Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Ποιά προτιμάτε;

Ορθόδοξος χριστιανισμός
31
62%
Καθολικός χριστιανισμός
4
8%
Αγγλικανισμός
4
8%
Λουθηρανισμός
1
2%
Καλβινισμός
2
4%
Ευγγελική Εκκλησία
3
6%
Μορμόνοι
2
4%
Χιλιαστές
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μονοφυσίτες
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μάρτυρες του Ιεχωβά
3
6%
 
Σύνολο ψήφων: 50

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Ιαν 2024, 19:23

Scouser έγραψε:
04 Ιαν 2024, 19:55
Ζενίθεδρος έγραψε:
04 Ιαν 2024, 00:10
Δεν υπάρχουν εκδοχές Χριστιανισμού. Η Εκκλησία είναι μία και είναι η ορθόδοξη.
Ε τότε δεν πρέπει να τα πηγαίνει και πολύ καλά η "μια Εκκλησία". Με το ζόρι της έχουν μείνει (στα χαρτιά) 220 εκατομμύρια μέλη και εχει υποστεί συνεχείς ήττες επί σειρά αιώνων. Θα έλεγε κανείς ότι ο Κύριος την έχει εγκαταλείψει, αλλά αυτό δε γίνεται, αν πιστέψουμε οσα είπε ο Χριστός. :roll: Οπότε μάλλον είναι κοντόφθαλμη η προσέγγισή σου.
Και να σκεφτείς ότι πριν το 90 ήταν μόνο 15 εκατομμύρια στα χαρτιά...
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Ιαν 2024, 19:47

tanipteros έγραψε:
05 Ιαν 2024, 00:13
είναι πάντως αξιοσημείωτο πως από μια Ιουδαϊκή αίρεση (Χριστιανισμός) προήλθαν τόσες άλλες αιρέσεις και αυτό να συμβαίνει ακόμα και στις μέρες μας....
Ευνόησαν την εξάπλωση και κυριαρχία της χριστιανικής θρησκείας οι υλικές οικονομικές ιστορικές κοινωνικές συνθήκες...
Και εξυπηρετούσε τα συμφέροντα της κυρίαρχης εξουσίας πολύ καλύτερα από άλλα θρησκευτικά συστήματα
Όσο για τις αιρέσεις έχουν καθαρά πολιτικά οικονομικά και εξουσιαστικά κίνητρα από το κυρίαρχο ιερατείο που υποστήριζε την κυρίαρχη πολιτική εξουσία....

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 05 Ιαν 2024, 19:50

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Ιαν 2024, 19:47
tanipteros έγραψε:
05 Ιαν 2024, 00:13
είναι πάντως αξιοσημείωτο πως από μια Ιουδαϊκή αίρεση (Χριστιανισμός) προήλθαν τόσες άλλες αιρέσεις και αυτό να συμβαίνει ακόμα και στις μέρες μας....
Ευνόησαν την εξάπλωση και κυριαρχία της χριστιανικής θρησκείας οι υλικές οικονομικές ιστορικές κοινωνικές συνθήκες...
Και εξυπηρετούσε τα συμφέροντα της κυρίαρχης εξουσίας πολύ καλύτερα από άλλα θρησκευτικά συστήματα
Όσο για τις αιρέσεις έχουν καθαρά πολιτικά οικονομικά και εξουσιαστικά κίνητρα από το κυρίαρχο ιερατείο που υποστήριζε την κυρίαρχη πολιτική εξουσία....
ευτυχώς που με αξίωσε ο Θεός να έχω τις δικές μου προσωπικές πνευματικές εμπειρίες και συνάμα την μόρφωση ιστορική/φιλοσοφική/θεολογική ώστε να αποτινάξω από πάνω μου αυτό το ψέμα του Χριστιανισμού σε όποια εκδοχή του...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 05 Ιαν 2024, 22:24

Beria έγραψε:
01 Ιαν 2024, 15:17
Αλιόσα έγραψε:
01 Ιαν 2024, 11:43
έργο_μακέτο έγραψε:
31 Δεκ 2023, 22:25
Αποδέχεται της Θεωρία της Εξέλιξης και την ομοφυλοφιλία σε μεγαλύτερα ποσοστά από ότι οι άλλες Εκκλησίες.
Δηλαδή η Καθολική Εκκλησία πάει κόντρα στα λεγόμενα της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης. :lol:

Ειδικά η ομοφυλοφιλία καταδικάζεται ρητώς και στην Παλαιά και στην Καινή Διαθήκη.
Δεν λένε φυσικά να πετάμε τους ανθρώπους απο τις ταράτσες όπως κανουν οι μουσουλμάνοι αλλά απο την άλλη και να μην το θεωρούμε κάτι κανονικό.
Σε ποιο σημείο της Καινής Διαθήκης καταδικάζεται ρητώς η ομοφυλοφιλία;

Εκεί που λέει πόρνους και μοιχούς κρινεί ο θεός;
Σωστά. Πουθενά.

Βασικά όλο το κίνημα του Τζίζους και της ΝΔ ήταν ένα gay cult της εποχής, και καλά ο "δασκαλος" με τους "μαθητες". Ε, ναι ΟΚ, καταλάβαμε.

Είχαν και εκείνες τις φακλάνες Μάρθα Μαρία πως τις λέγανε, κλπ, fag hags κι αυτές της εποχής, άντε μην αρχίσω και για τι ακριβώς παρτούζες έγιναν στον τελευταίο δείπνο και με πουν μετά χυδαίο.

Ε, μετά κάποιοι ψωνισμένοι εφεύραν την "Ορθοδοξία", βασικά πρωτόγονος χριστιανισμός με ολίγον τι από γιόνγκα, για να έχουν το Τρισυπόστατο, βάλε και μια Κυβέλη/Κάλι για παναγία και έδεσε το γλυκό.

Τελος πάντων, το καλύτερο που έχω να παραθέσω εδώ είναι τα λόγια ενός μεγάλου άνδρα που είπε (ανάμεσα σε πολλά άλλα πετυχημένα) οτι:

Η θεολογία είναι η απόπειρα να εξηγήσουμε το ακατανόητο με τους όρους του ανόητου.

Άντε, καλή χρονιά...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 05 Ιαν 2024, 22:30

Νομίζω οι Χιλιαστές και οι γιαχωβάδες είναι το ίδιο ακριβώς...
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Baldur
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2022, 18:04

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Baldur » 05 Ιαν 2024, 22:33

Πιστευα ο αδαης πως αφησαμε στις εποχες 2005 το να χρησιμοποιειται ο θεολογικος συγκρητισμος ως edgy επιθεση στο Χριστιανισμο.

Ποσο ξεχωριστοι ειστε ορισμενοι που μπορειτε και εντοπιζετε λογικες ασυνεπειες σε επεξεργασμενα εσχατολογικα εγγραφα αγραμματων ψαραδων και των μετεπειτα ημιαγραμματων εκδοτων τους. Αντε και εις ανωτερα, κερδιστε κανα 100αρι αγωνα εναντια σε καποιο ΑΜΕΑ ή αγωνα δυναμης με κανα ανηλικο. :lol:
“That is greatness. That is what it means to be a thoroughbred. The honorable end is the one thing that can not be taken from a man.”

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 05 Ιαν 2024, 22:43

Rakomelofronas έγραψε:
04 Ιαν 2024, 23:40

... των παλαβων πεντηκοστιανών που νομίζουν ότι κάθε μέρα είναι... Πεντηκοστή,
Τι το παλαβό βρίσκεις σε αυτό;

Προσωπικά θα το θεωρούσα από τις λίγες σοβαρές τοποθετήσεις!


Aν αφαιρέσουμε τις εμμονές τους με την "βιβλο", σαν ντερβίσικος τεκές ακούγεται...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 05 Ιαν 2024, 22:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 05 Ιαν 2024, 22:45

George_V έγραψε:
04 Ιαν 2024, 23:37

Όσο για τα υπόλοιπα ο Χριστός είπε οστις θέλει οπίσω μου έλθειν.
Σε αυτο υπαρχει μια συχνη παρανοηση. Ολοκληρη η προταση λεει "Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν, καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι"

Δηλαδη "Όποιος θέλει να έρθει πίσω μου, να απαρνηθεί τον εαυτό του, να σύρει τον σταυρό του και να με ακολουθήσει"

Λεει δηλαδη τι πρεπει να κανει οποιος θελει να τον ακολουθησει, οχι να τον ακολουθησει οποιος θελει και οποιος θελει οχι.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 05 Ιαν 2024, 22:48

Ο καθολικισμός και η ορθοδοξία είναι το ίδιο κατά την γνώμη μου.
Τώρα οι υπόλοιποι ξεφεύγουν και έχουν υπέρ καπιταλιστικές υπέρ φιλελεύθερες τάσεις στα όρια του να προσκυνούν το χρήμα.
Δηλαδή ευαγγελιστές και καλβινιστες με δωρεές αγοράζουν τζετ και το δικαιολογούν με το ότι ο θεός τους αγαπά. :lol: Αλλά μπορεί στα αλήθεια όμως να είναι πιο καλά τα δόγματα τους γιατί στηρίζονται στους «πελάτες» και όχι στο κράτος όπως κάνουμε εδώ.
Βεβαια οι ιεχωβάδες και μορμόνοι είναι οι χειρότεροι όλων γιατί κάνουν υπέρ πλύση εγκεφάλου και πολλά αλλα και είναι όσο σχετικοί με τον Χριστο όσο οι μουσουλμάνοι στην πραγματικότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AOC την 05 Ιαν 2024, 22:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27235
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιαν 2024, 22:51

Blackdog έγραψε:
05 Ιαν 2024, 22:45
George_V έγραψε:
04 Ιαν 2024, 23:37

Όσο για τα υπόλοιπα ο Χριστός είπε οστις θέλει οπίσω μου έλθειν.
Σε αυτο υπαρχει μια συχνη παρανοηση. Ολοκληρη η προταση λεει "Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν, καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι"

Δηλαδη "Όποιος θέλει να έρθει πίσω μου, να απαρνηθεί τον εαυτό του, να σύρει τον σταυρό του και να με ακολουθήσει"

Λεει δηλαδη τι πρεπει να κανει οποιος θελει να τον ακολουθησει, οχι να τον ακολουθησει οποιος θελει και οποιος θελει οχι.
Aκριβως.

Λεει τι πρεπει να κάνει ΟΠΟΙΟΣ θελει να τον ακολουθησει.

Δεν υποχρεωνεται κανεις να τον ακολουθησει, ουτε εκβιαζεται για αυτο.

Και για αυτον ακριβως τον λογο τα νουμερα δεν εχουν σημασια για την Εκκλησια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 05 Ιαν 2024, 22:54

Οι Καλβινιστες είναι ωραίοι!
Αντίθετα με τον Σαββόπουλο, πιστεύουν ότι τίποτα δεν είναι άγραφο, και όλα είναι προκαθορισμένα. Ο,τι και να κάνεις δεν μπορείς να αλλάξεις την μοίρα. Μετάνοιες, προσευχές, προσπάθειες, όλα μάταια. Ήδη τετέλεσται.

Η απόλυτη συνταγή για ζαμανφουτισμό.
Μακράν η πιο φιλελεύθερη Χριστιανική σέκτα (αν έπρεπε να διαλέξω)
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 05 Ιαν 2024, 22:57

με τους μύθους Χαλδαίων, Ζοροαστρών και αρχαίων Ελλήνων δημιουργήσαν το μυθολογικό πρόσωπο του Ιησού... ο ιστορικός Ιησούς απέχει στα σίγουρα αρκετά από όλα αυτά... ούτε θαύματα έκανε ούτε δαιμόνια έβγαζε ούτε τίποτα...το πιο πιθανό είναι να ήταν ένας εσχατολογικός ραβίνος κλασικός Εβραίος σαν αυτούς που σήμερα έχει ο κλασικός Ραβινισμός των σημερινών Εβραίων... απλά την εποχή εκείνη ήταν στην μόδα η θεουργία και οι θεάνθρωποι και μια τέτοια εκδοχή γράψαν μια γενιά μετά τους αποστόλους ανώνυμοι συγγραφείς τα λεγόμενα ευαγγέλια
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 05 Ιαν 2024, 23:04

Η Ορθοδοξία είναι η Εκκλησία του Χριστού. Σέβομαι και αγαπώ όλους τους χριστιανούς, αλλά διατηρώ την ιδιότητα του μέλους της Ορθοδόξου Αγίας μας Εκκλησίας.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 05 Ιαν 2024, 23:30

George_V έγραψε:
05 Ιαν 2024, 22:51
Blackdog έγραψε:
05 Ιαν 2024, 22:45
George_V έγραψε:
04 Ιαν 2024, 23:37

Όσο για τα υπόλοιπα ο Χριστός είπε οστις θέλει οπίσω μου έλθειν.
Σε αυτο υπαρχει μια συχνη παρανοηση. Ολοκληρη η προταση λεει "Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν, καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι"

Δηλαδη "Όποιος θέλει να έρθει πίσω μου, να απαρνηθεί τον εαυτό του, να σύρει τον σταυρό του και να με ακολουθήσει"

Λεει δηλαδη τι πρεπει να κανει οποιος θελει να τον ακολουθησει, οχι να τον ακολουθησει οποιος θελει και οποιος θελει οχι.
Aκριβως.

Λεει τι πρεπει να κάνει ΟΠΟΙΟΣ θελει να τον ακολουθησει.

Δεν υποχρεωνεται κανεις να τον ακολουθησει, ουτε εκβιαζεται για αυτο.

Και για αυτον ακριβως τον λογο τα νουμερα δεν εχουν σημασια για την Εκκλησια.
Φυσικα και εχουν, μην κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας. Εκει ηταν παντα η δυναμη της, οτι την πιστευε ο κοσμος.

Ετσι οπως παει, δεν βλεπω να βγαζει τον 21αι :102:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27235
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποιά εκδοχή του χριστιανισμού προτιμάτε και γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Ιαν 2024, 23:36

Blackdog έγραψε:
05 Ιαν 2024, 23:30
George_V έγραψε:
05 Ιαν 2024, 22:51
Blackdog έγραψε:
05 Ιαν 2024, 22:45


Σε αυτο υπαρχει μια συχνη παρανοηση. Ολοκληρη η προταση λεει "Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν, καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι"

Δηλαδη "Όποιος θέλει να έρθει πίσω μου, να απαρνηθεί τον εαυτό του, να σύρει τον σταυρό του και να με ακολουθήσει"

Λεει δηλαδη τι πρεπει να κανει οποιος θελει να τον ακολουθησει, οχι να τον ακολουθησει οποιος θελει και οποιος θελει οχι.
Aκριβως.

Λεει τι πρεπει να κάνει ΟΠΟΙΟΣ θελει να τον ακολουθησει.

Δεν υποχρεωνεται κανεις να τον ακολουθησει, ουτε εκβιαζεται για αυτο.

Και για αυτον ακριβως τον λογο τα νουμερα δεν εχουν σημασια για την Εκκλησια.
Φυσικα και εχουν, μην κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας. Εκει ηταν παντα η δυναμη της, οτι την πιστευε ο κοσμος.

Ετσι οπως παει, δεν βλεπω να βγαζει τον 21αι :102:
Exoυν σημασια μονο σε ενα θεολογικο επιπεδο.

Μονο γιατι ο Θεος θελει να σωθουν ολοι.

Απο την αλλη ομως εδωσε στον ανθρωπο ελευθερη βουληση να κανει μονος του επιλογες.

Οποτε τα νουμερα που εχουν σημασια ειναι ποσοι θα κανουν την ελευθερη επιλογη να τον ακολουθησουν. Ολα τα υπολοιπα ειναι ανευ σημασιας και ειναι μονο για να κανουν διαγωνισμους ποιος εχει πιο πολλους πιστους.

Αλλα στο τελος εκαστος θα κριθει κατα τα εργα αυτου και οχι γιατι διετέλεσε απλα μελος μιας Εκκλησιας.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών