7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Δεκ 2023, 14:16

tanipteros έγραψε:
28 Δεκ 2023, 13:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Δεκ 2023, 13:06
tanipteros έγραψε:
28 Δεκ 2023, 12:51
δεν υπάρχει σύνδεση Δαυίδ - Ιησού... με τα ψέματα δεν κάνουμε γεννεολογίες...
αλλά και να υπήρχε πατέρας δεν είναι ο Ιωσήφ αλλά το Άγιο Πνεύμα...οπότε και πάλι δεν βγαίνει...
εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα χωρίς να βγω στο αστρικό....οι αποδείξεις του υλαίου πεδίου φτάνουν και επαρκούν....
Ακριβώς. :lol:

Όταν βγεις στο αστρικό, ειδοποία.
Αφού βρε Γατούλα άλλα γράφει ο Ματθαίος και άλλα ο Λουκάς...μας δουλεύουν ψιλό γαζί οι ευαγγελιστές.... με τα ψέματα θα κάνουμε γεννεολογικό δένδρο...?

όταν βγω στο αστρικό να σε πάρω μαζί μου να δεις την ομορφιά; :smt047
Προτείνω να χρησιμοποιήσεις τα αστρικά και όλα τα ινδικά μαγικά κόλπα που έλεγαν οι Κατσιμιχαίοι, σε κάτι πιο εποικοδομητικό και σίγουρα όχι σε γάτες. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Δεκ 2023, 14:42

O I έγραψε:
28 Δεκ 2023, 13:02
Isildur έγραψε:
28 Δεκ 2023, 12:35
O I έγραψε:
28 Δεκ 2023, 09:43
και πού σαι, όταν πας με το αστρικό σώμα ομ...ομ κλπ, αν δεις τις πηγές που είχε μπροστά του ο Ευαγγελιστής, μη ξεχάσεις να φέρεις τα ευρήματα να φωτίσεις τα σκοτάδια μας

.,
Ωραία, εσύ λοιπόν που δεν κωλύεσαι/κωλώνεις να απαντήσεις (όπως κατηγορείς τον Τανύπτερο), σε εμένα που δεν είμαι πιστός ούτε του Βουδισμού, ούτε του Ταοϊσμού, ούτε του Δωδεκάθεου, ούτε της θρησκείας του Μανιτού κλπ κλπ (με πιάνjεις έτσι; μην συνεχίσω με παπαριές), μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα; Πώς ακριβώς συνδέεται ο Ιησούς με τον Δαυίδ, αφού δεν είναι πραγματικό παιδί του Ιωσήφ, σύμφωνα με τις γραφές.

Λες παραπάνω κάτι για τον νόμο και υποθέτω πως εννοείς ότι ο εβραϊκός νόμος είχε συγκεκριμένα άρθρα/μέρη που αφορούν την γενιά του τέκνου, ότι πάει απ' τον πατέρα κλπ κλπ (φαντάζομαι δηλαδή ότι είναι αυτό, δεν ξέρω σίγουρα πού το πήγαινες). Ακόμα κι έτσι όμως, αυτό αφορά το τυπικό μέρος της καταγωγής κάποιου και κυρίως στο πώς εντάσσεται αυτός μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο, και όχι την ουσία του πράγματος. Αν μια προφητεία αναφέρεται σε κάποιον απόγονο του Χ τύπου (Αβραάμ, Δαυίδ και τα ρέστα), αυτό πιάνει οποιονδήποτε μπει σ' αυτήν την γενεαλογική γραμμή και με οποιονδήποτε τρόπο; Ισχύει ακόμα και για υιοθετημένους; Τι διάλο δηλαδή, Μεσσίας να 'ναι κι ό,τι να 'ναι; Μας κάνει ακόμα και σε νατουραλιζέ;
Στο παλιό βάση των ερωτήσεων που είχαν τεθεί το συνέδεσα έτσι:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το ψάξεις αν όντως έχει έτσι :102:

.,
ΟΚ, διάβασα όσο μπόρεσα (έχει κάποιες παραπομπές που φυσικά δεν γίνεται να διαβαστούν). Αν κατάλαβα καλά, εσύ εδώ αναλύεις το θέμα του τρόπου που γενεαλογούσαν και ότι αφορά μόνο τα αρσενικά. Κατανοητό αυτό και δεν διαφωνούμε πιστεύω, στα δε πλαίσια της πατριαρχικής κοινωνίας των Εβραίων και λογικό είναι, αλλά και λίγο-πολύ τα είπαμε παραπάνω όλα αυτά. Το ερώτημα όμως που γεννάται εδώ, είναι νομίζω το κατά πόσον η προφητεία περί απογόνου του Δαυίδ μπορεί να ισχύσει κυριολεκτικά και όχι βάσει νομοθεσίας και συνηθειών. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, ο Ιησούς πραγματικός γιος του Ιωσήφ (και άρα του συγκεκριμένου bloodline που φτάνει μέχρι Δαυίδ), δεν ήταν. Σκέψου αυτό που είπα και πιο πάνω περί υιοθεσίας. Φαντάσου δηλαδή ο Ιωσήφ με τη Μαρία να ήταν ήδη παντρεμένοι, να μην μπορούσαν να κάνουν παιδιά και να υιοθετούσαν κάποιο ορφανό. Θα έλεγε κανείς ότι στην πραγματικότητα (και όχι για λόγους κληρονομικούς, νομικούς κλπ) αυτό το παιδί θα ήταν κατ' ευθείαν απόγονος του Δαυίδ;

Από την άλλη βέβαια, αυτοί που λέγανε τις προφητείες στο ίδιο κοινωνικό πλαίσιο ζούσαν και κινούνταν, οπότε γιατί να μην το βλέπανε κι αυτοί με τον ίδιο τρόπο; Μπορεί δηλαδή, ο "κατ' ευθείαν απόγονος" να αφορούσε κάποιον που είτε γεννήθηκε, είτε "χρίστηκε" απόγονος με οποιαδήποτε τρόπο και έτσι να εξηγείται όλο αυτό. Δεν μπορώ να ξέρω πώς το σκεφτόταν ο προφήτης χίλια χρόνια πριν φυσικά, απλά με την δική μου λογική "πραγματικός" απόγονος δεν είναι, αφού δεν είναι αίμα του Ιωσήφ.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 28 Δεκ 2023, 15:12

Isildur έγραψε:
28 Δεκ 2023, 14:42
O I έγραψε:
28 Δεκ 2023, 13:02
Isildur έγραψε:
28 Δεκ 2023, 12:35

Ωραία, εσύ λοιπόν που δεν κωλύεσαι/κωλώνεις να απαντήσεις (όπως κατηγορείς τον Τανύπτερο), σε εμένα που δεν είμαι πιστός ούτε του Βουδισμού, ούτε του Ταοϊσμού, ούτε του Δωδεκάθεου, ούτε της θρησκείας του Μανιτού κλπ κλπ (με πιάνjεις έτσι; μην συνεχίσω με παπαριές), μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα; Πώς ακριβώς συνδέεται ο Ιησούς με τον Δαυίδ, αφού δεν είναι πραγματικό παιδί του Ιωσήφ, σύμφωνα με τις γραφές.

Λες παραπάνω κάτι για τον νόμο και υποθέτω πως εννοείς ότι ο εβραϊκός νόμος είχε συγκεκριμένα άρθρα/μέρη που αφορούν την γενιά του τέκνου, ότι πάει απ' τον πατέρα κλπ κλπ (φαντάζομαι δηλαδή ότι είναι αυτό, δεν ξέρω σίγουρα πού το πήγαινες). Ακόμα κι έτσι όμως, αυτό αφορά το τυπικό μέρος της καταγωγής κάποιου και κυρίως στο πώς εντάσσεται αυτός μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο, και όχι την ουσία του πράγματος. Αν μια προφητεία αναφέρεται σε κάποιον απόγονο του Χ τύπου (Αβραάμ, Δαυίδ και τα ρέστα), αυτό πιάνει οποιονδήποτε μπει σ' αυτήν την γενεαλογική γραμμή και με οποιονδήποτε τρόπο; Ισχύει ακόμα και για υιοθετημένους; Τι διάλο δηλαδή, Μεσσίας να 'ναι κι ό,τι να 'ναι; Μας κάνει ακόμα και σε νατουραλιζέ;
Στο παλιό βάση των ερωτήσεων που είχαν τεθεί το συνέδεσα έτσι:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το ψάξεις αν όντως έχει έτσι :102:

.,
ΟΚ, διάβασα όσο μπόρεσα (έχει κάποιες παραπομπές που φυσικά δεν γίνεται να διαβαστούν). Αν κατάλαβα καλά, εσύ εδώ αναλύεις το θέμα του τρόπου που γενεαλογούσαν και ότι αφορά μόνο τα αρσενικά. Κατανοητό αυτό και δεν διαφωνούμε πιστεύω, στα δε πλαίσια της πατριαρχικής κοινωνίας των Εβραίων και λογικό είναι, αλλά και λίγο-πολύ τα είπαμε παραπάνω όλα αυτά. Το ερώτημα όμως που γεννάται εδώ, είναι νομίζω το κατά πόσον η προφητεία περί απογόνου του Δαυίδ μπορεί να ισχύσει κυριολεκτικά και όχι βάσει νομοθεσίας και συνηθειών. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, ο Ιησούς πραγματικός γιος του Ιωσήφ (και άρα του συγκεκριμένου bloodline που φτάνει μέχρι Δαυίδ), δεν ήταν. Σκέψου αυτό που είπα και πιο πάνω περί υιοθεσίας. Φαντάσου δηλαδή ο Ιωσήφ με τη Μαρία να ήταν ήδη παντρεμένοι, να μην μπορούσαν να κάνουν παιδιά και να υιοθετούσαν κάποιο ορφανό. Θα έλεγε κανείς ότι στην πραγματικότητα (και όχι για λόγους κληρονομικούς, νομικούς κλπ) αυτό το παιδί θα ήταν κατ' ευθείαν απόγονος του Δαυίδ;

Από την άλλη βέβαια, αυτοί που λέγανε τις προφητείες στο ίδιο κοινωνικό πλαίσιο ζούσαν και κινούνταν, οπότε γιατί να μην το βλέπανε κι αυτοί με τον ίδιο τρόπο; Μπορεί δηλαδή, ο "κατ' ευθείαν απόγονος" να αφορούσε κάποιον που είτε γεννήθηκε, είτε "χρίστηκε" απόγονος με οποιαδήποτε τρόπο και έτσι να εξηγείται όλο αυτό. Δεν μπορώ να ξέρω πώς το σκεφτόταν ο προφήτης χίλια χρόνια πριν φυσικά, απλά με την δική μου λογική "πραγματικός" απόγονος δεν είναι, αφού δεν είναι αίμα του Ιωσήφ.
Πολλά αναλύω και όλες οι παραπομπές χωρίων παραπέμπουν στα πραγματικά κείμενα τής Γραφής. Αν κάνεις μεγέθυνση της οθόνης στο μπρόουζερ (εγώ κάνω 250-300%) θα διαβάσεις τι ακριβώς λέω για τη σύνδεση με Θεοτόκο και Ιωσήφ και δε χρειάζεται επεξηγήσεις με "αν" και "μπορεί". Αν έχεις πραγματικές ενστάσεις, είναι άλλο θέμα.

καλή μελέτη και καλό μεσημέρι :wave:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Δεκ 2023, 13:26

O I έγραψε:
28 Δεκ 2023, 15:12
Isildur έγραψε:
28 Δεκ 2023, 14:42
O I έγραψε:
28 Δεκ 2023, 13:02

Στο παλιό βάση των ερωτήσεων που είχαν τεθεί το συνέδεσα έτσι:
[img]https://i.postimg.cc/j56Jvfzd/2023 ... .png[/img]
[img]https://i.postimg.cc/L5NgFMCc/2023 ... .png[/img]
[img]https://i.postimg.cc/d3qZf0BR/2023 ... .png[/img]
[img]https://i.postimg.cc/tTGxhknM/2023 ... .png[/img]
Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το ψάξεις αν όντως έχει έτσι :102:

.,
ΟΚ, διάβασα όσο μπόρεσα (έχει κάποιες παραπομπές που φυσικά δεν γίνεται να διαβαστούν). Αν κατάλαβα καλά, εσύ εδώ αναλύεις το θέμα του τρόπου που γενεαλογούσαν και ότι αφορά μόνο τα αρσενικά. Κατανοητό αυτό και δεν διαφωνούμε πιστεύω, στα δε πλαίσια της πατριαρχικής κοινωνίας των Εβραίων και λογικό είναι, αλλά και λίγο-πολύ τα είπαμε παραπάνω όλα αυτά. Το ερώτημα όμως που γεννάται εδώ, είναι νομίζω το κατά πόσον η προφητεία περί απογόνου του Δαυίδ μπορεί να ισχύσει κυριολεκτικά και όχι βάσει νομοθεσίας και συνηθειών. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, ο Ιησούς πραγματικός γιος του Ιωσήφ (και άρα του συγκεκριμένου bloodline που φτάνει μέχρι Δαυίδ), δεν ήταν. Σκέψου αυτό που είπα και πιο πάνω περί υιοθεσίας. Φαντάσου δηλαδή ο Ιωσήφ με τη Μαρία να ήταν ήδη παντρεμένοι, να μην μπορούσαν να κάνουν παιδιά και να υιοθετούσαν κάποιο ορφανό. Θα έλεγε κανείς ότι στην πραγματικότητα (και όχι για λόγους κληρονομικούς, νομικούς κλπ) αυτό το παιδί θα ήταν κατ' ευθείαν απόγονος του Δαυίδ;

Από την άλλη βέβαια, αυτοί που λέγανε τις προφητείες στο ίδιο κοινωνικό πλαίσιο ζούσαν και κινούνταν, οπότε γιατί να μην το βλέπανε κι αυτοί με τον ίδιο τρόπο; Μπορεί δηλαδή, ο "κατ' ευθείαν απόγονος" να αφορούσε κάποιον που είτε γεννήθηκε, είτε "χρίστηκε" απόγονος με οποιαδήποτε τρόπο και έτσι να εξηγείται όλο αυτό. Δεν μπορώ να ξέρω πώς το σκεφτόταν ο προφήτης χίλια χρόνια πριν φυσικά, απλά με την δική μου λογική "πραγματικός" απόγονος δεν είναι, αφού δεν είναι αίμα του Ιωσήφ.
Πολλά αναλύω και όλες οι παραπομπές χωρίων παραπέμπουν στα πραγματικά κείμενα τής Γραφής. Αν κάνεις μεγέθυνση της οθόνης στο μπρόουζερ (εγώ κάνω 250-300%) θα διαβάσεις τι ακριβώς λέω για τη σύνδεση με Θεοτόκο και Ιωσήφ και δε χρειάζεται επεξηγήσεις με "αν" και "μπορεί". Αν έχεις πραγματικές ενστάσεις, είναι άλλο θέμα.

καλή μελέτη και καλό μεσημέρι :wave:

.,
Χμμμ... θενκς, το σημείο που λέει για την φυλή της Μαρίας (και ότι είναι η ίδια του άνδρα της), δεν το είχα προσέξει, όντως. Οπότε, τουλάχιστον η προφητεία του Ναθάν (αυτός δεν ηταν; θυμάμαι λάθος;) ισχύει, αν ισχύουν κι αυτά που γράφεις εκεί και αν ακολουθήθηκε κανονικά ο νόμος.

Οπότε, το μόνο μελανό σημείο στην ιστορία, είναι η γενεαλογία του Ισωσήφ. ΟΚ, κατανοητό αυτό που είπες ότι μόνο στα σερνικά την αναφέρανε, οπότε δύσκολο να έγραφε κάποιος Ευαγγελιστής για την γενιά της Μαρίας, αλλά αφ' ενός και πάλι ισχύει η αντίρρησή μου για το κατά πόσον μπορεί αυτή η "bloodline" (γμτ, στα αγγλικά είναι καλύτερη η λέξη :lol: ) να αποδοθεί στον Χριστό ως μη γνήσιο τέκνο του Ιωσήφ, αφ' ετέρου δε Λουκάς και Ματθαίος τα έχουν κάνει ολίγον μπάχαλο και στο πλήθος των γενεών αλλά και στα ονόματα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5203
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 29 Δεκ 2023, 13:45

Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 13:26
O I έγραψε:
28 Δεκ 2023, 15:12
Isildur έγραψε:
28 Δεκ 2023, 14:42

ΟΚ, διάβασα όσο μπόρεσα (έχει κάποιες παραπομπές που φυσικά δεν γίνεται να διαβαστούν). Αν κατάλαβα καλά, εσύ εδώ αναλύεις το θέμα του τρόπου που γενεαλογούσαν και ότι αφορά μόνο τα αρσενικά. Κατανοητό αυτό και δεν διαφωνούμε πιστεύω, στα δε πλαίσια της πατριαρχικής κοινωνίας των Εβραίων και λογικό είναι, αλλά και λίγο-πολύ τα είπαμε παραπάνω όλα αυτά. Το ερώτημα όμως που γεννάται εδώ, είναι νομίζω το κατά πόσον η προφητεία περί απογόνου του Δαυίδ μπορεί να ισχύσει κυριολεκτικά και όχι βάσει νομοθεσίας και συνηθειών. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, ο Ιησούς πραγματικός γιος του Ιωσήφ (και άρα του συγκεκριμένου bloodline που φτάνει μέχρι Δαυίδ), δεν ήταν. Σκέψου αυτό που είπα και πιο πάνω περί υιοθεσίας. Φαντάσου δηλαδή ο Ιωσήφ με τη Μαρία να ήταν ήδη παντρεμένοι, να μην μπορούσαν να κάνουν παιδιά και να υιοθετούσαν κάποιο ορφανό. Θα έλεγε κανείς ότι στην πραγματικότητα (και όχι για λόγους κληρονομικούς, νομικούς κλπ) αυτό το παιδί θα ήταν κατ' ευθείαν απόγονος του Δαυίδ;

Από την άλλη βέβαια, αυτοί που λέγανε τις προφητείες στο ίδιο κοινωνικό πλαίσιο ζούσαν και κινούνταν, οπότε γιατί να μην το βλέπανε κι αυτοί με τον ίδιο τρόπο; Μπορεί δηλαδή, ο "κατ' ευθείαν απόγονος" να αφορούσε κάποιον που είτε γεννήθηκε, είτε "χρίστηκε" απόγονος με οποιαδήποτε τρόπο και έτσι να εξηγείται όλο αυτό. Δεν μπορώ να ξέρω πώς το σκεφτόταν ο προφήτης χίλια χρόνια πριν φυσικά, απλά με την δική μου λογική "πραγματικός" απόγονος δεν είναι, αφού δεν είναι αίμα του Ιωσήφ.
Πολλά αναλύω και όλες οι παραπομπές χωρίων παραπέμπουν στα πραγματικά κείμενα τής Γραφής. Αν κάνεις μεγέθυνση της οθόνης στο μπρόουζερ (εγώ κάνω 250-300%) θα διαβάσεις τι ακριβώς λέω για τη σύνδεση με Θεοτόκο και Ιωσήφ και δε χρειάζεται επεξηγήσεις με "αν" και "μπορεί". Αν έχεις πραγματικές ενστάσεις, είναι άλλο θέμα.

καλή μελέτη και καλό μεσημέρι :wave:

.,
Χμμμ... θενκς, το σημείο που λέει για την φυλή της Μαρίας (και ότι είναι η ίδια του άνδρα της), δεν το είχα προσέξει, όντως. Οπότε, τουλάχιστον η προφητεία του Ναθάν (αυτός δεν ηταν; θυμάμαι λάθος;) ισχύει, αν ισχύουν κι αυτά που γράφεις εκεί και αν ακολουθήθηκε κανονικά ο νόμος.

Οπότε, το μόνο μελανό σημείο στην ιστορία, είναι η γενεαλογία του Ισωσήφ. ΟΚ, κατανοητό αυτό που είπες ότι μόνο στα σερνικά την αναφέρανε, οπότε δύσκολο να έγραφε κάποιος Ευαγγελιστής για την γενιά της Μαρίας, αλλά αφ' ενός και πάλι ισχύει η αντίρρησή μου για το κατά πόσον μπορεί αυτή η "bloodline" (γμτ, στα αγγλικά είναι καλύτερη η λέξη :lol: ) να αποδοθεί στον Χριστό ως μη γνήσιο τέκνο του Ιωσήφ, αφ' ετέρου δε Λουκάς και Ματθαίος τα έχουν κάνει ολίγον μπάχαλο και στο πλήθος των γενεών αλλά και στα ονόματα.
Απ'ότι κατάλαβα δεν πάει με bloodline, αλλά με αναγνώριση. Δηλαδή και δικό σου εξ αίματος να μην είναι το παιδί, από την στιγμή που το αναγνωρίζεις φαίνεται ως απόγονος σου.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 29 Δεκ 2023, 13:49

ο Ιησούς είναι το πρώτο παιδί με δύο μπαμπάδες...Ιωσήφ (αναγνωρισμένο), Γιαχβέ(βιολογικό)...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 29 Δεκ 2023, 13:52

ο αη βασίλης,παραμύθι

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Δεκ 2023, 13:57

GoBzi έγραψε:
29 Δεκ 2023, 13:45

Απ'ότι κατάλαβα δεν πάει με bloodline, αλλά με αναγνώριση. Δηλαδή και δικό σου εξ αίματος να μην είναι το παιδί, από την στιγμή που το αναγνωρίζεις φαίνεται ως απόγονος σου.
Σωστά.

Κατά τα άλλα, το "εξ αίματος" που αναφέρεις, ποτέ δεν ήταν σιγουράκι για τον πατέρα.

Αλλά το παιδί ήταν σίγουρα της μάνας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Δεκ 2023, 14:01

tanipteros έγραψε:
29 Δεκ 2023, 13:49
ο Ιησούς είναι το πρώτο παιδί με δύο μπαμπάδες...Ιωσήφ (αναγνωρισμένο), Γιαχβέ(βιολογικό)...
Το πρώτο να το δεχτώ μιας και αποδέχομαι την ύπαρξή του, ως άνθρωπο και μόνο. Το δεύτερο, απλά δεν προκύπτει, είναι γελοιότητα. Αποκύημα φαντασίας, για να πλασσάρουν στα μετέπειτα την ''φρεσκια'' θρησκεία. Κάπου έπρεπε να πατήσουν, αλλιώς δεν γινόταν ''δουλίτσα''.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Δεκ 2023, 14:07

Τα ιερατεία πουλάνε μέχρι και σήμερα, ελπίδα, ανακούφιση και θαύματα. Είναι αυτονόητο πως πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι, που θα ακουμπάνε τις ζωές τους στο πουθενά, σαν στήριγμα. Αυτό που με λυπεί τα μάλα είναι, πως δεν πιστεύουν στις δικές τους δυνάμεις. Είναι δύσκολο να δουλέψουν με την πάρτη τους, το ξέρω. Τεμπελχανάδες.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Δεκ 2023, 14:32

GoBzi έγραψε:
29 Δεκ 2023, 13:45
Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 13:26
O I έγραψε:
28 Δεκ 2023, 15:12

Πολλά αναλύω και όλες οι παραπομπές χωρίων παραπέμπουν στα πραγματικά κείμενα τής Γραφής. Αν κάνεις μεγέθυνση της οθόνης στο μπρόουζερ (εγώ κάνω 250-300%) θα διαβάσεις τι ακριβώς λέω για τη σύνδεση με Θεοτόκο και Ιωσήφ και δε χρειάζεται επεξηγήσεις με "αν" και "μπορεί". Αν έχεις πραγματικές ενστάσεις, είναι άλλο θέμα.

καλή μελέτη και καλό μεσημέρι :wave:

.,
Χμμμ... θενκς, το σημείο που λέει για την φυλή της Μαρίας (και ότι είναι η ίδια του άνδρα της), δεν το είχα προσέξει, όντως. Οπότε, τουλάχιστον η προφητεία του Ναθάν (αυτός δεν ηταν; θυμάμαι λάθος;) ισχύει, αν ισχύουν κι αυτά που γράφεις εκεί και αν ακολουθήθηκε κανονικά ο νόμος.

Οπότε, το μόνο μελανό σημείο στην ιστορία, είναι η γενεαλογία του Ισωσήφ. ΟΚ, κατανοητό αυτό που είπες ότι μόνο στα σερνικά την αναφέρανε, οπότε δύσκολο να έγραφε κάποιος Ευαγγελιστής για την γενιά της Μαρίας, αλλά αφ' ενός και πάλι ισχύει η αντίρρησή μου για το κατά πόσον μπορεί αυτή η "bloodline" (γμτ, στα αγγλικά είναι καλύτερη η λέξη :lol: ) να αποδοθεί στον Χριστό ως μη γνήσιο τέκνο του Ιωσήφ, αφ' ετέρου δε Λουκάς και Ματθαίος τα έχουν κάνει ολίγον μπάχαλο και στο πλήθος των γενεών αλλά και στα ονόματα.
Απ'ότι κατάλαβα δεν πάει με bloodline, αλλά με αναγνώριση. Δηλαδή και δικό σου εξ αίματος να μην είναι το παιδί, από την στιγμή που το αναγνωρίζεις φαίνεται ως απόγονος σου.
Ναι, μάλλον κάτι τέτοιο φαίνεται να 'ναι. Και ως κυρίαρχο το αρσενικό, υπολογίζουν τη δική του γενιά και τέλος.
Πασιφάη έγραψε:
29 Δεκ 2023, 14:07
Τα ιερατεία πουλάνε μέχρι και σήμερα, ελπίδα, ανακούφιση και θαύματα. Είναι αυτονόητο πως πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι, που θα ακουμπάνε τις ζωές τους στο πουθενά, σαν στήριγμα. Αυτό που με λυπεί τα μάλα είναι, πως δεν πιστεύουν στις δικές τους δυνάμεις. Είναι δύσκολο να δουλέψουν με την πάρτη τους, το ξέρω. Τεμπελχανάδες.
Κάτι σας διαφεύγει, μανδάμ. Πριν την ελπίδα και την υποτιθέμενη ανακούφιση, πουλάνε φόβο. Είναι σημαντικό να τηρείται η σειρά πώλησης των εμπορευμάτων, για να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τα θαύματα είναι bonus material, τα λες και clickbaits αν θες.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Δεκ 2023, 14:40

tanipteros έγραψε:
27 Δεκ 2023, 17:42
Το ξαναλέω...δεν με ενδιαφέρουν οι μύθοι... αλλά η σύνδεση Δαυίδ-Ιωσήφ-Ιησού αν υπάρχει...
δεν υπάρχει γενετική σχέση σύμφωνα με την εκκλησία και τις γραφές
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Δεκ 2023, 15:03

Isildur έγραψε:
29 Δεκ 2023, 14:32
Πασιφάη έγραψε:
29 Δεκ 2023, 14:07
Τα ιερατεία πουλάνε μέχρι και σήμερα, ελπίδα, ανακούφιση και θαύματα. Είναι αυτονόητο πως πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι, που θα ακουμπάνε τις ζωές τους στο πουθενά, σαν στήριγμα. Αυτό που με λυπεί τα μάλα είναι, πως δεν πιστεύουν στις δικές τους δυνάμεις. Είναι δύσκολο να δουλέψουν με την πάρτη τους, το ξέρω. Τεμπελχανάδες.
Κάτι σας διαφεύγει, μανδάμ. Πριν την ελπίδα και την υποτιθέμενη ανακούφιση, πουλάνε φόβο. Είναι σημαντικό να τηρείται η σειρά πώλησης των εμπορευμάτων, για να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τα θαύματα είναι bonus material, τα λες και clickbaits αν θες.
Ναι ρε συ. Κι έλεγα, κάτι μου έλειπε. Προσυπογράφω το ποστ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Δεκ 2023, 15:09

Α, είναι πάλι αυτές οι μέρες του χρόνου που οι άθεοι θέτουν ερωτήματα .

Χρόνια πολλά παιδιά, με υγεία!

SpoilerShow
Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 7+1 ΑΛΗΘΕΙΕΣ που ΔΕΝ ξέρεις για τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Δεκ 2023, 15:12

Otto Weininger έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:09
Α, είναι πάλι αυτές οι μέρες του χρόνου που οι άθεοι θέτουν ερωτήματα .

Χρόνια πολλά παιδιά, με υγεία!

SpoilerShow
Εικόνα
Χιούμορ τέτοιου επιπέδου και τόσο μεγάλα λογικά άλματα για να βγει κάπου, μόνο σε κανένα Προς τη Νίκη ή σε καμμιά Σκοπιά βρίσκει κανείς. Για την... γελοιογραφία λέω.

Σοβαρά ρε συ τώρα; Από όποια μεριά κι αν το δει κανείς. Από όποια...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών