Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3221
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 11 Ιαν 2024, 20:13

tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 17:42
Από εξαρτώμενα από άλλους ζούδια που δίνουν οδηγίες ζωής, έχουμε πήξει. :lol:
Αγαπητή γατούλα :g094: εγώ δεν είμαι διδάσκαλος, σωτήρας, ή πανσοφος για να δίνω οδηγίες ζωής...
Αν δεις δεν έχω δώσει καμία οδηγία ζωής....
Αυτό που κάνω είναι κριτική σε αυτούς που υποκρίνονται ότι σε "αγαπάνε" και σε "δολοφονούν" αν έχεις διαφορετική γνώμη από αυτούς....
Να μου πεις ότι κάνω κριτική στο εγκληματικό παρελθόν μιας θρησκείας βαρβάρων ναι... αλλά όχι ότι το παίζω καθοδηγητής.... :smt018
Έλα ρε συ γλυκούλη τάνι, μην τα λες αυτά...όχι και δεν δίνεις οδηγίες ζωής και δεν το παίζεις καθοδηγητής...την ίδια σου την αποστολή απαρνιέσαι?
Θα θυμώσει το πνεύμα κι άντε μετά να ξεμπλέξεις... τσάμπα σου κάνει τόσο ascented φροντιστήριο? :lol:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8597
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Ιαν 2024, 20:20

student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:13
tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 17:42
Από εξαρτώμενα από άλλους ζούδια που δίνουν οδηγίες ζωής, έχουμε πήξει. :lol:
Αγαπητή γατούλα :g094: εγώ δεν είμαι διδάσκαλος, σωτήρας, ή πανσοφος για να δίνω οδηγίες ζωής...
Αν δεις δεν έχω δώσει καμία οδηγία ζωής....
Αυτό που κάνω είναι κριτική σε αυτούς που υποκρίνονται ότι σε "αγαπάνε" και σε "δολοφονούν" αν έχεις διαφορετική γνώμη από αυτούς....
Να μου πεις ότι κάνω κριτική στο εγκληματικό παρελθόν μιας θρησκείας βαρβάρων ναι... αλλά όχι ότι το παίζω καθοδηγητής.... :smt018
Έλα ρε συ γλυκούλη τάνι, μην τα λες αυτά...όχι και δεν δίνεις οδηγίες ζωής και δεν το παίζεις καθοδηγητής...την ίδια σου την αποστολή απαρνιέσαι?
Θα θυμώσει το πνεύμα κι άντε μετά να ξεμπλέξεις... τσάμπα σου κάνει τόσο ascented φροντιστήριο? :lol:
απλά κάνω κριτική δεν είμαι καθοδηγητής σαν και σας να διδάσκω με αποσπάσματα από τις γραφές...
απλός άνθρωπος είμαι τι περιμένεις.... το καθοδηγητιλίκι το αφήνω σε άλλους που το παίζουν ειδικοί στις αρετές...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3221
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 11 Ιαν 2024, 20:29

tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:20
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:13
tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:55


Αγαπητή γατούλα :g094: εγώ δεν είμαι διδάσκαλος, σωτήρας, ή πανσοφος για να δίνω οδηγίες ζωής...
Αν δεις δεν έχω δώσει καμία οδηγία ζωής....
Αυτό που κάνω είναι κριτική σε αυτούς που υποκρίνονται ότι σε "αγαπάνε" και σε "δολοφονούν" αν έχεις διαφορετική γνώμη από αυτούς....
Να μου πεις ότι κάνω κριτική στο εγκληματικό παρελθόν μιας θρησκείας βαρβάρων ναι... αλλά όχι ότι το παίζω καθοδηγητής.... :smt018
Έλα ρε συ γλυκούλη τάνι, μην τα λες αυτά...όχι και δεν δίνεις οδηγίες ζωής και δεν το παίζεις καθοδηγητής...την ίδια σου την αποστολή απαρνιέσαι?
Θα θυμώσει το πνεύμα κι άντε μετά να ξεμπλέξεις... τσάμπα σου κάνει τόσο ascented φροντιστήριο? :lol:
απλά κάνω κριτική δεν είμαι καθοδηγητής σαν και σας να διδάσκω με αποσπάσματα από τις γραφές...
απλός άνθρωπος είμαι τι περιμένεις.... το καθοδηγητιλίκι το αφήνω σε άλλους που το παίζουν ειδικοί στις αρετές...
Μα μέχρι χτες εσύ, ο σημερινός απλός και ανάξιος να καθοδηγήσει άνθρωπος, έλεγες σ εμένα που είπα ότι είμαι απλός άνθρωπος και δεν μπορώ να διορθώσω κανέναν, να κάνω σαπερα και να το βουλώσω. Επειδή είμαι απλός και αδύναμος άνθρωπος και όχι master σαν κι εσένα που τελειοποιεί τον εαυτό του και τους άλλους και άρα δικαιούται να είναι οδηγός στ άστρα της εξελιγμένης κοσμικής συνείδησης που έχεις αποκαλύψει με τα ταξίδια σου και ήρθες να διδάξεις και στους άλλους. Τί παίχτηκε ξαφνικά?

ΥΓ Πολύ ευέλικτος όμως, στο αναγνωρίζω. Πρέπει αν είναι καλό το course και ο master.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8597
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Ιαν 2024, 20:32

student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:29
tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:20
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:13


Έλα ρε συ γλυκούλη τάνι, μην τα λες αυτά...όχι και δεν δίνεις οδηγίες ζωής και δεν το παίζεις καθοδηγητής...την ίδια σου την αποστολή απαρνιέσαι?
Θα θυμώσει το πνεύμα κι άντε μετά να ξεμπλέξεις... τσάμπα σου κάνει τόσο ascented φροντιστήριο? :lol:
απλά κάνω κριτική δεν είμαι καθοδηγητής σαν και σας να διδάσκω με αποσπάσματα από τις γραφές...
απλός άνθρωπος είμαι τι περιμένεις.... το καθοδηγητιλίκι το αφήνω σε άλλους που το παίζουν ειδικοί στις αρετές...
Μα μέχρι χτες εσύ, ο σημερινός απλός και ανάξιος να καθοδηγήσει άνθρωπος, έλεγες σ εμένα που είπα ότι είμαι απλός άνθρωπος και δεν μπορώ να διορθώσω κανέναν, να κάνω σαπερα και να το βουλώσω. Επειδή είμαι απλός και αδύναμος άνθρωπος και όχι master σαν κι εσένα που τελειοποιεί τον εαυτό του και τους άλλους και άρα δικαιούται να είναι οδηγός στ άστρα της εξελιγμένης κοσμικής συνείδησης που έχεις αποκαλύψει με τα ταξίδια σου και ήρθες να διδάξεις και στους άλλους. Τί παίχτηκε ξαφνικά?

ΥΓ Πολύ ευέλικτος όμως, στο αναγνωρίζω. Πρέπει αν είναι καλό το course και ο master.
το μόνο που είπα είναι ότι μπορώ να διορθώνω το εαυτό μου και να προτείνω και στους άλλους, ούτε μάστερ, ούτε να το βουλώσεις είπα, τίποτα από αυτές τις διαβολιές που βάζεις στο στόμα μου κακοπροαίρετα... είσαι λίγο μυθομανής και διαβολεύς ε; να το προσέχεις ...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3762
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 11 Ιαν 2024, 20:54

Το μυστήριο του αντιχρίστου είναι πολύ βαθύ και ελαχιστοι ειναι ψιλιασμένοι επ αυτού. Οι υπολοιποι εχουν πληρη αγνοια.
Οπως ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού έτσι και ο αντιχριστος ειναι ο υιος του διαβόλου. Τι θελω να πω. Ουσιαστικα ο διαβολος συμπίμπτει με τον αντίχριστο, δρα ως αντιχριστος οχι οτι ειναι δυο προσωπα διαφορετικα. Και τι προσπαθει να κανει. Να κανει και τους ανθρωπους αντιχριστους κι αυτους. Να ειναι αμαρτωλοι, δηλαδη να μη μοιαζουν του Χριστου αλλα να πραττουν τα αντιθετα απο το θελημα του Χριστου κι ετσι να καθιστανται αντιχριστοι. Να μην αγαπανε τους συνανθρωπους τους, να μοιχευουν, να λενε ψεμματα, να πορνευουν ακαταπαυστα με διαφορετικους συντροφους, να κανουν οικονομικες απατες, να πιστευουν σε ψευδοθεους, να μη βοηθανε τους εχοντες αναγκη, να μην μετανοουν για τις αμαρτιες τους, να φονευουν, να κανουν κακο στους συνανθρωπους τους ειτε με γκρινια, απατες και αλλα πολλα.
Να ξερετε οτι μεχρι να ελθει ο τελικος αντιχριστος, ειμαστε ηδη αντιχριστοι γιατι δε προσπαθουμε να μοιασουμε του Χριστου αλλα παμε αντιθετα κυριως λογω ελλειψης αρετων. Δε περιμενει ο Θεος απο εμας να κανουμε θαυματα αλλα να τον ομοιασουμε ως προς την αγαθοτητα και να διωξουμε απο μεσα μας καθε ειδους πονηριας. Για αυτο το πατερ ημων τελειωνει με το "γλιτωσε μας απο τον πονηρο"
Ηξερε τι ελεγε ο χριστος οταν παρεδιδε το πατερ ημων. Εμεις δεν ξερουμε τι λεμε.
Και λιγα λογια ακομα περι αντιχριστου. Ο χριστος ειπε οτι "εγω ειμαι η οδος, η αληθεια και η ζωη".
Ειναι δηλαδη η οδος που οδηγει στη θεωση τον ανθρωπο ενω ο αντιχριστος δηλαδη ο διαβολος τον οδηγει στην ατελειωτη βασανο της κολασεως.
Ειναι η αληθεια ενω ο αντιχριστος ειναι το ψεμμα καθοσον ο διαβολος εξ αρχης ητο ψευτης οταν ειπε στην ευα οτι θα γινεται θεοι αν φατε απο τον απαγορευμενο καρπο με αποτελεσμα απο αθανατοι να γινουμε θνητοι.
Ειναι τελος και η ζωη, καθως ειναι ο δημιουργος της ζωης αλλα και της αιωνιας στη βασιλεια Του ο Χριστος. Ο αντιχριστος ομως ειναι ο θανατος. Και ο βιολογικος ειτε με αρρωστιες ειτε με πολεμους ειτε με φονους ειτε με οτι αλλο αλλα ειναι κυριως ο πνευματικος οπου εκει εχουμε λογω των αμαρτιων του ανθρωπου που πραττει τα θεληματα του διαβολου και γινεται αντιχριστος, την οριστικη αποπομπη του ανθρωπου απο την βασιλεια του Θεου, εκτος αν υπαρξει μετανοια πριν τον βιολογικο θανατο.
Θα μπορουσα να γραψω 100 σελιδες αντιχριστολογια σκεφτομαι να ανοιξω και νημα οπου εκει να αναλυσω λεπτομερειακα το μυστηριο της ανομιας και του αντιχριστου που συντελειται απο τα αρχαια ακομα χρονια ως σημερα, που η αρχη και η γεννα του αντιχριστου συμπιπτει με την πτωση του εωσφορου. Τοτε που ο λαμπροτερος αγγελος του Θεου συνελαβε το κακό μεσα του και το μετεδωσε στους αγγελους που τον ακολουθησαν στην πτωση του (δαιμονες) αλλα και μετα στο ανθρωπινο γενος.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3221
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 11 Ιαν 2024, 21:01

tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:32
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:29
tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:20


απλά κάνω κριτική δεν είμαι καθοδηγητής σαν και σας να διδάσκω με αποσπάσματα από τις γραφές...
απλός άνθρωπος είμαι τι περιμένεις.... το καθοδηγητιλίκι το αφήνω σε άλλους που το παίζουν ειδικοί στις αρετές...
Μα μέχρι χτες εσύ, ο σημερινός απλός και ανάξιος να καθοδηγήσει άνθρωπος, έλεγες σ εμένα που είπα ότι είμαι απλός άνθρωπος και δεν μπορώ να διορθώσω κανέναν, να κάνω σαπερα και να το βουλώσω. Επειδή είμαι απλός και αδύναμος άνθρωπος και όχι master σαν κι εσένα που τελειοποιεί τον εαυτό του και τους άλλους και άρα δικαιούται να είναι οδηγός στ άστρα της εξελιγμένης κοσμικής συνείδησης που έχεις αποκαλύψει με τα ταξίδια σου και ήρθες να διδάξεις και στους άλλους. Τί παίχτηκε ξαφνικά?

ΥΓ Πολύ ευέλικτος όμως, στο αναγνωρίζω. Πρέπει αν είναι καλό το course και ο master.
το μόνο που είπα είναι ότι μπορώ να διορθώνω το εαυτό μου και να προτείνω και στους άλλους, ούτε μάστερ, ούτε να το βουλώσεις είπα, τίποτα από αυτές τις διαβολιές που βάζεις στο στόμα μου κακοπροαίρετα... είσαι λίγο μυθομανής και διαβολεύς ε; να το προσέχεις ...
Θα το προσέχω απλέ μου άνθρωπε και σ ευχαριστώ για την κρίση και την καθοδήγησή σου.
Κάνε παιχνίδι λοιπόν εσύ και άσε εμένα τον μυθομανή διαβολέα, που σε συκοφαντώ ότι και καλά μου είπες έμμεσα να το βουλώσω γιατί είμαι ανίκανος, να ζω στην κατάντια μου και να σε διαβάλλω.
tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 18:50
οκ! άσε όσους μπορούν και διορθώνουν τον εαυτό τους και τους άλλους να κάνουν παιχνίδι....εσείς οι ανίκανοι σαπέρα... :hammer:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8597
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Ιαν 2024, 21:05

student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 21:01
tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:32
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:29


Μα μέχρι χτες εσύ, ο σημερινός απλός και ανάξιος να καθοδηγήσει άνθρωπος, έλεγες σ εμένα που είπα ότι είμαι απλός άνθρωπος και δεν μπορώ να διορθώσω κανέναν, να κάνω σαπερα και να το βουλώσω. Επειδή είμαι απλός και αδύναμος άνθρωπος και όχι master σαν κι εσένα που τελειοποιεί τον εαυτό του και τους άλλους και άρα δικαιούται να είναι οδηγός στ άστρα της εξελιγμένης κοσμικής συνείδησης που έχεις αποκαλύψει με τα ταξίδια σου και ήρθες να διδάξεις και στους άλλους. Τί παίχτηκε ξαφνικά?

ΥΓ Πολύ ευέλικτος όμως, στο αναγνωρίζω. Πρέπει αν είναι καλό το course και ο master.
το μόνο που είπα είναι ότι μπορώ να διορθώνω το εαυτό μου και να προτείνω και στους άλλους, ούτε μάστερ, ούτε να το βουλώσεις είπα, τίποτα από αυτές τις διαβολιές που βάζεις στο στόμα μου κακοπροαίρετα... είσαι λίγο μυθομανής και διαβολεύς ε; να το προσέχεις ...
Θα το προσέχω απλέ μου άνθρωπε και σ ευχαριστώ για την κρίση και την καθοδήγησή σου.
Κάνε παιχνίδι λοιπόν εσύ και άσε εμένα τον μυθομανή διαβολέα, που σε συκοφαντώ ότι και καλά μου είπες έμμεσα να το βουλώσω γιατί είμαι ανίκανος, να ζω στην κατάντια μου και να σε διαβάλλω.
tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 18:50
οκ! άσε όσους μπορούν και διορθώνουν τον εαυτό τους και τους άλλους να κάνουν παιχνίδι....εσείς οι ανίκανοι σαπέρα... :hammer:
αφού παραδέχεσαι ότι ζεις στην κατάντια σου...εγώ τι περιμένεις να πω...καλή σωτηρία λοιπόν
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8597
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Ιαν 2024, 21:07

lonelyrider έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:54
Το μυστήριο του αντιχρίστου είναι πολύ βαθύ και ελαχιστοι ειναι ψιλιασμένοι επ αυτού. Οι υπολοιποι εχουν πληρη αγνοια.
Οπως ο Χριστός είναι ο Υιός του Θεού έτσι και ο αντιχριστος ειναι ο υιος του διαβόλου. Τι θελω να πω. Ουσιαστικα ο διαβολος συμπίμπτει με τον αντίχριστο, δρα ως αντιχριστος οχι οτι ειναι δυο προσωπα διαφορετικα. Και τι προσπαθει να κανει. Να κανει και τους ανθρωπους αντιχριστους κι αυτους. Να ειναι αμαρτωλοι, δηλαδη να μη μοιαζουν του Χριστου αλλα να πραττουν τα αντιθετα απο το θελημα του Χριστου κι ετσι να καθιστανται αντιχριστοι. Να μην αγαπανε τους συνανθρωπους τους, να μοιχευουν, να λενε ψεμματα, να πορνευουν ακαταπαυστα με διαφορετικους συντροφους, να κανουν οικονομικες απατες, να πιστευουν σε ψευδοθεους, να μη βοηθανε τους εχοντες αναγκη, να μην μετανοουν για τις αμαρτιες τους, να φονευουν, να κανουν κακο στους συνανθρωπους τους ειτε με γκρινια, απατες και αλλα πολλα.
Να ξερετε οτι μεχρι να ελθει ο τελικος αντιχριστος, ειμαστε ηδη αντιχριστοι γιατι δε προσπαθουμε να μοιασουμε του Χριστου αλλα παμε αντιθετα κυριως λογω ελλειψης αρετων. Δε περιμενει ο Θεος απο εμας να κανουμε θαυματα αλλα να τον ομοιασουμε ως προς την αγαθοτητα και να διωξουμε απο μεσα μας καθε ειδους πονηριας. Για αυτο το πατερ ημων τελειωνει με το "γλιτωσε μας απο τον πονηρο"
Ηξερε τι ελεγε ο χριστος οταν παρεδιδε το πατερ ημων. Εμεις δεν ξερουμε τι λεμε.
Και λιγα λογια ακομα περι αντιχριστου. Ο χριστος ειπε οτι "εγω ειμαι η οδος, η αληθεια και η ζωη".
Ειναι δηλαδη η οδος που οδηγει στη θεωση τον ανθρωπο ενω ο αντιχριστος δηλαδη ο διαβολος τον οδηγει στην ατελειωτη βασανο της κολασεως.
Ειναι η αληθεια ενω ο αντιχριστος ειναι το ψεμμα καθοσον ο διαβολος εξ αρχης ητο ψευτης οταν ειπε στην ευα οτι θα γινεται θεοι αν φατε απο τον απαγορευμενο καρπο με αποτελεσμα απο αθανατοι να γινουμε θνητοι.
Ειναι τελος και η ζωη, καθως ειναι ο δημιουργος της ζωης αλλα και της αιωνιας στη βασιλεια Του ο Χριστος. Ο αντιχριστος ομως ειναι ο θανατος. Και ο βιολογικος ειτε με αρρωστιες ειτε με πολεμους ειτε με φονους ειτε με οτι αλλο αλλα ειναι κυριως ο πνευματικος οπου εκει εχουμε λογω των αμαρτιων του ανθρωπου που πραττει τα θεληματα του διαβολου και γινεται αντιχριστος, την οριστικη αποπομπη του ανθρωπου απο την βασιλεια του Θεου, εκτος αν υπαρξει μετανοια πριν τον βιολογικο θανατο.
Θα μπορουσα να γραψω 100 σελιδες αντιχριστολογια σκεφτομαι να ανοιξω και νημα οπου εκει να αναλυσω λεπτομερειακα το μυστηριο της ανομιας και του αντιχριστου που συντελειται απο τα αρχαια ακομα χρονια ως σημερα, που η αρχη και η γεννα του αντιχριστου συμπιπτει με την πτωση του εωσφορου. Τοτε που ο λαμπροτερος αγγελος του Θεου συνελαβε το κακό μεσα του και το μετεδωσε στους αγγελους που τον ακολουθησαν στην πτωση του (δαιμονες) αλλα και μετα στο ανθρωπινο γενος.
τέτοια κείμενα αρμόζουν στο παρόν θέμα....
lonelyrider συνέχισε...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16677
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 12 Ιαν 2024, 07:12

tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 21:05
student έγραψε:
11 Ιαν 2024, 21:01
tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:32


το μόνο που είπα είναι ότι μπορώ να διορθώνω το εαυτό μου και να προτείνω και στους άλλους, ούτε μάστερ, ούτε να το βουλώσεις είπα, τίποτα από αυτές τις διαβολιές που βάζεις στο στόμα μου κακοπροαίρετα... είσαι λίγο μυθομανής και διαβολεύς ε; να το προσέχεις ...
Θα το προσέχω απλέ μου άνθρωπε και σ ευχαριστώ για την κρίση και την καθοδήγησή σου.
Κάνε παιχνίδι λοιπόν εσύ και άσε εμένα τον μυθομανή διαβολέα, που σε συκοφαντώ ότι και καλά μου είπες έμμεσα να το βουλώσω γιατί είμαι ανίκανος, να ζω στην κατάντια μου και να σε διαβάλλω.
tanipteros έγραψε:
09 Ιαν 2024, 18:50
οκ! άσε όσους μπορούν και διορθώνουν τον εαυτό τους και τους άλλους να κάνουν παιχνίδι....εσείς οι ανίκανοι σαπέρα... :hammer:
αφού παραδέχεσαι ότι ζεις στην κατάντια σου...εγώ τι περιμένεις να πω...καλή σωτηρία λοιπόν
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16677
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 12 Ιαν 2024, 07:20

lonelyrider έγραψε:
11 Ιαν 2024, 20:54
Τοτε που ο λαμπροτερος αγγελος του Θεου συνελαβε το κακό μεσα του και το μετεδωσε στους αγγελους που τον ακολουθησαν στην πτωση του (δαιμονες) αλλα και μετα στο ανθρωπινο γενος.
Ερωτήσεις βασισμένες στην θρησκεία σου.

1. Αφού ο θείος δημιούργησε το παν, δημιούργησε και το κάκο ή το κακό είναι αυτοδημιούργητο;
2. Αφού ο θείος γνώσκει το παν, γνώριζε εκ δημιουργίας των αγγέλων του πως ο λαμπρότερος θα γινόταν αποστάτης;
3. Είναι ο αποστάτης κορόιδο και πιόνι του θείου;
4. Παίζει ο θείος με τα δημιουργήματά του;
...
Αν απαντήσεις σ'αυτά, θα βάλω κι άλλα σχετικά.
Φρόντισε να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις και όχι σε άλλες που δεν έκανα.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70454
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιαν 2024, 09:59

tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 19:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιαν 2024, 17:42
Από εξαρτώμενα από άλλους ζούδια που δίνουν οδηγίες ζωής, έχουμε πήξει. :lol:
Αγαπητή γατούλα :g094: εγώ δεν είμαι διδάσκαλος, σωτήρας, ή πανσοφος για να δίνω οδηγίες ζωής...
Αν δεις δεν έχω δώσει καμία οδηγία ζωής....
Αυτό που κάνω είναι κριτική σε αυτούς που υποκρίνονται ότι σε "αγαπάνε" και σε "δολοφονούν" αν έχεις διαφορετική γνώμη από αυτούς....
Να μου πεις ότι κάνω κριτική στο εγκληματικό παρελθόν μιας θρησκείας βαρβάρων ναι... αλλά όχι ότι το παίζω καθοδηγητής.... :smt018
Ποιοι υποκρίθηκαν ότι σε "αγαπάνε" και σε "δολοφονούν";

Και με δεδομένο ότι όλες οι θρησκείες είχαν πάντα άμεση σύνδεση με την πολιτική, ποια θρησκεία θεωρείς ότι υπήρξε αγαπησιάρικη; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 12 Ιαν 2024, 13:02

ΓΑΛΗ μας, ο τύπος μπλέκει τη φούτσα με τη φούρτσα :)
tanipteros έγραψε:
11 Ιαν 2024, 14:15
O I έγραψε:
11 Ιαν 2024, 08:51
student έγραψε:
09 Ιαν 2024, 18:38


Σίγουρα δε διαφωνούμε. Αλλά να διορθώσω εγώ κάποιον άλλον...
εδώ τον εαυτό μου δεν μπορώ να διορθώσω στα πιο βασικά όσο και να προσπαθώ, να διορθώσω άλλον?
Άντε να πω καμιά γνώμη αξίας ... 0,02...το πολύ :) Μέχρις εκεί και πολύ μου είναι
Καλά τα λες...αυτοί που έχουν το δικαίωμα να διορθώνουν για να ξεστραβώσουν τον πεπλανημένο κόσμο που ζει στα σκοτάδια είναι οι αυτόκλητοι σωτήρες που ταξιδεύουν στ' άστρα και συνομιλούν με ανώτερα όντα, άυλα. αυτοί που έχουν επωμιστεί το βάρος να διορθώνουν, γραφές και συνειδήσεις με μια...νέα συνειδητότητα προερχόμενη από τ' άστρα τα λαμπερά τού ουρανού που συναναστρέφονται και τους καθοδηγούν...οι ψαγμένοι...οι αλάθητοι...οι ανθρωπόσοφοι - θεόσοφοι και τανάπαλιν. αυτοί που δεν έχουν τον Θεό τους αλλά είναι οι ίδιοι θεοί.
Να σου πω...χάρη μας κάνουν που αφήνουν ανώτερες συναναστροφές με τερατοτεράστιες οντότητες και συχνοσυχνάζουν στο πχορουμ να πουν μεγάλες αλήθειες από...αστροεπιφοίτηση βεβαίως... αφού πρώτα έχουν ξεφυλλίσει τις γραφές, έρχονται με την επίθεση αγάπης που τους διακρίνει και ολ' αυτά; ανιδιοτελώς! βεβαίως!!
Αυτοί λοιπόν...οι πεφωτισμένοι...έρχονται ταπεινά και ανιδιοτελώς να πουν τη γνώμη τους χωρίς καμιά διάθεση δόλου και έρχεσαι συ τώρα...ο αγράμματος και υπερφίαλος να συνομιλήσεις με τέτοιες διάνοιες...πσαγμένες;
Μηηη...ντροπή... :)

.,
το έχω ξαναπεί ότι προσωπικά δεν είμαι κατά του ιστορικού Ιησού που ήταν ένας απλός ραββίνος επαναστάτης εσχατολόγος της εποχής όπως και ο Ιωάννης ο βαπτιστής και άλλοι...
Σε αυτό που είμαι αντίθετος είναι στους μετέπειτα ακολούθους του Ιησού τους λεγόμενους Χριστιανούς που είναι γεμάτοι υποκρισία και δόλο.
Με σύνθημα την "αγάπη" δήθεν προσεγγίζουν τον κόσμο και τους φανατίζουν με μίσος για άλλους πολιτισμούς που δήθεν είναι δαιμονικοί.
Με σύνθημα τους "δαίμονες" πράττουν εγκλήματα, σκοτώνουν, βασανίζουν ανθρώπους με την κατηγορία του αιρετικού ή του μάγου και καταστρέφουν τον πολιτισμό ναούς και αγάλματα.

Δεν ξεχνάμε την υποκρισία, το ψέμα και την εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού...τα κυρήγματα αγάπης είναι λόγια του αέρα...και οι πνευματικοί καθοδηγητές των Χριστιανών άγουν και φέρουν το ποίμνιο πλήθος όπως βολεύει την περίσταση.

Μπορεί φανατικοί σαν τον Ο Ι να κολλάνε ταμπέλες σε αυτούς που ταξιδεύουν στα άστρα και να έχει αλωθεί από το πνεύμα της Διαβολής αλλά η ιστορία έχει κρεμάσει την ταμπέλα του εγκληματία της ανθρωπότητας στους χριστιανούς εδώ και αιώνες...
... αυτή είναι η πικρή αλήθεια...

καλημέρα σας...
Προσωπικά, βλέπω ότι προσπαθείς να κλονίσεις (ή κλωνοποιήσεις) τα θεμέλια του Χριστιανισμού στο πρόσωπο τού Ιησού που φαντάζεσαι ότι είναι όλ' αυτά που νομίζεις και φέρνεις για υπερασπιστή τον Κούτουλα...ποιον; τον Κούτουλα που είναι ένας εξ υμών των Σοφιστών ή και Θεοσοφιστών. Οι πηγές σας δε, αμφοτέρων, για τις απόψεις που διαλαλείτε είναι μόνο στη δική σας "έρευνα" που πηγάζει απ' το φανταστικό σας πεδίο που έχει την τάση να κάνει συγκρητισμό θρησκειών.
Το Βυζάντιο ή αλλιώς Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία είχε ως ηγέτη τον αυτοκράτορα αντίθετα από τη Δύση και ειδικά κατά και μετά τις σταυροφορίες που είχε τον Πάπα. Αυτά τα συγχέετε αμφότεροι για προφανείς λόγους.
Η υποκρισία και η ευθύτητα είναι ανθρώπινα στοιχεία που διακατέχουν ανθρώπους αλλά εσύ και ο δίδυμός σου εαυτός Κούτουλας το ορίζετε για να μεμφθείτε τη διδασκαλία των Πατέρων που πηγάζει ατόφια από τη Γραφή. κι αυτό, για προφανείς λόγους αμφισβητώντας ότι άλλο οι ανθρώπινες τάσεις και αδυναμίες και άλλο η ατόφια ερμηνεία των γραφών.
Ότι είσαι πτηνό που ταξιδεύει με αστρικό σώμα και συναναστρέφεται με άστρικές οντότητες...συ είπας :102:

ΥΓ
Αυτό που με παραξενεύει στα έντονα είναι, ενώ κουατάρεις δικό μου ποστ μιλάς σε τρίτο πρόσωπο κι αυτό προφανώς γίνεται επειδή εσύ και ο Κούτουλας (ή δια μέσω τού Κούτουλα), ο διακαής πόθος σας είναι προφανής. δηλαδή αυτό που είπα: "Αυτοί λοιπόν...οι πεφωτισμένοι...έρχονται ταπεινά και ανιδιοτελώς να πουν τη γνώμη τους χωρίς καμιά διάθεση δόλου".

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 12 Ιαν 2024, 13:04

Αυτή την αγάπη των Θεοσοφιστών θεοσοφίζονται και όσοι μιλάνε για αγάπη στα παιδάκια και τα πασάρουν στους ανώμαλους να τα μεγαλώνουν
Ουροβόρος όφις, γύρω γύρω
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 12 Ιαν 2024, 13:17

Saturn έγραψε:
12 Ιαν 2024, 13:04
Αυτή την αγάπη των Θεοσοφιστών θεοσοφίζονται και όσοι μιλάνε για αγάπη στα παιδάκια και τα πασάρουν στους ανώμαλους να τα μεγαλώνουν
Ουροβόρος όφις, γύρω γύρω
Οι θεοσοφιστές όταν έκαναν την εκστρατεία για να αποχριστιανοποιήσουν τον κόσμο, όλ' αυτά τα είχαν υπ' όψιν τους μέσω της Νέας Εποχής και Νέας Τάξης. Δεν παραξενεύομαι που χρησιμοποιούν τα παιδιά μας για τους σκοπούς τους. Αυτό που οφείλουμε είναι να μη μένουμε σιγόντες όπως είπε και ο student στο νήμα για τις αποφάσεις των κυβερνόντων να φέρουν την τεκνοθεσία σε πούστηδες κάθε φύλου, όπου συμφωνώ απόλυτα.

.,
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O I την 12 Ιαν 2024, 17:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Ἡ προἐλευση τῶν ἰδεῶν τοῦ "Ἀντιχρίστου" & τῆς "Συντελείας τοῦ Αἰῶνος".

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 12 Ιαν 2024, 13:26

Να βάλω και εδώ την λίστα άρθρων σχετικά με τον γνωστικισμό και την πολιτική στη Δύση που έβαλα και στο άλλο νήμα
Προς γνώση και συμμόρφωση

http://theodotus.blogspot.com/search/la ... F%8C%CF%82
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών