7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 29 Δεκ 2023, 19:15

Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 18:26
O I έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:53
Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:40

Τσουκ, δεν λέει αυτό. Άλλο η κοινή φυλή λόγω κάποιου κοινού προγόνου, κι άλλο η ίδια γραμμή αίματος, την οποία γραμμή μάλιστα την έχουν περιγράψει ενδελεχώς (και με πολλά λάθη) και κάποιοι Ευαγγελιστές. Μάλιστα, και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με, η γραμμή αυτή δεν αφορούσε απλά κάποιους απογόνους του Δαυίδ, αλλά ολόκληρη σειρά βασιλέων (που η προφητεία το θεωρούσε σημαντικό). Με τη λογική αυτού που λες εδώ, αν πάμε μέχρι πίσω στον Αδάμ, όλοι οι άνθρωποι έχουν την ίδια γραμμή αίματος. Οπότε, και οποιαδήποτε προφητεία θα πέφτει πάντα μέσα. Μα πάντα...
Οκ, αυτό εννοώ

Φυσικά ο Ιησούς δεν έχει το ίδιο DNA με τον Ιωσήφ αλλά με της Θεοτόκου σίγουρα. Και οι δυο, Ιωσήφ και Μαρία, είναι από την ίδια "πατριά", κοντινοί συγγενείς (κατά το νόμο) εξ οίκου Δαυίδ, αμφότεροι, Άρα συμφωνείς ότι "είναι από την ίδια γραμμή αίματος φυλή και ο Ιησούς", λέω.

.,
Ναι, σ' αυτό δεν διαφωνούμε. Από την αρχή, μάλιστα. :smt023

Στην κυριολεξία της φράσης είχα μια αντίρρηση, αλλά κι αυτή έτσι για λόγους... αναζήτησης (ακαδημαϊκούς, που λένε κι οι μορφωμένοι), δεν είχε κάποιον απώτερο σκοπό η απορία μου (ή κάποια κρυφή ατζέντα, όπως φαντάζονται κάποιοι για τα πάντα). :wink
θα υπάρχουν λόγοι.. :wink

:wave:
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Δεκ 2023, 19:21

O I έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:15
Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 18:26
O I έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:53

Οκ, αυτό εννοώ

Φυσικά ο Ιησούς δεν έχει το ίδιο DNA με τον Ιωσήφ αλλά με της Θεοτόκου σίγουρα. Και οι δυο, Ιωσήφ και Μαρία, είναι από την ίδια "πατριά", κοντινοί συγγενείς (κατά το νόμο) εξ οίκου Δαυίδ, αμφότεροι, Άρα συμφωνείς ότι "είναι από την ίδια γραμμή αίματος φυλή και ο Ιησούς", λέω.

.,
Ναι, σ' αυτό δεν διαφωνούμε. Από την αρχή, μάλιστα. :smt023

Στην κυριολεξία της φράσης είχα μια αντίρρηση, αλλά κι αυτή έτσι για λόγους... αναζήτησης (ακαδημαϊκούς, που λένε κι οι μορφωμένοι), δεν είχε κάποιον απώτερο σκοπό η απορία μου (ή κάποια κρυφή ατζέντα, όπως φαντάζονται κάποιοι για τα πάντα). :wink
θα υπάρχουν λόγοι.. :wink

:wave:
Αυτό εννοείται, αλλά δεν ισχύει για όλους όσους κάνουν ερωτήσεις, έτσι δεν είναι; Επίσης, την κατάληξη δεν την μπόλνταρα για τον αριθμό, αλλά για το γένος (με λίγα λόγια, πήγαινε στη Γαλή που τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι συχνά-πυκνά).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Δεκ 2023, 19:33

Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:21

Αυτό εννοείται, αλλά δεν ισχύει για όλους όσους κάνουν ερωτήσεις, έτσι δεν είναι; Επίσης, την κατάληξη δεν την μπόλνταρα για τον αριθμό, αλλά για το γένος (με λίγα λόγια, πήγαινε στη Γαλή που τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι συχνά-πυκνά).
Δικό μου είναι το καζάνι, όποιους θέλω βάζω. Αυτό δεν κάνουν όλοι; :lol:

Σιγά μη χρησιμοποιώ για τον καθένα ξεχωριστή σκάφη, μην τυχόν και ξεβάψει το προσωπικό χρωματάκι του. Αυτό ισχύει για λίγους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Δεκ 2023, 19:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:33
Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:21

Αυτό εννοείται, αλλά δεν ισχύει για όλους όσους κάνουν ερωτήσεις, έτσι δεν είναι; Επίσης, την κατάληξη δεν την μπόλνταρα για τον αριθμό, αλλά για το γένος (με λίγα λόγια, πήγαινε στη Γαλή που τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι συχνά-πυκνά).
Δικό μου είναι το καζάνι, όποιους θέλω βάζω. Αυτό δεν κάνουν όλοι; :lol:

Σιγά μη χρησιμοποιώ για τον καθένα ξεχωριστή σκάφη, μην τυχόν και ξεβάψει το προσωπικό χρωματάκι του. Αυτό ισχύει για λίγους.
Καλά Πολυξένη, μη μου συγχύζεσαι και μη βαράς. Βάζε όποιον θες στη μαρμίτα. Εγώ δεν έχω θέμα άλλωστε, είχα πέσει μέσα όταν ήμουν μικρός κι έχω ανοσία. Ανοσία είπα, ε; Χωρίς "η".
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 29 Δεκ 2023, 23:59

Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:21
O I έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:15
Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 18:26

Ναι, σ' αυτό δεν διαφωνούμε. Από την αρχή, μάλιστα. :smt023

Στην κυριολεξία της φράσης είχα μια αντίρρηση, αλλά κι αυτή έτσι για λόγους... αναζήτησης (ακαδημαϊκούς, που λένε κι οι μορφωμένοι), δεν είχε κάποιον απώτερο σκοπό η απορία μου (ή κάποια κρυφή ατζέντα, όπως φαντάζονται κάποιοι για τα πάντα). :wink
θα υπάρχουν λόγοι.. :wink

:wave:
Αυτό εννοείται, αλλά δεν ισχύει για όλους όσους κάνουν ερωτήσεις, έτσι δεν είναι; Επίσης, την κατάληξη δεν την μπόλνταρα για τον αριθμό, αλλά για το γένος (με λίγα λόγια, πήγαινε στη Γαλή που τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι συχνά-πυκνά).
Κι εγώ για το γένος μιλάω, βλέπεις, ταυτόχρονα προσπαθώ να λήξω μια ανούσια επανάληψη...συμφωνώντας. Ούλοι; όχι φυσικά! Στη θρησκειολογία που έμειναν μόνο μορφωμένοι;; μπααα...ενότητα πολιτική χαμηλού επιπέδου που συνεννοούνται μέλη μεταξύ τους για το κόμμα είν 'εδώ; Όχι...δε νομίζω. Εδώ είναι διαλεχτοί οι θαμώνες. ένας κι ένας ξεχωριστά. τι το περάσαμε..."τρεις κι ο κούκος" να τα λεν μεταξύ τους; εδώ ο τόπος είναι αγνός. άκου κει.
Η Γαλή βάζει σε καζάνια; Θα τη μαλώσω...μηηηη, άτακτο γατί

χάρηκα που...συμφωνούμε...πως σε είπαμε...α ναι, Isildur :8)

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Δεκ 2023, 07:19

O I έγραψε:
29 Δεκ 2023, 23:59
Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:21
O I έγραψε:
29 Δεκ 2023, 19:15

θα υπάρχουν λόγοι.. :wink

:wave:
Αυτό εννοείται, αλλά δεν ισχύει για όλους όσους κάνουν ερωτήσεις, έτσι δεν είναι; Επίσης, την κατάληξη δεν την μπόλνταρα για τον αριθμό, αλλά για το γένος (με λίγα λόγια, πήγαινε στη Γαλή που τους βάζει όλους στο ίδιο καζάνι συχνά-πυκνά).
Κι εγώ για το γένος μιλάω, βλέπεις, ταυτόχρονα προσπαθώ να λήξω μια ανούσια επανάληψη...συμφωνώντας. Ούλοι; όχι φυσικά! Στη θρησκειολογία που έμειναν μόνο μορφωμένοι;; μπααα...ενότητα πολιτική χαμηλού επιπέδου που συνεννοούνται μέλη μεταξύ τους για το κόμμα είν 'εδώ; Όχι...δε νομίζω. Εδώ είναι διαλεχτοί οι θαμώνες. ένας κι ένας ξεχωριστά. τι το περάσαμε..."τρεις κι ο κούκος" να τα λεν μεταξύ τους; εδώ ο τόπος είναι αγνός. άκου κει.
Η Γαλή βάζει σε καζάνια; Θα τη μαλώσω...μηηηη, άτακτο γατί

χάρηκα που...συμφωνούμε...πως σε είπαμε...α ναι, Isildur :8)

.,
Αν πω ότι κατάλαβα πλήρως το σχόλιό σου, ειδικά προς το τέλος, ψέματα θα είναι. Ή την αναφορά στο νικ μου. :102:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 30 Δεκ 2023, 09:12

διπλοποσταρισμα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O I την 30 Δεκ 2023, 09:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 30 Δεκ 2023, 09:24

Δεν πειράζει αν δεν καταλαβαίνεις. Η :a010: με αρχαία και παλιά μέλη κρατεί από παλιά στον πχωρο :wink
Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:36
GoBzi έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:22


Κατά την γνώμη μου καλώς ή κακός η θρησκείες είναι απαραίτητες. Οι μάζες χρειάζονται τον φόβο που ανέφερες πάνω, είτε αυτός προέρχεται από την οργή του Θεού είτε από τον δικτάτορα/μονάρχη/κυβέρνηση. Για εμένα η κατρακύλα των Δυτικών χωρών τα τελευταία χρόνια οφείλεται σε αυτό το πράγμα. Ο κόσμος δεν φοβάται την κυβέρνηση (όπως πχ στην Κίνα ή στην ΕΣΣΔ επί Στάλιν),συν ότι έχει ανέβει και η αθεΐα αρκετά.

Πριν χρόνια, ως ιντερνετικός άθεος, καθόμουν και μάλωνα με τον κάθε χριστιανό με τις ώρες. Τώρα πρέπει να δεχτώ ότι ο συνάδελφος μου είναι σκύλος και ότι η άλλη που ζωγραφίζει με τα βυζιά της είναι καλλιτέχνης. Μεγάλη μαλακία. :lol:
Εγώ πάλι φίλε δεν μαλώνω με κανέναν. Με όποιον έχω διαφορετική άποψη για τέτοια θέματα, μπορώ (αν θέλει) να κάτσω και να συζητήσω. Και στον βαθμό που ξέρω κάτι, να πω την γνώμη μου ή να δεχτώ αυτό που θα μού πει, αν καταφέρει να με πείσει. Και οι περισσότεροι άθεοι, άθρησκοι, αγνωστικιστές κλπ που γνωρίζω, κάπως έτσι λειτουργούν. Live and let live, που λένε και στο χωριό μου. Όχι όλοι, φυσικά, αλλά οι περισσότεροι. Ίσως επειδή δεν έχουν κάτι να κερδίσουν (συνειδητά ή μη, όπως οι θρήσκοι και ακόμα περισσότερο οι θρησκόληπτοι) με τον προσηλυτισμό.

Όσο για τον ρόλο και την χρησιμότητα των θρησκειών, αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα νομίζω. Εννοείται πως έπαιξαν σημαντικότατο ρόλο σε κάποιες παλιότερες εποχές που ο κόσμος είχε εντελώς άλλη νοοτροπία για διάφορα κοινωνικά θέματα και θα γίνονταν μπάχαλο και σφαγές χωρίς αυτές (αν και κάποιες σφαγές γίνανε εξαιτίας της ύπαρξης των θρησκειών, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα τώρα), και ίσως ακόμα παίζουν αυτόν τον ρόλο για συγκεκριμένες ομάδες. Ρόλο, άλλοτε με θετικό πρόσημο κι άλλοτε όχι. Τα θετικά σημεία τους σίγουρα μας ακολουθούν ακόμα, και έχουν διαμορφώσει αρκετά τον τρόπο συμπεριφοράς μας έως και σήμερα, ακόμα και από ανθρώπους που δηλώνουν άθεοι. Αυτό πιστεύω ότι ισχύει και τους προσδίδει μια ακόμα θετική νότα, στο ισοζύγιο. Δυστυχώς, σε κάποιες περιπτώσεις και σε κάποιες θρησκείες (όχι όλες και όχι όλες) στην πορεία του χρόνου αντί να βελτιωθούν τα πράματα χειροτέρεψαν (βλέπε φανατικούς διαφόρων θρησκειών, κυρίως Μουσουλμάνων), ακόμα και με διαστρέβλωση των ίδιων των αρχών και των διδαχών τους, επειδή αυτό βόλευε κάποιους.

Τέσπα, μεγάλη κουβέντα όπως είπα και δεν έχω τόσο χρόνο, πρέπει να βγάλω και ΦΠΑ... :lol:
Για τις θρησκείες είναι όντως μεγάλη κουβέντα.

Εγώ αντίθετα από σένα, τουλάχιστον μέσα στο πχόρουμ, εκεί που συνάντησα περισσότερη επιθετική ή κακόβουλη συμπεριφορά ήταν από ανθρώπους που δηλώνουν άθεοι. Αυτοί συνήθως ομαδοποιούνται κατά του κοινού οχθρού ακόμα και με μέλη που κρίβουν την θρησκευτική τους ταυτότητα αλλά με τον ίδιο στόχο (είναι κοινώς γνωστά αυτά δω μέσα). Μη νομίζεις ότι είναι τυχαίο που εξαφανίστηκαν οι άλλες θρησκείες από το πχόρουμ και η μόνη που έμεινε δω είναι της αθεΐας και των άλλων εννοιών της στην ενότητα της θρησκειολογίας όπου επικράτησαν υπό μια έννοια.
Αν με τις έννοιες "θρήσκοι και ακόμα περισσότερο οι θρησκόληπτοι" βάζεις και τους ανωτέρω στο κάδρο, μαζί σου.

Για μένα, οι συμπεριφορές ανθρώπων δεν είναι θέμα θρησκείας. Στον πραγματικό κόσμο όταν δεν αναφέρεται, δεν υπάρχει διακριτός διαχωρισμός που να λέει "αυτός είναι άθεος" ή "αυτός είναι αυτής της θρησκείας" στις καθημερινές συναναστροφές όπου, ο ψυχάκιας είναι ψυχάκιας. ο κακότροπος κακότροπος. ο σεσοφισμένος σοφός, ότι κι αν πιστεύει. Στα σόσιαλ και συγκεκριμένα στο χώρο και στην ενότητα που τα λέμε τώρα, επειδή εκθέτονται ιδέες, η αλήθεια είναι ότι σε όποιον δηλώνει Χριστιανός, οι προκλητικοί χαρακτηρισμοί και η κακόβουλη επιθετική συμπεριφορά γίνεται κυρίως από ανθρώπους που δηλώνουν αυτές τις πίστεις με τα "Α" που αναφέρεις πιο πάνω. Το άλλο που θα δεις, είναι κάποιοι δηλωμένοι ως άθεοι να μη βλέπουν τον προσηλυτισμός που επιχειρεί συχνά πυκνά, ας πούμε το πτηνό, με τα νήματα που ανεβαίνουν και το πιο ωραίο είναι ότι καταπίνουν αμάσητο ότι κι αν κάνει ή πει δω μέσα επειδή δηλώνει: "εγώωω; γυμναστική κάνω"... Ο δε προσηλυτισμός, αν παρατηρήσεις τα νήματα της ενότητας, θα αντιληφθείς από που επιχειρείται, ποιοι νιώθουν υπεράνω επειδή συγχρονίζονται στον ένα κοινό οχτρό και αν κάνεις μια επαναληπτική ανάγνωση των σελίδων, θα δεις ακριβέστερα ποιος είναι ποιος και τι κάνει δω μέσα.

τέσπα...πάω να μαγειρέψω τουρλού :D

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 30 Δεκ 2023, 09:28

τουρλου (τουρλιου το σωστο) ειναι ο μυαλος σου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών