Πιστευετε οτι, ότι κανουμε στην ζωη μας καταγραφετε σε αποθηκη δεδομενων?

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Πιστευετε οτι, ότι κανουμε στην ζωη μας καταγραφετε σε αποθηκη δεδομενων?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 23 Σεπ 2023, 21:16

Ειναι σαφες οτι το ανθρωπινο σωμα εχει καποιες ικανοτητες να αποθηκευει δεδομενα. Πχ αν εγω ξερω Ελληνικα ειναι επειδη εχουν καταγραφει στον εγκεφαλο μου, μετα απο εκπαιδευση. Αν εγω πηγαινω γυμναστηριο και βελτιωνω το σωμα μου μεσω σωματικης ασκησης ειναι επειδη καταγραφηκε οτι χθες εκανα ολες αυτες τις ασκησεις. Το ανθρωπινο σωμα εχει μια ικανοτητα να καταγραφει το τι κανω και το τι λεω για μακροπροθεσμη χρηση. Αυτο μπορει να οφειλετε στο νευρολογικο μας σύστημα. Πιστευετε οτι ολα αυτα τα δεδομενα καταγραφονται και αποθηκευονται καπου για μελετη μετα θανατον? Όπως πχ γινετε με μια διαστημοσυσκευη?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."


Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8571
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Πιστευετε οτι, ότι κανουμε στην ζωη μας καταγραφετε σε αποθηκη δεδομενων?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 23 Σεπ 2023, 21:26

από την συμπεριφορά δημιουργούνται διάφορες συνήθεις που αποθηκεύονται στην μνήμη και ο νους κατά περιόδους τις ανακαλεί και σε παροτρύνει να επαναλάβεις κάποιες πράξεις...

μετά θάνατον μένει μόνος ο Νους (Ψυχή) και δημιουργεί διάφορες ψευδαισθήσεις και ψευδο-αναγκες από τις υλικές γήινες συνήθειες και αναγκάζει την ψυχή να ξαναενσαρκωθεί ώστε να πράξει αυτές τις συνήθειες...

Ωστόσο εκπαιδευμένες ψυχές κάνουν καθάρσεις εν ζωή και άσκηση με ησυχασμό και επικέντρωση του Νου ώστε μετά θάνατον να μην ακολουθήσουν τις έξεις της προηγούμενης ζωής και να παραμείνουν σε ανώτερα οντικά πεδία πχ Παραδείσους κτλ..
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πιστευετε οτι, ότι κανουμε στην ζωη μας καταγραφετε σε αποθηκη δεδομενων?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 23 Σεπ 2023, 21:36

Στρακαστρουκας έγραψε:
23 Σεπ 2023, 21:16
Ειναι σαφες οτι το ανθρωπινο σωμα εχει καποιες ικανοτητες να αποθηκευει δεδομενα. Πχ αν εγω ξερω Ελληνικα ειναι επειδη εχουν καταγραφει στον εγκεφαλο μου, μετα απο εκπαιδευση. Αν εγω πηγαινω γυμναστηριο και βελτιωνω το σωμα μου μεσω σωματικης ασκησης ειναι επειδη καταγραφηκε οτι χθες εκανα ολες αυτες τις ασκησεις. Το ανθρωπινο σωμα εχει μια ικανοτητα να καταγραφει το τι κανω και το τι λεω για μακροπροθεσμη χρηση. Αυτο μπορει να οφειλετε στο νευρολογικο μας σύστημα. Πιστευετε οτι ολα αυτα τα δεδομενα καταγραφονται και αποθηκευονται καπου για μελετη μετα θανατον? Όπως πχ γινετε με μια διαστημοσυσκευη?
Ναι. Ό,τι έκανες αφήνει ένα αποτύπωμα στο χωροχρόνο. Απλά μέχρι σήμερα δεν μπορούμε να το διαβάσουμε
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Πιστευετε οτι, ότι κανουμε στην ζωη μας καταγραφετε σε αποθηκη δεδομενων?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 23 Σεπ 2023, 21:53

Η απορία σου δημιουργήθηκε παίζοντας assassin's creed;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών