✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 14 Απρ 2023, 16:49

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:47
Scouser έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:44
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:39
Εάν εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ πάω στους συμπατριώτες μου στο χωριό και τους πω κάτι εξωφρενικό πχ ότι ... είμαι ο Υιος του Θεού ο Μονογενής ως Ιησους η ότι ειμαι ο τελευταίος προφήτης του Θεού ως Μωαμεθ , δεν θα με πιστέψει ούτε ή μάνα μου και οι συγγενείς μου θα με περάσουν για τρελό
Αν όμως κάποιοι κερδίζουν από αυτή μου την ιδιότητα (τρελός αυτός αλλά ...μας φέρνει κέρδη κλπ ) θα με λανσάρουν ως νέα θρησκεία που υα μπορούν να την επιβάλουν στους άλλους .


Όλοι οι φτωχοί και πεινασμένοι που είχαν ακολουθήσει τον Ιησου ή τον Μωαμεθ ή στην σημερινή εποχή τον Λενιν ή και τον Αδολφο...
στην ΜΑΣΑ είχαν το μυαλό τους .
Βέβαια. Ειδικά αυτοί που ακολούθησαν τον Ιησού, πέρασαν ζωή χαρισάμενη στην εποχή τους. Πλούτη, δόξα και καλοπέραση με το τσουβάλι. Για να μην αναφέρουμε τον ίδιο τον Ιησού, μιλάμε για ζωάρα που θα έκανε τον Νταν Μπιλζέριαν να σκάσει από τη ζήλια του:
Επεδίωκαν την μάσα
Το ότι αρχικά δεν τους έκατσε αυτό δεν αλλάζει τα πράγματα
Ούτε που όταν κυριάρχησε ο χριστιανισμός ή μάσα μετατεθηκε στην ...άλλη ζωή στην βασιλεία των ουρανών...
Είναι εντυπωσιακό το πόσο επιφανειακή και ρηχή αντίληψη περί ζωής έχεις.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 16:50

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:39
Εάν εγώ ο ΑΙΝΕΙΑΝ πάω στους συμπατριώτες μου στο χωριό και τους πω κάτι εξωφρενικό πχ ότι ... είμαι ο Υιος του Θεού ο Μονογενής ως Ιησους η ότι ειμαι ο τελευταίος προφήτης του Θεού ως Μωαμεθ , δεν θα με πιστέψει ούτε ή μάνα μου και οι συγγενείς μου θα με περάσουν για τρελό
Αν όμως κάποιοι κερδίζουν από αυτή μου την ιδιότητα (τρελός αυτός αλλά ...μας φέρνει κέρδη κλπ ) θα με λανσάρουν ως νέα θρησκεία που υα μπορούν να την επιβάλουν στους άλλους .

Όλοι οι φτωχοί και πεινασμένοι που είχαν ακολουθήσει τον Ιησου ή τον Μωαμεθ ή στην σημερινή εποχή τον Λενιν ή και τον Αδολφο...
στην ΜΑΣΑ είχαν το μυαλό τους .
Τί να πω, πολύ πρωτότυπη θέση. :lol:

Όμως, αυτό ακριβώς είναι που διαχωρίζει τους πραγματικούς κοινωνικούς επαναστάτες από τη μάζα.

Γιατί οι πρώτοι απλώς πληρώνουν το τίμημα των ιδεών τους.

Οι δεύτεροι στοκάρουν λιπαρές ιδέες στο κελάρι τους, για να διατηρήσουν ή να αυξήσουν... σε αρχοντικά πάντα πλαίσια :) το δικό τους λίπος.

Κάτι σαν ανθρώπινες καμήλες, που τραβούν τα ιδεολογικά καραβάνια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:54

Και μία άλλη παρατήρηση
Όταν μιλάμε για κοινωνικούς επαναστάτες σε άλλες ιστορικές εποχές να μην τους μπερδεύουμε με τα πρότυπα και στερεότυπα των κοινωνικών επαναστατών της δικής μας σημερινής εποχής
Ασφαλώς ο Ιησους ή ο Μωαμεθ δεν ήταν ... κομουνιστες ή αναρχικοί με τα δεδομένα της δικής μας σημερινής εποχής

Ούτε ένας βασιλιάς της αρχαιότητας ή του μεσαίωνα έχει σχέση με έναν βασιλιά της σημερινής εποχής

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Απρ 2023, 16:56

.


Τον Φόβο της κατάληξης της ζωής στήν Κώλαση που δεν κατάφερε να διαδώσει ο Πλατωνάκης το κατάφερε ο μαραγκός..... :oops:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Απρ 2023, 16:58

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:56
.


Τον Φόβο της κατάληξης της ζωής στήν Κώλαση που δεν κατάφερε να διαδώσει ο Πλατωνάκης το κατάφερε ο μαραγκός..... :oops:


.
Το που θα καταλήξω όταν πεθάνω και ...εάν.θα βασανίζομαι ή όχι είναι πρακτικό ζήτημα που έχει σχέση με την μάσα (πιλάφι στον παράδεισο κλπ )

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 17:01

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:33
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Απρ 2023, 14:19
Ακραία αναχρονιστικό. Η έννοια του κοινωνικού επαναστάτη χωρίς θρησκευτικές ή εθνικές αναφορές είναι νεωτερική.

Προφανώς είχε κοινωνική διάσταση το κήρυγμα του Ιησού, αλλά αυτό εκπλήσσει μόνο ανθρώπους που παίρνουν σοβαρά το αφήγημα ότι η θρησκεία είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα προσωπικής πίστης και όχι κοινωνικής παρέμβασης.

Και πηγές: Κορδάτος, Ζωγράφου. Ίου, οι μπούμερς ξανάρχονται.
Οι "εγώ γιατί δεν πρόλαβα να γίνω μπούμερ...εεεεε; :011: " επιχειρούν μονίμως επελάσεις.

Πηγή: πχόρουμ και όχι μόνον.
E, όταν λέω ότι τα μπουμεροαναγνώσματα δεν είναι ακριβώς ποιότητα, χλωμό να το πεις ως φθόνο των μπούμερς, όσο και να θες.
Μα το θέμα δεν είναι το τι θέλω εγώ αλλά τα απολύτως σαφή εκπεφρασμένα παραπονάκια των φερόμενων ως... αντιμπούμερς.

Για την πγιότητα, ασ' το καλύτερα. Είναι επίσης σαφείς οι αντικαπιταλιστικές αξιολόγησεις της από τους... αντικάτι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Απρ 2023, 17:02

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:58
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:56
.


Τον Φόβο της κατάληξης της ζωής στήν Κώλαση που δεν κατάφερε να διαδώσει ο Πλατωνάκης το κατάφερε ο μαραγκός..... :oops:


.
Το που θα καταλήξω όταν πεθάνω και ...εάν.θα βασανίζομαι ή όχι είναι πρακτικό ζήτημα που έχει σχέση με την μάσα (πιλάφι στον παράδεισο κλπ )

.


Είπε ο Πλατωνάκης κι ο μαραγκός για πιλάφια ;;;

Η έχεις πιλάφι στό μυαλό σου ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 14 Απρ 2023, 20:31

Τι σημασία έχει το αν ο τζιζας ήταν κοινωνικος επανασταστης, όταν τις επόμενες χιλιετίες η εκκλησια του τζιζας συντάχθηκε με κάθε εξουσία και πλούτο, δηλ. με όσα ο τζιζας αποστραφηκε. Στην ιστορια του χριστιανισμου ο τζιζας ο τελευταιος τροχος της αμαξης ήταν αν το καλοσκεφτει καποιος.

Μικρή εως ελάχιστη σημασία έχει λοιπον το τι ήταν. Μεγάλη σημασία έχει πως ό,τι κι αν ήταν παραχώρησε τη θέση του στην αφάνεια με την κυριολεκτική έννοια της λέξης, οπότε η όποια ιστορία του χρησιμοποιήθηκε - φτιάχτηκε από κάθε καρυδιάς καρυδι εξυπηρετώντας πολιτική, εξουσίες, δύναμη και πολύ πλούτο.
Όπως θα συνέβαινε δηλ. με τη μνήμη κάθε νεκρού ο οποίος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τους επόμενους κατα όπως θέλουν οι επόμενοι.

Τα σίγουρα για μένα είναι δύο :

- πως ο τζιζας δεν μπορεί να ήταν κοινωνικός επαναστάτης και την ίδια στιγμή λειτουργός ενός ακόμη ευφυους θεϊκου σχεδίου. Ή το ένα θα ηταν ή το αλλο. Το πρώτο σεναριο ειναι πραγματιστικο, το δευτερο ανηκει στο υπερλογο.

- πως αυτο που έχει απομεινει 2 χιλιετίες αφάνειας μετα, ειναι απλα η ιερα παράδοση της εκκλησιας, με λίγα λογια μαλλον είναι αγνωστο το τι ήταν και τι δεν ηταν ο τζιζας απο τη στιγμή που όλο αυτό που στηθηκε βασιζεται στην αρχή : πρέπει να πιστέψετε τυφλά στον λόγο όσων μιλούν για εμένα και οχι απευθείας σε εμένα γιατί εγώ λένε πως εμφανιστηκα τότε και μετά γιοκ.
Η αρχή αυτη αντικαθιστα πλήρως το τι ήταν ο κάθε τζιζας, από το τι είναι οι "μάρτυρες" 20 αιώνων που ομιλούν εξ ονοματός του.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 15 Απρ 2023, 11:38

Imperium έγραψε:
14 Απρ 2023, 16:32
ik_90 έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 15:33
Οι "εγώ γιατί δεν πρόλαβα να γίνω μπούμερ...εεεεε; :011: " επιχειρούν μονίμως επελάσεις.

Πηγή: πχόρουμ και όχι μόνον.
Νομίζω η Καραμελίτσα είναι μεγάλης ηλικίας που το παίζει generation z και έχει μάθει εκφράσεις που (νομίζει ότι) λέει η νεολαία (τύπου μπούμερ, ίου κ.λπ.)... έχει πλάκα το θέαμα, πάντως :smt005:
Απ την πρώτη στιγμή που "την" είδα (σε εκείνο το τρολάρισμα για την Kylie) ήμουν σίγουρος οτι είναι μπάρμπας 55αρης απ τον νομό Ηλειας.

Πρόσεξε πώς, με μια μικρή μόνο αλλαγή φύλου, το
"Καλα, ρε Μητσο" γίνεται
... "Καραμελίτσα"

(Καλή Ανάσταση, BTW, τσαπερδώνα)
Και άντρα και μπούμερ με βγάζεις και μου λές και Καλή Ανάσταση. Απλά ίου. Τουλάχιστον, πέτυχες την καταγωγή.

Και δεν τρόλαρα για την Κάιλι, 2023 ζούμε, ποιος θα ακούσει Κάιλι και θα σκεφτεί την αυστραλέζα σου;
Z

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7069
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 15 Απρ 2023, 12:10

nik_killthemall έγραψε:
14 Απρ 2023, 20:31
Μικρή εως ελάχιστη σημασία έχει λοιπον το τι ήταν. Μεγάλη σημασία έχει πως ό,τι κι αν ήταν παραχώρησε τη θέση του στην αφάνεια με την κυριολεκτική έννοια της λέξης, οπότε η όποια ιστορία του χρησιμοποιήθηκε - φτιάχτηκε από κάθε καρυδιάς καρυδι εξυπηρετώντας πολιτική, εξουσίες, δύναμη και πολύ πλούτο.
Όπως θα συνέβαινε δηλ. με τη μνήμη κάθε νεκρού ο οποίος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τους επόμενους κατα όπως θέλουν οι επόμενοι.
Σε τί θα εξυπηρετούσε η δημιουργία μιας νέας θρησκείας..; Δεν είχαν ήδη άλλες χίλιες δυο θρησκείες στην αυτοκρατορία να παίξουν μπάλα..;
Οι αυτόπτες μάρτυρες του Χριστού διώχθηκαν, φυλακίστηκαν, βασανίστηκαν, θανατώθηκαν, οι πιστοί ακόλουθοι το ίδιο, μέχρι να πάψουν όλα αυτά και να αναγνωριστεί ο Χριστιανισμός απ' το κράτος 300 χρόνια μετά τον Χριστό..
Επίσης, όλες οι προσπάθειες παραχάραξης του Χριστιανισμού και της διδασκαλίας του Χριστού, κατέπεσαν όλες στο κενό και αποκαλύφθηκαν (γνωστικά κείμενα, μιθραϊστές, αριανιστές κλπ)..
Περίεργο το πώς μια τέτοια "φτιαγμένη θρησκεία" άντεξε τόσες επιθέσεις..

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 15 Απρ 2023, 13:14

Parrot έγραψε:
15 Απρ 2023, 12:10
nik_killthemall έγραψε:
14 Απρ 2023, 20:31
Μικρή εως ελάχιστη σημασία έχει λοιπον το τι ήταν. Μεγάλη σημασία έχει πως ό,τι κι αν ήταν παραχώρησε τη θέση του στην αφάνεια με την κυριολεκτική έννοια της λέξης, οπότε η όποια ιστορία του χρησιμοποιήθηκε - φτιάχτηκε από κάθε καρυδιάς καρυδι εξυπηρετώντας πολιτική, εξουσίες, δύναμη και πολύ πλούτο.
Όπως θα συνέβαινε δηλ. με τη μνήμη κάθε νεκρού ο οποίος θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τους επόμενους κατα όπως θέλουν οι επόμενοι.
Σε τί θα εξυπηρετούσε η δημιουργία μιας νέας θρησκείας..; Δεν είχαν ήδη άλλες χίλιες δυο θρησκείες στην αυτοκρατορία να παίξουν μπάλα..;
Οι αυτόπτες μάρτυρες του Χριστού διώχθηκαν, φυλακίστηκαν, βασανίστηκαν, θανατώθηκαν, οι πιστοί ακόλουθοι το ίδιο, μέχρι να πάψουν όλα αυτά και να αναγνωριστεί ο Χριστιανισμός απ' το κράτος 300 χρόνια μετά τον Χριστό..
Επίσης, όλες οι προσπάθειες παραχάραξης του Χριστιανισμού και της διδασκαλίας του Χριστού, κατέπεσαν όλες στο κενό και αποκαλύφθηκαν (γνωστικά κείμενα, μιθραϊστές, αριανιστές κλπ)..
Περίεργο το πώς μια τέτοια "φτιαγμένη θρησκεία" άντεξε τόσες επιθέσεις..
Το ερώτημα με το οποιο ξεκινας είναι ατοπο, η απαντηση ειναι : σε ο,τι εξυπηρετουσαν οι 1002 θρησκειες που ηδη υπηρχαν όπως γραφεις.
Ατοπο ειναι και αυτο που λες στη συνεχεια, το οτι καποιος διωκεται βασανιζεται και θανατωνεται για τις ιερες του ιδεες, δεν αποτελει τεκμηριο για το οτι οι ιερες ιδεες ειναι αληθινες ή δίκαιες, βριθει η ιστορια απο τετοιες περιπτωσεις ανθρωπων που εδωσαν τη ζωη τους για τις ιδεες τους αλλα οι ιδεες τους δεν ηταν ουτε αληθινες ουτε σωστες ! Αρα ΔΕΝ θα πρεπει να υπαρχει αυτος ο συσχετισμος.

Ο,τι γνωριζουμε για τον χριστο ειναι απλα ανθρωπινες κραυγες σε βαθος 2 χιλιετιων, και οχι, η περιπτωση του ΔΕΝ ειναι συγκρισιμη με τη περιπτωση των πληροφοριων που γνωριζουμε για τον Σωκρατη, ή για τον μεγαλεκο ή για καποια προσωπικοτητα της ιστοριας, γιατι δεν φτιαχτηκαν για αυτους αιωνοβια θρησκευτικα οικοδομηματα που συγκεντρωσαν πιστους, εξουσιες και πλουτη για χιλιετιες. Και παλι δεν μπορει να στηθει τετοιος συσχετισμος.

Το πρωτο απολα τα πραγματα που ειναι επιληψιμο στη θρησκεια ειναι η αρχή λειτουργίας της : για βαθη χιλιετιων σε καθε θρησκεία μπαη ντιφολτ η πίστη στο θεο προϋποθετει την πίστη στον ανθρωπινο λογο που ομιλει για τον θεο, γιατι ο θεος ειναι αφαντος και ο ανθρωπινος λόγος τον υποκαθιστα. Αυτη ειναι η μεγαλυτερη απατη που συνελαβε ποτε ο ανθρωπινος νους, και δεν εχουμε κανενα απολυτως στοιχειο για να την αποδώσουμε ως βουληση στον θεο, αν αυτος υπάρχει.

Ο πιστευσας σωθησεται ο μη πιστευσας κατακριθησεται, τελειώνει το κατα Μάρκον.

Η επιλογή να περάσει καποιος τη ζωουλα του ουτε πιστευοντας, ουτε απορριπτοντας αλλά απλά ερευνωντας και φιλοσοφόντας, δεν υπάρχει σε ολη την σωζομενη ιστορια του τζιζας, και δεν υπάρχει γιατί το οικοδόμημα που ακολούθησε την αφάνεια του τζιζας θέλει πιστους εδω και τώρα και όχι εδώ και μετά γιατί αλλιώς θα καταρρεύσει.

Απόδειξη για όλα αυτά, είναι πως στην ιστορία διάδοσης του Χριστιανικού οικοδομήματος ο χριστός είναι ανύπαρκτος ! Τον χριστιανισμό εκτός Ιουδαίας τον έβγαλε κάποιος (λαϊκος επαναστατης :smt047 ) Παύλος, ο οποιος, παρότι ο χριστός ήταν άσσος στις προφητείες (*), Παύλο ούτε καν υπονόησε πως θα εμφανιστεί. Για 300 χρόνια ο χριστιανισμός φυτοζωούσε, και ξαφνου εμφανίστηκε ενας άλλος λαϊκος επαναστατης :smt047 ο Κωνσταντίνος, και τον έκανε θρησκεια της αυτοκρατορίας γεμίζοντας τον πλουτη και εξουσιες.

Στο φιλοσοφικό - θεολογικό κομμάτι ανελαβαν οι μετεπειτα θεολογοι να ξεψαχνισουν λογοκρίνοντας καθε προ-διατυπωμενο αρχαιοελληνικο φιλοσοφικο επιχειρημα ωστε να αποκαταστησουν ορθολογικη θεολογια γιατι ο Ιουδαϊσμος δεν πολυ σκαμπαζε απο τετοια, και Νεοπλατωνικοι, Πλατωνες, Στωικοί, Αριστοτεληδες είχαν διατυπωσει αναριθμητα.

(*) μην ανοίξουμε τη συζήτηση πως απο τη σωζόμενη ιστορια του χριστου φαίνεται ξεκαθαρα πως το εσχατολογικό του μηνυμα το προόριζε για την εποχη του, για τον αιώνα του και οχι για την αιωνιοτητα, γιατι θα νυχτώσουμε.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 15 Απρ 2023, 13:23

nik_killthemall έγραψε:
14 Απρ 2023, 20:31
Τι σημασία έχει το αν ο τζιζας ήταν κοινωνικος επανασταστης, όταν τις επόμενες χιλιετίες η εκκλησια του τζιζας συντάχθηκε με κάθε εξουσία και πλούτο, δηλ. με όσα ο τζιζας αποστραφηκε. Στην ιστορια του χριστιανισμου ο τζιζας ο τελευταιος τροχος της αμαξης ήταν αν το καλοσκεφτει καποιος.
αχχχ... όπως έγινε και με τον Μαρξ και τον κομμουνισμό. :a040:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Απρ 2023, 13:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:20
βοθρατζης έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:09
ο χριστιανισμός είναι θρησκεία αγάπης , ο κομουνισμός είναι πολιτική θεωρία μίσους και εξόντωσης των πλουσίων
δεν νομίζω ότι ταυτίζονται
Σε ό,τι αφορά στην ισότητα, σαφώς και ταυτίζονται.

Το κατά πόσον, μία θρησκευτική ή πολιτική πεποίθηση/ιδεολογία μπορεί να καταλήξει στο μίσος και την εξόντωση των "αντιδραστικών", είναι τελείως άλλο θέμα.
Π χριστινισμος προσπαθεί να κάνει τους ανθρώπους πους ελεύθερα να δώσουν,ο κομμουνισμος προσπαθεί να τους πέσει να αρπάζουν
Επίσης ο χριστιανισμος δεν ευαγγελιζεται καμία οικονομική ισότητα, ο καθένας καρφώνεται τον κόπο του . Υπάρχει και σχετική παραβολή που οι προτεστάντες έχουν κάνει σημαία
Γενικώς υπάρχει ένα ωραίο βιβλιαράκι του Βέμπερ που έχει απαντήσει στις χαζοιεωριες περί ομοιοτητας χριστιανισμου και κομμουνισμου

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Απρ 2023, 13:37

Δημοκράτης έγραψε:
15 Απρ 2023, 13:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:20
βοθρατζης έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:09
ο χριστιανισμός είναι θρησκεία αγάπης , ο κομουνισμός είναι πολιτική θεωρία μίσους και εξόντωσης των πλουσίων
δεν νομίζω ότι ταυτίζονται
Σε ό,τι αφορά στην ισότητα, σαφώς και ταυτίζονται.

Το κατά πόσον, μία θρησκευτική ή πολιτική πεποίθηση/ιδεολογία μπορεί να καταλήξει στο μίσος και την εξόντωση των "αντιδραστικών", είναι τελείως άλλο θέμα.
Π χριστινισμος προσπαθεί να κάνει τους ανθρώπους πους ελεύθερα να δώσουν,ο κομμουνισμος προσπαθεί να τους πέσει να αρπάζουν
Επίσης ο χριστιανισμος δεν ευαγγελιζεται καμία οικονομική ισότητα, ο καθένας καρφώνεται τον κόπο του . Υπάρχει και σχετική παραβολή που οι προτεστάντες έχουν κάνει σημαία
Γενικώς υπάρχει ένα ωραίο βιβλιαράκι του Βέμπερ που έχει απαντήσει στις χαζοιεωριες περί ομοιοτητας χριστιανισμου και κομμουνισμου
Σαφώς και διαφέρουν στην εφαρμογή, όπως διαφέρουν και στην υποχρεωτικότητα των δογμάτων.

Ξέρεις πολλές περιπτώσεις αντίχριστων που φυλακίστηκαν ή εκτελέστηκαν από χριστιανούς τον περασμένο αιώνα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ✞✞✞ Ο Ιησούς ως κοινωνικός επαναστάτης ✞✞✞

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 15 Απρ 2023, 14:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2023, 13:37
Δημοκράτης έγραψε:
15 Απρ 2023, 13:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:20


Σε ό,τι αφορά στην ισότητα, σαφώς και ταυτίζονται.

Το κατά πόσον, μία θρησκευτική ή πολιτική πεποίθηση/ιδεολογία μπορεί να καταλήξει στο μίσος και την εξόντωση των "αντιδραστικών", είναι τελείως άλλο θέμα.
Π χριστινισμος προσπαθεί να κάνει τους ανθρώπους πους ελεύθερα να δώσουν,ο κομμουνισμος προσπαθεί να τους πέσει να αρπάζουν
Επίσης ο χριστιανισμος δεν ευαγγελιζεται καμία οικονομική ισότητα, ο καθένας καρφώνεται τον κόπο του . Υπάρχει και σχετική παραβολή που οι προτεστάντες έχουν κάνει σημαία
Γενικώς υπάρχει ένα ωραίο βιβλιαράκι του Βέμπερ που έχει απαντήσει στις χαζοιεωριες περί ομοιοτητας χριστιανισμου και κομμουνισμου
Σαφώς και διαφέρουν στην εφαρμογή, όπως διαφέρουν και στην υποχρεωτικότητα των δογμάτων.

Ξέρεις πολλές περιπτώσεις αντίχριστων που φυλακίστηκαν ή εκτελέστηκαν από χριστιανούς τον περασμένο αιώνα;
Βασικά η πιο βαθεια ομοιότητά τους συνοψίζεται σε αυτό περιπου που λετε δηλ. στο

Ο πιστευσας σωθησεται ο μη πιστευσας κατακριθησεται

Δηλ. ποινικοποίηση - κατακριση οποιουδηποτε δεν βρίσκεται σε κατάσταση "πιστεύσα" απέναντι στις ιερές γραφές - αγγελμα.

Προφανώς στη κατα γράμμα θεώρηση του χριστιανισμου αυτη η ποινικοποιηση μετατιθεται στην ημερα της κρίσης, ωστόσο και επειδη τα δυο κινήματα δεν έχουν την ίδια διάρκεια ζωης ουτε και κοινη χρονικη αφετηρια, το γραμμα αθετηθηκε αρκετες φορες και η κατακριση εγινε επι της γης.
Αντιθετα στον κουμουνισμο μεταθανατια ζωη γιοκ οποτε εν τη γενεσει του κινηματος ολη η κατακριση εγινε επι της γης διχως εξαιρεσεις.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών