Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 30 Αύγ 2023, 11:00

Όσοι ισχυρίζονται ότι πιστεύουν σε κάποια θρησκεία είναι κατά βάθος άθεοι σαν εμένα, και κοροϊδεύουν τους εαυτούς τους.

Όσοι θρήσκοι διαφωνείτε, αναρρωτηθείτε, πως θ'αντιδράσετε αν σας πει ο γιατρός ότι έχετε μια βδομάδα ζωής; Θα πηδάτε απ'τη χαρά σας που θα πάτε κοντά στο Θεό σας να ζήσετε υπό ιδανικές συνθήκες; Αν πιστεύετε αυτά που λέτε, έτσι θα'πρεπε λογικά ν'αντιδράσετε.

Θ'αντιδράσετε έτσι; Όχι. Θα υστεριάσετε. Γιατί θα υστεριάσετε; Επειδή δεν πιστεύετε πραγματικά ότι σας περιμένει κάτι μετά το θάνατο.

Και ποια θα είναι η αντίδρασή σας αν χάσετε δικό σας πρόσωπο; Σίγουρα όχι η αντίδραση κάποιου που περιμένει να το ξαναδεί κάποτε το εν λόγω πρόσωπο.

Γιατί χρησιμοποιείτε εκφράσεις όπως "αδικοχαμένος"; Αν πραγματικά πιστεύετε ότι ο θάνατος είναι πέρασμα σε ένα ανώτερο επίπεδο ύπαρξης, γιατί το αποκαλείτε άδικο όταν συμβαίνει αυτό σε κάποιον;

Ας μη δουλευόμαστε. Ότι και να ισχυρίζεται κάποιος ότι πιστεύει, ότι και να έχει πείσει τον εαυτό του ότι πιστεύει, όταν βρεθεί μπροστά στο θάνατο, τον βλέπει όπως πραγματικά είναι: το αιώνιο τέλος της ύπαρξης.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7458
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Αύγ 2023, 11:03

Aυτά τα λες και τα πιστεύεις εσύ τύπε, οσοι πιστεύουν στο κήρυγμα του Χριστού σίγουρα δεν πιστεύουν τα ίδια με εσένα. Οπότε καλύτερα ας μην γράφεις και μιλάς εκ μέρους όλων πάνω σε αυτο το θέμα. Μαλλον το αντιθετο συμβαίνει θα έλεγα αρκετοί σε μεγάλη ηλικία ή οταν βρεθούνε σε μεγάλο κίνδυνο οι ίδιοι ή κάποιο αγαπημένο πρόσωπο αρχιζουνε τις προσευχές ενώ μέχρι τότε δεν πίστευαν.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23059
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 30 Αύγ 2023, 11:11

Και γιατι να έχει ζωή μετά θάνατον ο άνθρωπος και όχι τα μυρμήγκια ξέρω γω. Επειδή δηλαδή έχεις ανώτερη νοημοσύνη, θέλει να εξουσιασεις και την ανυπαρξία; πσοο θρασυς και ψωνισμενος πρέπει να είσαι;

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11638
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Αύγ 2023, 11:12

δυνατός ο Έκτορας, στηρίζω τα ποστς του
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7458
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Αύγ 2023, 11:18

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:11
Και γιατι να έχει ζωή μετά θάνατον ο άνθρωπος και όχι τα μυρμήγκια ξέρω γω. Επειδή δηλαδή έχεις ανώτερη νοημοσύνη, θέλει να εξουσιασεις και την ανυπαρξία; πσοο θρασυς και ψωνισμενος πρέπει να είσαι;
Επειδή δεν εχουνε ανθρωπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Αύγ 2023, 12:01

Αλιόσα έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:18
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:11
Και γιατι να έχει ζωή μετά θάνατον ο άνθρωπος και όχι τα μυρμήγκια ξέρω γω. Επειδή δηλαδή έχεις ανώτερη νοημοσύνη, θέλει να εξουσιασεις και την ανυπαρξία; πσοο θρασυς και ψωνισμενος πρέπει να είσαι;
Επειδή δεν εχουνε ανθρωπινη ψυχή.
'Εχουν αλλά είναι κάτω των 21 γραμμαρίων.

Τι είναι η ψυχή ρε φίλε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1730
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 30 Αύγ 2023, 12:03

Δεν ειμαι αθεος - πιστευω στο Θεο, ΑΛΛΑ δεν τα δεχομαι ολα τα της Θρησκειας. Δεν πιστευω στη μετα Θανατον ζωη. Δεν εχει καμια λογικη η θεωρια αυτη. Πιστευω ο θανατος ειναι το ΤΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25361
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Αύγ 2023, 12:04

Αλιόσα έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:18
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:11
Και γιατι να έχει ζωή μετά θάνατον ο άνθρωπος και όχι τα μυρμήγκια ξέρω γω. Επειδή δηλαδή έχεις ανώτερη νοημοσύνη, θέλει να εξουσιασεις και την ανυπαρξία; πσοο θρασυς και ψωνισμενος πρέπει να είσαι;
Επειδή δεν εχουνε ανθρωπινη ψυχή.
Δεν υπάρχει (ανθρώπινη ή άλλη) ψυχή
Είναι παρηγορητική εφεύρεση, χρήσιμη, αλλά ανύπαρκτη
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7458
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Αύγ 2023, 12:07

Καλά εντάξει δεν υπάρχει, πεθάνατε εσεις και αναστηθηκατε για να μας το πειτε με 100% βεβαιότητα.
Space_Passenger έγραψε:
30 Αύγ 2023, 12:03
Δεν ειμαι αθεος - πιστευω στο Θεο, ΑΛΛΑ δεν τα δεχομαι ολα τα της Θρησκειας. Δεν πιστευω στη μετα Θανατον ζωη. Δεν εχει καμια λογικη η θεωρια αυτη. Πιστευω ο θανατος ειναι το ΤΕΛΟΣ.
Σε ποιον θεό πιστεύεις τύπε, στον Τριαδικό; και αν ναι μας πως πιστευεις στον Τριαδικο Θεό και λες πως δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή; :102:

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1730
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 30 Αύγ 2023, 12:14

Αλιόσα έγραψε:
30 Αύγ 2023, 12:07
Σε ποιον θεό πιστεύεις τύπε, στον Τριαδικό; και αν ναι μας πως πιστευεις στον Τριαδικο Θεό και λες πως δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή; :102:
Ναι στο Τριαδικο.

Ειπα δεν τα δεχομαι ολα οσα λεει η Θρησκεια. Το οτι δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη δεν αποκλειει την υπαρξη Θεου.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11820
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 30 Αύγ 2023, 12:16

Εκτωρ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:00
Όσοι θρήσκοι διαφωνείτε, αναρρωτηθείτε, πως θ'αντιδράσετε αν σας πει ο γιατρός ότι έχετε μια βδομάδα ζωής;
Για εμας τους χριστιανούς (και εδώ που τα λέμε, για ολους τους αληθινά πιστούς οποιαδήποτε θρησκείας), ο θάνατος δεν είναι ούτε κάτι για να φοβάσαι, ούτε για να χαίρεσαι, είναι απλά το μεταβατικό στάδιο προς την αιωνιότητα. Σε αυτη την περίπτωση, θα προσευχηθώ στον Κύριο να συγχωρέσει τις αμαρτίες μου και να με δεχτεί εν κόλποις Αβραάμ. Φυσικά, ένα άγχος για το αν θα με δεχτεί, ως αμαρτωλός που είμαι, το θα το έχω. :P Εσύ από την άλλη, με βάση το Στοίχημα του Πασκάλ, όπως και να'χει χαμένος θα είσαι.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14787
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Αύγ 2023, 12:16

Εκτωρ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:00
Ας μη δουλευόμαστε. Ότι και να ισχυρίζεται κάποιος ότι πιστεύει, ότι και να έχει πείσει τον εαυτό του ότι πιστεύει, όταν βρεθεί μπροστά στο θάνατο, τον βλέπει όπως πραγματικά είναι: το αιώνιο τέλος της ύπαρξης.
ότι το φερε η κουβέντα ξερωγώ αγανάκτησες και λες την γνώμη σου

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2448
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 30 Αύγ 2023, 12:18

Space_Passenger έγραψε:
30 Αύγ 2023, 12:03
Δεν ειμαι αθεος - πιστευω στο Θεο, ΑΛΛΑ δεν τα δεχομαι ολα τα της Θρησκειας. Δεν πιστευω στη μετα Θανατον ζωη. Δεν εχει καμια λογικη η θεωρια αυτη. Πιστευω ο θανατος ειναι το ΤΕΛΟΣ.
Δεν ειμαι μακρια απο αυτο.

Πιστευω ομως οτι ο θανατος ειναι το τελος του "εγω".

Παραδοξως μου φαινεται το πιο λογικο. Οπως δηλαδη το σωμα μετα τον θανατο ξαναενωνεται με την γη ετσι και το "πνευμα" ενωνεται με κατι μεγαλυτερο. Οπως παυει να υπαρχει αυτονομο στην πρωτη περιπτωση, ετσι παυει και στην δευτερη. Στην θεση μου αυτη περιλαμβανονται ολα τα ζωα. Και τα τετραποδα και τα διποδα.

Αλλωστε ο θανατος του "εγω" νομιζω οτι ειναι και ο στοχος ολων των θρησκειων.


Να διευκρινησω εδω οτι λεω "πιστευω" γιατι φυσικα δεν ειμαι σιγουρος :roll:

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7458
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Αύγ 2023, 12:28

Ο ίδιος ο Χριστος λέει πως όχι απλώς υπάρχει ψυχή αλλά να φοβόμαστε αυτους που μπορούνε να μας βλάψουνε την ψυχή παρά αυτούς που μπορούνε να μας βλάψουνε το σώμα και να μας σκοτώσουνε αλλά δεν μπορούνε να βλάψουνε την ψυχή μας που είναι αιώνια.

Κατά Ματθαίον 10-28

"και μη φοβηθητε απο των αποκτεινοντων το σωμα την δε ψυχην μη δυναμενων αποκτειναι φοβηθητε δε μαλλον τον δυναμενον και ψυχην και σωμα απολεσαι εν γεεννη
Μη φοβηθείτε αυτούς που σκοτώνουν το σώμα, αλλά δεν μπορούν να σκοτώσουν την ψυχή. Αντίθετα, να φοβηθείτε όποιον μπορεί να καταστρέψει ψυχή και σώμα στην κόλαση"
Space_Passenger έγραψε:
30 Αύγ 2023, 12:14
Αλιόσα έγραψε:
30 Αύγ 2023, 12:07
Σε ποιον θεό πιστεύεις τύπε, στον Τριαδικό; και αν ναι μας πως πιστευεις στον Τριαδικο Θεό και λες πως δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή; :102:
Ναι στο Τριαδικο.

Ειπα δεν τα δεχομαι ολα οσα λεει η Θρησκεια. Το οτι δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη δεν αποκλειει την υπαρξη Θεου.
Ε πως λες πως πιστεύεις οταν ουσιαστικά δεν πιστεύεις σε βασικότατα πράματα που είπε ο Χριστός; :102:

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1730
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 30 Αύγ 2023, 13:03

Αλιόσα έγραψε:
30 Αύγ 2023, 12:28
Ε πως λες πως πιστεύεις οταν ουσιαστικά δεν πιστεύεις σε βασικότατα πράματα που είπε ο Χριστός; :102:
Ειμαι αμφιλεγομενη περιπτωση το παραδεχομαι. Αλλά σε καποια πραγματα νικαει η λογικη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών