Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3056
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 24 Αύγ 2023, 18:45

Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:47
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:36
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.
Μία ξεκάθαρη διδαχή περί του σε ποιόν πρέπει να προσεύχονται οι μαθητές που υπάρχει στην ΚΔ από τον ίδιο τον Ιησού, περιλαμβάνει τα παρακάτω...

Κύριε, δίδαξον ἡμᾶς προσεύχεσθαι, καθὼς καὶ Ἰωάννης ἐδίδαξε τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ.
εἶπε δὲ αὐτοῖς· ὅταν προσεύχησθε, λέγετε· Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς........

ὅταν προσεύχῃ, εἴσελθε εἰς τὸ ταμεῖόν σου, καὶ κλείσας τὴν θύραν σου πρόσευξαι τῷ πατρί σου
οἶδε γὰρ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὧν χρείαν ἔχετε πρὸ τοῦ ὑμᾶς αἰτῆσαι αὐτόν

Το αν "δεν πρέπει" να στρέφεται η προσευχή και προς κάπου αλλού, δεν αναλύεται περαιτέρω. Αν είναι δηλαδή και στην ΚΔ "κακό", βλασφημία, να προσεύχεται κανείς και αλλού, όπως είναι στον εβραισμό.
Η μία όμως ξεκάθαρη και ευθεία διδαχή του Ιησού που αναφέρεται στην ΚΔ και περιλαμβάνει το σε ποιον να στρέφεται η προσευχή, δείχνει αρκετά ξεκάθαρη.
Αν κατσει καποιος και διαβασει την ΚΔ θα καταλαβει οτι τετοιου ειδους "ξεστρατισματα" υπαρχουν δεκαδες.

Αλλα για το καθενα απο αυτα υπαρχουν 847 τομοι "πατερικης θεολογιας" και "απολογητικης" που κανουνε το ασπρο-μαυρο στο σημειο που καταληγεις παντα στο "πιας το αβγο και κουρευτο".

Γιαυτο δηλωνω αθρησκος κλπ...
Δεν διαφωνώ καθόλου. Παρόλο που η προσωπική μου κατάληξη μετά από μεγάλο τουρ και πολλά αντίστοιχα στραβώματα, δεν είναι στο άθρησκος. Παραμένω να θεωρώ τον εαυτό μου Ορθόδοξο Χριστιανό.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία πλέον να γκρινιάξω με κανέναν πατέρα της εκκλησίας (τεράστιο εύρος βέβαια έχει αποκτήσει πλέον η λίστα, άλλη συζήτηση αυτή) όταν η θεολογία του προσθέτει διδαχές και εντολές (δεν τα βλέπω πλέον σαν ξεστρατίσματα ή παραβάσεις αλλά σαν καλοπροαίρετες προσθήκες) στα της ΚΔ. Απλά επιλέγω πχ στο συγκεκριμένο παράδειγμα, να προσεύχομαι στον Πατέρα και μένω εκεί. Επ ουδενί δεν θα στραβώσω με κανέναν που θα προσευχηθεί στον τάδε ή τον δείνα άγιο σαν να κάνει κάτι κακό, ...αφού αυτό του ενισχύει την πίστη καλά να το κάνει. Στην τελική δεν προσεύχεται σε άλλο θεό, στον ίδιο προσευχόμαστε απλά εκείνος για κάποιο λόγο προτιμάει να πάει από το πλάι, να στείλει το θείο, τον φίλο, τη μαμά...ότι ταιριάζει στον καθένα (και στη ράτσα μας).

Αντίστοιχα σε όλα αυτά τα δεκάδες που λες, αν δεν υπάρχει κάποια σοβαρή σύγκρουση ουσιαστική (που δεν αναιρεί ουσιαστικές αρχές της πίστεως που δεν έχω βρει κάποια), ακολουθώ την ίδια προσέγγιση. Στις νηστείες, στις τελετές,στη συμπεριφορά του ιερατείου, σε όπου προκύπτει διαφορά, σε όπου απλά βγήκε νέα εγκύκλιος με διαδικασίες...λειτουργώ όπως επιλέγω με βάση το τί αντιλαμβάνομαι. Δεν κατακρίνω κανέναν στα τυπικά που επιλέγει να ακολουθήσει και έχω την επικέντρωσή μου στο να είναι ο νους και η καρδιά μου στο σωστό σημείο, ώστε να μην λειτουργώ υποκριτικά. Έχω αποδεσμευθεί από το γράμμα, από τον τύπο, αλλά δεν στρέφομαι εναντίον του μιας και κάποιες φορές προσθέτει δύναμη στον αδελφό μου.

Στην τελική, στην Ορθόδοξη Εκκλησία οφείλω το ότι έφτασε η ΚΔ στα χέρια μου, και έχει χυθεί αμέτρητο αίμα πραγματικά πιστών και καλών ανθρώπων μέσα από αυτήν για την ομολογία τους και την διατήρηση της πίστης. Ώστε να έχω κι εγώ τη δυνατότητα σήμερα να πιστέψω σε αυτό. Και μπορεί όλο αυτό το επιπλέον, όλο αυτό το γράμμα, να έχει παίξει και αυτό το ρόλο του ώστε αυτό που έχει φτάσει σε εμένα να επιβιώσει από όλα αυτά που επιβίωσε.

Εν κατακλείδι, προσπαθώ πολύ να μην πετάξω και το μωρό μαζί με τα νερα. Έφτασα πολύ κοντά, πολλάκις. Πλέον προσπαθώ να το φροντίσω.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Αύγ 2023, 20:35

student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 18:45
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:47
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:36


Μία ξεκάθαρη διδαχή περί του σε ποιόν πρέπει να προσεύχονται οι μαθητές που υπάρχει στην ΚΔ από τον ίδιο τον Ιησού, περιλαμβάνει τα παρακάτω...

Κύριε, δίδαξον ἡμᾶς προσεύχεσθαι, καθὼς καὶ Ἰωάννης ἐδίδαξε τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ.
εἶπε δὲ αὐτοῖς· ὅταν προσεύχησθε, λέγετε· Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς........

ὅταν προσεύχῃ, εἴσελθε εἰς τὸ ταμεῖόν σου, καὶ κλείσας τὴν θύραν σου πρόσευξαι τῷ πατρί σου
οἶδε γὰρ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὧν χρείαν ἔχετε πρὸ τοῦ ὑμᾶς αἰτῆσαι αὐτόν

Το αν "δεν πρέπει" να στρέφεται η προσευχή και προς κάπου αλλού, δεν αναλύεται περαιτέρω. Αν είναι δηλαδή και στην ΚΔ "κακό", βλασφημία, να προσεύχεται κανείς και αλλού, όπως είναι στον εβραισμό.
Η μία όμως ξεκάθαρη και ευθεία διδαχή του Ιησού που αναφέρεται στην ΚΔ και περιλαμβάνει το σε ποιον να στρέφεται η προσευχή, δείχνει αρκετά ξεκάθαρη.
Αν κατσει καποιος και διαβασει την ΚΔ θα καταλαβει οτι τετοιου ειδους "ξεστρατισματα" υπαρχουν δεκαδες.

Αλλα για το καθενα απο αυτα υπαρχουν 847 τομοι "πατερικης θεολογιας" και "απολογητικης" που κανουνε το ασπρο-μαυρο στο σημειο που καταληγεις παντα στο "πιας το αβγο και κουρευτο".

Γιαυτο δηλωνω αθρησκος κλπ...
Δεν διαφωνώ καθόλου. Παρόλο που η προσωπική μου κατάληξη μετά από μεγάλο τουρ και πολλά αντίστοιχα στραβώματα, δεν είναι στο άθρησκος. Παραμένω να θεωρώ τον εαυτό μου Ορθόδοξο Χριστιανό.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία πλέον να γκρινιάξω με κανέναν πατέρα της εκκλησίας (τεράστιο εύρος βέβαια έχει αποκτήσει πλέον η λίστα, άλλη συζήτηση αυτή) όταν η θεολογία του προσθέτει διδαχές και εντολές (δεν τα βλέπω πλέον σαν ξεστρατίσματα ή παραβάσεις αλλά σαν καλοπροαίρετες προσθήκες) στα της ΚΔ. Απλά επιλέγω πχ στο συγκεκριμένο παράδειγμα, να προσεύχομαι στον Πατέρα και μένω εκεί. Επ ουδενί δεν θα στραβώσω με κανέναν που θα προσευχηθεί στον τάδε ή τον δείνα άγιο σαν να κάνει κάτι κακό, ...αφού αυτό του ενισχύει την πίστη καλά να το κάνει. Στην τελική δεν προσεύχεται σε άλλο θεό, στον ίδιο προσευχόμαστε απλά εκείνος για κάποιο λόγο προτιμάει να πάει από το πλάι, να στείλει το θείο, τον φίλο, τη μαμά...ότι ταιριάζει στον καθένα (και στη ράτσα μας).

Αντίστοιχα σε όλα αυτά τα δεκάδες που λες, αν δεν υπάρχει κάποια σοβαρή σύγκρουση ουσιαστική (που δεν αναιρεί ουσιαστικές αρχές της πίστεως που δεν έχω βρει κάποια), ακολουθώ την ίδια προσέγγιση. Στις νηστείες, στις τελετές,στη συμπεριφορά του ιερατείου, σε όπου προκύπτει διαφορά, σε όπου απλά βγήκε νέα εγκύκλιος με διαδικασίες...λειτουργώ όπως επιλέγω με βάση το τί αντιλαμβάνομαι. Δεν κατακρίνω κανέναν στα τυπικά που επιλέγει να ακολουθήσει και έχω την επικέντρωσή μου στο να είναι ο νους και η καρδιά μου στο σωστό σημείο, ώστε να μην λειτουργώ υποκριτικά. Έχω αποδεσμευθεί από το γράμμα, από τον τύπο, αλλά δεν στρέφομαι εναντίον του μιας και κάποιες φορές προσθέτει δύναμη στον αδελφό μου.

Στην τελική, στην Ορθόδοξη Εκκλησία οφείλω το ότι έφτασε η ΚΔ στα χέρια μου, και έχει χυθεί αμέτρητο αίμα πραγματικά πιστών και καλών ανθρώπων μέσα από αυτήν για την ομολογία τους και την διατήρηση της πίστης. Ώστε να έχω κι εγώ τη δυνατότητα σήμερα να πιστέψω σε αυτό. Και μπορεί όλο αυτό το επιπλέον, όλο αυτό το γράμμα, να έχει παίξει και αυτό το ρόλο του ώστε αυτό που έχει φτάσει σε εμένα να επιβιώσει από όλα αυτά που επιβίωσε.

Εν κατακλείδι, προσπαθώ πολύ να μην πετάξω και το μωρό μαζί με τα νερα. Έφτασα πολύ κοντά, πολλάκις. Πλέον προσπαθώ να το φροντίσω.
Αυτή είναι μία από τις πιο "τίμιες" προσεγγίσεις που έχω διαβάσει.

Έχει ή δεν έχει σημασία η κρίση μου, το εννοώ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Αύγ 2023, 22:12

student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:58
Λοξίας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:52
Isildur έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:05

Τι δηλαδή; Τι δεν καταλαβαίνεις; Δες τι λέει το λεξικό.

γυναίκα η [jinéka] : άνθρωπος θηλυκού γένους σωματικά ώριμος, εύστροφος, με κατανόηση προς τον σύντροφό του, χωρίς καθόλου παραξενιές, πρόθυμος να συζητήσει οποιοδήποτε πρόβλημα και με ιδιαίτερες γνώσεις οδήγησης και παρκαρίσματος.
Το έπιασα το υπονοούμενο, αλλά περιγράφεις ακριβώς την γυναίκα μου! :blm::blm:
Και μιλάω σοβαρά!

Ακόμα και στο παρκάρισμα...
Παρκάρει στην πυλωτή, κοιτώντας τους καθρέφτες, ανάμεσα σε δύο κολώνες που χωράνε ίσα ίσα το αυτοκίνητο με κλειστό τον ένα καθρέφτη.

Όποιος θέλει μπορεί να μην με πιστέψει...
Εύχομαι να μην πάρω την ίδια απάντηση μόλις πιάσεις και το δικό μου υπονοούμενο :smt005:
Βαλ' του το ντοκιμαντέρ "what is a woman"... :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 24 Αύγ 2023, 23:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 09:45
Σέλευκας έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2023, 10:53

Ε, ναι. Και ακριβώς γι' αυτό, αρκεί ο οποιοσδήποτε να δηλώσει "αντιχριστιανός" για να μη θεωρηθεί πλέμπα.

Δωρεάν εισιτήριο για αριθμημένη θέση στην αριστοκρατία του πνεύματος. :lol:
Από τις μεγαλύτερες πνευματικές νίκες της Ορθοδοξίας είναι ότι θεωρεί κάποιον σπουδαίο και με τη χάρη του Θεού και κάποιον που μπορεί να μην είναι πνευματικά και νοητικά σπουδαίος . Δεν διδάσκει δηλαδή την επικράτηση των ανώτερων.
Το ενδιαφέρον είναι ότι αυτό που στη θρησκεία γίνεται αντιληπτό ως "χάρη Θεού", στο "άθεο" κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο εκφράζεται ως "αξία της κάθε ανθρώπινης ζωής" και βασίζεται επίσης σε κάποιο μεταφυσικό στοιχείο.

Και το κωμικό είναι ότι ένας αντιχριστιανός μπορεί να κατηγορήσει κάποιον χριστιανό ως βλάκα, επειδή πιστεύει ακριβώς το ίδιο μ' αυτόν. :lol:
επειδή στοχεύει στο ίδιο κοινό των καταφρονεμενων , στο χριστιανισμό όμως ένας καταφρονεμενος μπορεί να έχει την ανώτατη αξία αλλά στο άθεο πολιτικό πλαίσιο απλά γίνεται ανεκτός σε μια
λογική ισοπέδωσης .
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 24 Αύγ 2023, 23:50

student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 18:45
[

Εν κατακλείδι, προσπαθώ πολύ να μην πετάξω και το μωρό μαζί με τα νερα. Έφτασα πολύ κοντά, πολλάκις. Πλέον προσπαθώ να το φροντίσω.
αν δεν υπηρχε η πισω πλευρα του καθρεφτη τι θα βλεπαμε;
υσ..δεν πιστευω να εισαι ο τυπος απο τα μελισσια!

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3056
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 25 Αύγ 2023, 00:48

nemo έγραψε:
24 Αύγ 2023, 23:50
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 18:45
[

Εν κατακλείδι, προσπαθώ πολύ να μην πετάξω και το μωρό μαζί με τα νερα. Έφτασα πολύ κοντά, πολλάκις. Πλέον προσπαθώ να το φροντίσω.
αν δεν υπηρχε η πισω πλευρα του καθρεφτη τι θα βλεπαμε;
υσ..δεν πιστευω να εισαι ο τυπος απο τα μελισσια!
Εγώ είμαι ρε συ...

Εικόνα
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Αύγ 2023, 14:26

Λοξίας έγραψε:
23 Αύγ 2023, 17:48
ksk έγραψε:
23 Αύγ 2023, 17:21
Λοξίας έγραψε:
23 Αύγ 2023, 17:11

Ήμουν εγώ ποτέ αρχαιοτέτοιος, ώστε τώρα να είμαι μετατέτοιος;
Μπορεί να ησουνα και να μην το ξερεις...
Όλα τα κόβουμε στα μέτρα μας :smt005:
Αυτή μανία να "τακτοποιούμε" τους ανθρώπους σε κουτάκια του δικού μας μυαλού...
Πως αλλιως μπορεί να γίνει;
Βλέπουμε το εσυ κατά τα δικά μας δεδομένα και το αξιολογούμε αλλά αυτό είναι μια πλανη.
Στην ουσια είμαστε κατασκευασμένες οντότητες από την κοινωνία.
Μια αντανάκλαση του Εσυ που κυβερνά και εξουσιάζει.
Τα κουτάκια βοηθανε το μυαλό να λειτουργεί...
Χωρίς τα κουτάκια είμαστε εκτός Ορίων ήτοι ιδιοφυΐες όταν είναι καλοί για την κοινωνία και για τα ψυχιατρεία όταν δεν...
Ενώ στην ουσια είναι το ίδιο...στους πρώτους θαυμασμός στους δεύτερους φόβους λόγω μη τήρησης των κανόνων...
Αλυσοδεμένος Προμηθεας.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Αύγ 2023, 14:45

nemo έγραψε:
23 Αύγ 2023, 18:13
ksk έγραψε:
23 Αύγ 2023, 17:30
nemo έγραψε:
23 Αύγ 2023, 17:23

:102: ισχυει αυτο που ειπα και ισως καποτε θα το καταλαβεις
Καντο σε κέρματα πληζ να το καταλάβω συντόμως κι εγώ το άμοιρο. :oops:
Οι Έλληνες φιλόσοφοι όχι μόνο κάλυψαν όλες της πτυχές της ανθρώπινης φύσης αλλά αποτελούν και οδηγό Ζωής και θεραπείας.
δεν μπορω να στο εξηγησω δηλαδη κανενας δεν μπορει
θα σου φερω ομως ενα παραδειγμα πες οτι η αρχαια γραμματεια
ειναι κατι σαν την γαλη ..το αντιστοιχο της γαλης ειναι η βιβλος
η αρχαια φιλοσοφια εξηγει και επεξηγει τα παντα το κανει ομως χωρις καμια συμπονια
και η βιβλος εξηγει και επεξηγει αλλα κατανοει τις ανθρωπινες αδυναμιες και συγχωρει
καπως ετσι μπορω να στο θεσω
:fp::wave:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Αύγ 2023, 14:47

Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:47
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:42

Ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια, κατα την γνωμη μου, να αιτιολογηθει η θεοτητα του Χριστου χωρις να γινει η θρησκεια πολυθειστικη.
Η θρησκεία όμως εξελίχθηκε σε πολυθεϊστική, μέσω των αγίων.
Να σου πω και εμενα ετσι μου φαινεται, σε καποιο βαθμο. Οι μουσουλμανοι απ την αλλη κατηγορουν για πολυθεισμο τους χριστιανους και λογω του Ιησου, αλλα και της παναγιας. Οι Εβραιοι το ιδιο.

Οι Χριστιανοι παλι, λενε οτι θεωρουν τους Αγιους ως "μεσιτες" προς τον Θεο. Οχι θεους κατι σαν Αγγελους ας πουμε. :102:

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.
Λόγω στέρησης παρελθόντος καπως έπρεπε μετά να διαχωριστούν από τους Εβραίους.
Κάνανε την καινή διαθήκη μετά από πολύ περίσκεψη και διορθώνοντας κάθε Τισό πολλά πράγματα ώστε να μαζέψουν τις αιρέσεις,
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Αύγ 2023, 14:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:56
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:45

Εδώ ερχόμαστε λοιπόν στο επόμενο ζήτημα. Πως και γιατί προκύπτει το Λόγος που επιλέγει να χρησιμοποιήσει ο Ιωάννης.

Το γιατί ίσως να είναι και απλό. Υπάρχει αλλαγή γλώσσας οπότε η εβραική λέξη πρέπει να μεταφερθεί στα ελληνικά. Επιπλέον στα ελληνικά (αλλά και στο εβραικό κείμενο παραπάνω) η λέξη σοφία είναι θηλυκού γένους οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον Ιησού. Χρειάζεται λοιπόν άλλη λέξη, αρσενική.

Το πως τώρα ίσως να είναι λίγο πιο απαιτητικό. Και αναγκαστικά πρέπει να ανατρέξουμε στα νοήματα που κουβαλάει η κάθε λέξη, μιας και όπως το "Λόγος" έχει παραπάνω από ένα νόημα κάτι τέτοιο συμβαίνει και με την εβραική λέξη που μεταφράστηκε σαν "σοφία" από τους lxx.
Ρίξε μια ματιά και στις απόψεις του Ηράκλειτου για τον Λόγο, την Σοφία, την Ψυχή (στεγνή/υγρή) κλπ

Δεν καταλαβαίνω γιατί η όποια ερμηνεία πρέπει να εγκλωβιστεί στα νοήματα των εβραϊκών λέξεων.
Τι εννοεί ο Ηρακλειτος λέγοντας την ψυχή στεγνή ή υγρή;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2023, 16:19

ksk έγραψε:
25 Αύγ 2023, 14:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:56
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:45

Εδώ ερχόμαστε λοιπόν στο επόμενο ζήτημα. Πως και γιατί προκύπτει το Λόγος που επιλέγει να χρησιμοποιήσει ο Ιωάννης.

Το γιατί ίσως να είναι και απλό. Υπάρχει αλλαγή γλώσσας οπότε η εβραική λέξη πρέπει να μεταφερθεί στα ελληνικά. Επιπλέον στα ελληνικά (αλλά και στο εβραικό κείμενο παραπάνω) η λέξη σοφία είναι θηλυκού γένους οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον Ιησού. Χρειάζεται λοιπόν άλλη λέξη, αρσενική.

Το πως τώρα ίσως να είναι λίγο πιο απαιτητικό. Και αναγκαστικά πρέπει να ανατρέξουμε στα νοήματα που κουβαλάει η κάθε λέξη, μιας και όπως το "Λόγος" έχει παραπάνω από ένα νόημα κάτι τέτοιο συμβαίνει και με την εβραική λέξη που μεταφράστηκε σαν "σοφία" από τους lxx.
Ρίξε μια ματιά και στις απόψεις του Ηράκλειτου για τον Λόγο, την Σοφία, την Ψυχή (στεγνή/υγρή) κλπ

Δεν καταλαβαίνω γιατί η όποια ερμηνεία πρέπει να εγκλωβιστεί στα νοήματα των εβραϊκών λέξεων.
Τι εννοεί ο Ηρακλειτος λέγοντας την ψυχή στεγνή ή υγρή;
Στεγνή (ξηρή) ή υγρή νόηση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Αύγ 2023, 16:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2023, 16:19
ksk έγραψε:
25 Αύγ 2023, 14:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:56


Ρίξε μια ματιά και στις απόψεις του Ηράκλειτου για τον Λόγο, την Σοφία, την Ψυχή (στεγνή/υγρή) κλπ

Δεν καταλαβαίνω γιατί η όποια ερμηνεία πρέπει να εγκλωβιστεί στα νοήματα των εβραϊκών λέξεων.
Τι εννοεί ο Ηρακλειτος λέγοντας την ψυχή στεγνή ή υγρή;
Στεγνή (ξηρή) ή υγρή νόηση.
Δλδ;
Πως το αντιλαμβάνεσαι;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2023, 17:09

ksk έγραψε:
25 Αύγ 2023, 16:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2023, 16:19
ksk έγραψε:
25 Αύγ 2023, 14:49

Τι εννοεί ο Ηρακλειτος λέγοντας την ψυχή στεγνή ή υγρή;
Στεγνή (ξηρή) ή υγρή νόηση.
Δλδ;
Πως το αντιλαμβάνεσαι;
Με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια.

Το πυρ είναι αείζωον, το υγρό αποσυνθέτει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Αύγ 2023, 21:25

συναισθημα και λογικη

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 25 Αύγ 2023, 21:27

student έγραψε:
25 Αύγ 2023, 00:48
nemo έγραψε:
24 Αύγ 2023, 23:50
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 18:45
[

Εν κατακλείδι, προσπαθώ πολύ να μην πετάξω και το μωρό μαζί με τα νερα. Έφτασα πολύ κοντά, πολλάκις. Πλέον προσπαθώ να το φροντίσω.
αν δεν υπηρχε η πισω πλευρα του καθρεφτη τι θα βλεπαμε;
υσ..δεν πιστευω να εισαι ο τυπος απο τα μελισσια!
Εγώ είμαι ρε συ...
οχι δεν εισαι γιατι κατι θα ελεγες σχετικα με τον καθρεφτη
ο τυπος που αναφερω ειναι μελετητης και των ελληνικων και της βιβλοι και κδ
επισης χο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών