Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 04 Φεβ 2024, 09:51

Αλιόσα έγραψε:
04 Φεβ 2024, 09:45
Λοιπον ο Metatron αναφέρεται σε πηγες περα των Ευαγγελιων και εξηγει πολυ πειστικα τον λογο που δεν υπαρχει πληθωρα ιστορικων αναφορων για τον Χριστο.
Δεν είναι μόνον οι απουσίες αναφορών στον ίδιο τον Χριστό το πρόβλημα. Τα ευαγγέλια είναι αποδεδειγμένες μυθοπλασίες και όχι ιστορία.

Άλλωστε αναφέρουν γεγονότα (όπως η σφαγή των νηπίων από τον Ηρώδη) τα οποία αν είχαν συμβεί θα ήταν αδύνατον να περάσουν απαρατήρητα.
Αλιόσα έγραψε:
04 Φεβ 2024, 09:45
Πριν απο αυτο τους ηταν τελειως αδιαφορο που καποιος Εβραιος διδασκε σε μια αδιαφορη, φτωχη και ασημαντη γωνια της Αυτοκρατοριας. Ποσο μαλλον σε μια εποχη που δεν υπηρχαν ουτε καμερες, ουτε διαδικτυο, ουτε τιποτα απο αυτα.
Ε λοιπόν σε μια εποχή που δεν υπήρχαν ούτε κάμερες, ούτε διαδίκτυο, ούτε τίποτα τα ευαγγέλια μας λένε ότι η φήμη του Ιησού είχε φτάσει μέχρι την Συρία.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Φεβ 2024, 10:04

Καβαλάρης έγραψε:
04 Φεβ 2024, 09:32
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 09:30
Εάν εξαιρέσεις τον Flavius Josephus (Εβραίο στορικό), Tacitus (Ρωμαίο ιστορικό) και άλλους 5-6, όντως, ο Ιησούς εμφανίζεται μόνο στα Ευαγγέλια.
Διάβασε το άρθρο παραπάνω. Δεν ισχύουν αυτά που σας λένε. Οι βιβλικοί ακαδημαϊκοί επίσης γνωρίζουν ότι κανένας δεν αναφέρει τον Ιησού.

https://apolloniustyaneus.blogspot.com/ ... st_50.html
Τύπε μου, δεν πιστεύω στο Θεό γενικά. Αλλά δεν παίζει να κάτσω να διαβάσω άρθρα από το apolloniustyaneus και το mythikismos, δεν υπάρχει νόημα. Ο χριστιανισμός επέζησε από χαλιφάτά, Οθωμανούς και κομμουνιστές. Ήρθε εν έτει 2023 ο apolloniustyaneus να μας πει τι; :lol:

Όπως και να'χει, εάν θέλεις όντως να μάθεις καλό είναι να βρεις κάποιον αμερόληπτο που έχει φάει χρόνια μελέτης πάνω σε τέτοια θέματα (ιστορικός πχ) και μαζί να μελετήσετε τις original πηγές ώστε να σου εξηγεί που ξεφεύγεις. Στην τελική, εάν δεν έχεις κανέναν και βαριέσαι, δες το βίντεο του Metatron. 30 λεπτά είναι. :102:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 04 Φεβ 2024, 10:13

GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Τύπε μου, δεν πιστεύω στο Θεό γενικά. Αλλά δεν παίζει να κάτσω να διαβάσω άρθρα από το apolloniustyaneus και το mythikismos, δεν υπάρχει νόημα.
Κάποια άρθρα είναι από μελέτες ακαδημαϊκών και μελετητών. Αλλά μήπως θα κάτσεις να διαβάσεις βιβλία αν δεν σου κάνουν τα άρθρα;
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Ο χριστιανισμός επέζησε από χαλιφατά, Οθωμανούς και κομμουνιστές.
Παιδαριώδες επιχείρημα.
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Όπως και να'χει, εάν θέλεις όντως να μάθεις καλό είναι να βρεις κάποιον αμερόληπτο που έχει φάει χρόνια μελέτης πάνω σε τέτοια θέματα (ιστορικός πχ) και μαζί να μελετήσετε τις original πηγές ώστε να σου εξηγεί που ξεφεύγεις.
Αυτά τα έχω ήδη κάνει αγαπητέ. Τώρα είναι σειρά σου.
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Στην τελική, εάν δεν έχεις κανέναν και βαριέσαι, δες το βίντεο του Metatron. 30 λεπτά είναι.
Εσύ λοιπόν θέλεις να ασχοληθώ για 30 λεπτά με το βίντεο ενός ερασιτέχνη ενώ εσύ δεν αφιερώνεις ούτε 2 λεπτά για να διαβάσεις ένα άρθρο.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Φεβ 2024, 11:59

Καβαλάρης έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:13
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Τύπε μου, δεν πιστεύω στο Θεό γενικά. Αλλά δεν παίζει να κάτσω να διαβάσω άρθρα από το apolloniustyaneus και το mythikismos, δεν υπάρχει νόημα.
Κάποια άρθρα είναι από μελέτες ακαδημαϊκών και μελετητών. Αλλά μήπως θα κάτσεις να διαβάσεις βιβλία αν δεν σου κάνουν τα άρθρα;
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Ο χριστιανισμός επέζησε από χαλιφατά, Οθωμανούς και κομμουνιστές.
Παιδαριώδες επιχείρημα.
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Όπως και να'χει, εάν θέλεις όντως να μάθεις καλό είναι να βρεις κάποιον αμερόληπτο που έχει φάει χρόνια μελέτης πάνω σε τέτοια θέματα (ιστορικός πχ) και μαζί να μελετήσετε τις original πηγές ώστε να σου εξηγεί που ξεφεύγεις.
Αυτά τα έχω ήδη κάνει αγαπητέ. Τώρα είναι σειρά σου.
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:04
Στην τελική, εάν δεν έχεις κανέναν και βαριέσαι, δες το βίντεο του Metatron. 30 λεπτά είναι.
Εσύ λοιπόν θέλεις να ασχοληθώ για 30 λεπτά με το βίντεο ενός ερασιτέχνη ενώ εσύ δεν αφιερώνεις ούτε 2 λεπτά για να διαβάσεις ένα άρθρο.

Και εγώ αγαπητέ έχω κάτσει με 2-3 σχετικούς ανθρώπους, όπως καθηγητές στο ΑΠΘ και μεταπτυχιακούς μαθητές και έχω κάνει συζητήσεις για τον ιστορικό Χριστό.

Ο Metatron σίγουρα δεν είναι ερασιτέχνης και οι πηγές του δεν είναι ιντερνετικά blog. Σίγουρα πολύ καλύτερος από blog που έχουν συγκεκριμένη ατζέντα. Σύμφωνα με τις μη-Χριστιανηκες πηγές που έχουμε το πιθανότερο είναι ο Χριστός να υπήρξε. Το εάν ήταν αυτός που δήλωνε ή τουλάχιστον αυτός που δηλώνει η εκκλησία είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 04 Φεβ 2024, 12:26

GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 11:59
Και εγώ αγαπητέ έχω κάτσει με 2-3 σχετικούς ανθρώπους, όπως καθηγητές στο ΑΠΘ και μεταπτυχιακούς μαθητές και έχω κάνει συζητήσεις για τον ιστορικό Χριστό.
Άσε τις συζητήσεις και στρώσου στο διάβασμα.
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 11:59
Ο Metatron σίγουρα δεν είναι ερασιτέχνης
Πόθεν προκύπτει αυτό;
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 11:59
Σίγουρα πολύ καλύτερος από blog που έχουν συγκεκριμένη ατζέντα.
Αστειότητες. Νομίζεις ότι οι χριστιανοί δεν έχουν ατζέντα;
GoBzi έγραψε:
04 Φεβ 2024, 11:59
Σύμφωνα με τις μη-Χριστιανηκες πηγές που έχουμε το πιθανότερο είναι ο Χριστός να υπήρξε.
Φυσικά υπήρξε Χριστός. Στο πρόσωπο του Απολλωνίου.

Και αν σου αρέσουν οι πιθανότητες διάβασε το βιβλίο του Κάριερ On the Historicity of Jesus το οποίο δίνει 33% πιθανότητα στην ύπαρξη του Ιησού.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 04 Φεβ 2024, 12:58

Καβαλάρης έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:26

Άσε τις συζητήσεις και στρώσου στο διάβασμα.

Προσωπικα εχω διαβασει πολυ για το θεμα. Και αρχαιες πηγες και συγχρονες αναλυσεις. Και απ τους μεν και απ τους δε.

Περαν αυτων που εχουν αναφερθει, να προσθεσω οτι εχουμε πηγες με αναφορες στον Ιησου ακομα και απο το Ταλμουδ. Οι Εβραιοι λοιπον που τον θεωρουσαν-θεωρουν απατεωνα, δεν ειπαν ποτε οτι δεν υπηρξε. Πραγμα που θα ηταν πολυ ευκολο να το κανουν, απ τη στιγμη που δεν εχουν προβλημα να του σουρουν αλλα, οπως πχ οτι η μανα του ηταν πορνη.

Και απο τους "εθνικους" στα βιβλια του Πλωτινου του Κελσου και του Ιουλιανου, δεν υπαρχει η παραμικρη υπονοια του οτι δεν υπηρξε, ενω παραλληλα το υπολοιπο περιεχομενο ειναι μια (σοβαρη) προσπαθεια αποδομησης της νεας τοτε θρησκειας.

Ουσιαστικα μετα απο 1700 χρονια την, εστω υποτιθεμενη, σταυρωση του Ιησου εμφανιστηκαν αποψεις για το οτι δεν υπηρξε ποτε. Κανενας απ τους συγχρονους του, η εστω απ τους πρωτους μελετητες δε ισχυρίστηκε ποτε κατι τετοιο.

Επισης, κατ εμε, σοβαρο επιχειρημα για την ιστορικοτητα του Χριστου ειναι το οριτζιναλιτυ της διδασκαλιας του. Οσο και ηταν συγγενης με τον Στωικισμο, ηταν ενα επαναστατικο κυρηγμα που δεν ειχε εμφανιστει ομοιο του μεχρι τοτε.


Κατα τ αλλα, τα ευαγγελια ειναι χαλκευμενα σε πολλα σημεια, εξηπηρετωντας πολιτικους σκοπους ανα τους αιωνες. Αυτο συμβαινει σε θεολογικα σημεια ομως, πχ την θεοτητα του Χριστου, την αγια τριαδα, την παναγια, την εκκλησια κλπ. Παρολα αυτα ουσια της διδασκαλιας του, δηλ η αγαπη προς τον πλησιον ακομα και αν ειναι εχθρος, εχει μεινει αναλλοιωτη




Οσον αφορα τον Απολλωνιο δεν εχω πειστει 100% οτι υπηρξε, μου φαινεται αρκετα υποπτο οτι ο βιος του γραφτηκε μετα χριστον απο εθνικους και απ οτι εχω διαβασει τα θαυματα που του αποδιδουν ειναι καπως αντε γεια. Θυμαμαι δηλαδη εναν γαιδαρο που μιλαγε, η πεταγε, το εχω καπως θολο. Αν δηλαδη εστω υποθεσουμε οτι η ιστορικοτητα του Ιησου ειναι αμφιβολλη λογω υπερβολης, τι να πεις για τον Απολλωνιο;

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 04 Φεβ 2024, 13:18

Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:58
Περαν αυτων που εχουν αναφερθει, να προσθεσω οτι εχουμε πηγες με αναφορες στον Ιησου ακομα και απο το Ταλμουδ.
Κατάλαβα τι "διάβασμα" έριξες. Δεν υπάρχει τίποτα στο Ταλμούδ ή οποιαδήποτε εβραϊκή πηγή. Υπήρξαν διάφοροι Ιησούδες αλλά ουδείς από την Ναζαρέτ.

https://www.jesusneverexisted.com/surfeit.htm
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:58
Και απο τους "εθνικους" στα βιβλια του Πλωτινου του Κελσου και του Ιουλιανου, δεν υπαρχει η παραμικρη υπονοια του οτι δεν υπηρξε, ενω παραλληλα το υπολοιπο περιεχομενο ειναι μια (σοβαρη) προσπαθεια αποδομησης της νεας τοτε θρησκειας.
Εκείνοι οι συγγραφείς δεν έκαναν τόσο εκτενή έρευνα ούτε είχαν τα στοιχεία που έχουμε σήμερα.

Και "ξέχασες" τον Πορφύριο ο οποίος έγραψε ξεκάθαρα ότι οι ευαγγελιστές ήταν εφευρέτες και όχι ιστορητές των πράξεων του Ιησού.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:58
Επισης, κατ εμε, σοβαρο επιχειρημα για την ιστορικοτητα του Χριστου ειναι το οριτζιναλιτυ της διδασκαλιας του. Οσο και ηταν συγγενης με τον Στωικισμο, ηταν ενα επαναστατικο κυρηγμα που δεν ειχε εμφανιστει ομοιο του μεχρι τοτε.
Τσου. Η πρωτοτυπία μιας διδασκαλίας δεν αποδεικνύει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:58
Κατα τ αλλα, τα ευαγγελια ειναι χαλκευμενα σε πολλα σημεια, εξηπηρετωντας πολιτικους σκοπους ανα τους αιωνες. Αυτο συμβαινει σε θεολογικα σημεια ομως, πχ την θεοτητα του Χριστου, την αγια τριαδα, την παναγια, την εκκλησια κλπ.
Τσου και πάλι. Τα ευαγγέλια είναι γεμάτα ιστορικά, γεωγραφικά και θρησκευτικά λάθη επειδή οι συγγραφείς δεν ήταν Εβραίοι, ούτε γράφανε ιστορία.

https://apolloniustyaneus.blogspot.com/ ... ost_6.html
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:58
Οσον αφορα τον Απολλωνιο δεν εχω πειστει 100% οτι υπηρξε, μου φαινεται αρκετα υποπτο οτι ο βιος του γραφτηκε μετα χριστον απο εθνικους
Περίμενες να γραφτεί προ Χριστού από Ιουδαίους; Ο Απολλώνιος όχι μόνον υπήρξε αλλά είναι το πραγματικό πρόσωπο πίσω από τον Απόστολο Παύλο.

https://apolloniustyaneus.blogspot.com/ ... _5368.html
https://apolloniustyaneus.blogspot.com/ ... ost_9.html
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:58
και απ οτι εχω διαβασει τα θαυματα που του αποδιδουν ειναι καπως αντε γεια.
Τότε διάβασες λάθος. Το πιο εντυπωσιακό που κάνει είναι η ανάσταση μιας κόρης, για την οποία ακόμα και ο Φιλόστρατος διατυπώνει αμφιβολίες για το αν ήταν πράγματι νεκρή.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 12:58
Θυμαμαι δηλαδη εναν γαιδαρο που μιλαγε, η πεταγε, το εχω καπως θολο.
Πραγματικά θολό. Κανένας γάιδαρος δεν υπάρχει. Γάιδαρος που μιλάει υπάρχει στην ΠΔ. :lol:
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 04 Φεβ 2024, 13:51

Καβαλάρης έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:18

Κατάλαβα τι "διάβασμα" έριξες. Δεν υπάρχει τίποτα στο Ταλμούδ ή οποιαδήποτε εβραϊκή πηγή. Υπήρξαν διάφοροι Ιησούδες αλλά ουδείς από την Ναζαρέτ.
Και που ξερεις οτι ηταν απ την Ναζαρετ; εδω λες οτι δεν υπηρξε...Οπως και να εχει , οι ιστορικοι δινουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να λεει για αυτον.


Εκείνοι οι συγγραφείς δεν έκαναν τόσο εκτενή έρευνα ούτε είχαν τα στοιχεία που έχουμε σήμερα.

Και "ξέχασες" τον Πορφύριο ο οποίος έγραψε ξεκάθαρα ότι οι ευαγγελιστές ήταν εφευρέτες και όχι ιστορητές των πράξεων του Ιησού.
Τι καινουρια στοιχεια εχουμε σημερα;

Και δεν τους εχω τους προηγουμενους να μην κανουν εκτενη ερευνα, ηταν σοβαροι ανθρωποι. Ο Πορφυριος ειπε για τις πραξεις του Ιησου οχι για το αν υπηρξε η οχι. Τον θεωρουσε εναν ασημαντο εβραιο. Οποτε ουτε αυτος αρνηθηκε την ιστορικοτητα.

Τσου. Η πρωτοτυπία μιας διδασκαλίας δεν αποδεικνύει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο.
Λυπαμαι εχω αντιθετη αποψη. Ποιος τα ειπε αυτα τοτε; :102:

Τσου και πάλι. Τα ευαγγέλια είναι γεμάτα ιστορικά, γεωγραφικά και θρησκευτικά λάθη επειδή οι συγγραφείς δεν ήταν Εβραίοι, ούτε γράφανε ιστορία.
Καμμια σχεση με αυτα που λεω. Ειπα χαλκευμενα, δηλαδη παραποιηθηκαν στην διαρκεια της ιστοριας. Το πως και που γραφτηκαν δεν το εχω σχολιασει.

Παρολα αυτα. τα ευαγγελια μαζι με αλλα κειμενα, απ οτι εχω καταλαβει τουλαχιστον, ηταν κειμενα τα οποια διαβαζαν στις πρωτοχριστιανικες κοινοτητες. Ουσιαστικα πιστευω οτι γραφτηκαν απο μαρτυριες απο δευτερο χερι, σε διαφορετικα σημεια του τοτε γνωστου κοσμου, για αυτο και εχουν διαφορες μεταξυ τους αλλα και γεωγραφικα λαθη.

Φυσικα και δεν ειναι ιστορικα κειμενα, αλλα εχουν ιστορικα στοιχεια.

Περίμενες να γραφτεί προ Χριστού από Ιουδαίους; Ο Απολλώνιος όχι μόνον υπήρξε αλλά είναι το πραγματικό πρόσωπο πίσω από τον Απόστολο Παύλο.
Μου αρεσει που ενω δεν πιστευεις στην ιστορικοτητα του Ιησου, κατι τετοια τα καταπινεις αμασητα. Τι αποδειξεις εχουμε για αυτο;

Περιμενα να γραφτει προ χριστου απο εθνικους. Θα μου φαινοταν πιο φυσιολογικο.

Τότε διάβασες λάθος. Το πιο εντυπωσιακό που κάνει είναι η ανάσταση μιας κόρης, για την οποία ακόμα και ο Φιλόστρατος διατυπώνει αμφιβολίες για το αν ήταν πράγματι νεκρή.

Πραγματικά θολό. Κανένας γάιδαρος δεν υπάρχει. Γάιδαρος που μιλάει υπάρχει στην ΠΔ. :lol:
Εδω παω πασο, δεν ειμαι σιγουρος για το γαιδουρι. Το ποιντ μου ειναι παντως οτι οσο απιστευτα ηταν τα θαυματα του Ιησου, του Απολλωνιου ηταν ενα σκαλι παραπανω. Αν πιστευει καποιος δηλαδη οτι τα θαυματα του Ιησου ειναι παραμυθια, το ιδιο θα μπορουσε να πει και για την αλλη περιπτωση.

Ουτε αυτο που λες για την ΠΔ μου θυμιζει κατι.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 04 Φεβ 2024, 14:08

ο Ιησούς υπήρξε αλλά όχι με αυτήν την εικόνα που δίνει ο Παύλος της οικουμενικής αγάπης...
υπάρχουν παρερμηνείες στο τι είπε ο Ιησούς και τι εννοούσε...

πχ το περίφημο αγαπάτε αλλήλους το είπε κατα επανάληψη από το Λευιτικό για εσωτερική φυλετική χρήση δλδ για τους υιούς του Ισραήλ και όχι με δήθεν οικουμενική προτροπή...άρα δεν κύρηξε την αγάπη ο Ιησούς. Απλά ήταν ένας εσχατολόγος ραβίνος της εποχής που δεν τον ένιαζε η σωτηρία των ψυχών όλων των ανθρώπων αλλά μόνο οι Εβραίοι συντοπίτες του...

Δεν έκανε κανένα θαύμα όλα τα θαύματα είναι μόνο στα λόγια και μάλιστα απάτες φουσκωμένα λόγια... για παράδειγμα δείτε από το ευαγγέλιο του Βαρνάβα τι λέει για τον Λάζαρο και πώς επενέβει ο Ιησούς και τον έσωσε από τον θάνατο... καμία ανάσταση...

Κοινώς όσα γνωρίζουμε για τον Ιησού είναι απατηλές φήμες και φουσκωμένα λόγια...
Τέλος το ότι κλέψαν το πτώμα του από τον τάφο δεν αποτελεί ανάσταση του ιδίου.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Φεβ 2024, 14:10

Για τον Απολλώνιο έχει δοθεί αναλυτική απάντηση για το μπλογκ του Doc McCoy

https://o-nekros.blogspot.com/2011/04/blog-post_07.html

Δεν υπάρχει καμία σύνδεση

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 04 Φεβ 2024, 14:11

tanipteros έγραψε:
04 Φεβ 2024, 14:08


Κοινώς όσα γνωρίζουμε για τον Ιησού είναι απατηλές φήμες και φουσκωμένα λόγια...
Την ιστορικοτητα δεν εξεταζουμε εδω;

Τα υπολοιπα ειναι αλλη κουβεντα :102:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 04 Φεβ 2024, 14:14

Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 14:11
tanipteros έγραψε:
04 Φεβ 2024, 14:08


Κοινώς όσα γνωρίζουμε για τον Ιησού είναι απατηλές φήμες και φουσκωμένα λόγια...
Την ιστορικοτητα δεν εξεταζουμε εδω;

Τα υπολοιπα ειναι αλλη κουβεντα :102:
ιστορικώς υπήρξε σαν ένας απλός άνθρωπος που γεννήθηκε Εβραίος ακολούθησε την εσχατολογία της εποχής του και πρέπει να ήταν ραβίνος.... αυτά
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 04 Φεβ 2024, 14:16

Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Και που ξερεις οτι ηταν απ την Ναζαρετ;
Μα... αυτό δεν μας λένε;
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Οπως και να εχει , οι ιστορικοι δινουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να λεει για αυτον.
Αγαπητέ μου δεν υπάρχουν πιθανότητες σε τέτοια θέματα. Κανένας δεν αναφέρει τον Ιησού των ευαγγελίων.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Τι καινουρια στοιχεια εχουμε σημερα;
Απόκρυφα ευαγγέλια, χαμένα ευαγγέλια, παπύρους της Νεκράς Θάλασσας κλπ κλπ.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Και δεν τους εχω τους προηγουμενους να μην κανουν εκτενη ερευνα, ηταν σοβαροι ανθρωποι.
Δεν είναι απάντηση αυτό. Ο Κέλσος και οι άλλοι απλώς εστίασαν περισσότερο στο δογματικό κομμάτι.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Ο Πορφυριος ειπε για τις πραξεις του Ιησου οχι για το αν υπηρξε η οχι.
Μας δουλεύεις μικρέ; Η θέση του Πορφύριου ήταν ότι τα ευαγγέλια είναι μυθολογία και όχι ιστορία.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Λυπαμαι εχω αντιθετη αποψη. Ποιος τα ειπε αυτα τοτε;
Τώρα έκανες την σωστή ερώτηση. Αυτός που τα είπε ήταν ο Απολλώνιος.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Καμμια σχεση με αυτα που λεω. Ειπα χαλκευμενα, δηλαδη παραποιηθηκαν στην διαρκεια της ιστοριας.
Ναι, γνωστό αυτό.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Ουσιαστικα πιστευω οτι γραφτηκαν απο μαρτυριες απο δευτερο χερι, σε διαφορετικα σημεια του τοτε γνωστου κοσμου, για αυτο και εχουν διαφορες μεταξυ τους αλλα και γεωγραφικα λαθη.
Καμμία απολύτως μαρτυρία. Το πρώτο ευαγγέλιο είναι του Μάρκου. Δεν πρόκειται για ιστορικό κείμενο αλλά για λογοτεχνική δημιουργία. Τα άλλα ευαγγέλια είναι απλώς διασκευές του Μάρκου.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Φυσικα και δεν ειναι ιστορικα κειμενα, αλλα εχουν ιστορικα στοιχεια.
Όπως;
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Μου αρεσει που ενω δεν πιστευεις στην ιστορικοτητα του Ιησου, κατι τετοια τα καταπινεις αμασητα. Τι αποδειξεις εχουμε για αυτο;
Δεν καταπίνω τίποτα αμάσητο. Για τις αποδείξεις απαιτείται πραγματικό διάβασμα το οποίο δεν βλέπω να κάνεις.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Περιμενα να γραφτει προ χριστου απο εθνικους. Θα μου φαινοταν πιο φυσιολογικο.
Τον πρώτο αιώνα έζησε ο Απολλώνιος και όχι προ Χριστού.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Το ποιντ μου ειναι παντως οτι οσο απιστευτα ηταν τα θαυματα του Ιησου, του Απολλωνιου ηταν ενα σκαλι παραπανω.
Κάνεις λάθος. Τα θαύματα του Απολλωνίου είναι κατά κανόνα θεραπείες. Δεν περπατάει στο νερό, δεν πολλαπλασιάζει άρτους και ψωμιά, δεν μεταμορφώνεται, δεν κάνει το νερό κρασί, δεν σκοτεινιάζει ο ουρανός για τρεις ώρες, δεν γίνονται σεισμοί, δεν σηκώνονται οι νεκροί απ' τους τάφους για να κόβουν βόλτες στην Ιερουσαλήμ.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Αν πιστευει καποιος δηλαδη οτι τα θαυματα του Ιησου ειναι παραμυθια, το ιδιο θα μπορουσε να πει και για την αλλη περιπτωση.
Η ιστορικότητα του Ιησού δεν αμφισβητείται λόγω των υπερφυσικών στοιχείων. Θα το ήξερες αν όπως λες είχες ασχοληθεί με το θέμα. Αλλά απ' ό,τι βλέπω έχεις μαύρα μεσάνυχτα.
Blackdog έγραψε:
04 Φεβ 2024, 13:51
Ουτε αυτο που λες για την ΠΔ μου θυμιζει κατι.
https://www.jw.org/el/%CE%B2%CE%B9%CE%B ... %AC%CE%BC/
O I έγραψε:
04 Φεβ 2024, 14:10
Για τον Απολλώνιο έχει δοθεί αναλυτική απάντηση για το μπλογκ του Doc McCoy

https://o-nekros.blogspot.com/2011/04/blog-post_07.html

Δεν υπάρχει καμία σύνδεση
Ένα μάτσο άσχετες μαλακίες για χαζούς. Ουδείς υπεστήριξε ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν με βάση τον βίο του Απολλωνίου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καβαλάρης την 04 Φεβ 2024, 14:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 04 Φεβ 2024, 14:18

tanipteros έγραψε:
04 Φεβ 2024, 14:08
Τέλος το ότι κλέψαν το πτώμα του από τον τάφο δεν αποτελεί ανάσταση του ιδίου.
Εχεις αποδείξεις πως κλέψαν το σώμα του τύπε ενώ περιφρουρούνταν απο Ρωμαίους λεγεωνάριους; Ποιοι το κλέψαν οι φοβισμένοι μαθητές που τρέμαν απο το φοβο τους και ειχαν κλειστει στις τρύπες τους;

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 04 Φεβ 2024, 14:20

Αλιόσα έγραψε:
04 Φεβ 2024, 14:18
tanipteros έγραψε:
04 Φεβ 2024, 14:08
Τέλος το ότι κλέψαν το πτώμα του από τον τάφο δεν αποτελεί ανάσταση του ιδίου.
Εχεις αποδείξεις πως κλέψαν το σώμα του τύπε ενώ περιφρουρούνταν απο Ρωμαίους λεγεωνάριους; Ποιοι το κλέψαν οι φοβισμένοι μαθητές που τρέμαν απο το φοβο τους και ειχαν κλειστει στις τρύπες τους;
είναι η πιο λογική υπόθεση.... υπόθεση και αυτό...
γιατί η άλλη εκδοχή είναι ότι αναστήθηκε και με τηλεκίνηση έσυρε τον βράχο που ήταν για πόρτα... πράγμα που δεν ισχύει... άρα κάπως αλλιώς εξαφανίστηκε το πτώμα
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών