Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Αύγ 2023, 14:41

Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:37
Η πλάκα είναι πως ενώ συζητάς όμορφα κι ωραία, μπαίνει σφήνα η πρύτανης και μας εγκαλεί σε τάξη απ'το ''διάλειμμα'', επειδή δεν αρέσκεται στο θέμα της συζήτησης.
Ρε μαλάκες τί ζούμε επιτέλους δηλαδη. :lol:
Ζούμε τις μικρές μας ιστορίες, στην πόλη και στις επαρχίες.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39737
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 31 Αύγ 2023, 14:43

Oι συγχρονοι χοιροι στους οποιους αναφερεται το βιβλικο εδαφιο ειναι κατι τηλεοπτικοι αστερες και γκλαμουρατοι παρουσιαστες που θεωρουν τους θρησκευομενους αποκλειστικα ψεκες και που ακιζονται μεταξυ τους με λεξεις κλειδια της woke αργκο.

.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 31 Αύγ 2023, 14:44

Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:41
Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:37
Η πλάκα είναι πως ενώ συζητάς όμορφα κι ωραία, μπαίνει σφήνα η πρύτανης και μας εγκαλεί σε τάξη απ'το ''διάλειμμα'', επειδή δεν αρέσκεται στο θέμα της συζήτησης.
Ρε μαλάκες τί ζούμε επιτέλους δηλαδη. :lol:
Ζούμε τις μικρές μας ιστορίες, στην πόλη και στις επαρχίες.
Τις ζούμε, σωστά. Εδώ μέσα που μπαίνουμε να πούμε καμιά μαλακία ή να κάνουμε καμιά σοβαρή κουβέντα, γιατί πρέπει να έχουμε πρηξαρχίδια δεν καταλαβαίνω. Εκ του μη όντος. :102:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Αύγ 2023, 14:47

Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:44
Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:41
Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:37
Η πλάκα είναι πως ενώ συζητάς όμορφα κι ωραία, μπαίνει σφήνα η πρύτανης και μας εγκαλεί σε τάξη απ'το ''διάλειμμα'', επειδή δεν αρέσκεται στο θέμα της συζήτησης.
Ρε μαλάκες τί ζούμε επιτέλους δηλαδη. :lol:
Ζούμε τις μικρές μας ιστορίες, στην πόλη και στις επαρχίες.
Τις ζούμε, σωστά. Εδώ μέσα που μπαίνουμε να πούμε καμιά μαλακία ή να κάνουμε καμιά σοβαρή κουβέντα, γιατί πρέπει να έχουμε πρηξαρχίδια δεν καταλαβαίνω. Εκ του μη όντος. :102:
:102:

Στο νήμα που άνοιξα για τους εγκληματίες και τι παίζει με τη φάση, θα έλεγα ότι χωράει κι αυτό το φαινόμενο που περιγράφεις.
Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 31 Αύγ 2023, 14:50

Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:47
Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:44
Χαοτικός έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:41


Ζούμε τις μικρές μας ιστορίες, στην πόλη και στις επαρχίες.
Τις ζούμε, σωστά. Εδώ μέσα που μπαίνουμε να πούμε καμιά μαλακία ή να κάνουμε καμιά σοβαρή κουβέντα, γιατί πρέπει να έχουμε πρηξαρχίδια δεν καταλαβαίνω. Εκ του μη όντος. :102:
:102:

Στο νήμα που άνοιξα για τους εγκληματίες και τι παίζει με τη φάση, θα έλεγα ότι χωράει κι αυτό το φαινόμενο που περιγράφεις.
Έχετε όρεξη να αναπτύξετε θέμα εγκληματικότητας;
Το είδα αδερφέ. Θα σχολιάσω άλλη στιγμή. Δεν είχα πολύ χρόνο χθες :)
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15567
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 31 Αύγ 2023, 15:01

Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 13:19
Εν τω μεταξύ, λάτρεψα διάλογο μεταξύ, Ναύτης και aLiCat. :smt005:

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 31 Αύγ 2023, 16:47

Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 13:12
Αχθος Αρουρης έγραψε:
31 Αύγ 2023, 00:17
Πασιφάη έγραψε:
30 Αύγ 2023, 14:34
'Εχω την αίσθηση πως το θέμα δεν είναι οι άθεοι στην προκειμένη, αλλά όσοι ένθεοι αντιλαμβάνονται στο τέλος της ζωής τους, πως δεν υπάρχει κάτι πέρα απο την παρούσα κατάσταση. Πάει. Ένα κανονάκι έχουμε. Όχι δεύτερο. Ας το διαχειριστούμε το λοιπόν όπως μπορούμε καλλίτερα, δίχως δακρύβρεχτες ή φοβιστικές παρόλες, που μας εμποδίζουν να χαρούμε τη ζωή μας.

Ούτε ιδανικές τοποθεσίες παραδεισένιες, ή καζάνια που βράζουν ρούμι ανάκατο με πσυχές και ανθρώπινα κόκκαλα ξερωγω, ανάλογα με τις πράξεις μας. Και που στο φινάλε, ουδείς γύρισε πίσω για να τις επιβεβαιώσει. :lol:
αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε........
........ ευτυχως ή δυστυχως .........
Τί εννοείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε; Προφανώς και οι καταστάσεις οραμάτων που έχουν περιέλθει κάποιοι άνθρωποι, μιλώντας για γάργαρα νερά και λουλούδια, για καταπράσινους κήπους και τα ρέστα, δεν εξηγούνται σε επιστημονικό επίπεδο, ούτε αποδεικνύουν συνέχεια της ζήσης μετά θάνατον, κάπου αλλού.
Αν το προσεγγίζεις φιλοσοφικά, βάσει ανάγκης, να το σεβαστώ. Όχι όμως σαν αποδεικτικό για το ''επέκεινα''.
ειναι απλο αυτο που λεω..........ζητημα κοινης λογικης.......

γυρισε κανεις απο τον αλλο κοσμο ;;

η απαντηση στο ερωτημα αυτο ειναι............δεν ξερουμε....
....... ειναι αδυνατον να το ξερουμε..............

η απαντηση, οχι ουδεις γυρισε ειναι ............λαθος .......
δηλ. δεν μπορει να σταθει αυτη η απαντηση...........

και δεν μπορει να σταθει διοτι......... ενω δεν ξερουμε ....
..υπονοειται οτι ξερουμε, τι γινεται, τι υπαρχει,
τι ακολουθει μετα τον θανατο .....................

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Αύγ 2023, 16:57

student έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:18
Πασιφάη έγραψε:
30 Αύγ 2023, 14:34
'Εχω την αίσθηση πως το θέμα δεν είναι οι άθεοι στην προκειμένη, αλλά όσοι ένθεοι αντιλαμβάνονται στο τέλος της ζωής τους, πως δεν υπάρχει κάτι πέρα απο την παρούσα κατάσταση. Πάει. Ένα κανονάκι έχουμε. Όχι δεύτερο. Ας το διαχειριστούμε το λοιπόν όπως μπορούμε καλλίτερα, δίχως δακρύβρεχτες ή φοβιστικές παρόλες, που μας εμποδίζουν να χαρούμε τη ζωή μας.

Ούτε ιδανικές τοποθεσίες παραδεισένιες, ή καζάνια που βράζουν ρούμι ανάκατο με πσυχές και ανθρώπινα κόκκαλα ξερωγω, ανάλογα με τις πράξεις μας. Και που στο φινάλε, ουδείς γύρισε πίσω για να τις επιβεβαιώσει. :lol:
Πασιφάη μου προσωπικά το μήνυμα της ανάστασης, από κάποια στιγμή της πίστης μου και μετά (από τότε που έγινε συνειδητή), ήταν και παραμένει μήνυμα ελπίδας. Και από όσα έχω καταλάβει, αυτό ακριβώς ήταν και το ευχάριστο μήνυμα που ήρθε και ο ίδιος ο Ιησούς να μεταφέρει. Ότι δηλαδή υπάρχει πλέον ελπίδα και δεν είναι ο φυσικός θάνατος το τέλος. Και η πίστη στην ελπίδα είναι το ακριβώς αντίθετο του φόβου.

Συνεπώς και εμένα, η προσέγγιση της ανάστασης σαν εργαλείο φόβου, απειλής, δυστυχίας, ποτέ δεν με ανέπαυσε. Το αντίθετο θα έλεγα. Και όσο και αν ακόμα κάποιες φορές η εκδικητική φύση του ανθρώπου μπορεί να σκάει ακόμα μύτη, και να πάει η φωνή μέσα μου να ψιθυρίσει χαιρέκακα για κάποιον άλλον "θα δεις τι θα πάθεις τότε" έχει γίνει ξεκάθαρο στην ψυχή μου ότι κάθε τέτοια στιγμή απομακρύνομαι από Αυτόν και όλα όσα πιστεύω. Και προσπαθώ να της κόβω το κεφάλι πριν γίνει καν επιθυμία, πόσο μάλλον δε πριν βγει από εμένα σαν λόγος. Αισθάνομαι δε μεγάλο σφίξιμο στεναχώριας μέσα μου κάθε φορά που θα ακούσω κάποιον χριστιανό να απειλεί χαιρέκακα τον συνάνθρωπό του για αυτά που θα πάθει αν δεν ...υπακούσει. Κάποιες φορές μπορεί και πιο έντονη στεναχώρια ακόμα και από όταν ακούω από κάποιον αντίθεο να υβρίζει και να βλασφημά τον Θεό.

ΥΓ Και για να μην πεταχτεί κανείς και σχολιάσει ότι εγώ το παίζω και καλά καλύτερος των άλλων σαν να το έχω πετύχει, μόλις ομολόγησα πιο πάνω ότι επ ουδενί δεν έχω πετύχει κάτι. Not even close. Προσπαθώ όμως...προσπαθώ...ώστε κάθε φορά που όποια τέτοια σκέψη (φωνή) πάει να γεννήσει μέσα μου αυτή την επιθυμία για το κακό ή χαρά από το κακό που του άλλου, να την ξεριζώσω με το που ξεμυτάει. Όπως και με πολλές άλλες επιθυμίες του ενός κομματιού της ανθρώπινης φύσης που ασταμάτητα ξεμυτάνε.

ΥΓ. Και από εμπειρίας διαπιστώνω ότι η προσπάθεια φέρνει αποτέλεσμα. Μπορεί όχι απόλυτο, αλλά σίγουρα σημαντικό. Έτσι ώστε τελικά, να μην είμαι ο ίδιος άνθρωπος που ήμουνα, πριν ξεκινήσω να προσπαθώ.
Whatever works, εάν εσένα σε βοηθάει η πίστη σε θεό more power to you.
Εδώ να σημειώσω ότι η πίστη είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι βοηθάει στην (αυτό)ίαση πολλών ασθενειών. Θα μπορούσε κανείς να το πει και θαύμα ελλείψει σημαντικής επιστημονικής προόδου στην ανάλυση τέτοιων φαινομένων.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Αύγ 2023, 20:01

30.08.2023
Μεταθανάτιες εμπειρίες: Τι βλέπουν οι ασθενείς όταν… κλείνουν τα μάτια τους – Γιατρός αποκαλύπτει.
«Μπροστά σε συγκλονιστικά στοιχεία, έχω καταλήξει να πιστεύω ότι υπάρχει σίγουρα μεταθανάτια ζωή».

Εικόνα

Ένας ογκολόγος στο Κεντάκι, ο οποίος έχει μελετήσει περισσότερες από 5.000 εμπειρίες παρ’ ολίγον θανάτου, θεωρεί πως τα αποτελέσματα της έρευνας του μπορούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο.


Ο Δρ. Jeffrey Long ίδρυσε το Ίδρυμα Ερευνών για τις μεταθανάτιες εμπειρίες το 1998, έχοντας γοητευτεί από τις ιστορίες που άκουγε κατά τη διάρκεια της ιατρικής του εξειδίκευσης.

Σε ένα νέο δοκίμιό του για το Insider, ο Λονγκ εξηγεί τι ορίζει ως «μεταθανάτιες εμπειρίες»: Κάποιος που είναι σε κώμα ή κλινικά νεκρός χωρίς δηλαδή καρδιακό παλμό και βλέπει, ακούει, αισθάνεται και αλληλοεπιδρά με άλλα όντα σε κάτι πέρα από την ορισμένη πραγματικότητα.

Ο επιστήμονας μάζεψε όλες τις ιστορίες από όσους έχουν αναφέρει τέτοιες εμπειρίες και αναλύει επι «Μπροστά σε συγκλονιστικά στοιχεία, έχω καταλήξει να πιστεύω ότι υπάρχει σίγουρα μεταθανάτια ζωή», είπε.

Ο ίδιος στη συνέχεια εξήγησε: «Περίπου το 45% των ασθενών αναφέρουν τουλάχιστον μια εξωσωματική εμπειρία». Ο Λονγκ τόνισε ότι οι άνθρωποι ισχυρίζονται ότι «η συνείδησή τους διαχωρίζεται από το φυσικό τους σώμα, συνήθως αιωρείται πάνω», επιτρέποντάς τους να δουν και να ακούσουν τι συμβαίνει γύρω τους.

Ο Λονγκ λέει ότι αυτές οι αφηγήσεις έχουν επιβεβαιωθεί από μάρτυρες.

Ανέφερε την περίπτωση μιας γυναίκας που έχασε τις αισθήσεις της ενώ έκανε ιππασία σε ένα μονοπάτι – «η συνείδησή της ταξίδεψε με το άλογό της καθώς κάλπαζε πίσω στον αχυρώνα».

Αργότερα ήταν σε θέση να περιγράψει τι ακριβώς συνέβη στον αχυρώνα, παρόλο που το σώμα της δεν ήταν φυσικά εκεί.

Άλλοι «λένε ότι μεταφέρονται σε άλλο βασίλειο», με πολλούς να ισχυρίζονται ότι πέρασαν μέσα από ένα τούνελ, είδαν ένα έντονο φως, τους χαιρέτησε ένα νεκρό αγαπημένο τους πρόσωπο και παρακολούθησαν τη ζωή τους «να αναβοσβήνει μπροστά στα μάτια τους» .

Ωστόσο στο τέλος ξεκαθαρίζει ότι δεν υπάρχει λογική εξήγηση σε όλο αυτό.

«Δεν έχω βρει καμία επιστημονική εξήγηση. Έχω μελετήσει έρευνες για τον εγκέφαλο και έχω εξετάσει κάθε πιθανό σενάριο. Τίποτα δεν εξηγεί επιστημονικά τις μεταθανάτιες εμπειρίες» είπε.
https://www.pronews.gr/ygeia/metathanat ... okalyptei/

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Αύγ 2023, 20:08

The Rebel έγραψε:
31 Αύγ 2023, 20:01

Μεταθανάτιες εμπειρίες: Τι βλέπουν οι ασθενείς όταν… κλείνουν τα μάτια τους – Γιατρός αποκαλύπτει.
«Μπροστά σε συγκλονιστικά στοιχεία, έχω καταλήξει να πιστεύω ότι υπάρχει σίγουρα μεταθανάτια ζωή».
Είναι άλλο πράγμα η "μεταθανάτια ζωή" και άλλο η "ονειρική" κατάσταση ανθρώπων που βρίσκονται στο μεταίχμιο, ενώ δεν είναι ακόμη εγκεφαλικά νεκροί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Αύγ 2023, 20:31

sys3x έγραψε:
31 Αύγ 2023, 16:57
Whatever works, εάν εσένα σε βοηθάει η πίστη σε θεό more power to you.
Εδώ να σημειώσω ότι η πίστη είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι βοηθάει στην (αυτό)ίαση πολλών ασθενειών. Θα μπορούσε κανείς να το πει και θαύμα ελλείψει σημαντικής επιστημονικής προόδου στην ανάλυση τέτοιων φαινομένων.
Το ότι η θετική ψυχολογία των ασθενών, μπορεί να κάνει "θαύματα" σε κάποιες περιπτώσεις, είναι όντως κλινικά αποδεδειγμένο γεγονός.

Και σε κάποιες περιπτώσεις η πίστη είναι ένα "εργαλείο" που μπορεί να βοηθήσει θετικά. Σε κάποιες άλλες, όχι.

Αυτό που εννοώ είναι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του θεό, τη δική του πίστη, τη δική του δύναμη, το δικό του "σωτήριο" ή μη πλασέμπο (ένθεο ή άθεο) και αυτό δεν μπορεί να εγκλωβιστεί σε μαζικές στατιστικές, γιατί αποδυναμώνει τελείως τη μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 31 Αύγ 2023, 20:44

Αχθος Αρουρης έγραψε:
31 Αύγ 2023, 16:47
Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 13:12
Αχθος Αρουρης έγραψε:
31 Αύγ 2023, 00:17


αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε........
........ ευτυχως ή δυστυχως .........
Τί εννοείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε; Προφανώς και οι καταστάσεις οραμάτων που έχουν περιέλθει κάποιοι άνθρωποι, μιλώντας για γάργαρα νερά και λουλούδια, για καταπράσινους κήπους και τα ρέστα, δεν εξηγούνται σε επιστημονικό επίπεδο, ούτε αποδεικνύουν συνέχεια της ζήσης μετά θάνατον, κάπου αλλού.
Αν το προσεγγίζεις φιλοσοφικά, βάσει ανάγκης, να το σεβαστώ. Όχι όμως σαν αποδεικτικό για το ''επέκεινα''.
ειναι απλο αυτο που λεω..........ζητημα κοινης λογικης.......

γυρισε κανεις απο τον αλλο κοσμο ;;

η απαντηση στο ερωτημα αυτο ειναι............δεν ξερουμε....
....... ειναι αδυνατον να το ξερουμε..............

η απαντηση, οχι ουδεις γυρισε ειναι ............λαθος .......
δηλ. δεν μπορει να σταθει αυτη η απαντηση...........

και δεν μπορει να σταθει διοτι......... ενω δεν ξερουμε ....
..υπονοειται οτι ξερουμε, τι γινεται, τι υπαρχει,
τι ακολουθει μετα τον θανατο ....
.................
Προφανώς και μπορεί να σταθεί σαν απάντηση με γνώμονα πάντα τη λογική.
Πάμε τώρα στο μπολνταρισμένο. Τί πάει να πει ''υποννοείται οτι ξέρουμε;'' Πώς υποννοείται; Τίνι τρόπω; Αυτά είναι διδαχές θρησκειών, που έχτισαν τους οίκους τους πάνω στην πολύτιμη για τους ανθρώπους Ελπίδα. Σε ανθρώπους που επιθυμούν απο κάπου να πιαστούν. Όπως όμως είπα και παραπάνω στον Student, αν κάποιος αισθάνεται καλά με την συγκεκριμένη πεποίθηση, εμένα μου περισσεύει.
Την οποία παρεμπιπτόντως όπως έχω ξαναπεί, την τοποθετώ και την προσεγγίζω μόνο φιλοσοφικά. Διότι αλλιώς, σε προσωπικό επίπεδο, δεν με καλύπτει.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 31 Αύγ 2023, 21:01

nowhere έγραψε:
31 Αύγ 2023, 14:12
ο φυσιολογικός :102:
:smt005::smt005::smt005:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Αύγ 2023, 21:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Αύγ 2023, 20:31
sys3x έγραψε:
31 Αύγ 2023, 16:57
Whatever works, εάν εσένα σε βοηθάει η πίστη σε θεό more power to you.
Εδώ να σημειώσω ότι η πίστη είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι βοηθάει στην (αυτό)ίαση πολλών ασθενειών. Θα μπορούσε κανείς να το πει και θαύμα ελλείψει σημαντικής επιστημονικής προόδου στην ανάλυση τέτοιων φαινομένων.
Το ότι η θετική ψυχολογία των ασθενών, μπορεί να κάνει "θαύματα" σε κάποιες περιπτώσεις, είναι όντως κλινικά αποδεδειγμένο γεγονός.

Και σε κάποιες περιπτώσεις η πίστη είναι ένα "εργαλείο" που μπορεί να βοηθήσει θετικά. Σε κάποιες άλλες, όχι.

Αυτό που εννοώ είναι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του θεό, τη δική του πίστη, τη δική του δύναμη, το δικό του "σωτήριο" ή μη πλασέμπο (ένθεο ή άθεο) και αυτό δεν μπορεί να εγκλωβιστεί σε μαζικές στατιστικές, γιατί αποδυναμώνει τελείως τη μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου.
Αυτήν την εικόνα έχω κι εγώ, απλά έγραψα "σε θεό" στον μαν διότι δείχνει ότι πιστεύει σε θεό.
Θεωρώ επίσης ότι πιθανότατα στο μέλλον να διευκρινιστούν κάποια πράγματα πάνω σε αυτήν την σύνδεση πίστης - πλασίμπο - ίασης, απλά προς το παρόν έχουμε μαύρα σκοτάδια = μόνον ενδείξεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6693
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 31 Αύγ 2023, 21:07

Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 20:44
Αχθος Αρουρης έγραψε:
31 Αύγ 2023, 16:47
Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 13:12


Τί εννοείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε; Προφανώς και οι καταστάσεις οραμάτων που έχουν περιέλθει κάποιοι άνθρωποι, μιλώντας για γάργαρα νερά και λουλούδια, για καταπράσινους κήπους και τα ρέστα, δεν εξηγούνται σε επιστημονικό επίπεδο, ούτε αποδεικνύουν συνέχεια της ζήσης μετά θάνατον, κάπου αλλού.
Αν το προσεγγίζεις φιλοσοφικά, βάσει ανάγκης, να το σεβαστώ. Όχι όμως σαν αποδεικτικό για το ''επέκεινα''.
ειναι απλο αυτο που λεω..........ζητημα κοινης λογικης.......

γυρισε κανεις απο τον αλλο κοσμο ;;

η απαντηση στο ερωτημα αυτο ειναι............δεν ξερουμε....
....... ειναι αδυνατον να το ξερουμε..............

η απαντηση, οχι ουδεις γυρισε ειναι ............λαθος .......
δηλ. δεν μπορει να σταθει αυτη η απαντηση...........

και δεν μπορει να σταθει διοτι......... ενω δεν ξερουμε ....
..υπονοειται οτι ξερουμε, τι γινεται, τι υπαρχει,
τι ακολουθει μετα τον θανατο ....
.................
Προφανώς και μπορεί να σταθεί σαν απάντηση με γνώμονα πάντα τη λογική.
Πάμε τώρα στο μπολνταρισμένο. Τί πάει να πει ''υποννοείται οτι ξέρουμε;'' Πώς υποννοείται; Τίνι τρόπω; Αυτά είναι διδαχές θρησκειών, που έχτισαν τους οίκους τους πάνω στην πολύτιμη για τους ανθρώπους Ελπίδα. Σε ανθρώπους που επιθυμούν απο κάπου να πιαστούν. Όπως όμως είπα και παραπάνω στον Student, αν κάποιος αισθάνεται καλά με την συγκεκριμένη πεποίθηση, εμένα μου περισσεύει.
Την οποία παρεμπιπτόντως όπως έχω ξαναπεί, την τοποθετώ και την προσεγγίζω μόνο φιλοσοφικά. Διότι αλλιώς, σε προσωπικό επίπεδο, δεν με καλύπτει.
Νομίζω πως με το "υπονοείται ότι ξέρουμε", θέλει ενα πει πως: αφού δεν ξέρουμε τι γίνεται, τι υπάρχει μετά θάνατον, πως μπορούμε να ξέρουμε αν και πως γύρισε κάποιος; Άρα, δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως δεν γύρισε κάποιος.

Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς, νομίζω πως υπάρχει τρύπα στον συλλογισμό. Θεωρώ ότι είναι περισσότερο σοφιστεία παρά λογική επαγωγή.

Στο ερώτημα: υπάρχει το μακαρονοτέρας;
Η απάντηση πρέπει να είναι: δεν ξέρουμε.
Η απάντηση: όχι δεν υπάρχει, δεν μπορεί να σταθεί.
Και δεν μπορεί να σταθεί, διότι ενώ δεν ξέρουμε, υπονοείται (υπονοούμε) ότι ξέρουμε τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει.

Φυσικά, μπορείς να βάλεις πολλές άλλες ερωτήσεις στην θέση της ερώτησης "γύρισε κανείς από τον άλλο κόσμο;" ή "υπάρχει το μακαρονοτέρας;" και με βάση την πιο πάνω "λογική", θα βγάζεις συνέχεια την απάντηση: "δεν ξέρουμε"...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών