Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Ποιά μονοθεϊστική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Χριστιανισμός
10
19%
Ιουδαϊσμός
8
15%
Ισλαμ
36
67%
 
Σύνολο ψήφων: 54

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 27 Ιαν 2024, 20:48

O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:14
Η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπόκειται σε επιτροπή για τη διαχείριση των οικονομικών της και αναρτάται όλο αυτό σε ΦΕΚ.

Ξαναλέω, Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.
Υπάρχει καμία "συμφωνία" μεταξύ Δημοσίου-Κράτους και Εκκλησίας ότι η Εκκλησία θα έχει φιλανθρωπικό έργο μόνο και μόνο όταν θα είναι Δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς της;

Δλδ χωρίς να είναι δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς δεν κάνει φιλανθρωπίες η εκκλησία; :roll:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 27 Ιαν 2024, 22:44

tanipteros έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:48
O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:14
Η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπόκειται σε επιτροπή για τη διαχείριση των οικονομικών της και αναρτάται όλο αυτό σε ΦΕΚ.

Ξαναλέω, Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.
Υπάρχει καμία "συμφωνία" μεταξύ Δημοσίου-Κράτους και Εκκλησίας ότι η Εκκλησία θα έχει φιλανθρωπικό έργο μόνο και μόνο όταν θα είναι Δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς της;

Δλδ χωρίς να είναι δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς δεν κάνει φιλανθρωπίες η εκκλησία; :roll:
Καλά ρε πτηνό...διαθέτεις τόσο χρόνο για να ψάχνεις άρθρα και βίντεο να μας διαφωτίσεις για την Ορθοδοξία και δε βρίσκεις να μάθεις για την Εκκλησία της Ελλάδος για το φιλανθρωπικό της έργο;

:smt129

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 27 Ιαν 2024, 22:52

O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 22:44
tanipteros έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:48
O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:14
Η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπόκειται σε επιτροπή για τη διαχείριση των οικονομικών της και αναρτάται όλο αυτό σε ΦΕΚ.

Ξαναλέω, Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.
Υπάρχει καμία "συμφωνία" μεταξύ Δημοσίου-Κράτους και Εκκλησίας ότι η Εκκλησία θα έχει φιλανθρωπικό έργο μόνο και μόνο όταν θα είναι Δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς της;

Δλδ χωρίς να είναι δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς δεν κάνει φιλανθρωπίες η εκκλησία; :roll:
Καλά ρε πτηνό...διαθέτεις τόσο χρόνο για να ψάχνεις άρθρα και βίντεο να μας διαφωτίσεις για την Ορθοδοξία και δε βρίσκεις να μάθεις για την Εκκλησία της Ελλάδος για το φιλανθρωπικό της έργο;

:smt129

.,
Φίλε Ο Ι δεν αμφιβάλλω για το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας... απλά έτσι όπως τοποθετήθηκες ήταν σαν να έλεγες ότι υπάρχει άτυπη συμφωνία μεταξύ κράτους - εκκλησίας ότι η εκκλησία θα κάνει κοινωνικό έργο μόνο όταν είναι στο Δημόσιο φορέα...

και αν γίνει διαχωρισμός εκκλησίας κράτους και παύσουν τα προνόμια δεν μπορεί να κάνει κοινωνικό έργο;
Αυτό διερωτήθηκα... έτσι όπως το είπες ήταν σαν να υπάρχει κάποια αφανής συμφωνία...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 27 Ιαν 2024, 23:10

tanipteros έγραψε:
27 Ιαν 2024, 22:52
O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 22:44
tanipteros έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:48


Υπάρχει καμία "συμφωνία" μεταξύ Δημοσίου-Κράτους και Εκκλησίας ότι η Εκκλησία θα έχει φιλανθρωπικό έργο μόνο και μόνο όταν θα είναι Δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς της;

Δλδ χωρίς να είναι δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς δεν κάνει φιλανθρωπίες η εκκλησία; :roll:
Καλά ρε πτηνό...διαθέτεις τόσο χρόνο για να ψάχνεις άρθρα και βίντεο να μας διαφωτίσεις για την Ορθοδοξία και δε βρίσκεις να μάθεις για την Εκκλησία της Ελλάδος για το φιλανθρωπικό της έργο;

:smt129

.,
Φίλε Ο Ι δεν αμφιβάλλω για το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας... απλά έτσι όπως τοποθετήθηκες ήταν σαν να έλεγες ότι υπάρχει άτυπη συμφωνία μεταξύ κράτους - εκκλησίας ότι η εκκλησία θα κάνει κοινωνικό έργο μόνο όταν είναι στο Δημόσιο φορέα...

και αν γίνει διαχωρισμός εκκλησίας κράτους και παύσουν τα προνόμια δεν μπορεί να κάνει κοινωνικό έργο;
Αυτό διερωτήθηκα... έτσι όπως το είπες ήταν σαν να υπάρχει κάποια αφανής συμφωνία...
Μπορεί. Σε συνάρτηση με το κράτος κάνει μεγαλύτερο έργο. Αν αποδυναμωθεί, έστω και από τους μισθούς που πληρώνει το κράτος, αυτό θα είναι εις βάρος αυτών που ευεργετεί.


φξδ
Ο Ρέμπελας πάντως, μ' αυτό τον τρόπο που προτείνει, θέλει να αδικηθούν οι αναξιοπαθούντες. λέω

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9964
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Ιαν 2024, 02:11

O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:14
Chilloutbuddy έγραψε:
27 Ιαν 2024, 15:31
O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 13:51

Νομίζω όλα αυτά είναι στη γνώση της πολιτείας με δεδομένα. Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.

.,
Τι να το κάνει ο ρέμπελ που είναι στη γνώση της πολιτείας αν δεν μπορεί να τα δει αυτός; Όσο δεν υπάρχει διαφάνεια έχει κάθε δικαίωμα και κάθε λόγο να λέει ό,τι θέλει.
Αυτό σου λέω. Μπορεί να το ελέγξει.
Η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπόκειται σε επιτροπή για τη διαχείριση των οικονομικών της και αναρτάται όλο αυτό σε ΦΕΚ.

Ξαναλέω, Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.
Του ρέμπελ αδικεί αυτούς που ευεργετεί το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας και θέλω να πιστεύω ότι το κάνει από ηλιθιότητα.

.,
Καταλαβαίνω τι λες αλλά επαναλαμβάνω: Δε με νοιάζει αν τα οικονομικά στοιχεία της εκκλησίας τα ελέγχει κάποια επιτροπή, δε με νοιάζει αν τα δείχνουν στο κράτος, δε με νοιάζει τι λένε στο ΦΕΚ. Με νοιάζει αν μπορώ να τα δώ εγώ και ο ρέμπελ και ο κάθε ρέμπελ.

Τα οικονομικά στοιχεια της εκκλησίας δεν τα βρίσκω, υποπτεύομαι ότι δεν είναι δημοσιοποιημένα. Αν κάνω λάθος και είναι δείξτα μου, μπορεί να κάνω λάθος, δεν έβγαλα και τα μάτια μου να ψάχνω. Αλλά αν όντως δεν είναι, αυτό θα είναι πάντα λόγος δικαιολογημένης κριτικής και δικαιολογημένης καχυποψίας και κακώς διαμαρτύρεσαι.

ΥΓ "Δημοσιοποιημένα" σημαίνει στο ίντερνετ, αυτός είναι ο κανόνας σήμερα για όλους τους οργανισμούς δημόσιους και μη από ένα μέγεθος και πάνω. Δε βλέπω κανένα λόγο γιατί η εκκλησία να αποτελεί εξαίρεση, και ίντερνετ έχουν και στοιχεία και δικηγόρους και λογιστές και απ'όλα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 28 Ιαν 2024, 11:43

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Ιαν 2024, 02:11
O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:14
Chilloutbuddy έγραψε:
27 Ιαν 2024, 15:31

Τι να το κάνει ο ρέμπελ που είναι στη γνώση της πολιτείας αν δεν μπορεί να τα δει αυτός; Όσο δεν υπάρχει διαφάνεια έχει κάθε δικαίωμα και κάθε λόγο να λέει ό,τι θέλει.
Αυτό σου λέω. Μπορεί να το ελέγξει.
Η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπόκειται σε επιτροπή για τη διαχείριση των οικονομικών της και αναρτάται όλο αυτό σε ΦΕΚ.

Ξαναλέω, Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.
Του ρέμπελ αδικεί αυτούς που ευεργετεί το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας και θέλω να πιστεύω ότι το κάνει από ηλιθιότητα.

.,
Καταλαβαίνω τι λες αλλά επαναλαμβάνω: Δε με νοιάζει αν τα οικονομικά στοιχεία της εκκλησίας τα ελέγχει κάποια επιτροπή, δε με νοιάζει αν τα δείχνουν στο κράτος, δε με νοιάζει τι λένε στο ΦΕΚ. Με νοιάζει αν μπορώ να τα δώ εγώ και ο ρέμπελ και ο κάθε ρέμπελ.

Τα οικονομικά στοιχεια της εκκλησίας δεν τα βρίσκω, υποπτεύομαι ότι δεν είναι δημοσιοποιημένα. Αν κάνω λάθος και είναι δείξτα μου, μπορεί να κάνω λάθος, δεν έβγαλα και τα μάτια μου να ψάχνω. Αλλά αν όντως δεν είναι, αυτό θα είναι πάντα λόγος δικαιολογημένης κριτικής και δικαιολογημένης καχυποψίας και κακώς διαμαρτύρεσαι.

ΥΓ "Δημοσιοποιημένα" σημαίνει στο ίντερνετ, αυτός είναι ο κανόνας σήμερα για όλους τους οργανισμούς δημόσιους και μη από ένα μέγεθος και πάνω. Δε βλέπω κανένα λόγο γιατί η εκκλησία να αποτελεί εξαίρεση, και ίντερνετ έχουν και στοιχεία και δικηγόρους και λογιστές και απ'όλα.
Δεν διαμαρτύρομαι. διερωτώμαι.
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στην κεντρική σελίδα της Εκκλησίας όπως και των ΑΕΙ που είναι επίσης "Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου" το μόνο που δίνουν και οι δυο σελίδες για τον έλεγχο των οικονομικών τους είναι αρμόδια πρόσωπα (μέιλ και τηλέφωνο) για σχετική πληροφόρηση ενδιαφερομένων. Κάπου αλλού διάβασα ότι υπάγονται αμφότερα στο υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων που μπορεί όποιος ενδιαφέρεται, αν συνδεθεί, να βρει περισσότερες σχετικές πληροφορίες. Δεν ξέρω τον λόγο που πρέπει να γίνει έτσι και δε μ' ενδιαφέρει. Προσωπικά, δεν έχω λόγο να ψάξω περισσότερο αντίθετα με κάποιον που ενδιαφέρεται.

Οπότε, αν δεν είναι δημοσιοποιημένα ούτε των μεν ούτε των δε, καλό θα ήταν, για εσάς, μαζί με την Εκκλησία να διαχωρίσουμε από το κράτος και την Ανώτατη Εκπαίδευση, τα Δημόσια Νοσοκομεία και ότι άλλο είναι "Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου" επειδή είτε δε βρίσκουμε είτε δε δημοσιοποιούν για το ευρύ κοινό τα οικονομικά τους. :lol:

Η αρχική απαίτηση από τον Ρέμπελ ήταν ο διαχωρισμός για τις μισθοδοσίες και όχι ο έλεγχος των οικονομικών γενικώς.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9964
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Ιαν 2024, 12:35

O I έγραψε:
28 Ιαν 2024, 11:43
Οπότε, αν δεν είναι δημοσιοποιημένα ούτε των μεν ούτε των δε, καλό θα ήταν, για εσάς, μαζί με την Εκκλησία να διαχωρίσουμε από το κράτος και την Ανώτατη Εκπαίδευση, τα Δημόσια Νοσοκομεία και ότι άλλο είναι "Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου" επειδή είτε δε βρίσκουμε είτε δε δημοσιοποιούν για το ευρύ κοινό τα οικονομικά τους. :lol:
Τα πανεπιστήμια και τα νοσοκομεία δεν έχουν την τάση να καταλαμβάνουν κράτη και νομοθεσίες και να καταπιέζουν ανθρώπινα δικαιώματα και γι'αυτό δεν υπάρχει λόγος να τα διαχωρήσουμε. Οι θρησκείες έχουν.

Η οικονομική διαφάνεια επιβάλλεται για όλους όσους ζητάν λεφτά, γιατί στην αδιαφάνεια κρύβεται η διαφθορά. Το ίδιο ισχύει και για τα πανεπιστήμια και τα νοσοκομεία.
O I έγραψε:
28 Ιαν 2024, 11:43
Η αρχική απαίτηση από τον Ρέμπελ ήταν ο διαχωρισμός για τις μισθοδοσίες και όχι ο έλεγχος των οικονομικών γενικώς.

.,
Δεν απαντούσα στον ρέμπελ, απαντούσα σε σένα που έλεγες για το θεάρεστο έργο της εκκλησίας που βοηθάει ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι το κάνει, το έχω δει πολλές φορές και μπράβο. Όμως σαν ελεγκτής μη κερδοσκοπικών ιδρυμάτων που ήμουν κάποτε ξέρω ότι η μισή προσπάθειά τους είναι να πείσουν αυτούς που χρηματοδοτούν ότι όντως είναι μη κερδοσκοπικά ιδρύματα. Δηλαδή ότι όταν βάζει ο άλλος ένα ευρώ, έχει σημασία να πειστεί ότι κάποια στιγμή αυτό το ευρώ ή έστω το 0,90 του ευρώ θα φτάσει εκεί που πρέπει να φτάσει και δε θα χαθεί στα γρανάζια του οργανισμού ή ένας Θεός ξέρει πού αλλού. Γιατί αν είναι για να δώσεις στο φτωχό ένα ευρώ μέσω της εκκλησίας τελικά πρέπει να δώσεις 5 ευρώ στην εκκλησία, ε τότε καλύτερα να μην το δώσεις μέσω της εκκλησίας και να βρεις κάποιον καλύτερο τρόπο.

Και αυτό το πετυχαίνει το ίδρυμα δημοσιοποιώντας ελεγμένα νούμερα. Η τελευταία εκκλησία που έλεγξα γύρω στο 2007 ήταν η Uniting Church Australia, και μάλιστα την ελέγχαμε δωρεάν.
https://victas.uca.org.au/resources/mis ... -accounts/

Όπως είπα και πριν, χωρίς αυτού του είδους τη διαφάνεια θα ακούς πολλά από πολλούς, και καλά κάνουν και τα λένε στην τελική. Αυτός είναι ο λόγος να είναι στο ίντερνετ έτοιμα και όχι "πάρτε τηλ τον τάδε να του εξηγήσετε γιατί τα θέλετε και να ακούσετε ό,τι θέλει να σας πει"
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 28 Ιαν 2024, 20:05

O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 22:44
tanipteros έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:48
O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:14
Η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπόκειται σε επιτροπή για τη διαχείριση των οικονομικών της και αναρτάται όλο αυτό σε ΦΕΚ.

Ξαναλέω, Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.
Υπάρχει καμία "συμφωνία" μεταξύ Δημοσίου-Κράτους και Εκκλησίας ότι η Εκκλησία θα έχει φιλανθρωπικό έργο μόνο και μόνο όταν θα είναι Δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς της;

Δλδ χωρίς να είναι δημόσιοι υπάλληλοι οι ιερείς δεν κάνει φιλανθρωπίες η εκκλησία; :roll:
Καλά ρε πτηνό...διαθέτεις τόσο χρόνο για να ψάχνεις άρθρα και βίντεο να μας διαφωτίσεις για την Ορθοδοξία και δε βρίσκεις να μάθεις για την Εκκλησία της Ελλάδος για το φιλανθρωπικό της έργο;

:smt129

.,
Εικόνα
Chilloutbuddy έγραψε:
27 Ιαν 2024, 15:31
Τι να το κάνει ο ρέμπελ που είναι στη γνώση της πολιτείας αν δεν μπορεί να τα δει αυτός; Όσο δεν υπάρχει διαφάνεια έχει κάθε δικαίωμα και κάθε λόγο να λέει ό,τι θέλει.
O I έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:14
Αυτό σου λέω. Μπορεί να το ελέγξει.
Η Εκκλησία είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπόκειται σε επιτροπή για τη διαχείριση των οικονομικών της και αναρτάται όλο αυτό σε ΦΕΚ.

Ξαναλέω, Το επιχείρημά μου έχει να κάνει με το δεδομένο κοινωνικό έργο που γίνεται από την Εκκλησία και το δεδομένο κοινωνικό έργο που κάνει ο ρέμπελ και άλλοι σαν κι αυτόν.
Του ρέμπελ αδικεί αυτούς που ευεργετεί το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας και θέλω να πιστεύω ότι το κάνει από ηλιθιότητα.

.,
Κανεις μεγαλο λαθος δεν θες να καταλαβεις οτι εγω δεν ειμαι Χριστιανος και εσυ δεν εισαι Ελληνας, οσω για το κοινωνικο εργο της Εκκλησιας, αυτες ειναι σταχτες στα ματια του κοσμου, Κερδος χωρις Κερατα δεν γινεται. :g030:

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 28 Ιαν 2024, 20:14

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Ιαν 2024, 12:35
O I έγραψε:
28 Ιαν 2024, 11:43
Οπότε, αν δεν είναι δημοσιοποιημένα ούτε των μεν ούτε των δε, καλό θα ήταν, για εσάς, μαζί με την Εκκλησία να διαχωρίσουμε από το κράτος και την Ανώτατη Εκπαίδευση, τα Δημόσια Νοσοκομεία και ότι άλλο είναι "Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου" επειδή είτε δε βρίσκουμε είτε δε δημοσιοποιούν για το ευρύ κοινό τα οικονομικά τους. :lol:
Τα πανεπιστήμια και τα νοσοκομεία δεν έχουν την τάση να καταλαμβάνουν κράτη και νομοθεσίες και να καταπιέζουν ανθρώπινα δικαιώματα και γι'αυτό δεν υπάρχει λόγος να τα διαχωρήσουμε. Οι θρησκείες έχουν.

Η οικονομική διαφάνεια επιβάλλεται για όλους όσους ζητάν λεφτά, γιατί στην αδιαφάνεια κρύβεται η διαφθορά. Το ίδιο ισχύει και για τα πανεπιστήμια και τα νοσοκομεία.
O I έγραψε:
28 Ιαν 2024, 11:43
Η αρχική απαίτηση από τον Ρέμπελ ήταν ο διαχωρισμός για τις μισθοδοσίες και όχι ο έλεγχος των οικονομικών γενικώς.

.,
Δεν απαντούσα στον ρέμπελ, απαντούσα σε σένα που έλεγες για το θεάρεστο έργο της εκκλησίας που βοηθάει ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι το κάνει, το έχω δει πολλές φορές και μπράβο. Όμως σαν ελεγκτής μη κερδοσκοπικών ιδρυμάτων που ήμουν κάποτε ξέρω ότι η μισή προσπάθειά τους είναι να πείσουν αυτούς που χρηματοδοτούν ότι όντως είναι μη κερδοσκοπικά ιδρύματα. Δηλαδή ότι όταν βάζει ο άλλος ένα ευρώ, έχει σημασία να πειστεί ότι κάποια στιγμή αυτό το ευρώ ή έστω το 0,90 του ευρώ θα φτάσει εκεί που πρέπει να φτάσει και δε θα χαθεί στα γρανάζια του οργανισμού ή ένας Θεός ξέρει πού αλλού. Γιατί αν είναι για να δώσεις στο φτωχό ένα ευρώ μέσω της εκκλησίας τελικά πρέπει να δώσεις 5 ευρώ στην εκκλησία, ε τότε καλύτερα να μην το δώσεις μέσω της εκκλησίας και να βρεις κάποιον καλύτερο τρόπο.

Και αυτό το πετυχαίνει το ίδρυμα δημοσιοποιώντας ελεγμένα νούμερα. Η τελευταία εκκλησία που έλεγξα γύρω στο 2007 ήταν η Uniting Church Australia, και μάλιστα την ελέγχαμε δωρεάν.
https://victas.uca.org.au/resources/mis ... -accounts/

Όπως είπα και πριν, χωρίς αυτού του είδους τη διαφάνεια θα ακούς πολλά από πολλούς, και καλά κάνουν και τα λένε στην τελική. Αυτός είναι ο λόγος να είναι στο ίντερνετ έτοιμα και όχι "πάρτε τηλ τον τάδε να του εξηγήσετε γιατί τα θέλετε και να ακούσετε ό,τι θέλει να σας πει"
Οπότε, το πρόβλημά σου είναι γιατί δεν αναρτούν (αν δεν αναρτούν) κάπου την οικονομική διαχείριση "Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου" όπως η Εκκλησία, τα Δημόσια Νοσοκομεία, τα Ανώτατα Δημόσια Εκπαιδευτήρια κ.α. και γιατί δεν τα αναγκάζει το κράτος να το κάνουν. Ρώτα το Ελληνικό κράτος. Δε γνωρίζω. Αυτά που γνωρίζω στα είπα σε προηγούμενο ποστ. Απ' ότι ακούω από επιτρόπους και υπεύθυνους σε ενορίες για δωρεές και έξοδα που γίνονται σε εκκλησίες, καταγράφονται όλα (δεν ξέρω που και πως) και δίνονται αποδείξεις και για δωρεές και για δαπάνες. Επίσης υπάρχει ελεγκτική αρχή από ορκωτούς διορισμένη από το κράτος και όλα τα δεδομένα δίνονται στις αρμόδιες υπηρεσίες προς έλεγχο.
Η Εκκλησία δε νομοθετεί ούτε για οικονομική διαφάνεια ούτε για άλλα νομικά θέματα. Προφανώς οι ευθύνες για τέτοια ζητήματα που θέτεις, πρέπει να αναζητηθούν στο Κράτος.

Η Εκκλησία πάντα θα λέει τη γνώμη της για ηθικά θέματα που κάποιοι στις μέρες μας τα βαπτίζουν ανθρώπινα δικαιώματα και ζητούν να γίνουν αποδεκτά από ΟΛΟΥΣ, ακόμα κι αν διαχωριστεί από το κράτος. Αν διαχωριστεί δε, κάτι τέτοιο δε συμφέρει τους δικαιωματιστές ή το κράτος διότι τότε θα είναι αποδεσμευμένη και πιο ελεύθερη η φωνή της από "κρατικά βαρίδια" που τώρα ίσως τη φιμώνουν. Να ζητάς όμως διαχωρισμό για κάτι που δεν ζητά το ίδιο το κράτος από "Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου" για τη διαφάνεια των οικονομικών τους, εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο, επαναλαμβάνω, αν δεν υποχρεούνται σε νομικό πλαίσιο από το Ελληνικό Κράτος. Αν δεν υπάρχει ήδη διαφάνεια ή κρατική εντολή για κάτι τέτοιο, ίσως κάποια στιγμή το κράτος θα δημιουργήσει κατάλληλες πλατφόρμες γι' αυτά και για άλλα, στα πλαίσια της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης που είναι σε ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα. Δε γνωρίζω.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 28 Ιαν 2024, 21:23

Αρίστος έγραψε:
15 Ιαν 2024, 10:57
Η πιο βιαιη παντως καστα ανθρωπων ειναι οι Παγκοσμιοποιητες που προκαλεσαν δυο παγκοσμιους πολεμους και ετοιμαζονται για τριτο.

.
Το σκέφτηκα. Αυτό που δεν μπήκε στην ψηφοφορία είναι η νέα δυτική αυτοκρατορία με τις νατοϊκές δυνάμει επιβολής της...από τα γεννοφάσκια της...και όχι μόνο.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 29 Ιαν 2024, 14:39

Εικόνα
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών