Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

...όταν ακούτε ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

1. Είμαι Χριστιανός και προσβάλλομαι
13
25%
2. Δεν είμαι Χριστιανός, πιστεύω σε άλλη θρησκεία αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν θρήσκος άνθρωπος
1
2%
3. Δεν είμαι Χριστιανός, είμαι άθεος/αγνωστικιστής αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν άνθρωπος
14
26%
3. Δεν είμαι Χριστιανός και δεν μου καίγεται καρφάκι, δεν με απασχολεί καθόλου
10
19%
4. Δεν είμαι Χριστιανός και την καταβρίσκω όταν κάποιος τους βρίζει τον Χριστό και την Παναγία τους
10
19%
5. Άλλο. ΔΓ, ΔΑ
5
9%
 
Σύνολο ψήφων: 53

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Σεπ 2023, 13:50

Εν τω μεταξύ κάθονται τα νηπιαγωγεία και αναλύουν συμπεριφορές βγάζοντας κάθε φορά ένα κριτήριο από τον κώλο τους νομίζοντας ότι κατέχουν τη γνώση.

(Τώρα να δεις που θα νομίζουν ότι το θέμα είναι για τα νηπιαγωγεία/ Μπορεί και για τους κώλους και να ποστάρουν κάνα κολάν).

Βρίζουν με πλάγιο τρόπο, πούστικο, κάνοντας αναφορές σε αυτό που σε πονάει
κλπ κλπ. Λες και αυτός που υβρίζεται είναι άμοιρος ευθυνών. Λες και δεν έχει προκαλέσει πιο πριν, έτσι ώστε τελικά το βρίσιμο να μην είναι μόνο γι αυτό που σε πονάει. Ούτε καν. Το ´βρίσιμο εείναι για σένα που είσαι ξεφτίλας και έχεις αρχίσει το παιχνιδάκι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Σεπ 2023, 13:52

Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:41
George_V έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:36
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:28

Διαφωνούμε στην ουσία.
Φυσικά μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι ο Ιησούς ήταν ο μπάσταρδος γιος ενός Ρωμαίου στρατιώτη και της Μαρίας, γιατί όχι;
Δικαίωμα κάποιου είναι να πιστεύει ότι ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος και να δέχεται ένα αφήγημα, δικαίωμα κάποιου άλλου να πιστεύει ότι δεν ήταν και να δέχεται ένα διαφορετικό αφήγημα.
Απ' εκεί και πέρα, συμφωνούμε στον τύπο. Δεν χρειάζονται χυδαιολογίες στη συζήτηση.
Δεν διαφωνούμε. Η κριτική καλό είναι να γίνεται. Η χυδαιολογια ανευ επιχειρηματων είναι απαίσια.

Μπορείς να το ισχυριστείτε χωρίς να προσβάλλεις το συνομιλητή σου. Αν δεν υπήρχε αυτή η κριτική δεν θα κάναμε και διάλογο και η ιστορία (η οποία ιστορια) θα ήταν μονόπλευρη.

Αν εγώ ξεκινήσω τώρα ένα νήμα και λέω οτιβο Θησέας είναι παιδεραστης που στα 50 του απήγαγε και βίασε την 12χρονη Ελένη και αρχίζω να υστερίαζω για τον κακούργοι παιδεραστή που βίασε το κοριτσάκι πιστεύεις ότι θα γίνει διάλογος η απλά θα πατάω τον καλό όσων πιστεύουν τον Θησέα ως ήρωα και ημίθεο?

Αντίθετα μπορώ να εκφράσω την κριτική μου στην ιστορία αυτή μέσα από ιστορικές φιλοσοφικές αναλύσεις και να δείξω γιατί είναι η δεν είναι έτσι.

Τι προτιμάς από τα δύο να συμβει?
Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν από τους δυο τρόπους, αρκεί να μην περνάει η αντιπαράθεση σε ad hominem αντεγκλήσεις και χυδαιότητες.
Στην τελική, αν δεν σού ταιριάζει το ύφος κάποιου, σταματάς να συνομιλείς μαζί του.
Αν φτάσεις στο σημείο να αναρωτηθεις αν πρέπει να διακόψεις μια συζήτηση λόγω της χυδιαολογιας και της προσβολής τότε αναρωτιέσαι τη λάθος ερώτηση.

Η σωστή θα ήταν γιατί άρχισες να συνομιλίες μαζί του.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13618
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 05 Σεπ 2023, 13:54

George_V έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:52
Ναύτης έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:41
George_V έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:36


Δεν διαφωνούμε. Η κριτική καλό είναι να γίνεται. Η χυδαιολογια ανευ επιχειρηματων είναι απαίσια.

Μπορείς να το ισχυριστείτε χωρίς να προσβάλλεις το συνομιλητή σου. Αν δεν υπήρχε αυτή η κριτική δεν θα κάναμε και διάλογο και η ιστορία (η οποία ιστορια) θα ήταν μονόπλευρη.

Αν εγώ ξεκινήσω τώρα ένα νήμα και λέω οτιβο Θησέας είναι παιδεραστης που στα 50 του απήγαγε και βίασε την 12χρονη Ελένη και αρχίζω να υστερίαζω για τον κακούργοι παιδεραστή που βίασε το κοριτσάκι πιστεύεις ότι θα γίνει διάλογος η απλά θα πατάω τον καλό όσων πιστεύουν τον Θησέα ως ήρωα και ημίθεο?

Αντίθετα μπορώ να εκφράσω την κριτική μου στην ιστορία αυτή μέσα από ιστορικές φιλοσοφικές αναλύσεις και να δείξω γιατί είναι η δεν είναι έτσι.

Τι προτιμάς από τα δύο να συμβει?
Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν από τους δυο τρόπους, αρκεί να μην περνάει η αντιπαράθεση σε ad hominem αντεγκλήσεις και χυδαιότητες.
Στην τελική, αν δεν σού ταιριάζει το ύφος κάποιου, σταματάς να συνομιλείς μαζί του.
Αν φτάσεις στο σημείο να αναρωτηθεις αν πρέπει να διακόψεις μια συζήτηση λόγω της χυδιαολογιας και της προσβολής τότε αναρωτιέσαι τη λάθος ερώτηση.

Η σωστή θα ήταν γιατί άρχισες να συνομιλίες μαζί του.
Γιατί κάποια πράγματα φανερώνονται στην πορεία ή/και γιατί κάποτε η υπομονή εξαντλείται.
Σε κάθε περίπτωση, όπως συμβαίνει και irl, έτσι κι εδώ μπορείς (και κατά τη γνώμη μου πρέπει) να επιλέγεις τους συνομιλητές σου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 13:58

Όταν ο Δίας πλάγιασε με τη Λήδα παίρνοντας τη μορφή του κύκνου, την ίδια νύχτα που εκείνη βρέθηκε ερωτικά με τον Τυνδάρεω, από τον Δία γεννήθηκε ο Πολυδεύκης και η Ελένη, από τον Τυνδάρεω ο Κάστορας <και η Κλυταιμνήστρα>. Ωστόσο, κάποιοι διηγούνται ότι η Ελένη είναι κόρη της Νέμεσης και του Δία. Αυτή δηλαδή, προκειμένου να αποφύγει την επαφή με τον Δία, μεταμορφώθηκε σε χήνα, αλλά ο Δίας πήρε τη μορφή του κύκνου και ενώθηκε μαζί της· από το σμίξιμό τους αυτή γέννησε ένα αυγό που κάποιος βοσκός βρήκε στα δάση και το έφερε και το έδωσε στη Λήδα· και αυτή το έβαλε σε ένα κιβώτιο και το φύλαξε και όταν ήρθε η κατάλληλη στιγμή γεννήθηκε η Ελένη που την ανέθρεψε σαν να ήταν δική της κόρη.

Πιθανό συμπέρασμα αφυπνισμένου τρεντοκάγκουρα: H Ελένη ήταν χηνόκοτα, που γεννήθηκε από ληγμένο αυγό, χοχοχο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 14:06

Χαοτικός έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:50
Εν τω μεταξύ κάθονται τα νηπιαγωγεία και αναλύουν συμπεριφορές βγάζοντας κάθε φορά ένα κριτήριο από τον κώλο τους νομίζοντας ότι κατέχουν τη γνώση.

(Τώρα να δεις που θα νομίζουν ότι το θέμα είναι για τα νηπιαγωγεία/ Μπορεί και για τους κώλους και να ποστάρουν κάνα κολάν).

Βρίζουν με πλάγιο τρόπο, πούστικο, κάνοντας αναφορές σε αυτό που σε πονάει
κλπ κλπ. Λες και αυτός που υβρίζεται είναι άμοιρος ευθυνών. Λες και δεν έχει προκαλέσει πιο πριν, έτσι ώστε τελικά το βρίσιμο να μην είναι μόνο γι αυτό που σε πονάει. Ούτε καν. Το ´βρίσιμο εείναι για σένα που είσαι ξεφτίλας και έχεις αρχίσει το παιχνιδάκι.
Άσε τα πλάγια παραπονάκια, γλυκό μου. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11801
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 05 Σεπ 2023, 14:06

Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:20
Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:03
Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 11:25

Στο μεταξύ ένας τέτοιος πιστός (Scouser) δεν δίστασε να αποκαλέσει παιδεραστή το αγιότερο πρόσωπο μιας άλλης θρησκείας.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά από Φαρισαίους υποκριτές.
.
Γιατί; Είπα ψέμματα;
Δεν έγραψα ότι είπες ψέματα.
Επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα όταν γράφω για κερατάδες και μπάσταρδα που έχετε αγιοποιήσει.
.
Δεν έχω πρόβλημα έτσι και αλλιώς, στη δική σου ψυχή κάνεις κακό, όχι τη δική μου, και δεν έχει ανάγκη από εμένα ο Θεός να τον υπερασπιστώ. :102: Απλά τα περί κεραταδων, μπάσταρδων κτλ δεν προκύπτουν από πουθενά από τα ιερά κείμενα του χριστιανισμου, είναι εικασίες δικές σου και των λοιπών χριστιανοπληκτων, ενώ το ότι ο Μωάμεθ πηδουσε μια εννιαχρονη είναι καταγεγραμμένο στις Χαντίθ και δεν αμφισβητείται από κανένα μουσουλμανο.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Σεπ 2023, 14:07

:str8jack:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1958
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 05 Σεπ 2023, 14:14

Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 14:06
Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:20
Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:03

Γιατί; Είπα ψέμματα;
Δεν έγραψα ότι είπες ψέματα.
Επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα όταν γράφω για κερατάδες και μπάσταρδα που έχετε αγιοποιήσει.
.
Δεν έχω πρόβλημα έτσι και αλλιώς, στη δική σου ψυχή κάνεις κακό, όχι τη δική μου, και δεν έχει ανάγκη από εμένα ο Θεός να τον υπερασπιστώ. :102: Απλά τα περί κεραταδων, μπάσταρδων κτλ δεν προκύπτουν από πουθενά από τα ιερά κείμενα του χριστιανισμου, είναι εικασίες δικές σου και των λοιπών χριστιανοπληκτων, ενώ το ότι ο Μωάμεθ πηδουσε μια εννιαχρονη είναι καταγεγραμμένο στις Χαντίθ και δεν αμφισβητείται από κανένα μουσουλμανο.
Μ αρέσει που απαντάς
Ο άνθρωπος αυτός χρειάζεται ξεκάθαρα βοήθεια

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11801
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 05 Σεπ 2023, 14:18

Νετο Γκουερινο έγραψε:
05 Σεπ 2023, 14:14
Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 14:06
Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 12:20

Δεν έγραψα ότι είπες ψέματα.
Επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα όταν γράφω για κερατάδες και μπάσταρδα που έχετε αγιοποιήσει.
.
Δεν έχω πρόβλημα έτσι και αλλιώς, στη δική σου ψυχή κάνεις κακό, όχι τη δική μου, και δεν έχει ανάγκη από εμένα ο Θεός να τον υπερασπιστώ. :102: Απλά τα περί κεραταδων, μπάσταρδων κτλ δεν προκύπτουν από πουθενά από τα ιερά κείμενα του χριστιανισμου, είναι εικασίες δικές σου και των λοιπών χριστιανοπληκτων, ενώ το ότι ο Μωάμεθ πηδουσε μια εννιαχρονη είναι καταγεγραμμένο στις Χαντίθ και δεν αμφισβητείται από κανένα μουσουλμανο.
Μ αρέσει που απαντάς
Ο άνθρωπος αυτός χρειάζεται ξεκάθαρα βοήθεια
Τον λυπάμαι λίγο τον παππού. Έχει εμφανή ανάγκη για προσοχή. Λογικά πρέπει να έχει τρελές μοναξιες και όσο νιώθει να πλησιάζει το τέλος, γίνεται και χειρότερα.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Σεπ 2023, 14:42

Τον λυπάμαι λίγο τον παππού. Έχει εμφανή ανάγκη για προσοχή. Λογικά πρέπει να έχει τρελές μοναξιές και όσο νιώθει να πλησιάζει το τέλος, γίνεται και χειρότερα.
Να ένα ωραίο παράδειγμα στοχευμένης και μεθοδευμένης επίθεσης. Δεν φαίνεται πουθενά βρισιά και περνάει για ΟΚ. Ενώ είναι κάργα συνειδητή επίθεση.
και ναι είναι ανήθικο, κακόβουλο και απάνθρωπο.

Τώρα οι πιο καταλαβαίνουν με το ποστ μου ότι καταδικάζω σφόδρα αυτό το ποστ και αυτό ν που το ποστάρει. Ασφαλώς και το καταδικάζω.

Και μετά ακολουθεί η άλλη αμυντική σκέψη "Δηλαδή εσύ δεν το κάνεις; Τι θες να μας πεις;"
Ασφαλώς και το κάνω κι εγώ. Ούτε εγώ χωνεύω τον συγκεκριμένο και συχνά προβάλει η ανάγκη να επιτεθώ,

Που είμαι καλύτερος;
Ότι είμαι ειλικρινής και το πιθανότερο θα βρίσω στα ίσια και όχι λουμπινίστικα.
Ότι θα σηματοδοτήσω πως συνειδητά επιτίθεμαι και δεν θα επικαλούμαι κανόνες και άλλα κλισέ. Εκλογικευμένα κιόλας του τύπου "Άμα ο άλλος λέει.... Άμα βλέπω μια βλακεία θα την κράξω.... κι ένα σωρό μαλακίες.

Τι δεν ξέρουν.
ότι το κέρδος δεν είναι να εκλογικεύσεις και να δικαιώσεις την δική σου σκατιά. Αρκεί να το συνειδητοποιείς ότι είναι σκατιά. Αυτό είναι μία εξέλιξη.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 05 Σεπ 2023, 15:15

νεύριασες lonelyrider αλλα οπως το έθεσες δεν ειναι παρα αυτο που διατυπωσε ο C.G.Jung στο
εργο του για την "ENANDIODROMIA"(=Regression),μετα απο ψυχαναλυτικες κ κλινικές
έρευνες...."the absolute rationality claims that possess the knowledge but
doesn't know by what someone or someones could be possessed"
το παμε πολυ μακριά ισως στο οχι πολυ μακρινο μελλον,εδω σ' αυτη την αυλη των
θαυμάτων οι περισσότεροι κατεχουν μονο να εκτελουν όποια παρορμηση νιωθουν
προκειμένου να γελοιοποιησουν η να βγαλουν ο,τι σκοτεινο και αποτροπαιο νιωθουν
για κάποιους η' για κάτι για να κοιμηθουν ήσυχα....ισως γιατι αργουν να ενεργησουν
και τα υπνωτικά,αυτο τούς φερνει και ικανοποίηση οποτε θα κοιμηθουν ησυχα σαν
πουλακια μ' ενα γελάκι στο στομα.
περίεργο ιδιως οι λατινοαμερικανοι,ολων των πολιτ.πεποιθησεων,εχουν ενα σεμβασμο
γενικοτερα στα θεία (πχ ο Φιντέλ...),ο αλλος ομως τραβηξε ενα πεπλο αν πρόσεξες,
οντως ηταν γνωστα στους πατερες απ' 3ο αιωνα στα αποκρυφα ευαγγέλια η φραση
(ο υιός του Ρωμαίου στρατιωτη πανδιρα και μιας πορνης) πού εφτιαξαν οι οφιτες
προγονοι των σιωνοταλμουδιστων και πολυ αργοτερα των "θεος-οφις-των" της περιφημης
helena blavasky k anna bezant μυημενων στα μυστήρια των Ιμαλάιων.
ο C.Jung εκανε ειδικη μελετη για το "Αρχετυπο της Παρθενου Μαρίας" το οποιο
το θεωρησε οτι εχει οικουμενική παγκοσμια αντανακλαση σ' αυτο που ονομασε
"Catholic unconscious" και που σεβονται ακομα και Μουσουλμάνοι.





θα ποσταριζα και τις εμφανίσεις σε:
λα σαλετ,λουρδη,φατιμα Πορτογαλίας,Άθως,γκαραμπανταλ ισπανιας.....κ αλλου
αλλα μετα τη βίαιη διαγραφη του ποστ,στο οποίο δεν βριζω κανενα αλλα ουτε
δηλωνω οτι προκειται να καταγγειλω καποιους σε καποια αρχή,ζητησα να αποχωρήσω
απο εδώ,......τετοια ψυχοφανατιλα μισος κ διακωμωδηση δεν περιμενα :e040::e040:



φιλε lonelyrider θα φανε πολυ κοσμο προκειμενου να στησουν ενα μετανθρωπινο δυστοπικο
κοσμο που ονειρεύονται......στο τελος θα εισπραξουν την αιώνια καταισχύνη :wave:
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10401
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Σεπ 2023, 16:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:58
Όταν ο Δίας πλάγιασε με τη Λήδα παίρνοντας τη μορφή του κύκνου, την ίδια νύχτα που εκείνη βρέθηκε ερωτικά με τον Τυνδάρεω, από τον Δία γεννήθηκε ο Πολυδεύκης και η Ελένη, από τον Τυνδάρεω ο Κάστορας <και η Κλυταιμνήστρα>. Ωστόσο, κάποιοι διηγούνται ότι η Ελένη είναι κόρη της Νέμεσης και του Δία. Αυτή δηλαδή, προκειμένου να αποφύγει την επαφή με τον Δία, μεταμορφώθηκε σε χήνα, αλλά ο Δίας πήρε τη μορφή του κύκνου και ενώθηκε μαζί της· από το σμίξιμό τους αυτή γέννησε ένα αυγό που κάποιος βοσκός βρήκε στα δάση και το έφερε και το έδωσε στη Λήδα· και αυτή το έβαλε σε ένα κιβώτιο και το φύλαξε και όταν ήρθε η κατάλληλη στιγμή γεννήθηκε η Ελένη που την ανέθρεψε σαν να ήταν δική της κόρη.

Πιθανό συμπέρασμα αφυπνισμένου τρεντοκάγκουρα: H Ελένη ήταν χηνόκοτα, που γεννήθηκε από ληγμένο αυγό, χοχοχο.
Χοχοχοχο ...merry Christmas :romance-hearteyes:
Μήπως ο μη αφυπνισμένος τα κατάφερνε καλύτερα; :p2:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10401
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Σεπ 2023, 16:29

Who is The 4th man έγραψε:
05 Σεπ 2023, 15:15
νεύριασες lonelyrider αλλα οπως το έθεσες δεν ειναι παρα αυτο που διατυπωσε ο C.G.Jung στο
εργο του για την "ENANDIODROMIA"(=Regression),μετα απο ψυχαναλυτικες κ κλινικές
έρευνες...."the absolute rationality claims that possess the knowledge but
doesn't know by what someone or someones could be possessed"
το παμε πολυ μακριά ισως στο οχι πολυ μακρινο μελλον,εδω σ' αυτη την αυλη των
θαυμάτων οι περισσότεροι κατεχουν μονο να εκτελουν όποια παρορμηση νιωθουν
προκειμένου να γελοιοποιησουν η να βγαλουν ο,τι σκοτεινο και αποτροπαιο νιωθουν
για κάποιους η' για κάτι για να κοιμηθουν ήσυχα....ισως γιατι αργουν να ενεργησουν
και τα υπνωτικά,αυτο τούς φερνει και ικανοποίηση οποτε θα κοιμηθουν ησυχα σαν
πουλακια μ' ενα γελάκι στο στομα.
περίεργο ιδιως οι λατινοαμερικανοι,ολων των πολιτ.πεποιθησεων,εχουν ενα σεμβασμο
γενικοτερα στα θεία (πχ ο Φιντέλ...),ο αλλος ομως τραβηξε ενα πεπλο αν πρόσεξες,
οντως ηταν γνωστα στους πατερες απ' 3ο αιωνα στα αποκρυφα ευαγγέλια η φραση
(ο υιός του Ρωμαίου στρατιωτη πανδιρα και μιας πορνης) πού εφτιαξαν οι οφιτες
προγονοι των σιωνοταλμουδιστων και πολυ αργοτερα των "θεος-οφις-των" της περιφημης
helena blavasky k anna bezant μυημενων στα μυστήρια των Ιμαλάιων.
ο C.Jung εκανε ειδικη μελετη για το "Αρχετυπο της Παρθενου Μαρίας" το οποιο
το θεωρησε οτι εχει οικουμενική παγκοσμια αντανακλαση σ' αυτο που ονομασε
"Catholic unconscious" και που σεβονται ακομα και Μουσουλμάνοι.





θα ποσταριζα και τις εμφανίσεις σε:
λα σαλετ,λουρδη,φατιμα Πορτογαλίας,Άθως,γκαραμπανταλ ισπανιας.....κ αλλου
αλλα μετα τη βίαιη διαγραφη του ποστ,στο οποίο δεν βριζω κανενα αλλα ουτε
δηλωνω οτι προκειται να καταγγειλω καποιους σε καποια αρχή,ζητησα να αποχωρήσω
απο εδώ,......τετοια ψυχοφανατιλα μισος κ διακωμωδηση δεν περιμενα :e040::e040:



φιλε lonelyrider θα φανε πολυ κοσμο προκειμενου να στησουν ενα μετανθρωπινο δυστοπικο
κοσμο που ονειρεύονται......στο τελος θα εισπραξουν την αιώνια καταισχύνη :wave:
Πως κάποιοι χρήστες καταφέρνουν και εξοστρακίζουν κάποιους άλλους δεν μπορώ να το κατανοήσω λογικά...
Γιατί να αποχωρήσεις; :102:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 16:37

ksk έγραψε:
05 Σεπ 2023, 16:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 13:58
Όταν ο Δίας πλάγιασε με τη Λήδα παίρνοντας τη μορφή του κύκνου, την ίδια νύχτα που εκείνη βρέθηκε ερωτικά με τον Τυνδάρεω, από τον Δία γεννήθηκε ο Πολυδεύκης και η Ελένη, από τον Τυνδάρεω ο Κάστορας <και η Κλυταιμνήστρα>. Ωστόσο, κάποιοι διηγούνται ότι η Ελένη είναι κόρη της Νέμεσης και του Δία. Αυτή δηλαδή, προκειμένου να αποφύγει την επαφή με τον Δία, μεταμορφώθηκε σε χήνα, αλλά ο Δίας πήρε τη μορφή του κύκνου και ενώθηκε μαζί της· από το σμίξιμό τους αυτή γέννησε ένα αυγό που κάποιος βοσκός βρήκε στα δάση και το έφερε και το έδωσε στη Λήδα· και αυτή το έβαλε σε ένα κιβώτιο και το φύλαξε και όταν ήρθε η κατάλληλη στιγμή γεννήθηκε η Ελένη που την ανέθρεψε σαν να ήταν δική της κόρη.

Πιθανό συμπέρασμα αφυπνισμένου τρεντοκάγκουρα: H Ελένη ήταν χηνόκοτα, που γεννήθηκε από ληγμένο αυγό, χοχοχο.
Χοχοχοχο ...merry Christmas :romance-hearteyes:
Μήπως ο μη αφυπνισμένος τα κατάφερνε καλύτερα; :p2:
Αν κρίνω από τις ερμηνείες των "αφυπνισμένων" προχωμαδουριών, σίγουρα ο κοιμισμένος θα τα κατάφερνε καλύτερα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14703
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 05 Σεπ 2023, 16:38

Χαοτικός έγραψε:
05 Σεπ 2023, 14:42
Τον λυπάμαι λίγο τον παππού. Έχει εμφανή ανάγκη για προσοχή. Λογικά πρέπει να έχει τρελές μοναξιές και όσο νιώθει να πλησιάζει το τέλος, γίνεται και χειρότερα.
Να ένα ωραίο παράδειγμα στοχευμένης και μεθοδευμένης επίθεσης. Δεν φαίνεται πουθενά βρισιά και περνάει για ΟΚ. Ενώ είναι κάργα συνειδητή επίθεση.
και ναι είναι ανήθικο, κακόβουλο και απάνθρωπο.

Τώρα οι πιο καταλαβαίνουν με το ποστ μου ότι καταδικάζω σφόδρα αυτό το ποστ και αυτό ν που το ποστάρει. Ασφαλώς και το καταδικάζω.

Και μετά ακολουθεί η άλλη αμυντική σκέψη "Δηλαδή εσύ δεν το κάνεις; Τι θες να μας πεις;"
Ασφαλώς και το κάνω κι εγώ. Ούτε εγώ χωνεύω τον συγκεκριμένο και συχνά προβάλει η ανάγκη να επιτεθώ,

Που είμαι καλύτερος;
Ότι είμαι ειλικρινής και το πιθανότερο θα βρίσω στα ίσια και όχι λουμπινίστικα.
Ότι θα σηματοδοτήσω πως συνειδητά επιτίθεμαι και δεν θα επικαλούμαι κανόνες και άλλα κλισέ. Εκλογικευμένα κιόλας του τύπου "Άμα ο άλλος λέει.... Άμα βλέπω μια βλακεία θα την κράξω.... κι ένα σωρό μαλακίες.

Τι δεν ξέρουν.
ότι το κέρδος δεν είναι να εκλογικεύσεις και να δικαιώσεις την δική σου σκατιά. Αρκεί να το συνειδητοποιείς ότι είναι σκατιά. Αυτό είναι μία εξέλιξη.
μια χαρά φαίνεται για βρισιά.αρλουμπολογείς ασύστολα για να πεις ότι κάνεις ακριβώς το ίδιο αλλά είσαι διαφορετικός επειδή το κάνεις αρλουμπολογώντας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών