Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 16:43

tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:37
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:33
tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:28


ο Θεός όλων των όντων
Κάποιες έστω βασικές πληροφορίες περί αυτού του θεού που σε γέννησε έχεις να μοιραστείς? Ένα όνομα πχ, έτσι του απευθύνεσαι "θεέ όλων των όντων που με γέννησες"?
όταν προσεύχομαι τον αποκαλώ απλά "Θεέ μου"
Αφού είσαι κι εσύ θεός με δικαιώματα εκ γενετής. Γιατί δεν τον αποκαλείς κολλητό ή dude?
Τι εννοείς δηλαδή με το θεέ μου? Τί σημαίνει θεός για εσένα? Απευθύνεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα ή κάνεις μια γενική επίκληση σε κάτι απροσδιόριστο που ψάχνεις ακόμα να βρεις τί είναι?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8573
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Φεβ 2024, 16:46

student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:43
tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:37
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:33


Κάποιες έστω βασικές πληροφορίες περί αυτού του θεού που σε γέννησε έχεις να μοιραστείς? Ένα όνομα πχ, έτσι του απευθύνεσαι "θεέ όλων των όντων που με γέννησες"?
όταν προσεύχομαι τον αποκαλώ απλά "Θεέ μου"
Αφού είσαι κι εσύ θεός με δικαιώματα εκ γενετής. Γιατί δεν τον αποκαλείς κολλητό ή dude?
Τι εννοείς δηλαδή με το θεέ μου? Τί σημαίνει θεός για εσένα? Απευθύνεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα ή κάνεις μια γενική επίκληση σε κάτι απροσδιόριστο που ψάχνεις ακόμα να βρεις τί είναι?
όχι φίλε...με προσκάλεσε στην Βασιλεία των Ουρανών και μου είπε ποιος είναι και μου έδειξε τον εαυτό του... οπότε έχω και όνομα και μορφή αλλά μου είπε ότι αν τα πω σε άλλους υπάρχει τόσο εγωισμός στην πίστη τους που δεν θα με πιστέψουν...
έτσι και γω μερικές πνευματικές γνώσεις τις έχω ως προσωπικές γνώσεις και όχι δημόσιες...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 17:07

tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:46
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:43
tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 16:37


όταν προσεύχομαι τον αποκαλώ απλά "Θεέ μου"
Αφού είσαι κι εσύ θεός με δικαιώματα εκ γενετής. Γιατί δεν τον αποκαλείς κολλητό ή dude?
Τι εννοείς δηλαδή με το θεέ μου? Τί σημαίνει θεός για εσένα? Απευθύνεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα ή κάνεις μια γενική επίκληση σε κάτι απροσδιόριστο που ψάχνεις ακόμα να βρεις τί είναι?
όχι φίλε...με προσκάλεσε στην Βασιλεία των Ουρανών και μου είπε ποιος είναι και μου έδειξε τον εαυτό του... οπότε έχω και όνομα και μορφή αλλά μου είπε ότι αν τα πω σε άλλους υπάρχει τόσο εγωισμός στην πίστη τους που δεν θα με πιστέψουν...
έτσι και γω μερικές πνευματικές γνώσεις τις έχω ως προσωπικές γνώσεις και όχι δημόσιες...
Κατάλαβα...πριβε ο θεός σου, όλων των όντων μεν αλλά με ειδικές προσκλήσεις σε λίγους εκλεκτούς φωτισμένους μύστες...
ο θεός όλων των όντων κατά τα άλλα που ούτε το όνομα και τη μορφή του δεν πρέπει να πεις στους άλλους γιατί είναι εγωιστές και δεν θα σε πιστέψουν... και? τί θα γίνει θα πληγωθεί ο εγωισμός σου αν δεν σε πιστέψουν? ή ο εγωισμός του θεού σου όλων των όντων?

Υποθέτω οτι δεν παίζει κάπου να διαβάσουμε ή να μάθουμε για αυτόν το θεό σου όλων των όντων - επτασφράγιστο μυστικό μονο για μια ελιτ? Όντα είμαστε κι εμείς, γιατί μας αποκλείεις με τόση σκληροκαρδία?

Στην τελική, αφού είναι θεός όλων των όντων τι αλλάζει αν θα τον πιστέψω εγώ ή ο σκύλος μου? Τι αλλάζει αν μάθω το όνομα και την μορφή του? Θεός δεν είμαι και πάλι? Εκ γενετής θεός εκ θεού όλων των όντων δεν είμαι κι εγώ? Θεός κι ο χίτλερ, θεός κι ο στάλιν, θεός κι ο τσικατίλο, θεός κι ο σκύλος μου.

Ξεχωρίζει ο θεός σου με κάποιο τρόπο τα όντα και το αν θα παραμείνουν θεοί? Υπάρχουν κάποιοι κανόνες με τους οποίους γίνονται οι διαχωρισμοί? Και αν ναι, ποιοί είναι αυτοί?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8573
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Φεβ 2024, 17:24

student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 17:07
Κατάλαβα...πριβε ο θεός σου, όλων των όντων μεν αλλά με ειδικές προσκλήσεις σε λίγους εκλεκτούς φωτισμένους μύστες...
οχι δεν είναι προσωπικός - πριβέ ... είναι ο Θεός των πάντων και το όνομα που μου είπε είναι ΙΕΥΣ αλλά κάθε λαός τον αποκαλεί διαφορετικά πχ οι αρχαίοι Έλληνες τον λέγαν ΖΕΥΣ και οι αρχαίοι Εβραίοι ΓΙΑΧΒΕ...

στην μορφή είναι ένας Ήλιος εκ του οποίου γεννιούνται πνεύματα Θεοί εκ Θεού, άλλα από αυτά επιθυμούν να φιλοσοφήσουν την αθανασία και μένουν στην Βασιλεία των Ουρανών και άλλα επιθυμούν να φιλοσοφήσουν τον θάνατο και έτσι ενσαρκώνονται σε θνητά σώματα εντός πεδίου που κυριαρχεί η γέννεση και ο θάνατος. Επίσης πίσω σε Αυτόν επιστρέφει κάθε πνεύμα σαν φωτοσταλιά...

Ακόμη και σένα σε έχει γεννήσει ο Ιεύς αλλά από αμέτρητες ενσαρκώσεις λησμονείς την Θεϊκή σου φύση και χάνεσαι μέσα στις απολαύσεις της ύλης και στην βεβαιότητα του βιώματος του θανάτου...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Φεβ 2024, 17:27

Πού βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών;

Αγάπης και ανθρώπου γωνία.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 17:45

tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 17:24
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 17:07
Κατάλαβα...πριβε ο θεός σου, όλων των όντων μεν αλλά με ειδικές προσκλήσεις σε λίγους εκλεκτούς φωτισμένους μύστες...
οχι δεν είναι προσωπικός - πριβέ ... είναι ο Θεός των πάντων και το όνομα που μου είπε είναι ΙΕΥΣ αλλά κάθε λαός τον αποκαλεί διαφορετικά πχ οι αρχαίοι Έλληνες τον λέγαν ΖΕΥΣ και οι αρχαίοι Εβραίοι ΓΙΑΧΒΕ...

στην μορφή είναι ένας Ήλιος εκ του οποίου γεννιούνται πνεύματα Θεοί εκ Θεού, άλλα από αυτά επιθυμούν να φιλοσοφήσουν την αθανασία και μένουν στην Βασιλεία των Ουρανών και άλλα επιθυμούν να φιλοσοφήσουν τον θάνατο και έτσι ενσαρκώνονται σε θνητά σώματα εντός πεδίου που κυριαρχεί η γέννεση και ο θάνατος. Επίσης πίσω σε Αυτόν επιστρέφει κάθε πνεύμα σαν φωτοσταλιά...

Ακόμη και σένα σε έχει γεννήσει ο Ιεύς αλλά από αμέτρητες ενσαρκώσεις λησμονείς την Θεϊκή σου φύση και χάνεσαι μέσα στις απολαύσεις της ύλης και στην βεβαιότητα του βιώματος του θανάτου...
Άντε έστω και με το τσιγκέλι κάπου φτάνουμε.

Αν καταλαβαίνω καλά αρκεί να φιλοσοφήσω την αθανασία και να μην φιλοσοφήσω τον θάνατο. Αν το κάνω αυτό ο ΙΕΥΣ, που είναι ο ίδιος με τον Θεό της ΠΔ μεταξύ άλλων, κανονίζει να μένω στη βασιλεία των ουρανών. Αν δεν το κάνω και φιλοσοφώ τον θάνατο ενσαρκώνομαι σε θνητό σώμα. Ό,τι και να κάνω όμως, ακόμα και αν βιάζω και βασανίζω βρέφη,θα επιστρέψω πίσω στον ΙΕΥΣ σαν φωτοσταλιά και είμαι θεός εκ θεού εκ γενετής?

Με προβλημάτισες όμως. Μεταξύ άλλων, εσύ τώρα δεν είσαι ενσαρκωμένος σε θνητό σώμα? Ζεις στη βασιλεία των ουρανών του ΙΕΥΣ εκτός σάρκας? Και αν ζεις σε θνητό σώμα, πως είσαι θεός? Και αφού φιλοσοφείς τοσο πολύ την αθανασία, γιατί είσαι σε σαρκικό σώμα? Εννοείς ότι μόλις πεθάνεις και γίνεις φωτοσταλιά και επιστρέψεις, θα μείνεις μονίμως φωτοσταλιά που φιλοσοφεί την αθανασία και δεν θα ξανασαρκωθείς?

Πιασάρικο μου ακούγεται πάντως και με ελάχιστες απαιτήσεις. Τα έχει πει σε κάποιον άλλον αυτά ο ΙΕΥΣ να έχουμε μερικές μαρτυρίες ακόμα ή πρέπει απλά να εμπιστευθούμε τα λεγόμενα τα δικά σου? Έχεις κάποια άλλα ονόματα να απευθυνθώ που να μπορούνε να στηρίξουν αυτά που υποστηρίζεις για τον θεό σου? Τα υποστηρίζει κανάς άλλος αυτά που λες ή είναι μονοπώλιο?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 26 Φεβ 2024, 17:47

Parrot έγραψε:
23 Φεβ 2024, 15:44
Ασέβαστος έγραψε:
16 Φεβ 2024, 09:11
επειδη δεν υπαρχει θεος.
Πηγούλα..;
αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 26 Φεβ 2024, 17:52

Ourania-Rania έγραψε:
14 Φεβ 2024, 16:59
Καλησπέρα,

Γιατί ο Θεός των ορθοδόξων χριστιανών δεν μας αποκαλύπτει μέσω των Αγίων του ή των προφητειών του που βρίσκονται όσοι/ες έχουν φύγει από τη γήινη ζωή ώστε να μπορούμε να επικοινωνούμε μαζί τους ή και να μπορούμε να τους επισκεφθούμε; Γιατί δεν μας φανερώνει ο Θεός έναν τρόπο να ταξιδέψουμε στο διάστημα σε μακρινούς γαλαξίες για να βρούμε τη βασιλεία των ουρανών; Γιατί δεν μας φανερώνει ο Θεός σε ποιους πλανήτες, σε ποια ηλιακά συστήματα, σε ποιους γαλαξίες βρίσκονται όσοι/ες έχουν φύγει από τη γήινη ζωή;
Μια αποκάλυψη είχαμε με το άστρο της Βηθλεέμ. Με βάση την έρευνά μου πρόκειται για αστρικό σύστημα με πλανήτες και απ' ότι φαίνεται ένα δορυφόρος πλανήτη είναι κατάλληλος για την ανάπτυξη νοήμονος ζωής.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8573
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Φεβ 2024, 19:52

student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 17:45
... ακόμα και αν βιάζω και βασανίζω βρέφη,θα επιστρέψω πίσω στον ΙΕΥΣ σαν φωτοσταλιά και είμαι θεός εκ θεού εκ γενετής?
Στο Πνεύμα είναι όλοι Θεοί εκ Θεού... των πράξεων όμως προηγείται η σκέψη... και αυτός που κάνει εγκλήματα δεν φιλοσοφεί την αθανασία αλλά το πώς να σκοτώνει δλδ τον θάνατο... αυτός θα ενσαρκωθεί ξανά και ξανά σε διάφορες μορφές ζωής μέχρι να φτάσει να φιλοσοφήσει την αθανασία...

όσοι έχουν δει και άλλες μορφές ζωής σε άλλα πεδία το συγκρίνουν με την ανθρώπινη ζωή και νοσταλγούν να γυρήσουν πίσω στην Βασιλεία των Ουρανών ύστερα από εξαγνισμούς, καθάρσεις και επιθυμία για αθανασία ... δεν επιθυμούν όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι αυτό... άλλος επιθυμεί υλικές απολαύσεις, άλλος εγκληματεί και αναγκάζεται να καθαρθεί σε άλλη ζωή ή σε αυτή και γενικά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις επιθυμιών που είναι μακρυά από την Βασιλεία των Ουρανών...

Υπάρχουν όμως και οι άνθρωποι που έχουν δει και έχουν βιώσει την Βασιλεία των Ουρανών...τέτοιοι άνθρωποι συνήθως δεν ξαναενσαρκώνονται σε θνητό σώμα και είναι αναχωρητές προς τα Θεία πεδία. Ένα από τα θεία πεδία είναι και η Βασιλεία των Ουρανών....

αν επιθυμείς κάτι άλλο εκτός της αθανασίας ενσαρκώνεσαι με θνητούς χιτώνες ύλης και βιώνεις τον θάνατο ξανά και ξανά...λίγοι είναι οι αναχωρητές...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 20:45

tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:52
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 17:45
... ακόμα και αν βιάζω και βασανίζω βρέφη,θα επιστρέψω πίσω στον ΙΕΥΣ σαν φωτοσταλιά και είμαι θεός εκ θεού εκ γενετής?
Στο Πνεύμα είναι όλοι Θεοί εκ Θεού... των πράξεων όμως προηγείται η σκέψη... και αυτός που κάνει εγκλήματα δεν φιλοσοφεί την αθανασία αλλά το πώς να σκοτώνει δλδ τον θάνατο... αυτός θα ενσαρκωθεί ξανά και ξανά σε διάφορες μορφές ζωής μέχρι να φτάσει να φιλοσοφήσει την αθανασία...

όσοι έχουν δει και άλλες μορφές ζωής σε άλλα πεδία το συγκρίνουν με την ανθρώπινη ζωή και νοσταλγούν να γυρήσουν πίσω στην Βασιλεία των Ουρανών ύστερα από εξαγνισμούς, καθάρσεις και επιθυμία για αθανασία ... δεν επιθυμούν όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι αυτό... άλλος επιθυμεί υλικές απολαύσεις, άλλος εγκληματεί και αναγκάζεται να καθαρθεί σε άλλη ζωή ή σε αυτή και γενικά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις επιθυμιών που είναι μακρυά από την Βασιλεία των Ουρανών...

Υπάρχουν όμως και οι άνθρωποι που έχουν δει και έχουν βιώσει την Βασιλεία των Ουρανών...τέτοιοι άνθρωποι συνήθως δεν ξαναενσαρκώνονται σε θνητό σώμα και είναι αναχωρητές προς τα Θεία πεδία. Ένα από τα θεία πεδία είναι και η Βασιλεία των Ουρανών....

αν επιθυμείς κάτι άλλο εκτός της αθανασίας ενσαρκώνεσαι με θνητούς χιτώνες ύλης και βιώνεις τον θάνατο ξανά και ξανά...λίγοι είναι οι αναχωρητές...
Όλα αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα ή στα υπαγόρευσε ο ΙΕΥΣ σου?
Γιατί πριν λίγο, μετά το "μου είπε ο ιευς να μη σας πω γιατί είστε εγωιστές", είπες ότι έτσι και φιλοσοφείς την αθανασία καθάρισες, είσαι στη βασιλεία...,
τώρα αρχίζεις ν απλώνεις φιλοσοφίες και θεωρίες, τσιτάτα και παραμέτρους και υποπαραμέτρους...εξαγνισμούς, καθάρσεις, υλικές απολαύσεις, συνήθως, άλλος έτσι άλλος αλλιώς, υπάρχουν όμως και όσοι, υπάρχουν όμως και οι λίγοι που...πολύπλοκο γίνεται και θέλει μελέτη...

παίζουν κάπου καταγεγραμμένα όλα αυτά να μπορέσουμε να τα μελετήσουμε ή τα σκέφτεσαι εσύ αζ γου γκοου και πρέπει να σε ψάχνουμε για κάθε πληροφορία σαν τον ενδιάμεσο του ιευς? Και αν κάποιου δεν του κόβει και πολύ και είναι κάπως...πτωχός το πνεύματι που δεν φιλοσοφεί ούτε θάνατο ούτε αθανασία...τη γάμησε, καμμένο χαρτί, λιμπο? ...πόσες μετενσαρκώσεις θα χρειαστούν για να αρχίσει το μυαλό του να αναλύει όλα τα παραπάνω?

Τελικά δεν έχω καταλάβει, εσύ ο εκ γενετής θεός που του αποκαλύφθηκε ο ήλιος και του αποκάλυψε όλα αυτά τα εσωτερικά, είσαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε ένας αναχωρητής που βιώνεις τη βασιλεία των ουρανών ή ένας σαρκωμένος με θνητούς χιτώνες ύλης?
Κρυώνεις, ζεσταίνεσαι, πεινάς, διψάς, πονάς, αρρωσταίνεις, σε πιάνει κόψιμο? Πυρετό ανεβάζεις η υπάρχεις μόνο στο αστρικό?
Θα πεtanis ή όχι?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 26 Φεβ 2024, 20:50

student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 20:45
tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:52
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 17:45
... ακόμα και αν βιάζω και βασανίζω βρέφη,θα επιστρέψω πίσω στον ΙΕΥΣ σαν φωτοσταλιά και είμαι θεός εκ θεού εκ γενετής?
Στο Πνεύμα είναι όλοι Θεοί εκ Θεού... των πράξεων όμως προηγείται η σκέψη... και αυτός που κάνει εγκλήματα δεν φιλοσοφεί την αθανασία αλλά το πώς να σκοτώνει δλδ τον θάνατο... αυτός θα ενσαρκωθεί ξανά και ξανά σε διάφορες μορφές ζωής μέχρι να φτάσει να φιλοσοφήσει την αθανασία...

όσοι έχουν δει και άλλες μορφές ζωής σε άλλα πεδία το συγκρίνουν με την ανθρώπινη ζωή και νοσταλγούν να γυρήσουν πίσω στην Βασιλεία των Ουρανών ύστερα από εξαγνισμούς, καθάρσεις και επιθυμία για αθανασία ... δεν επιθυμούν όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι αυτό... άλλος επιθυμεί υλικές απολαύσεις, άλλος εγκληματεί και αναγκάζεται να καθαρθεί σε άλλη ζωή ή σε αυτή και γενικά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις επιθυμιών που είναι μακρυά από την Βασιλεία των Ουρανών...

Υπάρχουν όμως και οι άνθρωποι που έχουν δει και έχουν βιώσει την Βασιλεία των Ουρανών...τέτοιοι άνθρωποι συνήθως δεν ξαναενσαρκώνονται σε θνητό σώμα και είναι αναχωρητές προς τα Θεία πεδία. Ένα από τα θεία πεδία είναι και η Βασιλεία των Ουρανών....

αν επιθυμείς κάτι άλλο εκτός της αθανασίας ενσαρκώνεσαι με θνητούς χιτώνες ύλης και βιώνεις τον θάνατο ξανά και ξανά...λίγοι είναι οι αναχωρητές...
Όλα αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα ή στα υπαγόρευσε ο ΙΕΥΣ σου?
Γιατί πριν λίγο, μετά το "μου είπε ο ιευς να μη σας πω γιατί είστε εγωιστές", είπες ότι έτσι και φιλοσοφείς την αθανασία καθάρισες, είσαι στη βασιλεία...,
τώρα αρχίζεις ν απλώνεις φιλοσοφίες και θεωρίες, τσιτάτα και παραμέτρους και υποπαραμέτρους...εξαγνισμούς, καθάρσεις, υλικές απολαύσεις, συνήθως, άλλος έτσι άλλος αλλιώς, υπάρχουν όμως και όσοι, υπάρχουν όμως και οι λίγοι που...πολύπλοκο γίνεται και θέλει μελέτη...

παίζουν κάπου καταγεγραμμένα όλα αυτά να μπορέσουμε να τα μελετήσουμε ή τα σκέφτεσαι εσύ αζ γου γκοου και πρέπει να σε ψάχνουμε για κάθε πληροφορία σαν τον ενδιάμεσο του ιευς? Και αν κάποιου δεν του κόβει και πολύ και είναι κάπως...πτωχός το πνεύματι που δεν φιλοσοφεί ούτε θάνατο ούτε αθανασία...τη γάμησε, καμμένο χαρτί, λιμπο? ...πόσες μετενσαρκώσεις θα χρειαστούν για να αρχίσει το μυαλό του να αναλύει όλα τα παραπάνω?

Τελικά δεν έχω καταλάβει, εσύ ο εκ γενετής θεός που του αποκαλύφθηκε ο ήλιος και του αποκάλυψε όλα αυτά τα εσωτερικά, είσαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε ένας αναχωρητής που βιώνεις τη βασιλεία των ουρανών ή ένας σαρκωμένος με θνητούς χιτώνες ύλης?
Κρυώνεις, ζεσταίνεσαι, πεινάς, διψάς, πονάς, αρρωσταίνεις, σε πιάνει κόψιμο? Πυρετό ανεβάζεις η υπάρχεις μόνο στο αστρικό?
Θα πεtanis ή όχι?
Σύμφωνα με τον Πλατωνα αν δεν είσαι φιλόσοφος θα περιμένεις πολυυυυυυυυυυυυυ. :smt005:
Να ευλογηθούμε τα γενεια μας... :smt005:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8573
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Φεβ 2024, 20:59

για να φτάσεις να επιθυμείς να εγκαταλήψεις την ανθρώπινη ζωή και να πας κάπου αλλού πρέπει να γνωρίζεις που θα πας...να έχεις επισκεφθεί τουλάχιστον μια φορά το μέρος που θα πας ... και για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις τα ανάλογα πνευματικά βιώματα... αλλιώς η σκέψη σου γυρίζει συνεχώς από αυτά που μόνο γνωρίζεις σε θνητή ζωή ...

εγώ όταν επισκέφθηκα το πεδίο των Θεών που βρίσκονται στην Βασιλεία των Ουρανών δεν το έκανα με δικές μου δυνάμεις...Άγιο Πνεύμα ήρθε και με προσκάλεσε και σήκωσε το Πνεύμα μου και σε έκσταση θεϊκή μεταφέρθηκα στην Βασιλεία των Ουρανών και βίωσα ότι βίωσα... εκ τοτε όλη η ζωή μου άλλαξε και καθοδηγούμε από όντα που ζουν εκεί στον Ουρανό και απέκτησα ρίζες εκεί σαν Ουράνιο φυτό που ριζώνει στον Ουρανό και ανθίζει σε πεδίο θανάτου εντός της ύλης...

Δεν έχω γράψει αυτά που έζησα για να τα μοιραστώ με άλλους και ούτε φιλοδοξώ να κάνω θρησκεία...
Άλλωστε όλα όσα θες να μάθεις ορισμένα θα τα ξεκαθαρήσεις αν θες δια ζώσης από μένα και τα υπόλοιπα υπάρχουν ήδη σκορπισμένα στην ανθρωπότητα... και αν είσαι άξιος θα σου φανερωθεί η ατραπός προς τον Ουρανό....ποιος ξέρει μπορεί και συ να επισκεφτείς την Βασιλεία των Ουρανών κάποια μέρα και να αλλάξει και η δικιά σου ζωή...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8573
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Φεβ 2024, 21:07

ksk έγραψε:
26 Φεβ 2024, 20:50
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 20:45
tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:52


Στο Πνεύμα είναι όλοι Θεοί εκ Θεού... των πράξεων όμως προηγείται η σκέψη... και αυτός που κάνει εγκλήματα δεν φιλοσοφεί την αθανασία αλλά το πώς να σκοτώνει δλδ τον θάνατο... αυτός θα ενσαρκωθεί ξανά και ξανά σε διάφορες μορφές ζωής μέχρι να φτάσει να φιλοσοφήσει την αθανασία...

όσοι έχουν δει και άλλες μορφές ζωής σε άλλα πεδία το συγκρίνουν με την ανθρώπινη ζωή και νοσταλγούν να γυρήσουν πίσω στην Βασιλεία των Ουρανών ύστερα από εξαγνισμούς, καθάρσεις και επιθυμία για αθανασία ... δεν επιθυμούν όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι αυτό... άλλος επιθυμεί υλικές απολαύσεις, άλλος εγκληματεί και αναγκάζεται να καθαρθεί σε άλλη ζωή ή σε αυτή και γενικά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις επιθυμιών που είναι μακρυά από την Βασιλεία των Ουρανών...

Υπάρχουν όμως και οι άνθρωποι που έχουν δει και έχουν βιώσει την Βασιλεία των Ουρανών...τέτοιοι άνθρωποι συνήθως δεν ξαναενσαρκώνονται σε θνητό σώμα και είναι αναχωρητές προς τα Θεία πεδία. Ένα από τα θεία πεδία είναι και η Βασιλεία των Ουρανών....

αν επιθυμείς κάτι άλλο εκτός της αθανασίας ενσαρκώνεσαι με θνητούς χιτώνες ύλης και βιώνεις τον θάνατο ξανά και ξανά...λίγοι είναι οι αναχωρητές...
Όλα αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα ή στα υπαγόρευσε ο ΙΕΥΣ σου?
Γιατί πριν λίγο, μετά το "μου είπε ο ιευς να μη σας πω γιατί είστε εγωιστές", είπες ότι έτσι και φιλοσοφείς την αθανασία καθάρισες, είσαι στη βασιλεία...,
τώρα αρχίζεις ν απλώνεις φιλοσοφίες και θεωρίες, τσιτάτα και παραμέτρους και υποπαραμέτρους...εξαγνισμούς, καθάρσεις, υλικές απολαύσεις, συνήθως, άλλος έτσι άλλος αλλιώς, υπάρχουν όμως και όσοι, υπάρχουν όμως και οι λίγοι που...πολύπλοκο γίνεται και θέλει μελέτη...

παίζουν κάπου καταγεγραμμένα όλα αυτά να μπορέσουμε να τα μελετήσουμε ή τα σκέφτεσαι εσύ αζ γου γκοου και πρέπει να σε ψάχνουμε για κάθε πληροφορία σαν τον ενδιάμεσο του ιευς? Και αν κάποιου δεν του κόβει και πολύ και είναι κάπως...πτωχός το πνεύματι που δεν φιλοσοφεί ούτε θάνατο ούτε αθανασία...τη γάμησε, καμμένο χαρτί, λιμπο? ...πόσες μετενσαρκώσεις θα χρειαστούν για να αρχίσει το μυαλό του να αναλύει όλα τα παραπάνω?

Τελικά δεν έχω καταλάβει, εσύ ο εκ γενετής θεός που του αποκαλύφθηκε ο ήλιος και του αποκάλυψε όλα αυτά τα εσωτερικά, είσαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε ένας αναχωρητής που βιώνεις τη βασιλεία των ουρανών ή ένας σαρκωμένος με θνητούς χιτώνες ύλης?
Κρυώνεις, ζεσταίνεσαι, πεινάς, διψάς, πονάς, αρρωσταίνεις, σε πιάνει κόψιμο? Πυρετό ανεβάζεις η υπάρχεις μόνο στο αστρικό?
Θα πεtanis ή όχι?
Σύμφωνα με τον Πλατωνα αν δεν είσαι φιλόσοφος θα περιμένεις πολυυυυυυυυυυυυυ. :smt005:
Να ευλογηθούμε τα γενεια μας... :smt005:
πριν τον θάνατο στο κρεβάτι του γήρατος και του πόνου όλοι γίνονται φιλόσοφοι για κάποιο χρονικό διάστημα...εκεί παίρνονται και οι αποφάσεις για την επόμενη ενσάρκωση σε προθανάτιες εκστάσεις...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 26 Φεβ 2024, 21:11

δεν παρακολουθώ το νήμα, μια ματιά έριξα κι έπεσα εδώ:
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 20:45

Θα πεtanis ή όχι?
:lol:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 21:14

tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 20:59
για να φτάσεις να επιθυμείς να εγκαταλήψεις την ανθρώπινη ζωή και να πας κάπου αλλού πρέπει να γνωρίζεις που θα πας...να έχεις επισκεφθεί τουλάχιστον μια φορά το μέρος που θα πας ... και για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις τα ανάλογα πνευματικά βιώματα... αλλιώς η σκέψη σου γυρίζει συνεχώς από αυτά που μόνο γνωρίζεις σε θνητή ζωή ...

εγώ όταν επισκέφθηκα το πεδίο των Θεών που βρίσκονται στην Βασιλεία των Ουρανών δεν το έκανα με δικές μου δυνάμεις...Άγιο Πνεύμα ήρθε και με προσκάλεσε και σήκωσε το Πνεύμα μου και σε έκσταση θεϊκή μεταφέρθηκα στην Βασιλεία των Ουρανών και βίωσα ότι βίωσα... εκ τοτε όλη η ζωή μου άλλαξε και καθοδηγούμε από όντα που ζουν εκεί στον Ουρανό και απέκτησα ρίζες εκεί σαν Ουράνιο φυτό που ριζώνει στον Ουρανό και ανθίζει σε πεδίο θανάτου εντός της ύλης...

Δεν έχω γράψει αυτά που έζησα για να τα μοιραστώ με άλλους και ούτε φιλοδοξώ να κάνω θρησκεία...
Άλλωστε όλα όσα θες να μάθεις ορισμένα θα τα ξεκαθαρήσεις αν θες δια ζώσης από μένα και τα υπόλοιπα υπάρχουν ήδη σκορπισμένα στην ανθρωπότητα... και αν είσαι άξιος θα σου φανερωθεί η ατραπός προς τον Ουρανό....ποιος ξέρει μπορεί και συ να επισκεφτείς την Βασιλεία των Ουρανών κάποια μέρα και να αλλάξει και η δικιά σου ζωή...
Πρέπει να το αντιγράψω στο αρχείο μου αυτό νομίζω... να μην το ψάχνω ...

I rest my case!
Perception is reality...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών