Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Ποιά μονοθεϊστική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Χριστιανισμός
10
19%
Ιουδαϊσμός
8
15%
Ισλαμ
36
67%
 
Σύνολο ψήφων: 54

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 19 Ιαν 2024, 17:39

Παρ' όλ' αυτά, αυτοί οι πολιτικάντηδες βρήκαν τον Ελληνικό, Χριστιανικό λαό ευάλωτο και τον προσέβαλαν εξ απήνης :wink

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Ιαν 2024, 18:06

Τον εκμαύλισαν με το χρήμα, που βέβαια πήγε σε συγκεκριμένες τσέπες, σε άλλον πολύ, σε άλλον λιγότερο, σύμφωνα με θεϊκό σχέδιο. Τα άλλα για ανάπτυξη, λειτουργικό κράτος, δημοκρατία, είναι για τους κουτόφραγκους.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3070
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 19 Ιαν 2024, 18:21

Antares έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:36
Πολλοί χριστιανοί εύχονται να γίνει μεγάλη καταστροφή (γιατί ζούμε στα Σόδομα και τα Γόμορρα) αλλά να ζήσουν αυτοί και οι οικείοι τους φυσικά και όποιοι άλλοι θεωρούν ότι πρέπει να ζήσουν.
Απ' ότι έχω καταλάβει συμπαθούν πάρα πολύ τις μεγάλες οικογένειες τραπεζιτών σε παγκόσμιο επίπεδο και μάλλον θα ήθελαν να ζήσουν μαζί τους μετά την καταστροφή των υπολοίπων ανθρώπων. :003:
Πόσο μεγάλη κουβέντα είπες...
πολλοί όντως εύχονται να γίνει μεγάλη καταστροφή με τις προϋποθέσεις που αναφέρεις και όχι μόνο...ελάχιστοι έχουν προετοιμαστεί για αυτό που μπορεί να έλθει μετά...όταν μείνουν να ζήσουν με "τις μεγάλες οικογένειες τραπεζιτών σε παγκόσμιο επίπεδο " και όποιους άλλους είναι παρέα.

Έχουν φροντίσει βλέπεις, κατά μεγάλη πλειοψηφία, να υιοθετήσουν ο καθένας και από ένα personalised παραμύθι με χάπι έντ για μετά...οι περισσότεροι πχ ορθόδοξοι που εύχονται και αδημονούν για μεγάλη καταστροφή, έχουν κλειδώσει ότι μετά την καταστροφή θα δοξαστεί η ελλάδα, θα έρθει ο μέγας βασιλέας που θα κυριαρχήσει στον κόσμο, θα καθαρίσει η γη, θα πάρουμε την πόλη και θα είναι φυσικά οι ίδιοι οι εκλεκτοί, τα πρωτοπαλίκαρά του στην κυριαρχία του.

Οι δε προτεστάντες, άλλο φρούτο τρελό με ακόμα ανώτερο παραμύθι...αυτούς δεν θα τους ακουμπήσει καμία καταστροφή, θα γίνει αρπαγή, αυτοί θα πάνε στα σύννεφα και θα κοιτάνε σαν εκλεκτοί από μακρυά την καταστροφή και το βασανισμό των υπολοίπων, με εκλεκτό κρασί και πιατέλα εκλεκτών αλλαντικών και τυριών, όπως τους αρμόζει.

Φυσιολογικό και ανθρώπινο, δεν μου κάνει έκπληξη. Ποιος άνθρωπος άλλωστε είναι διατεθειμένος να σκεφτεί τον εαυτό του να περνάει μετά την όποια μεγάλη καταστροφή καιρούς τέτοιας θλίψεως, ὁποία δὲν ἔγεινεν ἀπ᾿ ἀρχῆς τῆς κτίσεως, τὴν ὁποίαν ἔκτισεν ὁ Θεὸς ἕως τοῦ νῦν, οὐδὲ θέλει γείνει
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Ιαν 2024, 18:39

Και οι ορθόδοξοι ονειρεύονται να βλέπουν τον βασανισμό και την καταστροφή των υπολοίπων. Αλλιώς το να δοξασθεί η Ελλάδα θα μπορούσε να είναι ωφέλιμο για την ανθρωπότητα.
Δεν είχα αντιληφθεί την βιαιότητα που κρύβει ο χριστιανισμός αν και υπάρχουν όλα τα στοιχεία ιστορικά καταγεγραμμένα.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 19 Ιαν 2024, 20:58

Antares έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:36
Πολλοί χριστιανοί εύχονται να γίνει μεγάλη καταστροφή (γιατί ζούμε στα Σόδομα και τα Γόμορρα) αλλά να ζήσουν αυτοί και οι οικείοι τους φυσικά και όποιοι άλλοι θεωρούν ότι πρέπει να ζήσουν.
Απ' ότι έχω καταλάβει συμπαθούν πάρα πολύ τις μεγάλες οικογένειες τραπεζιτών σε παγκόσμιο επίπεδο και μάλλον θα ήθελαν να ζήσουν μαζί τους μετά την καταστροφή των υπολοίπων ανθρώπων. :003:
Το έλεγαν παλιά όταν έστελναν τα παιδιά τους στο Κατηχητικό με τον φόβο ότι θα τους τιμωρήσει ο Κύριος αλλά τώρα εξαφανίστηκαν, οι Μουσουλμάνοι πάντως βαστάνε ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Ιαν 2024, 21:05

Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:58
Το έλεγαν παλιά όταν έστελναν τα παιδιά τους στο Κατηχητικό με τον φόβο ότι θα τους τιμωρήσει ο Κύριος αλλά τώρα εξαφανίστηκαν, οι Μουσουλμάνοι πάντως βαστάνε ακόμα.
Έπρεπε να έχω πάει κατηχητικό νομίζω θα απέφευγα τις κακοτοπιές στην ζωή μου. Όχι από τον φόβο της τιμωρίας του Κυρίου αλλά γιατί θα μάθαινα και θα καταλάβαινα.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2370
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 20 Ιαν 2024, 15:52

Imperium έγραψε:
19 Ιαν 2024, 16:39
Esperos έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:02
Εμείς οι νεοέλληνες τελικά, ποια θρησκεία θα έπρεπε να ακολουθούσαμε ?
Την βιαιότερη ή την ηπιοτερη ?

Ποια θα ήταν πιο κοντά στα εθνοφυλετικά μας χαρακτηριστικά?

Αυτό θέλω να μου πείτε.
θα πρέπει πρώτα να ανακαλύψεις ποιά είναι η αληθινή θρησκεία του Έλληνα. :P:D

Μεγάλο θέμα, ας το συζητήσουμε σε κανα άλλο νήμα.
SpoilerShow
Σίγουρα όχι η Ορθοδοξία,
πόσοι Έλληνες ζουν σαν Χριστιανοί;
Αααα.... τώωωωρα κατάλαβα...
που το πάτε που το πάτε....
Με τον Δία και την Ήρα, ε;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Ιαν 2024, 21:01

Antares έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:36
Πολλοί χριστιανοί εύχονται να γίνει μεγάλη καταστροφή (γιατί ζούμε στα Σόδομα και τα Γόμορρα) αλλά να ζήσουν αυτοί και οι οικείοι τους φυσικά και όποιοι άλλοι θεωρούν ότι πρέπει να ζήσουν.
Απ' ότι έχω καταλάβει συμπαθούν πάρα πολύ τις μεγάλες οικογένειες τραπεζιτών σε παγκόσμιο επίπεδο και μάλλον θα ήθελαν να ζήσουν μαζί τους μετά την καταστροφή των υπολοίπων ανθρώπων. :003:
Οι "Χριστιανοί" που εύχονται τέτοια πράγματα και δεν βάζουν τον εαυτό τους μέσα στα γεγονότα, προφανώς είναι άρρωστοι. Κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτου θρησκείας που τα ψυχανεμίζεται και τα απωθεί, εκφράζει πανανθρώπινες ανησυχίες και σ' αυτό υπάρχει υγεία. Όσοι τα προωθούν ή λένε "φαντασίες" ή "δεν τρέχει τίποτα", προφανώς κατέχονται από το δεύτερο επιχείρημα με τα οικονομικά λόμπι και έχουν οικονομικά συμφέροντα από την κατάσταση που δημιουργείται. Καιροσκόποι πάσης φύσεως :wink

Πολλοί, ανεξαρτήτου θρησκείας ή αθεΐας, ονειρεύονται να έχουν φίλους τους παράγοντες της παγκόσμιας οικονομίας και να επωφελούνται. Σιγά τη διαπίστωση... :lol:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Ιαν 2024, 21:05

Esperos έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:02
Εμείς οι νεοέλληνες τελικά, ποια θρησκεία θα έπρεπε να ακολουθούσαμε ?
Την βιαιότερη ή την ηπιοτερη ?

Ποια θα ήταν πιο κοντά στα εθνοφυλετικά μας χαρακτηριστικά?

Αυτό θέλω να μου πείτε.
την πιο ηλίθια...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 22 Ιαν 2024, 07:44

O I έγραψε:
21 Ιαν 2024, 21:01

Πολλοί, ανεξαρτήτου θρησκείας ή αθεΐας, ονειρεύονται να έχουν φίλους τους παράγοντες της παγκόσμιας οικονομίας και να επωφελούνται. Σιγά τη διαπίστωση... :lol:

.,
Τουλάχιστον να είναι ειλικρινείς, αυτοί θεωρούν ότι κάνουν το σωστό ενώ πρόκειται για κοινούς λωποδύτες.

Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 22 Ιαν 2024, 08:31

Διαβάζω τα αποτελέσματα για Τουρκία η οποία έρχεται σε αντίθεση με την Μέση Ανατολή (σε όλη τη Μέση Ανατολή πρώτος είναι με διαφορά ο Ιουδαϊσμός και το Ισλάμ και οι Χριστιανοί συγκεντρώνουν παρόμοια ποσοστά) : 46% στη Τουρκία λένε χριστιανοί,20% λένε Εβραίοι και 15% λένε μουσουλμάνοι.


Ποιοί; Οι Τούρκοι που δεν έχουν αφήσει ούτε χριστιανικό ρουθούνι στην Ανατολία,τον Πόντο και την Μικρά Ασία από τις γενοκτονίες Αρμενίων, Ελλήνων και Ασσυρίων (!!!!) Να γελάς ή να κλαίς με αυτές τις απαντήσεις;

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 22 Ιαν 2024, 08:35

Animal έγραψε:
22 Ιαν 2024, 08:31
Ποιοί; Οι Τούρκοι που δεν έχουν αφήσει ούτε χριστιανικό ρουθούνι στην Ανατολία,τον Πόντο και την Μικρά Ασία από τις γενοκτονίες Αρμενίων, Ελλήνων και Ασσυρίων (!!!!) Να γελάς ή να κλαίς με αυτές τις απαντήσεις;
Ο Κεμάλ που το έπαιζε άθεος τα έκανε αυτά.

Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 22 Ιαν 2024, 08:36

Annibas έγραψε:
22 Ιαν 2024, 08:35
Animal έγραψε:
22 Ιαν 2024, 08:31
Ποιοί; Οι Τούρκοι που δεν έχουν αφήσει ούτε χριστιανικό ρουθούνι στην Ανατολία,τον Πόντο και την Μικρά Ασία από τις γενοκτονίες Αρμενίων, Ελλήνων και Ασσυρίων (!!!!) Να γελάς ή να κλαίς με αυτές τις απαντήσεις;
Ο Κεμάλ που το έπαιζε άθεος τα έκανε αυτά.
Ο Κεμάλ ήταν κοσμικός.Οχι άθεος.

Και επίσης η Γενοκτονία των Αρμενίων και των Ασσυρίων είχε αρχίσει πριν των Ελλήνων με εντολή του Σουλτάνου Αμπντούλ Χαμίντ ο οποίος έκτοτε ονομάσθηκε "Ερυθρός Σουλτάνος" (Κόκκινος Σουλτάνος) από το αίμα που χύθηκε τότε.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2370
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 22 Ιαν 2024, 18:20

taxalata xalasa έγραψε:
21 Ιαν 2024, 21:05
Esperos έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:02
Εμείς οι νεοέλληνες τελικά, ποια θρησκεία θα έπρεπε να ακολουθούσαμε ?
Την βιαιότερη ή την ηπιοτερη ?

Ποια θα ήταν πιο κοντά στα εθνοφυλετικά μας χαρακτηριστικά?

Αυτό θέλω να μου πείτε.
την πιο ηλίθια...
Πολύ αισιόδοξο σας βρίσκω
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ποιά Αβρααμική θρησκεία είναι πιό βίαιη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 22 Ιαν 2024, 19:35

Esperos έγραψε:
22 Ιαν 2024, 18:20
taxalata xalasa έγραψε:
21 Ιαν 2024, 21:05
Esperos έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:02
Εμείς οι νεοέλληνες τελικά, ποια θρησκεία θα έπρεπε να ακολουθούσαμε ?
Την βιαιότερη ή την ηπιοτερη ?

Ποια θα ήταν πιο κοντά στα εθνοφυλετικά μας χαρακτηριστικά?

Αυτό θέλω να μου πείτε.
την πιο ηλίθια...
Πολύ αισιόδοξο σας βρίσκω
realιστής πάντοτε...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών