κριθεί από τον Θεό ο τελευταίος ζητιάνος στη Βομβάη, θα κριθεί και ο Ρούπερτ Μέρντοχ. Ο Χριστός προέτρεψε τον πλούσιο νέο να δώσει όλη του την περιουσία στους φτωχούς και να τον ακολουθήσει διότι πίστευε ότι τα χρήματά του θα στέκονταν εμπόδιο στη δική του σωτηρία, όχι γιατί ήθελε να ανατρέψει το ''άδικο'' κοινωνικό στάτους κβο. Σε κανένα σημείο ο χριστιανισμός δεν προτρέπει σε εξόντωση των πλουσίων, βίαιη αναδιανομή του πλούτου κτλ. Αυτά είναι τελείως δομικές διαφορές σε σχέση με τον κομμουνισμό.
Σωστό point.

Δεν περιέχει ο Χριστιανισμός το στοιχείο του εξαναγγασμού που περιέχει ο Κομμουνισμός.

Αρά αν και ο στόχος μπορεί επιφανειακά να μοιάζει, ο δρομος προς αυτόν είναι η μέρα με την νύχτα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 16:25

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:20
Και επειδή την ανθρώπινη ιστορία την γράφει πάντοτε το ... στομάχι, πίσω από κάθε ανθρώπινη ιδεολογία η θρησκεία έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτό ...
Το στομάχι έχει να κάνει με την πολιτική και όχι την θρησκεία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:20
Και επειδή την ανθρώπινη ιστορία την γράφει πάντοτε το ... στομάχι, πίσω από κάθε ανθρώπινη ιδεολογία η θρησκεία έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτό ...
Το στομάχι έχει να κάνει με την πολιτική και όχι την θρησκεία.
Ή θρησκεία δεν είναι τίποτε άλλο παρά ή κολακεία κσι δωροδοκία υπερφυσικών θεϊκών οντοτήτων προκειμένου να μας ευνοήσουν και να μην μας τιμωρήσουν με το να μας έχουν καλά και να μας χαρίζουν τα πλούτη του Αβρααμ Ισσακ Ιακωβ ..και να μας βοηθούν στο να νικήσουμε τους εχθρούς μας

Α και να μην ...καιγομαστε στις φλόγες της κολάσεως όταν πεθάνουμε

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 16:31

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:20
Και επειδή την ανθρώπινη ιστορία την γράφει πάντοτε το ... στομάχι, πίσω από κάθε ανθρώπινη ιδεολογία η θρησκεία έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτό ...
Το στομάχι έχει να κάνει με την πολιτική και όχι την θρησκεία.
Ή θρησκεία δεν είναι τίποτε άλλο παρά ή κολακεία κσι δωροδοκία υπερφυσικών θεϊκών οντοτήτων προκειμένου να μας ευνοήσουν και να μην μας τιμωρήσουν με το να μας έχουν καλά και να μας χαρίζουν τα πλούτη του Αβρααμ Ισσακ Ιακωβ ..και να μας βοηθούν στο να νικήσουμε τους εχθρούς μας

Α και να μην ...καιγομαστε στις φλόγες της κολάσεως όταν πεθάνουμε
Ρε συ Αινειάν, ειλικρινά βαρέθηκα το ίδιο ποίημα σου σε κάθε θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 14 Απρ 2023, 16:32

ik_90 έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:33
Οι "εγώ γιατί δεν πρόλαβα να γίνω μπούμερ...εεεεε; :011: " επιχειρούν μονίμως επελάσεις.

Πηγή: πχόρουμ και όχι μόνον.
Νομίζω η Καραμελίτσα είναι μεγάλης ηλικίας που το παίζει generation z και έχει μάθει εκφράσεις που (νομίζει ότι) λέει η νεολαία (τύπου μπούμερ, ίου κ.λπ.)... έχει πλάκα το θέαμα, πάντως :smt005:
Απ την πρώτη στιγμή που "την" είδα (σε εκείνο το τρολάρισμα για την Kylie) ήμουν σίγουρος οτι είναι μπάρμπας 55αρης απ τον νομό Ηλειας.

Πρόσεξε πώς, με μια μικρή μόνο αλλαγή φύλου, το
"Καλα, ρε Μητσο" γίνεται
... "Καραμελίτσα"

(Καλή Ανάσταση, BTW, τσαπερδώνα)
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:20
Και επειδή την ανθρώπινη ιστορία την γράφει πάντοτε το ... στομάχι, πίσω από κάθε ανθρώπινη ιδεολογία η θρησκεία έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτό ...
Το στομάχι έχει να κάνει με την πολιτική και όχι την θρησκεία.
..συν του ότι ή θρησκεία με την πολιτική πηγαίνουν πάντοτε μαζί από την αρχή της ιστορίας της ανθρωπότητας
Ότι είναι θρησκευτικώς ορθό είναι και πολιτικά ορθό και το αντίστροφο (ο θεός στην ανθρώπινη ιστορία είναι με τότε νικητές)

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 14 Απρ 2023, 16:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:33
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Απρ 2023, 14:19
Ακραία αναχρονιστικό. Η έννοια του κοινωνικού επαναστάτη χωρίς θρησκευτικές ή εθνικές αναφορές είναι νεωτερική.

Προφανώς είχε κοινωνική διάσταση το κήρυγμα του Ιησού, αλλά αυτό εκπλήσσει μόνο ανθρώπους που παίρνουν σοβαρά το αφήγημα ότι η θρησκεία είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα προσωπικής πίστης και όχι κοινωνικής παρέμβασης.

Και πηγές: Κορδάτος, Ζωγράφου. Ίου, οι μπούμερς ξανάρχονται.
Οι "εγώ γιατί δεν πρόλαβα να γίνω μπούμερ...εεεεε; :011: " επιχειρούν μονίμως επελάσεις.

Πηγή: πχόρουμ και όχι μόνον.
E, όταν λέω ότι τα μπουμεροαναγνώσματα δεν είναι ακριβώς ποιότητα, χλωμό να το πεις ως φθόνο των μπούμερς, όσο και να θες.
Z

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:31
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:25


Το στομάχι έχει να κάνει με την πολιτική και όχι την θρησκεία.
Ή θρησκεία δεν είναι τίποτε άλλο παρά ή κολακεία κσι δωροδοκία υπερφυσικών θεϊκών οντοτήτων προκειμένου να μας ευνοήσουν και να μην μας τιμωρήσουν με το να μας έχουν καλά και να μας χαρίζουν τα πλούτη του Αβρααμ Ισσακ Ιακωβ ..και να μας βοηθούν στο να νικήσουμε τους εχθρούς μας

Α και να μην ...καιγομαστε στις φλόγες της κολάσεως όταν πεθάνουμε
Ρε συ Αινειάν, ειλικρινά βαρέθηκα το ίδιο ποίημα σου σε κάθε θέμα.
Χώνεψε το ..τόσο ή θρησκεία όσο και ή πολιτική έχουν σχέση με το φαγητό !!!
(Υπέρ εφορείας των καρπών της γης κλπ κλπ κλπ ) :003:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 16:39

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:20
Και επειδή την ανθρώπινη ιστορία την γράφει πάντοτε το ... στομάχι, πίσω από κάθε ανθρώπινη ιδεολογία η θρησκεία έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτό ...
Το στομάχι έχει να κάνει με την πολιτική και όχι την θρησκεία.
..συν του ότι ή θρησκεία με την πολιτική πηγαίνουν πάντοτε μαζί από την αρχή της ιστορίας της ανθρωπότητας
Ότι είναι θρησκευτικώς ορθό είναι και πολιτικά ορθό και το αντίστροφο (ο θεός στην ανθρώπινη ιστορία είναι με τότε νικητές)
Ε, αυτό ακριβώς λέω. Ότι οι όποιες σφαγές ή εκκαθαρίσεις γίνονται μόνον με πολιτικές και όχι θρησκευτικές επιταγές.

Όποιος θρησκευτικός επαναστάτης επιχειρήσει σφαγή ή κάψιμο άνευ πολιτικής βούλησης ή ανοχής, θα τον φάει η μαρμάγκα.

Τα υπόλοιπα ηρωΪκά, είναι να' χουμε να λέμε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:39

Εάν εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ πάω στους συμπατριώτες μου στο χωριό και τους πω κάτι εξωφρενικό πχ ότι ... είμαι ο Υιος του Θεού ο Μονογενής ως Ιησους η ότι ειμαι ο τελευταίος προφήτης του Θεού ως Μωαμεθ , δεν θα με πιστέψει ούτε ή μάνα μου και οι συγγενείς μου θα με περάσουν για τρελό
Αν όμως κάποιοι κερδίζουν από αυτή μου την ιδιότητα (τρελός αυτός αλλά ...μας φέρνει κέρδη κλπ ) θα με λανσάρουν ως νέα θρησκεία που υα μπορούν να την επιβάλουν στους άλλους .


Όλοι οι φτωχοί και πεινασμένοι που είχαν ακολουθήσει τον Ιησου ή τον Μωαμεθ ή στην σημερινή εποχή τον Λενιν ή και τον Αδολφο...
στην ΜΑΣΑ είχαν το μυαλό τους .

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:39
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:25


Το στομάχι έχει να κάνει με την πολιτική και όχι την θρησκεία.
..συν του ότι ή θρησκεία με την πολιτική πηγαίνουν πάντοτε μαζί από την αρχή της ιστορίας της ανθρωπότητας
Ότι είναι θρησκευτικώς ορθό είναι και πολιτικά ορθό και το αντίστροφο (ο θεός στην ανθρώπινη ιστορία είναι με τότε νικητές)
Ε, αυτό ακριβώς λέω. Ότι οι όποιες σφαγές ή εκκαθαρίσεις γίνονται μόνον με πολιτικές και όχι θρησκευτικές επιταγές.

Όποιος θρησκευτικός επαναστάτης επιχειρήσει σφαγή ή κάψιμο άνευ πολιτικής βούλησης ή ανοχής, θα τον φάει η μαρμάγκα.

Τα υπόλοιπα ηρωΪκά, είναι να' χουμε να λέμε.
Μην διαχωρίζεις την θρησκεία απο την πολιτική έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 14 Απρ 2023, 16:41

Imperium έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:32
Απ την πρώτη στιγμή που "την" είδα (σε εκείνο το τρολάρισμα για την Kylie) ήμουν σίγουρος οτι είναι μπάρμπας 55αρης απ τον νομό Ηλειας.

Πρόσεξε πώς, με μια μικρή μόνο αλλαγή φύλου, το
"Καλα, ρε Μητσο" γίνεται
... "Καραμελίτσα"
:smt005::smt005::smt005:
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:42

Και επειδή το θέμα ξεκίνησε με το εάν ο Ιησους ήταν κοινωνικός επαναστάτης, θα προσθέσω ότι και ο Μωαμεθ κοινωνικός επαναστάτης ήταν
Και ο βουδισμός είχε σχέση με κοινωνική επανάσταση

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 14 Απρ 2023, 16:44

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:39
Εάν εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ πάω στους συμπατριώτες μου στο χωριό και τους πω κάτι εξωφρενικό πχ ότι ... είμαι ο Υιος του Θεού ο Μονογενής ως Ιησους η ότι ειμαι ο τελευταίος προφήτης του Θεού ως Μωαμεθ , δεν θα με πιστέψει ούτε ή μάνα μου και οι συγγενείς μου θα με περάσουν για τρελό
Αν όμως κάποιοι κερδίζουν από αυτή μου την ιδιότητα (τρελός αυτός αλλά ...μας φέρνει κέρδη κλπ ) θα με λανσάρουν ως νέα θρησκεία που υα μπορούν να την επιβάλουν στους άλλους .


Όλοι οι φτωχοί και πεινασμένοι που είχαν ακολουθήσει τον Ιησου ή τον Μωαμεθ ή στην σημερινή εποχή τον Λενιν ή και τον Αδολφο...
στην ΜΑΣΑ είχαν το μυαλό τους .
Βέβαια. Ειδικά αυτοί που ακολούθησαν τον Ιησού, πέρασαν ζωή χαρισάμενη στην εποχή τους. Πλούτη, δόξα και καλοπέραση με το τσουβάλι. Για να μην αναφέρουμε τον ίδιο τον Ιησού, μιλάμε για ζωάρα που θα έκανε τον Νταν Μπιλζέριαν να σκάσει από τη ζήλια του:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:47

Scouser έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:44
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:39
Εάν εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ πάω στους συμπατριώτες μου στο χωριό και τους πω κάτι εξωφρενικό πχ ότι ... είμαι ο Υιος του Θεού ο Μονογενής ως Ιησους η ότι ειμαι ο τελευταίος προφήτης του Θεού ως Μωαμεθ , δεν θα με πιστέψει ούτε ή μάνα μου και οι συγγενείς μου θα με περάσουν για τρελό
Αν όμως κάποιοι κερδίζουν από αυτή μου την ιδιότητα (τρελός αυτός αλλά ...μας φέρνει κέρδη κλπ ) θα με λανσάρουν ως νέα θρησκεία που υα μπορούν να την επιβάλουν στους άλλους .


Όλοι οι φτωχοί και πεινασμένοι που είχαν ακολουθήσει τον Ιησου ή τον Μωαμεθ ή στην σημερινή εποχή τον Λενιν ή και τον Αδολφο...
στην ΜΑΣΑ είχαν το μυαλό τους .
Βέβαια. Ειδικά αυτοί που ακολούθησαν τον Ιησού, πέρασαν ζωή χαρισάμενη στην εποχή τους. Πλούτη, δόξα και καλοπέραση με το τσουβάλι. Για να μην αναφέρουμε τον ίδιο τον Ιησού, μιλάμε για ζωάρα που θα έκανε τον Νταν Μπιλζέριαν να σκάσει από τη ζήλια του:
Επεδίωκαν την μάσα
Το ότι αρχικά δεν τους έκατσε αυτό δεν αλλάζει τα πράγματα
Ούτε που όταν κυριάρχησε ο χριστιανισμός ή μάσα μετατεθηκε στην ...άλλη ζωή στην βασιλεία των ουρανών...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών