Αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή, θα θέλατε να κρατήσετε τις αναμνήσεις σας απ'αυτόν τον κόσμο;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή, θα θέλατε να κρατήσετε τις αναμνήσεις σας απ'αυτόν τον κόσμο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 04 Αύγ 2023, 19:01

Αν μετά το θάνατο προσφερόταν η δυνατότητα να πάθετε ένα είδος επιλεκτικής αμνησίας, να αποφασίσετε μόνοι σας ποιες αναμνήσεις θα διαγράψετε, τι θα κάνατε;

Προσωπικά...
-Από πρόσωπα και γεγονότα, θα διέγραφα τα πάντα. Όλα όσα μου συνέβησαν, όλους όσους γνώρισα: γνωστούς, γονείς, αδέλφια, εχθρούς, ακόμα κι εσάς εδώ (χωρίς παρεξήγηση, δεν έχω τίποτα μαζί σας). Θα ήταν υπέροχο να έκανα μια καινούργια αρχή στην άλλη πλευρά χωρίς αναμνήσεις να με βαραίνουν.
-Από συναισθήματα, θα κρατούσα την πίκρα που έχω αποκομίσει από αυτόν τον κόσμο. Επειδή δε θα μπορούσα να συνειδητοποιήσω τη γλύκα του παραδείσου χωρίς την ανάμνηση της πίκρας. Χωρίς όμως να θυμάμαι πρόσωπα και γεγονότα, αυτή η πίκρα θα ήταν κάτι αόριστο. Απλώς θα είχα την αίσθηση ότι πέρασα κάτι άσχημο προηγουμένως, χωρίς να ξέρω τι είναι.
Επίσης, από συναισθήματα, θα κρατούσα τις επιθυμίες μου και τα ενδιαφέροντά μου. Ακόμα θα ήθελα να αράξω για πάντα με το κορίτσι (ή τα κορίτσια) των ονείρων μου όταν θα ανακάλυπτα τι θέλω απ'το αντίθετο φύλο. Και όταν αυτό συνέβαινε, θα κάναμε μια καινούργια αρχή μαζί, χωρίς αναμνήσεις και παρελθόν.
-Τέλος, θα κρατούσα στη μνήμη μου όλα όσα έχω μάθει παίζοντας Πόκεμον, επειδή θα ήταν πονοκέφαλος να πρέπει να ξαναμάθω απ'την αρχή το σύστημα μάχης αυτών των παιχνιδιών.

Πείτε μου τώρα εσείς τι θα κάνατε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή, θα θέλατε να κρατήσετε τις αναμνήσεις σας απ'αυτόν τον κόσμο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Αύγ 2023, 20:02

Σύμφωνα με τις ανατολικές θρησκείες που δέχονται την μετενσάρκωση αν πας σε ανώτερο επίπεδο θα έχεις γνώση όλων των προηγούμενων ζωών. Αν μετενσαρκωθείς θα υπάρχει λήθη.
Προτιμάς την γνώση ή την λήθη;
Θα ήθελα την γνώση ακόμη και αν αυτό δεν θα με αποδέσμευε από κακές αναμνήσεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών