Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 24 Δεκ 2023, 22:50

δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5204
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 25 Δεκ 2023, 06:33

Τυχαία το ανέβασες παραμονή Χριστουγέννων; :smt017
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Δεκ 2023, 09:42

GoBzi έγραψε:
25 Δεκ 2023, 06:33
Τυχαία το ανέβασες παραμονή Χριστουγέννων; :smt017
ναι :g094:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Δεκ 2023, 10:14

GoBzi έγραψε:
25 Δεκ 2023, 06:33
Τυχαία το ανέβασες παραμονή Χριστουγέννων; :smt017
αν είδες μέχρι τέλους το βίντεο ο Διαμαντής κράζει την επιστήμη που είναι σε αδιέξοδο και που δεν είδε ότι ο Ιησούς συμπεριφέρεται ως Θεός.
τέλος ο ίδιος δηλώνει πιστός Χριστιανός... και εκθειάζει τον Ιησού ως αληθινό Θεό...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Δεκ 2023, 19:45

tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:14
GoBzi έγραψε:
25 Δεκ 2023, 06:33
Τυχαία το ανέβασες παραμονή Χριστουγέννων; :smt017
αν είδες μέχρι τέλους το βίντεο ο Διαμαντής κράζει την επιστήμη που είναι σε αδιέξοδο και που δεν είδε ότι ο Ιησούς συμπεριφέρεται ως Θεός.
τέλος ο ίδιος δηλώνει πιστός Χριστιανός... και εκθειάζει τον Ιησού ως αληθινό Θεό...

Εικόνα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 26 Δεκ 2023, 07:04

Σημασια ΔΕΝ έχει το τι είναι ή δεν είναι ο Ιησους (ή ο Βούδας ή ο ...Ηρακλης κλπ ) σαν ιστορικό πρόσωπο αλλά το το αποτελούν αυτά τα μυθικά πρόσωπα ως σύμβολα πίστης για τους οπαδούς τους σήμερα ως προς την κάλυψη των θρησκευτικών τους αναγκών (Θεός μπορεί να μην υπάρχει, το θρησκευτικό συναίσθημα όμως στους ανθρώπους υπάρχει)

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 26 Δεκ 2023, 07:05

Και κάτι άλλο
Ή επιστήμη δεν έχει αδιεξοδο , ή σωστή επιστημονική απάντηση σε τέτοια θέματα είναι
ΔΕΝ ΓΝΩΡΊΖΩ...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 26 Δεκ 2023, 07:08

tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:14
GoBzi έγραψε:
25 Δεκ 2023, 06:33
Τυχαία το ανέβασες παραμονή Χριστουγέννων; :smt017
αν είδες μέχρι τέλους το βίντεο ο Διαμαντής κράζει την επιστήμη που είναι σε αδιέξοδο και που δεν είδε ότι ο Ιησούς συμπεριφέρεται ως Θεός.
τέλος ο ίδιος δηλώνει πιστός Χριστιανός... και εκθειάζει τον Ιησού ως αληθινό Θεό...
Άλλο πράγμα το
Ειμαι Χριστιανός
Και άλλο πράγμα το
Πιστεύω στον Χριστο !!!

Επίσης αλλο πράγμα το
Πιστεύω στον Χριστο
Και άλλο πράγμα το
Πιστεύω στον Χριστο έτσι όπως θέλει ή επίσημη εκκλησία και οι παπάδες.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 26 Δεκ 2023, 07:11

Σημασια λοιπόν για έναν απλό θρησκευόμενο πιστό ΔΕΝ έχει το τι ήταν ως ιστορικό πρόσωπο ο Χριστός ή ή Αγια Βάρβαρα (ή ο Βούδας ή ο Διας κλπ) αλλά το ότι αυτή την στιγμή που μιλάμε αυτοί βρίσκονται στον ουρανό ή στις κορυφές του Ολυμπου και ..κάνουν θαύματα, βοηθώντας μας όταν προσευχηθούμε σε αυτούς ..

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 26 Δεκ 2023, 11:22

tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:14
GoBzi έγραψε:
25 Δεκ 2023, 06:33
Τυχαία το ανέβασες παραμονή Χριστουγέννων; :smt017
ναι :g094:
:lol:
αν είδες μέχρι τέλους το βίντεο ο Διαμαντής κράζει την επιστήμη που είναι σε αδιέξοδο και που δεν είδε ότι ο Ιησούς συμπεριφέρεται ως Θεός.
τέλος ο ίδιος δηλώνει πιστός Χριστιανός... και εκθειάζει τον Ιησού ως αληθινό Θεό...
Και οι όμοιοί του Χριστιανοί δηλώνουν και τον εκθειάζουν ως...ένα εκ των θεών (παλαιότερα κι εσύ. δεν θυμάμαι αν και στο νέο σου προφίλ :D )
Άσε που...
SpoilerShow
Ο Διαμαντής Κούτουλας είναι καθηγητής φιλόλογος και υπηρετεί στη Μέση Εκπαίδευση Γεννήθηκε στον Πειραιά στις 4 Μαρτίου 1962 Είναι συνεργάτης σε διάφορα περιοδικά (Δαυλός, Ελλάνιον Ήμαρ, Τρίτο Μάτι κλπ) και έχει, επίσης, παρουσιάσει ιστορικές έρευνές του σε ειδικές διαλέξεις και ραδιοφωνικές εκπομπές Έχει γράψει μεταξύ άλλων τα εξής βιβλία: "Ιησού και Παύλος" (Δίον, 1997), "Οι χαμένες γνώσεις των αρχαίων Ελλήνων" (Δίον, 1998), "Η αρχαία Σπάρτη 1000 πΧ-396 μΧ" (Δίον, 1999), "Το Βυζάντιο έναντι των Ελλήνων εθνικών" (Δίον, 1998), "Βυζαντινή Κωνσταντινούπολη" (Χιωτέλη 2000) κλπ
https://www.vivliopazaro.gr/shopping-ca ... iamantis-k
SpoilerShow
:smt005:
Νέο-αρχαιολάτρες, Νεο-πλατωνιστές, Νεο-ινδουιστές, Αντιθεϊστές και φυσικά Θεοσοφιστές, Ρέικι κλπ...κλπ... όπου την ίδια μούρη έχετε ρε συ απέναντι στο Χριστιανισμό. γι' αυτό κάνετε κόμμα :wink
τεσπα

Θεοσοφιστές είστε αμφότεροι οι δίδυμοι εαυτοί σου και κρύβεσαι πίσω απ' το Χριστό και το μανδύα τού Χριστιανισμού για να περάσεις στους χάνους τις διδασκαλίες σου, δάσκαλε. ας μη κρυβόμαστε... :lol:


για σένα, εύχομαι καλές γιορτές, καλή μετάβαση στο Παραμπράχμα, ηλιούγεννα ή ότι σ' ευχαριστεί.
για τους Χριστιανούς, Ο Χριστός ετέχθη!

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5204
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 26 Δεκ 2023, 11:50

tanipteros έγραψε:
25 Δεκ 2023, 10:14
GoBzi έγραψε:
25 Δεκ 2023, 06:33
Τυχαία το ανέβασες παραμονή Χριστουγέννων; :smt017
αν είδες μέχρι τέλους το βίντεο ο Διαμαντής κράζει την επιστήμη που είναι σε αδιέξοδο και που δεν είδε ότι ο Ιησούς συμπεριφέρεται ως Θεός.
τέλος ο ίδιος δηλώνει πιστός Χριστιανός... και εκθειάζει τον Ιησού ως αληθινό Θεό...
Το είδα ολόκληρο χθες το βράδυ γιατί ήμουν εκτός το ΠΣΚ. Όσο χριστιανός είναι ο συγκεκριμένος άλλο τόσο είμαι και εγώ. :roll:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5204
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 26 Δεκ 2023, 11:52

O I έγραψε:
26 Δεκ 2023, 11:22

Θεοσοφιστές είστε αμφότεροι οι δίδυμοι εαυτοί σου και κρύβεσαι πίσω απ' το Χριστό και το μανδύα τού Χριστιανισμού για να περάσεις στους χάνους τις διδασκαλίες σου, δάσκαλε. ας μη κρυβόμαστε... :lol:
Ναι και εμένα αυτή την εντύπωση μου άφησε το βίντεο. "Πιστεύω, αλλά.." και σου πετάει στα μουλωχτά το κομμάτι του.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 26 Δεκ 2023, 12:35

tanipteros έγραψε:
24 Δεκ 2023, 22:50

Άλλαξε πολύ ο Κούτουλας τις απόψεις του σε πολλά θέματα από την εποχή που έγραφε στον "Δαυλό". Αλλά ο Διαμαντής είναι πάντα ενδιαφέρων. Στα ιστορικά, πολιτικά, θρησκευτικά ζητήματα με τις οποίες θετικές και αρνητικές υπερβάσεις του.

Διαφορετικός πάντως γενικά σε σχέση με την εποχή που ήταν καθηγητής στο 2ο γενικό λύκειο της Θήβας.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 26 Δεκ 2023, 14:41

GoBzi έγραψε:
26 Δεκ 2023, 11:52
O I έγραψε:
26 Δεκ 2023, 11:22

Θεοσοφιστές είστε αμφότεροι οι δίδυμοι εαυτοί σου και κρύβεσαι πίσω απ' το Χριστό και το μανδύα τού Χριστιανισμού για να περάσεις στους χάνους τις διδασκαλίες σου, δάσκαλε. ας μη κρυβόμαστε... :lol:
Ναι και εμένα αυτή την εντύπωση μου άφησε το βίντεο. "Πιστεύω, αλλά.." και σου πετάει στα μουλωχτά το κομμάτι του.
Και ως tanipteros το ίδιο κάνει ακόμα και με την απάντηση που σου έδωσε :wink ή όταν κρύβεται πίσω από πολλά προφίλ, καλή ώρα κάπου πιο πάνω..
τεσπα

με το καλό και ο νέος χρόνος!

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Τὸ ἀδιἐξοδο τῆς ἔρευνας γιὰ τὸν ἱστορικὸ Ἰησοῦ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 26 Δεκ 2023, 15:35

Εχω δει πολλα βιντεο του κουτουλα. Ειμαι εγγεγραμενος στο καναλι του. Ενω ειναι χριστιανος (καθολικος βεβαια δηλαδη αιρετικος) ισχυριζεται σε καποια βιντεο οτι υπαρχει προβλημα καθυστερησης της δευτερας παρουσιας του Χριστου. Επισης ισχυριζεται οτι η προφητεια του Ιησου οτι καποιοι απο εσας τους μαθητες Μου θα δουν την βασιλεια μου να ερχεται εν δυναμει πριν πεθανουν, δεν εκπληρωθηκε αρα ο Ιησους προφητεψε λαθος. Ο δυσμοιρος δεν ρωτησε κανα θεολογο οτι αυτο το ειπε ο Ιησους για τον πετρο, τον ιακωβο και τον ιωαννη που μπροστα τους μεταμορφωθηκε στο ορος Θαβωρ και ελαμψε ολοκληρος οπως θα ειναι στη βασιλεια Του. Και οι μαθητες ηταν ολοι μεσα στο φως το ακτιστο οπως θα ειναι οι δικαιοι στον παραδεισο. Μαλιστα ο πετρος εκστασιασμενος απο το γεγονος ειπε καλον υμας εστι ωδε , δηλαδη καλο ειναι να μεινουμε εδω. Ειχε παθει εκσταση απο το τρομακτικο γεγονος της μεταμορφωσης του Ιησου.
Λεει και σωστα ο κουτουλας αλλα απο θεολογικες αρλουμπες εχω εντοπισει πολλες στα βιντεο του. Και μιλαμε για ανθρωπο που οπως δηλωσε σε βιντεο του εχει διαβασει 3.000 βιβλια. Φανταζομαι ζητημα να ειναι μολις 50 τα βιβλια που ειναι θεολογικα αυτα που εχει διαβασει.
Το δε εξοργιστικο που πρεπει το youtube να κοιταξει, ειναι οτι τα σχολια πρεπει να ειναι παντα ανοιχτα γιατι ο ομιλων στα βιντεο μπορει να λεει αρλουμπες οπως ο κουτουλας και να παραπλανα τους τηλεθεατες οποτε στα σχολια μπορει να μπαινει καποιος και να διορθωνει τον κουτουλα και τον καθε κουτουλα που απενεργοποιει τα σχολια. Γιατι πολλοι ειναι αθωοι και πριν ανοιξουν κανα βιβλιο, πιστευουν οτι τους λεει ο καθε αρλουμπολογος στα βιντεο του youtube.
Σχολια ανοιχτα σε ΟΛΑ τα βιντεο στο youtube. Αποψη μου.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών