6 δις ευρω πρ. πλεόνασμα ρε θρησκόληπτοι κάφροι!!!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24783
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: 6 δις ευρω πρ. πλεόνασμα ρε θρησκόληπτοι κάφροι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Νοέμ 2023, 20:26

Ίακχος έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:55
Δημοκράτης έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:16
Ίακχος έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 15:23
Λοιπόν Δημοκράτης κοίτα να δεις πως έχει η πιάτσα των μηχανικών.
Έχω ένα site για το γραφείο μου και σχεδόν κάθε βδομάδα μου στέλνουν βιογραφικό χωρίς να ζητήσω υπάλληλο καταλαβαίνεις τι απελπισία υπάρχει στους νέους.
Είχα ένα γραφείο με στατικές μελέτες και ζούσα αξιοπρεπώς την οικογένεια μου μέχρι το 2010 που ήρθε το μνημόνιο κατέρρευσε η οικοδομή και καταργήθηκαν οι ελάχιστες αμοιβές μας.
Η τιμολόγηση των εργασιών μας έχει ως εξής (γκουγκλαρε για να το διαπιστώσεις)
Το ενεργειακό πιστοποιητικό που είναι μια μέρα δουλειά κάνει 30 Ευρώ Η ελάχιστη αμοιβή που καταργήθηκε ήταν 150 Ευρώ
Η τακτοποίηση αυθαιρέτων που είναι 1-2 βδομάδες δουλειά κάνει 300 Ευρώ Η ελάχιστη αμοιβή που καταργήθηκε ήταν 1500 Ευρώ
Η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου που είναι 1 βδομάδα δουλειά κάνει 200 Ευρώ
Οι Στατικές μελέτες και αυτές έχουν εξευτελιστει αναλόγως.
Δες πόσα βγάζω μεικτά σε ένα μήνα αφαίρεσε ασφαλιστικές εισφορές και έξοδα γραφείου και δες αν είναι πάνω από το βασικό.

Και ναι έχω στείλει πολλά βιογραφικά η ηλικία μου είναι πρόβλημα.
Φίλος έχω άκρες στον αβ, θες να δω αν έχει θέσεις ταμείαή για το eshop τωρα αφου ως μυχανικος δεν εχεις δουλεια ;
Δουλειά έχω, λεφτά δε βγαίνουν.
Ευχαριστώ για την προσφορά θα το σκεφτώ και θα σου πω
Αν δεν βγαίνουν λεφτά τότε δεν έχεις δουλειά. Κάποια στιγμή αυτό θα πρέπει να είναι κοινός τόπος στην Ελλάδα. Επίσης η λύση στο δεν έχω δουλειά δεν είναι το να έρθει η κυβέρνηση και να πει ότι θα πρέπει να με πληρώνουν 2000ε για να βγάλω ένα πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης
Δεν είναι δυνατόν να μου λες ότι ως μηχανικός περιμένεις να ζήσεις από τα ενεργειακά πιστοποιητικά.Δεν περνάς 5 χρόνια στο πολυτεχνείο για να βάζεις σφραγίδες.
Κανένας δεν νοιάζεται για το αν ο καθένας θέλει να ζει κάνοντας το χόμπι του. Όλοι μας έχουμε χόμπι. Δεν ελπίζουμε όμως ότι το κράτος θα περάσει νόμο που να κάνει όλους τους γύρω μας να μας πληρώνουν αρκετά ώστε να ζούμε από αυτά. ΑΛΛΙΩΕ Η ΜΙΣΓ δύση θα ήθελε να είναι influences, streamers , YouTubers, καλλιτεχνες κτλ Ο υπάλληλος στο σουβλατζηδικο που σου φτιάχνει το πιτογυρο δεν βρίσκει καμία ευχαρίστηση στο να είναι 8 ώρες όρθιος, να ψήνεται μαζί με τον γύρο και να γεμίζει ψωμάκια και πίτες. Το κάνει όμως γιατί ο υπάλληλος σουβλατζηδικου κατά μέσο όρο τσεπώνει πάνω από 1000ε το μήνα ενώ ο υπάλληλος σούπερ μάρκετ ππυ ειναι πιο ευκολο τσεπωνει μονο 800 Αν έκανε το χόμπι του μπορεί να μην έβγαζε τίποτα
Τέλος αυτή η συζήτηση είναι άσχετη με το ότι η κυβέρνηση πέρασε έναν νόμο που θα περιορίσει λίγο την φοροδιαφυγή των εε.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4879
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: 6 δις ευρω πρ. πλεόνασμα ρε θρησκόληπτοι κάφροι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 19 Νοέμ 2023, 21:16

Δημοκράτης έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 20:26
Ίακχος έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:55
Δημοκράτης έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:16

Φίλος έχω άκρες στον αβ, θες να δω αν έχει θέσεις ταμείαή για το eshop τωρα αφου ως μυχανικος δεν εχεις δουλεια ;
Δουλειά έχω, λεφτά δε βγαίνουν.
Ευχαριστώ για την προσφορά θα το σκεφτώ και θα σου πω
Αν δεν βγαίνουν λεφτά τότε δεν έχεις δουλειά. Κάποια στιγμή αυτό θα πρέπει να είναι κοινός τόπος στην Ελλάδα. Επίσης η λύση στο δεν έχω δουλειά δεν είναι το να έρθει η κυβέρνηση και να πει ότι θα πρέπει να με πληρώνουν 2000ε για να βγάλω ένα πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης
Δεν είναι δυνατόν να μου λες ότι ως μηχανικός περιμένεις να ζήσεις από τα ενεργειακά πιστοποιητικά.Δεν περνάς 5 χρόνια στο πολυτεχνείο για να βάζεις σφραγίδες.
Κανένας δεν νοιάζεται για το αν ο καθένας θέλει να ζει κάνοντας το χόμπι του. Όλοι μας έχουμε χόμπι. Δεν ελπίζουμε όμως ότι το κράτος θα περάσει νόμο που να κάνει όλους τους γύρω μας να μας πληρώνουν αρκετά ώστε να ζούμε από αυτά. ΑΛΛΙΩΕ Η ΜΙΣΓ δύση θα ήθελε να είναι influences, streamers , YouTubers, καλλιτεχνες κτλ Ο υπάλληλος στο σουβλατζηδικο που σου φτιάχνει το πιτογυρο δεν βρίσκει καμία ευχαρίστηση στο να είναι 8 ώρες όρθιος, να ψήνεται μαζί με τον γύρο και να γεμίζει ψωμάκια και πίτες. Το κάνει όμως γιατί ο υπάλληλος σουβλατζηδικου κατά μέσο όρο τσεπώνει πάνω από 1000ε το μήνα ενώ ο υπάλληλος σούπερ μάρκετ ππυ ειναι πιο ευκολο τσεπωνει μονο 800 Αν έκανε το χόμπι του μπορεί να μην έβγαζε τίποτα
Τέλος αυτή η συζήτηση είναι άσχετη με το ότι η κυβέρνηση πέρασε έναν νόμο που θα περιορίσει λίγο την φοροδιαφυγή των εε.
Διαφωνώ σε πολλά από αυτά που λες. Οι τεχνικές μελέτες δεν είναι σφραγίδες, θέλουν δουλειά και γνώση. Αλλά δε θα συνεχίσω τη συζήτηση. Εκνευρίζομαι πολύ και γαμ@ η. ψυχολογία μου

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15105
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 6 δις ευρω πρ. πλεόνασμα ρε θρησκόληπτοι κάφροι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 19 Νοέμ 2023, 21:22

Ίακχος έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:55
Δημοκράτης έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:16
Ίακχος έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 15:23
Λοιπόν Δημοκράτης κοίτα να δεις πως έχει η πιάτσα των μηχανικών.
Έχω ένα site για το γραφείο μου και σχεδόν κάθε βδομάδα μου στέλνουν βιογραφικό χωρίς να ζητήσω υπάλληλο καταλαβαίνεις τι απελπισία υπάρχει στους νέους.
Είχα ένα γραφείο με στατικές μελέτες και ζούσα αξιοπρεπώς την οικογένεια μου μέχρι το 2010 που ήρθε το μνημόνιο κατέρρευσε η οικοδομή και καταργήθηκαν οι ελάχιστες αμοιβές μας.
Η τιμολόγηση των εργασιών μας έχει ως εξής (γκουγκλαρε για να το διαπιστώσεις)
Το ενεργειακό πιστοποιητικό που είναι μια μέρα δουλειά κάνει 30 Ευρώ Η ελάχιστη αμοιβή που καταργήθηκε ήταν 150 Ευρώ
Η τακτοποίηση αυθαιρέτων που είναι 1-2 βδομάδες δουλειά κάνει 300 Ευρώ Η ελάχιστη αμοιβή που καταργήθηκε ήταν 1500 Ευρώ
Η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου που είναι 1 βδομάδα δουλειά κάνει 200 Ευρώ
Οι Στατικές μελέτες και αυτές έχουν εξευτελιστει αναλόγως.
Δες πόσα βγάζω μεικτά σε ένα μήνα αφαίρεσε ασφαλιστικές εισφορές και έξοδα γραφείου και δες αν είναι πάνω από το βασικό.

Και ναι έχω στείλει πολλά βιογραφικά η ηλικία μου είναι πρόβλημα.
Φίλος έχω άκρες στον αβ, θες να δω αν έχει θέσεις ταμείαή για το eshop τωρα αφου ως μυχανικος δεν εχεις δουλεια ;
Δουλειά έχω, λεφτά δε βγαίνουν.
Ευχαριστώ για την προσφορά θα το σκεφτώ και θα σου πω
a ωστε δουλεια εχεις αλλα λεφτα δεν βγαινουν...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15105
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 6 δις ευρω πρ. πλεόνασμα ρε θρησκόληπτοι κάφροι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 19 Νοέμ 2023, 21:24

Δημοκράτης έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 20:26
Ίακχος έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:55
Δημοκράτης έγραψε:
19 Νοέμ 2023, 17:16

Φίλος έχω άκρες στον αβ, θες να δω αν έχει θέσεις ταμείαή για το eshop τωρα αφου ως μυχανικος δεν εχεις δουλεια ;
Δουλειά έχω, λεφτά δε βγαίνουν.
Ευχαριστώ για την προσφορά θα το σκεφτώ και θα σου πω
Αν δεν βγαίνουν λεφτά τότε δεν έχεις δουλειά. Κάποια στιγμή αυτό θα πρέπει να είναι κοινός τόπος στην Ελλάδα. Επίσης η λύση στο δεν έχω δουλειά δεν είναι το να έρθει η κυβέρνηση και να πει ότι θα πρέπει να με πληρώνουν 2000ε για να βγάλω ένα πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης
Δεν είναι δυνατόν να μου λες ότι ως μηχανικός περιμένεις να ζήσεις από τα ενεργειακά πιστοποιητικά.Δεν περνάς 5 χρόνια στο πολυτεχνείο για να βάζεις σφραγίδες.
Κανένας δεν νοιάζεται για το αν ο καθένας θέλει να ζει κάνοντας το χόμπι του. Όλοι μας έχουμε χόμπι. Δεν ελπίζουμε όμως ότι το κράτος θα περάσει νόμο που να κάνει όλους τους γύρω μας να μας πληρώνουν αρκετά ώστε να ζούμε από αυτά. ΑΛΛΙΩΕ Η ΜΙΣΓ δύση θα ήθελε να είναι influences, streamers , YouTubers, καλλιτεχνες κτλ Ο υπάλληλος στο σουβλατζηδικο που σου φτιάχνει το πιτογυρο δεν βρίσκει καμία ευχαρίστηση στο να είναι 8 ώρες όρθιος, να ψήνεται μαζί με τον γύρο και να γεμίζει ψωμάκια και πίτες. Το κάνει όμως γιατί ο υπάλληλος σουβλατζηδικου κατά μέσο όρο τσεπώνει πάνω από 1000ε το μήνα ενώ ο υπάλληλος σούπερ μάρκετ ππυ ειναι πιο ευκολο τσεπωνει μονο 800 Αν έκανε το χόμπι του μπορεί να μην έβγαζε τίποτα
Τέλος αυτή η συζήτηση είναι άσχετη με το ότι η κυβέρνηση πέρασε έναν νόμο που θα περιορίσει λίγο την φοροδιαφυγή των εε.
Συμφωνω μαζι σου αν και εισαι λιγο μαλακός...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4163
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: 6 δις ευρω πρ. πλεόνασμα ρε θρησκόληπτοι κάφροι!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 20 Νοέμ 2023, 00:15

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 16:35
Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 15:51

Παρε το τρενο να πας θεσσαλονικη. Φιλοευρωπαικες δυναμεις δεν εισαι; εχεις ζησει ευρωπη. Για κανε μια συγκριση να δω κατι
Οι υποδομές στην Ελλάδα έχουν βελτιωθεί πολύ τις δυο τελευταίες δεκαετίες και θα βελτιωθούν και άλλο τα επόμενα χρόνια, άσε το διαρκή φτωχοπροδρομισμό, εκτός από πολιτικά ξεπερασμένος πλέον δεν αποδίδει ούτε εκλογικά.
Ειδικά στην ασφάλεια κάναμε άλματα. Λίγο αθδως ρε αχρειοι.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών