QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 02 Φεβ 2024, 09:33

Όταν η Εύα παρουσιάστηκε στον Αδάμ, εκείνος είπε, κατά την μετάφραση των 70,: «Τοῦτο ΝΥΝ ὀστοῦν ἐκ τῶν ὀστέων μου καὶ σὰρξ ἐκ τῆς σαρκός μου.» Στην δε μετάφραση του Βάμβα διαβάζουμε: «Τούτο είναι ΤΩΡΑ οστούν εκ των οστέων μου και σαρξ εκ της σαρκός μου».
Όπως βλέπετε στην εικόνα, η συγκεκριμένη εβραϊκή λέξη μεταφράζεται ως «τώρα», «αυτή τη φορά», ακόμα και ως «επιτέλους», όπου πλέον εννοείται ότι είχαν παρουσιαστεί περισσότερες από μια γυναίκες στον Αδάμ πριν από την Εύα.
Από θεολογικής άποψης, αυτό είναι εντελώς απαράδεκτο και επομένως ο συγγραφέας εκφράζει έμμεσα μια δικαιολογία προς την λαϊκή αντίληψη η οποία γνωρίζει ότι υπήρξε μια γυναίκα πριν από την Εύα, αλλά που δεν ήταν δημιούργημα Θεού όπως η Εύα (πιθανότατα μια γυναίκα που γεννήθηκε από ανθρώπινη μήτρα).
Κατά την αντίληψη των αρχαίων λαών της Εγγύς Ανατολής, αυτή η γυναίκα ήταν η Λίλiθ, μια γυναίκα η οποία όμως δεν ήταν φυσιολογικός άνθρωπος.
Ήταν ανόητη η αρχαία λαϊκή αντίληψη, την οποία επικροτούν και οι θεολόγοι εμπνευστές της δημιουργίας ανθρώπων κατευθείαν από τον Θεό (χωρίς εμπλοκή γυναικείας μήτρας), ή την δικαιολογεί η ιστορία;

Εικόνα
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 03 Φεβ 2024, 13:11

Στην εικόνα που ακολουθεί παρουσιάζεται η άποψη των ραβίνων όπως την καταχώρησαν στο Ταλμούδ.
Η Εύα χτενίζει τα μαλλιά της μακριά όπως η Λίλιθ και συνεπώς η Λίλιθ προϋπήρχε της Εύας. Οι υπόλοιπες ανοησίες που γράφουν για τις γυναίκες και για τις κατάρες κατά της Εύας, είναι άνευ σημασίας. Εκείνο που έχει αξία είναι οι απόψεις του λαού τις οποίες γνωρίζουν και τις καταγράφουν έμμεσα.
Ο λαός, λοιπόν, η συλλογική μνήμη των απλών ανθρώπων, είχε διατηρήσει μνήμες από μια πανάρχαια γυναίκα, η οποία όμως πέρασε τελικά στην παράδοση σαν στοιχειό, δαίμονας («Λίλιθ, ένας δαίμονας», στο κείμενο) ή ακόμη και σαν πουλί.

Όσον αφορά στην εμφανή έχθρα των ραβίνων προς την Εύα (ο θεολόγος έγραψε ότι ο Θεός την φόρτωσε με κόπους και με πόνους και… με τον σύζυγό της, όχι ότι της έδωσε δέκα κατάρες) δεν είναι το αρσενικό εναντίον του θηλυκού (τα αρσενικά αγαπούν τα θηλυκά 😉 ), είναι το αγνό εναντίον του νοθευμένου, αλλά πρέπει κανείς να φτάσει στην καρδιά του προβλήματος για να αντιληφθεί σωστά την κατάσταση.

Εικόνα
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 04 Φεβ 2024, 17:28

Αν λάθος θυμάμαι ότι υπέβαλλα αυτό το σχόλιο προ ημερών, και στην πραγματικότητα δεν το υπέβαλλα, ζητώ συγνώμη. Αν όμως όντως το υπέβαλλα και το απορρίψατε χωρίς να μου γνωρίσετε τους λόγους, τότε θεωρώ την πράξη σας αγενή και απαράδεκτη.
Επαναλαμβάνω το σχόλιο:

Στην εικόνα που ακολουθεί παρουσιάζεται η άποψη των ραβίνων όπως την καταχώρησαν στο Ταλμούδ.
Η Εύα χτενίζει τα μαλλιά της μακριά όπως η Λίλιθ και συνεπώς η Λίλιθ προϋπήρχε της Εύας. Οι υπόλοιπες ανοησίες που γράφουν για τις γυναίκες και για τις κατάρες κατά της Εύας, είναι άνευ σημασίας. Εκείνο που έχει αξία είναι οι απόψεις του λαού τις οποίες γνωρίζουν και τις καταγράφουν έμμεσα.
Ο λαός, λοιπόν, η συλλογική μνήμη των απλών ανθρώπων, είχε διατηρήσει μνήμες από μια πανάρχαια γυναίκα, η οποία όμως πέρασε τελικά στην παράδοση σαν στοιχειό, δαίμονας («Λίλιθ, ένας δαίμονας», στο κείμενο) ή ακόμη και σαν πουλί.

Όσον αφορά στην εμφανή έχθρα των ραβίνων προς την Εύα (ο θεολόγος έγραψε ότι ο Θεός την φόρτωσε με κόπους και με πόνους και… με τον σύζυγό της, όχι ότι της έδωσε δέκα κατάρες) δεν είναι το αρσενικό εναντίον του θηλυκού (τα αρσενικά αγαπούν τα θηλυκά 😉 ), είναι το αγνό εναντίον του νοθευμένου, αλλά πρέπει κανείς να φτάσει στην καρδιά του προβλήματος για να αντιληφθεί σωστά την κατάσταση.

Εικόνα
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3775
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 05 Φεβ 2024, 00:50

Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
Τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες του πονηρου πνευματος να νοθευσει τα ιερα κειμενα οπως η Γενεσις του Μωυσέως με σκοπό να μην τα πιστευουν οι ανθρωποι για να εμποδιζεται ετσι η σωτηρια τους.
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 05 Φεβ 2024, 07:44

lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 00:50
Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
[...]
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
Σχετικά με το «Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος” σας προτείνω να μελετήσετε την Βίβλο και να μας εξηγήσετε γιατί ο Αδάμ λέει πως η Εύα δεν ήταν σαν την άλλη ή τις άλλες που είχε ήδη γνωρίσει (μπερμπάντης ο Αδάμ!!).
Όσο για μένα, η υπογραφή μου λέει ότι γνωρίζω πως «Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.»
Διαβάζετε αγγλικά; Θα φροντίσω σύντομα να μεταφράσω το παρακάτω στα ελληνικά.


Εικόνα
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16780
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Φεβ 2024, 07:46

lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 00:50
Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
Τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες του πονηρου πνευματος να νοθευσει τα ιερα κειμενα οπως η Γενεσις του Μωυσέως με σκοπό να μην τα πιστευουν οι ανθρωποι για να εμποδιζεται ετσι η σωτηρια τους.
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
τι είπε ο Αδαμ στην Έβα;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14585
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Φεβ 2024, 08:27

Άθεος έγραψε:
02 Φεβ 2024, 09:33
... αυτή η γυναίκα ήταν η Λίλiθ, μια γυναίκα η οποία όμως δεν ήταν φυσιολογικός άνθρωπος.
Δηλαδή, περπατούσε στα 4;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1272
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 05 Φεβ 2024, 08:37

lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 00:50
Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
Τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες του πονηρου πνευματος να νοθευσει τα ιερα κειμενα οπως η Γενεσις του Μωυσέως με σκοπό να μην τα πιστευουν οι ανθρωποι για να εμποδιζεται ετσι η σωτηρια τους.
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
Σύμφωνα με την Βίβλο δεν είχαν το Ελληνικό DNA.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32974
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Φεβ 2024, 08:39

η λιλιθ ητανε πιο σενιο γκομενακι, νομιζω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2215
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 05 Φεβ 2024, 09:03

Η Λίλιθ τα έκανε όλα αλλά δεν ήταν για σπίτι. Οπότε ο Θεός είπε στον Αδάμ "σοβαρέψου ρε μαλάκα, έτσι όπως το πας θα μείνεις γεροντοπαλλήκαρο. Με τη Λίλιθ και τις κατσίκες δεν θα δεις προκοπή". Αλλά και ο Αδάμ του απάντησε "και τί θες να κάνω δηλαδή, να παντρευτώ το χέρι μου; Ό,τι βρίσκω πηδάω, προχτές από τη βαρεμάρα μου έδωσα πίπα και στο φίδι. Ευτυχώς που δεν ήταν δηλητηριώδες δηλαδή". Και ο Θεός, μέσα στην απέραντη σοφία του απάντησε "εντάξει ρε ρεμάλι, θα σου φτιάξω εγώ μια γυναίκα για σπίτι, αλλά να ξεχάσεις τη ζωή που ήξερες μέχρι τώρα, από δω και πέρα θα είσαι δουλειά-παράδεισο-δουλειά".

Και έτσι πλάστηκε η Εύα. Αυτή η εξιστόρηση είναι και η μόνη θεολογικώς και ιστορικώς τεκμηριωμένη και παραδεκτή.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13573
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 05 Φεβ 2024, 13:52

Ασέβαστος έγραψε:
05 Φεβ 2024, 08:39
η λιλιθ ητανε πιο σενιο γκομενακι, νομιζω.
Lilith says hi. She wants to meet you. :romance-hearteyes:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13573
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 05 Φεβ 2024, 13:53

micmic έγραψε:
05 Φεβ 2024, 09:03
Η Λίλιθ τα έκανε όλα αλλά δεν ήταν για σπίτι. Οπότε ο Θεός είπε στον Αδάμ "σοβαρέψου ρε μαλάκα, έτσι όπως το πας θα μείνεις γεροντοπαλλήκαρο. Με τη Λίλιθ και τις κατσίκες δεν θα δεις προκοπή". Αλλά και ο Αδάμ του απάντησε "και τί θες να κάνω δηλαδή, να παντρευτώ το χέρι μου; Ό,τι βρίσκω πηδάω, προχτές από τη βαρεμάρα μου έδωσα πίπα και στο φίδι. Ευτυχώς που δεν ήταν δηλητηριώδες δηλαδή". Και ο Θεός, μέσα στην απέραντη σοφία του απάντησε "εντάξει ρε ρεμάλι, θα σου φτιάξω εγώ μια γυναίκα για σπίτι, αλλά να ξεχάσεις τη ζωή που ήξερες μέχρι τώρα, από δω και πέρα θα είσαι δουλειά-παράδεισο-δουλειά".

Και έτσι πλάστηκε η Εύα. Αυτή η εξιστόρηση είναι και η μόνη θεολογικώς και ιστορικώς τεκμηριωμένη και παραδεκτή.
:smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70722
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Φεβ 2024, 13:57

micmic έγραψε:
05 Φεβ 2024, 09:03
Η Λίλιθ τα έκανε όλα αλλά δεν ήταν για σπίτι. Οπότε ο Θεός είπε στον Αδάμ "σοβαρέψου ρε μαλάκα, έτσι όπως το πας θα μείνεις γεροντοπαλλήκαρο. Με τη Λίλιθ και τις κατσίκες δεν θα δεις προκοπή". Αλλά και ο Αδάμ του απάντησε "και τί θες να κάνω δηλαδή, να παντρευτώ το χέρι μου; Ό,τι βρίσκω πηδάω, προχτές από τη βαρεμάρα μου έδωσα πίπα και στο φίδι. Ευτυχώς που δεν ήταν δηλητηριώδες δηλαδή". Και ο Θεός, μέσα στην απέραντη σοφία του απάντησε "εντάξει ρε ρεμάλι, θα σου φτιάξω εγώ μια γυναίκα για σπίτι, αλλά να ξεχάσεις τη ζωή που ήξερες μέχρι τώρα, από δω και πέρα θα είσαι δουλειά-παράδεισο-δουλειά".

Και έτσι πλάστηκε η Εύα. Αυτή η εξιστόρηση είναι και η μόνη θεολογικώς και ιστορικώς τεκμηριωμένη και παραδεκτή.
Καλά, από νοικοκυρούλες Λίλιθ ή Βαλκυρίες και επιλεκτικούς κουταλιανούς Αδάμ ή Θωρ, άλλο τίποτα σήμερις. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13573
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 05 Φεβ 2024, 14:02

lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 00:50
Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
Τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες του πονηρου πνευματος να νοθευσει τα ιερα κειμενα
οπως η Γενεσις του Μωυσέως με σκοπό να μην τα πιστευουν οι ανθρωποι για να εμποδιζεται ετσι η σωτηρια τους.
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
Tί λες μωρέ; Επικροτείς δλδ τις αιμομιξίες. Εκ του ''πονηρού'' είναι τα γενεαλογικά δέντρα που ασπάζεσαι, αν και Μυθιστορία.
Το γεγονός πως τα έχεις πάρει όντως στα σοβαρά, επιβεβαιώνει την μειωμένη αντίληψη και την απόλυτη προσάρτηση στο δόγμα.
Εμένα ''εμποδίστηκε '' η σωτηρια μου. Τί να κάνω τώρα; Θα ψοφήσω λες σε κανα καζάνι; :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32974
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: QUIZ για μελετητές της Βίβλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Φεβ 2024, 14:16

Πασιφάη έγραψε:
05 Φεβ 2024, 14:02
lonelyrider έγραψε:
05 Φεβ 2024, 00:50
Ο Αδάμ και η Ευα ηταν οι 2 πρωτοι ανθρωποι που επλασε ο Κυριος ο Θεος. Απο αυτους προερχομαστε ολοι μας.
Τα υπολοιπα ειναι προσπαθειες του πονηρου πνευματος να νοθευσει τα ιερα κειμενα
οπως η Γενεσις του Μωυσέως με σκοπό να μην τα πιστευουν οι ανθρωποι για να εμποδιζεται ετσι η σωτηρια τους.
Εισαι οντως αθεος νηματοθετα?
Tί λες μωρέ; Επικροτείς δλδ τις αιμομιξίες. Εκ του ''πονηρού'' είναι τα γενεαλογικά δέντρα που ασπάζεσαι, αν και Μυθιστορία.
Το γεγονός πως τα έχεις πάρει όντως στα σοβαρά, επιβεβαιώνει την μειωμένη αντίληψη και την απόλυτη προσάρτηση στο δόγμα.
Εμένα ''εμποδίστηκε '' η σωτηρια μου. Τί να κάνω τώρα; Θα ψοφήσω λες σε κανα καζάνι; :lol:
οχι, πρωτα θα ψοφησεις, και μετα θα σε βρασουν στο καζανι, στην κολαση. :003:

εμενα πουτσα μου, θα κανω τα κουμαντα μου να ερθουν να με παρουν οι βαλκυριες, και θα μπεκροπινω με τα φιλαρακια την ωρα που θα βραζεις στο ζουμι σου. :003:

αμα ειναι να φαμε παραμυθι, τουλαχιστον να διαλεξουμε κανα καλο. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών