Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 13 Απρ 2018, 01:15

Σπύρος έγραψε:
12 Απρ 2018, 16:40
nik_killthemall έγραψε:
11 Απρ 2018, 23:58
Λόγος υπάρχει : Πως όταν αφηγείται ο ίδιος ο Χριστός την δευτέρα παρουσία του και την ημέρα της κρίσης η οποία μάλιστα λέει ότι θα συμβεί "πριν παρέλθει ταύτη γενεά" :lol:δεν αναφέρει ούτε καν σαν υποψία την παρουσία διαβόλου !

Τώρα αν εσύ δυσπιστείς απέναντι σε αυτά που λέει ολόκληρος Χριστός αυτολεξεί σε 3 ευαγγέλια, κι εσύ θέλεις ντε και καλά να βάλεις και διάβολο στην δευτέρα παρουσία, ε από μένα δεν τρέχει κάστανο μαν ! :lol: Εμένα έτσι κι αλλιώς είτε με διάβολο είτε χωρίς διάβολο δεν θα αλλάξει η άπιστη εκτίμησή μου. :lol:
Το θέμα είναι ότι ο Διάβολος αναφέρεται στην Καινή Διαθήκη. Άρα υπάρχει. Είναι μήπως κάποιος άνθρωπος που είναι κακώς και ο οποίος κάποια στιγμή γεννιέται και κάποια στιγμή πεθαίνει; Όχι. Διότι αναφέρεται και στην Παλαιά Διαθήκη. Αν λοιπόν υπήρχε εκατοντάδες χρόνια πριν την γένεση του Χριστού, θα υπάρχει και χιλιάδες χρόνια μετά τη Ανάσταση του Κυρίου. Και φυσικά η Αποκάλυψη αναφέρεται σε αυτόν.

Η δική σου απορία είναι γιατί δε αναφέρεται στην Κ.Δ. εκεί που μιλάει για την Δευτέρα Παρουσία. Η απάντηση είναι διότι δεν χρειαζόταν. Δεν ήταν αυτό το θέμα.
Δεν εξέφρασα κάποια απορία, αλλά βεβαιότητα.

Το γεγονός πως ο διάβολος θα είναι παρόν και θα ηγείται ενάντια στον Χριστό κατά την δευτέρα παρουσία, είναι μία πρόταση που ΔΕΝ υπάρχει στα ίδια τα λόγια του Χριστού, αλλά είναι εμβόλιμη απο εσένα και κατά συνέπεια υποκαθιστά τον "θεϊκο" λόγο του Ευαγγελίου, και επομένως δεν μπορεί να ληφθεί υπόψην από έναν αντικειμενικό παρατηρητή μη προαποφασισμένο πιστό, όπως έγω.

Το θέμα μας δεν είναι το αν υπήρχε διάβολος ή όχι την εποχή εκείνη, το θέμα μας είναι ΤΙ αναφέρει και τί όχι, ο ίδιος ο χριστός για την δευτέρα παρουσία του, και ο ίδιος ο Χριστός ΔΕΝ αναφέρει κανέναν διάβολο !

Κάθε εμβολισμός, συμπλήρωση, εμπλουτισμός, τροποποίηση, διαστρέβλωση, πρόσθεση, χάλκευση κλπ των ίδιων των λόγων του χριστού είναι προσωπικό θέμα του καθενός, εν προκειμένω δικό σου, και επομένως δεν με αφορά.

Μάλιστα όπως σημειώνει ο άγιος Πατέρας Ευσέβιος Καισάρειας στην Ευαγγελική Περικοπή : "Θα είναι απαραίτητο κάποιες φορές να χρησιμοποιούμε ψευδολογία σαν γιατρειά για το όφελος αυτών που χρειάζονται τέτοια μορφή θεραπείας" Praeparatio evangelica (Book XII, Chapter 31) πράγμα που σημαίνει πως για εσάς τους πιστούς οι εμβολισμοί, οι χαλκεύσεις, οι διαστρεβλώσεις κλπ των κειμένων είναι μη απαγορευμένη τακτική που καθαγιάζεται απ'τον ιερό σκοπό.

Στα ίδια κεφάλαια των Ευαγγελίων που σου παρέθεσα πιο πάνω μάλιστα, ο χριστός λέει αμέσως μετά την περιγραφή της δευτέρας παρουσίας του :
" οὐ μὴ παρέλθῃ ἡ γενεὰ αὕτη μέχρις οὗ πάντα ταῦτα γένηται."

Ο Χριστός δηλ. προόριζε την δευτέρα παρουσία του για εκείνη την εποχή και όχι για την αιωνιότητα και χιλιετίες μετά !

Οπότε εδώ πιστοί σαν και σένα θα βρεθούν στην κωμική κατάσταση να υποστηρίζουν ταυτόχρονα πως :

- ναι μεν κάτι που δεν αναφέρει ο ίδιος ο χριστός στην δευτέρα παρουσία του, θα υπάρχει σε αυτήν (διάβολος)
- αλλά απ'την άλλη κάτι που αναφέρει ο χριστός (εκπλήρωση της δευτέρας παρουσίας σε εκείνη την γενιά), είναι σα να μην αναφέρεται καν γιατί ο χριστός εννοεί όχι εκείνη τη γενιά αλλά την αιωνιότητα

Εν ολίγοις, ακόμα κι αν υπήρξε Χριστός κι έκανε ό,τι έκανε, τα πάντα πλέον έχουν υποκατασταθεί από την ιερά παράδοση της εκκλησίας που "θεουργεί" εδώ και χιλιετίες στην θέση του !!

Και για να επιστρέψουμε και στο θέμα του νήματος, το γεγονός πως υπάρχουν ακόμα πιστοί οι οποίοι, είτε ασχολούνται με αμοιβόμενης αεργίας μοναχούς που προφητεύουν την δευτέρα παρουσία σε χ μερες, είτε ακολουθούν την εκκλησία που ορίζει την δευτέρα παρουσία στην αιωνιότητα, αποδεικνύει πως οι πιστοί διαχρονικά είναι πιστοί κατ'όνομα που δεν έχουν διαβάσει ποτέ στη ζωή τους τα Ευαγγέλια, έστω ακόμα και με την προσοχή που θα διάβαζαν μια αθλητική εφημερίδα.

:wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 13 Απρ 2018, 23:18, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Απρ 2018, 01:23

Έχει γίνει η δευτέρα παρουσία
SpoilerShow

Δεν θα μπορούσε να ήταν ο Χριστός ρε παιδιά; Σαν ηθοποιός για το ρόλο έστω. Κόψτε φατσούλα. Πραότητα, Αγγελικότητα!
Για το σεξουαλικό δεν υπάρχει πρόβλημα. Άφυλο δηλώνει το παιδί όπως ήταν και ο Κύριος.


Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17010
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Απρ 2018, 01:26

Nandros έγραψε:
10 Απρ 2018, 14:57
http://www.agioskosmas.gr/themata.asp?i ... artid=5042
Ἀγαπητοί μου ἐν Χριστῷ ἀδελφοί, ἀξιότιμοι κύριοι καί κυρίες, σεβαστοί φίλοι καί φίλες· ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Δέν θά εἶχα κανένα, μά ΚΑΝΕΝΑ ἀπολύτως πρόβλημα, νά ζητήσω ταπεινά συγγνώμη σέ κάτι πού ἔσφαλα καί νά ἀναλάβω τίς συνέπειες καί τίς εὐθύνες τῶν πράξεών μου, ὅπως ἄλλωστε ταιριάζει εἰς τόν χαρακτήρα μου, ἀλλά καί εἰς τήν ἰδιότητά μου, αὐτή ὡς Ὀρθοδόξου Μοναχοῦ.
Εἰς τήν προκειμένη ὅμως περίπτωση, ΔΥΣΤΥΧΩΣ διά ὅλους ἐσᾶς πού δέν πιστέψατε καί εὐτυχῶς διά ἐκείνους πού ἐπίστευσαν, ἡ ταπεινότης μου ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΕΞΩ, εἰς τό θέμα τῆς ἡμερομηνίας, παρόλον πού δέν ἔγινε ἡ Δευτέρα Παρουσία στίς 25 Μαρτίου / 8 Ἀπριλίου, ὅσον καί ἐάν αὐτό, σᾶς φαίνεται ΟΞΥΜΩΡΟΝ, ἀπίστευτο, ἀδύνατο ἤ ὅτι δήποτε ἄλλο!
Τό διατί, θά τό δεῖτε καί θά τό διαπιστώσετε ἰδίοις ὄμμασι καί οἱ ἴδιοι πάρα μά πάρα πολύ σύντομα.
Περισσότερα δέν σᾶς λέγω, διότι ΔΕΝ τό ΑΞΙΖΕΤΕ.
Ντροπή σας αμαρτωλοί, ο Κύριος απέστρεψεν οτ πρόσωπον Του αφ'υμών, αφού δεν τα ακουμπάτε στον τράγο, αγοράζοντας τα βιβλία του! :g030:

+ΕΥΛΟΓΗCON+
+
Πάντως ένα από τα σενάρια που είχα για την πτώση του phorum, ήταν επειδή τους την είχαμε στημένη να σπάσουμε πλάκα μετά από αυτήν την ημερομηνία. Και το ήξεραν. Τους το είχαμε πει.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4421
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 17 Απρ 2018, 21:44

nik_killthemall έγραψε:
13 Απρ 2018, 01:15

Το γεγονός πως ο διάβολος θα είναι παρόν και θα ηγείται ενάντια στον Χριστό κατά την δευτέρα παρουσία, είναι μία πρόταση που ΔΕΝ υπάρχει στα ίδια τα λόγια του Χριστού, αλλά είναι εμβόλιμη απο εσένα και κατά συνέπεια υποκαθιστά τον "θεϊκο" λόγο του Ευαγγελίου, και επομένως δεν μπορεί να ληφθεί υπόψην από έναν αντικειμενικό παρατηρητή μη προαποφασισμένο πιστό, όπως έγω.

Το θέμα μας δεν είναι το αν υπήρχε διάβολος ή όχι την εποχή εκείνη, το θέμα μας είναι ΤΙ αναφέρει και τί όχι, ο ίδιος ο χριστός για την δευτέρα παρουσία του, και ο ίδιος ο Χριστός ΔΕΝ αναφέρει κανέναν διάβολο !

Κάθε εμβολισμός, συμπλήρωση, εμπλουτισμός, τροποποίηση, διαστρέβλωση, πρόσθεση, χάλκευση κλπ των ίδιων των λόγων του χριστού είναι προσωπικό θέμα του καθενός, εν προκειμένω δικό σου, και επομένως δεν με αφορά.

Στα ίδια κεφάλαια των Ευαγγελίων που σου παρέθεσα πιο πάνω μάλιστα, ο χριστός λέει αμέσως μετά την περιγραφή της δευτέρας παρουσίας του :
" οὐ μὴ παρέλθῃ ἡ γενεὰ αὕτη μέχρις οὗ πάντα ταῦτα γένηται."

Ο Χριστός δηλ. προόριζε την δευτέρα παρουσία του για εκείνη την εποχή και όχι για την αιωνιότητα και χιλιετίες μετά !

Οπότε εδώ πιστοί σαν και σένα θα βρεθούν στην κωμική κατάσταση να υποστηρίζουν ταυτόχρονα πως :

- ναι μεν κάτι που δεν αναφέρει ο ίδιος ο χριστός στην δευτέρα παρουσία του, θα υπάρχει σε αυτήν (διάβολος)
- αλλά απ'την άλλη κάτι που αναφέρει ο χριστός (εκπλήρωση της δευτέρας παρουσίας σε εκείνη την γενιά), είναι σα να μην αναφέρεται καν γιατί ο χριστός εννοεί όχι εκείνη τη γενιά αλλά την αιωνιότητα

Εν ολίγοις, ακόμα κι αν υπήρξε Χριστός κι έκανε ό,τι έκανε, τα πάντα πλέον έχουν υποκατασταθεί από την ιερά παράδοση της εκκλησίας που "θεουργεί" εδώ και χιλιετίες στην θέση του !!
Ο Ιησούς δεν έγραψε τίποτα. Συνεπώς οι λόγοι του Ιησού έχουν αποδοθεί στην Καινή Διαθήκη από τους Αποστόλους. Αν εσύ πιστεύεις μόνο τα λόγια το Ιησού τότε που ξέρεις ότι τα λόγια αυτά έχουν αποδοθεί σωστά αφού δεν θεωρείς θεόπνευστη της Καινή Διαθήκη; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχει εμβολισμός, συμπλήρωση, εμπλουτισμός, τροποποίηση, διαστρέβλωση, πρόσθεση, ή χάλκευση εκτός των λόγων και όχι εντός αυτών;

Η γενεά αυτή. Εδώ δεν αναφέρεται στην γενεά των ανθρώπων διότι αυτό δεν έχει σημασία. Αναφέρεται στην γενεά του ιδίου. Η γενεά αυτή λοιπόν ξεκινά με την γένεσή του και ολοκληρώνεται συμβολικά με την Δευτέρα Παρουσία, χιλιετίες μετά.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Απρ 2018, 22:11

Κύριε Νάνδρε; Γιατί μωρέ καταφέρεσαι έτσι τους χριστιανούς και τους θρησκευτές γενικώτερα; Άστους στην ησυχία τους βρε καλέ μου.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2018, 22:41

Χαοτικός έγραψε:
17 Απρ 2018, 22:11
Κύριε Νάνδρε; Γιατί μωρέ καταφέρεσαι έτσι τους χριστιανούς και τους θρησκευτές γενικώτερα; Άστους στην ησυχία τους βρε καλέ μου.
Κανένα πρόβλημα δεν έχω με τους χριστιανούς. Έχω φίλους, συγγενείς και γνωστούς τέτοιους.
Όμως οι απατεώνες χριστέμποροι, θρησκέμποροι και σανοπώλες μου κάθονται στο στομάχι και το ίδιο θα έπρεπε να νιώθουν και οι ένθεοι!

Εσύ δεν μας είπες την γνώμη σου για τον εν θέματι απατεώνα. Το αξίζει το γιαούρτωμα ή όχι;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Απρ 2018, 23:08

Εμένα η θέση μου είναι ότι κανένας δεν αξίζει γιαούρτωμα. Μέηκ λοβ Νάνδρε μου νοτ γουόρ. Άσε και τους Χριστέμπορους να κάνουν τη δουλειά τους και άσε να απολαμβάνουν υπηρεσίες που θέλουν αυτοί που πληρώνουν. Όπως και οι πουτάνες αγαπητέ. Σε κάποιους τους κάθονται στο στομάχι. Δεν γουστάρουν την πορνεία, τους νταβατζήδες τους πελάτες, δεν μπορούν ρε παιδί μου! - Που είναι ο Ανόν μας;
Όμως εγώ που είμαι πατσαβούρης και όχι μόνο δεν βλέπομαι, αλλά τρομάζεις κιόλας, έχω βρει διέξοδο στις ορμές μου που τις βιώνω πολύ πιεστικά. Δηλαδή δεν ξέρω ποιο είναι το αντικειμενικό μέτρο και πόσο θα έπρεπε να αντέχω, μα τα ερεθίσματα μου γίνονται βασανιστικά ανυπόφορα και με τη μαλακία φίλε δεν λύνεται το πρόβλημα. Λύνεται προσωρινά δηλαδή αλλά νιώθω ότι γίνομαι πιο επιθετικός μετά. Το βλέπω στις συναναστροφές μου, στη δουλειά, τέλος πάντων. Οπότε δεν μπορώ να τηρώ αυτό που κυριαρχεί και να νιώθω ενοχή που δεν μπορώ να το αποφύγω. Εντάξει μπορεί τώρα πια να είμαι παντρεμένος με οικογένεια αλλά μου έχουν μείνει νια δυσφορία σ' αυτές τις αναμνήσεις.


Η γυναίκα μου έχει πρόβλημα όρασης ξέχασα να σου πω. Ανακατεύεται πολύ με τα ευαγγέλια και τις αγιαστούρες και τρέχει για προσκυνήματα. Κάποιες φορές την πηγαίνω εγώ, δεν μπορώ τη γκρίνια. Αν και στο σεξ είναι πολύ καυτή - μου θυμίζει δηλαδή αίσθηση επιπέδου όπως κάποιας από τις πέντε καλύτερες πουτάνες που έχω καταλήξει. Το πιθανότερο είναι ότι δεν την ικανοποιώ, δηλαδή τι το πιθανότερο σίγουρα δεν την ικανοποίησα ποτέ λόγω μεγέθους. Γι αυτό θα την ψώνισε με τη θρησκεία. Τέλος πάντων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 18 Απρ 2018, 13:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2018, 23:12

'
Καλό θα ήταν κάποια προσωπικά δεδομένα ή αναφορές σε πρόσωπα της οικογένειας - έστω και τρολλίες - να αποφεύγονται, γιατί θα βρεθεί ο άρρωστος που θα στα τρίψει στα μούτρα!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Απρ 2018, 23:15

Κακό που θα μου κάνει! :g030:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17010
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Απρ 2018, 23:16

Χαοτικός έγραψε:
17 Απρ 2018, 23:08
Εμένα η θέση μου είναι ότι κανένας δεν αξίζει γιαούρτωμα. Μέηκ λοβ Νάνδρε μου νοτ γουόρ. Άσε και τους Χριστέμπορους να κάνουν τη δουλειά τους και άσε να απολαμβάνουν υπηρεσίες που θέλουν αυτοί που πληρώνουν. Όπως και οι πουτάνες αγαπητέ. Σε κάποιους τους κάθονται στο στομάχι. Δεν γουστάρουν την πορνεία, τους νταβατζήδες τους πελάτες, δεν μπορούν ρε παιδί μου! - Που είναι ο Ανόν μας;
Όμως εγώ που είμαι πατσαβούρης και οι μόνο δεν βλέπομαι, αλλά τρομάζεις κιόλας, έχω βρει διέξοδο στις ορμές μου που τις βιώνω πολύ πιεστικά. Δηλαδή δεν ξέρω ποιο είναι το αντικειμενικό μέτρο και πόσο θα έπρεπε να αντέχω, μα τα ερεθίσματα μου γίνονται βασανιστικά ανυπόφορα και με τη μαλακία φίλε δεν λύνεται το πρόβλημα. ...... όπως κάποιας από τις πέντε καλύτερες πουτάνες που έχω καταλήξει...
Τελικά μερικά επαγγέλματα δεν πληρώνονται! :e040:

(Αφαίρεσα τα της εμφάνισης και τα οικογενειακά, καλά σου λέει ο NANDROS, εκτίθεσαι).
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Απρ 2018, 23:18

Juno έγραψε:
17 Απρ 2018, 23:16
Χαοτικός έγραψε:
17 Απρ 2018, 23:08
Εμένα η θέση μου είναι ότι κανένας δεν αξίζει γιαούρτωμα. Μέηκ λοβ Νάνδρε μου νοτ γουόρ. Άσε και τους Χριστέμπορους να κάνουν τη δουλειά τους και άσε να απολαμβάνουν υπηρεσίες που θέλουν αυτοί που πληρώνουν. Όπως και οι πουτάνες αγαπητέ. Σε κάποιους τους κάθονται στο στομάχι. Δεν γουστάρουν την πορνεία, τους νταβατζήδες τους πελάτες, δεν μπορούν ρε παιδί μου! - Που είναι ο Ανόν μας;
Όμως εγώ που είμαι πατσαβούρης και οι μόνο δεν βλέπομαι, αλλά τρομάζεις κιόλας, έχω βρει διέξοδο στις ορμές μου που τις βιώνω πολύ πιεστικά. Δηλαδή δεν ξέρω ποιο είναι το αντικειμενικό μέτρο και πόσο θα έπρεπε να αντέχω, μα τα ερεθίσματα μου γίνονται βασανιστικά ανυπόφορα και με τη μαλακία φίλε δεν λύνεται το πρόβλημα. ...... όπως κάποιας από τις πέντε καλύτερες πουτάνες που έχω καταλήξει...
Τελικά μερικά επαγγέλματα δεν πληρώνονται! :e040:
Ποιά,αά; :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2018, 23:37

Juno έγραψε:
17 Απρ 2018, 23:16
Χαοτικός έγραψε:
17 Απρ 2018, 23:08
Εμένα η θέση μου είναι ότι κανένας δεν αξίζει γιαούρτωμα. Μέηκ λοβ Νάνδρε μου νοτ γουόρ. Άσε και τους Χριστέμπορους να κάνουν τη δουλειά τους και άσε να απολαμβάνουν υπηρεσίες που θέλουν αυτοί που πληρώνουν. Όπως και οι πουτάνες αγαπητέ. Σε κάποιους τους κάθονται στο στομάχι. Δεν γουστάρουν την πορνεία, τους νταβατζήδες τους πελάτες, δεν μπορούν ρε παιδί μου! - Που είναι ο Ανόν μας;
Όμως εγώ που είμαι πατσαβούρης και οι μόνο δεν βλέπομαι, αλλά τρομάζεις κιόλας, έχω βρει διέξοδο στις ορμές μου που τις βιώνω πολύ πιεστικά. Δηλαδή δεν ξέρω ποιο είναι το αντικειμενικό μέτρο και πόσο θα έπρεπε να αντέχω, μα τα ερεθίσματα μου γίνονται βασανιστικά ανυπόφορα και με τη μαλακία φίλε δεν λύνεται το πρόβλημα. ...... όπως κάποιας από τις πέντε καλύτερες πουτάνες που έχω καταλήξει...
Τελικά μερικά επαγγέλματα δεν πληρώνονται! :e040:
(Αφαίρεσα τα της εμφάνισης και τα οικογενειακά, καλά σου λέει ο NANDROS, εκτίθεσαι).
Τώρα θυμήθηκα στο παλιό φόρουμ μιαν επίθεση που είχα υποστεί από 2 SJW που με απεκαλέσαν λίγο-πολύ βιαστή γυναικών, επειδή την 10ετία του '70 σαν ναυτικός είχα "ερωτικήν συνεύρεσιν" με κορίτσια! Εφάρμοζαν ηθική του 21ου αιώνα στον 20ο!

Είδα και αποείδα και τον/την έστειλα να ρωτήσουν τους πατεράδες/παππούδες/ίδιας ηλικίας με μένα συγγενείς, αν είχαν πάει στα "κορίτσια" πριν παντρευτούν!
Ο ένας το βούλωσε, η άλλη ορκιζόταν ότι οι δικοί της δεν είχαν πάει ποτέ, χωρίς βέβαια να τους ρωτήσει! :g030::003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 18 Απρ 2018, 12:56

Σπύρος έγραψε:
17 Απρ 2018, 21:44
nik_killthemall έγραψε:
13 Απρ 2018, 01:15

Το γεγονός πως ο διάβολος θα είναι παρόν και θα ηγείται ενάντια στον Χριστό κατά την δευτέρα παρουσία, είναι μία πρόταση που ΔΕΝ υπάρχει στα ίδια τα λόγια του Χριστού, αλλά είναι εμβόλιμη απο εσένα και κατά συνέπεια υποκαθιστά τον "θεϊκο" λόγο του Ευαγγελίου, και επομένως δεν μπορεί να ληφθεί υπόψην από έναν αντικειμενικό παρατηρητή μη προαποφασισμένο πιστό, όπως έγω.

Το θέμα μας δεν είναι το αν υπήρχε διάβολος ή όχι την εποχή εκείνη, το θέμα μας είναι ΤΙ αναφέρει και τί όχι, ο ίδιος ο χριστός για την δευτέρα παρουσία του, και ο ίδιος ο Χριστός ΔΕΝ αναφέρει κανέναν διάβολο !

Κάθε εμβολισμός, συμπλήρωση, εμπλουτισμός, τροποποίηση, διαστρέβλωση, πρόσθεση, χάλκευση κλπ των ίδιων των λόγων του χριστού είναι προσωπικό θέμα του καθενός, εν προκειμένω δικό σου, και επομένως δεν με αφορά.

Στα ίδια κεφάλαια των Ευαγγελίων που σου παρέθεσα πιο πάνω μάλιστα, ο χριστός λέει αμέσως μετά την περιγραφή της δευτέρας παρουσίας του :
" οὐ μὴ παρέλθῃ ἡ γενεὰ αὕτη μέχρις οὗ πάντα ταῦτα γένηται."

Ο Χριστός δηλ. προόριζε την δευτέρα παρουσία του για εκείνη την εποχή και όχι για την αιωνιότητα και χιλιετίες μετά !

Οπότε εδώ πιστοί σαν και σένα θα βρεθούν στην κωμική κατάσταση να υποστηρίζουν ταυτόχρονα πως :

- ναι μεν κάτι που δεν αναφέρει ο ίδιος ο χριστός στην δευτέρα παρουσία του, θα υπάρχει σε αυτήν (διάβολος)
- αλλά απ'την άλλη κάτι που αναφέρει ο χριστός (εκπλήρωση της δευτέρας παρουσίας σε εκείνη την γενιά), είναι σα να μην αναφέρεται καν γιατί ο χριστός εννοεί όχι εκείνη τη γενιά αλλά την αιωνιότητα

Εν ολίγοις, ακόμα κι αν υπήρξε Χριστός κι έκανε ό,τι έκανε, τα πάντα πλέον έχουν υποκατασταθεί από την ιερά παράδοση της εκκλησίας που "θεουργεί" εδώ και χιλιετίες στην θέση του !!
Ο Ιησούς δεν έγραψε τίποτα. Συνεπώς οι λόγοι του Ιησού έχουν αποδοθεί στην Καινή Διαθήκη από τους Αποστόλους. Αν εσύ πιστεύεις μόνο τα λόγια το Ιησού τότε που ξέρεις ότι τα λόγια αυτά έχουν αποδοθεί σωστά αφού δεν θεωρείς θεόπνευστη της Καινή Διαθήκη; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι υπάρχει εμβολισμός, συμπλήρωση, εμπλουτισμός, τροποποίηση, διαστρέβλωση, πρόσθεση, ή χάλκευση εκτός των λόγων και όχι εντός αυτών;

Η γενεά αυτή. Εδώ δεν αναφέρεται στην γενεά των ανθρώπων διότι αυτό δεν έχει σημασία. Αναφέρεται στην γενεά του ιδίου. Η γενεά αυτή λοιπόν ξεκινά με την γένεσή του και ολοκληρώνεται συμβολικά με την Δευτέρα Παρουσία, χιλιετίες μετά.
Εγώ δεν πιστεύω τιποτα, είμαι ο άπιστος αγνωστικιστής εξωτερικός παρατηρητής που κρίνει ουδέτερα τις φερόμενες Γραφές σας. Ο Γραφές σας μπορεί να είναι προϊον χάλκευσης δηλ. πλαστές δια μέσου των αιώνων αλλά μπορεί και όχι.

Όταν όμως εσείς τις ερμηνεύετε κατά βούληση προσθέτωντας ή αφαιρώντας ή αλλάζοντας ερμηνεία σε λέξεις κατά συμφέρον, τότε αυτό αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο πως εσείς είστε πρωτίστως οι πλαστοί και χαλκευμένοι !

Εμβολισμός, χάλκευση, διαστρέβλωση κλπ. είναι ακριβώς αυτό που κάνεις :

- το να ΜΗΝ υπάρχει διάβολος στην εξιστόρηση της Δευτέρας παρουσίας του χριστού από τον ίδιο σύμφωνα με 3 Ευαγγέλια και να έρχεσαι εσύ και να λες, ότι "όχι θα υπάρχει διάβολος" για το είπε ο Ιωαννης στην αποκάλυψη

- το να αναφέρει σε πολλά σημεία ο Χριστός πως όλο αυτό που προμηνύει είναι για τους συγκαιρινούς του για την "γενεά αυτή" και εσύ να αλλάζεις το νόημα της λέξης γενεας και να το ερμηνεύεις ως χιλιετίες ώστε να συμπέσει εκ των υστέρων με την πραγματικότητα.

Χάλκευση είναι η κατά συμφέρον αλληγορία. Το "γενεα" κατ'εσε είναι αλληγορικό και εννοεί χιλιετίες, η νεκρανάσταση όμως κατ'εσε αποκλείεται να είναι αλληγορική όπως ήταν η "γενεα", η νεκρανάσταση είναι κυριολεκτική. Γιατί ? Γιατί αυτό επιβάλλει η προ-απόφασή σας : γιατί, πρέπει οι Γραφές να φτιάξουν την πραγματικότητα και όχι η πραγματικότητα τις Γραφές.

Χειρότερο από το πιθανό πλαστό των Γραφών σας, είναι το ΒΕΒΑΙΟ πλαστό των ερμηνευτών σας διαχρονικά σε όλη την ιστορία του χριστιανισμού.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 18 Απρ 2018, 13:20

waldorf έγραψε:
10 Απρ 2018, 18:08
blackpaint έγραψε:
10 Απρ 2018, 17:56
Η Αποκαλυψη του Ιωαννη ειναι ενα ακαταλαβιστικο φασιστικο βιβλιο και θα πρεπε να αποσυρθει γίνει το πρώτο και σημαντικότερο απο τα επισημα βιβλια της εκκλησιας,αφού εξυπηρετεί ακριβώς τους σκοπούς της θρησκείας:δεν εξηγεί τίποτα σε κανέναν και φοβίζει τους πάντες για τα πάντα..
fixed
Η Αποκάλυψη του Ιωάννη είναι ένα κάτσε καλά fantasy θρίλερ, που έχει εμπνεύσει εδώ και αιώνες συγγραφείς, σεναριογράφους, στιχουργούς και πάει λέγοντας. Το μόνο κακό είναι, ότι δεν υπάρχει κανείς να ζητήσει τα δικαιώματα.


Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Άλλη μια 2α Παρουσία (που δεν έγινε!)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Απρ 2018, 13:45

nik_killthemall έγραψε:
18 Απρ 2018, 12:56
Εγώ δεν πιστεύω τιποτα, είμαι ο άπιστος αγνωστικιστής εξωτερικός παρατηρητής που κρίνει ουδέτερα τις φερόμενες Γραφές σας.
Παπάρια είσαι. Κάτσε να σου τύχει καμιά μουνάρα χριστιανοταλιμπάνισσα να δεις πως θα πιστεύεις, κατεβάζεις τα απολυτίκια και θα τρέχεις στα προσκυνήματα. :g030:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών