Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9169
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 01 Σεπ 2023, 11:55

Αρίστος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 19:35

Καλα ολα αυτα αλλα η μεγαλυτερη θρησκεια του κοσμου, η χριστιανικη, στηριχτηκε στις θυσιες πολλων χιλιαδων Χριστιανων που προτιμησαν να θυσιαστουν στο Κολοσσαιο η να βασανιστουν και να εκτελεστουν σε διαφορα αλλα μερη, επειδη δεν ηθελαν να τιμησουν σαν Θεο τον Αυτοκρατορα η να θυσιασουν σε αλλους Θεους πλην του δικου τους. Συνεπως αυτοι μια χαρα προτιμησαν το θανατο γιατι δεν πιστευαν πως εχει εξουσια πανω τους.

.
Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι σωστό.
Το να μένεις πιστός στις ιδέες σου και στα ιδανικά σου είναι διαφορετικό.
Μπορεί να θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα να προσκυνώ τον αυτοκράτορα σαν θεό και να μην θέλω να ζήσω σε έναν κόσμο που θα με υποχρεώνει να το κάνω.
Το να έχω κάποιο κώδικα στη ζωή μου και να είμαι προετοιμασμένος να πεθάνω για αυτόν δε σημαίνει ότι καλωσορίζω το θάνατο επειδή πιστεύω στον παράδεισο...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Σεπ 2023, 12:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2023, 09:43
sys3x έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Αύγ 2023, 20:31


Το ότι η θετική ψυχολογία των ασθενών, μπορεί να κάνει "θαύματα" σε κάποιες περιπτώσεις, είναι όντως κλινικά αποδεδειγμένο γεγονός.

Και σε κάποιες περιπτώσεις η πίστη είναι ένα "εργαλείο" που μπορεί να βοηθήσει θετικά. Σε κάποιες άλλες, όχι.

Αυτό που εννοώ είναι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του θεό, τη δική του πίστη, τη δική του δύναμη, το δικό του "σωτήριο" ή μη πλασέμπο (ένθεο ή άθεο) και αυτό δεν μπορεί να εγκλωβιστεί σε μαζικές στατιστικές, γιατί αποδυναμώνει τελείως τη μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου.
Αυτήν την εικόνα έχω κι εγώ, απλά έγραψα "σε θεό" στον μαν διότι δείχνει ότι πιστεύει σε θεό.
Θεωρώ επίσης ότι πιθανότατα στο μέλλον να διευκρινιστούν κάποια πράγματα πάνω σε αυτήν την σύνδεση πίστης - πλασίμπο - ίασης, απλά προς το παρόν έχουμε μαύρα σκοτάδια = μόνον ενδείξεις.
Το πρόβλημα είναι ότι με την εναπόθεση όλων αυτών των θεμάτων στις επιστημονικές ενδείξεις ή αποδείξεις, ως τελική απάντηση στο τι είναι ο άνθρωπος, κάποια στιγμή θα καταλήξει στην αμιγώς κλινική προσέγγιση των ανθρώπων. Και δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι ακόμη και οι τέρμα άθεοι, θα ήθελαν κάτι τέτοιο. :wink
Το "κλινική προσέγγιση των ανθρώπων" δεν βγάζει και ιδιαίτερο νόημά αλλά ας το πρισπεράσουμε, τι αντιπροτείνεις πέρα από την επιστημονική προσέγγιση γιατί αυτό έχει σημασία, όχι πως θα την δούνε οι άθεοι-ένθεοι, στα πάπαργια μας πως θα την δούνε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2023, 13:10

sys3x έγραψε:
01 Σεπ 2023, 12:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2023, 09:43
sys3x έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:02


Αυτήν την εικόνα έχω κι εγώ, απλά έγραψα "σε θεό" στον μαν διότι δείχνει ότι πιστεύει σε θεό.
Θεωρώ επίσης ότι πιθανότατα στο μέλλον να διευκρινιστούν κάποια πράγματα πάνω σε αυτήν την σύνδεση πίστης - πλασίμπο - ίασης, απλά προς το παρόν έχουμε μαύρα σκοτάδια = μόνον ενδείξεις.
Το πρόβλημα είναι ότι με την εναπόθεση όλων αυτών των θεμάτων στις επιστημονικές ενδείξεις ή αποδείξεις, ως τελική απάντηση στο τι είναι ο άνθρωπος, κάποια στιγμή θα καταλήξει στην αμιγώς κλινική προσέγγιση των ανθρώπων. Και δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι ακόμη και οι τέρμα άθεοι, θα ήθελαν κάτι τέτοιο. :wink
Το "κλινική προσέγγιση των ανθρώπων" δεν βγάζει και ιδιαίτερο νόημά αλλά ας το πρισπεράσουμε, τι αντιπροτείνεις πέρα από την επιστημονική προσέγγιση γιατί αυτό έχει σημασία, όχι πως θα την δούνε οι άθεοι-ένθεοι, στα πάπαργια μας πως θα την δούνε.
Σημαίνει το να προσεγγίζεται ο κάθε άνθρωπος με την ίδια ακριβώς λογική που προσεγγίζεται το κάθε ζώο ή πειραματόζωο. Δηλαδή ως ένα έμβιο είδος και τίποτα περισσότερο. Γιατί και τα ζώα έχουν νευρολογικές συνάψεις και εγκεφαλικές λειτουργίες που επηρεάζουν και τα υπόλοιπα όργανα τους και κατ' επέκταση την όποια θετική ή αρνητική εξέλιξη έχει αυτό για την υγεία τους.

Και φυσικά δεν είμαι αντίθετη στην επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων ώστε να αντιπροτείνω κάτι. Απλώς θεωρώ ότι η επιστήμη μπορεί να φτάνει μέχρι κάποιο σημείο, στο οτιδήποτε δεν είναι ορατό από το ανθρώπινο μάτι και τίποτα περισσότερο, ακόμη και αν είναι το τηλεσκόπιο Webb.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Σεπ 2023, 13:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2023, 13:10
sys3x έγραψε:
01 Σεπ 2023, 12:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Σεπ 2023, 09:43


Το πρόβλημα είναι ότι με την εναπόθεση όλων αυτών των θεμάτων στις επιστημονικές ενδείξεις ή αποδείξεις, ως τελική απάντηση στο τι είναι ο άνθρωπος, κάποια στιγμή θα καταλήξει στην αμιγώς κλινική προσέγγιση των ανθρώπων. Και δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι ακόμη και οι τέρμα άθεοι, θα ήθελαν κάτι τέτοιο. :wink
Το "κλινική προσέγγιση των ανθρώπων" δεν βγάζει και ιδιαίτερο νόημά αλλά ας το πρισπεράσουμε, τι αντιπροτείνεις πέρα από την επιστημονική προσέγγιση γιατί αυτό έχει σημασία, όχι πως θα την δούνε οι άθεοι-ένθεοι, στα πάπαργια μας πως θα την δούνε.
Σημαίνει το να προσεγγίζεται ο κάθε άνθρωπος με την ίδια ακριβώς λογική που προσεγγίζεται το κάθε ζώο ή πειραματόζωο. Δηλαδή ως ένα έμβιο είδος και τίποτα περισσότερο. Γιατί και τα ζώα έχουν νευρολογικές συνάψεις και εγκεφαλικές λειτουργίες που επηρεάζουν και τα υπόλοιπα όργανα τους και κατ' επέκταση την όποια θετική ή αρνητική εξέλιξη έχει αυτό για την υγεία τους.

Και φυσικά δεν είμαι αντίθετη στην επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων ώστε να αντιπροτείνω κάτι. Απλώς θεωρώ ότι η επιστήμη μπορεί να φτάνει μέχρι κάποιο σημείο, στο οτιδήποτε δεν είναι ορατό από το ανθρώπινο μάτι και τίποτα περισσότερο, ακόμη και αν είναι το τηλεσκόπιο Webb.
Αυτό θεωρώ κι εγώ, ότι η επιστήμη μπορεί να φτάνει μέχρι κάποιο σημείο ανά πάσα δεδομένη στιγμή και όποιος έχει κάτι καλλίτερο να προτείνει τεκμηριωμένα εδώ είμαστε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 01 Σεπ 2023, 13:37

Το οτι η επιστημη εχει ορια και φτανει μεχρι ενα συγκεκριμενο σημειο δεν σημαινει οτι μπορουμε να δεχθουμε αλλες προσεγγισεις που πανε παραπερα.

Διοτι οι αλλες προσεγγισεις δεν ειναι ορθολογικες.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 01 Σεπ 2023, 13:48

Airman68 έγραψε:
01 Σεπ 2023, 11:55
Αρίστος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 19:35

Καλα ολα αυτα αλλα η μεγαλυτερη θρησκεια του κοσμου, η χριστιανικη, στηριχτηκε στις θυσιες πολλων χιλιαδων Χριστιανων που προτιμησαν να θυσιαστουν στο Κολοσσαιο η να βασανιστουν και να εκτελεστουν σε διαφορα αλλα μερη, επειδη δεν ηθελαν να τιμησουν σαν Θεο τον Αυτοκρατορα η να θυσιασουν σε αλλους Θεους πλην του δικου τους. Συνεπως αυτοι μια χαρα προτιμησαν το θανατο γιατι δεν πιστευαν πως εχει εξουσια πανω τους.

.
Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι σωστό.
Το να μένεις πιστός στις ιδέες σου και στα ιδανικά σου είναι διαφορετικό.
Μπορεί να θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα να προσκυνώ τον αυτοκράτορα σαν θεό και να μην θέλω να ζήσω σε έναν κόσμο που θα με υποχρεώνει να το κάνω.
Το να έχω κάποιο κώδικα στη ζωή μου και να είμαι προετοιμασμένος να πεθάνω για αυτόν δε σημαίνει ότι καλωσορίζω το θάνατο επειδή πιστεύω στον παράδεισο...
Οι ιδέες και τα ιδανικά τους ήταν ότι δεν υπάρχει άλλος θεός πλην του Τριαδικού, ότι απαγορεύεται η λατρεία οποιουδήποτε θεού πλην αυτού και ότι όφειλαν μεν να υποτάσσονται στις κρατικές αρχές, αλλά αν αναγκαζονταν να επιλεξουν μεταξύ υπακοής στις εντολές του θεού ή του κράτους, έπρεπε να επιλέξουν το πρώτο. Δεν είναι δηλαδή ότι αρνούνταν να θυσιάσουν στον Αυτοκράτορα γιατί ήταν αξιοπρεπείς άνθρωποι γενικώς και αορίστως, το έκαναν γιατί ακολουθούσαν συγκεκριμένο δόγμα.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9169
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 01 Σεπ 2023, 13:58

Scouser έγραψε:
01 Σεπ 2023, 13:48
Airman68 έγραψε:
01 Σεπ 2023, 11:55
Αρίστος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 19:35

Καλα ολα αυτα αλλα η μεγαλυτερη θρησκεια του κοσμου, η χριστιανικη, στηριχτηκε στις θυσιες πολλων χιλιαδων Χριστιανων που προτιμησαν να θυσιαστουν στο Κολοσσαιο η να βασανιστουν και να εκτελεστουν σε διαφορα αλλα μερη, επειδη δεν ηθελαν να τιμησουν σαν Θεο τον Αυτοκρατορα η να θυσιασουν σε αλλους Θεους πλην του δικου τους. Συνεπως αυτοι μια χαρα προτιμησαν το θανατο γιατι δεν πιστευαν πως εχει εξουσια πανω τους.

.
Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι σωστό.
Το να μένεις πιστός στις ιδέες σου και στα ιδανικά σου είναι διαφορετικό.
Μπορεί να θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα να προσκυνώ τον αυτοκράτορα σαν θεό και να μην θέλω να ζήσω σε έναν κόσμο που θα με υποχρεώνει να το κάνω.
Το να έχω κάποιο κώδικα στη ζωή μου και να είμαι προετοιμασμένος να πεθάνω για αυτόν δε σημαίνει ότι καλωσορίζω το θάνατο επειδή πιστεύω στον παράδεισο...
Οι ιδέες και τα ιδανικά τους ήταν ότι δεν υπάρχει άλλος θεός πλην του Τριαδικού, ότι απαγορεύεται η λατρεία οποιουδήποτε θεού πλην αυτού και ότι όφειλαν μεν να υποτάσσονται στις κρατικές αρχές, αλλά αν αναγκαζονταν να επιλεξουν μεταξύ υπακοής στις εντολές του θεού ή του κράτους, έπρεπε να επιλέξουν το πρώτο. Δεν είναι δηλαδή ότι αρνούνταν να θυσιάσουν στον Αυτοκράτορα γιατί ήταν αξιοπρεπείς άνθρωποι γενικώς και αορίστως, το έκαναν γιατί ακολουθούσαν συγκεκριμένο δόγμα.
Μα αυτά που λες δεν διαφέρουν από αυτά που λέω κι εγώ.
Η διαφωνία που έχει εστιάσει και ο νηματοθετης είναι ότι δεν προτίμησαν τον θάνατο επειδή και καλά πίστευαν στη μεταθανάτια ζωή.
Το έκαναν γιατί προτίμησαν να μείνουν πιστοί στα πιστεύω ή στις ιδέες τους.
Το ένα δεν συνεπάγεται το άλλο...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 02 Σεπ 2023, 00:12

Λοξίας έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:07
Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 20:44
Αχθος Αρουρης έγραψε:
31 Αύγ 2023, 16:47


ειναι απλο αυτο που λεω..........ζητημα κοινης λογικης.......

γυρισε κανεις απο τον αλλο κοσμο ;;

η απαντηση στο ερωτημα αυτο ειναι............δεν ξερουμε....
....... ειναι αδυνατον να το ξερουμε..............

η απαντηση, οχι ουδεις γυρισε ειναι ............λαθος .......
δηλ. δεν μπορει να σταθει αυτη η απαντηση...........

και δεν μπορει να σταθει διοτι......... ενω δεν ξερουμε ....
..υπονοειται οτι ξερουμε, τι γινεται, τι υπαρχει,
τι ακολουθει μετα τον θανατο ....
.................
Προφανώς και μπορεί να σταθεί σαν απάντηση με γνώμονα πάντα τη λογική.
Πάμε τώρα στο μπολνταρισμένο. Τί πάει να πει ''υποννοείται οτι ξέρουμε;'' Πώς υποννοείται; Τίνι τρόπω; Αυτά είναι διδαχές θρησκειών, που έχτισαν τους οίκους τους πάνω στην πολύτιμη για τους ανθρώπους Ελπίδα. Σε ανθρώπους που επιθυμούν απο κάπου να πιαστούν. Όπως όμως είπα και παραπάνω στον Student, αν κάποιος αισθάνεται καλά με την συγκεκριμένη πεποίθηση, εμένα μου περισσεύει.
Την οποία παρεμπιπτόντως όπως έχω ξαναπεί, την τοποθετώ και την προσεγγίζω μόνο φιλοσοφικά. Διότι αλλιώς, σε προσωπικό επίπεδο, δεν με καλύπτει.
Νομίζω πως με το "υπονοείται ότι ξέρουμε", θέλει ενα πει πως: αφού δεν ξέρουμε τι γίνεται, τι υπάρχει μετά θάνατον, πως μπορούμε να ξέρουμε αν και πως γύρισε κάποιος; Άρα, δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως δεν γύρισε κάποιος.

Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς, νομίζω πως υπάρχει τρύπα στον συλλογισμό. Θεωρώ ότι είναι περισσότερο σοφιστεία παρά λογική επαγωγή.

Στο ερώτημα: υπάρχει το μακαρονοτέρας;
Η απάντηση πρέπει να είναι: δεν ξέρουμε.
Η απάντηση: όχι δεν υπάρχει, δεν μπορεί να σταθεί.
Και δεν μπορεί να σταθεί, διότι ενώ δεν ξέρουμε, υπονοείται (υπονοούμε) ότι ξέρουμε τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει.

Φυσικά, μπορείς να βάλεις πολλές άλλες ερωτήσεις στην θέση της ερώτησης "γύρισε κανείς από τον άλλο κόσμο;" ή "υπάρχει το μακαρονοτέρας;" και με βάση την πιο πάνω "λογική", θα βγάζεις συνέχεια την απάντηση: "δεν ξέρουμε"...
.... τωρα το διαβασα .........

ετσι ειναι.....καλα το λες.....

προκειται για μια λα.ι.κη δοξασια, ενα ειδος πιστης ....
... η εκφραση αυτη ειναι ευρεως γνωστη
και αποδεκτη ........ αλλα αν την εξετασεις
με βαση την λογικη.........δεν στεκει........

το μακαρονοτερας, σαν αστειο ....... ειναι καλο ........

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Σεπ 2023, 12:07

Αχθος Αρουρης έγραψε:
02 Σεπ 2023, 00:12
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
31 Αύγ 2023, 21:07
Πασιφάη έγραψε:
31 Αύγ 2023, 20:44


Προφανώς και μπορεί να σταθεί σαν απάντηση με γνώμονα πάντα τη λογική.
Πάμε τώρα στο μπολνταρισμένο. Τί πάει να πει ''υποννοείται οτι ξέρουμε;'' Πώς υποννοείται; Τίνι τρόπω; Αυτά είναι διδαχές θρησκειών, που έχτισαν τους οίκους τους πάνω στην πολύτιμη για τους ανθρώπους Ελπίδα. Σε ανθρώπους που επιθυμούν απο κάπου να πιαστούν. Όπως όμως είπα και παραπάνω στον Student, αν κάποιος αισθάνεται καλά με την συγκεκριμένη πεποίθηση, εμένα μου περισσεύει.
Την οποία παρεμπιπτόντως όπως έχω ξαναπεί, την τοποθετώ και την προσεγγίζω μόνο φιλοσοφικά. Διότι αλλιώς, σε προσωπικό επίπεδο, δεν με καλύπτει.
Νομίζω πως με το "υπονοείται ότι ξέρουμε", θέλει ενα πει πως: αφού δεν ξέρουμε τι γίνεται, τι υπάρχει μετά θάνατον, πως μπορούμε να ξέρουμε αν και πως γύρισε κάποιος; Άρα, δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως δεν γύρισε κάποιος.

Πάντως είτε έτσι είτε αλλιώς, νομίζω πως υπάρχει τρύπα στον συλλογισμό. Θεωρώ ότι είναι περισσότερο σοφιστεία παρά λογική επαγωγή.

Στο ερώτημα: υπάρχει το μακαρονοτέρας;
Η απάντηση πρέπει να είναι: δεν ξέρουμε.
Η απάντηση: όχι δεν υπάρχει, δεν μπορεί να σταθεί.
Και δεν μπορεί να σταθεί, διότι ενώ δεν ξέρουμε, υπονοείται (υπονοούμε) ότι ξέρουμε τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει.

Φυσικά, μπορείς να βάλεις πολλές άλλες ερωτήσεις στην θέση της ερώτησης "γύρισε κανείς από τον άλλο κόσμο;" ή "υπάρχει το μακαρονοτέρας;" και με βάση την πιο πάνω "λογική", θα βγάζεις συνέχεια την απάντηση: "δεν ξέρουμε"...
.... τωρα το διαβασα .........

ετσι ειναι.....καλα το λες.....

προκειται για μια λα.ι.κη δοξασια, ενα ειδος πιστης ....
... η εκφραση αυτη ειναι ευρεως γνωστη
και αποδεκτη ........ αλλα αν την εξετασεις
με βαση την λογικη.........δεν στεκει........

το μακαρονοτερας, σαν αστειο ....... ειναι καλο ........
Επίτρεψέ μου να έχω αντίρρηση.

Ο συλλογισμός σου: "με βάση την λογική δεν στέκει", ισχύει μόνο αν ικανοποιείται μία συνθήκη.
  • Αυτός που επιστρέφει από τον άλλο κόσμο να μην το γνωρίζει.
Οπότε ναι! Δεν μπορεί να μας τίποτε, αφού δεν γνωρίζει πως επέστρεψε από τον άλλον κόσμο.
Μόνον τότε, έχει λογική βάση ο συλλογισμός σου.

Αλλιώς, θεωρώ ότι ισχύει το: "κανείς δεν έχει επιστρέψει από τον άλλον κόσμο για να μας πει".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 12:18

Scouser έγραψε:
01 Σεπ 2023, 13:48
Airman68 έγραψε:
01 Σεπ 2023, 11:55
Αρίστος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 19:35

Καλα ολα αυτα αλλα η μεγαλυτερη θρησκεια του κοσμου, η χριστιανικη, στηριχτηκε στις θυσιες πολλων χιλιαδων Χριστιανων που προτιμησαν να θυσιαστουν στο Κολοσσαιο η να βασανιστουν και να εκτελεστουν σε διαφορα αλλα μερη, επειδη δεν ηθελαν να τιμησουν σαν Θεο τον Αυτοκρατορα η να θυσιασουν σε αλλους Θεους πλην του δικου τους. Συνεπως αυτοι μια χαρα προτιμησαν το θανατο γιατι δεν πιστευαν πως εχει εξουσια πανω τους.

.
Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι σωστό.
Το να μένεις πιστός στις ιδέες σου και στα ιδανικά σου είναι διαφορετικό.
Μπορεί να θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα να προσκυνώ τον αυτοκράτορα σαν θεό και να μην θέλω να ζήσω σε έναν κόσμο που θα με υποχρεώνει να το κάνω.
Το να έχω κάποιο κώδικα στη ζωή μου και να είμαι προετοιμασμένος να πεθάνω για αυτόν δε σημαίνει ότι καλωσορίζω το θάνατο επειδή πιστεύω στον παράδεισο...
Οι ιδέες και τα ιδανικά τους ήταν ότι δεν υπάρχει άλλος θεός πλην του Τριαδικού, ότι απαγορεύεται η λατρεία οποιουδήποτε θεού πλην αυτού και ότι όφειλαν μεν να υποτάσσονται στις κρατικές αρχές, αλλά αν αναγκαζονταν να επιλεξουν μεταξύ υπακοής στις εντολές του θεού ή του κράτους, έπρεπε να επιλέξουν το πρώτο. Δεν είναι δηλαδή ότι αρνούνταν να θυσιάσουν στον Αυτοκράτορα γιατί ήταν αξιοπρεπείς άνθρωποι γενικώς και αορίστως, το έκαναν γιατί ακολουθούσαν συγκεκριμένο δόγμα.
Και ποια ακριβώς είναι η διαφορά αυτών που αναφέρεις με τη συνοδεία των ζωντανών ανθρώπων και ζώων σε έναν νεκρό βασιλιά ή αυτοκράτορα, πράγμα συνηθισμένο σε άλλες θρησκείες;

Ή έστω την υποταγή στις εντολές του οποιουδήποτε πολιτικού δόγματος;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Σεπ 2023, 13:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:18
Scouser έγραψε:
01 Σεπ 2023, 13:48
Airman68 έγραψε:
01 Σεπ 2023, 11:55


Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι σωστό.
Το να μένεις πιστός στις ιδέες σου και στα ιδανικά σου είναι διαφορετικό.
Μπορεί να θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα να προσκυνώ τον αυτοκράτορα σαν θεό και να μην θέλω να ζήσω σε έναν κόσμο που θα με υποχρεώνει να το κάνω.
Το να έχω κάποιο κώδικα στη ζωή μου και να είμαι προετοιμασμένος να πεθάνω για αυτόν δε σημαίνει ότι καλωσορίζω το θάνατο επειδή πιστεύω στον παράδεισο...
Οι ιδέες και τα ιδανικά τους ήταν ότι δεν υπάρχει άλλος θεός πλην του Τριαδικού, ότι απαγορεύεται η λατρεία οποιουδήποτε θεού πλην αυτού και ότι όφειλαν μεν να υποτάσσονται στις κρατικές αρχές, αλλά αν αναγκαζονταν να επιλεξουν μεταξύ υπακοής στις εντολές του θεού ή του κράτους, έπρεπε να επιλέξουν το πρώτο. Δεν είναι δηλαδή ότι αρνούνταν να θυσιάσουν στον Αυτοκράτορα γιατί ήταν αξιοπρεπείς άνθρωποι γενικώς και αορίστως, το έκαναν γιατί ακολουθούσαν συγκεκριμένο δόγμα.
Και ποια ακριβώς είναι η διαφορά αυτών που αναφέρεις με τη συνοδεία των ζωντανών ανθρώπων και ζώων σε έναν νεκρό βασιλιά ή αυτοκράτορα, πράγμα συνηθισμένο σε άλλες θρησκείες;

Ή έστω την υποταγή στις εντολές του οποιουδήποτε πολιτικού δόγματος;
Δεν κατάλαβα το ερώτημα.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 13:21

Scouser έγραψε:
03 Σεπ 2023, 13:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:18
Scouser έγραψε:
01 Σεπ 2023, 13:48

Οι ιδέες και τα ιδανικά τους ήταν ότι δεν υπάρχει άλλος θεός πλην του Τριαδικού, ότι απαγορεύεται η λατρεία οποιουδήποτε θεού πλην αυτού και ότι όφειλαν μεν να υποτάσσονται στις κρατικές αρχές, αλλά αν αναγκαζονταν να επιλεξουν μεταξύ υπακοής στις εντολές του θεού ή του κράτους, έπρεπε να επιλέξουν το πρώτο. Δεν είναι δηλαδή ότι αρνούνταν να θυσιάσουν στον Αυτοκράτορα γιατί ήταν αξιοπρεπείς άνθρωποι γενικώς και αορίστως, το έκαναν γιατί ακολουθούσαν συγκεκριμένο δόγμα.
Και ποια ακριβώς είναι η διαφορά αυτών που αναφέρεις με τη συνοδεία των ζωντανών ανθρώπων και ζώων σε έναν νεκρό βασιλιά ή αυτοκράτορα, πράγμα συνηθισμένο σε άλλες θρησκείες;

Ή έστω την υποταγή στις εντολές του οποιουδήποτε πολιτικού δόγματος;
Δεν κατάλαβα το ερώτημα.
Έθεσα το ερώτημα επειδή έθεσες θέμα "αξιοπρέπειας" στο μπολντ κείμενο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Σεπ 2023, 13:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 13:21
Scouser έγραψε:
03 Σεπ 2023, 13:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:18


Και ποια ακριβώς είναι η διαφορά αυτών που αναφέρεις με τη συνοδεία των ζωντανών ανθρώπων και ζώων σε έναν νεκρό βασιλιά ή αυτοκράτορα, πράγμα συνηθισμένο σε άλλες θρησκείες;

Ή έστω την υποταγή στις εντολές του οποιουδήποτε πολιτικού δόγματος;
Δεν κατάλαβα το ερώτημα.
Έθεσα το ερώτημα επειδή έθεσες θέμα "αξιοπρέπειας" στο μπολντ κείμενο.
Είπα ότι το πρόβλημά τους δεν ήταν το ότι το κράτος τους ζητούσε γενικώς να κάνουν κάτι το αναξιοπρεπές. Ήταν ότι τους ζητούσε να λατρέψουν τον αυτοκράτορα σαν θεό. Αυτό ήταν "κόκκινη γραμμή", οπότε προτιμούσαν να πεθάνουν.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 13:28

Scouser έγραψε:
03 Σεπ 2023, 13:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 13:21
Scouser έγραψε:
03 Σεπ 2023, 13:15

Δεν κατάλαβα το ερώτημα.
Έθεσα το ερώτημα επειδή έθεσες θέμα "αξιοπρέπειας" στο μπολντ κείμενο.
Είπα ότι το πρόβλημά τους δεν ήταν το ότι το κράτος τους ζητούσε γενικώς να κάνουν κάτι το αναξιοπρεπές. Ήταν ότι τους ζητούσε να λατρέψουν τον αυτοκράτορα σαν θεό. Αυτό ήταν "κόκκινη γραμμή", οπότε προτιμούσαν να πεθάνουν.
Και αυτό το εκλαμβάνεις ως κάτι αναξιοπρεπές; Αυτό είναι που δεν κατάλαβα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6353
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ας μην κοροϊδευόμαστε: Κανείς δεν πιστεύει πραγματικά στη μεταθανάτια ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 03 Σεπ 2023, 15:53

Ας βάλω μια παλιότερη έρευνα που περιέχει το ερώτημα του νήματος. Αφορούσε την τριετία 09,10, 11.
https://www.in.gr/2011/04/23/greece/mei ... me-ereyna/
(23 Απριλίου 2011, 10:18)

Μείωση της θρησκευτικότητας των Ελλήνων, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την τελευταία τριετία, φανερώνει η έρευνα της Κάπα Research για λογαριασμό της εφημερίδας Το Βήμα της Κυριακής. Οι περισσότεροι ερωτηθέντες απαντούν ότι το Πάσχα αποτελεί μια ευκαιρία επιστροφής στα ήθη και στα έθιμα.
..........................................................................................................................
Μείωση της θρησκευτικότητας των Ελλήνων, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την τελευταία τριετία, φανερώνει η έρευνα της Κάπα Research για λογαριασμό της εφημερίδας Το Βήμα της Κυριακής.

Στο ερώτημα «Πιστεύετε στην ανάσταση των νεκρών;» σημειώνεται πτώση 10 μονάδων, αφού το 2008 δήλωνε «ναι» και «μάλλον ναι» το 51,3%, ενώ εφέτος το 41,8%, με το 26,5% να δηλώνει «ναι» και το 15,3% «μάλλον ναι». Αντίθετα, το 48,1% λέει «όχι» και «μάλλον όχι», ενώ το 10,1% απάντησε «δεν γνωρίζω» ή «δεν απαντώ».

Αντίστοιχη τάση παρατηρείται και στο ερώτημα «Πιστεύετε ότι τα τελευταία χρόνια οι Έλληνες πιστεύουν στα θεία;», όπου μόλις το 28,8% δηλώνει «το ίδιο με πριν», το 18,9% «περισσότερο» και το 46,1% «λιγότερο».

Εντύπωση προκαλούν και οι απαντήσεις στην έρευνα για τη γιορτή του Πάσχα. Στο ερώτημα «Για σας προσωπικά, το Πάσχα είναι…», το 36% δήλωσε «μια περίοδος θρησκευτικής κατάνυξης» και το 11,1% «μια ευκαιρία να πάω στην εκκλησία». Αντίθετα, το 42,5% δηλώνει «μια ευκαιρία επιστροφής στα ήθη και στα έθιμα», το 39,9% «μια ευκαιρία για διακοπές και ξεκούραση», το 15,1% «μια ευκαιρία να βρεθώ με τους συγγενείς μου» και το 11,9% «μια ευκαιρία να επισκεφθώ τον τόπο μου».

Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και οι απαντήσεις που δίδονται στην ερώτηση «Το βράδυ της Ανάστασης παρακολουθείτε όλη τη Θεία Λειτουργία, πηγαίνετε από την αρχή της Λειτουργίας και αποχωρείτε μετά το ‘Χριστός Ανέστη’ ή προτιμάτε να πηγαίνετε απλά όταν ακούγεται το ‘Χριστός Ανέστη’;» το 48,4% λέει «πηγαίνω απλά όταν ακούγεται το ‘Χριστός Ανέστη’», το 28,8% «πηγαίνω από την αρχή της Θείας Λειτουργίας και αποχωρώ μετά το ‘Χριστός Ανέστη’» και το 8,5% δηλώνει ότι «δεν πηγαίνω στην εκκλησία». Μόνο το 13,6% λέει ότι παρακολουθεί όλη τη Θεία Λειτουργία.

Ενθαρρυντικές για την Εκκλησία είναι όμως οι απαντήσεις που δίνουν οι ερωτηθέντες για τον αν πιστεύουν στον Θεό, αφού το 56,3% λέει «ναι» και το 20% «μάλλον ναι». Αντίθετα, «όχι» απαντά το 13% και «μάλλον όχι» το 7,7%.

Ακόμη, το 3,1% δηλώνει «Δεν γνωρίζω» ή «δεν απαντώ». Σχεδόν οι περισσότεροι δηλώνουν ότι γνωρίζουν και κατανοούν τα εκκλησιαστικά κείμενα της Μεγάλης Εβδομάδας. Το 9,1% δηλώνει «πολύ», το 36,6% «αρκετά», το 37,9% «λίγο» και μόλις το 16,2% «καθόλου». Και στο ερώτημα «Ποια συναισθήματα σας δημιουργούνται τη Μεγάλη Εβδομάδα;» δηλώνεται ότι το 43,9% διακατέχεται από κατάνυξη, το 25,1% από ευλάβεια, το 18,4% από ηρεμία, το 14,8% από αγάπη, από γαλήνη το 12,9%, από χαρά το 10,5% και από φιλάνθρωπα συναισθήματα το 11,1%.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών