Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Jim Beam 2
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:57
Phorum.gr user: Jim Beam 2

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jim Beam 2 » 06 Νοέμ 2018, 23:04

Nandros έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 12:11

Ξεραίνομαι στα γέλια όποτε βλέπω φώτο του ΚαΓΚεΜπίτη Πούτιν να κρατάει κερί στην εκκλησία και να το παίζει πιστός χριστιανός!

Με το ξαναχτίσιμο, τί κάνατε με τους 20-25 τόνους χρυσού που είχε ο παλιός ναός στην σκεπή και έκλεψαν τα κομμούνια; Τον ξαναβάλατε στην θέση του; :smt077:
.
Στα 1000 ποστς σου συμφωνούμε και σε 1-2! :003:
‘We lifted him from the cockpit, and laid him on the ground. As we did so he sighed, and although I am totally agnostic, I felt his soul departed at that moment.’- Sid Watkins, the FIA’s medical director for Ayrton Senna's death

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 06 Νοέμ 2018, 23:23

Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:01
Βινόσαυρος έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 21:42
Η διαφορά μας είναι ότι παραθέτω στοιχεία για τους ισχυρισμους μου.
Η διαφορά μας είναι ότι δεν βλέπεις τι σου γράφει ο άλλος και κάνεις κοπτοραπτική κατά πως σε βολεύει.

Δες στοιχεία ΚΑΙ με σπάνιο βίντεο αν το έχασες με την πρώτη...
Βινόσαυρος @ Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Αλλά γιατί να συζητάμε τα αυτονόητα?
δεν εμπιστευομαι βικυ
μελετώ μόνο τον κουρτουα με την μαυρη βιβλο
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Jim Beam 2
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:57
Phorum.gr user: Jim Beam 2

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jim Beam 2 » 06 Νοέμ 2018, 23:24

OrderAndChaos έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 02:41

Ανωνυμε απολογηταρά Τζιμάκο, εγω υποστήριξα οτι "παίζεις" με πολλαπλά προφίλ (ενα εκ των οποίων είναι ο Mr Jim Fit) και προδίδεσαι απο το υφάκι, την ρητορική και την "επιχειρηματολογία" σου.
Υποστήριξες σε πολλαπλά ποστς σου και την ύπαρξη βίντεο που κάποιος (κατ'εσέ εγώ) βρίζει τις μανούλες των αθεων και σου ζήτησα να μας το ποστάρεις.
Που είναι το βιντεάκι?
Ειλικρινά με ενδιαφέρει!
Είμαι σε νήμα Θρησκειολογίας και αντί να ανταλλάσω απόψεις με ομόδοξους, ετερόδοξους και αλλόδοξους θρησκευόμενους βρίσκομαι να σπάω πλάκα σε άθεους με περίεργα χόμπυ!
Είμαι εδώ για να γράψω για πράγματα που πιστεύω και αγαπώ και έχω πέσει σε ανθρώπους που γράφουν για πράγματα που δεν πιστεύουν και μισούν!
Αν δεν το έχεις καταλάβει δεν έχω έρθει εγώ σε forum ή thread περί Αθείας ή αθρησκείας και να εμφανίζω εμμονή με τις απόψεις σας αλλά εσείς σε νήμα θρησκειολογίας κοροιδεύοντας, συκοφαντώντας, διαστρεβλώνοντας, χλευάζοντας κτλ κτλ
Μπα! Για δες που εγώ νόμιζα πως θρησκειολογία σημαίνει συζήτηση για ό,τι αφορά τις θρησκείες και τον τρόπο που λειτουργούν στον ανθρώπινο πολιτισμό.


Συμφωνώ! ΕΣΥ με κατηγόρησες για εμμονή στις απόψεις σας και σ'αυτήν την αίτιαση ήταν η απάντηση μου!
Δεν ήξερα οτι για να συμμετάσχει κάποιος σε μια τέτοια συζήτηση θα πρέπει να ανήκει σε συγκεκριμένο κλαμπ. Επίσης δεν ήξερα οτι οι θρησκείες ή οι ιδεολογίες είναι στο απυρόβλητο!
Συμφωνώ! ΕΣΥ με κατηγόρησες για εμμονή στις απόψεις σας και σ'αυτήν την αίτιαση ήταν η απάντηση μου!
Σαν να λέει δηλαδή ένας κομμουνιστής (ή φασίστας κλπ ) ότι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω την ιδεολογία και την ιστορία του επειδή δεν ανήκω σ'αυτούς! :smt005: Σαν να λέει ένας συριζαίος οτι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω το Σύριζα επειδή δεν το ψηφίζω! :smt005: Σαν να λέει ένας αστρολόγος οτι δεν μπορώ να κρίνω την αστρολογία επειδή δεν πιστεύω στα ζώδια! :smt005:
Συμφωνώ! ΕΣΥ με κατηγόρησες για εμμονή στις απόψεις σας και σ'αυτήν την αίτιαση ήταν η απάντηση μου!
Μα πόσο πιο φανατικός μπορείς να γίνεις...
Δεν πρόκειται να σας φτάσω σε φανατισμό και τυφλό μίσος!
Την ίδια στιγμή βέβαια οι εκκλησιαστικοί μπορούν να λένε ό,τι θέλουν εναντίον της αθεϊας ή της "απιστίας", να φορτώνουν στους τελευταίους έναν σωρό "αμαρτίες", να κατηγορούν όλες τις άλλες θρησκείες ή βιοθεωρίες ως ψευδείς, να ασχολούνται με τις αρχαίες θρησκείες και τους ψευδοθεούς τους (βλ. apologitis.com, OOΔΕ) κλπ. Αλλα οοοοχι. Την ορθοδοξία δεν την αγγίζει κανένας γιατί θα μας κάνει νταντά ο Τζιμάκος!

:smt038
Συγκινούμαι ειλικρινά που με βλέπεις τόσο "γαμάω" και σ'ευχαριστώ αλλά που τα είδες όλα αυτά να συμβαίνουν και να γράφονται ή να υπονοούνται εκ μέρους μου?

Το έχω ξαναγράψει.
Μόνο να βλέπατε ξεπάτωμα σε Ορθόδοξους ιερείς ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ όταν λένε ή κάνουν πράγματα εκτός Γραφών και Ιεράς Παράδοσης (ακόμα και στο μικρό βαθμό που θεωρώ ότι τα γνωρίζω τόσο σε σχέση μ'αυτούς όσο και με άλλους πιστότερους λαικούς από εμένα).
‘We lifted him from the cockpit, and laid him on the ground. As we did so he sighed, and although I am totally agnostic, I felt his soul departed at that moment.’- Sid Watkins, the FIA’s medical director for Ayrton Senna's death

Άβαταρ μέλους
Jim Beam 2
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:57
Phorum.gr user: Jim Beam 2

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jim Beam 2 » 06 Νοέμ 2018, 23:32

Βινόσαυρος έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:23
Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:01
Βινόσαυρος έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 21:42
Η διαφορά μας είναι ότι παραθέτω στοιχεία για τους ισχυρισμους μου.
Η διαφορά μας είναι ότι δεν βλέπεις τι σου γράφει ο άλλος και κάνεις κοπτοραπτική κατά πως σε βολεύει.

Δες στοιχεία ΚΑΙ με σπάνιο βίντεο αν το έχασες με την πρώτη...
Βινόσαυρος @ Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Αλλά γιατί να συζητάμε τα αυτονόητα?
δεν εμπιστευομαι βικυ
μελετώ μόνο τον κουρτουα με την μαυρη βιβλο
Είναι ολοφάνερο άρα μπες στη wiki και γράψτα όσο μαύρα τα αναφέρει η μαύρη βίβλος...
‘We lifted him from the cockpit, and laid him on the ground. As we did so he sighed, and although I am totally agnostic, I felt his soul departed at that moment.’- Sid Watkins, the FIA’s medical director for Ayrton Senna's death

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 06 Νοέμ 2018, 23:35

Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:32
Βινόσαυρος έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:23
Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:01

Η διαφορά μας είναι ότι δεν βλέπεις τι σου γράφει ο άλλος και κάνεις κοπτοραπτική κατά πως σε βολεύει.

Δες στοιχεία ΚΑΙ με σπάνιο βίντεο αν το έχασες με την πρώτη...
Βινόσαυρος @ Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Αλλά γιατί να συζητάμε τα αυτονόητα?
δεν εμπιστευομαι βικυ
μελετώ μόνο τον κουρτουα με την μαυρη βιβλο
Είναι ολοφάνερο άρα μπες στη wiki και γράψτα όσο μαύρα τα αναφέρει η μαύρη βίβλος...
εν χριστω συντροφε τώρα μαζί μιλάμε
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Jim Beam 2
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:57
Phorum.gr user: Jim Beam 2

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jim Beam 2 » 06 Νοέμ 2018, 23:42

Βινόσαυρος έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:35
Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:32
Βινόσαυρος έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:23

δεν εμπιστευομαι βικυ
μελετώ μόνο τον κουρτουα με την μαυρη βιβλο
Είναι ολοφάνερο άρα μπες στη wiki και γράψτα όσο μαύρα τα αναφέρει η μαύρη βίβλος...
εν χριστω συντροφε τώρα μαζί μιλάμε
Η μαμά μου έχει πει να μη μιλάω σε ανθρώπους που θεωρούν τον Χότζα πεφωτισμένο ηγέτη!
Είναι επικίνδυνοι πρώτα για τον εαυτό τους και ύστερα για τους γύρω τους...
‘We lifted him from the cockpit, and laid him on the ground. As we did so he sighed, and although I am totally agnostic, I felt his soul departed at that moment.’- Sid Watkins, the FIA’s medical director for Ayrton Senna's death

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Νοέμ 2018, 23:51

Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:04
Nandros έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 12:11

Ξεραίνομαι στα γέλια όποτε βλέπω φώτο του ΚαΓΚεΜπίτη Πούτιν να κρατάει κερί στην εκκλησία και να το παίζει πιστός χριστιανός!

Με το ξαναχτίσιμο, τί κάνατε με τους 20-25 τόνους χρυσού που είχε ο παλιός ναός στην σκεπή και έκλεψαν τα κομμούνια; Τον ξαναβάλατε στην θέση του; :smt077:
.
Στα 1000 ποστς σου συμφωνούμε και σε 1-2! :003:
τους 20-25 τόνους χρυσού, Τον ξαναβάλατε στην θέση του; :smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Νοέμ 2018, 23:52

Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:24
OrderAndChaos έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 02:41

Ανωνυμε απολογηταρά Τζιμάκο, εγω υποστήριξα οτι "παίζεις" με πολλαπλά προφίλ (ενα εκ των οποίων είναι ο Mr Jim Fit) και προδίδεσαι απο το υφάκι, την ρητορική και την "επιχειρηματολογία" σου.
Υποστήριξες σε πολλαπλά ποστς σου και την ύπαρξη βίντεο που κάποιος (κατ'εσέ εγώ) βρίζει τις μανούλες των αθεων και σου ζήτησα να μας το ποστάρεις.
Που είναι το βιντεάκι?
Ειλικρινά με ενδιαφέρει!
Είμαι σε νήμα Θρησκειολογίας και αντί να ανταλλάσω απόψεις με ομόδοξους, ετερόδοξους και αλλόδοξους θρησκευόμενους βρίσκομαι να σπάω πλάκα σε άθεους με περίεργα χόμπυ!
Είμαι εδώ για να γράψω για πράγματα που πιστεύω και αγαπώ και έχω πέσει σε ανθρώπους που γράφουν για πράγματα που δεν πιστεύουν και μισούν!
Αν δεν το έχεις καταλάβει δεν έχω έρθει εγώ σε forum ή thread περί Αθείας ή αθρησκείας και να εμφανίζω εμμονή με τις απόψεις σας αλλά εσείς σε νήμα θρησκειολογίας κοροιδεύοντας, συκοφαντώντας, διαστρεβλώνοντας, χλευάζοντας κτλ κτλ
Μπα! Για δες που εγώ νόμιζα πως θρησκειολογία σημαίνει συζήτηση για ό,τι αφορά τις θρησκείες και τον τρόπο που λειτουργούν στον ανθρώπινο πολιτισμό.


Συμφωνώ! ΕΣΥ με κατηγόρησες για εμμονή στις απόψεις σας και σ'αυτήν την αίτιαση ήταν η απάντηση μου!
Δεν ήξερα οτι για να συμμετάσχει κάποιος σε μια τέτοια συζήτηση θα πρέπει να ανήκει σε συγκεκριμένο κλαμπ. Επίσης δεν ήξερα οτι οι θρησκείες ή οι ιδεολογίες είναι στο απυρόβλητο!
Συμφωνώ! ΕΣΥ με κατηγόρησες για εμμονή στις απόψεις σας και σ'αυτήν την αίτιαση ήταν η απάντηση μου!
Σαν να λέει δηλαδή ένας κομμουνιστής (ή φασίστας κλπ ) ότι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω την ιδεολογία και την ιστορία του επειδή δεν ανήκω σ'αυτούς! :smt005: Σαν να λέει ένας συριζαίος οτι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω το Σύριζα επειδή δεν το ψηφίζω! :smt005: Σαν να λέει ένας αστρολόγος οτι δεν μπορώ να κρίνω την αστρολογία επειδή δεν πιστεύω στα ζώδια! :smt005:
Συμφωνώ! ΕΣΥ με κατηγόρησες για εμμονή στις απόψεις σας και σ'αυτήν την αίτιαση ήταν η απάντηση μου!
Μα πόσο πιο φανατικός μπορείς να γίνεις...
Δεν πρόκειται να σας φτάσω σε φανατισμό και τυφλό μίσος!
Την ίδια στιγμή βέβαια οι εκκλησιαστικοί μπορούν να λένε ό,τι θέλουν εναντίον της αθεϊας ή της "απιστίας", να φορτώνουν στους τελευταίους έναν σωρό "αμαρτίες", να κατηγορούν όλες τις άλλες θρησκείες ή βιοθεωρίες ως ψευδείς, να ασχολούνται με τις αρχαίες θρησκείες και τους ψευδοθεούς τους (βλ. apologitis.com, OOΔΕ) κλπ. Αλλα οοοοχι. Την ορθοδοξία δεν την αγγίζει κανένας γιατί θα μας κάνει νταντά ο Τζιμάκος!

:smt038
Συγκινούμαι ειλικρινά που με βλέπεις τόσο "γαμάω" και σ'ευχαριστώ αλλά που τα είδες όλα αυτά να συμβαίνουν και να γράφονται ή να υπονοούνται εκ μέρους μου?

Το έχω ξαναγράψει.
Μόνο να βλέπατε ξεπάτωμα σε Ορθόδοξους ιερείς ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ όταν λένε ή κάνουν πράγματα εκτός Γραφών και Ιεράς Παράδοσης (ακόμα και στο μικρό βαθμό που θεωρώ ότι τα γνωρίζω τόσο σε σχέση μ'αυτούς όσο και με άλλους πιστότερους λαικούς από εμένα).
:c020::p3::retarded:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 07 Νοέμ 2018, 00:49

jey_pap έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 10:38

Πρέπει να δείτε την καθομιλουμένη της εποχής όπως κάνετε με τη δική μας εποχή με πιο ήπιο τρόπο. Ο ασθενής σε νοσοκομείο αν πει σε κάποιον «όλοι με ξέχασαν και δεν έρχονται» το λέει για όλους ή μόνο για όσους είναι συνδεδεμένοι μαζί του; <δείτε πως όντως αυτό είναι το νόημα αφού αμέσως παρακάτω αναφέρει δύο αγαπητά άτομα τους Φύγελλο και Ερμογένη. Μη ξενάμε πως ο απόστολος γράφει την δεύτερη αυτή επιστολή προς τον Τιμόθεο, όταν ευρίσκετο στη φυλακή στη Ρώμη επί Νέρωνος, κι όχι στην Έφεσο (όπως γράφετε),όπου ευρίσκετο ο Τιμόθεος. Οι χριστιανοί έχουν αρχίσει να ανησυχούν για την ασφάλειά τους γιατί έχουν ακούσει για εχθρική στάση του Νέρωνα απέναντι στους χριστιανούς.

Οι επιστολές του γράφονται όσο είναι φυλακισμένος. Η β΄Τιμοθέου γράφεται ΄΄οσο είναι φυλακισμένος στη Ρώμη. Υπάρχει τον καιρό εκείνο κλίμα τεταμμένο κατά των χριστιανών από τον Νέρωνα. Δε΄ν είναι εύκολο να επισκέπτονται τον απόστολο οι χριστιανοί, λόγω των κινδύνων. Η φράση δεν φανερώνει πως ο Απόστολος γράφει όσο είναι στην Ασία. Απλά απευθύνεται προς τους εν Ασία χριστιανούς γιατί τον έζησαν πολύ και γνώριζαν την αποστολική του ιδιότητα πολύ καλα. Έτσι απ΄ αυτούς ενώ ήταν εύλογο να δείξουν τη συμπαράστασή τους στη Ρώμη, λόγω των κινδύνων δεν τολμούσαν να εμφανιστούν για συμπαράσταση.

Ρε συ, δεν εισαι απλο μαργαριταρι, εισαι ...διαμαντι της απολογητικης. :003:

Ωστε ο Παυλος γραφει οτι ολοι τον απεστραφησαν στην Ασια επειδη δεν πηγαν να τον δουν στην Ρωμη που ηταν φυλακισμενος. :smt005:
Ακομη και και ετσι να ηταν, ειχε την απαιτηση να ξεκινησουν ολοι απο την Εφεσο εκεινη την εποχη για να πανε στην Ρωμη να τον δουν; Σοβαρολογεις τωρα;
Ξερεις τι σημαινει το ρημα αποστρεφομαι; Αν δεν το ξερεις, σημαινει αντιπαθώ, απεχθάνομαι, σιχαίνομαι, αποφευγω.

Εξ' αλλου οι επιστολες της φυλακης (prison letters) του Παυλου ειναι παγκοσμιως αναγνωρισμενες οτι ειναι οι προς Εφεσιους, Φιλιππησιους, Κολοσσαεις και Φιλημονα. https://www.compellingtruth.org/prison-epistles.html
https://www.blueletterbible.org/Comm/mc ... istles.cfm

βαλε το μυαλο σου να σκεφτει καποια αλλη καλυτερη δικαιολογια και πες μου ποιος αλλος ελεγε οτι ηταν αποστολος στην Εφεσο, αλλα δεν ηταν και οι χριστιανοι τον "απεστραφησαν" :smt005: .


jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43
Κατ΄ αρχήν το έργο του αποστόλου δεν είχε να κάνει με δικό του τύπο θρησκείας, όπως διατείνεσθε.
Λέτε πως «τσακώθηκε με τους μαθητές» Οι ...τσακωμοί σε θέματα που δεν είχαν να κάνουν με δογματικά ζητήματα, όπως αυτό της εφαρμογής περιτομής σε εθνικούς, δεν ήταν κάτι ασυνήθιστο στους αγίους μας. (Όμως σε δογματικής φύσης θέματα, οι διαφορές, από τα πρώτα χρόνια λυνόταν με συλλογικό τρόπο).


α) Οταν ο Ιησους λεει οτι η πιστη δεν σωζει (Ματ 7:21-23) και ο Παυλος λεει οτι μονο η πιστη σωζει ειναι ισως το μεγαλυτερο δογματικο ζητημα για τους ανθρωπους.

β) Οχι μονο τασακωθηκε, αλλα τους καταραστηκε κιολας (Γαλ 1:8).

Οταν λες οτι οι διαφορες λυνοταν με συλλογικο τροπο, εννοεις οτι οποιος ηταν πιο δυνατος (περισσοτερο στρατο) ή οποιος εκβιαζε τους αντιπαλους του οπως στις Οικουμενικες Συνοδους, εβγαινε νικητης;
:003:

jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43
Μία άλλη παρερμηνία είναι αυτή που παρουσιάζετε με τη ζωή του Χριστού και την ΄μίμηση αυτής από όλους τους Χριστιανούς.
Αν θυμηθείτε το βάρος που έδινε στις περιοδίες ο Ιησούς, δεν ήταν άλλο από αυτό της διδασκαλίας σαν σωτήριο έργο, όπως με την παραβολή του σπορέως Μάρκ. 4,14, και Λουκ. 8,11
ή Μάρκ. 8,38 ή
Μάρκ. 13,31, Λουκ. 6,47 «Πας ο ερχόμενος προς με και ακούων μου των λόγων, και ποιών αυτούς...όμοιος εστί...», ή
Λουκ. 24,49 «και ιδού εγώ αποστέλλω την επαγγελίαν του Πατρός εφ΄υμάς...», ή
Ιω. 8,51 ...εάν τις τον λόγον μου τηρήση, ου μη γεύσητε θανάτου εις τον αιώνα»ή
Ιω. ιι,1 «...εδέξαντο τον λόγον του Θεού...», ή
Ιω. 12,48 «ο αθετών εμέ, και μη λαμβάνων τα ρήματά μου, έχει τον κρίνοντα αυτόν. ο λόγος ον ελάλησα εκείνος κρινεί αυτόν...»
και πολλά ακόμη εδάφια...δεν δείχνουν να πέφτει το βάρος της πίστης για όσα έπραττε ο Χριστός, αλλά για όσα έλεγε (διδασκαλία).


Το λεει ο Νομος και ο Ιησους ειπε "18 ἀμὴν γὰρ λέγω ὑμῖν, ἕως ἂν παρέλθῃ ὁ οὐρανὸς καὶ ἡ γῆ, ἰῶτα ἓν ἢ μία κεραία οὐ μὴ παρέλθῃ ἀπὸ τοῦ νόμου ἕως ἂν πάντα γένηται. 19 ὃς ἐὰν οὖν λύσῃ μίαν τῶν ἐντολῶν τούτων τῶν ἐλαχίστων καὶ διδάξῃ οὕτω τοὺς ἀνθρώπους, ἐλάχιστος κληθήσεται ἐν τῇ βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν (Ο Παυλος δηλαδη)· ὃς δ᾿ ἂν ποιήσῃ καὶ διδάξῃ, οὗτος μέγας κληθήσεται ἐν τῇ βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν. (Ματ 5:18-19)

jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43
alphabet έγραψε: Γαλατας 2:16 "Επειδή όμως ξέρουμε ότι δε δικαιώνεται ο άνθρωπος από τα έργα του νόμου παρά μόνο μέσω της πίστης στον Ιησού Χριστό.... γιατί από τα έργα του νόμου δε θα δικαιωθεί καμιά σάρκα."

Με λιγα λογια μας λεει οτι καλοι ανθρωποι που λογω της τοποθεσιας γεννησης τους, δεν ειναι χριστιανοι, θα καταδικαστουν αιωνιως. Ενω δολοφονοι και παιδεραστες αν πιστεψουν στον Ιησου την τελευταια στιγμη της ζωης, τους θα σωθουν.

Με λ'ιγα λογια δεν εννοεί κάτι τέτοιο. Απορώ για το συμπέρασμα σας αυτό. Για τους κακοποιούς έχει καθορίσει κλήση σε ανθρώπους να αποδίδουν την ανθρώπινη δικαιοσύνη και να φυλάττουν τους νόμους, να αμείβουν το αγαθό και να τιμωρούν το κακό, ασχέτως αν μετανόησαν οι εγκληματίες.

Τι θα γινει με σενα ρε φιλε; Μονιμως διαστρεβλωνεις και την Γραφη και την κοινη λογικη. Αν συνεχισεις ετσι θα σταματησω να βλεπω μηνυματα σου οπως ειχα κανει και στο παλιο φορουμ. Δεν τρωγεσαι πια...

Λεει ο Παυλος οτι κανενας δεν θα σωθει απο τα εργα του νομου; Λεει.
Λεει οτι καποιος μπορει να σωθει μονο απο την πιστη στον Ιησου; Το λεει

Παρε και το κερασακι στην τουρτα.

Ο Ιησους ειπε " 21 Οὐ πᾶς ὁ λέγων μοι Κύριε Κύριε, εἰσελεύσεται εἰς τὴν βασιλείαν τῶν οὐρανῶν, ἀλλ᾿ ὁ ποιῶν τὸ θέλημα τοῦ πατρός μου τοῦ ἐν οὐρανοῖς. 22 πολλοὶ ἐροῦσί μοι ἐν ἐκείνῃ τῇ ἡμέρᾳ· Κύριε Κύριε, οὐ τῷ σῷ ὀνόματι προεφητεύσαμεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δαιμόνια ἐξεβάλομεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δυνάμεις πολλὰς ἐποιήσαμεν; 23 καὶ τότε ὁμολογήσω αὐτοῖς ὅτι οὐδέποτε ἔγνων ὑμᾶς· ἀποχωρεῖτε ἀπ᾿ ἐμοῦ οἱ ἐργαζόμενοι τὴν ἀνομίαν." (λες να ηξερε τι θα γραψει ο Παυλος, γι αυτο του τα χωνει και στην Αποκαλυψη;). (Ματ 7:21-23)

Ο Παυλος εγραψε εκτος απο το απο πανω και το αμιμητο "8 τῇ γὰρ χάριτί ἐστε σεσωσμένοι διὰ τῆς πίστεως· καὶ τοῦτο οὐκ ἐξ ὑμῶν, Θεοῦ τὸ δῶρον, 9 οὐκ ἐξ ἔργων, ἵνα μή τις καυχήσηται." (Εφεσιους 2:8-9)

Προσεξε πως θα απαντησεις (αν απαντησεις).
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Jim Beam 2
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:57
Phorum.gr user: Jim Beam 2

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jim Beam 2 » 07 Νοέμ 2018, 13:57

Nandros έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:51
Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:04
Nandros έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 12:11

Ξεραίνομαι στα γέλια όποτε βλέπω φώτο του ΚαΓΚεΜπίτη Πούτιν να κρατάει κερί στην εκκλησία και να το παίζει πιστός χριστιανός!

Με το ξαναχτίσιμο, τί κάνατε με τους 20-25 τόνους χρυσού που είχε ο παλιός ναός στην σκεπή και έκλεψαν τα κομμούνια; Τον ξαναβάλατε στην θέση του; :smt077:
.
Στα 1000 ποστς σου συμφωνούμε και σε 1-2! :003:
τους 20-25 τόνους χρυσού, Τον ξαναβάλατε στην θέση του; :smt077:
Πριτς!
Για να μας τον ξανακλέψουν τα άθεα κομμούνια??? :smt005::smt005::smt005:

(Βασικά δεν ξέρω αν τον βρήκαν οι μεταγενέστεροι ή αν τα άθεα κομμούνια τον έστειλαν στις θυρίδες τους στην Ελβετία. Εσύ ξέρεις πως δρουν τα άθεα κομμούνια σε τέτοιες καταστάσεις έτσι δεν είναι?)
‘We lifted him from the cockpit, and laid him on the ground. As we did so he sighed, and although I am totally agnostic, I felt his soul departed at that moment.’- Sid Watkins, the FIA’s medical director for Ayrton Senna's death

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Νοέμ 2018, 15:36

Jim Beam 2 έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 13:57
Nandros έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:51
Jim Beam 2 έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 23:04


Στα 1000 ποστς σου συμφωνούμε και σε 1-2! :003:
τους 20-25 τόνους χρυσού, Τον ξαναβάλατε στην θέση του; :smt077:
Πριτς!
Για να μας τον ξανακλέψουν τα άθεα κομμούνια??? :smt005::smt005::smt005:

(Βασικά δεν ξέρω αν τον βρήκαν οι μεταγενέστεροι ή αν τα άθεα κομμούνια τον έστειλαν στις θυρίδες τους στην Ελβετία. Εσύ ξέρεις πως δρουν τα άθεα κομμούνια σε τέτοιες καταστάσεις έτσι δεν είναι?)
Και πως αντέχει το παπαδαριό; Χωρίς χρυσάφι στο ταβάνι και γκλαμουριά;

Ένα μαθηματάκι: Τα κομμούνια ήταν πρώτα κομμούνια και μετά άθεα, επειδή δεν γουστάραν παράπλευρα κέντρα εξουσίας στην απολυταρχία τους.
Πάντως ο στάλιν τα βρήκε με τον σέργιο.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 07 Νοέμ 2018, 15:47

Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 07 Νοέμ 2018, 22:37

quote=Alphabet post_id=326576 time=1541544574 user_id=703]
jey_pap έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 10:38

Πρέπει να δείτε την καθομιλουμένη της εποχής όπως κάνετε με τη δική μας εποχή με πιο ήπιο τρόπο. Ο ασθενής σε νοσοκομείο αν πει σε κάποιον «όλοι με ξέχασαν και δεν έρχονται» το λέει για όλους ή μόνο για όσους είναι συνδεδεμένοι μαζί του; <δείτε πως όντως αυτό είναι το νόημα αφού αμέσως παρακάτω αναφέρει δύο αγαπητά άτομα τους Φύγελλο και Ερμογένη. Μη ξενάμε πως ο απόστολος γράφει την δεύτερη αυτή επιστολή προς τον Τιμόθεο, όταν ευρίσκετο στη φυλακή στη Ρώμη επί Νέρωνος, κι όχι στην Έφεσο (όπως γράφετε),όπου ευρίσκετο ο Τιμόθεος. Οι χριστιανοί έχουν αρχίσει να ανησυχούν για την ασφάλειά τους γιατί έχουν ακούσει για εχθρική στάση του Νέρωνα απέναντι στους χριστιανούς.

Οι επιστολές του γράφονται όσο είναι φυλακισμένος. Η β΄Τιμοθέου γράφεται ΄΄οσο είναι φυλακισμένος στη Ρώμη. Υπάρχει τον καιρό εκείνο κλίμα τεταμμένο κατά των χριστιανών από τον Νέρωνα. Δε΄ν είναι εύκολο να επισκέπτονται τον απόστολο οι χριστιανοί, λόγω των κινδύνων. Η φράση δεν φανερώνει πως ο Απόστολος γράφει όσο είναι στην Ασία. Απλά απευθύνεται προς τους εν Ασία χριστιανούς γιατί τον έζησαν πολύ και γνώριζαν την αποστολική του ιδιότητα πολύ καλα. Έτσι απ΄ αυτούς ενώ ήταν εύλογο να δείξουν τη συμπαράστασή τους στη Ρώμη, λόγω των κινδύνων δεν τολμούσαν να εμφανιστούν για συμπαράσταση.

Ρε συ, δεν εισαι απλο μαργαριταρι, εισαι ...διαμαντι της απολογητικης. :003:

Ωστε ο Παυλος γραφει οτι ολοι τον απεστραφησαν στην Ασια επειδη δεν πηγαν να τον δουν στην Ρωμη που ηταν φυλακισμενος.
Ακομη και και ετσι να ηταν, ειχε την απαιτηση να ξεκινησουν ολοι απο την Εφεσο εκεινη την εποχη για να πανε στην Ρωμη να τον δουν; Σοβαρολογεις τωρα;
Ξερεις τι σημαινει το ρημα αποστρεφομαι; Αν δεν το ξερεις, σημαινει αντιπαθώ, απεχθάνομαι, σιχαίνομαι, αποφευγω.
Ιδού το ξεκίνημα σας...
«..........
Ενας εξυπνος, μορφωμενος και πονηρος manager ηταν και τιποτα αλλο. Ολα οσα ηξερε για τον Ιησου τα εμαθε απο τους αποστολους (Πραξεις 9:19-20), τους οποιους αργοτερα καταραστηκε γιατι δεν διδασκαν την δικη του εκδοχη. Τιποτα δεν εμαθε απο τον Ιησου γιατι αν ειχε μαθει, θα ηξερε τουλαχιστον οτι ο Ιησους (συμφωνα με το δογμα) ειναι Θεος, πραγμα το οποιο κατηγορηματικα αρνειται σε πολλες επιστολες.

Παραδειγμα για τον ανθρωπο. Συμφωνα με την δικη του μαρτυρια γνωριζουμε οτι πολλοι τον αποστραφηκαν στην Ασια (Β' Τιμ 1-15) και ορκιζοταν οτι δεν ειναι ψευτης που κηρυττε οτι ηταν αποστολος ((A' Τιμ 2-7).
Τωρα ανοιξε την Αποκαλυψη στο 2:1-2* και διαβασε τι λεει.
Αυτα δεν θα σας τα πει κανενας παπας ή πνευματικος»

(*)Αποκάλ. 2,2ΟΊΔΑ ΤΑ ΈΡΓΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΌΠΟ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΉ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΔΎΝΗ ΒΑΣΤΑΣΑΙ ΚΑΚΟΎς ΚΑΙ ΕΠΕΙΡΑΣΩ ΤΟΥς ΦΑΣΚΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥς, ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΙΣΙ ΚΑΙ ΕΎΡΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΨΕΥΔΕΙΣ»
Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Βλέπουμε λοιπόν το αδιόρατο υπονοούμενο, όπου θέλετε να συνδέσει ο κάθε viewer το ένα με το άλλο. Ήτοι τα περί ψευδών «αποστόλων» με τον απόστολο Παύλο. Έτσι κάμετε και με τις αποδόσεις του όρου «αποστρέφομαι», Αφίνετε να αιωρείται η αμφιβολία περί «αποφυγής», «αποστροφής», και ...«σιχασιάς» (την αντιπάθεια πού τη βρήκατε;). Ενώ το ρήμα εδώ δείχνει την ανησυχία των αδελφών που ήταν συνδεδεμένοι με τον απόστολο Παύλο,όπως οι Φύγελλος και Ερμογένης για τους κινδύνους από φήμες περί διώξεων των Χριστιανών στη Ρώμη, ως αιτία για την αποφυγή (κι όχι αντιπάθεια (;) ή σιχασιά...).


Εξ' αλλου οι επιστολες της φυλακης (prison letters) του Παυλου ειναι παγκοσμιως αναγνωρισμενες οτι ειναι οι προς Εφεσιους, Φιλιππησιους, Κολοσσαεις και Φιλημονα. https://www.compellingtruth.org/prison-epistles.html
https://www.blueletterbible.org/Comm/mc ... istles.cfm

Αρκεί να κοιτάξει κανείς στην β΄Τιμόθεον 1,16 το στίχο : «αλλά γενόμενος εν Ρώμη σπουδαιότερον εζήτησέ με και εύρε (ο Ονήσιμος)» Όπως γράφει ο HOLZNER για τον Ονήσιμο, έψαξε στις φυλακές, στη Ρώμη, ώσπου βρήκε τον απόστολο.


.....................................................


jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43
Κατ΄ αρχήν το έργο του αποστόλου δεν είχε να κάνει με δικό του τύπο θρησκείας, όπως διατείνεσθε.
Λέτε πως «τσακώθηκε με τους μαθητές» Οι ...τσακωμοί σε θέματα που δεν είχαν να κάνουν με δογματικά ζητήματα, όπως αυτό της εφαρμογής περιτομής σε εθνικούς, δεν ήταν κάτι ασυνήθιστο στους αγίους μας. (Όμως σε δογματικής φύσης θέματα, οι διαφορές, από τα πρώτα χρόνια λυνόταν με συλλογικό τρόπο).


α) Οταν ο Ιησους λεει οτι η πιστη δεν σωζει (Ματ 7:21-23)
«ου πας ο λέγων μοι Κύριε, Κύριε εισελεύσεται εις την βασιλεία των ουρανών...» Ο λόγος αυτός δε θίγει την Πίστη,αλλά αναφέρεται στην έλλειψη έργων πίστεως.και ο Παυλος λεει οτι μονο η πιστη σωζει (ασφαλώς αντιπαραβάλλοντας την πίστη με τα έργα του νόμου (κι όχι με τα έργα πίστεως «η πίστις συνήργει τοις έργοις» Ιακ.2,22). Βλέπς για ποια έργα ομιλεί ο στίχος β΄Θεσσαλον. 1,11«...ΕΙς Ό ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΌΜΕΘ ΠΆΝΤΟΤΕ ΠΕΡΊ ΥΜΏΝ, ΊΝΑ ΑΞΙΏΣΗ ΤΗς ΚΛΉΣΕΩς Ο θΕΌς ΗΜΏΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΏΣΕΙ ΠΆΣΑΝ ΕΤΔΟΚΙΑΝ ΑΓΑΘΟΣΥΝΗΣ και έργον πίστεως εν δυνάμει» ειναι ισως το μεγαλυτερο δογματικο ζητημα για τους ανθρωπους. Δεν είναι λοιπόν καν δογματικό, γιατί η διδασκαλία προχώρησε σε αναβάθμιση της προπαιδευτικής Παλαιοδιαθηκικής ύπαρξης έργων του νόμου με τη διδασκαλία του Λόγου και των αποστόλων.

β) Οχι μονο τσακωθηκε, αλλα τους καταραστηκε κιολας (Γαλ 1:8).

Οταν λες οτι οι διαφορες λυνοταν με συλλογικο τροπο, εννοεις οτι οποιος ηταν πιο δυνατος (περισσοτερο στρατο) ή οποιος εκβιαζε τους αντιπαλους του οπως στις Οικουμενικες Συνοδους, εβγαινε νικητης;

jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43
Μία άλλη παρερμηνία είναι αυτή που παρουσιάζετε με τη ζωή του Χριστού και την ΄μίμηση αυτής από όλους τους Χριστιανούς.
Αν θυμηθείτε το βάρος που έδινε στις περιοδίες ο Ιησούς, δεν ήταν άλλο από αυτό της διδασκαλίας σαν σωτήριο έργο, όπως με την παραβολή του σπορέως Μάρκ. 4,14, και Λουκ. 8,11
ή Μάρκ. 8,38 ή
Μάρκ. 13,31, Λουκ. 6,47 «Πας ο ερχόμενος προς με και ακούων μου των λόγων, και ποιών αυτούς...όμοιος εστί...», ή
Λουκ. 24,49 «και ιδού εγώ αποστέλλω την επαγγελίαν του Πατρός εφ΄υμάς...», ή
Ιω. 8,51 ...εάν τις τον λόγον μου τηρήση, ου μη γεύσητε θανάτου εις τον αιώνα»ή
Ιω. ιι,1 «...εδέξαντο τον λόγον του Θεού...», ή
Ιω. 12,48 «ο αθετών εμέ, και μη λαμβάνων τα ρήματά μου, έχει τον κρίνοντα αυτόν. ο λόγος ον ελάλησα εκείνος κρινεί αυτόν...»
και πολλά ακόμη εδάφια...δεν δείχνουν να πέφτει το βάρος της πίστης για όσα έπραττε ο Χριστός, αλλά για όσα έλεγε (διδασκαλία).


Το λεει ο Νομος και ο Ιησους ειπε "18 ἀμὴν γὰρ λέγω ὑμῖν, ἕως ἂν παρέλθῃ ὁ οὐρανὸς καὶ ἡ γῆ, ἰῶτα ἓν ἢ μία κεραία οὐ μὴ παρέλθῃ ἀπὸ τοῦ νόμου ἕως ἂν πάντα γένηται. 19 ὃς ἐὰν οὖν λύσῃ μίαν τῶν ἐντολῶν τούτων τῶν ἐλαχίστων καὶ διδάξῃ οὕτω τοὺς ἀνθρώπους, ἐλάχιστος κληθήσεται ἐν τῇ βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν (Ο Παυλος δηλαδη)• ὃς δ᾿ ἂν ποιήσῃ καὶ διδάξῃ, οὗτος μέγας κληθήσεται ἐν τῇ βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν. (Ματ 5:18-19)

jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43
alphabet έγραψε: Γαλατας 2:16 "Επειδή όμως ξέρουμε ότι δε δικαιώνεται ο άνθρωπος από τα έργα του νόμου παρά μόνο μέσω της πίστης στον Ιησού Χριστό.... γιατί από τα έργα του νόμου δε θα δικαιωθεί καμιά σάρκα."

Με λιγα λογια μας λεει οτι καλοι ανθρωποι που λογω της τοποθεσιας γεννησης τους, δεν ειναι χριστιανοι, θα καταδικαστουν αιωνιως. Ενω δολοφονοι και παιδεραστες αν πιστεψουν στον Ιησου την τελευταια στιγμη της ζωης, τους θα σωθουν.

Με λ'ιγα λογια δεν εννοεί κάτι τέτοιο. Απορώ για το συμπέρασμα σας αυτό. Για τους κακοποιούς έχει καθορίσει κλήση σε ανθρώπους να αποδίδουν την ανθρώπινη δικαιοσύνη και να φυλάττουν τους νόμους, να αμείβουν το αγαθό και να τιμωρούν το κακό, ασχέτως αν μετανόησαν οι εγκληματίες.

Τι θα γινει με σενα ρε φιλε; Μονιμως διαστρεβλωνεις και την Γραφη και την κοινη λογικη. Αν συνεχισεις ετσι θα σταματησω να βλεπω μηνυματα σου οπως ειχα κανει και στο παλιο φορουμ. Δεν τρωγεσαι πια...

Λεει ο Παυλος οτι κανενας δεν θα σωθει απο τα εργα του νομου; Λεει.
Λεει οτι καποιος μπορει να σωθει μονο απο την πιστη στον Ιησου; Το λεει

Παρε και το κερασακι στην τουρτα. (με το αναισθητικό μέσα βαλμένο)

Ο Ιησους ειπε " 21 Οὐ πᾶς ὁ λέγων μοι Κύριε Κύριε, εἰσελεύσεται εἰς τὴν βασιλείαν τῶν οὐρανῶν, ἀλλ᾿ ὁ ποιῶν τὸ θέλημα τοῦ πατρός μου τοῦ ἐν οὐρανοῖς. 22 πολλοὶ ἐροῦσί μοι ἐν ἐκείνῃ τῇ ἡμέρᾳ• Κύριε Κύριε, οὐ τῷ σῷ ὀνόματι προεφητεύσαμεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δαιμόνια ἐξεβάλομεν, καὶ τῷ σῷ ὀνόματι δυνάμεις πολλὰς ἐποιήσαμεν; 23 καὶ τότε ὁμολογήσω αὐτοῖς ὅτι οὐδέποτε ἔγνων ὑμᾶς• ἀποχωρεῖτε ἀπ᾿ ἐμοῦ οἱ ἐργαζόμενοι τὴν ἀνομίαν." (λες να ηξερε τι θα γραψει ο Παυλος, γι αυτο του τα χωνει και στην Αποκαλυψη;). (Ματ 7:21-23)

Ο Παυλος εγραψε εκτος απο το απο πανω και το αμιμητο "8 τῇ γὰρ χάριτί ἐστε σεσωσμένοι διὰ τῆς πίστεως• καὶ τοῦτο οὐκ ἐξ ὑμῶν, Θεοῦ τὸ δῶρον, 9 οὐκ ἐξ ἔργων, ἵνα μή τις καυχήσηται." (Εφεσιους 2:8-9)

Προσεξε πως θα απαντησεις (αν απαντησεις).
«η πίστις συνήργει τοις έργοις» Ιακ.2,22). Βλέπς για ποια έργα ομιλεί ο στίχος β΄Θεσσαλον. 1,11«...ΕΙς Ό ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΌΜΕΘΑ ΠΆΝΤΟΤΕ ΠΕΡΊ ΥΜΏΝ, ΊΝΑ ΑΞΙΏΣΗ ΤΗς ΚΛΉΣΕΩς Ο θΕΌς ΗΜΏΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΏΣΕΙ ΠΆΣΑΝ ΕΤΔΟΚΙΑΝ ΑΓΑΘΟΣΥΝΗΣ και έργον πίστεως εν δυνάμει»

[/quote]
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 08 Νοέμ 2018, 20:46

jey_pap έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 22:37

Βλέπουμε λοιπόν το αδιόρατο υπονοούμενο, όπου θέλετε να συνδέσει ο κάθε viewer το ένα με το άλλο. Ήτοι τα περί ψευδών «αποστόλων» με τον απόστολο Παύλο. Έτσι κάμετε και με τις αποδόσεις του όρου «αποστρέφομαι», Αφίνετε να αιωρείται η αμφιβολία περί «αποφυγής», «αποστροφής», και ...«σιχασιάς» (την αντιπάθεια πού τη βρήκατε;). Ενώ το ρήμα εδώ δείχνει την ανησυχία των αδελφών που ήταν συνδεδεμένοι με τον απόστολο Παύλο,όπως οι Φύγελλος και Ερμογένης για τους κινδύνους από φήμες περί διώξεων των Χριστιανών στη Ρώμη, ως αιτία για την αποφυγή (κι όχι αντιπάθεια (;) ή σιχασιά...).
Απολογητικες παπαρ αχλαμαρες.:smt005:
αποστρέφομαι (μεταβατικό) ενοχλούμαι από κάτι έντονα και το αποφεύγω (γιατί οι νέοι αποστρέφονται την πολιτική;)

Συνώνυμα
αντιπαθώ
απεχθάνομαι
σιχαίνομαι
https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%C ... E%B1%CE%B9
jey_pap έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 22:37
]Αρκεί να κοιτάξει κανείς στην β΄Τιμόθεον 1,16 το στίχο : «αλλά γενόμενος εν Ρώμη σπουδαιότερον εζήτησέ με και εύρε (ο Ονήσιμος)» Όπως γράφει ο HOLZNER για τον Ονήσιμο, έψαξε στις φυλακές, στη Ρώμη, ώσπου βρήκε τον απόστολο.
Ο Παυλος δεν ηταν σε φυλακες. Ηταν σε κατ' οικον περιορισμο, οπου μπορουσε να δεχθει επισκεψεις και να γραψει. Ανοιξε τις Πραξεις.
jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43

α) Οταν ο Ιησους λεει οτι η πιστη δεν σωζει (Ματ 7:21-23)
«ου πας ο λέγων μοι Κύριε, Κύριε εισελεύσεται εις την βασιλεία των ουρανών...» Ο λόγος αυτός δε θίγει την Πίστη,αλλά αναφέρεται στην έλλειψη έργων πίστεως.και ο Παυλος λεει οτι μονο η πιστη σωζει (ασφαλώς αντιπαραβάλλοντας την πίστη με τα έργα του νόμου (κι όχι με τα έργα πίστεως «η πίστις συνήργει τοις έργοις» Ιακ.2,22). Βλέπς για ποια έργα ομιλεί ο στίχος β΄Θεσσαλον. 1,11«...ΕΙς Ό ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΌΜΕΘ ΠΆΝΤΟΤΕ ΠΕΡΊ ΥΜΏΝ, ΊΝΑ ΑΞΙΏΣΗ ΤΗς ΚΛΉΣΕΩς Ο θΕΌς ΗΜΏΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΏΣΕΙ ΠΆΣΑΝ ΕΤΔΟΚΙΑΝ ΑΓΑΘΟΣΥΝΗΣ και έργον πίστεως εν δυνάμει» ειναι ισως το μεγαλυτερο δογματικο ζητημα για τους ανθρωπους. Δεν είναι λοιπόν καν δογματικό, γιατί η διδασκαλία προχώρησε σε αναβάθμιση της προπαιδευτικής Παλαιοδιαθηκικής ύπαρξης έργων του νόμου με τη διδασκαλία του Λόγου και των αποστόλων.
Ρε ανθρωπε τι δεν καταλαβαινεις και μια ζωη προσπαθεις με δικο σου ακατανοητο σκεπτικο να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα;

Ο Ιησους λεγεται οτι ειπε στα ευαγγελια "ου πας ο λέγων μοι Κύριε, Κύριε εισελεύσεται εις την βασιλεία των ουρανών..." ακομη και αν (λογω της πιστης του) κανει θαυματα οπως λεει παρακατω. Το καταλαβες; Δεν σωζεται οποιος απλα πιστευει. Πρεπει να κανει εργα.

Ο Παυλος λεει οτι μονο η πιστη σωζει και οτι τα εργα δεν μετρανε. Μαλιστα για να μην υπαρξει καμμια παρεξηγηση επισημαινει οτι δεν μετρανε τα εργα για να μην καυχηθει καποιος.
jey_pap έγραψε:
05 Νοέμ 2018, 22:43

«η πίστις συνήργει τοις έργοις» Ιακ.2,22). Βλέπς για ποια έργα ομιλεί ο στίχος β΄Θεσσαλον. 1,11«...ΕΙς Ό ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΌΜΕΘΑ ΠΆΝΤΟΤΕ ΠΕΡΊ ΥΜΏΝ, ΊΝΑ ΑΞΙΏΣΗ ΤΗς ΚΛΉΣΕΩς Ο θΕΌς ΗΜΏΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΏΣΕΙ ΠΆΣΑΝ ΕΤΔΟΚΙΑΝ ΑΓΑΘΟΣΥΝΗΣ και έργον πίστεως εν δυνάμει»
Ειπα εγω ποτε οτι δεν υπαρχουν αντιφασεις στις επιστολες του Παυλου;
Εδω αναφερει αλλου οτι οσοι σωθουν ηταν διαλεγμενοι απο τον Θεο πριν καν γεννηθουν. :smt005:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Σταύρακας
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 30 Οκτ 2018, 01:58

Re: Η..."κατάρα" του να είσαι άθεος στην Ελλάδα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σταύρακας » 08 Νοέμ 2018, 22:02

Το άγιο Πνεύμα ομιλεί παντού στην αγία Γραφή, είναι λοιπόν αδύνατον να υπάρχουν διιστάμενες δοξασίες. Η ζώσα πίστη (πλήρης δηλ. θείας χάριτος) σώζει και εξ αυτής πάντα απορρέουν καλά έργα.

Τί είναι λάθος στην πίστη των δαιμόνων; Γνωρίζουν την αλήθεια, ότι δηλ. υπάρχει ένας Θεός. Πιστεύουν, αλλά όχι στο πρόσωπο του Σωτήρα Χριστού. Η πίστη τους δεν είναι πίστη που σώζει, αλλά πεποίθηση, διανοητική γνώμη. Δεν έχουν έργα για να επικυρώσουν αυτή την πίστη τους, η πίστη τους είναι απλά όπως η ανθρώπινη στείρα πίστη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών