Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Δεκ 2023, 10:36

tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:31
taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:29
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:22


Ε δε θα τα γράφω δύο φορές επειδή μου γράφετε και οι δύο τα δια με διαφορά φάσης.

Ότι έγραψα για τον ένα ισχύει και για τον άλλο.
Δεν είναι out of context το κείμενο. Είναι inside the context... Εσύ γράφεις αυθαίρετα πράγματα out of context για να υπερασπίσεις την πίστη σου...
ο καημός του είναι να βγάλει τον Βούδδα γκέι...δεν είδες τι φαντασιώνεται...
Να! κι αν ήταν. Νά! κι αν δεν ήταν... :smt005: Αυτό δεν αλλάζει το γεγονότο που περιγράφει η Κομνηνή και παραθέτει στο βίδεο ο Διαμαντής. Είναι γεγονότο και τέλος. Οι Βυζιαξινοί μοιρολόγιοι ας γράφουν ό,τι θένε... Μόνο τον εαυτό τους πείθουν και διατηρώ αμφιβολίες περί τούτου...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Δεκ 2023, 10:50

tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:28
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:21
Αυτό είναι σωστό. Όλα τα υπόλοιπα που λες είναι φαντασιώσεις.
Δεν υπάρχουν υπόλοιπα... μιλάμε για την καύση αιρετικών βάσει κειμένου...
και από τον ΠΡΟΚΟΠΙΟ μιλαμε για τον θεσμό του ΕΞΕΤΑΣΤΗ... από άλλο κείμενο...

ο Διαμαντής βασίζεται σε αυτά τα κείμενα και μιλά ως επιστήμονας...
Oταν μου φέρνεις την Μυστική Ιστορία του Προκοπίου ως έγκυρη ιστορική πηγή για κάτι είναι σαν να σου φέρνω εγώ την Εσπρέσο ως έγκυρη πηγή για το οτιδήποτε.

Αντιλαμβανεσαι ότι ο Προκόπιος έγραψε το συγκεκριμένο για να αμαυρωσει τον Ιουστινιανού τον οποίο δεν χώνευε με τίποτα με το 70% των όσων γράφει να έχουν αποδειχθεί απλά συκοφαντίες.

Όσο για την Κομνηνη δε θα επαναληφθω. Τα έχω πει σελίδες πίσω.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Δεκ 2023, 10:53

taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:29
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:22
taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:19


Είναι φαντασίωση η Αλεξιάς και όσα γράφει περί Εξέτασης αιρετικών από την Ιερά Σύνοδο, τους Ναζιραίους λογάδες και τον Πατριάρχη;
Πρόσεχε το καλάμι που χεις καβαλήσει καήμενε...
Ε δε θα τα γράφω δύο φορές επειδή μου γράφετε και οι δύο τα δια με διαφορά φάσης.

Ότι έγραψα για τον ένα ισχύει και για τον άλλο.
Δεν είναι out of context το κείμενο. Είναι inside the context... Εσύ γράφεις αυθαίρετα πράγματα out of context για να υπερασπίσεις την πίστη σου...
Δεν είπα ποτέ για το κείμενο. Τα αποσπάσματα είναι out of context όχι το κείμενο.

Όταν μου παραθέτεις αποσπάσματα από το 15ο κεφάλαιο χωρίς να έχεις πει τι έχει γίνει στο 14ο είναι σαφώς οut of context καθώς ο Αλέξιος δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε να κάψει τον Ιατρό. Είχαν συμβεί αλλά πράγματα πριν τα οποία εντεχνως αποσιωπουνται στο βίντεο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Δεκ 2023, 10:55

George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:50
tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:28
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:21
Αυτό είναι σωστό. Όλα τα υπόλοιπα που λες είναι φαντασιώσεις.
Δεν υπάρχουν υπόλοιπα... μιλάμε για την καύση αιρετικών βάσει κειμένου...
και από τον ΠΡΟΚΟΠΙΟ μιλαμε για τον θεσμό του ΕΞΕΤΑΣΤΗ... από άλλο κείμενο...

ο Διαμαντής βασίζεται σε αυτά τα κείμενα και μιλά ως επιστήμονας...
Oταν μου φέρνεις την Μυστική Ιστορία του Προκοπίου ως έγκυρη ιστορική πηγή για κάτι είναι σαν να σου φέρνω εγώ την Εσπρέσο ως έγκυρη πηγή για το οτιδήποτε.

Αντιλαμβανεσαι ότι ο Προκόπιος έγραψε το συγκεκριμένο για να αμαυρωσει τον Ιουστινιανού τον οποίο δεν χώνευε με τίποτα με το 70% των όσων γράφει να έχουν αποδειχθεί απλά συκοφαντίες.

Όσο για την Κομνηνη δε θα επαναληφθω. Τα έχω πει σελίδες πίσω.
πόσο πορωμένος και αμετανόητος είσαι φίλε μου... με εκπλήσεις πραγματικά
δεν περιμένω να καταλάβεις φοράς παροπίδες .... κρίμα...!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Δεκ 2023, 10:57

taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:32
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:24
Και ο Mitharadir που το χει σπουδάσει το αντικείμενο τα ίδια λέει.

Και αυτό δεν το λέω επειδή τυγχάνει να συμφωνούμε σε αυτό. Έχουμε διαφωνήσει σε πολλά πράγματα παλαιότερα αλλά είναι σοβαρός και ξέρει το αντικείμενο του. Αυτό το σέβομαι.

Now do the math about you.
O Mitharadir ομολόγησε πως έχει καταγωγή από το εξοχικό και είναι superbus γι'αυτό.
Τους superbī δεν τους λογάμε για σοβαρούς, όσο κι αν έχουν παπαγαλίσει απόψεις άλλων...
Κι εμένα η μισή καταγωγη μου είναι από εκεί. Αυτό τι σημασία έχει?

Οκ τότε να το πάμε αλλιώς. Ο Μπαρυ δεν έχει καταγωγη από εκεί. Ο Ρανσιμαν επίσης. Ο Μαγκνταλινο το ίδιο. Ο Κανέλλης το αυτό.

Αλλά όλοι τους λένε τα ίδια και αντίθετα με τον Διαμαντή. Αυτοί τι υπερασπιζονται δλδ?

Και μιλάμε για άτομα που φάγανε 50+ χρόνια να μελετανε την ιστορια και δεν βγάλανε απλά ένα βίντεο με μερικά αποσπάσματα αλλά τόμους με βιβλιογραφία σελίδων και πήγες όχι μόνο με ότι τους βολεύει αλλά κάνοντας συγκρίσεις με οτιδήποτε υπήρχε καταλήγοντας σε σαφή συμπεράσματα.

Beat that now.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Δεκ 2023, 10:58

tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:55
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:50
tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:28


Δεν υπάρχουν υπόλοιπα... μιλάμε για την καύση αιρετικών βάσει κειμένου...
και από τον ΠΡΟΚΟΠΙΟ μιλαμε για τον θεσμό του ΕΞΕΤΑΣΤΗ... από άλλο κείμενο...

ο Διαμαντής βασίζεται σε αυτά τα κείμενα και μιλά ως επιστήμονας...
Oταν μου φέρνεις την Μυστική Ιστορία του Προκοπίου ως έγκυρη ιστορική πηγή για κάτι είναι σαν να σου φέρνω εγώ την Εσπρέσο ως έγκυρη πηγή για το οτιδήποτε.

Αντιλαμβανεσαι ότι ο Προκόπιος έγραψε το συγκεκριμένο για να αμαυρωσει τον Ιουστινιανού τον οποίο δεν χώνευε με τίποτα με το 70% των όσων γράφει να έχουν αποδειχθεί απλά συκοφαντίες.

Όσο για την Κομνηνη δε θα επαναληφθω. Τα έχω πει σελίδες πίσω.
πόσο πορωμένος και αμετανόητος είσαι φίλε μου... με εκπλήσεις πραγματικά
δεν περιμένω να καταλάβεις φοράς παροπίδες .... κρίμα...!
Προφανώς είτε δεν ξέρεις γιατί ο Προκόπιος έγραψε ότι έγραψε είτε τις παρωπίδες τις φοράς εσύ.

Επιλεκτικη τυφλοτητα μάλλον λέω εγώ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Δεκ 2023, 11:16

έργο_μακέτο έγραψε:
24 Δεκ 2023, 16:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Δεκ 2023, 16:37
έργο_μακέτο έγραψε:
24 Δεκ 2023, 16:29

Η Φλωρεντία και η κάθε Φλωρεντία της εποχής εκείνης ήταν λιγότερο άνισα κατανεμημένη μορφωτικά από τα αρκουδοφέουδα της ηπειρωτικής Ευρώπης και τα πασαλίκια των Βαλκανίων.
Συνέχισε με την ιστορική ενημέρωση, είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Ειδικώς από ενθουσιώδη πρωτάκια στο πλαίσιο των ανθρωπιστικών και πολιτικών σπουδών. :e045:
Πες μου εσύ.

Τα ίδια ερεθίσματα είχε ο μέσος φλωρεντίνος μικροέμπορος/βιοτέχνης (ναι της μεδικικής Φλωρεντίας των πλουτοκρατών εμπόρων και μακιαβελικών πολιτικών δεν αντιλέγω ) με τον μέσο αγρότη σε κάποιο φέουδο της Γερμανίας ;
Και γιατί να συγκρίνω τον έμπορο της Φλωρεντίας, με τον αγρότη της Γερμανίας και να μην τον συγκρίνω με τον έμπορο της Κωνσταντινούπολης; :lol:

Το ότι η Φλωρεντία ήταν από τις πιο φιλελεύθερες πόλεις στο θέμα της τέχνης είναι δεδομένο. Το ότι όλοι οι γνωστοί ζωγράφοι και καλλιτέχνες εκείνης της περιόδου είχαν ΠΑΝΤΑ ως χορηγούς τους οίκους της περιοχής, επίσης. Ουσιαστικώς, πάντα ήταν υπόθεση χορηγιών η τέχνη. Από κράτος ή ιδιώτες.

Οπότε, για ποια ερεθίσματα μιλάς; Σε ποια διάχυση της γνώσης αναφέρεσαι; Σ' αυτούς που δεν ήξεραν καν να διαβάζουν, στους δούλους, σε όσους έσκαβαν στα χωράφια ολημερίς και περνούσαν το βράδυ κάνοντας σπα, διαλογιζόμενοι ή απαγγέλοντας ποιητικούς στίχους;

Και αν ήταν έτσι γιατί σάρωσε το κίνημα του Σαβοναρόλα στην ανοιχτομάτα Φλωρεντία; Από ποιους υποστηρίχθηκε; Από την υποβαλκάνια και γερμανική πλέμπα;

Κατά τα άλλα, ρίξε μια ματιά στην ιστορία της τέχνης, γιατί με θεωρίες αυτών που έκτιζαν παρθενώνες ενώ οι υπόλοιποι έτρωγαν ματωμένα βελανίδια, δεν βγαίνει άκρη.

Και αποδεχθείτε επιτέλους ότι ναι, η Ιερά Εξέταση θριάμβευσε όπου ήταν κυρίαρχος ο καθολικισμός. Τόσο στην Ισπανία όσο και στην Ιταλία. Ακόμη και η Αγγλίδα Μπλάντυ Μέρυ, καθολική ήταν, κόρη Ισπανίδας.

Το να κρύβετε ΜΟΝΙΜΩΣ αυτόν τον ελέφαντα κάτω από το χαλί, ψάχνοντας πειστήρια για το τι χρώμα είχαν τα νύχια του στο Βυζάντιο για να καταδείξετε τη βαρβαρότητα της ορθοδοξίας, είναι τουλάχιστον αστείο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3716
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 25 Δεκ 2023, 11:30

taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 01:11
Mitharadir έγραψε:
24 Δεκ 2023, 22:40
taxalata xalasa έγραψε:
24 Δεκ 2023, 21:55


Όσα βιβλία και απόψεις ειδικών και να διαβάσεις δεν θα αλλάξει το γεγονότο πως το εξοχικό στον βόσπορο ήταν η χιλιόχρονη παρακμή της χιλιόχρονης ακμής της Ρώμης. Κι εξού ήσαντε ανίκανοι και εξού δεν μπορούσαν όσο κι αν ήθελαν. Ήσαντε ανοργάνωτοι και εξού άχρηστοι. Πάντως Ιερά Εξέταση έγινε αν και έγινε μισοδουλειά...
Το να λες παρακμή της Ρώμης μια Αυτοκρατορία που διήρκησε 1100 χρόνια ή αλλιώς 11 αιώνες (περισσότερο από κάθε άλλη αυτοκρατορία στην Παγκόσμια Ιστορία) το λες και ανιστορητο συναίσθημα.Κανενας άλλος πολιτισμός όσο Ιστορία κι αν ήταν δεν κατόρθωσε ποτέ στην ιστορία να φτιάξει μια τόσο μεγάλης χρονικής διάρκειας Αυτοκρατορία.

Κατά τα άλλα πάλι μιλάς μόνος σου χωρίς να ακούς τους ειδικούς και τους ιστορικούς του Βυζαντίου.Οσα δε φτάνει η αλεπού.....Εγώ ως κατά το ήμισυ Κωνσταντινουπολίτης και άρα και απόγονος αυτής της Αυτοκρατορίας είμαι υπερήφανος για αυτή την καταγωγή μου.
11 αιώνες συρίκνωσης μέχρι τελικής εξαφάνισης έπειτα από 11 αιώνες επέκτασης της Ρώμης δεν το λες κατόρθωμα... Συνεχόμενη παρακμή είναι... Τ'ότι κατάγεσαι απ'το εξοχικό δεν έχει να κάνει κάτι με την υπόθεση, εκτός τουό,τι οι απόψεις σου είναι bias.
Η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διήρκησε 400 χρόνια.Η Οθωμανική Αυτοκρατορία διήρκησε 600 χρόνια.Η Αραβική διήρκησε 300 χρόνια.Η Ρωσική διήρκησε 200 χρόνια.Η πρώτη Περσική Αυτοκρατορία διήρκησε 250 χρόνια.Για να μη συνεχίσω.


Όσο για την παρακμή.....Η Παρακμή του Βυζαντίου με βάση τους Ιστορικούς ξεκινάει στα μέσα του 11ου αιώνα μΧ.Ειχαν προηγηθεί 700+ χρόνια ακμής της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Decline ... ine_Empire

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3716
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 25 Δεκ 2023, 11:43

taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 04:33
Mitharadir έγραψε:
24 Δεκ 2023, 22:40
taxalata xalasa έγραψε:
24 Δεκ 2023, 21:55


Όσα βιβλία και απόψεις ειδικών και να διαβάσεις δεν θα αλλάξει το γεγονότο πως το εξοχικό στον βόσπορο ήταν η χιλιόχρονη παρακμή της χιλιόχρονης ακμής της Ρώμης. Κι εξού ήσαντε ανίκανοι και εξού δεν μπορούσαν όσο κι αν ήθελαν. Ήσαντε ανοργάνωτοι και εξού άχρηστοι. Πάντως Ιερά Εξέταση έγινε αν και έγινε μισοδουλειά...
Το να λες παρακμή της Ρώμης μια Αυτοκρατορία που διήρκησε 1100 χρόνια ή αλλιώς 11 αιώνες (περισσότερο από κάθε άλλη αυτοκρατορία στην Παγκόσμια Ιστορία) το λες και ανιστορητο συναίσθημα.Κανενας άλλος πολιτισμός όσο Ιστορία κι αν ήταν δεν κατόρθωσε ποτέ στην ιστορία να φτιάξει μια τόσο μεγάλης χρονικής διάρκειας Αυτοκρατορία.

Κατά τα άλλα πάλι μιλάς μόνος σου χωρίς να ακούς τους ειδικούς και τους ιστορικούς του Βυζαντίου.Οσα δε φτάνει η αλεπού.....Εγώ ως κατά το ήμισυ Κωνσταντινουπολίτης και άρα και απόγονος αυτής της Αυτοκρατορίας είμαι υπερήφανος για αυτή την καταγωγή μου.
Το bold είναι fake news και δεν το περίμενα απ'εσέ...
Σε κοντρολάρει το υποκειμενικό συναίσθημα και χάνεις την αντικειμενική πραγματικότητα.

Η Κινεζική Αυτοκρατορία 221 π.Χ. ― 1912 μ.Χ., με σύντομες διακοπές λόγω εμφυλίων πολέμων ή κατακερματισμού της επικράτειας σε διάφορα κράτη.

Έχεις και τον Κινέζο στο αβατάρι σου και δεν το ήξερες;
Δεν υπήρξε Κινεζική Αυτοκρατορία με ενιαία χρονολογική σειρά.Για παράδειγμα η δυναστεία Yuan ήταν Μογγόλοι Χάνοι που κατέλυσαν και κατέκτησαν με την βία και σφαγές το κράτος που κυβερνούσε η προηγούμενη Δυναστεία (των Song) και δημιούργησαν μια Μογγολική Αυτοκρατορία στη θέση της κατά τα πρότυπα και των άλλων Τεσσάρων Μογγολικων Αυτοκρατοριών: ήταν η Αυτοκρατορία την οποία οι Διάδοχοι του Τζειγκινς Χαν έσπασαν σε 4 μικρότερες Μογγολικες Αυτοκρατορίες οι οποίες θεωρούσαν η καθεμία αδερφή αυτοκρατορία της άλλης.Το να λες λοιπόν την Δυναστεία Yuan Κινεζική Αυτοκρατορία είναι σαν να λες την Οθωμανική Αυτοκρατορία που δημιουργήθηκε πάνω στην κατάκτηση και εξάλειψη της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας ως.... συνέχεια του Βυζαντίου και άρα ότι η Βυζαντινή Αυτοκρατορία συνέχισε να υπάρχει μετά το 1453 υπό την Δυναστεία του Οσμάν/σαν να θεωρείς την Δυναστεία του Οσμάν που κατέλυσε το Βυζάντιο ως μια ακόμα δυναστεία του Βυζαντίου σαν αυτές που προηγήθηκαν.



Με τον όρο Κινεζικες Αυτοκρατορίες (που δεν είχαν συνεχόμενη ζωή όπως το Βυζάντιο, καταλύονταν, δημιουργούνταν μετά από ένα χρονικό διάστημα άλλη Κινεζική Αυτοκρατορία κτλ όπως άλλωστε είχε γίνει με την Περσική Αυτοκρατορία που ιστορικά υπήρξαν 4 Περσικές Αυτοκρατοριες, αυτή των Αχαιμενιδών που καταλύθηκε από τον Μέγα Αλέξανδρο, αυτή των Πάρθων που συγκρούστηκε με τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, αυτή των Σασσανιδών που συγκρούστηκε με το Βυζάντιο και καταλύθηκε από τους Άραβες και τέλος αυτή των Σαφεαβιδων) οι Ιστορικοί ορίζουν μόνο τις δυναστείες που κυβερνούσαν αυτοκράτορες της φυλής των Χαν (αυτοί είναι οι Κινέζοι).


Δεν υπολογίζουν τις Αυτοκράτορες Μογγόλων,Μαντζουριανων κτλ που απλά περιλάμβαναν και εδάφη της σημερινής Κίνας ως Κινεζικές Αυτοκρατορίες διότι αυτοι οι λαοί (Μογγόλοι,Μαντζουριανοι κτλ) ΔΕΝ ήταν ούτε είναι Κινέζοι και η ιστορία τους δεν αποτελεί Κινεζική Ιστορία απλά και μόνο επειδή οι αυτοκρατορίες τους περιλάμβαναν εκτός των άλλων και εδάφη της σημερινής Κίνας.Αν ήταν έτσι έπρεπε και οι Οθωμανοί να θεωρούνται Βυζαντινή και Ελληνική Αυτοκρατορία επειδή είναι η διάδοχος Κατάσταση του Βυζαντίου στα Ελληνόφωνα και Ελληνορθόδοξα εδάφη.

Στο ξαναλέω.Πριν κάνεις τον έξυπνο μάθε και διάβασε Ιστορία.Δεν θα σε φάει η Ιστορία στο εγγυομαι, εμένα τουλάχιστον δεν με έφαγε όσο την σπούδαζα.Πιο κάτω σου παραθέτω έναν χάρτη με τα 4 κομμάτια στα οποία έσπασαν την Αυτοκρατορία του Τζένγκις Χαν οι διάδοχοι του δημιουργώντας έτσι 4 ξεχωριστά Μογγολικά Κράτη.Ενα από αυτά είναι και η Μογγολική Αυτοκρατορία της Ανατολής που ψευδώς και ανιστορητα εσύ την παρουσιάζεις ως Κινεζική Αυτοκρατορία.Το γεγονός το ιστορικό παραμένει ότι το Βυζάντιο παραμένει ως σήμερα στην Ιστορία η Αυτοκρατορία με την μεγαλύτερη συνεχόμενη χρονική διάρκεια από κάθε άλλη αυτοκρατορία στην ανθρωπότητα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3716
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 25 Δεκ 2023, 11:56

taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 04:46
Mitharadir έγραψε:
24 Δεκ 2023, 21:32


Όπως έγραψε και η Αρβελέρ "Η διαφορά ανάμεσα στο Βυζάντιο και στα Δυτικά Κράτη της εποχής του ήταν οι σχέσεις της θρησκείας με το Κράτος.Στην Δύση η Θρησκεία ήταν που εξουσιαζε και επιβαλλόταν στην κρατική εξουσία.Αυτο φαίνεται με το πόσο πιο ισχυρός ήταν ο Πάπας σε σχέση με τους Μονάρχες και πως τους επέβαλε τις θέσεις του.Στο Βυζάντιο ήταν η κρατική εξουσία που επιβαλοταν και εξουσίαζε την θρησκεία.Ο Πατριάρχης έμενε στην θέση του για όσο του επέτρεπε ο Αυτοκράτορας και έπρεπε να τα πηγαίνει καλά μαζί του.Στην ιστορία αρκετοί ήταν οι Πατριάρχες που έχασαν το αξίωμα τους (κάποιοι και την ζωή τους) όταν έχασαν την εύνοια του Αυτοκράτορα".


Στην Δύση τον Μεσαίωνα υπέρτατη αρχή ήταν ο Πάπας, ένας θρησκευτικό ηγέτης.Στην Ανατολή,στο Βυζάντιο υπέρτατη αρχή ήταν ο Αυτοκράτορας, ένας κοσμικός ηγέτης.

ὅπερ σημαίνει πως η ανατολική θρησκεία ήταν ΚΟΣΜΙΚΗ αίρεση που κατευθυνόταν από και υπηρετούσε τον εκάστοτε ΚΟΣΜΙΚΟ ηγέτη.
Δεν είχε καμμία σχέση με την ιδεολογία της θρησκείας και ήταν ένα πολιτικό όργανο για τον έλεγχο των υπηκόων του εξοχικού.

Σε αντίθεση με την δυτική θρησκεία που ήταν θρησκευτική αίρεση που κατεύθυνε τον εκάστοτε ΚΟΣΜΙΚΟ ηγέτη και υπηρετούσε την θρησκευτική ιδεολογία της ιουδαϊκής αίρεσης a.k.a. χριστιανισμός.

Και γι'αυτό εφαρμόστηκε η συνπαντική νομοτέλεια Ύβρις-Άτις-Νέμεσις-Τίσις στο εξοχικό.

Μόνος σου σκάβεις τον λάκκο σου... Εντυπωσιακό Χ.Ο. αυτογκόλ...

Και να στείλουμε τα φχαριστήρια στην madam Dr. Αρβελέρ που λέγει την αλήθεια περί της ανατολικής κοσμικής αίρεσης... :wave:
Όπερ και σημαίνει ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία ιστορικά εξελίχθηκε σε μια μορφή συναληλιας με το κράτος με το κράτος να έχει κατά κανόνα το πάνω χέρι.Δεν απέκτησε ποτέ την κοσμική εξουσία που είχε για αιώνες η Δυτική Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία.Τα ίδια συνέβαιναν στην Τσαρική Ρωσία: η εκκλησία είχε κυρίως πνευματική δύναμη, όχι κοσμική και στρατιωτική.Οι θεσμοί στην Ανατολή ήταν πολύ διαφορετικοί με τους θεσμούς της Δύσης πράγμα που εξηγεί την διαφορετική ιστορική πορεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας.Αυτο ήταν και καλό και κακό.Καλο γιατί βοήθησε ιστορικά την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία να διατηρήσει τον μυστικισμό της και την πνευματικότητα της αδουλωτα από κοσμικούς σκοπούς, κακό γιατί σε περιόδους κρίσεων γινόταν έρμαιο παρέμβασης της κρατικής εξουσίας στο εσωτερικό της (πχ στην Εικονομαχία και όχι μόνο).

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4355
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 25 Δεκ 2023, 12:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Δεκ 2023, 11:16
έργο_μακέτο έγραψε:
24 Δεκ 2023, 16:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Δεκ 2023, 16:37


Συνέχισε με την ιστορική ενημέρωση, είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Ειδικώς από ενθουσιώδη πρωτάκια στο πλαίσιο των ανθρωπιστικών και πολιτικών σπουδών. :e045:
Πες μου εσύ.

Τα ίδια ερεθίσματα είχε ο μέσος φλωρεντίνος μικροέμπορος/βιοτέχνης (ναι της μεδικικής Φλωρεντίας των πλουτοκρατών εμπόρων και μακιαβελικών πολιτικών δεν αντιλέγω ) με τον μέσο αγρότη σε κάποιο φέουδο της Γερμανίας ;
Και γιατί να συγκρίνω τον έμπορο της Φλωρεντίας, με τον αγρότη της Γερμανίας και να μην τον συγκρίνω με τον έμπορο της Κωνσταντινούπολης; :lol:

Το ότι η Φλωρεντία ήταν από τις πιο φιλελεύθερες πόλεις στο θέμα της τέχνης είναι δεδομένο. Το ότι όλοι οι γνωστοί ζωγράφοι και καλλιτέχνες εκείνης της περιόδου είχαν ΠΑΝΤΑ ως χορηγούς τους οίκους της περιοχής, επίσης. Ουσιαστικώς, πάντα ήταν υπόθεση χορηγιών η τέχνη. Από κράτος ή ιδιώτες.

Οπότε, για ποια ερεθίσματα μιλάς; Σε ποια διάχυση της γνώσης αναφέρεσαι; Σ' αυτούς που δεν ήξεραν καν να διαβάζουν, στους δούλους, σε όσους έσκαβαν στα χωράφια ολημερίς και περνούσαν το βράδυ κάνοντας σπα, διαλογιζόμενοι ή απαγγέλοντας ποιητικούς στίχους;

Και αν ήταν έτσι γιατί σάρωσε το κίνημα του Σαβοναρόλα στην ανοιχτομάτα Φλωρεντία; Από ποιους υποστηρίχθηκε; Από την υποβαλκάνια και γερμανική πλέμπα;

Κατά τα άλλα, ρίξε μια ματιά στην ιστορία της τέχνης, γιατί με θεωρίες αυτών που έκτιζαν παρθενώνες ενώ οι υπόλοιποι έτρωγαν ματωμένα βελανίδια, δεν βγαίνει άκρη.

Και αποδεχθείτε επιτέλους ότι ναι, η Ιερά Εξέταση θριάμβευσε όπου ήταν κυρίαρχος ο καθολικισμός. Τόσο στην Ισπανία όσο και στην Ιταλία. Ακόμη και η Αγγλίδα Μπλάντυ Μέρυ, καθολική ήταν, κόρη Ισπανίδας.

Το να κρύβετε ΜΟΝΙΜΩΣ αυτόν τον ελέφαντα κάτω από το χαλί, ψάχνοντας πειστήρια για το τι χρώμα είχαν τα νύχια του στο Βυζάντιο για να καταδείξετε τη βαρβαρότητα της ορθοδοξίας, είναι τουλάχιστον αστείο.
Πότε είπα εγώ ότι υπήρχε Ιερά Εξέταση στην ορθοδοξία ;

Ιερά Εξέρταση υπήρχε στη Δύση. Και ξέρεις για ποιό λόγο; Διότι η Καθολική Εκκλησία είχε αρχίσει να αμφισβητήται είτε σε θεολογικό πλαίσιο (προτεστάντες) είτε σε φιλοσοφικό/επιστημονικό (Τζορρντάνο Μπρούνο, Γαλιλαίος, Κοπέρνικος). Στο Βυζάντιο δεν είχε υπάρξει ποτέ κάποια αμφισβήτηση της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Αν είχε επιβιώσει η αυτοκρατορία κι είχε περάσει μια αντίστοιχη φάση με τους δυτικούς δεν ξέρουμε πως θα αντιδρούσε η Ορθόδοξη Εκκλησία.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 25 Δεκ 2023, 16:05

Εδώ τα περί Βασιλείου Βογομίλου:
https://www.academia.edu/7846487/_%CE%9 ... _%CF%83_57

Κι εδώ ο πολύς Obolenski περί Βογομίλων εν εκτάσει (ιδίως σελ. 168-229):
https://gnosis.study/library/%D0%94%D1% ... haeism.pdf

Επίσης, ήδη στα 1984, ο Γ. Κακλαμάνης, στο εξαιρετικό βιβλίο του Η Ανατολική Μεσόγειος ως ευρωπαϊκή ιστορία κάνει ρητά λόγο για εγκαθίδρυση της Ιεράς Εξετάσεως στο Βυζάντιο (με αφορμή τους Βογόμιλους και τον Βασίλειο)
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Δεκ 2023, 17:45

George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:53
taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:29
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:22


Ε δε θα τα γράφω δύο φορές επειδή μου γράφετε και οι δύο τα δια με διαφορά φάσης.

Ότι έγραψα για τον ένα ισχύει και για τον άλλο.
Δεν είναι out of context το κείμενο. Είναι inside the context... Εσύ γράφεις αυθαίρετα πράγματα out of context για να υπερασπίσεις την πίστη σου...
Δεν είπα ποτέ για το κείμενο. Τα αποσπάσματα είναι out of context όχι το κείμενο.

Όταν μου παραθέτεις αποσπάσματα από το 15ο κεφάλαιο χωρίς να έχεις πει τι έχει γίνει στο 14ο είναι σαφώς οut of context καθώς ο Αλέξιος δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε να κάψει τον Ιατρό. Είχαν συμβεί αλλά πράγματα πριν τα οποία εντεχνως αποσιωπουνται στο βίντεο.
Δεν έχει σημασία πως ξύπνησε ο λεγάμενος. Σημασία έχει πως η Ιερά Σύνοδος έκανε Εξέταση και με απόφαση δική της ψήθηκαν όσοι ψήθηκαν.

Καταλαβαίνουμε απολύτως τι λες και το context και έγραψα και στον Mitharadir πως αφού η Κοσμική εξουσία διάταζε την θρησκευτική ηγεσία να βγάζει αποφάσεις ψησήματος αιρετικών, τότε η δεύτερη δεν είχε σχέση με αυτά που δίδασκε και ήταν όργανο επιβολής επί του λάου.
Ξέρεις εσύ... Γύρνα κι το άλλο μάγουλο να φας μπουκέτο... Αγαπάτε αλλήλους και τα τοιαύατα... Ήταν όργανο του Σαταναήλ... :003:

Το ίδιο έκαμε και η Ισαβέλλα της Καστίγης που ξεκίνησε την Ιερά Εξέταση. Αλλά ήταν καλύτερη από τους δώθε και έφτιαξε οργανισμό που δρούσε με manual. Δεν χρειαζόταν να αποφασίζει εκείνη κάθε φόρα για ποιόν να ψήνανε... Οι δώθε ήσαντε και σ'αυτό αποτυχημένοι ερασιτέχνες.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 25 Δεκ 2023, 17:48

taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 17:45
George_V έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:53
taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:29

Δεν είναι out of context το κείμενο. Είναι inside the context... Εσύ γράφεις αυθαίρετα πράγματα out of context για να υπερασπίσεις την πίστη σου...
Δεν είπα ποτέ για το κείμενο. Τα αποσπάσματα είναι out of context όχι το κείμενο.

Όταν μου παραθέτεις αποσπάσματα από το 15ο κεφάλαιο χωρίς να έχεις πει τι έχει γίνει στο 14ο είναι σαφώς οut of context καθώς ο Αλέξιος δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε να κάψει τον Ιατρό. Είχαν συμβεί αλλά πράγματα πριν τα οποία εντεχνως αποσιωπουνται στο βίντεο.
Δεν έχει σημασία πως ξύπνησε ο λεγάμενος. Σημασία έχει πως η Ιερά Σύνοδος έκανε Εξέταση και με απόφαση δική της ψήθηκαν όσοι ψήθηκαν.

Καταλαβαίνουμε απολύτως τι λες και το context και έγραψα και στον Mitharadir πως αφού η Κοσμική εξουσία διάταζε την θρησκευτική ηγεσία να βγάζει αποφάσεις ψησήματος αιρετικών, τότε η δεύτερη δεν είχε σχέση με αυτά που δίδασκε και ήταν όργανο επιβολής επί του λάου.
Ξέρεις εσύ... Γύρνα κι το άλλο μάγουλο να φας μπουκέτο... Αγαπάτε αλλήλους και τα τοιαύατα... Ήταν όργανο του Σαταναήλ... :003:

Το ίδιο έκαμε και η Ισαβέλλα της Καστίγης που ξεκίνησε την Ιερά Εξέταση. Αλλά ήταν καλύτερη από τους δώθε και έφτιαξε οργανισμό που δρούσε με manual. Δεν χρειαζόταν να αποφασίζει εκείνη κάθε φόρα για ποιόν να ψήνανε... Οι δώθε ήσαντε και σ'αυτό αποτυχημένοι ερασιτέχνες.
Επιτέλους το είπες. Η κοσμική εξουσία διέταξε την πνευματική.

Άρα λοιπόν δεν έχουμε Ιερά Εξέταση αλλά εκτέλεση εντολής της κοσμικής εξουσίας.

Έρχεσαι σιγά σιγά σε αυτό που είχα πει εξαρχής. Σου πήρε 10 σελίδες αλλά άρχισες να καταλαβαίνεις κάτι.

Δόξα τω θεώ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η Βυζαντινή Ιερά Εξέταση της Κων/πόλεως

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Δεκ 2023, 17:57

Mitharadir έγραψε:
25 Δεκ 2023, 11:30
taxalata xalasa έγραψε:
25 Δεκ 2023, 01:11
Mitharadir έγραψε:
24 Δεκ 2023, 22:40


Το να λες παρακμή της Ρώμης μια Αυτοκρατορία που διήρκησε 1100 χρόνια ή αλλιώς 11 αιώνες (περισσότερο από κάθε άλλη αυτοκρατορία στην Παγκόσμια Ιστορία) το λες και ανιστορητο συναίσθημα.Κανενας άλλος πολιτισμός όσο Ιστορία κι αν ήταν δεν κατόρθωσε ποτέ στην ιστορία να φτιάξει μια τόσο μεγάλης χρονικής διάρκειας Αυτοκρατορία.

Κατά τα άλλα πάλι μιλάς μόνος σου χωρίς να ακούς τους ειδικούς και τους ιστορικούς του Βυζαντίου.Οσα δε φτάνει η αλεπού.....Εγώ ως κατά το ήμισυ Κωνσταντινουπολίτης και άρα και απόγονος αυτής της Αυτοκρατορίας είμαι υπερήφανος για αυτή την καταγωγή μου.
11 αιώνες συρίκνωσης μέχρι τελικής εξαφάνισης έπειτα από 11 αιώνες επέκτασης της Ρώμης δεν το λες κατόρθωμα... Συνεχόμενη παρακμή είναι... Τ'ότι κατάγεσαι απ'το εξοχικό δεν έχει να κάνει κάτι με την υπόθεση, εκτός τουό,τι οι απόψεις σου είναι bias.
Η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διήρκησε 400 χρόνια.Η Οθωμανική Αυτοκρατορία διήρκησε 600 χρόνια.Η Αραβική διήρκησε 300 χρόνια.Η Ρωσική διήρκησε 200 χρόνια.Η πρώτη Περσική Αυτοκρατορία διήρκησε 250 χρόνια.Για να μη συνεχίσω.


Όσο για την παρακμή.....Η Παρακμή του Βυζαντίου με βάση τους Ιστορικούς ξεκινάει στα μέσα του 11ου αιώνα μΧ.Ειχαν προηγηθεί 700+ χρόνια ακμής της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Decline ... ine_Empire
Η Ρώμη ιδρύθηκε το 753 π.Χ. και κατέκτησε τα περίχωρα μέχρι 200 μ.Χ. Είτε ως βασίλειο, είτε ως ρεπούμπλικα, είτε ως αυτοκρατόρια, λογάμε το ίδιο πράγμα. Μια συνεχόμενη ακμή. Την φυσική συνέχεια...
Η παρακμή ξεκίνησε απ'όταν έκαμε ο Ιλλυριός το εξοχικό στον βόσπορο. Συνεχόμενη παρακμή και χάσιμο εδαφών για 1000 χρόνια μέχρι εξαφάνισης.
Αυτά που γράφεις είναι συναισθηματισμοί δικοί σου που ψάχνει μεγαλεία εκεί που δεν υπάρχουν και κάνεις την τρίχα τριχιά...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών